PDA

Επιστροφή στο Forum : GZ84 = Φωτογραφίες



GZ84
02-07-09, 02:13
Οι πρώτες μου φωτογραφίες. Οι έμπειροι νομίζω θα μπορούν να βγάλουν ένα πόρισμα. Εγώ να πω ότι σίγουρα είμαι σε χαλαρή κατάσταση (δεν είχα πάει γυμν. πχ και έβγαλα φωτό πάνω στο πρήξιμο όπου εκεί ειδικά σε ένα μη προχωρημένο παίζει αρκετή διαφορά. Και επίσης ο φωτισμός δεν τόνισε τα πάντα. Με έχω δει και καλύτερο. Αλλά όπως έγραψα... αυτά είναι ψιλά γράμματα για τους γνώστες! :)

Περιμένω σχόλια. Έχω ανεβάσει διατροφή και έχω ανοίξει και προσωπικό Log όπου θα καταγράφω τις προπονήσεις μου.

Τα λέμε...

KATERINI 144
02-07-09, 11:52
εντάξει η βάση υπάρχει, τραπεζιους καλούς, με τη διατροφη που εχεις ποσταρει θα εχεις μεγάλη διαφορα σύντομα, το πρόγραμμα σου με τις επαναλήψεις πρόσεξε.

Muscleboss
02-07-09, 13:56
για να ξεκινήσεις καλός είσαι... δώσε βάση στις βασικές ασκήσεις, πρόσεξε το εύρος της πλάτης σου, και περιμένουμε σε λίγους μήνες νέες φώτος για να πούμε εκεί την άποψή μας σχετικά με την πρόοδό σου.
είδα δεν έβαλες φωτο ποδιών κάτι που σημαίνει οτι δε τα έχεις και σε μεγάλη υπόληψη... μην κάνεις αυτό το λάθος.

καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.:thumbup:

ΜΒ

GZ84
02-07-09, 14:17
Όταν εννοείς το εύρος της πλάτης μου?

Σχετικά με τα πόδια δεν ανέβασα για άλλο λόγο αλλα γιατί... δυστυχώς εκεί μαζεύω σχετικά εύκολα λίπος και όχι ότι είναι άσχημο αλλά δεν είμαι όπως πάνω πχ.
Και τα πόδια έννοια σου muscleboss και τα προσέχω αρκετά και πολλές φορές έκανα split σε 2 ημέρες για να κάνω πολλές ασκήσεις πχ.

1) Καθίσματα (όχι βαθύ ούτε ημί)
2) Πιέσεις
3) Εκτάσεις
4) Έλξεις μηρών
5) Προσαγωγούς/ Επαγωγούς
6) Γάμπες
7) Καμιά φορά γλουτούς

Οπότε όχι, δεν τα παραμελώ καθόλου... και μάλλον είναι το δυνατό μου σημείο γιατί σχηματικά βλέπω πως έχουν από μόνα τους φυσικό όγκο και απλά αν δεν είχα το λίπος θα ήταν πιο όμορφα αλλά πάλι με πιο "αφύσικο όγκο". Το χειμώνα είχα φτάσει και έκανα 140 κιλά καθίσματα (όχι και με σπουδαία εκτέλεση) περίπου 4-6 επαν. μόνος. Κάτι τέτοιο τέλος πάντων... πάντως τα 80-100 τα έχω σίγουρα σε ένα καλό αριθμό επαναλήψεων και σωστής εκτέλεσης. Αυτά για μη νομίζεις ότι τα παραμελώ... :)

leangains
02-07-09, 15:04
Mια χαρά σε βλέπω, η βάση υπάρχει σίγουρα.

140 κιλά καθίσματα wowwww!

"πάντως τα 80-100 τα έχω σίγουρα σε ένα καλό αριθμό επαναλήψεων και σωστής εκτέλεσης." φίλε τα πόδια σου πρέπει να είναι τούμπανα!

deadlift πόσα κιλά κάνεις?

GZ84
02-07-09, 15:22
Χαχαχα... deadlifts εννοείς το μάξιμουμ 1 επανάληψη? Δεν ξέρω. Δεν το έχω κάνει ποτέ σε καμία άσκηση.

Κάπου εδώ να αναφέρω πως σχετικά με τα 140 όντως τα είχα φτάσει αλλά δεν κατάφερα ποτέ να τα αγγίξω άλλη φορά όπως τότε. Τα 120 πάντως τα έβαζα όταν ήμουν στα πάνω μου σχεδόν πάντα ως τελευταίο σετ. Εκείνη την ημέρα μάλλον είχα πάθει αμόκ. Περιττό να αναφέρω ότι όταν πήγα και έκανα εκτάσεις μετά έτρεμαν τα πόδια μου. :)

Θα δούμε στη πορεία πως είναι τα πόδια τώρα διότι έχω καιρό να φορτώσω κιλά λόγω των επαναλήψεων που κάνω.

