PDA

Επιστροφή στο Forum : Θλάση...



ARISTOTELIS
03-07-09, 11:17
Καλησπερα,

Κάνοντας αυτό το προγραμμα (ενα μηνα προλαβα)

α)

πιεσεις παγκου 5Χ5
Βυθισεις 5Χ5
Πιεσεις ώμων 3Χ6-8
Γαλλικες 5Χ5

β)

Μονοζυγο 5Χ5
Κωπηλατική με αλτηρα 5Χ5
Αρσεις ωμων (shrugs) με μπαρα 2Χ6-8
Καμψεις δικεφάλων 5Χ5
Δικεφαλα (σφυρι) 2Χ6-8

γ)

Καθισματα 5Χ5
Leg press 2Χ6-8
Εκτασεις ποδιων 5Χ5
Γαμπες 5Χ5

στις πιεσεις στηθος και αφου ειχα κάνει ηδη 4 σετ των 5 επαναλήψεων, στο 5ο σετ 2η επαναληψη, ακουστηκε ενα 'κρακ' (όπως σπαει ενα ξερο κλαρί)
ζεσταμα + διατασεις ειχαν πρηγηθει, δεν μπορω να καταλαβω τι έπαιξε, τα κιλα αν και αρκετα (110) στις προηγουμενες επαναλήψεις βγαίνανε, δυσκολα μεν, χωρις βοηθεια δε...
Το μόνο που μπορω να καταλογίσω ειναι οτι, στο τελευταιο σετ που ηρθε να με βοηθησει κάποιος, ηταν λίγο ασχετος, με συνεπεια να τα κραταει και να μου τα παει σε σημειο που δεν ηταν η θεση μου (πιο μπροστα) και ζοριστηκα περισσοτερο... δεν ξερω...
τελος παντων, για να μην σας κουραζω, ο γιατρος ειπε θλαση, έκοψα εναν θωρακικο μυ, αριστερα, απο τους πολλους που υπαρχουν (5 ?) και να επανερθω σε 20 μερες σιγα-σιγα και με το μαλακό...αφου βεβαια με πλάκωσε αρχικα σε ενεσεις και μυοχαλαρωτικά..! :(

Η ερωτηση μου ειναι, τι προγραμμα να ακολουθησω ?? ενα κανονικό και απλά, όπου εμπλέκεται αυτός ο μυς, να βάζω ελάχιστα κιλά (πχ το παραπάνω προγραμμα και οπου εμπλέκεται ο θωρακικός, να μην βάζω κιλά πολλά) ή να κάνω για κάποιες μέρες, ενα χαλαρό κυκλικο προγραμμα με γενικώς λίγα κιλά ???

Ευχαριστώ :bowdown:

ARISTOTELIS
03-07-09, 11:20
Συγνωμη, κάτι ξέχασα...
Θα μπορέσω ξανα να φτάσω αυτα τα κιλά ?? δεν εχω εμπιστοσυνη πια... αφου εγινε μια φορα, πως γινεται να αποφύγεις να γινει και δευτερη ???? :unsure:

pharmacist
03-07-09, 13:11
Συγνωμη, κάτι ξέχασα...
Θα μπορέσω ξανα να φτάσω αυτα τα κιλά ?? δεν εχω εμπιστοσυνη πια... αφου εγινε μια φορα, πως γινεται να αποφύγεις να γινει και δευτερη ???? :unsure:

Δεν ειμαι ουτε αθλιατρος ουτε ορθοπαιδικος, αλλα οπως το καταλαβαινω η θλαση δεν ειναι αποτελεσμα του οτι σηκωσες πολλα κιλα και μονο σε αυτη τη μια προπονηση.
Ειναι αποτελεσμα του οτι καταπονησες το μυ υπερβολικα.
Το τελευταιο ειναι συνδιασμος κιλων/συχνοτητας.
Αν δηλαδη ο μυς ειχε ξεκουραστει επαρκως απο την προηγουμενη προπονηση δε θα την παταγες.
Και μονο μια φορα την εβδομαδα να γυμναζεις ενα μυ πολυ ειναι αμα καθε φορα βαζεις αρκετα κιλα σε καποιο σετ και κανεις λιγες επναναληψεις.
Απλα οταν βαλεις πολλα κιλα για λιγες επαναληψεις η καταπονηση στο σωμα ειναι τεραστια, και 2 εβδομαδες να ξεκουραστεις αμα μετα πας να ξανακανεις το ιδιο θα παθεις ζημια αργα η γρηγορα.
Η επομενη προπονηση θα πρεπει να εχει λιγα κιλα και πολλες επαναληψεις.
Γνωμη μου.
Εξαρταται βεβαια απο πολλους παραγοντες, το υποβαθρο του καθενος, τις σωματικες του ιδιαιτεροτητες, την κατασταση της υγεις του (αρρωστεια, κοπωση) διατροφη κλπ.
Δε βλεπω λογο για τον οποιο μετα την αποθεραπεια της θλασης δε θα μπορεσεις να φτασεις και να ξαναξεπερασεις αυτα τα κιλα, πιο προσεκτικα αυτη τη φορα:toast:
Ισα ισα ο μυς την επομενη εφοσον γινει πληρης αποθεραπεια θα εχει μεγαλυτερη αντοχη στον τραυματισμο.
Αυτο δε σημαινει οτι δε θα εχεις ενοχληση, το αντιστροφο, ενας μυς που εχει παθει θλαση στο παρελθον θα σε ενοχλει για παντα, αλλα αλλο η ενοχληση και αλλο ο τραυματισμος και αυτος την επομενη θα ερθει πιο δυσκολα.
Το πως περναει μια θλαση ειναι μεγαλη ιστορια.
Η αποχη ειναι ο σιγουρος τροπος αλλα θελει πολυ καιρο.
Επομενως χαμηλη καταπονηση στην αρχη για να αντιδρασει το σωμα ειναι η καλυτερη επιλογη, ετσι θα περασει και πιο γρηγορα.
Καλο ειναι να αποφυγεις ομως την ασκηση που προκαλεσε τη θλαση γιατι θα σε χτυπαει ακριβως στο σημειο που δε θες.
Αστο λιγο καιρο και μετα ξεκινα σιγα σιγα με αλλες ασκησεις στηθους με λιγα κιλα, ασε τις πιεσεις παγκου για αργοτερα.
Προτιμησε τους αλτηρες που δινουν ελευθερια στην κινηση.

ARISTOTELIS
03-07-09, 13:51
@pharmacist

Σ' ευχαριστω για τον χρόνο σου και το εκτενες σου μηνυμα.

Με βοηθησες αρκετά, περισσοτερο ψυχολογικά ;)

:clap:

Μαρία
03-07-09, 17:11
Συνήθως θλάσεις δημιουργούνται από κακό ζέσταμα(είπες οτι είχες κανει ζεσταμα+διατάσεις αλλα αυτο είναι σχετικο για τον καθενα πχ καποιος με 2 τραβήγματα μπορει να πει οτι ζεσταθηκε καλα και να μην ισχύει),απο απότομη κίνηση υπερέκτασης του μυ(το πιο πιθανο στην περίπτωση σου μιας και με τον βοηθό που είπες αναγκάστηκες λόγω των πολλων κιλών να ζορίσεις κ άλλο το μυ και την επαθες εκείνη την στιγμή).το θέμα είναι οτι εγινε και εγινε με το γνωστο κρακ και πόνο μετα στο μυικο.
Η θλάση για να μην σου μείνει χρόνια θέλει σωστή αποκατάσταση,πάγο επιτόπου να σταματήσει το αιμάτωμα και σωστή φυσικοθεραπεία στο μετέπειτα διάστημα.
Εννοείται οτι ο μυς αμα αποκατασταθεί σωστά επανέρχεται πλήρως όπως πρίν και δεν έχεις προβλημα ουτε ενόχληση αλλα αυτο το διάστημα που διανύεις είναι το πιο κρισιμο γιατί πρέπει να γίνει σωστη ιαση της θλάσης ωστε να μην σου μείνει χρόνια και καθε φορα που θα προσπαθεις να επανέλθεις στα κιλά θα πονας και ξανα φυσικοθεραπείες χωρίς αποτέλεσμα.
Οταν επανέλθεις μετα απο θλάση ξεκινάς πρόγραμμα με μυική επιβάρυνση το πολύ στο 60% της δύναμής σου στην προβληματική περιοχή και με καλα ζεστάματα πρώτα και σιγά σιγά με τον καιρό ανεβάζεις.
Αλλά αν δεις οτι στο 60% είσαι καλα και μετα απο καιρό ανεβάζεις και ξεκινάει πόνος στην περιοχή τοτε δεν έχεις κάνει σωστά τα βήματα αποκατάστασης και οταν θα ψιλαφίσεις την περιοχη θα δεις και στο σημείο που πονας ένα γρουμπουλάκι όταν υπάρχει αυτό θα υπάρχει κ ο πόνος.Στην σωστή αποκατάσταση ο μυς είναι λείος όπως πριν.
Εχω περάσει και εγω την φάση της χρόνιας θλάσης στον ορθό μηριαίο την οποία και ξεπέρασα μετά από 1 1/2 χρόνο που μου δημιουργούσε συνέχεια πρόβλημα οταν ανέβαζα ένταση και ξανά πάλι φυσικοθεραπείες χωρίς αποτέλεσμα αλλα ήμουν τυχερή γιατί πήγα σε έναν πολύ καλό φυσικοθεραπευτή(τον καλύτερο) και θεραπεύτηκα επιτέλους δεν είχα ποτέ πάλι ενόχληση στο σημείο,σε επόμενες θλάσεις(κοιλιακους και δικέφαλο μηριαίο)σε 2 βδομάδες ήμουν οκ για ένταση 100%γιατί πλέον ηξερα πως να κάνω σωστή αποκατάσταση.
Απλά τώρα στις προπονήσεις μην τον ακουμπάς καθόλου τον μυ γιατί πρέπει να απορροφηθεί το αιμάτωμα που σου δημιουργήθηκε απο το κόψιμο των μυικών ινών και αν τον λειτουργείς(σκέψου σαν να έχεις μια πληγή μέσα στους μυες αν την πειράζεις θα είναι όλο ανοιχτη και δεν θα θρέψει σωστά)δεν θα κάνεις και σωστή αποκατάσταση.
Μακάρι να το ξεπεράσεις και να μην ταλαιπωρηθείς σε μελλοντικές προπονήσεις.

ARISTOTELIS
06-07-09, 11:13
@Μαρία thnx για το εκτενές σου post :thumbup:

Πράγματι, ζέσταμα και διατάσεις είναι κάπως υποκειμενικό.... εχω διαπιστώσει και εγω ανθρώπους που λένε οτι κάνουν ζέσταμα σωστό ή διατάσεις, αλλά ειναι μακριά απο την ορθότητα της εκτέλεσης αυτων.
Δεν θέλω να το παίζω ξερόλας, ελπίζω και εχω την πεποίθηση οτι το κάνω σωστά, τουλάχιστον σε εναν ικανοποιητικό βαθμό...!

Το κακό είναι, όπως λες, οτι οι θλάσεις θέλουν πολύ καλή ίαση και επαναφορά, δηλαδή υπομονή και επιμονή, πράγμα που δεν με χαρακτηρίζει και τόσο...
Ελπίζω οτι θα με βοηθήσει και ο οργανισμός μου και θα αντεπεξέλθει γρήγορα στα όσα βασικά κάνω και να μην χρειαστεί να τα ξανά κάνω απο την αρχή....

Κατά τ' άλλα, ετσι όπως τα λες (για την αποκατάσταση) εχω σκοπο να κάνω, απλά δεν εχω πολύ υπομονή όπως προανέφερα, για να το τραβήξω επι μακρών.

Επι της ουσίας, 15 μέρες πέρασαν και λεω να ξεκινήσω σιγα-σιγα λίγα βαρη.
Σαββατοκύριακο έκανα κολύμπι και παρατήρησα οτι ενω στην αρχη με 'τράβαγε' λιγο, μετά απο λίγη ωρα, ενω επέμεινα, ελαττωνόταν το τράβηγμα.
Η γνώμη σου θα με βοήθαγε…

Θα δούμε....

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου ! :toast:

Μαρία
06-07-09, 12:29
@Μαρία thnx για το εκτενές σου post :thumbup:

Πράγματι, ζέσταμα και διατάσεις είναι κάπως υποκειμενικό.... εχω διαπιστώσει και εγω ανθρώπους που λένε οτι κάνουν ζέσταμα σωστό ή διατάσεις, αλλά ειναι μακριά απο την ορθότητα της εκτέλεσης αυτων.
Δεν θέλω να το παίζω ξερόλας, ελπίζω και εχω την πεποίθηση οτι το κάνω σωστά, τουλάχιστον σε εναν ικανοποιητικό βαθμό...!

Το κακό είναι, όπως λες, οτι οι θλάσεις θέλουν πολύ καλή ίαση και επαναφορά, δηλαδή υπομονή και επιμονή, πράγμα που δεν με χαρακτηρίζει και τόσο...
Ελπίζω οτι θα με βοηθήσει και ο οργανισμός μου και θα αντεπεξέλθει γρήγορα στα όσα βασικά κάνω και να μην χρειαστεί να τα ξανά κάνω απο την αρχή....

Κατά τ' άλλα, ετσι όπως τα λες (για την αποκατάσταση) εχω σκοπο να κάνω, απλά δεν εχω πολύ υπομονή όπως προανέφερα, για να το τραβήξω επι μακρών.

Επι της ουσίας, 15 μέρες πέρασαν και λεω να ξεκινήσω σιγα-σιγα λίγα βαρη.
Σαββατοκύριακο έκανα κολύμπι και παρατήρησα οτι ενω στην αρχη με 'τράβαγε' λιγο, μετά απο λίγη ωρα, ενω επέμεινα, ελαττωνόταν το τράβηγμα.
Η γνώμη σου θα με βοήθαγε…

Θα δούμε....

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου ! :toast:

Οταν λες τράβηγμα εννοείς πιασιμο λόγω το οτι έμεινες εκτός απο προπόνηση κάποιες μέρες(πιάσιμο)ή πόνο?Αν είναι πόνος δεν θέλει ζόρισμα ακόμα μεχρι να μην νιώθεις πόνο αν είναι πιάσιμο με το ζέσταμα λύθηκε το μυικό κατά την διάρκεια της άσκησης.Γενικά το θέμα είναι να μην νιώθεις πόνο η τσίμπημα στην συγκεκριμένη περιοχή κατά την διάρκεια της άσκησης,πιασιμο και παραπάνω κουραση εννοείται λόγω το ότι εκατσες κάποιες μέρες εκτός.Βλέποντας και κάνοντας,σιγά σιγά με μικρή ένταση στην αρχή πάντως ότι κ αν κάνεις πολύ καλό ζέσταμα στην περιοχή και ευχομαι να το έχεις ξεπεράσει και να μην σου δημιουργήσει πρόβλημα στο μέλλον.Ξέρω,είναι πολύ ασχημο συναίσθημα να θες να κάνεις προπόνηση και ενας τραυματισμός να μην σε αφήνει.:toast:

ARISTOTELIS
06-07-09, 17:38
@Μαρια Οχι πιασιμο, αλλα ουτε και πόνο.
θα το έλεγα ενόχληση... :unsure:

Billy
06-07-09, 20:28
μπορείς να μου πεις ΑΚΡΙΒΩΣ σε ποία θέση βρισκόταν η μπάρα όταν ακούστηκε το "κρακ";;
ήταν κοντά στο στήθος σου;; στο ανέβασμα;; στο κατέβασμα;;

επίσης που ακριβώς πονάς;; περισσότερο στον θώρακα ή πρός την μασχάλη ή τον ώμο;

ARISTOTELIS
07-07-09, 10:27
μπορείς να μου πεις ΑΚΡΙΒΩΣ σε ποία θέση βρισκόταν η μπάρα όταν ακούστηκε το "κρακ";;
ήταν κοντά στο στήθος σου;; στο ανέβασμα;; στο κατέβασμα;;

επίσης που ακριβώς πονάς;; περισσότερο στον θώρακα ή πρός την μασχάλη ή τον ώμο;

Καλημερα !

Μόλις τα είχα ξεκολλήσει απο το στήθος μου, 20εκατοστα και ανέβαινα.
Πονάω αριστερά στο στήθος, κοντά στην μασχάλη, δηλαδή στο κάτω μέρος και προς την μασχάλη.

:unsure:

Billy
07-07-09, 13:35
θλάση δείχνει να είναι ειδικά αν δεν υπάρχει καμία διαφορά στο μέγεθος των θωρακικών δεξιά, αριστερά.

ξεκούρασετο για λίγες μέρες και μετά όχι πολλά ζόρια μέχρι να θρέψει.

Πάντως να ξέρεις ότι όταν δουλεύεις στα όρια ΚΑΝΕΝΑ ζέσταμα δεν σε καλύπτει.

ARISTOTELIS
07-07-09, 14:06
1. Το εχω ξεκουράσει 16 μέρες τωρα. χρειάζεται και άλλο ??

2. Οταν θα έρθει η ωρα να ξεκινήσω :
α. δεν θα πρέπει να νιώθω καμία ενόχληση, ή είναι λογικό να τραβάει λίγο ??
β. Πόσο καιρο χρειάζεται η διαδικασία της επαναφοράς μεχρι το σημείο μου ήμουν ?

3. Τοσο καιρό, ο,τι δεν επηρεάζει αυτο το σημείο συνεχίζω κανονικά το πρόγραμμα, αρκετά φορτωμένο, 5αρες, πολλά κιλα, κ.ο.κ.
κάνει ή δεν πρέπει για την ομοιομορφία ολου του σώματος ???

Thanx billy :clap:

ARISTOTELIS
07-07-09, 14:07
Πάντως να ξέρεις ότι όταν δουλεύεις στα όρια ΚΑΝΕΝΑ ζέσταμα δεν σε καλύπτει. :shock:

Τότε τι κάνεις ??? :(

Exci
07-07-09, 14:08
Οι ασυμμετριες δεν δημιουργουνται σε 2 βδομαδες :)

ARISTOTELIS
07-07-09, 14:56
Οι ασυμμετριες δεν δημιουργουνται σε 2 βδομαδες :)

Μα, αν καταλαβα καλα τι λες, οι ασυμμετριες δεν έγιναν σε 2 εβδομαδες... :unsure:

Γιααααα κανε το λιγο λιανά....;)

Exci
07-07-09, 15:30
Μα, αν καταλαβα καλα τι λες, οι ασυμμετριες δεν έγιναν σε 2 εβδομαδες... :unsure:

Γιααααα κανε το λιγο λιανά....;)
Λες παραπανω οτι απο τοτε που ειχες τον τραυματισμο (πριν 2 εβδομαδες) κανεις ολο το υπολοιπο σωμα εκτος απο τα σημεια που πονανε, και ρωτας αν θα μεινουν πισω τα σημεια που δεν κανεις. Η καταλαβα λαθος?

Λεω λοιπον οτι για 2 εβδομαδες που εχεις αφησει καποια σημεια, δεν προκειται να μεινουν πισω. Αμα τα ειχες αφησει για μηνες, να πουμε..

ARISTOTELIS
07-07-09, 17:26
Λες παραπανω οτι απο τοτε που ειχες τον τραυματισμο (πριν 2 εβδομαδες) κανεις ολο το υπολοιπο σωμα εκτος απο τα σημεια που πονανε, και ρωτας αν θα μεινουν πισω τα σημεια που δεν κανεις. Η καταλαβα λαθος?

Λεω λοιπον οτι για 2 εβδομαδες που εχεις αφησει καποια σημεια, δεν προκειται να μεινουν πισω. Αμα τα ειχες αφησει για μηνες, να πουμε..

αααα πολυ ωραια ! ναι μια χαρα τα λες, εγω δεν ειχα καταλαβει...Τκς !!!

Billy
07-07-09, 18:25
εγώ όταν μίλησα για ασυμμετρία δεν εννοούσα αυτό που λέτε,
δεν εννοώ ασυμμετρία που τυχών θα δημιουργηθεί επειδή η μία πλευρά θα γυμναστεί περισσότερο.
Οταν χτυπάς τένοντα υπάρχει ελλιπείς αιμάτωση του μυ που τελικά καταλήγει σε μείωση της μυικής μάζας. Αν δεν έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο τότε είναι μία απλή θλάση.

Επίσης σχετικά με το ζέσταμα,
κατά την διάρκεια του ζεστάματος ενεργοποιείς μία μικρή ποσότητα μυικών ινών, όταν ανεβάζεις βάρος ενεργοποιούνται περισσότερες, όταν πας να δουλέψεις στα όρια σου ενεργοποιούνται (θεωρητικά) όλες ακόμα και αυτές που μέχρι στιγμής ήταν ανενεργές, αυτές τελικά είναι που παθαίνουν θλάση επειδή είναι κρύες.

ARISTOTELIS
08-07-09, 10:34
εγώ όταν μίλησα για ασυμμετρία δεν εννοούσα αυτό που λέτε,
δεν εννοώ ασυμμετρία που τυχών θα δημιουργηθεί επειδή η μία πλευρά θα γυμναστεί περισσότερο.
Οταν χτυπάς τένοντα υπάρχει ελλιπείς αιμάτωση του μυ που τελικά καταλήγει σε μείωση της μυικής μάζας. Αν δεν έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο τότε είναι μία απλή θλάση.

Επίσης σχετικά με το ζέσταμα,
κατά την διάρκεια του ζεστάματος ενεργοποιείς μία μικρή ποσότητα μυικών ινών, όταν ανεβάζεις βάρος ενεργοποιούνται περισσότερες, όταν πας να δουλέψεις στα όρια σου ενεργοποιούνται (θεωρητικά) όλες ακόμα και αυτές που μέχρι στιγμής ήταν ανενεργές, αυτές τελικά είναι που παθαίνουν θλάση επειδή είναι κρύες.

οσο αναφορά την πρωτη σου παραγραφο, δεν το νομιζω οτι υπαρχει προβλημα τενοντα... αλλα απο την αλλη, δεν μπορω να ειμαι 100% σιγουρος, αφου δεν ξερω πως μπορω να το διαπιστωσω αυτό....:unsure:

Οσο αναφορα το ζεσταμα, λες να βάζουμε κουβερτες ??? (αυτες που βαζουνε στα λαστιχα της F1) :idea::-D
Υπάρχει καποια λυση ???

Μαρία
08-07-09, 11:04
οσο αναφορά την πρωτη σου παραγραφο, δεν το νομιζω οτι υπαρχει προβλημα τενοντα... αλλα απο την αλλη, δεν μπορω να ειμαι 100% σιγουρος, αφου δεν ξερω πως μπορω να το διαπιστωσω αυτό....:unsure:

Οσο αναφορα το ζεσταμα, λες να βάζουμε κουβερτες ??? (αυτες που βαζουνε στα λαστιχα της F1) :idea::-D
Υπάρχει καποια λυση ???


Με το ζέσταμα ενεργοποιείς όλες τις μυικές σου ίνες κυρίως αν κάνεις και λίγο αερόβιο στο διάδρομο γιατί από την στιγμή που θα ανεβάσεις και παλμούς αιμάτώνονται και οξυγονώνονται οι μύες ολοι και όχι μεμονωμένα(δεν κάνει διακρίσεις το σώμα απο μόνο του)μετά απο ζέσταμα διατάσεις καλές που σκοπό έχουν όπως λέει κ το όνομά τους την διάταση του μυ,έτσι ώστε όταν θα ανεβάσεις κιλά να έχει διαταθεί ο μυς από πρίν για να μην πάθεις θλάση λόγω σφιγμένου μυ πάνω στην ένταση της άσκησης.Η τενοντίτιδα από την άλλη είναι σύνδρομο υπέρχρησης,δεν την παθαίνεις ξαφνικά πάνω στην άσκηση αλλα ξεκινάει με λιγο πόνο που με τον καιρό δυναμώνει έτσι ώστε μετα να γίνεται αφορητος και να μην μπορείς να εκτελέσεις την άσκηση.

Billy
08-07-09, 13:08
η τενοντίτιδα μπορεί να είναι εκφυλιστικής φύσης, αυτό που περιγράφει η Μαρία, αλλά και από ξαφνική υπερφόρτιση. Η τενοντίτιδες στους μεγάλους μυς 'όπως ο θωρακικός εμπίπτει στην δεύτερη κατηγορία.
Στην πρώτη κατηγορία ανήκουν οι μυς των αρθρώσεων, πχ Αγκώνας, Γόνατο, Ώμος.
Έχω δει φώτο σε ξένο φόρουμ από σπασμένο Θωρακικό και μιλάμε ότι υπήρχε σαφή ασυμμετρία μεταξύ των δύο πλευρών.

Σχετικά με το ζέσταμα ψάξε να βρεις πληροφορίες και σε αυτό το φόρουμ αλλά κυρίως στο google, για τις
slow and Fast twitch
και πώς ενεργοποιούνται και ασε τις κουβερτούλες και την φ1.
Πάντως μόνο μα αερόβια δεν ενεργοποιούνται όλες αλλά μόνο οι type I.
Εσένα έπαθαν Θλάση οι tpye II.
Είναι μεγάλο θέμα και θέλει ψάξιμο και διάβασμα.

Μαρία
08-07-09, 19:02
η τενοντίτιδα μπορεί να είναι εκφυλιστικής φύσης, αυτό που περιγράφει η Μαρία, αλλά και από ξαφνική υπερφόρτιση. Η τενοντίτιδες στους μεγάλους μυς 'όπως ο θωρακικός εμπίπτει στην δεύτερη κατηγορία.
Στην πρώτη κατηγορία ανήκουν οι μυς των αρθρώσεων, πχ Αγκώνας, Γόνατο, Ώμος.
Έχω δει φώτο σε ξένο φόρουμ από σπασμένο Θωρακικό και μιλάμε ότι υπήρχε σαφή ασυμμετρία μεταξύ των δύο πλευρών.

Σχετικά με το ζέσταμα ψάξε να βρεις πληροφορίες και σε αυτό το φόρουμ αλλά κυρίως στο google, για τις
slow and Fast twitch
και πώς ενεργοποιούνται και ασε τις κουβερτούλες και την φ1.
Πάντως μόνο μα αερόβια δεν ενεργοποιούνται όλες αλλά μόνο οι type I.
Εσένα έπαθαν Θλάση οι tpye II.
Είναι μεγάλο θέμα και θέλει ψάξιμο και διάβασμα.


Άλλο θλάση και άλλο τενοντίτιδα.Η θλάση είναι από κάκωση μαλακών μορίων και τα αίτια είναι από φτωχή ευελιξία,φτωχή συνεργασία,κακό ζέσταμα,διαταραχές μυικής ισορροπίας,κόπωση,Ηλεκτρολυτικές διαταραχές,κακή τεχνική σε αθλητικές δραστηριότητες και πάροδος ηλικίας.Ο μηχανισμός της κάκωσης περιλαμβάνει βιαιη σύσπαση με ισχυρή διάταση του αντίστοιχου μυός.Αυτή η σύσπαση και η διάταση προκαλεί αύξηση της ενέργειας που πρέπει να απορροφηθεί από τον μυ,με αποτέλεσμα να υπερβαίνει το ανώτατο όριο τάσης αυτού.Καλή προετοιμασία και διατατικές ασκήσεις για να αυξήσουν την αιματική ροή των μυών και να βελτιώσουν έτσι την δυνατότητα τους να απορροφούν ενέργεια μειώνει τα ποσοστά μυικών κακώσεων.
Τενοντίτιδα : η εμφάνιση συνδρόμου υπέρχρησης σε τενόντιους σχηματισμούς οφείλεται στην αποτυχία αυτών να αντέξουν την συνεχή καταπόνηση των δυνάμεων εφελκυσμού που αναπτύσσονται εντός της μάζας τους.(Αθλητιατρική ΤΕΦΑΑ Παναγιώτης Μπαλτόπουλος).
Όπως καταλαβαίνεις στην μια περίπτωση (θλάση)έχουμε βιαιη σύσπαση με ισχυρή διάταση του μυ και στην άλλη (τενοντίτιδα) συνεχή καταπόνηση (δεν το παθαίνεις άμεσα αλλα απο υπέρχρηση).Τώρα ποιες μυικές ίνες έπαθαν θλάση πιστεψέ με δεν απασχολεί κανένα γιατρό στο θεμα της αποκατάστασης.Πάλι με λίγο αερόβια(ζέσταμα 10 λεπτά)στο διαδρομο δεν θεωρείται προπόνηση αλλα ζέσταμα που βοηθάει στο να προετοιμαστούν οι μυες ωστε να απορροφούν ενέργεια.Με ζεστο το μυικό όσα κιλά και να πάει να σηκώσει αν δεν μπορεί το πολύ πολύ να μην τα σηκώσει να μην ανταπεξέλθει ο μυς δεν θα πάθει θλάση.Αν ήταν έτσι κάθε μέρα θλάσεις θα παθαίναμε στην προπόνηση.
Εχω πάθει και τα δυο στο παρελθον και θλάσεις(ορθό μηριαίο,κοιλιακούς και δικέφαλο μηριαίο) και τενοντίτιδες.Θλάση απο βλάκεια μου κακό ζέσταμα και τενοντίτιδα στον αχιλλειο( απο συνεχομενη υπερφόρτιση και όχι ξαφνική όπως λες )που ξεκίνησε με ένα απλό πονάκι και μετα απο 2 βδομάδες κατέληξα να φοράω γύψο(για 3βδομάδες).

