PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποση δεξτροζη μετα την προπονηση;



pharmacist
30-06-09, 19:11
Ειμαι 1.78 υψος, 74 κιλα βαρος και θα ξεκινησω επιτελους μια πρωτεινη (την Gold Whey της ON).
Γενικως τρωω πολυ κρεας και γαλα οποτε παιρνω καλη ποσοτητα πρωτεινης αλλα θα προσθεσω 50 γραμμαρια απο την Whey για καλυτερα αποτελεσματα ελπιζω, και με λιγο λιγοτερο σωματικο λιπος.
Την πρωτεινη θα την παιρνω σε 2 δοσεις μεσα στη μερα.
Γυμναζομαι 2 φορες την εβδομαδα, μετα την προπονηση θα παιρνω μια δοση 25 γραμμαρια πρωτεινης και ελεγα να προσθεσω και δεξτροζη, αλλα δεν ξερω ποση.
Σκεφτομουν αρχικα 20 γραμμαρια αλλα τωρα μου φαινονται πολλα.
Εχετε καμια προταση;
Μια ιδεα που εχω ειναι να αφησω το σωμα μου να αποφασιει, να πιω οσο μου ζηταει.
Εχω παρατηρησει οτι αμεσως μετα τη γυμναστικη θελω να πιω κατι γλυκο και μεχρι τωρα την εβγαζα με Fanta η ετρωγα γαλα με μουσλι που εχει και λιγη ζαχαρη και ειναι γλυκο.

Exci
30-06-09, 19:26
1.1χΚαθαρο βαρος λεει η φορμουλα του μεταπροπονητικου αρθρου. Απο κει και περα βαζεις οσο θες.

Niiick
01-07-09, 19:22
και ποιος ξερει ποσα κιλα λιπους και νερου (που μεταβαλλεται συνεχως) εχει στο σωμα του,αρα και και ποσα καθαρα κιλα εχει ωστε να παρει τη "σωστη" ποσοτητα δεξτροζης? μαλλον κανεις. .

Exci
01-07-09, 19:41
και ποιος ξερει ποσα κιλα λιπους και νερου (που μεταβαλλεται συνεχως) εχει στο σωμα του,αρα και και ποσα καθαρα κιλα εχει ωστε να παρει τη "σωστη" ποσοτητα δεξτροζης? μαλλον κανεις. .
Εξ ου και το "βαζεις οσο θες". Αν και, ποσα μυικα κιλα μαξ να βαλεις σε ενα χρονο? 5? Μικρη διαφορα θα εχει η δοση που χρειαζεσαι. Λιγη επιπτωση θα εχει αυτο το "αλλαζει συνεχεια" που λες.

jGod
01-07-09, 20:19
παιδιά σορρυ για το οφ τοπικ που θα πω..
αν και εγω χρησιμοποιω δεξτροζη αυτο που με παραξενευει ειναι οτι κανενας pro δεν χρησιμοποιει.θυμαμαι σε αναλογη ερωτηση με αυτη του φιλου μας σχετικα με τον μεταπροπονητικο υδατανθρακα και απαπαντησε οτι δεν ξερει καν τι ειναι η δεξτροζη-μαλτοδεξτρινη :bowdown:

KATERINI 144
01-07-09, 20:30
και εμενα μου ειχε φανει πολυ περιεργο στην αρχη jGod, τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα πως τα διατροφικά στοιχεία τις πρωτεΐνης πανε με ''αλλα'' μεσα εκει που πρέπει. :chinese:

thegravijia
01-07-09, 20:43
παιδιά σορρυ για το οφ τοπικ που θα πω..
αν και εγω χρησιμοποιω δεξτροζη αυτο που με παραξενευει ειναι οτι κανενας pro δεν χρησιμοποιει.θυμαμαι σε αναλογη ερωτηση με αυτη του φιλου μας σχετικα με τον μεταπροπονητικο υδατανθρακα και απαπαντησε οτι δεν ξερει καν τι ειναι η δεξτροζη-μαλτοδεξτρινη :bowdown:

οι pro κανουν αλλo μετα ...

jGod
01-07-09, 21:48
και μένα εκεί πάει το αθώο μυαλό μου..σε καμία ένεση ινσουλίνης ίσως

GZ84
01-07-09, 22:01
Σχετικά με τη δεξτρόζη (γλυκόζη) από φαρμακείο γιατί το ψάχνετε τόσο?

Πάρτε 1γρ. για κάθε κιλό σώματος. Πχ εγώ είμαι 85 κιλά και παίρνω γύρω στα 75-85γρ. δεξτρόζης. Απλά τα πράματα.

