PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάγκος



fast
10-07-09, 17:54
Γεια σας..Ο κατακληνης παγκος κατα την γνωμη σας ειναι πιο δυσκολος απο τον επικλινη κ τον ισιο?πχ.αν βαζετε πιο πολλα κιλα στον επικλινη και στο ισιο παγκο παρα τον κατακλινη.

kr1st0s
10-07-09, 18:34
Καλο ειναι να χρησιμοποιεις και τα 3 ειδη παγκων γιατι γυμναζεις διαφορετικα μερη του στηθους.Με τον ισιο παγκο πιανεις κυριως το μεσαιο και κατω μερους του θωρακικου μυ.Στον επικλινη το ανω μερος ,ενω με τον κατακλινη κυριως το κατω.Ο ισιος παγκος διευκολυνει να βαλεις περισσοτερα κιλα απο τους αλλους δυο.Προσοχη ομως στον επικλινη παγκο η κλιση του να ειναι το πολυ 30 μοιρες γιατι η μεγαλυτερη κλιση εμπλεκει σε μεγαλο βαθμο και τους εμπροσθιους δελτοειδεις και επιπλεον ερευνες εχουν δειξει οτι καλυτερη δυνατη εκγυμναση του στηθους γινεται με ανοιχτη λαβη των χεριων στον ισιο (η κλειστη στον ισιο πιανει κυριως τρικεφαλους), ενω στον επικλινη καλο ειναι να χρησιμοποιειται πιο κλειστη λαβη.

deluxe
10-07-09, 19:07
Ωραιος. Δε το ηξερα αυτο με τη λαβη και τον επικλινη παγκο.

narta
10-07-09, 20:14
Τον κατακλινη θα τον χρησιμοποιούσα μονοα να δεν μπορουσα να κανω βυθίσεις. Και τοτε μονο αλτήρες και semi-supinated grip

fast
11-07-09, 20:54
ο κατακλινης παγκος εχει απαγορευτη ?μου ειπε καποιος πως εχει απαγορευτη γιατι καταβενει ολο το αιμα στο εγκεφαλο.αλι8ευει αυτο που μου ειπε?

KATERINI 144
12-07-09, 10:35
http://i198.photobucket.com/albums/aa265/144530/fight.gif αμα μένει κανένα 5ωρο ξαπλωμένος εκεί μπορεί και να ισχύει, πεστου να σηκώνεται ποιο νωρίς.....................................

fast
13-07-09, 21:59
τι βαθμο δισκολιας βαζετε σε αυτες τις ασκησεις,επικλινι κατακλινη και ισιο.πιος κατα την γνωμη σας εινε πιο ευκολος να βαλεις πιο πολλα κιλα κ πιος ο πιο δισκολος?

KATERINI 144
14-07-09, 01:39
ποιο εύκολα οριζόντιος μετα επικλινείς και τελος κατακλινεις.

Exci
14-07-09, 12:27
ποιο εύκολα οριζόντιος μετα επικλινείς και τελος κατακλινεις.
Με προλαβαν. Αυτες ειναι οι γενικες περιπτωσεις.
Τωρα θυμαμαι καποιον εδω μεσα που εκανε παραπανω στον επικλινη :P

alextg
14-07-09, 18:03
Εγω και στους 3 κανω τα ιδια κιλα πανω κατω ... αντε, με μια αποκλιση 10 κιλα ... αν και αυτος που με βολευει περισσοτερο ειναι ο επικλινης και κατακλινης ...

KATERINI 144
14-07-09, 19:54
:unsure: o ανάποδος η αλλιώς alextg :unsure:





:green:

kafros gate 7
17-07-09, 17:58
και τελος κατακλινεις.

και που ακριβως σε πιανει ο κατακλινεις???

Exci
17-07-09, 18:03
και που ακριβως σε πιανει ο κατακλινεις???
Kατω μερος στηθους

fast
17-07-09, 19:54
εγω βαζω πιο πολλα κιλα στον κατακλινη ενω στο επικλινη τα πιο λιγα κιλα..εινε λογικο?

Exci
17-07-09, 20:08
εγω βαζω πιο πολλα κιλα στον κατακλινη ενω στο επικλινη τα πιο λιγα κιλα..εινε λογικο?
Δεν εχουμε ολοι τα ιδια σωματα don't worry φυσιολογικο ειναι.

kafros gate 7
17-07-09, 21:22
εγω βαζω πιο πολλα κιλα στον κατακλινη ενω στο επικλινη τα πιο λιγα κιλα..εινε λογικο?

εγω πιστευω οτι δεν υπαρχει καποιος παγκος πιο δυσκολος απο τον αλλον.ουτε ο επικλινης ουτε ο κατακλινης ουτε ο ισιος.αυτα για 'μενα καθοριζονται απο το που ειναι πιο γυμνασμενο το στηθος του καθενος.εγω για παραδειγμα τα περισσοτερα κιλα τα βαζω σε επικλινη,μετα σε κατακλινη και ο πιο δυσκολος για 'μενα ειναι ο ισιος.δεν ξερω αν συμφωνειτε...

