PDA

Επιστροφή στο Forum : Ωμό ψάρι



leangains
27-06-09, 16:16
πριν από λίγο γύρισα από την εβδομαδιαία βόλτα μου από τη ψαραγορά.

Την ώρα που ψώνιζα, από τη λατρεία το Θεό Ψαρά μου, του λέω "ωραίος ο τόνος!" και τι κάνει ο τύπος, έκοψε ένα κομματάκι τούνα κιτρινόπτερο φιλετο και μου λέει δοκίμασε! στη αρχή δίστασα, αλλά δαγκωσα λίγο κ έπαθα σοκ από τη νοστιμιά!

Γυρίζοντας σπίτι, έπλυνα ένα κομμάτι του έριξα λεμόνι κ το έφαγα ωμό, αυτό ήταν το πρωινό μου μαζί με ομελέτα 5 ολόκληρα αβγά (όχι αυτά δεν ήταν ωμά:green: )

Θα μπορούσε κάποιος ή και αν υπάρχει κάποιος μάγειρας, να αναφέρει τρόπους-συνταγές όπου θα μπορούσα να τρώω ωμό ψάρι και ποια είδη ψαριών μπορώ να τρώω ωμά?

το γεύμα τελείωσε πριν μια μιση ωρα περίπου κ έχω μια τρελή πλασεμπο φιχ διάθεση
:turtle::turtle:

giannis64
27-06-09, 16:19
χωρις να ξερω πολα πολα θα πω μονο το εξης. λενε κρεας ομο ψαρι ψητο. κατι θα ξερουν αυτοι.

leangains
27-06-09, 16:41
ευχαριστώ για την άποψη!

Το ψάρι τρωγεται ωμό, το λεγομενο σουσι, αλλά προηγείται κάποια κατεργασία πχ αποθήκευση σε συγκεκριμένη θερμοκρασία στους -31 κελσίου ή κάπου εκεί κ αφορά συκεκριμένα ψάρια για να μην υπάρχουν τοξίνες κ παράσιτα, δεν υπάρχει πχ περίπτωση να φάω ωμή πέστροφα για κανένα λόγο.

Να διορθώσω λίγο την ερώτηση παραπάνω.

Με πιο τρόπο- κατεργασία, συνταγές=ξύδι, λεμόνι κάποια ισχυρή σάλτσα κάτι
μπορω να τρωω με ασφάλεια ωμό τόνο κ ποιά άλλα είδη ψαριών μπορώ να τρώω ωμά?

Ευχαριστώ!

thegravijia
27-06-09, 17:59
ευχαριστώ για την άποψη!

Το ψάρι τρωγεται ωμό, το λεγομενο σουσι, αλλά προηγείται κάποια κατεργασία πχ αποθήκευση σε συγκεκριμένη θερμοκρασία στους -31 κελσίου ή κάπου εκεί κ αφορά συκεκριμένα ψάρια για να μην υπάρχουν τοξίνες κ παράσιτα, δεν υπάρχει πχ περίπτωση να φάω ωμή πέστροφα για κανένα λόγο.

Να διορθώσω λίγο την ερώτηση παραπάνω.

Με πιο τρόπο- κατεργασία, συνταγές=ξύδι, λεμόνι κάποια ισχυρή σάλτσα κάτι
μπορω να τρωω με ασφάλεια ωμό τόνο κ ποιά άλλα είδη ψαριών μπορώ να τρώω ωμά?

Ευχαριστώ!

^^λεαν ο ψαρας τι σου πε ? οτι αυτος τα τρωει ομα?
αν το κανει και δεν εχει παθει τιποτα τοτε οκ?
λογικα θα ξερει αυτος - ρωτατον οταν το ξαναδεις..

leangains
27-06-09, 20:14
δεν είναι κακή ιδέα. όταν με είδε που δίστασα μου είπε φάτο φάτο dont worry!
τον εμπιστεύομαι, θα πάω να βρω κ κανά γιαπόνι να ρωτήσω, ένα τυπάκος ασιάτης με είδε που δίστασα κ γέλαγε και αυτοί ωμά μου είπε ο ψαράς τα τρωνε,

κάνω μια μικρή ερευνα για sushi k καταλληλότητα ψαριών λέει για παραμονή σε κατάψυξη για να ψοφήσουν βακτήρια κτλ κ δεν κάνουν όλα τα ψάρια, κάτι τροπικά έχουν τοξίνες, κάτι ποταμίσια έχουν ταινία, όχι σταθη ψάλτη ταινία ούτε η εκδίκηση των Σιθ, tape worm. Που να βρω τετοια κατάψυξη, άσε πουθ να βάλω φρεσκο τόνο τον λυπάμαι καλύτερα να πάθω τίποτα, παρά να τον τρωω καταψ που λέει ο λόγος. κάτι με τις σαλτσες θα παίζει, εκείνα τα γλυκόξινα με το ξύδι pH -άπειρο δεν είναι και τόσο για γευση.

