PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρησμένος αγκώνας



Gasturb
11-12-06, 08:04
Προσωπικά είχα κ εγώ έναν τραυματισμό στα 21 μου περίοδο που δεν χρησιμοποιούσα κανένα συμπλήρωμα. Ειχα προσέξει οτι ο αγκώνας μου άρχισε να 'φουσκώνει' αρκετά κ μετα απο 2 ημέρες πήγα στο γιατρό κ μου είπε ότι έπαθε ρήξη το κόκκαλο κ βγήκε υγρό απο μέσα του οπότε κ μου προκάλεσε αυτό το πρήξιμο.
Μού έδωσε μία αλοιφή κ μου ειπε μετα απο 1 2 εβδομάδες αν δεν περάσει θα βγάλει το υγρό με σύριγγα! :affraid: :affraid: :affraid: Ομολογώ ότι τα είχα δει ολα μόλις το άκουσα. Δεν ξέρω πως λεγεται αυτος ο τραυματισμός (που προήρθε απο την υψηλό φορτίο κ χωρίς την κατάλληλη διατροφή αναπλήρωσης) οπότε κάποιος ποιο ειδικός ας μας δώσει τα φώτα του!

Gt

fysiotek
28-03-08, 13:14
φιλε κοιτα να μην ειναι εξαρθρωση................

Gasturb
09-04-08, 03:51
Σε ευχαριστώ fysiotek για το post.

Απο όσο θυμάμαι με την αλοιφή είχε περάσει το πρήξιμο σε 3 4 ημέρες.

TRIANTAFYLLOU
09-04-08, 15:03
Tα προβλήματα στον αγκώνα θέλουν μεγάλη προσοχή γιατί αργούν πολύ να αναρώσουν και σε πολλές περιπτώσεις ούτε οι αλοιφές κάνουν δουλεια γιατί δεν μπορούν να διεισδύσουν στο βάθος τού προβλήματος .
το καλύτερο είναι η πρόληψη αλλά αφού παρουσιαστεί το πρόβλημα μαζί με την φαρμακευτική αγωγή αλοιφες κτλ χρειάζετε σωστη προετοιμασία πρίν την προπόνηση
όμως σε όλες τις ασκήσεις που εμπλέκετε η άρθρωση του αγκώνα δηλ ζέσταμα κάνοντας κινήσεις όπως τις ασκήσεις δικεφάλων και τρικεφάλων αλλά μέ το ελάχιστο βάρος και επαναλήψεις γυρω στις 20 με 25 για να έχουμε καλύτερη λίπανση τών κλειδώσεων (οι κλειδώσεις θέλουν περισσότερο χρόνο και επαναλήψεις για να ζεσταθούν απ ότι οι μυς )
και έπειτα προσέχουμε να μήν υπάρχει εντονος πόνος στην άσκηση και όταν αυτό συμβαίνει αλλάζουμε άσκηση γιατί ο πόνος δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά και άν υπάρχει μετά από καλό ζέσταμα, φανταστείτε τι θα γίνει μετά, θα επιδεινωθεί η κατάσταση.

fysiotek
09-04-08, 15:52
πολυ σωστα ηλια.και παντα πρεπει να γινεται σωστη διαγνωση.τι φταιει για το πρηξιμο?αρθρωση,τενοντας,μυς,περιτονια.....?ξεκουραση και θεραπεια ειναι η ενδεδειγμενη λυση.ξεκουραση χωρις θεραπεια θα επαναφερει το προβλημα συντομα

Gasturb
10-04-08, 10:44
Σας ευχαριστώ κ τους 2.

Από όσα θυμάμαι δεν ένιωσα καθόλου πόνο απλά ο αγκωνας είχε φουσκώσει πολύ. Από την θεραπεία κ μετά δεν το ξαναέπαθα αλλά οκ έχετε δίκιο όταν βρω την ευκαιρία θα παω σε κανένα φυσιοθεραπευτή ή γιατρό να τσεκάρει την κατάσταση.

Billy
12-04-08, 18:38
dude, κοίτα μην έπαθες αυτό εδώ

http://orthopedics.about.com/cs/elbow/a/tenniselbow.htm

είπαμε μία-μία τς Αγγλίδες :nana: :nana: :nana:




πολύ την βρίσκω με τα emotions

Gasturb
14-04-08, 15:05
χαχαχα σευχαριστώ Billy (εκεί που βρίσκεσαι εκεί χάνεσαι :cursing: :green: ) θα το τσεκαρω τι λεει