PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγρα αμινοξεα



silent_control
10-12-06, 10:41
θελω να ρωτησω οποιον ξερει αν ειναι προτιμοτερο μετα την προπονηση η καταναλωση υγρων αμινοξεων εναντι whey πρωτεινης και να αιτιολογησει την απαντηση του!
επισης θελω να μου προτινετε μερικες καλες μαρκες υγρων αμινοξεων η να με συμβουλευσετε για το τι πρεπει να προσεξω στην αγορα τους!

ευχαριστω!

ajax
10-12-06, 11:50
Φιλε μου πολλες whey εχουν αφθονα αμινοξεα μαζι με την πρωτεινη οποτε δεν ειναι αναγκαστικο να παρεις εξτρα.τωρα απο μαρκα θα σε γελασω δεν εχω παρει ποτε,αλλα σου συνιστω να κινηθεις στους γνωστους υποπτους:ΕΑΣ κτλ

silent_control
10-12-06, 12:00
δε μιλαω για extra ajax.εννοουσα να παιρνω υγρα αμινοξεα αντι για whey.φυσικα καταναλονωντας την ιδια ποσοτητα πρωτεινης.η eas εχει υγρα αμινοξεα?

ajax
10-12-06, 12:06
Αν σκοπος σου ειναι η αυξηση μυικης μαζας τοτε σου συνιστω να παιρνεις μια whey.θα εχεις μεγαλυτερα αποτελεσματα καθως και καλυτερη αναρωση μετα την προπονιση

silent_control
10-12-06, 12:48
αυτο ομως ρε φιλε δε μπορω να καταλαβω....
τη πρωτεινη τη παιρνουμε για να τη διασπασει υποτιθετε το σωμα σε αμινοξεα και να συνθεσει αλλες πρωτεινες που χρειαζετε.
τη χρειαζομαστε αμεσως μετα τη προπονηση γιατι οι μυς ειναι σε αθλια κατασταση....
γιατι να μη παιρνω αμινοξεα υγρης μορφης που δεν ειναι κοπος να τα ανακατευω και να τα κουναω και το σημαντικοτερο αποροφουνται αμεσως και επισκευαζουν τον καταπονημενο μυ?
για ποιο λογο η whey ειναι καλυτερη για μυικο ογκο απο τα υγρα αμινοξεα (μιλαω παντα για τις ιδιες ποσοτητες)
αυτο δε μπορω να καταλαβω...
μηπως υπαρχει αλλος λογος?
μηπως ειναι πιο ακριβα τα αμινοξεα?
γιατι δε μπορω να σκεφτω τι αλλο μπορει να συμβαινει....
οποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα...

Theristis
10-12-06, 12:52
Πρώτα απο όλα δεν μας έχεις καθορίσει τι αμινοξέα θα πέρνεις(B.C.C.A ή άλλα).Άμα πρόκειτε για B.C.C.A τότε σου προτείνω whey.

silent_control
10-12-06, 13:14
οχι οχι...δε μιλαω για bcaa αμινοξεα!
και ουτε καν για τα μπλετες whey amino!
μιλαω για αμινοξεα υγρης μορφης!οχι μονο βαλινη ισολευκινη και λευκινη!ολα τα απαραιτητα!
για bcaa θα ρωτησω αλλη φορα!

Theristis
10-12-06, 13:18
Τότε αυτά τα αμινοξέα που αναφέρεις τα χρησιμοποιώ και εγώ (σε ταμπλέτες) αλλά χρησιμοποιώ και whey μαζί γιατί αυτά τα αμινοξέα δεν περιέχουν τόση πρωτεϊνη μέσα και επιπλέον ο λόγος αυτών των αμινοξέων είναι να σε κάνουν πιο (σκληρό) και να σου δίνουν και ενέργεια

silent_control
10-12-06, 13:44
αυτο δε μπορω να καταλαβω φιλε θεριστη!
πως γινεται να σε κανουν πιο σκληρο τα αμινοξεα αυτα και να σου δινουν ενεργεια ενω και η whey διασπατε στα ιδια απαραιτητα αμινοξεα?
σε κατι πρεπει να διαφερουν...αλλιως δε μου καθετε...
και επιμενω οτι μιλαω για υγρα αμινοξεα που αποροφουνται αμεσως απο το σωμα και οχι ταμπλετες.
δεν ειναι καλυτερα αντι για 30γρ whey μετα τη προπονηση να παιρνουμε 30γρ αμινοξεα σε υγρη μορφη?
btw εχεις να μου προτινεις καμια καλη εταιρια?