Ειπα μήπως κάποιος ξέρει είχα δει κάτι ποστ για ωμοφαγία, αλλά μάλλον είναι για χόρτα κτλ κ όχι ωμά κρεατα ψάαρια κτλ
τνχ Βασίλη!

thegravijia
27-06-09, 20:35
δεν είναι κακή ιδέα. όταν με είδε που δίστασα μου είπε φάτο φάτο dont worry!
τον εμπιστεύομαι, θα πάω να βρω κ κανά γιαπόνι να ρωτήσω, ένα τυπάκος ασιάτης με είδε που δίστασα κ γέλαγε και αυτοί ωμά μου είπε ο ψαράς τα τρωνε,

κάνω μια μικρή ερευνα για sushi k καταλληλότητα ψαριών λέει για παραμονή σε κατάψυξη για να ψοφήσουν βακτήρια κτλ κ δεν κάνουν όλα τα ψάρια, κάτι τροπικά έχουν τοξίνες, κάτι ποταμίσια έχουν ταινία, όχι σταθη ψάλτη ταινία ούτε η εκδίκηση των Σιθ, tape worm. Που να βρω τετοια κατάψυξη, άσε πουθ να βάλω φρεσκο τόνο τον λυπάμαι καλύτερα να πάθω τίποτα, παρά να τον τρωω καταψ που λέει ο λόγος. κάτι με τις σαλτσες θα παίζει, εκείνα τα γλυκόξινα με το ξύδι pH -άπειρο δεν είναι και τόσο για γευση.

Ειπα μήπως κάποιος ξέρει είχα δει κάτι ποστ για ωμοφαγία, αλλά μάλλον είναι για χόρτα κτλ κ όχι ωμά κρεατα ψάαρια κτλ
τνχ Βασίλη!

:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

ειχα δει ενα επεισοδιο στον dr,house και ηταν ενας που ετρωγε ομα ψαρια σαν και εσενα:P και ειχε στον στομαχι του ταινια και του το εβγαζε τραβοντα τος...
αηδια..!

ενταξει πλακα κανω για τα ομΑ ΨΑρι αλλα προσεχε το αυτο ...

που να δεις εμεις στην κοζανη εδω τη ψαρια εχουμε απο την λιμνη..
ετσι και πατε στο μουσειο θα παθετε πλακα ...:shock:
κατι σκηλοψαρα μεταλλαγμενα..

σκηνικο τωρα ..πηγαν κατι δυτες να ελεγξουν τους πυλωνες απο την λιμνη και τρομαξαν γιατι λεει ειδαν κατι περιεργα ψαρια μεχρι και 5 μετρα..

ειχε κανει και τατιανα εκπομπη για αυτο το θεμα..,
ειμαι εντελως οφφ τοπικ ομως ε..

asdf
27-06-09, 22:26
Ολα τα ψαρια θεωριτικα τρωγωνται ωμα χωρις καμια απολυτος παρενεργεια. Old time classic ειναι ο Σολωμος και ο Τονος. Κλασσικη συνταγη ειναι με soya sauce κ απο εκει και περα βαλε την φαντασια σου να δουλεψει :green:

leangains
28-07-09, 00:36
από τότε που ρώτησα εχω φαει γύρω στα 20 γευματα ωμό κ 5 ελαφρως ψημενο και η γευση του ωμού ειναι πολυ πολύ πολύ ανωτερη, απλά τα σπάει, επίσης σε όλα τα γευματα που είναι ωμός εχω ενα πλασεμπο φαινόμενο τρελής ευεξίας κ αναρωτιέμαι μήπως δεν ειναι πλασεμπο και εχει να κανει με τα λιπαρά που ειναι αρκετά περισσότερα στον ωμό. ψάχνω να βρω τί ενζυμα εχει ωμός αλλά ακόμα το ψαχνω. Επίσης, η γευση του yellow fin μου αρεσει πολύ περισσότερο από τον blue (Ηαwaiian) fin και είναι κ πιο πυκνό το κρεας του και ωμό και ψημενο θυμίζει περισσότερο μοσχαρι κ συκωτι παρα ψαρι. Βlackfin δεν εχω βρει.