Επίσης κάτι που έχει μεγάλη σημασία δεν αναφέρομαι σε ελεύθερο αλλά σε Smith. Ελεύθερα καθίσματα έχω να κάνω πολύυυυ καιρό και δεν ξέρω τι κιλά μπορώ να βάλω εκεί -άσε που φοβάμαι να φορτώσω κιόλας- και επειδή για τη πάρτη μου κάνω ότι κάνω θέλω και μια ασφάλεια και κάτι πιο "ήπιο" για το σώμα μου.

TRIANTAFYLLOU
02-07-09, 17:45
δεν υπάρχει κάτι που να μην γίνετε έχεις δυνατότητες , απλα πρέπει να τις καλιεργήσεις είσαι σε μια καλή κατάσταση και αξιοπρεπή, δουλεια χρειάζετε και γνώσεις για σωστη προπόνηση και διατροφή .

επίσης σωστή εκτέλεση των ασκήσεων και μην νομίζεις αν κάνεις στο σμίθ σκουώτ θα έχεις μεγαλύτερη ασφάλεια εκεί μπορεί να την πατήσεις , τίποτε καλύτερο απο την σωστή εκτέλεση των σκουώτ και με το σωστό βάρος , αλλα πάντα με καθοδήγηση ανθρώπου που να ξέρει .

καλή συνέχεια είσαι σε καλό δρόμο απλα πόσταρε στα αντίστοιχα τόπικ και διάβασε γι αυτα που θές:thumbup::thumbup:

leangains
02-07-09, 22:22
δε μου απάντησες. λες έκανα 140 καθίσματα, στη σμιθ έστω. deadlift (όποια άσκηση deadlift κ αν ήταν) για τις επαναλήψεις που έκανες, πόσα κιλά έκανες?

εδώ είναι κάποιες απόψεις για καθίσματα ελευθερα βσ σμιθ

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1383&page=2

στο 2 ποστ της 2ης σελίδας (RUHL) θα βρεις μια πολύ όμορφη σελίδα με μια φωτο που θα σου εξηγήσει γιατί στη σμιθ δε μπορείς να κάνεις καθίσματα σωστά. για να κάνεις καθίσματα στη σμιθ θα πρέπει τα πόδια σου να είναι πιο μπροστά κ να ρίχνεις το βάρος σου στη σμιθ, κάτι σαν χακ σκουοατ.

GZ84
02-07-09, 23:10
OK, συγγνώμη για την ασχετοσύνη μου αλλά έψαξα τι είναι deadlifts και είναι η γνωστή άσκηση... νόμιζα πως είναι κάποια τεχνική.

Λοιπόν, μια από τις ασκήσεις που έχω σκοπό να εντάξω και πάλι. Δεν έχω νούμερα να σου δώσω Leangains καθώς τέτοιες βασικές έκανα όταν ξεκίνησα μόνο... τότε (πριν 3-3,5 χρόνια) εάν θυμάμαι σωστά δεν είχα βάλει πάνω από 40 κιλά και λογικά τότε δεν είχα κάνει ποτέ κάτω από 6 επαν. Επίσης είμαι σίγουρος πως η τεχνική μου δεν θα ήταν και η καλύτερη. Να αναφέρω κιόλας ότι η λαβή μου δεν είναι ανάλογη με τα κιλά που μπορώ να κάνω - οπότε θα χρειαστώ τα ειδικά σχοινιά ... έχω και λεπτεπίλεπτα χέρια και δάκτυλα. Κρέμομαι όμως μερικές φορές για να δυναμώσουν οι λαβές. Θα το προσέξω πιο πολύ στο εξής.

Σχετικά με squat με όσα διάβασα μόλις, από την επόμενη φορά (Σάββατο) ξεκινάω στα ελεύθερα... και πολύ φοβάμαι πως στο γυμν. που πάω μάλλον δεν έχει ελεύθερο (λέω μάλλον γιατί σίγουρα εκεί είναι για στρατιωτικές με μπάρα αλλά πρέπει να έχει και για ελεύθερο squat).

Πάντως επειδή γενικώς προτιμώ τα ελεύθερα (σε όργανα πάω για την αλλαγή αραιά και που) πρέπει να πω πως δεν έκανα πάντα σε smith. Η βάση μου ξεκίνησε με ελεύθερο - πάει όμως πολύς καιρός που έκανα τελευταία φορά... μάλλον 1+ χρόνος. Η τελευταία φορά που με θυμάμαι είχα βάλει 80 κιλά (πάντα ημικαθίσματα) αλλά με εκείνα τα κιλά ζοριζόμουν πολύ και δεν ήμουν σίγουρα 45 μοίρες στο κάθισμα. Οπότε μιλάμε κυρίως για ημί. Είχα κάνει έτσι γύρω στις 6 επαν.+ (δεν παίρνω και όρκο - πάει καιρός).


Κάτι τελευταίο σαν ιστορικό... το τελευταίο έτος που βελτιώθηκα και πήρα πιο ζεστά το θέμα από κάθε άλλη φορά (αν και έκανα τραγικά λάθη και πάλι πχ είχα καεί γιατί δεν έτρωγα καλά για λίγο αναλογικά με τη προπόνηση και είχα χάσει σχεδόν 4 κιλά σε 1 μήνα) είχα και 1 ατυχία... Ρήξη συνδέσμου στον αριστερό αντίχειρα που με έβγαλε εκτός 1+ μήνα και κανονικά ήταν παραπάνω αλλά εγώ πήγαινα γυμναστήριο κάνοντας λιγότερα κιλά σε όποια άσκηση χρησιμοποιούσα χέρι. Αυτό τελικά είχε ένα "ωραίο" αποτέλεσμα... να μη έχει γιατρευτεί πλήρως το δάκτυλο - ακόμα (και βασικά μέχρι το Πάσχα το ένιωθα). Τώρα πρέπει να κάνω κάτι χαζό για να πονέσει αλλά και πάλι... τα "κατάφερα"...

+ Είπα να ξεκουραστώ τη πρώτη εβδομάδα του χρόνου και τελικά το κράτησα 1 μήνα...

Κάτι τέτοιες πατάτες κόβονται στο εξής γιατί ειδικά τώρα που ανεβαίνω κάτι τέτοιες αποχές έχουν μεγαλύτερο αρνητικό αντίκτυπο στη όποια πρόοδό μου.

GZ84
07-07-09, 01:14
Ανεβάζω και μια φωτό ποδιών. Ότι φαίνεται στη φωτό τουλάχιστον από όσο μπορώ να κρίνω δεν έχω κακή ποσότητα λίπους, είναι δυνατά. Το πρόβλημα το έχω πιο ψηλά και κυρίως στους πίσω μηριαίους (προς γλουτούς). Όπως και να έχει περιμένω σχόλια (από Leangains + MB κυρίως)...

Θα ήθελα πολύ να τα δυναμώσω και άλλο αφού νομίζω πως μπορούν να κάνουν αρκετά. Τουλάχιστον στο γυμναστήριο που πηγαίνω σχεδόν κανένας δεν κάνει τα κιλά που βάζω πέρα από τους προχωρημένους (συγκρίνω φυσικά άτομα στο δικό μου επίπεδο ή λίγο πιο πάνω και μάλιστα μερικοί έχουν και πιο γυμνασμένα πόδια στην εμφάνιση (και σίγουρα με λιγότερο λίπος). Τέσπα, ότι και να λέω... απλά περιμένω σχόλια.

KATERINI 144
07-07-09, 01:33
σχολια= ειχες δικαιο πως δεν τα παραμελείς, ''δυνατά'' τα πόδια σου :thumbup:

GZ84
08-10-09, 00:51
Εδώ είναι μερικές νέες φωτό μου...

Δυστυχώς εδώ και καιρό η ψηφιακή μου χάλασε και έτσι έχω το κινητό μόνο... και ο φωτισμός είναι πολύ χάλια. Δεν φαίνεται καμία λεπτομέρεια στο σώμα μου. Επίσης με έβγαλε η μητέρα μου μετά από χίλια προβλήματα μιας και ο πατέρας μου έλλειπε από το σπίτι... τέλος πάντων. Κιστάκη για εσένα τις ανέβασα... αν δεν κάνουν θα πρέπει να πάρω τη ψηφιακή της αδελφής μου αλλά μάλλον μέσα στο ΣΚ θα μπορώ να τις ανεβάσω. Λυπάμαι αλλά δεν υπάρχει άλλη άμεση λύση για φωτό...

savage
08-10-09, 01:31
Φαινεται να εχεις παρει ογκο απο την προηγουμενη φορα.Και τα ποδια σου απο ογκο σε σχεση με το ανω σωμα ειναι μια χαρα.Ισως να'ναι κ πιο μπροστα σε αναπτυξη,απο το ανω σωμα,λιγακι.Πυκνοτητα πλατης κ στηθος ισως να πρεπει να δουλεψεις λιγο,αν οι φωτο οπως λες κ συ,δεν βοηθουν πολυ!Καλη συνεχεια παντως κ καλα αποτελεσματα:toast:

Machiavelli
08-10-09, 11:03
Δυνατός. Ωραία πλάτη. Συνέχισε έτσι. Α και κόπιαρα λίγο την διατροφή σου, ελπίζω να μου επιτρέπεις!

GZ84
08-10-09, 12:11
Ευχαριστώ που ασχοληθήκατε!

Μακιαβέλι... ελεύθερα με τη διατροφή, για αυτό την ανέβασα άλλωστε για να δω σχόλια και αν κάποιοι "ειδικοί" τη θεωρούν καλή τότε να την έχουν σαν σκέψη και άλλα άτομα - αλλά να ξέρεις πως ΜΑΛΛΟΝ το μυστικό είναι στο να βγάλεις τις θερμίδες συντήρησής σου και να μετρήσεις τι τρως ώστε να ξέρεις ότι τρως όσο χρειάζεται για όγκο πχ και όχι να τρώς παίρνοντας όγκο ΚΑΙ λίπος. Εγώ αυτό δεν το έχω πράξει ακόμα βέβαια... :)

Σάβατζ έχω πάρει άλλωστε 4-5 κιλά από τη προηγούμενη φορά - σίγουρα όμως και λίπος αρκετό διότι η περιφέρειά μου έχει γεμίσει και μη κρίνεις από τη φωτό διότι εκεί πιέζω τη κοιλιά για τους κοιλιακούς (και καλά).

Σχετικά με τα σχόλιά σου... στήθος πρέπει να δουλέψω ΠΟΛΥ σίγουρα αλλά μάλλον είναι και το αδύναμό μου σημείο - δυστυχώς.
Για τη πλάτη τώρα πάω για πυκνότητα. Άλλωστε και ο ΜΒ παραπάνω μου είπε να προσέξω το εύρος. Πυκνότητα αυξάνω πως? Έχοντας κλειστή λαβή πχ στις έλξεις τροχαλίας με μπάρα?
Πόδια είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και όντως είναι πιο μπροστά σε ανάπτυξη από τον άνω κορμό αλλά το κακό με αυτά είναι πως είναι το μέρος που συσσωρεύεται πρώτα το λίπος. Έχω λίπος γενικά στα πόδια αλλά το κύριο πρόβλημα είναι ψηλά στα μπούτια στους γλουτούς κτλ. Μακάρι να μπορούσα να έχω μια ρουφήχτρα σαν ηλεκτρική σκούπα και να το μαζέψει όλο γιατί νομίζω πως αν γινόταν αυτό θα είχα πραγματικά καλοσχηματισμένα και όντως δυνατά πόδια αλλά μάλλον δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Για τον παραπάνω λόγο θα ξεκινήσω αερόβια το πρωί μόλις ξυπνάω 2 φορές την εβδομάδα... για όγκο πάω αλλά νομίζω το να αφήνω την αερόβια είναι απλά χαζό... άλλωστε και αυτή προσφέρει εξίσου πολλά στο σώμα αναφορικά με την υγεία - και σίγουρα θα μου κάψει λίπος και θα φύγουν και τα νερά από το σώμα μου μέσω του ιδρώτα - που μάλλον έχω πολύ νερό - ή λέω βλακείες σχετικά με το τελευταίο?

savage
08-10-09, 12:13
Για τον παραπάνω λόγο θα ξεκινήσω αερόβια το πρωί μόλις ξυπνάω 2 φορές την εβδομάδα... για όγκο πάω αλλά νομίζω το να αφήνω την αερόβια είναι απλά χαζό... άλλωστε και αυτή προσφέρει εξίσου πολλά στο σώμα αναφορικά με την υγεία!

Σωστος!!!:thumbup:

GZ84
08-10-09, 12:20
Έκανα έντιτ όσα έγραψα και έβαλα μερικά ακόμη... (το συνηθίζω). Τσέκαρε αν τα γράφω σωστά - ειδικά στο τέλος με την αερόβια και τα νερά. Καθώς και σχετικά με το πως αυξάνω τη πυκνότητα της πλάτης... Ευχαριστώ!:toast:

thegravijia
08-10-09, 13:02
Αρχικό μήνυμα απο GZ84 http://forum.bodybuilding.gr/images/undergroundstyle/buttons/viewpost.gif (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=106712#post106712)

Για τον παραπάνω λόγο θα ξεκινήσω αερόβια το πρωί μόλις ξυπνάω 2 φορές την εβδομάδα... για όγκο πάω αλλά νομίζω το να αφήνω την αερόβια είναι απλά χαζό... άλλωστε και αυτή προσφέρει εξίσου πολλά στο σώμα αναφορικά με την υγεία!

λαθος