GZ84
01-07-09, 22:06
Γυμναζομαι 2 φορες την εβδομαδα, μετα την προπονηση θα παιρνω μια δοση 25 γραμμαρια πρωτεινης και ελεγα να προσθεσω και δεξτροζη, αλλα δεν ξερω ποση.
Σκεφτομουν αρχικα 20 γραμμαρια αλλα τωρα μου φαινονται πολλα.
Εχετε καμια προταση;
Μια ιδεα που εχω ειναι να αφησω το σωμα μου να αποφασιει, να πιω οσο μου ζηταει.


Σχετικά με τη δεξτρόζη διάβασε τι έγραψα από πάνω. Επίσης δεν κατάλαβα το "να αφήσω το σώμα μου να αποφασίσει". Δηλαδή θα έχεις ένα σέικερ με πρωτεΐνη μισό λίτρο και θα σταματήσεις να πίνεις στα 400ml γιατί το σώμα σου αποφάσισε ότι είναι αρκετό? Δεν το καταλαβαίνω...

Επίσης για μετά τη προπόνηση ειδικά 25γρ. πρωτεΐνης είναι σίγουρα λίγα.

pharmacist
02-07-09, 00:56
To "να αφησω το σωμα μου να αποφασισει" εχει να κανει με το οτι δε θελω να παιζω με την ινσουλινη και το παγκρεας.
Οταν το σακχαρο πεσει εχεις ορεξη για κατι γλυκο, οταν ανεβει, η ορεξη σου κοβεται.
Μετα την προπονηση απο μονος μου θελω να πιω η να φαω κατι γλυκο, προφανως το ιδιο το σωμα ξερει τι θελει.
Σε αντιθεση με την πρωτεινη, ο υδατανθρακας μπορει να σε κανει ανω κατω αμα παρεις μεγαλυτερη η μικροτερη ποσοτητα.
Γενικως επειδη διαβαζω συνεχεια για δεξτροζη μετα την προπονηση κλπ, το σκεφτομαι αλλα εχω και τους ενδοιασμους μου, ειδικα γιατι λογω επαγγελματος βλεπω τοσους διαβητικους τριγυρω και τις συνεποιες...

jGod
02-07-09, 01:37
φιλε pharmacist συμφωνω κ γω με τους ενδοιασμους σου..οσο για τα 20γρ. νομιζω ειναι μια καλη ποσοτητα για να μην ανησυχεις.:thumbup:κατ'εμε η καλυτερη επιλογη γενικοτερα ειναι να περνεις μετα την προπονηση σταδιακα υδατανθρακες σε σχετικα μικρες ποσοτητες οι οποιοι να εχουν γλυκαιμικο δεικτη λιγο πανω απο το μετριο 55-65 ας πουμε ωστε να επιτυγχανθει και η καλυτερη δυνατη αναπληρωση του γλυκογονου

thegravijia
02-07-09, 02:06
To "να αφησω το σωμα μου να αποφασισει" εχει να κανει με το οτι δε θελω να παιζω με την ινσουλινη και το παγκρεας.
Οταν το σακχαρο πεσει εχεις ορεξη για κατι γλυκο, οταν ανεβει, η ορεξη σου κοβεται.
Μετα την προπονηση απο μονος μου θελω να πιω η να φαω κατι γλυκο, προφανως το ιδιο το σωμα ξερει τι θελει.
Σε αντιθεση με την πρωτεινη, ο υδατανθρακας μπορει να σε κανει ανω κατω αμα παρεις μεγαλυτερη η μικροτερη ποσοτητα.
Γενικως επειδη διαβαζω συνεχεια για δεξτροζη μετα την προπονηση κλπ, το σκεφτομαι αλλα εχω και τους ενδοιασμους μου, ειδικα γιατι λογω επαγγελματος βλεπω τοσους διαβητικους τριγυρω και τις συνεποιες...

ρε συ ειναι πολυ μικρη η ποσοτητα και μετα την προπονηση χρειαζεται...
δεν νομιζω πως τυθεται θεμα...

GZ84
02-07-09, 02:28
Ώχου... υπερβολές βρε παιδιά.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2448&page=2

Διαβάστε το όλο βασικά να σας φύγει η περιέργεια. Μην το αναλύετε πολύ γιατί υπάρχει το παραπάνω link όπου έχουν γραφτεί αρκετά. Εκεί θα τα μάθετε μια χαρά.

narta
02-07-09, 11:28
To "να αφησω το σωμα μου να αποφασισει" εχει να κανει με το οτι δε θελω να παιζω με την ινσουλινη και το παγκρεας.
Οταν το σακχαρο πεσει εχεις ορεξη για κατι γλυκο, οταν ανεβει, η ορεξη σου κοβεται.
Μετα την προπονηση απο μονος μου θελω να πιω η να φαω κατι γλυκο, προφανως το ιδιο το σωμα ξερει τι θελει.
Σε αντιθεση με την πρωτεινη, ο υδατανθρακας μπορει να σε κανει ανω κατω αμα παρεις μεγαλυτερη η μικροτερη ποσοτητα.
Γενικως επειδη διαβαζω συνεχεια για δεξτροζη μετα την προπονηση κλπ, το σκεφτομαι αλλα εχω και τους ενδοιασμους μου, ειδικα γιατι λογω επαγγελματος βλεπω τοσους διαβητικους τριγυρω και τις συνεποιες...

Αν κάνεις 1 προπόνηση την ημέρα και είναι προπόνηση με βάρη και οχι αερόβια δεν χρειάζεται γλυκόζη/δεξτροζη/μαλτοδεξτρινη/waxy maize strach και οτι γενικά προσπαθούν οι συμπληρωματάδες να πουλήσουν αυτες τις μέρες.

Η αναπλήρωση γλυκογόνου στους μυς ειναι διαδικασία που κρατά περισσοτερο απο 1 ωρα που θα κανει peak και θα καθαρίσει απο την κυκλοφορία η γλυκόζη.

Προσωπικά χρησιμοποιω μέλι.

pharmacist
02-07-09, 12:36
Βασικα τη δεξτροζη δεν μπορει να την καταναλωνει κανεις και ανα μισαωρο στην προπονηση για ενεργεια;
Καθε μιση ωριτσα να πινεις λιγη με νερο.
Μια με μιαμιση ωρα κραταει η προπονηση , αρα κανα 2 φορες αρκει.
Δε νομιζω οτι φουσκωνει η επιβαρυνει τον οργανισμο με την πεψη αμα πιεις λιγη κατα τη διαρκεια.
Το κανει κανεις;

kostas82
02-07-09, 23:48
Νομίζω πως δεξτρόζες, μαλτοδεξτρίνες κλπ.είναι περιττά.Εγώ φροντίζω να έχω "φορτώσει"πριν από την προπόνηση υδατάνθρακα και διεγερτικάΚ.Ν.Σ.(τύπου CORDIFOLIA) και μετά την προπόνηση παιρνω κανονικά το ροφημά μου με μπανάνα ή και λίγο μέλι αν νιώθω πολύ κουρασμένος.Αλλά και κανονικό γεύμα να κάνεις, δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά.Είτε με αργής είτε με ταχείας απορρόφησης υδατάνθρακες, ο οργανισμός θα πάρει αυτό που θέλει.

GZ84
03-07-09, 00:45
Βασικα τη δεξτροζη δεν μπορει να την καταναλωνει κανεις και ανα μισαωρο στην προπονηση για ενεργεια;
Καθε μιση ωριτσα να πινεις λιγη με νερο.
Μια με μιαμιση ωρα κραταει η προπονηση , αρα κανα 2 φορες αρκει.
Δε νομιζω οτι φουσκωνει η επιβαρυνει τον οργανισμο με την πεψη αμα πιεις λιγη κατα τη διαρκεια.
Το κανει κανεις;

Εγώ δεν το έχω κάνει και ίσως μου φαίνεται λεπτομέρεια. Πιστεύω όμως πως δεν χάνεις και τίποτα. Ίσως να έπινες και λίγη πρωτεΐνη μαζί. Αυτό μόνο ένας έχω δει να το κάνει... και δεν ξέρω αν έλεγε αλήθεια ότι απλά βάζει λίγη πρωτεΐνη με νερό.

Επίσης 1-1,5 ώρα προπόνηση? Βάρη μόνο ή και αερόβια μαζί? Διότι αυστηρά το σωστό είναι στα 45 να τελειώνεις... και νωρίτερα, ανάλογα με το τι προπονείς.