Ακόμα ψάχνω να βρω περιεκτικότητα, αν εχει, σε κρεατίνη, σε αυτό το περίεργο πλασεμπο φαινόμενο συμπεριελαμβάνεται κ παρόμοια αισθηση και παραπάνω με αυτή της κρεατίνης συμπλήρωμα, αλλά κάτι μου λεει ότι οφείλεται στα λιπαρά, ακόμα ψάχνω αναλυτικό προφίλ.

yellowfin tuna

3889

3890

3891
bluefin tuna

3892

3893


παρακάτω είναι λινκς με πληροφορίες γενικά για τον τόνο και για τον ωμό τόνο

http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=112
http://www.foodreference.com/html/art-yellowfin-7806.html
http://app2.fl-seafood.com/pubs/pubform/pdf/English_Brochure_Yellow_Fin_Tuna.pdf
http://sushimonster.net/blog/sushi_stuff/
http://images.google.co.uk/imgres?imgurl=http://www.sustainablesushi.net/wp-content/uploads/2008/12/bluefin.jpg&imgrefurl=http://www.sustainablesushi.net/&usg=__YchoQp57-UEMh9qU9a4g5g6LGr0=&h=1534&w=3000&sz=818&hl=en&start=14&um=1&tbnid=ggwX3dpfvufwaM:&tbnh=77&tbnw=150&prev=/images%3Fq%3Dhow%2Bmuch%2Bprotein%2Bin%2Bbluefin%2Btuna%26hl%3Den%26um%3D1

http://www.13.waisays.com/fish.htm αν ειναι να κοιτάξετε ενα λινκ κοιταξτε αυτό !!!

Levrone
28-07-09, 09:50
από τότε που ρώτησα εχω φαει γύρω στα 20 γευματα ωμό κ 5 ελαφρως ψημενο


θα πειστω μονο οταν βαλεις ενα βιντεακι στο οποιο μασας ωμο ψαρι και οχι μονο το μασας αλλα το καταπινεις κιολας..γιατι που ξερω εγω αν μετα το φτυσεις και πας να μας παραπλανησεις!!!!! βιντεακι ειναι το μονο πειστηριο! :P

leangains
28-07-09, 14:46
κάτι σαν κ αυτό που εχω στην υπογραφή μου λες? :green::green:

καλά, αν πας σε καμια ψαραγορά και βρεις φρεσκο yellow fin , κόψε ενα κομματι και αν δε σου φανει απίστευτο, εε τότε οι γευστικοί μου υποδοχεις εχουν υποστεί μεταλλαξη τι να πω.

Levrone
28-07-09, 16:11
ε δε σας πιστευω!!!! (ατακα Σταματη Γονιδη στην πιστα)

asdf
30-07-09, 14:17
Τρωω αρκετες φορες ωμο τονο... ειναι πολυ ωραιος κ σπαει κ τη μονοτονια

leangains
30-07-09, 14:43
Αυτα είναι ήρθε παρέα, να μαζευτούμε για sashimi! Γεια σου Μοντ!

Τι βαζεις πάνω του asdf? lemon? Πόσες μερες τον κρατάς στη συντήρηση για ωμή κατανάλωση?
yellowfin or bluefin?

Υ.Γ. Γονίδης "όταν πίνει ο νταλακας, βγαίνει η νταλακία στον αφρό" :rolf::rolf:

asdf
30-07-09, 22:13
συνηθως max μια μερα μετα την αγορα γιατι αμα το ψαρι μπαγιατεψει την εκατσες.... Το συνδιαζω με μια παστα απο φρεσκο κρεμμυδακι, αβοκαντο κ λεμονι... ειναι αρκετα δροσερο ;)

leangains
31-07-09, 22:41
σωστός! μια μερα μετά την αγόρα ή μαχ 2 μερες σε θερμοκρασία 0 βαθμών.

Ενδιαφερουσα η συνταγή θα τη δοκιμάσω! τνχ asdf !

Levrone
31-07-09, 23:42
0 βαθμών.


αυτο δεν το πιασα..

εμεις σε ευχαριστουμε leangains και αν δουμε οτι δεν παθαινεις κατι τρωγοντας ωμες τροφες θα φαμε και εμεις!
φαε πρωτα εσυ να σε δω , και εγω μετα θα σε ακολουθησω!!!!
:turtle::turtle::turtle::P:P:P

περα απ την πλακα το χω σκοπο να δοκιμασω ωμο τονο.