PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτεινη???



Kolorizos
02-07-09, 12:49
καλημερα σε ολους.ειμαι 17 χρονων και εχω ευερεθιση στο εντερο.κ θα ηθελα ν μου προτεινεται καποια προτεινη ωστε να μην με πειραξει ,κατα προτιμιση οσο πιο καθαρη γινεται.

*** Το τοπικ απο τις ενοχλησεις στο στομαχι πηγε στο τι σημαινει σκουπ και μετα απο σποντα στην ποσοτητα... Την επομενη φορα παρακαλω να μην ξεφευγεται και να σκεφτεται λιγο καλυτερα τον ΤΙΤΛΟ που δινεται στα θεματα ετσι ωστε και οι αλλοι χρηστες με μια απλη αναζητηση να βρισκουν αυτο που ψαχνουν....

***Mod Team

KATERINI 144
02-07-09, 13:12
έχεις πρόβλημα με τη λακτόζη?!

GZ84
02-07-09, 13:45
Ναι πρέπει να το εξηγήσεις αυτό. Πρόβλημα με λακτόζη έχεις? Φουσκώματα κτλ όταν πίνεις γάλα?
Το είχα αυτό σε μεγάλο βαθμό μέχρι πριν 1-2 χρόνια... πλέον δεν έχω προβλήματα. Ίσως λόγω σωστής διατροφής να βελτιώθηκε ο οργανισμός μου? Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

Σχετικά με τη πρωτεΐνη δε νομίζω να έχεις πρόβλημα όποια και να πάρεις. Έχουν ελάχιστη περιεκτικότητα σε λακτόζη. Αν αυτό είναι το θέμα σου.

Τώρα, στο τέλος αναφέρεις... όσο πιο καθαρή γίνεται... και το μυαλό μου πάει ότι ζητάς καθαρή δλδ με λιγότερο υδατάνθρακα αλλά αυτός δεν πρέπει να σε πειράζει... δεν ξέρω.

Όλες οι Whey είναι μια χαρά πάντως... αν θες όσο πιο καθαρή πρωτεΐνη γίνεται τότε μιλάμε για isolate. Αλλά εκεί ανεβαίνει το κόστος και δε νομίζω ότι κερδίζεις και κάτι αναλογικά.

Είσαι και 17 ετών όμως.... είναι ανάγκη να ψάχνεσαι από τώρα με πρωτεΐνες? Όχι πως θα πάθεις και τίποτα αλλά... σαν ιδέα εμένα δεν μου αρέσει. Αλλά απόψεις είναι αυτές. Επίσης μη περιμένεις να δεις διαφορά... στο εγγυώμαι. Αν δεν έχεις καλό και ΠΟΛΥ φαΐ τότε τσάμπα τα χρήματα. Στο λέω γιατί μια περίοδο που έπαιρνα πρωτεϊνη είχα χάσει 3-4 κιλά σε 2 εβδομάδες... δεν έτρωγα όμως και δεν ξεκουραζόουν όσο χρειαζόταν. Αυτό σαν παράδειγμα.

Αν όμως έχεις σκοπό να με παρακούσεις τότε να προτείνω μια... θα πω την Ελληνική "Ηρακλής". (Σε λίγο μερικοί θα νομίζουν ότι τη προωθώ για κάποιο λόγο... 8-))

Kolorizos
02-07-09, 15:42
κοιταξε εχω προβλημα στη λακτοζη.επισης δε θελω ν βαλω κιλα γιατι ειδη εχω περιτα.απλος ζηταω καποια πρωτεινη να μεβοηθησει να γραμμωσω και ν αυξησω το μυικο μου ογκο


καθε ποτε να περνω???τα scoop??

KATERINI 144
02-07-09, 15:46
ok, διαβασε αυτο whey πρωτεινη για γραμμωση! (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4888)

Kolorizos
02-07-09, 16:58
και για τη δοσολογια αν δεν μπορο να περνω το πρωι???και κανω γυμναστικη κατα της 12 καθε μερα?????

GZ84
02-07-09, 17:21
και για τη δοσολογια αν δεν μπορο να περνω το πρωι???και κανω γυμναστικη κατα της 12 καθε μερα?????

Γιατί δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς?

Kolorizos
02-07-09, 17:44
καθε ποτε μπορω να περνω πρωτεινη εκτος του πρωινου και ποσα scoop τη φορα???