KATERINI 144
17-07-09, 21:30
εγω πιστευω οτι δεν υπαρχει καποιος παγκος πιο δυσκολος απο τον αλλον.
οχι δεν υπαρχει παγκος ποιο δύσκολος απο τον αλλον, υπάρχει σταση ποιο βολική απο τις αλλες, τωρα μερικοί πως βολεύεστε ιδικά στον κατακλινη και κάνετε περισσότερα κιλα λολ

μήπως σπρώχνεται και με τα πόδια ρεσεις?! http://i198.photobucket.com/albums/aa265/144530/fight.gif

carharoth
30-11-10, 18:30
Θα ήθελα να ρωτήσω ,στον επίπεδο αλλά και στον επικλινεί πάγκο, όταν κάνω μπάρα για στήθος, συμφέρει να βάζω όσα κιλά γίνεται ώστε να κάνω μόνος την άσκηση ή είναι καλύτερα να βάζω περισσότερα και να έχω κάποιον να με βοηθάει στο ανέβασμα?

KATERINI 144
30-11-10, 19:42
το δεύτερο στα τελευταία σετ.

MusclesOfShadow
02-12-10, 22:31
Φυσικα, το να σηκωνεις περισσοτερα κιλα απ'οσα μπορεις με μια μικρη βεβαια ωθηση ειναι αρκετα καλυτερο. Εχω διαβασει πως ανθρωποι, κολλημενοι π.χ. στα 50 κιλα για μηνες, εκτελοντας σχεδον μονο την αρνητικη συστολη(το κατεβασμα των κιλων) και εκτελοντας το ανεβασμα με τη βοηθεια ενος βοηθου, καταφεραν να ανεβουν (την ιδια μερα) μεχρι και 20 κιλα παραπανω! Βεβαια να προσεχουμε στις αρνητικες συστολες με βοηθο δηλαδη, να τις χρησιμοποιουμε με μετρο και στις τελευταιες επαναληψεις. Σκοπος μας ειναι να μαθουμε το σωμα μας να παραγει μονο του τη δυναμη, και το μυαλο μας μονο του το κινητρο:weights::thumbup:

Mitsen
02-12-10, 23:02
Σκοπος μας ειναι να μαθουμε το σωμα μας να παραγει μονο του τη δυναμη, και το μυαλο μας μονο του το κινητρο:weights::thumbup:

πολύ μου άρεσε αυτό:cool:

jimmy007
03-12-10, 02:46
Φυσικα, το να σηκωνεις περισσοτερα κιλα απ'οσα μπορεις με μια μικρη βεβαια ωθηση ειναι αρκετα καλυτερο. Εχω διαβασει πως ανθρωποι, κολλημενοι π.χ. στα 50 κιλα για μηνες, εκτελοντας σχεδον μονο την αρνητικη συστολη(το κατεβασμα των κιλων) και εκτελοντας το ανεβασμα με τη βοηθεια ενος βοηθου, καταφεραν να ανεβουν (την ιδια μερα) μεχρι και 20 κιλα παραπανω! Βεβαια να προσεχουμε στις αρνητικες συστολες με βοηθο δηλαδη, να τις χρησιμοποιουμε με μετρο και στις τελευταιες επαναληψεις. Σκοπος μας ειναι να μαθουμε το σωμα μας να παραγει μονο του τη δυναμη, και το μυαλο μας μονο του το κινητρο:weights::thumbup:

Σαφώς και σε όλες τις ασκήσεις μπορούμε να κάνουμε αρνητικές με περισσότερα κιλά από ότι μπορούμε όλη την κίνηση..

MusclesOfShadow
03-12-10, 21:35
πολύ μου άρεσε αυτό:cool:

Χοχοχ, που να δεις αλλα!:toast:

Παντως η αληθεια ειναι πως προσωπικα δεν εχω δοκιμασει ποτε αρνητικες συστολες (με βοηθο). Παντα κανω μονος μου τις ασκησεις. Να παραδεχτω πως για μια δυο βδομαδες στο τελος του σετ πιστευα πως χρειαζομουν καποιον να με βοηθησει-ολο και καποιος προσφερνοταν- αλλα κατεβαζα τα βαρη και δεν προλαβαινε.:green: Μετα συνηθισα, και με σωστες τεχνικες και καλη νοητικη προετοιμασια, τα'δωσα ολα μονος μου.

ΓΙΩΡΓΟΣ1985
10-07-12, 17:08
καλησπέρα..
θέλω να ρωτήσω ποια είναι η διάφορα όταν γυμνάζω στήθος σε πάγκο επικλινή, κατακληνη ή ίσιο???

ΓΙΩΡΓΟΣ1985
11-07-12, 18:03
καλησπέρα..
θέλω να ρωτήσω ποια είναι η διάφορα όταν γυμνάζω στήθος σε πάγκο επικλινή, κατακληνη ή ίσιο???

τώρα είδα ότι μεταφέρθηκε το μήνυμα μου, δεν είχα προσέξει αυτό το θέμα..
όταν κάνω Push Ups και έχω τα πόδια μου ψηλά (π.χ. σε καρέκλα) πιο μέρος του στήθος γυμνάζω περισσότερο?

magavaTOUT
11-07-12, 18:29
επικλινης γυμναζει πανω στηθος, κατακλινης κατω και μεσα

push-ups με ψηλα τα ποδια δινουν πιο πολυ εμφαση στο πανω στηθος.

βεβαια ολα εχουν να κανουν και με τη λαβη σου :weights: