PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για Πολυβιταμίνες



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8

djforcegr
17-09-07, 14:38
παιδια αγορασα κατι πολυβιταμινες και μου ειπε αυτος για αρχη να πινω δυο το πρωι καλα ειναι? η θελει να το τελειωσω μπαμ μπαμ να παρω αλλη? ¨:P μια το πρωι δεν ειναι καλα?
μαζι με το πρωινο?

billys15
17-09-07, 15:01
Πιστευω μια πολυβιταμινη την ημερα ειναι καλα,εφοσον το ενα χαπι/καψουλα περιεχει την ΣΗΔ των βιταμινων και μεταλλων.

gpol
17-09-07, 17:48
Κοιταξε οπως σου λεει ο billys την ημερησια συνιστωμενη δοση που περιεχει η καθε πολυβιταμινη. Μπορει για να παρεις τουλαχιστον ΟΛΩΝ το 100% ολων των βιταμινων/ιχνοστοιχειων/μεταλλων, οντως να χρειαζονται 2. Αν ειναι ετσι, παιρνε την μια το πρωι και την αλλη μετα την προπονηση

anastasisk
17-09-07, 20:25
Θα συμφωνησω με οσα σου ειπαν οι gpol και billy αρκει ομως να συμπληρωνεις την ημερησια ποσοτητα βιταμινης C και με καποιο αλλο συμπληρωμα οπως cal-c-vita...

Muscleboss
18-09-07, 12:01
Πιστεύω ότι τα ΣΗΔ είναι υποτιμημένα, ειδικά για τους αθλητές. Δεν θα εφησυχαζόμουν λαμβάνοντας απλά το 100% ΣΗΔ. Γενικά προτείνω τη λήψη αθλητικών πολυβιταμινών και όχι απλών φαρμακευτικών.

Ανάλογα με το επίπεδο του αθλητή, και την προπόνησή του μπορεί να λαμβάνει και 2 πολυβιταμίνες την ημέρα, κατά προτίμηση τη μία το πρωί και την άλλη 12 ώρες αργότερα, αλλά συνήθως μία είναι αρκετή.

ΜΒ

billys15
18-09-07, 13:02
Ναι οντως εχει δικιο ο Muscleboss κι ο Anastasisk,αναφερομαι συγκεκριμενα στην βιταμινη C,που πρεπει τουλαχιστον να παιρνεις 1-2 γρ. την ημερα.

gpol
18-09-07, 13:40
Περα απο την βιταμινη C, υπαρχουν αναγκες και για 4-5πλασιες ποσοτητες βιταμινων A, B1, B2, B6, B12 και Νιασινη

anastasisk
19-09-07, 00:14
Ναι οντως εχει δικιο ο Muscleboss κι ο Anastasisk,αναφερομαι συγκεκριμενα στην βιταμινη C,που πρεπει τουλαχιστον να παιρνεις 1-2 γρ. την ημερα.

Εγω θα ελεγα 3-4γρ Billy...

Gasturb
30-09-07, 19:23
Ναι οντως εχει δικιο ο Muscleboss κι ο Anastasisk,αναφερομαι συγκεκριμενα στην βιταμινη C,που πρεπει τουλαχιστον να παιρνεις 1-2 γρ. την ημερα.

Εγω θα ελεγα 3-4γρ Billy...

Προσωπικά 3 γρ τις ημέρες προπόνησης κ 2 τις υπόλοιπες

Gt

RUHL
25-01-08, 17:17
Ανοιγω αυτο το τοπικ για να μηλισουμε για τις βιταμινες δλδ ποιες και ποσο πρεπει να λαμβανουμε την ημερα(συμπληρωμα) ωστε να ειμαστε ενταξη αλλα τονιζω οχι με RDA επειδη δεν φτανει αλλα να μην παθουμε και ζημεια απο καμια μεγαλη δοση βιταμινων.

Γενικα θελω να μαθω πια στοιχεια συνθετουν μια καλη πολυβιταμινη πιες αναλογιες πρεπει να εχει.


Βγαλε 5-6 ερευνες Γκας να δουμε τι κανουμε :bounce:

Βρηκα αυτο το σιτε λεει κατι λιγα

http://www.lenntech.com/recommended-daily-intake.htm

εκει εχει ενδιαφερον οχι το RDA αλλα το over dose



http://imageshack.gr/files/f96sd0qwkebu7q1jbjv3.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=f96sd0qwkebu7q1jbjv3.jpg)


http://imageshack.gr/files/hxjtj8imtei3p3369c33.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=hxjtj8imtei3p3369c33.jpg)

billys15
25-01-08, 17:46
Παν μετρον αριστον (και εδω).

Gasturb
25-01-08, 18:04
Κατανάλωση βιταμινών (http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=639&highlight=#639/)

Βιταμίνες, ανόργανες ουσίες και αθλητική επίδοση (http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=613/)

RUHL
25-01-08, 18:05
Great reply by billys15 thank you for you contribution on thin post :bowdown: :bowdown: :bowdown:


βασιλακη το μετρο ψαχνουμε εδω :smash: :spank:

RUHL
25-01-08, 18:20
Μπα Γκας τιποτα και εκει ο μποςς ειπε για Ε και C για την Α νομιζω δεν σου απαντησαν ενω το αρθο που εγραψες(ξερω τι κανουν 8) ) ποσοτητες δεν λεει ομως :geek: μου φενεται καποια στηγμη να το κανεις και εδιτ να συμπληρωσεις τις ποσοτητες :geek:

billys15
25-01-08, 20:22
Νομιζα αυτοι οι αριθμοι ειναι το μεγαλυτερο δυνατον που μπορουμε να παρουμε χωρις να εχουμε καποιο προβλημα (δεν ειδα το "recommended daily intake") :drunken: Ελα μην με βριζεις βιαζομουν πριν οταν τα διαβαζα :smash: :wave:

gpol
25-01-08, 21:22
Απο ξενη βιβλιογραφια:

http://imageshack.gr/files/ae447osisulsop9w5ueu.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=ae447osisulsop9w5ueu.jpg)


Θα ελαγα, αν δεν βαριεσαι να εριχνες και μια ματια εδω:

'Ο ρόλος των βιταμινών B,C,E στην άθληση '
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1214

για να δουμε αν οντως μεγαλες ποσοτητες μπορει να βοηθησουν πραγματικα

Kntrns_MD
28-01-08, 14:44
Ενδιαφέρον gpol.

Φυσικά και καμία σχέση δεν έχει η συνιστόμενη ημερισία δόση των με τις ασνάγκες των αθλουμένων και ειδικά των bbers! μερικές φορές οι ανάγκες του αθλητή είναι πολλαπλάσιες όπως φαίνεται από τον παραπάνω πίνακα. απλά στο όλο θέμα μπαίενι και ένα ζήτημα στο αν η βιταμήνη είναι υδατοδυαλιτή ή όχι και στο αν αποβάλλεται ή όχι.

Spyro D
13-07-09, 21:09
Παιδια sorry αν υπαρχει ως θεμα..[ισως πιο παλια γιατι δεν ειδα κατι]!!!
Λοιπον θελω να πειτε ολοι τις γνωμες σας για ποιες πολυβιταμινες προτινετε.Ομως μιλαμε για απλες πολυβιταμινες κ οχι για φορμουλες-ενεργειακα προιοντα η οτι αλλο!!
Ενα απο τα ερωτηματα που ακουω αλλα τελικα....δεν εχω απαντηση σωστη ειναι[βιταμινες απο φαρμακιο η απο καταστηματα διατροφης??]

Οποτε ακουω γνωμες κ προτασεις!!!:welcome:

ioannis1
13-07-09, 22:52
multi max της m-double you.αυτη χρησιμοποιω εγω.πολυ καλη.βιταμινες μεταλλα απο καταστημα συμπληρωματων.

kr1st0s
13-07-09, 22:59
Συμφωνω με τον ioanni.Και εγω την multi max χρησιμοποιω (1 το πρωι και 1 το βραδυ πριν τον υπνο).Ειναι πληρης απο βιταμινες και μεταλλα (μονο που τα ουρα βγαινουν κατακιτρινα, μη σε τρομαξει αυτο ειναι φυσιολογικο! :) )Κανει καλη δουλεια ομως!

Exci
13-07-09, 23:03
Τελικα 1 η 2 την ημερα ειναι το συνιστωμενο?
Χρησιμοποιειτε και εξτρα βιταμινη C?

thegravijia
13-07-09, 23:06
αυτες που πουλανε στα φαρμακεια δεν ειναι καλες?
που τις διαφημιζουν κιολας στο τελεβιζιον...
δεν θυμαμαι πως τις λενε...

kr1st0s
13-07-09, 23:08
Koιτα, καθε ταμπλετα εχει 400 mg βιταμ. C . Με 2 ταμπ. που εισαι στα 800 mg ημερησιως πιστευω εισαι καλα!

asdf
13-07-09, 23:22
Για μενα λεει πολυ η Opti-Men και αμα το πας για πολυ hardcore προπονησεις Animal Pak....

thegravijia
13-07-09, 23:35
τι συστατικα εχει μεσα οι Animal Pak?

Niiick
14-07-09, 02:08
πολυ βαρια η μουλτι μαχ κατ εμε

MourlasG
14-07-09, 02:21
το Αnimal Pak περιεχει ενα φυσικο συστατικο την κιτριολυνη η οποια υποστηριζουν οτι μειωνει την δεσμευτικη σφαιρινη των ορμονων SHBG επιτρεποντας τη δεσμευση της ελευθερης τεστοστερονης απο τον υποδοχεα. οταν βρω το αθρο θα το ανεβασω

asdf
14-07-09, 11:12
Υπαρχουν topics στον τομεα "Αξιολογηση Συμπληρωματων" οπου υπαρχει η συσταση των συμπληρωματων που εχουν αναφερθει. Χρησημοποιηστε την διαδικασια της ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ κ θα τα βρειτε πoλυ ευκολα ;) (ειναι και ευκαιρια να μαθετε πως λειτουργει )

mantus3
15-07-09, 20:09
NOW Foods ADAM Superior Mens και vital Q10 (οι δευτερες ειναι καπως ακριβουτσικες)

οι πρωτες βγενουν σε συσκεβασια 60 και 90, πολυ καλες κ φτινες σχετικα, αλλα με χαλαει λιγο το μεγεθος τους κ η μιροδια τους.

οι δευτερες παρα πολυ καλες αλλα ακριβες... βγενουν σε διαφορες συσκεβασιες κ πιστεβω οτι ειναι ιδανικες για την περιοδο των διακοπων (η μικρη συσκεβασια τις εχει σε καρτελα μια μια...)

pharmacist
16-07-09, 01:34
Γενικως τη Geriatric (περιεχει και Ginseng) και τωρα τελευταια τη VM2000 της Solgar που ειναι φυτικη.

TRIANTAFYLLOU
16-07-09, 01:55
και εγω τα τελευταία χρόνια ενω δεν παίρνω τακτικά συμπληρώματα πολυβιταμίνες παίρνω μετα το πρωινο και χρησιμοποιώ αυτή που είπε και ο γιάννης την μουλτιμαχ της MW αρκετα δυνατή

vbatsigr
16-07-09, 09:10
δηλαδη εγω που παιρνω κατι απλες αναβραζον της lanes απο το φαρμακειο ειναι μουφα? :P
βασικα κανονικα τρωω 3-4 φρουτα τη μερα και επειδη τωρα τα εκοψα γιατι κανω διαιτα (γραμμωσης) ειπα να παρω πολυβιταμινες για 1η φορα :P

pharmacist
16-07-09, 23:33
δηλαδη εγω που παιρνω κατι απλες αναβραζον της lanes απο το φαρμακειο ειναι μουφα? :P
βασικα κανονικα τρωω 3-4 φρουτα τη μερα και επειδη τωρα τα εκοψα γιατι κανω διαιτα (γραμμωσης) ειπα να παρω πολυβιταμινες για 1η φορα :P

Τι να ειναι μουφα;
Θες πολυβιταμινη, ειναι πολυβιταμινη!
Επισης ειναι απο τις γνωστες εταιριες στο χωρο.
Και δεν περιεχει αλλα συστατικα που ο κοσμος αναφερει γενικως και αοριστως ως "βιταμινες" και μονο βιταμινες δεν ειναι.
Επισης κυκλοφορει και με ginseng για εξτρα τονωση.
Το πιο αποτελεσματικο τονωτικο και ταυτοχρονα ασφαλες.

asdf
17-07-09, 01:21
δηλαδη εγω που παιρνω κατι απλες αναβραζον της lanes απο το φαρμακειο ειναι μουφα? :P



Φυσικα αφου σου πιανουν τον ***** .... Με τα ιδια χρηματα αγοραζεις ΣΚΑΛΕΣ ανωτερες ....

manos_
17-07-09, 02:09
Για πρωτη φορα αφησα το PAK και πηρα τις now adam για ενα μηνα .Μεγαλο λαθος ειναι ΠΟΛΥ πισω τα υπολοιπα συμπληρωματα πολυβιταμινων μαλλον.Δεν τις θεωρω κακες αλλα σε συγκριση με το πακ που το εχω συνηθισει ουτε καν.

pharmacist
17-07-09, 08:46
Φυσικα αφου σου πιανουν τον ***** .... Με τα ιδια χρηματα αγοραζεις ΣΚΑΛΕΣ ανωτερες ....

Με αφορμη το ποστ σου εριξα μια ματια στις τιμες και ειδα το ακριβως αντισροφο.
Αν σας πιανει καποιος τον **** ειναι οι εταιριες με συμπληρωματα.
Μια geriatric εχει 8,90 και ειναι για ενα μηνα.
Ειναι υπερπληρης σε βιταμινες,μεταλλα και ιχνοστοιχεια, και επειδη κυκλοφορει με κουπονι υποκειται στους ιδιους ελεγχους που γινονται στα φαρμακα, ειναι δηλαδη αυτο που λεμε φαρμακευτικης καθαροτητας.
Οι υπολοιπες κοστιζουν απο 6-25 ευρω με τις περισσοτερες να βρισκονται στην περιοχη 8-15 ευρω και να προερχονται απο μεγαλες εταιριες του χωρου.
Οι τιμες που ειδα στα μαγαζια με τα συμπληρωματα εμενα μου κανουν για εκμεταλλευση.
Για συγκρινετε τις λοιπον με μια Supradyn που ειναι της Bayer (η εταιρια που βγαζει, ασπιρινη, bepanthol) και κανει κατω απο 10 ευρω.
Οποτε θα ηθελα να μαθω ποιες ειναι οι σκαλες ανωτερες βιταμινες και ποσο ακριβως κοστιζουν...
Δε με ενδιαφερει να προωθησω τις βιταμινες απο το φαρμακειο, η δουλεια μου στηριζεται στο φαρμακο και οχι στις βιταμινες, ωστοσο αμα ερχεται μια εταιρια που δεν τη γνωριζει κανεις εξω απο το μποντιμπιλντινγκ και σε καποιες περιπτωσεις δεν ειναι παρα ενα γκαραζ σε μια αυλη και μου βγαζει βιταμινη και τη χρεωνει 20 ευρω το μηνα, ε, ελεος.

pharmacist
17-07-09, 08:56
Για πρωτη φορα αφησα το PAK και πηρα τις now adam για ενα μηνα .Μεγαλο λαθος ειναι ΠΟΛΥ πισω τα υπολοιπα συμπληρωματα πολυβιταμινων μαλλον.Δεν τις θεωρω κακες αλλα σε συγκριση με το πακ που το εχω συνηθισει ουτε καν.