Πάντως εγώ επειδή πίνω 1 ρόφημα + μια μπανάνα πριν τη προπόνηση (και ως απογευματινό) μου φαίνεται υπερβολικό να πίνω πάλι κάτι ανάλογο κατα τη διάρκεια από τη στιγμή που θα πιώ και μετά τη προπόνηση...

pepeismenos karga
03-07-09, 13:41
εγω παιδια το εκανα απειρες φορες.....επινα κατα τη διαρκεια γλυκοζη με πρςτεινη ....τωρα τελευταια ειχα παρει το ιντραβολ της muscletech που ειχε μεσα γλυκοζη,αμινοξεα και τα λοιπα....το μονο ου δεν καταλαβαινω ειναι αν οντως με βοηθουσε σαν ενεργεια κατα την προπονηση...σαν αναλπηρωση των χαμενων στοιχειων πιστευω βοηθαει...οπως και στη μειωση της κορτιζολης και της μεταφορας πιο γρηγορα των θρεπτικων συστατικων στους μυεις...τωρα για την αναπληρωση του γλυκογονου ακομα και αν δεν αναπληρωνεται σε μια ωρα και παλι θεωρω τους γρηγορους υδατανθρακες καλυτερους...ο λογος...ειναι οτι οταν κανεις ασ πουμε διαιτα και κανεις απογλυκοονωση καιρο εχεις αδειασει το γλυκογονο...για να το επαναφερεις οσο πιο γρηγορα γινεται τρως συνηθως γρηγορους οχι γιατι με τους αργους δεν αναπληρωνεται αλλα οι γρηγοροι πηγαινουν πολυ πιο γρηγορα στους μυεις...
ετσι εγω πιστευω οτι ειναι σημαντικοτερο το αδειασμα του γλυκογονου που εχει κανει ο καθενας για να κανει την αναπληρωση...αλλο να κανεις 1 ωρα προπονηση και αλλο 2 ωρες...γιατι ας πουμε εαν εχεις αδειασει π.χ. 200 γραμμαρια γλυκογονου και παρεις και παρεις 300 γραμμαρια γλυκοζη μετα την προπονηση σιγουρα θα αναπληρωθει και σιγουρα θα βαλλεις και λιπος γιατι θα αποροφηθουν πολυ πιο γρηγορα απο τους μεις...ενω εαν σεαντιθεση περιπτωση επαιρνες 300 γραμμαρια ας πουμε βρωμη και παραανω να ηταν τα γραμμαρια εξαιτιας της αργης αποροφησης θα μπορουσες να τα χρησιμοποιησεις σαν ενεργεια σε αλλες δουλειες της ημερας..
δηλαδη εξαρταται η ποσοτητα ασκησης για την αναπληρωση και κατα το χρονικο διαστημα που θες να καταφερεις να 'ξαναγεμισεις μπαταριες'...γιατι για παραδειγμα ξυπνας μια δευτερα και λες θελω να κανω ποδηλατο σημερα και ξεκινας...και κανεις μια ωρα ποδηλατο...εχεις καταστπρεψει αρκετο γλυκογονο....ομως λες το απογευμα θα παω να κανω και στηθος στο γυμναστηριο...εαν ομως αργησες την αναπληρωση του γλυκογονου ισως να μην εχεις την απαραιτητη ενεργεια να κανεις την προπονηση και να μην βγουν τα καταλληλα αποτελεσματα..ενω εαν εκανες μονο στηθος και μετα ξαναπηγαινες γυμναστηριο μετα απο 2 μερες τοτε δεν θα υπηρχε προβλημα να παρεις και αργους υδατανθρακες...τωρα η ποσοτητα εγω πστευω ειναι βαση της προπονησης που κανεις και αναλογη...σιγουρα τα 20 γραμμαρια ειναι απειροελαχιστα...πιστευω μια καλη δοσολογια ειναι 80-100 γραμμαριων αλλα και παλι αυτο δεν ειναι κατι στανταρ γιατι ειναι και παντα αναλογο με την προπονηση και το σκοπο της προπονησης...

ioannis1
04-07-09, 23:04
εγω πιστευω αυτο που εχει η πρωτεινη φτανει.το πολυ αν με τραβηξει για γλυκο λιγο μελι οπως ειπε ο ναρτα ειναι οτι πρεπει.

narta
05-07-09, 21:54
εγω παιδια το εκανα απειρες φορες.....επινα κατα τη διαρκεια γλυκοζη με πρςτεινη ....τωρα τελευταια ειχα παρει το ιντραβολ της muscletech που ειχε μεσα γλυκοζη,αμινοξεα και τα λοιπα....το μονο ου δεν καταλαβαινω ειναι αν οντως με βοηθουσε σαν ενεργεια κατα την προπονηση...σαν αναλπηρωση των χαμενων στοιχειων πιστευω βοηθαει...οπως και στη μειωση της κορτιζολης και της μεταφορας πιο γρηγορα των θρεπτικων συστατικων στους μυεις...τωρα για την αναπληρωση του γλυκογονου ακομα και αν δεν αναπληρωνεται σε μια ωρα και παλι θεωρω τους γρηγορους υδατανθρακες καλυτερους...ο λογος...ειναι οτι οταν κανεις ασ πουμε διαιτα και κανεις απογλυκοονωση καιρο εχεις αδειασει το γλυκογονο...για να το επαναφερεις οσο πιο γρηγορα γινεται τρως συνηθως γρηγορους οχι γιατι με τους αργους δεν αναπληρωνεται αλλα οι γρηγοροι πηγαινουν πολυ πιο γρηγορα στους μυεις...
ετσι εγω πιστευω οτι ειναι σημαντικοτερο το αδειασμα του γλυκογονου που εχει κανει ο καθενας για να κανει την αναπληρωση...αλλο να κανεις 1 ωρα προπονηση και αλλο 2 ωρες...γιατι ας πουμε εαν εχεις αδειασει π.χ. 200 γραμμαρια γλυκογονου και παρεις και παρεις 300 γραμμαρια γλυκοζη μετα την προπονηση σιγουρα θα αναπληρωθει και σιγουρα θα βαλλεις και λιπος γιατι θα αποροφηθουν πολυ πιο γρηγορα απο τους μεις...ενω εαν σεαντιθεση περιπτωση επαιρνες 300 γραμμαρια ας πουμε βρωμη και παραανω να ηταν τα γραμμαρια εξαιτιας της αργης αποροφησης θα μπορουσες να τα χρησιμοποιησεις σαν ενεργεια σε αλλες δουλειες της ημερας..
δηλαδη εξαρταται η ποσοτητα ασκησης για την αναπληρωση και κατα το χρονικο διαστημα που θες να καταφερεις να 'ξαναγεμισεις μπαταριες'...γιατι για παραδειγμα ξυπνας μια δευτερα και λες θελω να κανω ποδηλατο σημερα και ξεκινας...και κανεις μια ωρα ποδηλατο...εχεις καταστπρεψει αρκετο γλυκογονο....ομως λες το απογευμα θα παω να κανω και στηθος στο γυμναστηριο...εαν ομως αργησες την αναπληρωση του γλυκογονου ισως να μην εχεις την απαραιτητη ενεργεια να κανεις την προπονηση και να μην βγουν τα καταλληλα αποτελεσματα..ενω εαν εκανες μονο στηθος και μετα ξαναπηγαινες γυμναστηριο μετα απο 2 μερες τοτε δεν θα υπηρχε προβλημα να παρεις και αργους υδατανθρακες...τωρα η ποσοτητα εγω πστευω ειναι βαση της προπονησης που κανεις και αναλογη...σιγουρα τα 20 γραμμαρια ειναι απειροελαχιστα...πιστευω μια καλη δοσολογια ειναι 80-100 γραμμαριων αλλα και παλι αυτο δεν ειναι κατι στανταρ γιατι ειναι και παντα αναλογο με την προπονηση και το σκοπο της προπονησης...

Σε γενικές γραμμες συμφωνω, απλα νομίζω οτι προπονήσεις με αντισταση - δηλ. βαρη - σπαταλούν λιγη ποσότητα γλυκογόνου σε σχέση με γαλακτίκες προπονήσεις οπως στίβος, ποδηλασία κτλ κτλ.

Σε αυτους που ασχολούνται με βαρη, η αναπλήρωση γλυκογόνου ειναι κατι που δεν πρέπει να τους απασχολει πολυ. To CNS fatigue ειναι κατι που τους επηρεάζει περισσότερο και το οποίο ειναι πολυ πιο αντιπαραγωγικο απο το να μην εχουν 100% γεματες τις δεξαμενες του γλυκογόνου.

mantus3
05-07-09, 22:09
κατα την γνωμη μου αυτο που λες φιλε Ναρτα εχει να κανει κ με το ποτε θα ακολουθησει η επομενη προπονιση καθως κ αν η προπονιση γινετε βραδι η κατα την διαρκεια της μερας... βεβαια χωρις να εχω κ ιδιετερες γνωσεις θα προτεινα αυτο που ειπε κ ο Γιαννης, δηλαδη μελι, κ οχι δεξτροζη μεταπροπονιτικα

narta
06-07-09, 18:15
Σ' αυτο εχεις δικιο γιατι αν κανεις μια προπόνηση το βράδυ και την επομενη το πρωι θες αναπλήρωση. Αλλα περισσοτερο θα σε επιρεάσει η κούραση του νευρικου συστήματος παρα η απουσία 100% αποθήκων γλυκογόνου.

Συμφωνω, μελι και παλι μελι αν καποιος θέλει γλυκοζη μετα την προπόνηση. Και αυτο με μετρο ετσι... :p

KATERINI 144
06-07-09, 22:48
μελι και παλι μελι αν καποιος θέλει γλυκοζη μετα την προπόνηση. Και αυτο με μετρο ετσι... :p+1 :thumbup:

pharmacist
07-07-09, 00:07
Μελι;
Μπλιαχ.
Χιλιες φορες μουσλι, ειδικα το καβουρδισμενο, αμα ριξεις γαλα ειναι αλλου απο γευση.
Οσες φορες μετα την προπονηση γεμιζα μια κουπα με γαλα και μουσλι και το χτυπαγα, μπορουσα να φανταστω να πηγαινει στους μυες και να τους ταϊζει:turtle:
Σημερα παντως μιας και μετα τη γυμναστικη βρεθηκα στο μαγαζι, xτυπησα 50 γραμμαρια δεξτροζη και μετα απο μιση ωρα την πρωτεινη.
Δεν ξερω αν κανει δουλεια ολη η ιστορια με τα συμπληρωματα, περναει η ωρα ευχαριστα οπμως ασχολουμενος με ολες αυτες τις π@π@ριες.:rolf:

GZ84
07-07-09, 00:22
Δεν ξερω αν κανει δουλεια ολη η ιστορια με τα συμπληρωματα, περναει η ωρα ευχαριστα οπμως ασχολουμενος με ολες αυτες τις π@π@ριες.:rolf:

Η τσέπη σου πάντως δεν πρέπει να περνάει καλά που της βάζεις "χέρι" και μάλιστα βαθιά... :P

leangains
07-07-09, 00:26
με μπερδέψατε.... τελικά τη δεξτρόζη μετά την προπόνηση γιατί την παίρνουνε?

KATERINI 144
07-07-09, 00:35
α δεν ξέρω, εγω μέλι τρώω η' γλυκόζη λεανς :green:

leangains
07-07-09, 00:46
φώτη το η έχει τόνο είναι ή

δεξτρόζη=γλυκόζη

λοιπόν?

εγώ τρώω κ τα δύο.... κ άλλα πραγματάκια μέσα....

KATERINI 144
07-07-09, 00:52
εβαλα τονο στο η'
γλυκοζη απο το σουπερ μαρκετ οχι σαν τη δικη σου :clown2:

(το μελι δεν ειναι απο το σουπερ μαρκετ :rabbit:)

leangains
07-07-09, 00:56
γερο μου σιροπάκια από κινέζικο καλαμπόκι πίνεις??

βάλε 1 κουταλιά σιρόπι κ 1 μέλι κ 1 γύρη (μέλισσα μη βάλεις μέσα)

pharmacist
07-07-09, 01:01
Η τσέπη σου πάντως δεν πρέπει να περνάει καλά που της βάζεις "χέρι" και μάλιστα βαθιά... :P

4540 γραμμαρια με 78% περιεκτικοτητα δια 119 ευρω=1 ευρω τα 30 γραμμαρια whey.
Αν τα καραβια μου πεσουν εξω δε θα φταιει η πρωτεινη.;)

KATERINI 144
07-07-09, 01:03
γιατι τη δεξτροζη τη δικη σου με τη τη φτιάξανε λεανς?! με καλαμποκι απο τον κήπο?! :green:

Levrone
07-07-09, 01:07
Αν τα καραβια μου πεσουν εξω δε θα φταιει η πρωτεινη.;)

εισαι φαρμακοποιος εσυ , εχεις λεφτα, δε σε φοβαμαι!!!:P

leangains
07-07-09, 01:14
:unsure::unsure::unsure:

ωραία ερώτηση Φώτη! να μας απαντήσουν οι φαρμακοπειοι, εδώ σας θέλω η πρώτη ύλη της δεξτρόζης που πουλάτε τι είναι κύριοι, είναι κινέζικο καλαμποκάκι ή είναι ζαχαρότευτλο όπως λέτε εεεεε????

KATERINI 144
07-07-09, 01:19
εαν πουν ζαχαρότευτλο απο αντίδραση θα τρωω ζάχαρη απο δω και περα :nana:

εντιτ: σερβίας ε! με μπόλικα χημικά απο τις βόμβες που πέσανε :green:

GZ84
07-07-09, 01:26
4540 γραμμαρια με 78% περιεκτικοτητα δια 119 ευρω=1 ευρω τα 30 γραμμαρια whey.
Αν τα καραβια μου πεσουν εξω δε θα φταιει η πρωτεινη.;)

Δεν είναι κακό... αλλά ας μην ξαναγράψω ποιά προτιμώ πλέον...

KATERINI 144
07-07-09, 01:43
Φώτη κάνε μια επεξήγηση στο εντιτ τι είναι απο εκει?η ζάχαρη απο τα ζαχαροτευτλα λεανς.

leangains
07-07-09, 01:47
:rolf::rolf:

να την επεμπλουτίσεις κιολας να είναι πιο θρεπτική! αγν'η ραδιενέργεια

:rolf::rolf:

αργώ αλλά τα πιάνω iam low carb u know

pharmacist
07-07-09, 12:37
:unsure::unsure::unsure:

ωραία ερώτηση Φώτη! να μας απαντήσουν οι φαρμακοπειοι, εδώ σας θέλω η πρώτη ύλη της δεξτρόζης που πουλάτε τι είναι κύριοι, είναι κινέζικο καλαμποκάκι ή είναι ζαχαρότευτλο όπως λέτε εεεεε????

Απο σοκολατινα και σερανο ειναι η προελευση.
Σου κανει;:P

asdf
07-07-09, 20:34
H γλυκοζη-δεξτροζη ειναι ενας μονοσακχαριτης (κοινος απλη ζαχαρη) γνωστη και ως ζαχαρη απο σταφυλι, blood sugar ή ζαχαρη καλαμποκιου...

KATERINI 144
07-07-09, 20:49
ωχ ωχ αυτο το τελευταίο δε μου αρεσε καθολου :unsure: λεανς για ψαξτο λιγο γιατι κίνα μου μυρίζει :rolf:

GZ84
07-07-09, 21:51
ωχ ωχ αυτο το τελευταίο δε μου αρεσε καθολου :unsure: λεανς για ψαξτο λιγο γιατι κίνα μου μυρίζει :rolf:

Δηλαδή μάπα το καρπούζι? Εγώ πρώτη φορά πήρα δεξτρόζη από φαρμακείο (όχι το σιρόπι γλυκόζη από σουπερ-μαρκετ) 4,7 ευρώ το κιλό... τελειώνει τώρα... να μην αγοράσω ξανα? Να τρώω μέλι αν είναι? Πόσο? Γύρω στα 70 γρ.? (85κιλά είμαι περίπου)

jGod
08-07-09, 14:19
Μου φαίνεται τώρα π βρήκα το milko free 70cents..θα πινω αυτο μεταπροπονητικα..αφου δεν περνουν οι pro dextrose δεν παιρνω ουτε εγω :bowdown::bowdown::green:

pharmacist
08-07-09, 23:45
H γλυκοζη-δεξτροζη ειναι ενας μονοσακχαριτης (κοινος απλη ζαχαρη) γνωστη και ως ζαχαρη απο σταφυλι, blood sugar ή ζαχαρη καλαμποκιου...

Η ζαχαρη που χρησιμοποιουμε στο σπιτι ειναι δισακχαριτης και οχι μονοσακχαριτης.
Τη γλυκοζη και τη φρουκτοζη εμεις δεν τα λεμε "ζαχαρες" οπως οι ξενοι.
Η λεξη "sugars" σε μια ετικετα συμπληρωματος αναφερεται και σε μονοσακχαριτες και δισακχαριτες αλλα εδω οταν λεμε ζαχαρη γενικως εννοουμε την σπιτικη και αυτη ειναι δισακχαριτης.

pharmacist
09-07-09, 00:12
Απο αλλο τοπικ που ρωτησε ο albertob30
" gia to metaproponitiko geuma tin dextrozi tin vrisko apo farmakeio? gia piga rotisa kia mou ipan oti iparxei me 5% 10% 20% kai 35% !! "

