PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη Λαβης στην Κωπηλατικη ...



stelios17
06-07-09, 20:58
Την περασμενη Πεμπτη το μηχανη με την κωπιλατικη εσπασε και σημερα το πρωι την ειχαν αλλαξει ..
Το προβλημα ειναι ομως οτι η παλια η λαβη ειναι διαφορετικη ...
Ενω η πρωτη ηταν ετσι http://www.polisport.gr/imagemagic.php?img=images/KOPILATIKH%20V.gif&w=180&h=90&page=
τωρα ειναι ετσι http://www.x-tremestores.gr/eshop_files/pictures/1490_03-003-079.gif

Απ' οτι καταλαβα η μια ειναι κλειστη λαβη και η αλλη ανοιχτη ...
Ομως αυτη κλειστη δεν με βολευει και τοσο ...
Υπαρχει διαφορα στην εκτελεση της ασκησης της κωπηλατικης με κλειστη ή με ανοιχτη λαβη? Και οι δυο γυμναζουν τις ιδιες ομαδες ?
Επισης ποια κατα τη γνωμη σας ειναι η καλητερη ???

narta
06-07-09, 22:54
Την πρώτη την φέρνεις στην ευρυτερη κοιλιακη χώρα, την δευτερη κοντα στους κατω κοιλιακους.

Καλύτερη δεν υπάρχει, τα παντα εξαρτώνται κατα ποσο μπορείς να "απομονώσεις" τους μυς της πλάτης στο τράβηγμα. Τουτέστιν να τραβας με πλάτη και οχι με χέρια.

Panoz
08-07-09, 01:06
Την περασμενη Πεμπτη το μηχανη με την κωπιλατικη εσπασε και σημερα το πρωι την ειχαν αλλαξει ..
Το προβλημα ειναι ομως οτι η παλια η λαβη ειναι διαφορετικη ...
Ενω η πρωτη ηταν ετσι http://www.polisport.gr/imagemagic.php?img=images/KOPILATIKH%20V.gif&w=180&h=90&page=
τωρα ειναι ετσι http://www.x-tremestores.gr/eshop_files/pictures/1490_03-003-079.gif

Απ' οτι καταλαβα η μια ειναι κλειστη λαβη και η αλλη ανοιχτη ...
Ομως αυτη κλειστη δεν με βολευει και τοσο ...
Υπαρχει διαφορα στην εκτελεση της ασκησης της κωπηλατικης με κλειστη ή με ανοιχτη λαβη? Και οι δυο γυμναζουν τις ιδιες ομαδες ?
Επισης ποια κατα τη γνωμη σας ειναι η καλητερη ???

Προτιμω την συνηθησμενη λαβη που βρισκεις στα περισσοτερα γυμναστηρια, που ειναι η δευτερη.

oxide
08-07-09, 15:38
+1 η δευτερη ειναι πιο κοινη...

GZ84
08-07-09, 16:32
Εντάξει, αν πάμε σε λεπτομέρεις (που εκεί τα χάνω λίγο με τις γνώσεις μου) το σίγουρο είναι πως κάθε λαβή υπάρχει για διαφορετικό λόγο. Πλάτη γυμνάζετε και με τις 2 φυσικά αλλά Άλλο η κλειστή λαβή, άλλο η μεσαία και άλλο πχ η ανοιχτή λαβή που είναι κανονική μπάρα ας πούμε.

Κάθε μια γυμνάζει άλλο μέρος της πλάτης.

stelios17
08-07-09, 16:51
Ενταξει παιδια λυθηκε το προβλημα ...
Εχουν διπλα απο το μηχανημα και την αλλη λαβη και ετσι μπορεις να τις αλαζεις ...
Παλι καλα ..!
Βασικα εγω προτιμω πιο πολυ την ανοιχτη λαβη γιατι με "ποιανει" καλυτερα και νιωθω να μου ανοιγει την πλατη οταν κανω την ασκηση...

GZ84
08-07-09, 17:54
Όσο πιο κλειστή είναι η λαβή τόσο πιο εσωτερικά της πλάτης δουλέυεις. Εξου και η ανοιχτές σε τραβάνε στα φτερά κτλ... το θέμα είναι τι θες. Όσο πιο ανοιχτή πάντως τόσο λιγότερα τα κιλά. Εγώ κάνω ανα διαστήματα με όλες πάντως αλλά αγαπημένη μου είναι η κλειστή, η 2η στη φωτό. Επίσης, ίσως και να κάνω λίγο λάθος, όταν τραβάτε προς τα εσάς καλό είναι να οι αγκώνες να γλύφουν τα πλευρά σας, να είναι κλειστοί δλδ, πιστεύω ότι πιάνει καλύτερα έτσι.

the_big_litho
08-07-09, 19:05
Πολυ μικρη η διαφορα μεταξυ των 2, δοκιμαζεις και τις 2 και οποια βολευεσαι.. Τωρα αν εσπασε αυτη που συνηθισες θεμα χρονου να συνηθσεις και την αλλη.. Παντως για το πως πιανει η μια και η αλλη οπως ειπα μην ασχολησε και πολυ, μικρη διαφορα.

narta
08-07-09, 23:29
Όσο πιο κλειστή είναι η λαβή τόσο πιο εσωτερικά της πλάτης δουλέυεις. Εξου και η ανοιχτές σε τραβάνε στα φτερά κτλ... το θέμα είναι τι θες. Όσο πιο ανοιχτή πάντως τόσο λιγότερα τα κιλά. Εγώ κάνω ανα διαστήματα με όλες πάντως αλλά αγαπημένη μου είναι η κλειστή, η 2η στη φωτό. Επίσης, ίσως και να κάνω λίγο λάθος, όταν τραβάτε προς τα εσάς καλό είναι να οι αγκώνες να γλύφουν τα πλευρά σας, να είναι κλειστοί δλδ, πιστεύω ότι πιάνει καλύτερα έτσι.

Το ζητούμενο ειναι να "βγάλει" απο την κίνηση κανένας τα δικέφαλα. Γίνεται απλα οι περισσότεροι δεν θελουν να παίξουν με τα 2/3 απο τα κιλα που κανανε πριν :p

stelios17
08-07-09, 23:55
Βασικα οπως ειπα τωρα υπαρχουν και οι δυο ...
Πραγματι ... Στην κλειστη λαβη μπορουσα να τραβηξω πολυ περισσοτερα κιλα και οι δικεφαλοι πριζονταν πολυ !
Στην πλατη ομως δεν με εποιανε και τοσο ...
Γιαυτο και θα προτιμησω την ανοιχτη ....