Theristis
10-12-06, 14:57
Λοιπόν η whey εμπεριέχει bcaa άρα τα αμινοξέα σου παρέχουν κάτι το οποίο δεν το έχει η whey αλλα και η whey το ίδιο πάντως και οι ταμπλέτες καλές είναι και πιο εύχρηστες φυσικά με χαμηλότερη αποροφησιμότητα εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάκσεις απο την EAS έχει καλά προϊόντα και αξιόλογα και τα αμινοξέα του Bodybuilding store της Scitech είναι πάρα πολύ καλά.

silent_control
10-12-06, 16:52
sorry αλλα δε καταλαβα τη πρωτη προταση σου...
τι ακριβως εννοεις οτι εχει η whey και τι τα αμινοξεα?δε βγαζω νοημα!sorry!
ευχαριστω για τις μαρκες ομως θα το εχω υποψιν μου...
περιμενω και απο αλλα παιδια απο το φορθμ να με βοηθησουν!

Theristis
10-12-06, 17:29
Αυτό που θέλω να σου πω είναι οτι τα αμινοξέα που εμπεριέχει μια whey είναι(μόνο bcaa) άρα είναι απαραίτητο να πέρνεις και whey αλλά και ένα άλλο συμπλήρωμα αμινοξέων υγρής ή στερεής μορφής για να είσαι καλυμένος.

silent_control
10-12-06, 18:57
διορθωσε με αν καταλαβα λαθος αλλα η whey πρωτεινη δε περιεχει μονο bcaa αμινοξεα!για αυτο το λογο θεωρειτε και καλη!γιατι εχει υψηλη βιολογικη αξια λογω της πληθωρας αμινοξεων που συγκεντρωνει!

Theristis
10-12-06, 19:46
Η whey περιέχει μόνο bcaa γι'αυτό τον λόγο σου λέω να πέρνεις ταυτόχρονα και ένα συμπλήρωμα άλλων αμινοξέων

gpol
10-12-06, 19:52
H whey ΔΕΝ περιεχει μονο bcaa !

Gasturb
10-12-06, 19:58
Η whey περιέχει μόνο bcaa
Τheristis τσέκαρε το nutritional information πανω στο κουτι της πρωτεϊνης σου.


άρα είναι απαραίτητο να πέρνεις και whey αλλά και ένα άλλο συμπλήρωμα αμινοξέων υγρής ή στερεής μορφής για να είσαι καλυμένος.
Που το διάβασες αυτο??

Gasturb

silent_control
10-12-06, 20:06
με μενα τι θα γινει ρε παιδια?μη ξεφυγουμε πολυ απο το θεμα....παρακαλω!

gpol
10-12-06, 20:18
Aπλα ρε Theristi μην εισαι τοσο απολυτος οταν γραφεις, και ιδιως οταν δεν εισαι σιγουρος, γιατι παραπληροφορουμε τον κοσμο.

Silent_control -> Τα αμινοξεα απορροφιουνται πιο γρηγορα απο την whey. Θα ηταν προτιμοτερα απο whey ,αλλα δεν αξιζει, δεν μπορεις να παρεις τοσα χαπακια ωστε να ειναι σαν το scoop της whey 20-24gr. Θα πρεπει να καταναλωσεις παρα πολλα αμινοξεα και δεν ειναι καθολου οικονομικο αυτο. Εξαλλου για το επιπεδο που βρισκομαστε ειναι υπερβολη να το κανεις αυτο!!! Αν σονι και καλα θες να παρεις και αμινοξεα, προτιμησε BCAA που ειναι ιδιως για τον καταβολισμο και την αναπτυξη... Καποιος εγραψε πιο πανω οτι δεν ειναι καλυτερα για την αναρωση αποτι να παρεις whey. Αυτο ειναι λαθος αν μιλαμε για ιδιες ποσοτητες. Τεσπα αμα παρεις αμινοξεα, προτιμησε να παιρνεις πχ 3 πριν την προπονηση , 3 κατα τη διαρκεια και 3 μετα το τελος της ... και μετα whey. Σε καλυψαμε ;;;;

silent_control
10-12-06, 20:26
οχι δε με καλυψατε...
βασικα εισαι εκτος θεματος γιατι ρωταω για τα υγρα αμινοξεα!εννοειτε οτι δε προκειτε να καταναλωνω χαπια γιατι για να παρω 30γρ πρωτεινης θα χρειαστω 15+ χαπια!
επισης το ιδιο και σε μεγαλυτερο βαθμο ισχυει και για τα bcaa!(δε θα σκεφτομουν ποτε να παρω 30γρ bcaa btw)!εξαλλου δε με συμφερει οικονομικα...
η ερωτηση πιστευω οτι ηταν αρκετα σαφης!
υγρα αμινοξεα εναντιον whey....και μερικες προτασεις για καλα υγρα αμινοξεα!

gpol
10-12-06, 20:35
Silent control μην εισαι βιαστικος στην σκεψη σου, δεν προσεξες καλα αυτα που σου εγραψα. Μπορει να μην παρεις 15 χαπακια, αλλα θα πιες αρκετα ml για να παρεις μια ποσοστητα 20-24gr(οχι μονο για τα bcaa). Αρα δεν συμφερει οικονομικα, γιατι πολυ απλα θα σου τελειωνει παρα πολυ γρηγορα. Tι δεν σε καλυψε απο αυτο που εγραψα;;;; Σου ειπα ξεκαθαρα οτι τα αμινοξεα ειναι καλυτερα απο την whey και σου εξηγησα για το λογο που απορροφιουνται πολυ γρηγορα. Αρκετα κατανοητο αυτο που γραφω. Επισης για το επιπεδο που βρισκεσαι ειναι υπερβολικο να κανεις το παραπανω. Δεν εισαι bb! Μην κολλας σε λεπτομερειες οπως το να παρω τα αμινοξεα γιατι απορροφιουνται πιο γρηγορα απο την whey, η διαφορα της απορροφησης ειναι περιπου 15λεπτα. Κανε τα βασικα πρωτα (διατροφη,σωστη προπονηση,ξεκουραση) και ασε τις λεπτομερειες για αργοτερα οταν θα εχεις φτασει σε ενα πολυ καλο επιπεδο. Αν θες οπωσδηποτε να παρει αμινοξεα, σου προτεινα μια λυση στο προηγουμενο Post πριν,κατα τη διαρκεια,και μετα. Τωρα εγινα κατανοητος;;;

silent_control
10-12-06, 20:47
sorry αλλα πως ξερεις το επιπεδο μου?και που ξερεις οτι δεν ειμαι ββ?επειδη δε ξερω τα παντα δε σημαινει πως δεν ειμαι και ββ?
βασικα δεν ειναι και τοσα πολλα τα ml!με 52 ml για παραδειγμα παιρνεις 22γρ πρωτεινη!
εγω εχω βρει φθηνα αμινοξεα που με συμφερουν (υγρα) και δεν εχω το οικονομικο προβλημα!απλα ηθελα να ξερω πια η διαφορα με τη whey!πες το και απλη περιεργεια!και το θεμα δεν ειναι μονο η αποροφηση για μενα αλλα και η ολη ιστορια με τα ανακατεματα τις σκονες και τα κουτια που με εχει κουρασει!ο καθενας εχει τις ιδιαιτεροτητες του και εγω βρισκομαι σε ενα αβολο περιβαλλον που εσυ δε μπορει να ξερεις...!με καλυψες αρκετα αν και παντα περιμενω και αλλες αποψεις για να ειμαι πιο σιγουρος οπως επισης περιμενω και τις συμβουλες σου σχετικα με προιοντα!
ευχαριστω για το χρονο σου!

gpol
10-12-06, 20:56
Σε καποια πραγματα δεν υπαρχουν αποψεις, γιατι ειναι αποδεδειγμενα. Τα αμινοξεα απορροφουνται πιο γρηγορα απο την whey. Σχετικα με τα προιοντα, απλα μην παρεις αμφιβολλου ποιοτητας, επειδη πχ κοστιζει 23euro και το αλλο κουστιζει 40euro

silent_control
10-12-06, 21:02
ok thanks! :army2: σκεφτομαι να παρω της ΟΝ 22222!
τα θεωρεις αρκετα αξιοπιστα?