Ρε σεις, οι φαρμακοποιοι δεν εχουν στο μυαλο τους τα μουσκουλα του καθενος.
Αμα μπουν στο φαρμακειο και σου ζητησουν γλυκοζη, το μυαλο σου παει οτι θελουν γλυκοζη σε σκονη για καμπυλη σακχαρου.
Τη δεξτροζη που λετε αλλα δεν τη λεμε ποτε ετσι.
Αμα σου πουν δεξτροζη, το μυαλο σου παει σε ενεσιμο νοσοκομειακο ορο δεξτροζης με τις περιεκτικοτητες που ειπαν στον φιλο παραπανω.
Στη μια περιπτωση λεμε γλυκοζη, στην αλλη δεξτροζη.
Ο φιλος ρωτησε για δεξτροζη σε σκονη και οι αλλοι καταλαβαν ενεσιμη δεξτροζη γιατι τη σκονη τη ζηταμε παντα ως "γλυκοζη"και τελικα κανεις δεν καταλαβε τι τουλεγε ο αλλος:rolf:
Λετε "σκονη" για να καταλαβαινουν και λετε γλυκοζη καλυτερα αντι για δεξτροζη οποτε δε χρειαζεται περαιτερω διευκρινηση lol

leangains
09-07-09, 00:13
ωχ ωχ αυτο το τελευταίο δε μου αρεσε καθολου :unsure: λεανς για ψαξτο λιγο γιατι κίνα μου μυρίζει :rolf:

Φώτη το corn-sugar το χουμε ξαμασυζητήσει κ αν θυμάσαι, εγώ την έβγαλα από μελι κ την είπα honey-sugar

Σοκολατίνα-Σερανό... καλό εεεε

ΣΙΑΜΙ
16-05-10, 22:07
σε ένα πρόγραμμα διατροφείς όγκου που έχετε αναφέρεται την γλυκόζη ως πυγή υδατανθράκων αν δεν κάνο λάθος...100γρ. με πρωτείνη ορού γάλακτος....εγώ πέρνω την weight gainer creapure τις multipower που έχει 1,5 γρ κρεατίνη...θα ήταν υπερβολή να προσθέσω και γλυκόζη;μιας και αποροφάτε ποιο εύκολα;διότη δεν πέρνο αμιονοξέα(συγνώμη για τυχόν κοτσάνες αλλά για αυτό ρωτάμε για να μάθουμε):green:

KATERINI 144
16-05-10, 22:29
το θεμα που άνοιξες συγχωνεύτηκε με αυτο, δεξτροζη=γλυκοζη.

ΣΙΑΜΙ
17-05-10, 12:56
κανείς δεν μπορεί να μου απαντήσει;

KATERINI 144
17-05-10, 15:06
τη υδατανθρακα και ποσο εχει μεσα η weight gainer που παίρνεις?

ΣΙΑΜΙ
17-05-10, 17:45
http://www.xanoumis.gr/shop/35-%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%8A%CE%BD%CE%B5%CF%82/343-Weight-Gainer-Plus-25-kg.html?pop=

πέρνω 3 σκουπ την ημέρα(όταν δεν έχω προπόνηση 2)

deluxe
09-06-10, 22:54
Αλλοι λενε μελι, αλλοι δεξτροζη. Ποιο ειναι το πιο σωστο;

Το μελι εχει 50-50 αναλογια σε γλυκοζη-φρουκτοζη. Τα υπολοιπα ειναι σουκροζη,νερο,βιταμινες. Βεβαια δε ξερουμε τι παιζει με τα "μελια" που πουλανε στο supermarket. Εγω παιρνω το πιο ακριβο, και ο θεος βοηθος.

Με τη δεξτροζη τι παιζει;

Zylo
09-06-10, 22:57
Αλλοι λενε μελι, αλλοι δεξτροζη. Ποιο ειναι το πιο σωστο;

Το μελι εχει 50-50 αναλογια σε γλυκοζη-φρουκτοζη. Τα υπολοιπα ειναι σουκροζη,νερο,βιταμινες. Βεβαια δε ξερουμε τι παιζει με τα "μελια" που πουλανε στο supermarket. Εγω παιρνω το πιο ακριβο, και ο θεος βοηθος.

Με τη δεξτροζη τι παιζει;

εγω παιρνω το δικο μας.....δικης μας παραγωγης και ξερω τι τρωω.....8-):nana:

Devil
10-06-10, 02:15
Αλλοι λενε μελι, αλλοι δεξτροζη. Ποιο ειναι το πιο σωστο;

για εμενα προσωπικα κανενα απο τα 2
προτιμο waxy maize starch η' vitargo

Το μελι εχει 50-50 αναλογια σε γλυκοζη-φρουκτοζη. Τα υπολοιπα ειναι σουκροζη,νερο,βιταμινες. Βεβαια δε ξερουμε τι παιζει με τα "μελια" που πουλανε στο supermarket. Εγω παιρνω το πιο ακριβο, και ο θεος βοηθος.

Με τη δεξτροζη τι παιζει;

τι εννοεις?