ARISTOTELIS
09-07-09, 10:29
Έστω και έτσι, μέσα από διαφωνίες, η συζήτηση μπορεί να είναι εποικοδομητικού χαρακτήρα και να με βοηθάει αρκετά.
Προσωπικά για εμένα και το πρόβλημα μου και με αυτά που μου έχετε πει κατά καιρούς, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι είναι μια θλάση, βίαιη σύσπαση με ισχυρή διάταση (ίσως να μην ήταν από μέρους μου και αρκετό το ζέσταμα ή να μην έπιασαν οι διατάσεις)
οπότε μένει πια, να κάνω μια καλή αποθεραπεία και αποκατάσταση και να δούμε πως θα επανέλθω.

Όπως και να έχει, σας ευχαριστώ για τα post σας, έβγαλα καλά και πολλά συμπεράσματα....:toast:


Υγ. ελπίζω να μην χρειαστεί να επανέλθουμε στο θέμα γιατί αυτό θα σημαίνει ότι ή παρέμεινε το πρόβλημα ή υποτροπίασε…..:(

Andreas Tsangaris
06-04-10, 17:38
Αγαπητοι φιλοι.
Εχω διαβαση τα σχόλια σας. Να πω και την δικη μου ιστορία καθως ειμαι και γω παθόν με θλαση στο στηθος αλλα νομίζω πως είναι και σοβαροτερος ο τραυματισμος μου απο τον aristoteli, καθος το ουλτρα σαουντ μου εδιξεν τρια κοψηματα στο δεξι μου στηθος ( οσα και τα κρακ που ακουσα-ενοιωσα ). 107χ49 χιλ διλαδη 11cm το μεγαλυτερο.
Το στορυ εχει ως εξεις. Τον Οκτομβρη αρχισα προγραμα ογκου που διερκισε μολις 20 μερες αφου επαθα τη ζημια καπου εκει γύρο. Αυτο που θυμαμε ειναι πως προηγουμενος ενοιωσα ενοχλησεις μερες πριν κανοντας βυθησεις-στηθους. Δεν το ελαβα σοβαρα υποψην και αφου δεν εκανα για μια βδομαδα στηθος (και δεν με ξανα ενοχλησε) θεωρησα πως ειμαι εντάξη. Εκανα μετα παρελευσεις μια βδομαδα στηθος και μετα τα πρωτα σετ στον παγκο ενοιωσα την ενοχληση μεχρι που στο τελευτεο σετ 100kg εγινε η ζημια.
Εκανα φυσιοθεραπια τις πρωτες 3 βδομαδες, μετα καπιες ασκησεις που μου εδηξε ο φυσιοθεραπευτης. Μετα απο 2-3 μηνες κανω γυμναστικη τα υπολιπα σημια, αλλα δυστιχως με ενοχλη στους ομους και πλατη αφου νοιωθω το τραβιγμα κατω απο τη μασχάλη και περιοριζομαι μεχρι τα 60kg. Επισεις με ενοχλει στις γαλλικες τρικεφαλου.
Ακομη και τωρα 6 μηνες μετα δεν μπορω να κανω καμια ασκηση στηθους αφου προσφατος εκανα body pamp και δεν μπορεσα να κανω στηθος ουτε και με 10kg.
Το τραυμα μαζεψεν το μυ παρα πολυ και φαινεται αρκετα χτυπητα στην εμφανιση.
Νοιωθω αρκετα απογοητευμενος ειδικα αυτο τον καιρο που φορτσάρω τις μηχανες, ασε που νομίζω πως δεν θα επανελθω ποτε απο το τραύμα.
Αναμενω σχόλια και συμβουλές.
Ευχαριστω.