PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταγράφετε την προπόνηση σας ;



tasosfit
11-12-06, 02:32
Γνωρίζουμε όλοι την αξία της καταγραφής της προπόνησής μας (ασκήσεις,σετ,κιλά,διαλείμματα,διάρκεια,παρατηρήσεις κ.λ.π.), για να δούμε πόσοι το κανουμε !
http://forum.bodybuilding.gr/album_thumbnail.php?pic_id=124

Gasturb
11-12-06, 02:57
Tasosfit έβαλα 'ποτέ' γιατί απλά τα memorise in my mind (!) κ κατα δεύτερο βαριεμαι να γράφω πλέον σε χαρτί (sad but true!)


Gasturb

billys15
11-12-06, 15:53
Εγω γραφω σετ,ασκησεις και επαναληψεις οποτε διαλεξα καθε φορα.Δεν ξερω ομως αν το καθε φορα αναφερεται σε ολα που γραφεις κι εσυ,οπως παρατηρησεις,διαλειμματα,διαρκεια κτλ.Τεσπα και το δικο μου ειναι μερικη καταγραφη :D

Sourlas
11-12-06, 16:08
Σχεδον παντα. Μεγαλο εργαλειο.

muaythaispirit
12-12-06, 01:00
οχι μονο την προπονηση αλλα και την διατροφη και τα συμπληρωματα!
τα παντα μονο ετσι καταλαβαινεις το σωμα σου

Nick3
12-12-06, 15:30
Γράφω μόνο κιλά και επαναλήψεις.
Τα άλλα είναι καθορισμένα.

acheron
13-12-06, 00:34
δεν καταγραφω τιποτα... εχω τον προσωπικο μου γυμναστη να το κανει... ξερει ο γκαστουρμπος...

Vson
04-03-07, 08:33
ποτε επειδη κυριως το κανω για υγεια & ψωνιο παρα να κανω σωμα(ακα Lifestyle):D

Teo70
08-03-07, 22:53
Εβαλά "ποτέ" γιατί απλούστατα θυμάμαι τι κιλά είχα κάνει στη προηγούμενη προπόνηση.

Gasturb
06-04-07, 20:26
Tasosfit έβαλα 'ποτέ' γιατί απλά τα memorise in my mind (!) κ κατα δεύτερο βαριεμαι να γράφω πλέον σε χαρτί (sad but true!)


Gasturb

Άλλαξα λογική οπότε η καταγραφή απαραίτητη!

Gt

BRaWNy
06-04-07, 20:30
Σκοπός ειναι να βλέπουμε και τι κάναμε και πριν κάποιους μηνες και όχι μόνοι στην προηγούμενη προπόνηση, αλλα και όχι μόνο για αυτούς τους λόγους.

Ψήφισα πάντα και καταγραφω τα πάντα στην προπόνησή μου

ouzo
06-04-07, 20:49
Ποτέ. Δοκίμασα κάμποσες φορές αλλά δεν μπόρεσα να είμαι συνεπής.
Στην πραγματικότητα όμως είναι ένα χρήσιμο εργαλείο και έμπιστος τρόπος για να μελετήσεις την πρόοδο σου. Εύχομαι για τον εαυτό μου να είμαι πιο επιμελής σε αυτό το θέμα.

ajax
06-04-07, 21:05
αν και δεν το κανω το εχω μετανιωσει.μπορεις με αυτον το τροπο να εντοπισεις τυχων λαθη και ναη μην τα επαναλαβεις.

v@g
06-04-07, 21:09
Καταγράφω την προπόνησή μου κάθε φορά σε αρχείο :doctypeword: ... Νομίζω για κάποιον που ασχολείται σοβαρά είναι απαραίτητο!

Crimson
06-04-07, 21:26
As Vag said!

Eγώ βέβαια χρησιμοποιώ Excel!....

Gasturb
06-04-07, 21:48
Eγώ βέβαια χρησιμοποιώ Excel!....

