PDA

Επιστροφή στο Forum : Βραδυνη Σαλατα



asdf
07-07-09, 21:27
Υλικα : Μαρουλι, Ροκα , Σουσαμι, Βαλσαμικο ξυδι, Ελαιολαδο,Μελι, Ανθροτυρο και Λιαστη ντοματα (Προαιρετικα).

Εκτελεση : Ψιλοκοψτε το Μαρουλι και την Ροκα (Πλυμμενα) και βαλτε τα σε μια σαλατιερα. Στην συνεχια βαλτε σε ενα ΑΝΤΙΚΟΛΗΤΙΚΟ τηγανι το σουσαμι και καβουρδιστε το ετσι ωστε να βγουν ολα τα αρωματα του - maximum 5 λεπτα θελει και προσοχη μην το καψετε. Στην συνεχια παρτε μια σοβαρη ποσοτητα Ανθοτυρου και σπαστε την ελαφρα με το χερι σας πανω απο τα λαχανικα σας- αφοβα παιδες ειναι καζεινικη πρωτεινη με πολυ χαμηλα λιπαρα (4/100γρ) και υψηλα ποσοστα πρωτεινης (11/100γρ). Προσθεστε ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ, βαλσαμικο και μελι σε ενα μπολακι και ανακατεψτε αρκετα ετσι ωστε να γινει ομοιογενες το μιγμα και περιχυστε το στην σαλατιερα σας. Τελος προσθεστε το καβουρδισμενο σουσαμι, αλατακι, ανακατεμα και εισται ready :toast: . Ειναι μια σαλατα ιδανικη για βραδυνες ωρες (οπου παιζει συνηθως η τρελη λιγουρα) εφοσον εχει καζεινικη πρωτεινη και ετσι θα σας "κρατησει" μχρι να πατε για νανι. Τελος να προσθεσω οτι εχει αρκετα καλα λιπαρα που ολοι μας τα εχουμε αναγκη

***Oι λιαστες ντοματες συνηθως ειναι σε λαδι και για αυτο ειναι προαιρετικες. Σε περιπτωση που δεν σας νοιζει προσθεστε και αυτες ταιριαζει πολυ με την σαλατα.

ΤΙPS:
1) Φροντιστε τα λαχανικα σας να ειναι οσο το δυνατον λιγοτερο βρεγμμενα ετσι ωστε να κατσει πανω τους η sauce και να μην χασετε σε γευση.

2) Το σουσαμι δεν θελει υπερβολες maximum συνιστω 2 κουταλιες του γλυκου (οχι τινγκα) / ατομο αλλιως γινεται πολυ βαρυ.

3) Τον ανθοτυρο σπαστε τον σε κομματια ετσι ωστε να τον "βρισκετε στο δοντι, κανει πιο ευχαριστη την γευση.

4) H ποσοτητα της ροκας να ειναι μεγαλυτερη απο αυτη του μαρουλιου - προτεινω 60%/40% αντιστοιχα

5) Το βαλσαμικο με μετρο διοτι κινδυνευεται να χασετε σε γευση

Chef Asdf

KATERINI 144
07-07-09, 22:08
Νικόδημε αρχηγός :clap::clap::clap::clap:

GZ84
07-07-09, 22:13
Ω Θεέ μου... ηδονή...

ioannis1
07-07-09, 22:41
:bowdown::thumbup:

TEFAAtzis
10-07-09, 23:20
γαμωτο εφαγα πριν 1.30 ωρα βραδιο.Μακαρι να το ειχα δει πιο πριν

thegravijia
10-07-09, 23:29
^^ ε και σε μια ωρα μπορεις να ξαναφας-χτυπα το..

KATERINI 144
10-07-09, 23:36
οχι να το φαει τωρα στο καπακι να στανιαρει!!! κατσε ρε τεραβιγια ειπε ο ανθρωπος πως εφαγε μεταπροπονητηκο?! τη μια ωρα τον λες θελεις να τον καταστρεψεις?!?!? :smash::smash::smash::smash:



υσ: ασε τα μηχανήματα και πιασε καμια μπαρα στο γυμναστήριο, το διαβαζω το λογκ σου μη νομιζεις!!!!! :P

thegravijia
10-07-09, 23:42
οχι να το φαει τωρα στο καπακι να στανιαρει!!! κατσε ρε τεραβιγια ειπε ο ανθρωπος πως εφαγε μεταπροπονητηκο?! τη μια ωρα τον λες θελεις να τον καταστρεψεις?!?!? :smash::smash::smash::smash:



υσ: ασε τα μηχανήματα και πιασε καμια μπαρα στο γυμναστήριο, το διαβαζω το λογκ σου μη νομιζεις!!!!! :P
thank you/!


γαμωτο εφαγα πριν 1.30 ωρα βραδιο.Μακαρι να το ειχα δει πιο πριν


^^ ε και σε μια ωρα μπορεις να ξαναφας-χτυπα το..

αρα 2.30 ωρες μετα....:thumbup:

KATERINI 144
11-07-09, 00:00
ειναι βαρύ αυτο που έφαγε, ξέρω τη σου λέω :unsure: :turtle::turtle:



:green:

vAnY
11-07-09, 00:19
πωπω σουπερ ακουγεται η σαλατα!!! αλλα διαβασα ο,τι το μπαλσαμικο αν και πολυ γευστικο, δεν κανει για διατροφη... τι λετε?
και το ανθοτηρο?? ειναι καλο οπως και το κοτατζ να το βαζουμε σε σαλατα??
:unsure:

TRIANTAFYLLOU
11-07-09, 01:15
εγω παιδιά αν και είμαι της άποψης ότι τα λιοντάρια δεν τρώνε χόρτο ,σε συνδιασμό πάντα τρώω πάρα πολύ σαλάτα σε καθε βασικό γεύμα μια σαλάτα μόνος μου και πάντα φρεσκα λαχανικα , έχουμε το πλεονέκτημα στην επαρχία.


εχω δεί ανθρώπους που τρώνε πολύ κρέας και επειδή σε καθημερινή βαση τρώνε πράσινα λαχανικα και σαλάτες γενικότερα δεν εχουν ποτε πρόβλημα με αιματολογικές εξετάσεις και χοληστερίνη κτλ και αντίθετα ανθρώπους που δεν τρών κρέας και προσέχουν αλλα επειδή δεν τρώνε σαλάτες δεν είναι σε τόσο καλή κατάσταση και έχουν και χοληστερίνη και μιλάω για άτομα που δεν γυμνάζονται

αυτή που αναφέρατε είναι απο τις αγαπημένες μου με μπαλσάμικο και σχετικά .
και έχει εδω να κάνει με τις θερμίδες εγω πχ δεν με χαλάει τίποτε απο όλα αυτα που έχει μέσα , αν κάποιος κάνει σωστή διατροφή γενικότερα δεν νομίζω να τον χαλάσει η σαλάτα αρκεί να μην είναι σε προαγωνιστική φαση και προσέχει την λεπτομέρεια , έχει βέβαια να κάνει και με την ποσότητα και στο ανθότυρο που περιέχει η παρμεζάνα οπότε και λίγα λιπαρα δεν μας χαλάν αποδεδειγμένα , όταν το σύνολο της διατροφής μας είναι οκ ,δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό απο τα συστατικά που περιέχονται σ αυτη την σαλάτα , το μπαλσαμικο είναι ενα φυσικό προιόν απο σταφύλι όπως το ξύδι και δεν άκουσα ποτε να πειράζει σε κάτι .

ενα ακόμη που έχω να τονίσω και δεν ξέρω αν το έκανε κανένας ξέρω όμως πολλους και πολλες που το κάνουν , το ότι δεν έχουν μέρες με chet meals εγω δηλαδή δεν λέω την κυριακή θα φάω πίτσα απλα το κάνω όταν μου έρθει η όρεξη η κάνω μικρες παρασπονδίες σε καθημερινή βάση και ποτε δεν είχα πρόβλημα ουτε σοκάρετε ο οργανισμός μου να αντιδράσει περίεργα, απλα ο καθένας είναι όπως μάθει το σώμα του γι αυτό να μην παραπονιέτε μετά .

γι αυτό άλλωστε γυμναζόμαστε για να μπορούμε να καίμε και κατι παραπανω που μας αρέσει δεν είμαστε και άρωστοι και μην ξεχνάμε ακόμα και οι υδατάνθρακες όπως τα μακαρόνια αν τα συνοδεύσουμε με σαλάτα , μειώνουμε την πιθανότητα αποθήκευσης σε λίπος όταν πχ τα φαμε βράδυ , δεν σημαίνει να τα τρώμε για βραδυνό όταν θέλουμε να χάσουμε αλλα αν τύχει καμία φορα η σαλάτα κάνει δουλειά και σ αυτό