Muscleboss
11-12-06, 17:10
αν το αντέχει η τσέπη σου πάρε υγρά αμινοξέα, αλλά μη νομίζεις ότι αυτό θα κάνει τη διαφορά σε σχέση με μια πρωτεινη whey isolate.

gpol, nice

MB

gpol
11-12-06, 18:05
thanks MB

muaythaispirit
12-12-06, 00:47
με μενα τι θα γινει ρε παιδια?μη ξεφυγουμε πολυ απο το θεμα....παρακαλω!

χαχαχαχαχαχαχ καλο! :P :P

kaiowas
13-01-10, 14:19
Τα υγρά αμινοξέα μπορούμε να τα προσθέσουμε στο νερό κατά τη διάρκεια της προπόνησης?

sTeLaKoS
13-01-10, 14:31
Τα υγρά αμινοξέα μπορούμε να τα προσθέσουμε στο νερό κατά τη διάρκεια της προπόνησης?

Ναι. Λίγο πριν και κατα τη διαρκεια της προπόνησης στο μπουκάλι του νερού σου :thumbup:

kaiowas
13-01-10, 14:36
Στελλάκο εννοώ αν μπορούμε να τα προσθέσουμε μες το νερό

sTeLaKoS
13-01-10, 14:47
Ναι το κατάλαβα. Έτσι τα έπινα μια φορά που είχα πάρει, αυτό μου είχανε προτείνει. Δε ξαναπήρα γιατί είχανε γεύση σα σιρόπι για παιδιά, βασικά γενικά δε ξαναπήρα υγρά αμινοξέα.

gj
13-01-10, 16:34
Εχουν την πιο αιδιαστικη γευση ever :puke:
Εγω γιατι ξερω οτι τα αμινοξεα τα πινουμε στα καπακια μετα τα βαρη και μετα παμε για αποθεραπεια και στο τελος whey??:unsure:

Mitsos
13-01-10, 23:47
λοιπον παιδια εγω παιρνω μετα την προπονηση και whey και αμυνοξεα...και πιστευω πως ειναι ενασ πολυ καλος συνδιασμος!!!εγω παιρνω προτεινη της eas και υγρα αμυνοξεα της dymatize ποθ πιστευω πωσ ειναι πολυ καλα

flowin_through
17-01-10, 19:51
δε μιλαω για extra ajax.εννοουσα να παιρνω υγρα αμινοξεα αντι για whey.φυσικα καταναλονωντας την ιδια ποσοτητα πρωτεινης.η eas εχει υγρα αμινοξεα?

Τα υγρά ειναι καλυτερα (χωρις αυτο να γινει αισθητα αντιληπτο στο σωμα σου), αλλα ειναι πολλες δεκαδες φορες πιο ακριβα απο την whey για την ιδια ποσοτητα πρωτεΐνης. Ουτε φανταζεσαι ποσο γρηγορα θα σου τελειωνουν. Αν εχεις βρει καπου τοσο φτηνα υγρα αμινοξεα πες μου απο που σε προσωπικο pm. Εγω εχω χρησιμοποιησει τα TWINLAB ΑΜΙΝΟ FUEL και ειναι πολυ καλα. Περιμενω να μου ερθουν και τα Optimum 2222 liquid αλλα ακουσα οτι ειναι πικρα, σχεδον δεν πινονται. Anyway, εμενα δε με νοιαζει αυτο, θα δειξει.

SPY
17-01-10, 23:00
Τα υγρά ειναι καλυτερα (χωρις αυτο να γινει αισθητα αντιληπτο στο σωμα σου), αλλα ειναι πολλες δεκαδες φορες πιο ακριβα απο την whey για την ιδια ποσοτητα πρωτεΐνης. Ουτε φανταζεσαι ποσο γρηγορα θα σου τελειωνουν. Αν εχεις βρει καπου τοσο φτηνα υγρα αμινοξεα πες μου απο που σε προσωπικο pm. Εγω εχω χρησιμοποιησει τα TWINLAB ΑΜΙΝΟ FUEL και ειναι πολυ καλα. Περιμενω να μου ερθουν και τα Optimum 2222 liquid αλλα ακουσα οτι ειναι πικρα, σχεδον δεν πινονται. Anyway, εμενα δε με νοιαζει αυτο, θα δειξει.

Φιλε μου μια χαρα ειναι και της optimum .Mια φορα ειχα παραγγειλει ,με γευση φρουτα του δασους (αν δεν κανω λαθος)

dio32
18-01-10, 14:57
πολυ καλα παιδια αμινο υγρα ειναι της bodyfreaxx πολυ δυνατα τα καταλαβαινεις στο σωμα σου,εγω αυτα περνω απο εξωτερικο με 19.90ευρω.

blackhack
28-06-11, 12:06
Πηρα μια φορα της M double you αμυνοξεα και οντως η γευση ειναι σα σιροπι για βηχα αλλα για εναν περιεργο διεστραμμενο λογο μου αρεσει.
Με εχουν μπερδεψει στην ποσοτητα βεβαια με αυτα που μου λενε.
Επειδη παιρνω και whey μετα την προπονηση συνηθως περνω 10ml πριν την προπονηση και 10ml 15 λεπτα πριν τελειωσω την προπονηση και μετα whey

Kaloutsikos
28-06-11, 16:36
Πηρα μια φορα της M double you αμυνοξεα και οντως η γευση ειναι σα σιροπι για βηχα αλλα για εναν περιεργο διεστραμμενο λογο μου αρεσει.
Με εχουν μπερδεψει στην ποσοτητα βεβαια με αυτα που μου λενε.
Επειδη παιρνω και whey μετα την προπονηση συνηθως περνω 10ml πριν την προπονηση και 10ml 15 λεπτα πριν τελειωσω την προπονηση και μετα whey

Α, εσύ θες να φουσκώσεις γρήγορα. :green:

Πόση ώρα κάνεις προπόνηση και παίρνεις τόσες φορές?

thanasis7
11-08-11, 02:57
Καλησπέρα, είμαι 18 χρονών παω γυμναστήριο και κάνω kick boxing,(είμαι σε περίοδο αύξησης βάρους)είμαι 1.80 , 65 κιλά και σκεύφτομαι να αρχίζω να παίρνω αμινοξέα ποια μου προτείνεται τα bcaa ή τα απλά.Για παράδειγμα(http://www.xtr.gr/aminoxea/430/BCAA_1000_/_200_caps_%28ON%29.htm ή http://www.xtr.gr/aminoxea/1747/SUPERIOR_AMINO_2222__160_tabs__ON.htm ?????

thanasis7
11-08-11, 02:58
Και με ποιά δοσολογία???

math_
01-06-13, 13:43
Η whey περιέχει μόνο bcaa γι'αυτό τον λόγο σου λέω να πέρνεις ταυτόχρονα και ένα συμπλήρωμα άλλων αμινοξέων

Συγνωμη φιλε,αλλα αυτο που κανεις ειναι απαραδεκτο!Εδω επιβεβαιωνεις πως η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας.Ας μην μιλαμε αυθαιρετα.

Giwrgis22
04-06-13, 00:30
Και με ποιά δοσολογία???

τα superior 2222 θέλει 2 πριν από κάθε γεύμα 2 πριν την προπόνηση και 2 αμέσως μετά, θέλεις 8-10 χάπια την μέρα...άποψη μου εμενα είναι εφόσον παίρνει κανεις whey που περιέχει ήδη αμινοξέα να παίρνεις 2 πριν και 2 αμέσως μετά ;) δε χρειάζονται 8-10 εφόσον ήδη έχει η whey σου αμινοξέα, τζάμπα θα σου τελειώσουν πιο γρήγορα. by the way τα amino 2222 είναι γαϊδούρια οποτε καλή τύχη στο να τα καταπιείτε :P