KATERINI 144
02-07-09, 19:24
καθε scoop εχει 24 γραμμαρια πρωτεΐνης συνήθως.

διάβασες εδώ?! whey πρωτεινη για γραμμωση! (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4888)

Exci
02-07-09, 19:31
καθε scoop εχει 24 γραμμαρια πρωτεΐνης συνήθως.

Για να μην το μπερδεψουμε το παιδι Scoop δεν ειναι μοναδα μετρησης, απλα το δοχειακι ονομαζεται ετσι. Η ρεφλεξ ειχε παραδειγμα scoop 12.5γραμμαριων.

KATERINI 144
02-07-09, 19:43
καθε εταιρία εχει το scoop σαν μοναδα μέτρησης και συνήθως ειναι 24 γραμμαρια πρωτεΐνης (οπως η on's eas dymatize κλπ)

αν η ριφλεξ εχει σκοοπ 12.5γραμμαριων, πανω στη συσκευασία θα λεει πόσα σκοοπ να βαλεις για να εχεις αυτα τα 25 γραμ πρωτεΐνης νιντζα.:bbbiceps:

Exci
02-07-09, 20:26
καθε εταιρία εχει το scoop σαν μοναδα μέτρησης και συνήθως ειναι 24 γραμμαρια πρωτεΐνης (οπως η on's eas dymatize κλπ)

αν η ριφλεξ εχει σκοοπ 12.5γραμμαριων, πανω στη συσκευασία θα λεει πόσα σκοοπ να βαλεις για να εχεις αυτα τα 25 γραμ πρωτεΐνης νιντζα.:bbbiceps:
Ακριβως γι'αυτο το λεω, επειδη ρωτησε "ποσα σκοοπ να παιρνω", κατι στο οποιο δεν μπορουμε να απαντησουμε.

Kolorizos
03-07-09, 21:00
κοιταξε το ενα scoop exei 24 γρ. πρωτεινηςλεω αν μπορει καποιος να μου πει ποσα scoop να περνω και καθε ποτε???(εκτος του πρωινου)

GZ84
03-07-09, 22:15
Εγώ σου προτείνω 1,5 scoop τη φορά... δηλαδή 24 + 12 γρ. Τα οποία βέβαια σίγουρα δεν θα είναι αυστηρά 36γρ. διότι εξαρτάται από το πόσο καλά κάθεται η σκόνη. Η ΟΝ αν αυτή παίρνεις (το υπέθεσα από το scoop) κάθεται καλά οπότε δεν θα έχεις απόκλιση. Εγώ στη δική μου (Ηρακλής) συνήθως βάζω 2.

Πρωτεΐνη εγώ προσωπικά σου προτείνω αυστηρά να παίρνεις ΜΟΛΙΣ ξυπνήσεις το πρωί και 10-15' μετά προπόνηση. Εγώ παίρνω και πριν τη προπόνηση (τότε που έχω ξυπνήσει από έναν απογευματινό υπνάκο.

Πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος για άλλη στιγμή καθώς έχεις το κανονικό φαγητό φαντάζομαι. Η πρωτεΐνη σε κάθε άλλη περίπτωση είναι σωστό να χρησιμοποιείται σε περίπτωση ανάγκης (πχ κατέβηκες στο κέντρο για ψώνια για 6 ώρες ή πήγες παραλία για κανένα 4ωρο με ρακέτες κολύμπι κλπ) καθώς και όταν σου είπα διότι τότε ο οργανισμός ζητά καλύτερα κάτι που απορροφάται άμεσα. Αυτά.

Υ.Γ. αν τα δίνεις όλα και νιώθεις εξάντληση στο τέλος της προπόνησης βάζε και γλυκόζη (από το φαρμακείο) όσα κιλά είσαι -15 σε γραμμάρια. Πχ είσαι 80? Βάλε 60-65γρ.

ioannis1
04-07-09, 22:57
αφου το παιδι εχει περιττα κιλα εγω λεω να μην βαλει γλυκοζη η τετοια πραγματα απλα αμεσως μετα την προπονηση να παιρνει 2 σκουπ γουευ 80% τουλαχιστον περιεκτικοτητα σε πρωτεινη και ειναι νμια χαρα,.και επισης αντι ναφαει ενα ασχημο γευμα κατα την διαρκεια της ημερας ενα τετοιο ροφημα ειναι οκ.