Μ2! Mα πώς φαίνονται οι πιο εξελιγμένοι αμέσως! xexe

Gt

winny
06-04-07, 22:41
εγω απλα φυλαω τα προγραμματα προπονησης τα οποια αλλαζω καθε 2 μηνες. Κιλα, διαλειματα και αλλα τετοια δεν τα κραταω

nikokrit
30-11-08, 17:14
Γραφω ασκησεις-σετ-επαναληψεις-kg

yannis88
28-01-09, 00:44
Κατα τη γνώμη μου για κάποιον ο οποίος κάνει 5-6 φορες τη βδομάδα προπόνηση είναι ανούσιο και προσωπικά για μένα και αγχωτικό...Ούτε σε επίπεδο COleman να είμασταν...Κάθε προπόνηση είναι διαφορετική απο την προηγούμενη...Είναι φορές που δεν μπορείς να βγάλλεις προπόνηση ακόμα και όταν όλα μπορεί να είναι τέλεια και άλλες φορές άυπνος να σηκώνεις τα πάντα όλα...Γιατί να μπεις στη διαδικασία να τα καταγράψεις ?Θα μπορέσεις να αλλάξεις την ψυχολογία σου σε μια μελλοντική προπόνηση?χλωμο..
Τεσπα imo καταγραφή θα πρέπει να γίνεται στο μυαλό .

kyriakos23
28-01-09, 01:12
παντα

makis88
02-03-09, 03:22
εννοειτε κιλα επαναληψεις μερα... κραταω επισης σημιωσεις μηνα με το μηνα βαρος και εκ για να βλεπω τις διαφορες....

TRIANTAFYLLOU
03-03-09, 01:32
όλοι οι επαγγελματίες αθλητες καταγράφουν την προπόνηση τους σε στίβο και πολεμικές τέχνες εγω είχα αθλητες στο ταεκβοντο που εγραφαν τα πάντα ότι κάναμε με ακριβής ημερομηνίες και το αποτέλεσμα αφού ακόμη και τώρα αν χρειαστώ κάτι παίρνω τηλέφωνο πχ και λέω μιχάλη τότε σε κείνο τον αγώνα τι είχες κάνει και σου βγήκε καλά , γιατί θυμόμουν οτι του έλεγα να σημειώνει εγω δεν κρατούσα γι αυτούς , η συγκεκριμένα ποιά μέθοδος διέγερσης σου είχε βγεί καλά σε αγώνες για να δοκιμάσω σε κάποιον άλλο αθλητή .

στο ββ εγω τα τελευταία χρόνια δεν κάνω απολύτως τίποτε απο θέμα καταγραφής αλλά λειτουργώ καθαρα με το ενστικτο και είμαι ευχαριστημένος αλλά δεν έχω και το 100% σε κανένα τομέα ούτε προπόνηση ούτε διατροφή μόνο κανένα μήνα πρίν τους τελευταίους αγώνες που κατέβηκα .

παλιότερα όμως στο ξεκίνημα κρατούσα σημειώσεις για αρκετα χρόνια για να μπορέσω να καταλήξω σε κάτι , γιατί δεν υπήρχε η εμπειρία αλλά την δημιουργούσα ειδικά στην προπόνηση γιατί δεν υπήρχε ούτε βιβλιογραφία ούτε διδασκόταν κάπου η σωματική διάπλαση αλλά ούτε υπήρχε και ίντερνετ και μπορώ να πώ και σαν νέος με όρεξη και επειδή συμετείχα σε αγώνες ήταν μονόδρομος και το έκανα με όρεξη για να μπορέσω να καταλήξω σε κάποια στανταρ πού αν τα ήξερα όπως η καινούρια γενιά θα κέρδιζα πολύτιμο χρόνο, γι αυτό ένας που θέλει να κάνει σοβαρή δουλειά καλό είναι να καταγράφει κάποια στοιχεία .

απο την άλλη αν κάποιος την γυμναστική την βλέπει σαν διέξοδο και απλά για φυσική κατασταση , χωρίς να περιμένει σοβαρα αποτελέσματα μπορεί να αρκεστεί απλά στις συμβουλές καποιου έμπειρου προπονητή και στούς βασικούς κανόνες.

spirospros
22-10-09, 19:47
Ψηφισα μερικές φορές δηλαδή βγάζω ένα πλάνο ασκήσεων κ διαρκείας κ με μικροαλλαγες ανάλογα πως νιώθω σε κάθε προπόνηση τειρω τον στόχο μου

thegravijia
22-10-09, 19:52
Ψηφισα μερικές φορές δηλαδή βγάζω ένα πλάνο ασκήσεων κ διαρκείας κ με μικροαλλαγες ανάλογα πως νιώθω σε κάθε προπόνηση τειρω τον στόχο μου
και πως ξερεις ποσα κιλα και ποσες επαν εκανες την προηγουμενη σε ολες τις ασκησεις?

jojos46
23-10-09, 13:58
Εχω ξεκινησει και σημειωνω γιατι 5 μερες προπονησεων δεν μπορουσα να θυμαμαι τα κιλα σε καθε σετ,οποτε δεν μπορουσα να συγκρινω και να βλεπω προοδο....

Ballbreaker
23-10-09, 14:17
Εχω σε χαρτι ολα τα προγραμμα που εφαρμοσα τους τελευταιους 12 μηνες,δεν καταγραφω ομως ποσο ακριβως διαλλειμα εκανα και τετοια,το θεωρω περιττο

drago
23-10-09, 15:14
εγω καταγραφω ασκησεις, επαναληψεις, κιλα, καθως και με ποση δυσκολια τα σηκωσα.

μπορει να γραψω και κανα σχολιο για να το δω την επομενη φορα, του στιλ: 'ελατωσε κιλα μ@λ@κ@'

διαλειματα δεν γραφω, ουτε πολυμετραω. οταν δω οτι απο αναπνοη ειμαι οκ κλπ περιμενω λιγο και μπαινω.

Stephany Thes
24-10-09, 10:37
ακριβώς τα ίδια με drago!!! & ασε τους άλλους στο γυμνατήριο να αναρωτιούνται τι γράφει τώρα αυτή πάλι :-P επιπλέον σημειώνω διαλείμματα & ώρα έναρξης με ώρα λήξης

NASSER
24-10-09, 12:12
Το σωστο ειναι να γραφετε πριν να προπονηθειτε τους στοχους προπονησης και να προσπαθειτε να τους πραγματοποιειται.... αυτο κανουν οι επαγγελματιες που βλεπετε σε περιοδικα και βιντεακια...
Προγραμματιζουμε τους στοχους, δεν καταγραφουμε κατι που ηδη καναμε και δεν θα κοιταξουμε πισω.

vAnY
24-10-09, 16:10
:P εγω δεν καταγραφω τη προπονηση μου... παρα μονο στο μυαλο μου. προσπαθω καθε μερα, εβδομαδα ναναι καλυτερα αποδοτικη απο τη προηγουμενη... θυμαμαι ποσα κιλα σηκωνα και ποσες επαναλυψεις σε μια ασκηση και προσπαθω καθε φορα ακομα καλυτερα, πιο ανετα...
Βαριεμαι χαρτια και μολυβια στο γυμναστηριο.:green:

anjelica
24-10-09, 16:16
εγω γραφω :)

iwvi7
25-10-09, 13:10
πριν πάω προπόνηση το μεσημέρι ή μετά από την πρωίνη αεροβια , αφιερώνω κάποιο χρόνο και γράφω με λεπτομέρεια τι θά κανω στο gym Σετ , κιλά , επάναλύψεις , ξεκούραση, τα πάντα , Καθώς επίσης και διατροφή συμπληρώμτα , τα πάντα. Οι μόνες μέρες που δεν καταγράφoνται είναι οι μέρες που έχουν cheat meal, αλλά και πάλι ξέρω περίπου που βρίσκομαι! Μόνο έτσι βλέπω διαφορά και ξέρω τι ακριβώς κάνω ! :)