Kolorizos
05-07-09, 21:17
ειμαι 1.76 και 70 κιλα αλα με αρκετο λιπος γυρο απο τ κοιλια.
επειδη μεφουσκωνει με το νερο τ γαλα ειναι καλυτερο κατα τη ληψη της???

Exci
05-07-09, 23:47
Αν σε φουσκωνει το νερο τοτε θα εκραγεις με το γαλα..

ioannis1
06-07-09, 00:24
με νερο χτυπα την.και βρες πρωτεινη χωρισ λακτοζη,

Kolorizos
06-07-09, 11:49
εχω την 100 wheyy της ΟΝ χωρις λακτοζη.απλος επειδι μου προκαλει δυσκιλιοτητα ελεγα ν τιν πινω με γαλα...

KATERINI 144
06-07-09, 13:18
τη σχεση εχει ρε φιλε η πρωτεΐνη χωρις λακτοζη με την δυσκοιλιοτητα,
και αφου εχεις προβλημα με τη λακτόζη σκέφτεσαι τώρα να την πιεις με γαλα=λακτόζη?!
κανε κανένα ποστ σοβαρό και εξήγησε τη θες να πεις, με πεντε λέξεις ποστ και αλλαν ταλλον περιεχομενο απάντηση περιμένεις η παίζουμε για να περνάει η ωρα?!

Kolorizos
06-07-09, 14:06
παλι παρεξηγηση...δεν εχω προβλημα στη λακτοζη απλος αναφερω τη μαρκα και απαντω σε ενα παλικαρι πιο πανω που ρωτησε αν εχει λακτοζη...εγω αλλο ρωταω

με το ωερο η με το γαλα δεν θα μου προκαλλει δυσκιλιοτητα η πρωτεινη????:toast::bowdown:

KATERINI 144
06-07-09, 14:18
κοιταξε εχω προβλημα στη λακτοζη.επισης δε θελω ν βαλω κιλα γιατι ειδη εχω περιτα.απλος ζηταω καποια πρωτεινη να μεβοηθησει να γραμμωσω και ν αυξησω το μυικο μου ογκο


καθε ποτε να περνω???τα scoop??????????????????????????????????

Kolorizos
06-07-09, 14:25
δεν εχω και τοσο μεγαλο προβλημα...απλος εχω ευερεθηση εντερπου και αλλοτε με πειραζει αλλοτε οχι...αυτη τη στιγμη δεν με ενοχλει

με το νερο η με το γαλα δεν θα μου προκαλλει δυσκιλιοτητα η πρωτεινη????

KATERINI 144
06-07-09, 14:30
ρώτα γαστρεντερολόγο..........................................

GZ84
06-07-09, 14:52
Εγώ πιστεύω πως πρέπει να κοιτάξεις τη διατροφή σου και τίποτε άλλο. Σχετικά με τη λακτόζη δε νομίζω πως γίνεται μια να σε πειράζει και μια όχι. Εγώ είχα αρκετό πρόβλημα για χρόνια. Όταν όμως αποφάσισα να αλλάξω τρόπο ζωής είδα ότι πλέον η λακτόζη δεν μου ερεθίζει το έντερο - δεν ξέρω λεπτομέρειες δεν το έψαξα.

Τώρα μια σκόνη πρωτεΐνης να σου προκαλεί δυσκοιλιότητα δεν παίζει. Κοίταξε τι τρως πρώτα απ'όλα και μην τα ρίχνεις σε αυτή όταν σου εμφανίζονται τυχόν επιπλοκές.
Μπορεί τη μέρα που πήρες σκόνη να έφαγες και 2 κιλά μακαρόνια, πως να μη στουμπώσεις? :P

Kolorizos
06-07-09, 15:17
ευχαριστω

EnZo
09-07-09, 16:28
Φιλε μου, ειδα πως ανεφερες οτι εχεις προβλημα με την λακτοζη...
Χθες που ψωνισα στο σουπερ μαρκετ ειδα γαλα γνωστης εταιρειας (πειραζει αν την
αναφερω ή θα κανω διαφημιση? :P ) το οποιο εχει 80% λιγοτερο λακτοζη απο τα
υπολοιπα...
Θα σου προτεινα να το δοκιμασεις, εαν το βρεις!