Γι'αυτο μου ερχονται μετα στο φαρμακειο και μου λενε "ελεγα να παρω βιταμινες αλλα καπου διαβασα οτι κανουν ζημια".
Αμα φτασουμε να ονομαζουμε και το PAK πολυβιταμινη καηκαμε.
Γι'αυτο εγραφα πριν, να ξεκαθαρισετε τι εννοειται οταν λετε πολυβιταμινες.
Οι βιταμινες ειναι κατι πολυ συγκεκριμενο.
Οποιοδηποτε συστατικο μπορει να μας τονωσει δε σημαινει οτι ειναι και βιταμινη.
Οταν ερχεται ο αλλος και μου λεει "βιταμινη" τραβαω τα μαλλια μου γιατι εχει στο μυαλο του απο μια απλη πολυβιταμινη μεχρι κατι μιγματα εφεδρινης/καφεινης/τριμπιουλους τερεστρις/γκαρσινια καμποντια και ξερω γω τι αλλο που ακουσε στις ειδησεις οτι εστειλε καποιον ο οποιος πηρε το μισο κουτι για καλυτερα αποτελεσματα...
Συνεχεια αυτα λενε για τα συμπληρωματα σε ειδησεις και περιοδικα γενικως και αοριστως και μετα ο αλλος λεει "οι βιταμινες".

manos_
17-07-09, 15:55
Αδερφε σορρυ κιολας αλλα σε φαρμακειο δεν θα πλησιαζα ουτε για πλακα.Εδω κανανε οι φαρμακοποιοι απειλη για μυνηση στα xtreme επειδη ειχανε κατεβασει παρα πολυ τις τιμες στην now και τους χαλαγανε την πιατσα.Σορρυ κιολας αλλα στο φαρμακειο μονο φαρμακα.Για πες λιγο ποσο πουλατε το cla και την καρνιτινη να γελασει ο καθε πικραμενος(αν εχω πληροφορηθει σωστα).

pharmacist
17-07-09, 21:59
Αδερφε σορρυ κιολας αλλα σε φαρμακειο δεν θα πλησιαζα ουτε για πλακα.Εδω κανανε οι φαρμακοποιοι απειλη για μυνηση στα xtreme επειδη ειχανε κατεβασει παρα πολυ τις τιμες στην now και τους χαλαγανε την πιατσα.Σορρυ κιολας αλλα στο φαρμακειο μονο φαρμακα.Για πες λιγο ποσο πουλατε το cla και την καρνιτινη να γελασει ο καθε πικραμενος(αν εχω πληροφορηθει σωστα).

Ενα ενα.
Καταρχην η καρνιτινη κοστιζει 7,5 ευρω τα δεκα φιαλιδια του 1 γραμμαριου, δεν ξερω αν η τιμη ειναι καλη η οχι, εσυ θα μου πεις.
Παρεπιπτοντως και αυτη κυκλοφορει με κουπονι και υποκειται στις προδιαγραφες παραγωγης των φαρμακων αν και αυτο δεν πρεπει να σου λεει κατι αφου δεν εισαι προφανως γνωστης του θεματος οπως καταλαβαινω απο τα υπολοιπα.
Το cla δεν ξερω γιατι δεν το εχω σκετο σαν συμπληρωμα, ειναι μεσα σε αδυνατιστικα μαζι με αλλα συστατικα.
Παρακατω.
Δεν ξερω τι ειναι η now και τι σχεση εχει με το χωρο του φαρμακειου ελπιζω να μου λυσεις εσυ την απορια.
Αυτο που λες οτι ο φαρμακοποιοι απειλησαν κλπ κλπ ειναι αστειο γιατι καταρχην δεν εχουμε μηνυση αλλα οπως λες απειλη για μηνυση.
Αυτο σημαινει οτι απλα μεταφερεις μια φημη και οχι ενα πραγματικο γεγονος, οπως θα συνεβαινε αν πραγματι ειχε γινει μηνυση.
Επισης το ολο σκηνικο δε κολλαει με τιποτα, ποιος θα απειλησει με μηνυση καποιον γιατι πουλαει πολυ φθηνα.
Και τι ειναι οι φαρμακοποιοι νταβατζηδες;
Ο φαρμακοποιος κανει το 90% του τζιρου του με φαρμακα και θα κατσει να ασχοληθει με το ποσο πουλανε τα x-treme stores την πως την ειπαμε λες και δεν εχει δουλεια να κανει;
Μηπως να κανω μηνυση και στο σουπερ μαρκετ γιατι πουλαει φθηνοτερα τις always;
manos ειναι προφανες απο το ποστ σου οτι δεν γνωριζεις κατι για το χωρο του φαρμακειου, απλα εχεις ακουσει πραγματα δεξια και αριστερα, τα οποια πιστευω να καταλαβες και απο αυτα που εγραψα απεχουν παρα πολυ απο την πραγματικοτητα.

pharmacist
17-07-09, 23:53
Και επειδη βρηκα το σκευασμα καρνιτινης που λες, το πληρωνεις διπλασια τιμη ανα γραμμαριο και χωρις κανενα ελεγχο του τι περιεχει απο κανεναν.
Ο καθενας κανει τις επιλογες του βεβαιως.:unsure:

manos_
18-07-09, 01:05
Καλα δεν τα εχω ακουσει απο εδω και απο εκει εχω δει αποδειξεις απο κοπελες που τους πουλησανε κατι σκευσματα τραγικα πανακριβα με καρνιτινη και πρασινο τσαγακι μεσα για 40-50 ευρω που στην αγορα συμπληρωματων το παιρνεις με 20 κτλ τεσπα ειναι και που θα πεσεις και αυτο με την now δεν το εβγαλα απο το κεφαλι μου αλλα δεν πειραζει δεν με ενδιαφερει κιολας.Η now ειναι πολυ μεγαλη εταιρια που βγαζει τα παντα προφανως δεν εχεις μεγαλη σχεση με τα συμπληρωματα. Αδερφε απο φαρμακειο μια φορα πηρα μια βιταμινη α 20 ευρω και με 50 παιρνω το πακ do the math.Το ποιντ μου ειναι οι φαρμακοποιοι να μεινουν στις βιταμινες που ειναι για τον average joe που η δραστηριοτητα του ειναι να τρεξει μεχρι το μετρο γιατι εγω και αλλοι πολλοι που λυωνουν στο γυμναστηριο χρειαζονται κατι παραπανω και να μην ασχολουνται με τα συμπληρωματα γιατι χωρις παρεξηγηση το 90% δεν ξερουν που τους πανε τα τρια απο τις απαιτησεις μιας σκληρης προπονησης με βαρη.Και αναμεσα στην universal που βγαζει συμπληρωματα ΓΙΑ BODYBUILDING 30 χρονια και την λανες πως διαολο την λενε ε φαντασου ποια θα προτιμησω.

Athanasios2104
18-07-09, 02:53
Lanes αναβράζουσες από φαρμακείο, μισή το πρωί + μίση μετά την προπόνηση (πριν το μεταπροπονητικό). Μερικές φορές, ειδικά τώρα το καλοκαίρι που είναι κατάσταση σάουνας η γυμναστική, μπορεί να πάρω +μισή στη διάρκεια της προπόνησης.

Όσο για τα ούρα που ανέφεραν κάποιοι για άλλες βιταμίνες, το πρόβλημα δεν είναι η προτείνη άλλα το φιλτράρισμα που γίνεται στα νεφρά. Πίνετε παραπάνω νερό μέχρι να δείτε καλύτερο (πιο διαυγές) χρώμα.

pharmacist
18-07-09, 09:18
Καλα δεν τα εχω ακουσει απο εδω και απο εκει εχω δει αποδειξεις απο κοπελες που τους πουλησανε κατι σκευσματα τραγικα πανακριβα με καρνιτινη και πρασινο τσαγακι μεσα για 40-50 ευρω που στην αγορα συμπληρωματων το παιρνεις με 20 κτλ τεσπα ειναι και που θα πεσεις και αυτο με την now δεν το εβγαλα απο το κεφαλι μου αλλα δεν πειραζει δεν με ενδιαφερει κιολας.Η now ειναι πολυ μεγαλη εταιρια που βγαζει τα παντα προφανως δεν εχεις μεγαλη σχεση με τα συμπληρωματα. Αδερφε απο φαρμακειο μια φορα πηρα μια βιταμινη α 20 ευρω και με 50 παιρνω το πακ do the math.Το ποιντ μου ειναι οι φαρμακοποιοι να μεινουν στις βιταμινες που ειναι για τον average joe που η δραστηριοτητα του ειναι να τρεξει μεχρι το μετρο γιατι εγω και αλλοι πολλοι που λυωνουν στο γυμναστηριο χρειαζονται κατι παραπανω και να μην ασχολουνται με τα συμπληρωματα γιατι χωρις παρεξηγηση το 90% δεν ξερουν που τους πανε τα τρια απο τις απαιτησεις μιας σκληρης προπονησης με βαρη.Και αναμεσα στην universal που βγαζει συμπληρωματα ΓΙΑ BODYBUILDING 30 χρονια και την λανες πως διαολο την λενε ε φαντασου ποια θα προτιμησω.

Εισαι off topic,για πολυβιταμινες μιλαμε.
Οποτε ασε το PAK στην ακρη εκτος αν δεν ξερεις τι ειναι η πολυβιταμινη.
Και μιας και το ανεφερες, οι βιταμινες ειναι για ολο τον κοσμο, τα συμπληρωματα και τις εταιριες που γνωριζεις εσυ δεν τα γνωριζει κανεις αλλος παρα μονο οσοι ασχολουνται με τη γυμναστικη οπως εσυ και εγω.
Τα υπολοιπα, απλα ελεος!
Εξακολουθεις να μιλας για ενα χωρο που δεν εχεις μπει ποτε.
Και να μιλας σα να ξερεις.
Μπηκες λες μια φορα και πηρες μια βιταμινη και τη συγκρινεις με το PAK, δλδ τι αλλο να πω.
Το PAK δε το βρισκεις στο φαρμακειο οχι γιατι ο φαρμακοποιος δεν ειναι ...αξιος να το πουλησει αλλα γιατι απαγορευεται να το πουλησει.
Γιατι αυτα που περιεχει απαγορευεται να πουληθουν απο ενα καταστημα που πουλαει προιοντα που βελτιωνουν την υγεια να στο πω απλα.
Για να τελειωνουμε, τις πρωτεινες που πουλανε τα μαγαζια με συμπληρωματα δε θα μπορεσω ποτε να τις χτυπησω σε τιμη, δεν ειναι προιον φαρμακειου αλλωστε και δεν προκειται να γινει γιατι δε χρειαζεται.
Σε πολυβιταμινες ομως δε θα μπορεσουν ποτε τα μαγαζια με συμπληρωματα να χτυπησουν το φαρμακειο.
Αυτο που θα βρεις στο φαρμακειο να ξερεις οτι ειναι και πολυ ανωτερο ποιοτικα (μεχρι και φαρμακευτικης καθυαροτητας, παραγμενο με βαση τα GMPs και υπαγομενο σε συνεχεις ελεγχους τοσο στη γραμμη παραγωγης οσο και απο τον ΕΟΦ και απο εταιριες που ανακαλυψαν τις βιταμινες και τα συμπληρωματα προ δεκαετιων) και δε θα το βρεις εκτος φαρμακειου, και ειναι και πολυ φθηνοτερο λογω του ανταγωνισμου που υπαρχει στο χωρο χρονια τωρα.
Στο συγκεκριμενο χωρο μπαινει και παιρνει βιταμινη για ολη την οικογενεια, απο το παιδι των 2 ετων μεχρι τον ηλικιωμενο.
Δε νομιζω να τους δεις στα μαγαζια με τα συμπληρωματα.
Και επειδη μου ειπες για καρνιτινη, σου συγκρινα τιμη και πιοτητα και αρχισες να μου σφυριζεις κλεφτικα συγκρινοντας ανομοια πραγματα (πολυβιταμινη με...PAK), οτιδηποτε απο τα παραπανω αμφισβητεις εδω ειμαστε.
Μη λες για Universal και NOW γιατι θα γελαν και οι πετρες.
Βγες εξω και ρωτα να δω ποιος τις ξερει.
Μπες στο νετ και διαβασε να μαθεις για εταιριες οπως η Solgar, απο ποτε υπαρχουν στο χωρο και τι παραγουν και τα ξαναλεμε.

ΥΓ. Δε τρελαινομαι , απλα δραττωμαι της ευκαιριας που μου δινεις για να ακουστουν καποια πραγματα, αλλωστε ο καθενας διαμορφωνει τη δικια του αποψη και κανει τις δικες του επιλογες, τις συνεποιες των οποιων πληρωνει η απολαμβανει ο ιδιος!:toast:

NASSER
18-07-09, 10:20
pharmacist σε παρακαλω κατεβασε τους τονους. Δεν χριαζεται να μαλωνουμε και να υποβιβαζουμε τον αλλον για να γινουμε πιστικοι οτι εχουμε δικιο.
Σιγουρα οι πολυβιταμηνες των φαρμακειων ειναι ελεγχομενες και ασφαλεις. Για τις τιμες δεν μπορω να αναφερθω γιατι μπορει μερικοι να παρουν τα ιδια σκευασματα πιο φτηνα απο την εξω αγορα.

Η επιλογη βιταμινων για τους απαιτητικους χρηστες, θελει πολυ ψαξημο. Για παραδειγμα στα ελληνικα φαρμακεια εχουμε καλες και φτηνες βιτανινες C, αλλα η βιταμηνη Ε της Eviol ειναι απαραδεχτη καθως δεν πληρει προυποθεσεις για σωστη απορροφηση. Δηλαδη μπ[ορει να απορροφηθει κατα 30% και οχι κατα 78-80% μιας αντιστοιχης του εμποριου. Εδω αν κανουμε το ισοζυγιο τιμης και ποιοτητας ειμαι κατα πολυ χαμενοι...

Στα φαρμακεια εκτος απο τη solgar εχει πολλες αλλες εταιρειες με πολυ καλη ποιοτητα και ανταγωνιστικες στη τιμη. Το λαθος των περισσοτερων φαρμακοποιων ειναι πως δεν τις προθουν γιατι και το κοινο δεν ειναι απαιτητικο.
Τα καταστηματα συμπληρωματων πολλες φορες εκπροσωπουν καποιες εταιρειες και ως επομενω ειναι να τις προοθουν ως τις καλυτερες. Λιγες ομως ειναι οι εταιρειες που εχουν πραγματικα καλες πολυβιταμηνες και σε προσειτες τιμες.

Με λιγα λογια, οπως ανεφερα, ενας παιτητικος χρηστης, θα πρεπει να ψαχτει αρκετα.

Georges
18-07-09, 11:29
Ρε παιδιά τώρα έκατσα και είδα τα συστατικά του animal. Αυτό δεν είναι πολυβιταμίνη είναι all around συμπλήρωμα. Bcaa (μικρή ποσότητα βέβαια) αργινίνη 2gr :-D, Shark Cartilage :green::green::green:. Θα του ρίξω μια δοκιμήhttp://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=3733&stc=1&d=1247905755

manos_
18-07-09, 20:59
Εισαι off topic,για πολυβιταμινες μιλαμε.
Οποτε ασε το PAK στην ακρη εκτος αν δεν ξερεις τι ειναι η πολυβιταμινη.
Και μιας και το ανεφερες, οι βιταμινες ειναι για ολο τον κοσμο, τα συμπληρωματα και τις εταιριες που γνωριζεις εσυ δεν τα γνωριζει κανεις αλλος παρα μονο οσοι ασχολουνται με τη γυμναστικη οπως εσυ και εγω.
Τα υπολοιπα, απλα ελεος!
Εξακολουθεις να μιλας για ενα χωρο που δεν εχεις μπει ποτε.
Και να μιλας σα να ξερεις.
Μπηκες λες μια φορα και πηρες μια βιταμινη και τη συγκρινεις με το PAK, δλδ τι αλλο να πω.
Το PAK δε το βρισκεις στο φαρμακειο οχι γιατι ο φαρμακοποιος δεν ειναι ...αξιος να το πουλησει αλλα γιατι απαγορευεται να το πουλησει.
Γιατι αυτα που περιεχει απαγορευεται να πουληθουν απο ενα καταστημα που πουλαει προιοντα που βελτιωνουν την υγεια να στο πω απλα.
Για να τελειωνουμε, τις πρωτεινες που πουλανε τα μαγαζια με συμπληρωματα δε θα μπορεσω ποτε να τις χτυπησω σε τιμη, δεν ειναι προιον φαρμακειου αλλωστε και δεν προκειται να γινει γιατι δε χρειαζεται.
Σε πολυβιταμινες ομως δε θα μπορεσουν ποτε τα μαγαζια με συμπληρωματα να χτυπησουν το φαρμακειο.
Αυτο που θα βρεις στο φαρμακειο να ξερεις οτι ειναι και πολυ ανωτερο ποιοτικα (μεχρι και φαρμακευτικης καθυαροτητας, παραγμενο με βαση τα GMPs και υπαγομενο σε συνεχεις ελεγχους τοσο στη γραμμη παραγωγης οσο και απο τον ΕΟΦ και απο εταιριες που ανακαλυψαν τις βιταμινες και τα συμπληρωματα προ δεκαετιων) και δε θα το βρεις εκτος φαρμακειου, και ειναι και πολυ φθηνοτερο λογω του ανταγωνισμου που υπαρχει στο χωρο χρονια τωρα.
Στο συγκεκριμενο χωρο μπαινει και παιρνει βιταμινη για ολη την οικογενεια, απο το παιδι των 2 ετων μεχρι τον ηλικιωμενο.
Δε νομιζω να τους δεις στα μαγαζια με τα συμπληρωματα.
Και επειδη μου ειπες για καρνιτινη, σου συγκρινα τιμη και πιοτητα και αρχισες να μου σφυριζεις κλεφτικα συγκρινοντας ανομοια πραγματα (πολυβιταμινη με...PAK), οτιδηποτε απο τα παραπανω αμφισβητεις εδω ειμαστε.
Μη λες για Universal και NOW γιατι θα γελαν και οι πετρες.
Βγες εξω και ρωτα να δω ποιος τις ξερει.
Μπες στο νετ και διαβασε να μαθεις για εταιριες οπως η Solgar, απο ποτε υπαρχουν στο χωρο και τι παραγουν και τα ξαναλεμε.

ΥΓ. Δε τρελαινομαι , απλα δραττωμαι της ευκαιριας που μου δινεις για να ακουστουν καποια πραγματα, αλλωστε ο καθενας διαμορφωνει τη δικια του αποψη και κανει τις δικες του επιλογες, τις συνεποιες των οποιων πληρωνει η απολαμβανει ο ιδιος!:toast:

Ουσιαστικα το ιδιο πραγμα λεμε.Δεν συγκρινω το πακ απλα σου λεω οτι οι πολυβιταμινες ειναι πανακριβες στα φαρμακεια τις θεωρω πεταμενα λεφτα σε σχεση με μια απλη πολυβιταμινη απο universal κτλ .Για την καρνιτινη δεν ενοουσα μονη της ενοουσα σε σκευασματα αλλα ειναι δικο λαθος δεν το ανεφερα σωστα οποτε δεκτο.Την ξερω την σολγκαρ ρε αδερφε παλια που δεν εκανα βαρη αλλα πιο χαλαρα πραγματα επαιρνα πολυβιταμινες τις σολγκαρ που φυσικα μολις μπηκα στον χωρο των συμπληρωματων γελαγα με το ποσο τις πληρωνα.Οσο για την γραμμη ελεχνου κτλ δεν πιστευω τιποτα και κανεναν και για τον εοφ αστο καλυτερα καλυτερα να γινω πειραματοζωο παρα να πιστεψω μια ψευτοπιστοποιηση του εοφ.Και εγω δεν τα λεω σε σενα ουσιαστικα γενικα τα λεω νο προμπλεμο.Α ναι και το οτι δεν τις ξερουν δεν μου λεει απολυτως τιποτα ο πολυς κοσμος δεν ξερει τι του γινετε επισης σε πολλους τομεις.

Spyro D
19-07-09, 16:40
kr1st0s (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?u=2289) ειχες δικιο για τα ουρα.βγαινουν κατακιτρινα.απλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο αυτο.ρωταω γιατι δεν το ξερω το γιατι γινετε αυτο οταν περνεις πολυβιταμινες.....ας μου πει ο γιαννης η ο ηλιας που περνουν τις ιδιες.

asdf
19-07-09, 17:15
Με αφορμη το ποστ σου εριξα μια ματια στις τιμες και ειδα το ακριβως αντισροφο.
Αν σας πιανει καποιος τον **** ειναι οι εταιριες με συμπληρωματα.
Μια geriatric εχει 8,90 και ειναι για ενα μηνα.
Ειναι υπερπληρης σε βιταμινες,μεταλλα και ιχνοστοιχεια, και επειδη κυκλοφορει με κουπονι υποκειται στους ιδιους ελεγχους που γινονται στα φαρμακα, ειναι δηλαδη αυτο που λεμε φαρμακευτικης καθαροτητας.
Οι υπολοιπες κοστιζουν απο 6-25 ευρω με τις περισσοτερες να βρισκονται στην περιοχη 8-15 ευρω και να προερχονται απο μεγαλες εταιριες του χωρου.
Οι τιμες που ειδα στα μαγαζια με τα συμπληρωματα εμενα μου κανουν για εκμεταλλευση.
Για συγκρινετε τις λοιπον με μια Supradyn που ειναι της Bayer (η εταιρια που βγαζει, ασπιρινη, bepanthol) και κανει κατω απο 10 ευρω.
Οποτε θα ηθελα να μαθω ποιες ειναι οι σκαλες ανωτερες βιταμινες και ποσο ακριβως κοστιζουν...
Δε με ενδιαφερει να προωθησω τις βιταμινες απο το φαρμακειο, η δουλεια μου στηριζεται στο φαρμακο και οχι στις βιταμινες, ωστοσο αμα ερχεται μια εταιρια που δεν τη γνωριζει κανεις εξω απο το μποντιμπιλντινγκ και σε καποιες περιπτωσεις δεν ειναι παρα ενα γκαραζ σε μια αυλη και μου βγαζει βιταμινη και τη χρεωνει 20 ευρω το μηνα, ε, ελεος.



20-25 ΕΥΡΩ για Opti-men των 180 tabs ας πουμε το θεωρεις πιασο**λε τιμη? Γιατι εγω τοσο τις βρηκα.... Αν το σκεφτεις ειναι αρκετα συμφερουσες οταν ενα κουτι Geniatric τον 30 tabs κανει χοντρικα 9 ευρω. Δλδ δικε μου δινεις 2.5 φορες παραπανω για καθε χαπι της Geniatric σε σχεση με opti-men (που ειναι απο τις ακριβες multi) + Οτι οι βιταμινες του φαρμακειου ΔΕΝ ειναι για αθλητες αλλα για ανθρωπους της πολης. Αλλες Θερμιδες κ αλλο τυπο ζωης (σκληρη προπονηση) ακολουθει ενας bber και τελειως διαφορετικα πραγματα κανει ενας ανθρωπος της πολης.... Ελπιζω να σε επεισα με τα απλα μαθηματικα... :)

mantus3
20-07-09, 00:54
βγαινουν κατακιτρινα.απλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο αυτο.

καποιες βιταμινες δεν αποροφουντε πληρος οποτε ειναι λογικο να αποβαλοντε

Niiick
20-07-09, 12:45
mantus δεν εχει να κανει με τη βιταμινη ως βιταμινη,πχ οι λιποδυαλιτες να α καταλονονται με λιπος, αλλα με την ποσοτητα που χρειαζεται ο καθενας μας απο τη καθε βιταμινη συμφωνα με το σωμα του και τη διατροφη που ακολουθει..αυτες που αποβαλονται ειναι οι υδατοδιαλιτες εγω με πολυ δυνατο συμπλεγμα Β ειχα καπως κιτρινα..

pharmacist
21-07-09, 01:05
20-25 ΕΥΡΩ για Opti-men των 180 tabs ας πουμε το θεωρεις πιασο**λε τιμη? Γιατι εγω τοσο τις βρηκα.... Αν το σκεφτεις ειναι αρκετα συμφερουσες οταν ενα κουτι Geniatric τον 30 tabs κανει χοντρικα 9 ευρω. Δλδ δικε μου δινεις 2.5 φορες παραπανω για καθε χαπι της Geniatric σε σχεση με opti-men (που ειναι απο τις ακριβες multi) + Οτι οι βιταμινες του φαρμακειου ΔΕΝ ειναι για αθλητες αλλα για ανθρωπους της πολης. Αλλες Θερμιδες κ αλλο τυπο ζωης (σκληρη προπονηση) ακολουθει ενας bber και τελειως διαφορετικα πραγματα κανει ενας ανθρωπος της πολης.... Ελπιζω να σε επεισα με τα απλα μαθηματικα... :)

Οχι γιατι ως φαρμακοποιος εχω και καποια εμπειρια παρα περα ωστε να καταλαβαινω ενα περιεργο νουμερο οταν το βλεπω.
Οι opti men εχουν δοσολογια 3 χαπια τη μερα.
Αρα εχεις 60 δοσεις με κοστος 20-25 ευρω.
Οποτε εχεις παλι ενα σκευασμα που κοστιζει πιο ακριβα απο τη geriatric και δε θα ξαναπιασω το θεμα της φαρμακευτικης καθαροτητας, του κουπονιου, των εταιριων κλπ.
Επισης σου ανεφερα μια γνωστη πολυβιταμινη, οχι την πιο φθηνη.
Σου ανεφερα και αλλη της Bayer ακομα φθηνοτερη και ακομα δεν εχω πιασει τις οικονομικες συσκευασιες!
Για το θεμα οτι οι βιταμινες φαρμακειου ειναι για ανθρωπους της πολης θα διαφωνησω.
Οι βιταμινες φαρμακειου ειναι βιταμινες.
Τα αμινοξεα, τα τονωτικα και οτι αλλο μπορει να εχει ενα σκευασμα δεν ειναι βιταμινη.
Περα απο τις βιταμινες υπαρχουν και αλλα συμπληρωματα για να ενισχυουν και να βελτιωνουν την επιδοση αλλα αμα πιασουμε καθε σκευασμα τωρα στον καταλογο των προιοντων των εταιριων και το βαφτισουμε βιταμινη για να το βαλουμε μεσα στην εξισωση δε θα καταληξουμε πουθενα.
Με αλλα λογια πρεπει να ξερουμε τι θελουμε και τι παιρνουμε, αλλιως δε μπορουμε να συγκρινουμε.
Καποιοι μπορει να νιωθουν οτι θελουν και κατι παραπανω, εγω παλι θελω μια πολυβιταμινη υψηλης ποιοτητας, να εχει βιταμινες μεταλα και ιχνοστοιχεια που ειναι απαραιτητα για τον οργανιοσμο, την πρωτεινη μου και τελος.
Αν παρω κατι αλλο ας το παρω, αλλα βιταμινη δε θα το πω.

loki
22-07-09, 01:57
Δεν ειναι απαραιτητο να κανεις αυτο που σου λεει η ετικετα κ το παιδι μιλησε για κοστος ανα καψουλα. 1 καψουλΑ Οptimen ειναι σαν να παιρνεις σιγουρα πανω απο 2 geniatric, τσεκαρε το.

manos_
22-07-09, 02:04
Παλι ανομοια πραγματα συγκρινεις φαρμακοποιε.Η geriatric εχει 500% vitamin c ποσο εχει η οπτιμεν? δεν νομιζω.

manos_
28-07-09, 13:54
Προς χρηστες opti men.Σας εδινε στην αρχη αερια και πρησμενη κοιλια?

SPY
28-07-09, 17:12
Προσωπικά εχω χρησιμοποιήσει το Animal Pak ,παρατήρησα το ίδιο με τα ούρα μου αλλά (νομίζω )για αυτό έχει μιλήσει o slaine παλιότερα ,αν θυμάμαι καλά για ποιόν λόγο έχουν αυτό το χρώμα.Πάντως όταν έπινα αρκετό νερό (συνήθως ξεχνιέμαι ,μέγα σφάλμα) τα ούρα είχαν μια χαρά χρώμα.
Αυτή την στιγμή παίρνω Pharmaton Geriatric.

flowin_through
28-07-09, 22:51
ANIMAL PAK και Τελος!

manos_
29-07-09, 03:39
Η opti men παντως ειναι καλυτερη απο οτι περιμενα.Λιγο κατω απο το πακ την νοιωθω σε αποδοση αλλα με αυτη την τιμη το αντισταθμιζει.Ισως εχει καλυτερο συμπλεγμα αντιοξειδωτικων παντως.Καλη εναλλακτικη λυση , απο οσες εχω δοκιμασει μετα το πακ χαλαρα η καλυτερη.

Athanasios2104
06-08-09, 21:25
NOW Foods ADAM Superior Mens
Στην περιγραφή (http://www.discount-supplements.co.uk/shopexd.asp?id=6199) για αυτές τις multi λέει: "Panax Ginseng to boost sexual function". Η ερώτηση είναι για τι "boost" πρόκειται; Δηλαδή, με το συμπάθειο κι όλας, πολυβιταμίνη θέλουμε όχι viagra...




PS: Κατί αντίστοιχο υπάρχει και στην περίγραφη (http://www.bodybuilding.com/store/opt/men.html) της Optimen: "designed to enhance your male edge".

asdf
06-08-09, 22:29
Το ginseng βοηθαει ωστε να εισαι πιο ευερεθιστος ;)

Athanasios2104
06-08-09, 22:34
Το ginseng βοηθαει ωστε να εισαι πιο ευερεθιστος ;)
Στην wiki λέει ότι εκτός από το "sexual boost" βοηθάει για το stress... εκτός και αν με το ευερέθιστος εννοείς το sexual boost :-?

Μήπως είναι φυτοοιστρογόνο (όπως έχει η σόγια) και απλώς το διαφημίζουν έτσι για λόγους marketting (αφού αυτήν η multi απευθύνεται σε άνδρες);

asdf
07-08-09, 01:03
Αthanasie φευγουμε off topic.... Παντος το ginseng σε ενα γενικο ειναι ενα well being product..... Το οτι καποιος ειναι ευερεθιστος δεν σημαινει οτι δεν ειναι και cool ατομο μην μπέρεδευεσε

Athanasios2104
07-08-09, 13:40
Αthanasie φευγουμε off topic.... Παντος το ginseng σε ενα γενικο ειναι ενα well being product..... Το οτι καποιος ειναι ευερεθιστος δεν σημαινει οτι δεν ειναι και cool ατομο μην μπέρεδευεσε
Μα και εγώ για "well beign product" το ήξερα τόσο καιρό, μέχρι που είδα τις περιγραφές και είπα "ρε παιδιά, πολυβιταμίνη θέλω, όχι viagra"...

Btw, on-topic είμαστε, για πολυβιταμίνες μιλάμε και τι έχουν μέσα ;). Η ADAM συγκεκριμένα που πρότεινε ο mandus έχει πολύ καλή σύσταση (βιταμίνες, zma κτλ), άλλα προσωπικά θέλω πάντοτε να ξέρω ακριβώς* τι πίνω/τρώω (* τουλάχιστον με βάση αυτά που λένε ότι έχουνε βάλει στο προιόν). Αυτό το "ξεψίρισμα" μου έχει μείνει από το Λύκειο που είχα κάνει μία έρευνα για τα E που βάζουν στις τροφές και είχε τρομάξει το μάτι μου :D.

Stephany Thes
22-08-09, 22:52
Ενα ενα.
Καταρχην η καρνιτινη κοστιζει 7,5 ευρω τα δεκα φιαλιδια του 1 γραμμαριου, δεν ξερω αν η τιμη ειναι καλη η οχι, εσυ θα μου πεις.
Παρεπιπτοντως και αυτη κυκλοφορει με κουπονι και υποκειται στις προδιαγραφες παραγωγης των φαρμακων αν και αυτο δεν πρεπει να σου λεει κατι αφου δεν εισαι προφανως γνωστης του θεματος οπως καταλαβαινω απο τα υπολοιπα.
Το cla δεν ξερω γιατι δεν το εχω σκετο σαν συμπληρωμα, ειναι μεσα σε αδυνατιστικα μαζι με αλλα συστατικα.
Παρακατω.
Δεν ξερω τι ειναι η now και τι σχεση εχει με το χωρο του φαρμακειου ελπιζω να μου λυσεις εσυ την απορια.
Αυτο που λες οτι ο φαρμακοποιοι απειλησαν κλπ κλπ ειναι αστειο γιατι καταρχην δεν εχουμε μηνυση αλλα οπως λες απειλη για μηνυση.
Αυτο σημαινει οτι απλα μεταφερεις μια φημη και οχι ενα πραγματικο γεγονος, οπως θα συνεβαινε αν πραγματι ειχε γινει μηνυση.
Επισης το ολο σκηνικο δε κολλαει με τιποτα, ποιος θα απειλησει με μηνυση καποιον γιατι πουλαει πολυ φθηνα.
Και τι ειναι οι φαρμακοποιοι νταβατζηδες;
Ο φαρμακοποιος κανει το 90% του τζιρου του με φαρμακα και θα κατσει να ασχοληθει με το ποσο πουλανε τα x-treme stores την πως την ειπαμε λες και δεν εχει δουλεια να κανει;
Μηπως να κανω μηνυση και στο σουπερ μαρκετ γιατι πουλαει φθηνοτερα τις always;
manos ειναι προφανες απο το ποστ σου οτι δεν γνωριζεις κατι για το χωρο του φαρμακειου, απλα εχεις ακουσει πραγματα δεξια και αριστερα, τα οποια πιστευω να καταλαβες και απο αυτα που εγραψα απεχουν παρα πολυ απο την πραγματικοτητα.
η πιο φθηνή & τοπ μάρκα κατά τη γνώμη μου είναι η multivitamins τηw metrx. κοστίζει μόλις 12ευρώ & περιέχει σχεδόν τα πάντα! Ολες οι τιμές ξεπερνούν κατά πολύ το 100% της ΣΗΔ. είμαι πολύ ευχαριστημένη

savage
23-08-09, 02:26
Ρε μαγκες,τις multi max της mw που μπορω να τις βρω?extreme stores,bodybuilding club,καπου αλλου?Ξερει κανεις καποιο μαγαζι συμπληρωματων στα νοτια προαστια που να τις πουλαει?

Svein
23-08-09, 18:45
multi max της m-double you.αυτη χρησιμοποιω εγω.πολυ καλη.βιταμινες μεταλλα απο καταστημα συμπληρωματων.

Σύμφωνο αυτές περνώ 60=20euro... δηλαδή 10euro τον μηνα και είναι πολύ καλές !

Bane
23-08-09, 22:05
Να μιλήσω σαν άνθρωπος που και φαρμακείο έχει και στην βιομηχανία συμπληρομάτων έχει θέση.

Δεν υπάρχει σύγκρηση στο θέμα ποιότητας/σιγουριά/ελέγχου μεταξύ συμπληρομάτων και ΦΑΡΜΑΚΩΝ(υπόψιν μιλάω για φαρμακα δηλαδή ότι έχει κουπόνι πάνω, όχι ότι πωλείται απο τον πάγκο), μιλάμε τώρα για κτηνώδεις διαφορες. Μου αρέσει που ακούω διάφορους να λένε για "αξιόπιστες" εταρείες στα συμπληρώματα και λένε για Gaspari, UN, MT και τα ρέστα, πραγματικά πέφτω κάτω απ τα γέλια.
Όπως είπε και ο συνάδερφος τα φαρμακευτικά συμπληρώματα αν τα γράψετε σε γιατρό(ένδειξη ατονία συνήθως) πληρώνετε μόνο το 25% της αξίας τους, δεν υπάρχει σύγκριση στις τιμες.
Την καρνιτίνη μου την παίρνω απ το φαρμακείο (ridovet), όπως και την γλουκοζαμίνη(Viartril), ψαρόλαδο(Omacor) , πολυβιταμίνες (Geriatric). Υπόψην η NOW είναι από τις λίγες εταιρείες συμπληρομάτων που θεορώ αξιόπιστες.


Ο νόμος αναφέρει ριτά πως τα συμπληρώματα διατροφής πωλούνται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στα φαρμακεία. Μόνο τα σκευάσματα ειδικής διατροφής μπορούν να πωλούνται σε άλλα μαγαζιά. Δεν γνωρίζω τι ακριβώς έκανε ο Φ.Σ.Α. στα X-treme stores αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πως πρέπει να ντρεπόμαστε γιατί θέλουμε να εφαρμόζονται οι νόμοι.

Athanasios2104
27-08-09, 15:48
πολυβιταμίνες (Geriatric).
Κανένα link?


Προς το παρόν πήρα τις ADAM της NOW τα 120 tabs, είναι λίγο γκουμούτζια να τα καταπιείς (το κόβω στα 4 :jason: ). Τη μόνη διαφορά τη βλέπω στα ούρα, όσο νερό και να πιω, είναι σχεδόν φωσφορούχα κίτρινα :rolf:), ίσως αυτό σημαίνει ότι όντως κάνει δουλειά, ίσως όμως και θα έπρεπε να ανησυχώ για το νεφρό... τις Lanes ας πούμε που έπαιρνα με 2 ποτήρια νερό ήμουν κομπλέ.


Τα Vtabs είναι τα αναβράζοντα που λέμε;

Bane
27-08-09, 17:57
Κανένα link?


Προς το παρόν πήρα τις ADAM της NOW τα 120 tabs, είναι λίγο γκουμούτζια να τα καταπιείς (το κόβω στα 4 :jason: ). Τη μόνη διαφορά τη βλέπω στα ούρα, όσο νερό και να πιω, είναι σχεδόν φωσφορούχα κίτρινα :rolf:), ίσως αυτό σημαίνει ότι όντως κάνει δουλειά, ίσως όμως και θα έπρεπε να ανησυχώ για το νεφρό... τις Lanes ας πούμε που έπαιρνα με 2 ποτήρια νερό ήμουν κομπλέ.


Τα Vtabs είναι τα αναβράζοντα που λέμε;

Το χρώμα στα ούρα οφείλεται στις υπερβολικές βιταμίνες Β τις οποίες και αποβάλλει ο οργανισμός.

Athanasios2104
28-08-09, 17:04
Τα Vtabs (ή Vcaps) είναι αναβράζοντα δισκία; Ή κάψουλες (ποια η διαφορά με τα χαπάκια τότε; ) ;

Bane
28-08-09, 17:23
Τα Vtabs (ή Vcaps) είναι αναβράζοντα δισκία; Ή κάψουλες (ποια η διαφορά με τα χαπάκια τότε; ) ;

Veggie Caps. Είναι καψούλες που η ζελατίνη προέρχεται από φυσικές πηγές και όχι υδρολημένο κολλαγόνο.

Athanasios2104
28-08-09, 19:17
Veggie Caps. Είναι καψούλες που η ζελατίνη προέρχεται από φυσικές πηγές και όχι υδρολημένο κολλαγόνο.
Με λίγο googling βρήκα αυτό (http://www.purebodysolutions.com/Merchant2/graphics/00000001/PDF/Quantum/QN%20Colostrum.pdf) (δες στο τέλος) που συγκρίνει vcaps VS tabs... συμπέρασμα: VCAPS > tabs

Ισχύει; Είναι όπως τα λέει το άρθρο;

gj
05-12-09, 22:07
Θα ηθελα να θίξω ενα θέμα που έμαθα απο καποιον που παλιοτερα ασχολουταν με πρωταθλητισμο και θα ήθελα την αποψή σας. Μου ειπε λοιπον οτι πολυβιταμινες χρειαζεται να παίρνει καποιος για δυο μήνες ΤΟ ΠΟΛΥ για να γεμισουν οι αποθήκες του και μετα με μια ισοροπημενη διατροφη (2-3 φρουτα την ημερα και 2 σαλατες) δεν χρειαζεται να ξαναπαρει για 6 μήνες γιατι μπορει να παθει υπερβιταμινοση ( νομιζω ετσι μου το πε :unsure:) Την αποψή σας θα ήθελα...

Niiick
06-12-09, 03:50
Το χρώμα στα ούρα οφείλεται στις υπερβολικές βιταμίνες Β τις οποίες και αποβάλλει ο οργανισμός.


ρε bane ισχυει οτι ειναι απο τις υδατοδυαλιτες? Αλλα αμα ειναι ετσι ειτε πινεις ενα ποτηρι νερο ειτε δεκα λιτρα θα επρεπε να κατουρας τις περισσιες ουτως ή αλλως. Ομως εαν πιεις πολυ νερο τοτε τα ουρα ειναι διαφανα κ ας παρει υπερδοσολογιες και περισιες ενω με λιγοτερο νερο εαν εχεις παρει ακριβως τα ιδια θα ειναι απο κιτρινα εως φωσφοριζε καναρινι. Πως σχετιζονται αυτα γνωριζεις?

sctp
06-12-09, 09:52
ρε bane ισχυει οτι ειναι απο τις υδατοδυαλιτες? Αλλα αμα ειναι ετσι ειτε πινεις ενα ποτηρι νερο ειτε δεκα λιτρα θα επρεπε να κατουρας τις περισσιες ουτως ή αλλως. Ομως εαν πιεις πολυ νερο τοτε τα ουρα ειναι διαφανα κ ας παρει υπερδοσολογιες και περισιες ενω με λιγοτερο νερο εαν εχεις παρει ακριβως τα ιδια θα ειναι απο κιτρινα εως φωσφοριζε καναρινι. Πως σχετιζονται αυτα γνωριζεις?

Ενα μεγαλο ποσοστο θα αποβαλεται οπως και να εχει,αλλα απο προσωπικο πειραμα πανω μου με 2 οπτι-μεν τη μερα(αντι για 3) στις εξετασεις αιματος που εκανα η B12 με 200-900 φυσιολογικες τιμες ειχα 1200(καταλαβαινεις τι ακολουθει με πατερα γιατρο,αραδιασμα 1002 πραγματα τι μπορει να συμβει,σπανια πραγματα αλλα συμβαινουν και αυτα):green: Nα σημειωσω οτι πινω πολυ νερο.

Athanasios2104
06-12-09, 11:48
Θα ηθελα να θίξω ενα θέμα που έμαθα απο καποιον που παλιοτερα ασχολουταν με πρωταθλητισμο και θα ήθελα την αποψή σας. Μου ειπε λοιπον οτι πολυβιταμινες χρειαζεται να παίρνει καποιος για δυο μήνες ΤΟ ΠΟΛΥ για να γεμισουν οι αποθήκες του και μετα με μια ισοροπημενη διατροφη (2-3 φρουτα την ημερα και 2 σαλατες) δεν χρειαζεται να ξαναπαρει για 6 μήνες γιατι μπορει να παθει υπερβιταμινοση ( νομιζω ετσι μου το πε :unsure:) Την αποψή σας θα ήθελα...
Οι βιταμίνες, τα ιχνοστοιχεία και οι πρωτείνες δεν είναι σαν το λίπος που αποθηκεύεται στον οργανισμό. Κάθε μέρα χρειάζεσαι μία συγκεκριμένη ποσότητα αυτών των βασικών-για-τον-οργανισμό στοιχείων. Διαφορετικά είναι σαν να λες "θα φάω του σκασμού Δευτέρα πρωί, και μετά πάλι την άλλη Δευτέρα". Δεν γίνεται, ειδικά αν γυμνάζεσαι, μέχρι αύριο το πρωί (μην πω το απόγευμα-βράδυ) θα σ'έχει κόψει η λόρδα.

Αυτό που ισχύει πάντα και για όλα (βιταμίνες, κρεατίνες, πρωτείνες κτλ) είναι ότι, όπως κάθε είδους τροφής, είναι +1 load για τα νεφρά. Οι πολυβιταμίνες σε χαπάκι είναι επίσης και μία επιβάρυνση για το στομάχι (γιατί πολλές είναι υπερσυμπιεσμένες και περιέχουν χημικούς δεσμούς --- τα Vcaps λέγεται ότι είναι πιο "ελαφρά" btw), για αυτό άλλωστε συνίσταται να λαμβάνονται με τα γεύματα. Έτσι μόνο μπορώ να εκλάβω τον όρο "υπερβιταμίνοση" (δλδ επιβάρυνση νεφρών/στομάχου) και όχι ότι για παράδειγμα θα αρχίσεις να κάνεις εμετό και θα φύγεις σούμπιτος στην ενταντική για πλύση στομάχου (εφόσον βέβαια τηρείς τις οδηγίες λήψης!! αν σου λέει 3 cap MAX / ημέρα και συ παίρνεις 13, τότε δεν ξέρω τι γίνεται).

Επίσης μόνος σου πρέπει να μπορείς να κρίνεις πότε σου χρειάζεται μία πολυβιταμίνη και πότε είναι περιττή. Πχ, αν γυμνάζεσαι, τότε καλό είναι να παίρνεις 1 το πρωί και 1 μετα-προπονητικά, στις ενδιάμεσες μέρες ξεκούρασης μπορείς να πάρεις μόνο 1 ή και καμία, αναλόγως πως νιώθεις (αν και η διατροφή ΔΕΝ σταματάει στις μέρες ξεκούρασης). Βέβαια πάντα σε σχέση με τι προτείνει ο κατασκευαστής και την ένταση του προγράμματος προπόνησης.

Γενικά αν πίνεις αρκετό νερό (πχ. τουλάχιστον 2 ποτήρια νερό / γεύμα), τότε τα νεφρά και το στομάχι δουλεύουν πιο άνετα. :thumbup:

GEORGEXX1
06-12-09, 12:07
Eγω εδω και καιρο χρησιμοποιο την daily one της twinlab αρκετα καλη για πρωινη δοση μια την ημερα.

gj
06-12-09, 13:23
Οι βιταμίνες, τα ιχνοστοιχεία και οι πρωτείνες δεν είναι σαν το λίπος που αποθηκεύεται στον οργανισμό. Κάθε μέρα χρειάζεσαι μία συγκεκριμένη ποσότητα αυτών των βασικών-για-τον-οργανισμό στοιχείων. Διαφορετικά είναι σαν να λες "θα φάω του σκασμού Δευτέρα πρωί, και μετά πάλι την άλλη Δευτέρα". Δεν γίνεται, ειδικά αν γυμνάζεσαι, μέχρι αύριο το πρωί (μην πω το απόγευμα-βράδυ) θα σ'έχει κόψει η λόρδα.

Αυτό που ισχύει πάντα και για όλα (βιταμίνες, κρεατίνες, πρωτείνες κτλ) είναι ότι, όπως κάθε είδους τροφής, είναι +1 load για τα νεφρά. Οι πολυβιταμίνες σε χαπάκι είναι επίσης και μία επιβάρυνση για το στομάχι (γιατί πολλές είναι υπερσυμπιεσμένες και περιέχουν χημικούς δεσμούς --- τα Vcaps λέγεται ότι είναι πιο "ελαφρά" btw), για αυτό άλλωστε συνίσταται να λαμβάνονται με τα γεύματα. Έτσι μόνο μπορώ να εκλάβω τον όρο "υπερβιταμίνοση" (δλδ επιβάρυνση νεφρών/στομάχου) και όχι ότι για παράδειγμα θα αρχίσεις να κάνεις εμετό και θα φύγεις σούμπιτος στην ενταντική για πλύση στομάχου (εφόσον βέβαια τηρείς τις οδηγίες λήψης!! αν σου λέει 3 cap MAX / ημέρα και συ παίρνεις 13, τότε δεν ξέρω τι γίνεται).

Επίσης μόνος σου πρέπει να μπορείς να κρίνεις πότε σου χρειάζεται μία πολυβιταμίνη και πότε είναι περιττή. Πχ, αν γυμνάζεσαι, τότε καλό είναι να παίρνεις 1 το πρωί και 1 μετα-προπονητικά, στις ενδιάμεσες μέρες ξεκούρασης μπορείς να πάρεις μόνο 1 ή και καμία, αναλόγως πως νιώθεις (αν και η διατροφή ΔΕΝ σταματάει στις μέρες ξεκούρασης). Βέβαια πάντα σε σχέση με τι προτείνει ο κατασκευαστής και την ένταση του προγράμματος προπόνησης.

Γενικά αν πίνεις αρκετό νερό (πχ. τουλάχιστον 2 ποτήρια νερό / γεύμα), τότε τα νεφρά και το στομάχι δουλεύουν πιο άνετα. :thumbup:

Αν θυμαμαι καλα υπερβιταμινωση μου ειπε οτι ειναι οταν μπουχτιζεις απο τις βιταμινες και μετα αυτο σου γυρναει τουμπα. Τωρα τι να πω... μπορει να ειναι και παπατζα γιαυτο ρωτησα εδω ;)

Levrone
06-12-09, 16:14
μια και γραφουμε εδω για τις πολυβιταμινες ας γραψουν οσοι γνωριζουν συνδιασμους που πρεπει να αποφευγονται.

εχουν γραφτει και σε αλλα σημεια στο φορουμ αλλα καλο πιστευω θα ηταν να τα εχουμε ολα εδω συγκεντρωμενα.

και εκτος απο κακους συνδιασμους ας αναφερουμε και ποιες στιγμες στην ημερα ειναι καλο να λαμβανεται η πολυβιταμινη. δηλαδη το πρωι? οχι μετα την προπονηση? πριν τον υπνο?

προσωπικα να προσθεσω οτι ποτε μετα τη χρηση πολυβιταμινης δεν πινω τσαι, καθοτι το τσαι εμποδιζει την απορροφηση σιδηρου. το αναφερω σαν παραδειγμα, οποιος ξερεις κατι σχετικο ας το γραψει.

τις δυο ταμπλετες που ειναι το serving της NOW ας πουμε τις λαμβανω σε πρωινο και στο προτελευταιο γευμα της ημερας (που ειναι και αμεσως επομενο απο το μεταπροπονητικο γευμα)

isis
07-12-09, 20:48
μια και γραφουμε εδω για τις πολυβιταμινες ας γραψουν οσοι γνωριζουν συνδιασμους που πρεπει να αποφευγονται.
εχουν γραφτει και σε αλλα σημεια στο φορουμ αλλα καλο πιστευω θα ηταν να τα εχουμε ολα εδω συγκεντρωμενα.
και εκτος απο κακους συνδιασμους ας αναφερουμε και ποιες στιγμες στην ημερα ειναι καλο να λαμβανεται η πολυβιταμινη. δηλαδη το πρωι? οχι μετα την προπονηση? πριν τον υπνο?
προσωπικα να προσθεσω οτι ποτε μετα τη χρηση πολυβιταμινης δεν πινω τσαι, καθοτι το τσαι εμποδιζει την απορροφηση σιδηρου. το αναφερω σαν παραδειγμα, οποιος ξερεις κατι σχετικο ας το γραψει.
τις δυο ταμπλετες που ειναι το serving της NOW ας πουμε τις λαμβανω σε πρωινο και στο προτελευταιο γευμα της ημερας (που ειναι και αμεσως επομενο απο το μεταπροπονητικο γευμα)

Κώστα αυτό είναι ολόκληρο κεφάλαιο , πρίν από τις πολυβιταμίνες , νομίζω ότι θα πρέπει να μιλήσουμε για την αναγκαιότητα του σιδήρου. Aν και παραγνωρίζεται η αναγκαιότητα του σιδήρου , ωστόσο bbing χωρίς σίδηρο και εν συνεχεία αιμοποιητικά στοιχεία , δε νοείται.

albertob30
07-12-09, 21:58
ναι οκ..τις πολυβιταμινες τελικα τις σταματαμε καθε 2 μηνες για 1 μηνα ή οχι ρε μαγκες??

Athanasios2104
07-12-09, 23:31
τις δυο ταμπλετες που ειναι το serving της NOW ας πουμε τις λαμβανω σε πρωινο και στο προτελευταιο γευμα της ημερας (που ειναι και αμεσως επομενο απο το μεταπροπονητικο γευμα)
Εγώ NOW Adam, 1 με το πρωινό, 1 με το μεταπροπονητικό που είναι Optimum Whey + κάποιος υδατάνθρακας, δεδομένου ότι η Golden Whey της Optimum δεν περιέχει βιταμίνες & ιχνοστοιχεία (μόνο πρωτείνη + bcaa). Ένα χαρμάνι δηλαδή τότε που ο οργανισμός τα ρουφάει όλα...

Levrone
07-12-09, 23:35
Εγώ NOW Adam, 1 με το πρωινό, 1 με το μεταπροπονητικό που είναι Optimum Whey + κάποιος υδατάνθρακας, δεδομένου ότι η Golden Whey της Optimum δεν περιέχει βιταμίνες & ιχνοστοιχεία (μόνο πρωτείνη + bcaa). Ένα χαρμάνι δηλαδή τότε που ο οργανισμός τα ρουφάει όλα...

ναι αλλο αν τα ρουφαει ολα και αλλο αν καποιοι συνδιασμοι επιτρεπονται ή οχι.

Athanasios2104
08-12-09, 00:01
ναι αλλο αν τα ρουφαει ολα και αλλο αν καποιοι συνδιασμοι επιτρεπονται ή οχι.
Σωστός, αυτό με το τσάι δεν το ήξερα.

Ή μήπως εννοείς δεν κάνει να τα παίρνω όλα μαζί; Την πρωτείνη την πίνω σε νερό ή γάλα και ο υδατάνθρακας θα είναι καμιά πίτα σπανάκι/πράσο/τυρί.

Levrone
08-12-09, 00:34
Ή μήπως εννοείς δεν κάνει να τα παίρνω όλα μαζί; Την πρωτείνη την πίνω σε νερό ή γάλα και ο υδατάνθρακας θα είναι καμιά πίτα σπανάκι/πράσο/τυρί.

δηλαδη για να καταλαβω μετα την προπονηση παιρνεις τη whey και πρασοσπανακοτυροπιτα? :shock::shock::shock:

εγω εννοω οτι καπου στο φορουμ εχει γραφτει οτι και η πολυβιταμινη μετα την προπονηση δε λεει.

δηλαδη μετα την προπονηση ναι μεν το σωμα ειναι σφουγγαρι αλλα ισως καποιοι συνδιασμοι σε καποιες στιγμες δεν πανε. και λεω οποιος ξερεις ας γραψει στο τοπικ αυτο για τις πολυβιταμινες αν παιζει κατι. εγω ξερω αυτο με το τσαι και το εγραψα.

Haris Pilton
08-12-09, 01:23
Δεν εχω ιδεα,αλλα μ'ενδιαφερει απειρα!

ankh
08-12-09, 01:36
Κώστα αυτό είναι ολόκληρο κεφάλαιο , πρίν από τις πολυβιταμίνες , νομίζω ότι θα πρέπει να μιλήσουμε για την αναγκαιότητα του σιδήρου. Aν και παραγνωρίζεται η αναγκαιότητα του σιδήρου , ωστόσο bbing χωρίς σίδηρο και εν συνεχεία αιμοποιητικά στοιχεία , δε νοείται.

Τι εννοείς με τα εν συνέχεια αιμοποιητικά στοιχεία;

sctp
08-12-09, 11:21
Τι εννοείς με τα εν συνέχεια αιμοποιητικά στοιχεία;

σιδηρος = απαραιτητος για την δημιουργια ερυθρων αιμοσφαιριων,χωρις να υπαρχει αρκετος σιδηρος,ο οργανισμος δε θα δωσει το ΟΚ για δημιουργια νεου ιστου αν δεν μπορει να τον καλυψει,οσο σκληρα και αν προπονησαι.:(

ankh
08-12-09, 23:23
σιδηρος = απαραιτητος για την δημιουργια ερυθρων αιμοσφαιριων,χωρις να υπαρχει αρκετος σιδηρος,ο οργανισμος δε θα δωσει το ΟΚ για δημιουργια νεου ιστου αν δεν μπορει να τον καλυψει,οσο σκληρα και αν προπονησαι.:(

ευχαριστώ!

LoneWolf
30-12-09, 03:08
Ισως φανω κουραστικος αλλα δεν μπορω και αλλιως γιατι συμπερασμα δεν βγαζω απο ολα τα θεματα με τις πολυβιταμινες.
Επειδη σκεφτομαι να αγορασω μια καθως δεν τρωω συχνα φρουτα και γυμναζομαι,
μηπως εχει κανεις να μου προτινει μια πολυβιταμινη σχετικα φτηνη μεχρι 15-20 ευρω
αλλα να μην ειναι τιποτα υπερβολικο οπως π.χ CENTRUM.


Ευχαριστω;)

NASSER
30-12-09, 03:11
Η CENTRUM δεν μπορω να πω πως ειναι κατι το εξτριμ... καθε αλλο ειναι καλη για ολους και σε αρκετα καλη τιμη στα φαρμακεια. Εγω τη συνιστώ ως οικονομικη.

LoneWolf
30-12-09, 03:19
Οποτε να την επιλεξω αφοβα.
Δεν εχεις να προτινεις τιποτα καλυτερο ετσι?

giannaras2
30-12-09, 12:18
εγω πηρα προσφατα μια της lanes απο το φαρμακειο..πολυβιταμινες+μεταλλα+τζιτζεγκ...12 €!μπορω να πως ειναι καλη!

LoneWolf
30-12-09, 12:27
Τελικα αγορασα την centrum 60 δισκια 16ευρω με ειπε ο φαρμακοποιος 1 χαπι την ημερα. Οσο για μουρουνελαιο και για (ω) λετε να παρω τιποτα?

giannaras2
01-01-10, 13:28
σιδηρος = απαραιτητος για την δημιουργια ερυθρων αιμοσφαιριων,χωρις να υπαρχει αρκετος σιδηρος,ο οργανισμος δε θα δωσει το ΟΚ για δημιουργια νεου ιστου αν δεν μπορει να τον καλυψει,οσο σκληρα και αν προπονησαι.:(

εχω ακουσει α8λητες να περνουν σιδηρο αλλα δν η3ερα το λογο..συνι8ως ομως δν περνουν αυτοι που εχουν ελειψη??αν και δν πιστευω να υπαρχει προβλημα να εχεις παραπανω σιδηρο στν οργανισμο!και κτ αλλο?3ερει κανεισ για το μαγνησιο?

iwvi7
01-01-10, 17:29
εχω ακουσει α8λητες να περνουν σιδηρο αλλα δν η3ερα το λογο..συνι8ως ομως δν περνουν αυτοι που εχουν ελειψη??αν και δν πιστευω να υπαρχει προβλημα να εχεις παραπανω σιδηρο στν οργανισμο!και κτ αλλο?3ερει κανεισ για το μαγνησιο?

εγώ ξέρω όταν υπάρχει έλλειψη μαγν προκάλει εκδήλωση συμπτωμάτων όπως κράμπες στα άκρα και μουδιάσματα.. και οτι όταν πέρνεις και σίδηρο και μαγνήσιο πρεπει να υπάρχει διαφορά 3 με 4 ώρες γιατί εμποδίζεται η απορρόφηση και των 2 . Κάποιος που ξέρει αν ισχύει ?

sctp
01-01-10, 19:28
http://www.acu-cell.com/femn.html :thumbup:

***Απο το να δινεις ενα απλο λινκ, καλο θα ηταν να διατυπωνεις αποψη, mod team***

Nephelos
30-01-10, 02:13
πείτε μου την γνώμη σας για VITAKIC της MUSCLETECH....thanks!

Nephelos
30-01-10, 14:19
παραθέτω φωτό και στοιχεία:

Nephelos
30-01-10, 14:54
καμία γνώμη??

SeXperT
30-01-10, 15:09
Αν μπορει καποιος να βοηθησει. Επερνα για 2 μηνες τις πολυβιταμινες Geriatrick Pharmatron... Τωρα λεω να τισ αλλαξω και για κανα 2μηνο να παρω αλλες. Καμια συμβουλη επιλογης καποιος? Centrum? κατι...

finalgates
30-01-10, 15:20
Αν μπορει καποιος να βοηθησει. Επερνα για 2 μηνες τις πολυβιταμινες Geriatrick Pharmatron... Τωρα λεω να τισ αλλαξω και για κανα 2μηνο να παρω αλλες. Καμια συμβουλη επιλογης καποιος? Centrum? κατι...

οι centrum ειναι μια χαρα. εγω παιρνω 2 χαπακια τη μερα ενα το πρωι ενα με το γευμα μου το μεσημερι

Nephelos
30-01-10, 15:30
ότι υπάρχει στο φαρμακείο από πολυβιταμίνες το θεωρώ απλό. δεν είναι για εντατική άθληση. εσύ κρίνεις !

sTeLaKoS
30-01-10, 20:31
ότι υπάρχει στο φαρμακείο από πολυβιταμίνες το θεωρώ απλό. δεν είναι για εντατική άθληση. εσύ κρίνεις !

Όπως μου είπε ένας φίλος πριν καιρό "οι ΒΒ πολυβιταμίνες είναι επένδυση σε ακριβά ούρα". Μια χαρά είναι η centrum... ΚΑΙ οικονομική.

Bane
31-01-10, 13:52
πείτε μου την γνώμη σας για VITAKIC της MUSCLETECH....thanks!

ΜΑΚΡΥΑ

kyriakos23
01-02-10, 23:30
ότι υπάρχει στο φαρμακείο από πολυβιταμίνες το θεωρώ απλό. δεν είναι για εντατική άθληση. εσύ κρίνεις !



μην το λες αυτο.αυτο πιστευα κ γω γιατι εχουν τεραστιες ποσοτητες απο καταστημα συμπληρωματων σε σχεση με του φαρμακεου.
δοκιμασα οτι μαρκα φανταστεις(εκτος τα animal) κ δεν ενιωθα κατι ιδιετερο.
προσφατα πηρα καποιες απο φαρμακειο με q10 μεσα κ δεν φανταζεσε ενεργεια που νιωθο

Napakos
06-02-10, 00:05
δε διαβασα τα προιγουμενη αρθρα......
δεν ξερω αν αναφερθηκε παντως πρωτεινω animal pack...μακραν μπροστα.......δεν τιν αλαζω για κανενα λογο.....

Eddie
18-04-10, 16:51
Εγω ειμαι στο 1ο κουτι Multi Max της M Double You και καθε φορα που παω τουαλετα και βλεπω τα φωσφοριζε ουρα με πιανουν τα γελια :lol: :lol:


Ερωτηση στον Manos:Οτι εισαι η Μασκοτ της Universal το ξερουμε:green:,τι διαφορα ομως βλεπεις με το πακ σε σχεση με αλλες πολυβιταμινες.Λες αυτη τη φορα δεν πηρα το πακ και το μετανιωσα (η κατι τετοιο,δε θυμαμαι) γιατι?Σου δινει ενεργεια?


Επισης καποιος ρωτησε αν παιρνουμε για ενα-δυο μηνες και μετα 1 μηνα off.Τι ειν αυτα,κυκλους και σε πολυβιταμινη?:unsure:

Επισης η multi max εχει 400mgr vitamine C αλλα παιρνω εξτρα μια καψουλα της ΟΝ 1γρ.Τα παιρνω και τα 2 το πρωι,θα ηταν καλυτερα να τα χωρισω και αν ναι πως?

KILERMAN
18-04-10, 17:04
αγορασα την TWINS ΑΠΟ τα καστηματα xtrem stores! 18 ευρω βιταμινες και ιχνοστοιχεια μαζι.Και εγω το φαινομενο κατακιτρινα ουρα.Προφανως για τη χρηση των βιταμινων ρυθμιζουμε μονοι μας αναλογα διατροφη και ενταση προπονησης.
Αυτο που αξιζει να αναφερθει απο φιλους εδω ειναι κατα ποσο ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ η οχι η χρηση καποιων συγκεκριμενων οπως η Ε ή η C .

beatshooter
20-04-10, 17:03
Αρα για φθηνη λυση σε αυτες τις δυσκολες περιοδους παμε η σε centum ή σε lanes?

Αυτα βγαινουν μονο σε μια συσκεβασια η υπαρχουν και παραλαγες τους?

Kolorizos
20-04-10, 17:22
MDY multi-max

Eddie
20-04-10, 20:58
Αρα για φθηνη λυση σε αυτες τις δυσκολες περιοδους παμε η σε centum ή σε lanes?

Αυτα βγαινουν μονο σε μια συσκεβασια η υπαρχουν και παραλαγες τους?

Μπορει το μηνα να βγαινουν 10-11 ευρω αλλα για μενα δε συμφερουν γιατι σε σχεση με αθλητικες πολυβιταμινες υστερουν παρα πολυ σε δοσολογια.Η μητερα μου παιρνει το BION 3 απο φαρμακειο και μολις συγκρινα την περιεκτικοτητα εμεινα λαλακας.

beefmeup
20-04-10, 22:23
Μπορει το μηνα να βγαινουν 10-11 ευρω αλλα για μενα δε συμφερουν γιατι σε σχεση με αθλητικες πολυβιταμινες υστερουν παρα πολυ σε δοσολογια.Η μητερα μου παιρνει το BION 3 απο φαρμακειο και μολις συγκρινα την περιεκτικοτητα εμεινα λαλακας.

ε,ναι ρε μπιλυ,οι δοσολογιες σε αυτες που πουλανε στα φαραμακεια ειναι για ποντικια,οχι για ανθρωπους

:rolf::rolf:

beatshooter
20-04-10, 23:40
Οντως εχετε δικιο.

Οι vital q10 plus ειναι καλυτερες?Αξιζουν?

Machiavelli
20-04-10, 23:46
Καλύτερα πάρε adam που βγαίνει περίπου 12 το μήνα και κόψε τη δόση, πιο φθηνή βγαίνει από του φαρμακείου.

beatshooter
21-04-10, 00:00
Καλύτερα πάρε adam που βγαίνει περίπου 12 το μήνα και κόψε τη δόση, πιο φθηνή βγαίνει από του φαρμακείου.

Καποιο λινκ να τσεκαρω?
Τα xtreme την εχουν?

τσεκαρα το σαιτ των xtreme kai την εχουν,σορυ για την ασκοπη ερωτηση.

Σαν πολυ πιο εμπειρος κ γνωστης τις θεωρεις καλυτερες?Λες να πινω μια την μερα κ οχι 3 που λεει?Το πρωι η μετα την προπονηση?

Machiavelli
21-04-10, 22:45
Αν είναι να πάρεις από Ελλάδα ασ' το, πάρε μια φαρμακείου καλύτερα.

AGGELOS.K
21-04-10, 23:10
Οι βιταμίνες συνήθως είναι καλύτερο να τις πίνεις το πρωί που ο οργανισμός σου τραβάει σαν σφουγγάρι...και τις έχει πιο πολύ αναγκη:thumbup:
Δεν νομίζω όμως να τρέχει και κάτι να την πίνεις και άλλες ώρες απλά για τις adam οι οδηγίες λένε να λαμβάνονται μαζί με το γεύμα...

beatshooter
21-04-10, 23:30
Αν είναι να πάρεις από Ελλάδα ασ' το, πάρε μια φαρμακείου καλύτερα.

Πηρα της adam.Μλκια εκανα?:unsure:

Machiavelli
21-04-10, 23:35
Μαλακία δεν έκανες, πολύ καλές είναι, απλά πολλά τα 20+ ευρώ για πολυβιταμίνη για 1 μήνα.

beatshooter
21-04-10, 23:42
Για την τιμη εχεις ενα δικιο,δεν ειμαι και εγγονος του Κοκκαλη αλλωστε.Απλα απο βδομαδα θα ανεβασω πολυ τους ρυθμους προπονησης και θα χριαστω κατι πραγματικα καλο σε θεμα βιταμινων ;)

Η δοση που λέει ειναι 3 tabs/μερα.Λεω να περνω 1 το πρωι και ενα με το μεσημεριανο.Η μηπως με ενα ειμαι οκ?

Machiavelli
21-04-10, 23:45
3 το θεωρώ υπερβολή, 2 ή αν θες παίρνε 1 το πρωί και μισό το απόγευμα και το υπόλοιπο μισό το επόμενο απόγευμα.

Kolorizos
21-04-10, 23:59
http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1660&category=568

Machiavelli
22-04-10, 00:10
Είναι λίγο ελλιπής η τελευταία αλλά για την τιμή της καλή είναι.

beatshooter
22-04-10, 00:12
3 το θεωρώ υπερβολή, 2 ή αν θες παίρνε 1 το πρωί και μισό το απόγευμα και το υπόλοιπο μισό το επόμενο απόγευμα.

Μπορει να ακουστει χαζη η ερωτηση:"Κοβετε" ευκολα η ταμπλετα?

Eddie
22-04-10, 00:48
Είναι λίγο ελλιπής η τελευταία αλλά για την τιμή της καλή είναι.

Και γω αυτο προσεξα.Σε σχεση με το adam που εχει ενα κατεβατο ολοκληρο..
Το καλο ομως ειναι οτι εχει καλη περιεκτικοτητα στο καθε στοιχειο.

Machiavelli
22-04-10, 01:00
Ναι γενικά σε σχέση με την 32x, adam και την άλλη την yellow (δε θυμάμαι ακριβώς) είναι αρκετά λιγότερη και δεν είναι ότι της λείπει το q10 (που στην τελική χεστήκαμε κιόλας), δεν έχει και κάποιες βιταμίνες.
beatshooter είναι σκληρές οι ταμπλέτες.

ANGEL81
24-04-10, 20:42
multi max της m-double you.αυτη χρησιμοποιω εγω.πολυ καλη.βιταμινες μεταλλα απο καταστημα συμπληρωματων.
οντως ειναι καλες κανουν δουλεια....

Giannis12
18-05-10, 16:17
Καλησπερα σας!
Κανω αυτο το thread ψαχοντας πληροφοριες για το πια πολυβιταμιμη να επιλεξω.
Βασικα δεν ψαχνω το "μαγικο χαπι" απλα κατι που να μου δυναμωσει το ανοσοποιητικο συστημα και τον οργανισμο μου,
Λογο της εντονης προπονισης (super set) στο γυμναστηριο,αρκετο τρεξιμο, διατροφης 1800 θερμιδων και χαμηλων υδατανθρακων, χωρια οτι εχω χαμηλο αιματοκριτη και φοβαμαι μην ζαλιστω καμια μερα η να αρρωστησω :shock:
Αυτα, καμια προταση;

KATERINI 144
18-05-10, 21:30
το θεμα που άνοιξες συγχωνεύτηκε με αυτο για ευνοήτους λόγους.

aaabasilis
18-05-10, 22:16
εγω εννοω οτι καπου στο φορουμ εχει γραφτει οτι και η πολυβιταμινη μετα την προπονηση δε λεει.

δηλαδη μετα την προπονηση ναι μεν το σωμα ειναι σφουγγαρι αλλα ισως καποιοι συνδιασμοι σε καποιες στιγμες δεν πανε. και λεω οποιος ξερεις ας γραψει στο τοπικ αυτο για τις πολυβιταμινες αν παιζει κατι. εγω ξερω αυτο με το τσαι και το εγραψα.

ισχυει αυτο με το τσαι και η ιδια λογικη ειναι και για το μεταπροπονητικο.ειναι μερικες τροφες που εμποδιζουν την αφομιωση σιδηρου,οπως το τσαι,και τα γαλακτοκομικα και δεν θυμαμαι τι αλλο,χθες τα διαβασα γαμωτο.γι αυτο δεν λεει μετα την προπονηση πολυβιταμινη.για τον λογο οτι οι περισσοτεροι αν οχι ολοι μετα την προπονηση πινουν πρωτεινη,που ειναι γαλακτοκομικο αρα και εμποδιζει την αφομιωση σιδηρου.οποτε και σε οποιοδηποτε αλλο γευμα της ημερας μην τρωτε ας πουμε το φιλετακι στηθος σας με τζατζικακι η χτυπητη και τετοια.

The Rock
18-05-10, 22:38
ισχυει αυτο με το τσαι και η ιδια λογικη ειναι και για το μεταπροπονητικο.ειναι μερικες τροφες που εμποδιζουν την αφομιωση σιδηρου,οπως το τσαι,και τα γαλακτοκομικα και δεν θυμαμαι τι αλλο,χθες τα διαβασα γαμωτο.γι αυτο δεν λεει μετα την προπονηση πολυβιταμινη.για τον λογο οτι οι περισσοτεροι αν οχι ολοι μετα την προπονηση πινουν πρωτεινη,που ειναι γαλακτοκομικο αρα και εμποδιζει την αφομιωση σιδηρου.οποτε και σε οποιοδηποτε αλλο γευμα της ημερας μην τρωτε ας πουμε το φιλετακι στηθος σας με τζατζικακι η χτυπητη και τετοια.
Ο Σίδηρος εμποδίζει (συνήθως σε μεγαλύτερες ποσότητες ) την απορρόφηση του Ασβεστίου και του Χρωμίου.

BON
19-05-10, 00:53
Επομενως τι συμβαινει οταν παιρνεις μια πολυβιταμινη που περιεχει ασβεστιο και σιδηρο στο ιδιο χαπι??? Δεν γινεται σωστη απορροφηση???

The Rock
19-05-10, 02:06
Επομενως τι συμβαινει οταν παιρνεις μια πολυβιταμινη που περιεχει ασβεστιο και σιδηρο στο ιδιο χαπι??? Δεν γινεται σωστη απορροφηση???
Σε μεγάλες διαφορές αναλογίας ναι, αλλά γενικά δεν βάζουν τυχαία οι εταιρείες τις ποσότητες ξέρουν τι κάνουν. Γενικά έχω παρατηρήσει ότι οι πολυβιταμίνες των περισσότερων εταιρειών δεν έχουν σίδηρο μέσα.

Bane
19-05-10, 17:33
Ο Σίδηρος εμποδίζει (συνήθως σε μεγαλύτερες ποσότητες ) την απορρόφηση του Ασβεστίου και του Χρωμίου.

Το ανάποδο βασικά, το ασβέστιο παρεμποδίζει την αππορόφηση των άλλων δισθενών

deluxe
26-05-10, 21:32
Εχω την πολυβιταμινη της adam, ειχα παρει ενα κουτι και τωρα ειμαι στο δευτερο. Αλλα μου παρουσιαστηκε ενα προβλημα στο στομα για 2η φορα, και θα σταματησω να τις παιρνω, να δω μηπως εφταιγαν αυτες. Λεω να ξεκινησω τις cal-c-vita τις καινουριες. Εχουν λιγες βιταμινες και οχι σε μεγαλη δοσολογια, αλλα απο το να παιρνω 100 ουσιες και να με επηρεαζει καποια απο αυτες, προτιμω τα λιγα. Τι λετε;

acab
27-05-10, 09:01
Για cal c vita πόσες φορές τη μέρα λέτε?

Bane
27-05-10, 11:29
Για cal c vita πόσες φορές τη μέρα λέτε?

1 το μέγιστο 2

The Rock
27-05-10, 11:50
Το ανάποδο βασικά, το ασβέστιο παρεμποδίζει την αππορόφηση των άλλων δισθενών
Ναι όντως, λάθος λόγο κεκτημένης ταχύτητας.
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=884

deluxe
27-05-10, 15:15
1 το μέγιστο 2Οι καινουριες εχουν αλλαξει τελειως. εχουν μονο 100mg βιταμινη C αν δε κανω λαθος. Εγιναν πολυβιταμινες πια. Οποτε και 2 και 3 δε πειραζουν. Αλλα εγω παιρνω μια.

Levrone
27-05-10, 17:41
τελικα αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν στο γευμα μετα την προπονηση βαζουμε πολυβιταμινη.

ας πουμε προπονεισαι, πινεις αμινοξεα-whey κτλ, πας σπιτι και τρως, οκ? θα παρεις με το γευμα αυτο πολυβιταμινη?

Bane
28-05-10, 14:24
Οι καινουριες εχουν αλλαξει τελειως. εχουν μονο 100mg βιταμινη C αν δε κανω λαθος. Εγιναν πολυβιταμινες πια. Οποτε και 2 και 3 δε πειραζουν. Αλλα εγω παιρνω μια.

Α ναι το ξέχασα αυτό. Οπότε πάρτε 10-20

dio32
28-05-10, 21:22
εγω χρημιμοποιω απο universal την daily formula ικανοποιημενος ειμαι.

The Rock
28-05-10, 21:27
τελικα αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν στο γευμα μετα την προπονηση βαζουμε πολυβιταμινη.

ας πουμε προπονεισαι, πινεις αμινοξεα-whey κτλ, πας σπιτι και τρως, οκ? θα παρεις με το γευμα αυτο πολυβιταμινη?
Γιατρέ μου, ουσίες(είτε βιταμίνες είτε μέταλλα είτε εκχυλίσματα φυτών κλπ) με αντιοξειδωτικές ιδιότητες να μην λαμβάνονται pre + post για διαφορετικούς λόγους το καθένα. Οι καλύτερες ώρες κατά την άποψή μου για βιταμίνες & μέταλλα & ιχνοστοιχεία και γενικά well being συμπληρώματα, στο πρωινό και στο αμέσως επόμενο στερεό γεύμα μετά το post workout ρόφημα. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Levrone
28-05-10, 21:29
ας πουμε προπονεισαι, πινεις αμινοξεα-whey κτλ, πας σπιτι και τρως, οκ? θα παρεις με το γευμα αυτο πολυβιταμινη?

αρα σε πρωινο και στο στερεο μετα την προπονηση. οκ! ευχαριστω!

deluxe
28-05-10, 22:24
Α ναι το ξέχασα αυτό. Οπότε πάρτε 10-20Θα τις ανεβασω σε 2. Ειναι υπερβολη να παιρνουμε τοσο μεγαλες ποσοτητες και τοσες πολλες βιταμινες, οπως αυτες που εχουν οι adams. Και οι υπολοιποι που δε παιρνουν τιποτα, εχουν παθει κατι;

NASSER
29-05-10, 00:43
Α ναι το ξέχασα αυτό. Οπότε πάρτε 10-20


Πολυ απλα οπως θα υπονοει ο BAne μεχρι 1000mg για εναν αθλουμενο στο γυμναστηριο, ειναι καλη ποσοτητα. Αμα ειναι και καπνιστης τοτε καλο ειναι να φτασει και τα 2000mg.
Οι ποσοτητες των 100-200 mg ειναι για τον κοινο κοσμο που δεν εχει καποια ιδιαιτερη δραστηριοτητα. Γιαυτο προσαρμωσαν την cal-c-bita σε μικροτερες ποσοτητες.

deluxe
29-05-10, 01:38
Ξερετε καποια καλη πολυβιταμινη, οχι υπερβολικη σε δοσεις που να ειναι και αναβραζοντα; Οπως cal-c-vita και centrum.

Bane
29-05-10, 13:50
Θα τις ανεβασω σε 2. Ειναι υπερβολη να παιρνουμε τοσο μεγαλες ποσοτητες και τοσες πολλες βιταμινες, οπως αυτες που εχουν οι adams. Και οι υπολοιποι που δε παιρνουν τιποτα, εχουν παθει κατι;

Οι ποσότητες που χρειάζεσαι για να μην παθεις τίποτα και οι ποσότητες που χρειάζονται για optimal health/performance levels είναι τελείως διαφορετικά πράγματα.

Manos1989
29-05-10, 13:55
Ξερετε καποια καλη πολυβιταμινη, οχι υπερβολικη σε δοσεις που να ειναι και αναβραζοντα; Οπως cal-c-vita και centrum.

Υπάρχουν σε φαρμακεία απ' ότι έχω δει αλλά γιατί να μη θες αρκετά μεγάλες ποσότητες εφόσον αθλείσαι?



p.s Προβλέπω παρέμβαση του Flowin through για ''την αναβράζοντα'':P

flowin_through
29-05-10, 14:04
Οχι γιατι μπορει να αναφερεται σε ¨δισκια¨.
Συμφωνω με τις δοσεις. Γιατι να ειναι μικρες? Με την προϋποθεση οτι η προπονηση ειναι σκληρη.

deluxe
29-05-10, 19:38
Εστω πειτε μου μια καλη πολυβιταμινη, αλλα με αναβραζοντα δισκια. Δε νομιζω να πουλαει το extreme.

Mauro
09-06-10, 10:27
Ποια θεωρητε πως ειναι η καταλληλοτερη ωρα για τη ληψη πολυβιταμινης? Να προσθεσω πως χρησιμοποιω το animal pak και ειναι πολυ καλο!

michael-nrg
09-06-10, 10:45
Ποια θεωρητε πως ειναι η καταλληλοτερη ωρα για τη ληψη πολυβιταμινης? Να προσθεσω πως χρησιμοποιω το animal pak και ειναι πολυ καλο!

το πρωι και μετα την προπονηση με το φαγητο... κυριως το πρωι. τωρα το πακ δεν ειναι απλα πολυβταμινη εχει και αμινο μεσα και χιλια δυο.... στο κουτι πανω λεει ποτε πρεπει...

sTeLaKoS
09-06-10, 10:54
Mauro (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?u=4885) το θέμα σου συγχωνεύτηκε. Την επόμενη φορά πριν ανοίξεις νέο, χρησιμοποίησε την Αναζήτηση (http://forum.bodybuilding.gr/search.php).

tommygunz
09-06-10, 11:20
Ποια θεωρητε πως ειναι η καταλληλοτερη ωρα για τη ληψη πολυβιταμινης? Να προσθεσω πως χρησιμοποιω το animal pak και ειναι πολυ καλο!

Η universal προτείνει 2 σακουλάκια την ημέρα με διαφορά 6-8 ώρες μεταξύ τους μόνο για αθλητές που κατεβαίνουν σε αγώνες κτλ. Όλοι οι άλλοι με 1 σακουλάκι την ημέρα είναι κομπλέ.
Με όποιο γεύμα της ημέρας θες το παίρνεις. Πάρτο μαζί με το πρωινό σου, αυτό είνα το πιο συνηθισμένο.

Αυτά όσον αφορά το pak.

Τώρα αν παίρνεις κάποια άλλη πολυβιταμίνη, όπως τα είπε ο michael είναι... 1 μαζί με το πρωινό και 1 στο γεύμα μετά την προπόνηση.

andreas34
09-06-10, 14:35
παιδια καλησπερα τωρα ξυπνησα πηρα τισ πολιβιταμινες VM2000 Solgar ειμαι 18 χρονων τι ωρα πρεπει να τις περνω και ποσες ταμπλετες?μην κανω κανενα λαθοw και απο απο βιταμινες :rolf::rolf::rolf::rolf:

deluxe
13-07-10, 13:48
Ξερετε καποιες καλες Βιταμινες απο φαρμακειο για να αγορασω; Να εχουν συμπλεγμα B.

Niiick
13-07-10, 14:12
Bion3, vital plus, pharmaton καλες ειναι. Ολες εχουνε Β τωρα ποσο εχουνε ή αμα τις εχουνε σε σωστη ισορροπια:welcome:

deluxe
13-07-10, 16:16
Αποκλειστικα για συμπλεγμα βιταμινης Β, θελω και αν γινεται να εχει σχετικα μεγαλες ποσοτητες, μεχρι να παω Αθηνα, να παω καμμια καλη απο Online καταστημα.

deluxe
15-07-10, 02:13
Πειτε λιγο παιδια, εψαξα αλλα δε βρηκα κατι καλο. Σε μικρες ποσοτητες υπαρχουν μονο..

Να παρω το συμπλεγμα Β απο την Lanes;

traffic
21-07-10, 23:11
μιας και στην αρχη ειπατε για την MULTI MAX της MDY ....την αγορασα σημερα και παρατηρησα(οπως ειχε πει και καποιο αλλο μελος) πως τα ουρα μου εχουν γινει κατακιτρινα!!!εντονο κιτρινο οχι αστεια!!!!πινω πολυ νερο,παντα ηταν σχεδον διαφανο......γνωριζει κανεις τιποτα?

beefmeup
21-07-10, 23:27
μιας και στην αρχη ειπατε για την MULTI MAX της MDY ....την αγορασα σημερα και παρατηρησα(οπως ειχε πει και καποιο αλλο μελος) πως τα ουρα μου εχουν γινει κατακιτρινα!!!εντονο κιτρινο οχι αστεια!!!!πινω πολυ νερο,παντα ηταν σχεδον διαφανο......γνωριζει κανεις τιποτα?

δεν ειναι τπτ..καμια φορα εχουν συστατικα οπως της ναου,που καποιες ειχαν επικαλυψη χλωροφυλης,κ τα ουρα εβγαιναν πρασσινα!!αλλα πολυ πρασσινο μιλαμε,οσο νερο κ να πινες.

προφανως κατι παρομοιο θα χουν κ αυτες.

Eddie
21-07-10, 23:29
δεν ειναι τπτ..καμια φορα εχουν συστατικα οπως της ναου,που καποιες ειχαν επικαλυψη χλωροφυλης,κ τα ουρα εβγαιναν πρασσινα!!αλλα πολυ πρασσινο μιλαμε,οσο νερο κ να πινες.

προφανως κατι παρομοιο θα χουν κ αυτες.

Της mdy ειναι κιτρινες απ εξω.

Παντως με τα softgels της Now,κανενα ιριδιζων χρωμα κατα τη διαρκεια ουρησης :turtle:

traffic
22-07-10, 01:35
beef λες δεν ειναι κακο? δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι καμια επιβαρυνση?????δηλαδη αυτη η ουσια,στην οποια οφειλεται το χρωμα, να επιβαρυνει καποιο οργανο....... κτλπ κτλπ

beefmeup
22-07-10, 12:47
beef λες δεν ειναι κακο? δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι καμια επιβαρυνση?????δηλαδη αυτη η ουσια,στην οποια οφειλεται το χρωμα, να επιβαρυνει καποιο οργανο....... κτλπ κτλπ

μπαα,εδω κ κοκα κολα οταν πινεις τα ουρα ειναι πιο σκουρα.

αποβαλονται οι χρωστικες.

manos_
22-07-10, 12:51
beef λες δεν ειναι κακο? δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι καμια επιβαρυνση?????δηλαδη αυτη η ουσια,στην οποια οφειλεται το χρωμα, να επιβαρυνει καποιο οργανο....... κτλπ κτλπ

Το μονο οργανο που μπορει να επιβαρυνει ειναι αυτο που κρατας οταν κατουρας.Περα απο τη πλακα βιταμινη β ειναι που δεν χρειαζεσε εγω παιρνω δυο τρεις τετοιες και δεν βγαζω τιποτα εσυ βγαζεις καθε οργανισμος εχει αλλες αναγκες.Παιρνε μια δυο αφοβα.

traffic
22-07-10, 15:54
Το μονο οργανο που μπορει να επιβαρυνει ειναι αυτο που κρατας οταν κατουρας.Περα απο τη πλακα βιταμινη β ειναι που δεν χρειαζεσε εγω παιρνω δυο τρεις τετοιες και δεν βγαζω τιποτα εσυ βγαζεις καθε οργανισμος εχει αλλες αναγκες.Παιρνε μια δυο αφοβα.

χαχα!!οκ Μανο! ενδιαφερον αυτο που ειπες για τις βιταμινες Β....που μπορει να οφειλεται το οτι δεν τις χρειαζομαι τοσο ωστε ναμην τις αποροφω?δλδ τι επηρεαζει αυτες τις αναγκες του οργανισμου??thanx!!!!!:green:

manos_
27-07-10, 16:01
χαχα!!οκ Μανο! ενδιαφερον αυτο που ειπες για τις βιταμινες Β....που μπορει να οφειλεται το οτι δεν τις χρειαζομαι τοσο ωστε ναμην τις αποροφω?δλδ τι επηρεαζει αυτες τις αναγκες του οργανισμου??thanx!!!!!:green:

Οι β εχουν να κανουν εντονα με το νευροφυτικο οποτε αν ο ογκος και η ενταση της προπονησης σου δεν ειναι σε υψηλα επιπεδα πιθανως θα τις αποβαλεις εξαρταται και τι κανεις στην ζωη σου τι σωμα κουβαλας κτλ.Οτι γραφω βεβαια ειναι απο προσωπικες μου εμπειριες δεν ειμαι ο isis η ο bane.

traffic
28-07-10, 12:12
Οι β εχουν να κανουν εντονα με το νευροφυτικο οποτε αν ο ογκος και η ενταση της προπονησης σου δεν ειναι σε υψηλα επιπεδα πιθανως θα τις αποβαλεις εξαρταται και τι κανεις στην ζωη σου τι σωμα κουβαλας κτλ.Οτι γραφω βεβαια ειναι απο προσωπικες μου εμπειριες δεν ειμαι ο isis η ο bane.

παντος μετα απο 2-3 μερες που αρχισα τις προπονησεις(δεν ξερω αν οφειλεται σε αυτο) εφυγε η πολυ εντονη κιτρινιλα,πιο νορμαλ πραγματα....!!:thumbup:

manos_
28-07-10, 16:29
παντος μετα απο 2-3 μερες που αρχισα τις προπονησεις(δεν ξερω αν οφειλεται σε αυτο) εφυγε η πολυ εντονη κιτρινιλα,πιο νορμαλ πραγματα....!!:thumbup:

Ε τις χρειαστικε το σωμα και το μυαλο σου αρα αποροφηθηκαν.

deluxe
29-07-10, 21:23
Μπορειτε να μου προτεινετε καποιες πολυβιταμινες για την κοπελα μου; Παιρνει μονο απο φαρμακειο, αλλα δε παλευονται οι τιμες!

Μην εχει τιποτα υπερβολικες ποσοτητες, γιατι δε προκειται να τις παρει! Κατι σαν τις vital q10 αν ξερετε.

Levrone
29-07-10, 21:28
Μπορειτε να μου προτεινετε καποιες πολυβιταμινες για την κοπελα μου; Παιρνει μονο απο φαρμακειο, αλλα δε παλευονται οι τιμες!

Μην εχει τιποτα υπερβολικες ποσοτητες, γιατι δε προκειται να τις παρει! Κατι σαν τις vital q10 αν ξερετε.

πες της να παρει της Optimum τις Opti-Women

Bane
29-07-10, 22:18
Μπορειτε να μου προτεινετε καποιες πολυβιταμινες για την κοπελα μου; Παιρνει μονο απο φαρμακειο, αλλα δε παλευονται οι τιμες!

Μην εχει τιποτα υπερβολικες ποσοτητες, γιατι δε προκειται να τις παρει! Κατι σαν τις vital q10 αν ξερετε.

Απο φαρμακείο;
Geriatric

deluxe
29-07-10, 23:32
Οχι απο φαρμακειο, γιατι οι τιμες ειναι ακριβες και δεν εχουν και αξιολογες βιταμινες. Και εγω τις opti-women σκεφτομουν.

TEFAAtzis
29-07-10, 23:38
απο χτες χρησημοποιω τις μουλτι της ast,καλες ειναι

CROCOJET
30-07-10, 00:11
Μπορειτε να μου προτεινετε καποιες πολυβιταμινες για την κοπελα μου; Παιρνει μονο απο φαρμακειο, αλλα δε παλευονται οι τιμες!

Μην εχει τιποτα υπερβολικες ποσοτητες, γιατι δε προκειται να τις παρει! Κατι σαν τις vital q10 αν ξερετε.

Εσύ τις πληρώνεις;


Οχι απο φαρμακειο, γιατι οι τιμες ειναι ακριβες και δεν εχουν και αξιολογες βιταμινες. Και εγω τις opti-women σκεφτομουν.

Ναι είναι γεγονός ότι οι βιταμίνες των φαρμακοβιομηχανιών είναι συνήθως ΓΤΠ σε σχέση με εκείνες των εταιριών συμπληρωμάτων. :turtle:

deluxe
30-07-10, 01:46
Ναι, εγω τις πληρωνω.

Lao
30-07-10, 13:42
Μπορειτε να μου προτεινετε καποιες πολυβιταμινες για την κοπελα μου; Παιρνει μονο απο φαρμακειο, αλλα δε παλευονται οι τιμες!

Μην εχει τιποτα υπερβολικες ποσοτητες, γιατι δε προκειται να τις παρει! Κατι σαν τις vital q10 αν ξερετε.

Πάρε αυτήν (http://www.nowfoods.com/Products/ProductsbyCategory/Category/M003618.htm?cat=Vitamins) και πες της ότι την πήρες από φαρμακείο. ;)

Το μόνο που μπορεί να στραβώσει είναι οι «ποσότητες». Πόσο σχετική είναι με το θέμα;

CROCOJET
30-07-10, 15:54
Ναι, εγω τις πληρωνω.

Χουβαρντά...

deluxe
31-07-10, 01:10
Δεν ειναι το ποσο σχετικη ειναι με το θεμα. Αν δε γυμναζετε, ποιος ο λογος να παιρνει βιταμινες με τεραστιες ποσοτητες; Απλα το οικονομικο ειναι το προβλημα.

Δλδ αν μπορουσα να βρω lanes ή vital απο το εξωτερικο, θα αγοραζα.

Lao
31-07-10, 02:19
Δεν ειναι το ποσο σχετικη ειναι με το θεμα. Αν δε γυμναζετε, ποιος ο λογος να παιρνει βιταμινες με τεραστιες ποσοτητες; Απλα το οικονομικο ειναι το προβλημα.

Δλδ αν μπορουσα να βρω lanes ή vital απο το εξωτερικο, θα αγοραζα.

Αν προσέξεις την πολυβιταμίνη που σου πρότεινα, οι ποσότητες αυτές αντιστοιχούν σε 3 ταμπλέτες την μέρα, που αποτελούν ένα serving. Άρα, μπορεί να παίρνει 1-2 ταμπλέτες. ;)

Επίσης, οι ΣΗΔ αφορούν άτομα που απλά δεν κάνουν τίποτα στην ζωή τους, δηλαδή απλά υπάρχουν.

Τέλος, ακριβώς επειδή συμφέρει οικονομικά σου πρότεινα την Eve, η οποία είναι και πολύ καλή.

deluxe
31-07-10, 04:38
Εχει και πολλα παραξενα ομως, που δεν εχουν και ΣΗΔ.

Lao
31-07-10, 14:47
Εχει και πολλα παραξενα ομως, που δεν εχουν και ΣΗΔ.

Και το «φυσικό» φαΐ που τρώμε έχει «παράξενα» που οι 99 στους 100 δεν γνωρίζουν. Αυτό δεν λέει κάτι.

Βασικά, αυτή είναι αντίληψη δική σου ή της κοπέλας σου;

lila_1
31-07-10, 14:57
Οι πολυβιταμινες ειναι περιττες εφοσον τρωτε ισορροπημενα..Ή καλυτερα,εφοσον τρωτε ΓΕΝΙΚΑ.

Για την ακριβεια μονο καλο δεν κανουν...
Σταματηστε να κανετε πλουσιους τους φαρμακοποιους...

Lao
31-07-10, 15:22
Οι πολυβιταμινες ειναι περιττες εφοσον τρωτε ισορροπημενα..Ή καλυτερα,εφοσον τρωτε ΓΕΝΙΚΑ.

Για την ακριβεια μονο καλο δεν κανουν...
Σταματηστε να κανετε πλουσιους τους φαρμακοποιους...

Ναι, καμία αντίρρηση. Το θέμα όμως είναι ότι κανένας δεν τρώει «ισορροπημένα», συν το ότι η λέξη «ισορροπημένα» είναι πάρα μα πάρα πολύ γενική και ασαφής.

Η διατροφή κάθε ανθρώπου εξαρτάται από τις συνήθειές του, την δουλειά που κάνει, το μέρος που ζει, την άσκηση που κάνει και, για να μην μακρυγορούμε, τις ανάγκες του.

Είναι καλύτερα να ξέρεις ότι δεν τρως «ισορροπημένα» και προσπαθείς να πάρεις ό,τι σου λείπει με μία πολυβιταμίνη, παρά να κοροϊδεύεις τον εαυτό σου και να νομίζεις ότι τρως «ισορροπημένα» και «υγιεινά».

lila_1
31-07-10, 15:35
Ναι, καμία αντίρρηση. Το θέμα όμως είναι ότι κανένας δεν τρώει «ισορροπημένα», συν το ότι η λέξη «ισορροπημένα» είναι πάρα μα πάρα πολύ γενική και ασαφής.

Η διατροφή κάθε ανθρώπου εξαρτάται από τις συνήθειές του, την δουλειά που κάνει, το μέρος που ζει, την άσκηση που κάνει και, για να μην μακρυγορούμε, τις ανάγκες του.

Είναι καλύτερα να ξέρεις ότι δεν τρως «ισορροπημένα» και προσπαθείς να πάρεις ό,τι σου λείπει με μία πολυβιταμίνη, παρά να κοροϊδεύεις τον εαυτό σου και να νομίζεις ότι τρως «ισορροπημένα» και «υγιεινά».
Γι αυτο το διορθωσα λοιπον το "ισορροπημενα" κ ειπα εφοσον τρωτε γενικα.Οι βιταμινες βρισκονται παντου.Οταν δινεις επιπλεον ποσοτητες και μαλιστα μεσω χαπιων(αμφιβολης αποτελεσματικοτητας κιολας),ο οργανισμος συνηθιζει και παυει να τις αναζητα απο τις τροφες.Οποτε οταν σταματησεις τη ληψη τους,εισαι ευπαθης σε πιθανη αβιταμινωση.Οπως συμβαινει και με το σιδηρο.Οσο περισσοτερη η ποσοτητα που λαμβανεις,τοσο περισσοτερο μειωνεται η ικανοτητα απορροφησης του.
Οι βιταμινες ειναι περιττες.Εκτος αν τρεφεσαι αποκλειστικα με κονσερβες,πιτσες,mac ή για χψ λογους δεν μπορεις να φας στερεη τροφη,σε ταιζουν με ορο....'Η αν υπαρχει καποια δυσλειτουργια που ανακαλυψες μεσω εξετασεων και στις χορηγησαν ως ΜΟΝΑΔΙΚΗ λυση.

Lao
31-07-10, 15:56
Γι αυτο το διορθωσα λοιπον το "ισορροπημενα" κ ειπα εφοσον τρωτε γενικα.Οι βιταμινες βρισκονται παντου.Οταν δινεις επιπλεον ποσοτητες και μαλιστα μεσω χαπιων(αμφιβολης αποτελεσματικοτητας κιολας),ο οργανισμος συνηθιζει και παυει να τις αναζητα απο τις τροφες.Οποτε οταν σταματησεις τη ληψη τους,εισαι ευπαθης σε πιθανη αβιταμινωση.Οπως συμβαινει και με το σιδηρο.Οσο περισσοτερη η ποσοτητα που λαμβανεις,τοσο περισσοτερο μειωνεται η ικανοτητα απορροφησης του.
Οι βιταμινες ειναι περιττες.Εκτος αν τρεφεσαι αποκλειστικα με κονσερβες,πιτσες,mac ή για χψ λογους δεν μπορεις να φας στερεη τροφη,σε ταιζουν με ορο....'Η αν υπαρχει καποια δυσλειτουργια που ανακαλυψες μεσω εξετασεων και στις χορηγησαν ως ΜΟΝΑΔΙΚΗ λυση.

Οι βιταμίνες βρίσκονται παντού μεν, αλλά για να πάρει κανείς αυτό που χρειάζεται κάθε μέρα είναι πραγματικά δύσκολο έως αδύνατο. Υπόψιν, αναφέρόμαστε πάντοτε σε έναν άνθρωπο που ζει στην Ελλάδα του 2010, εργάζεται, ασκείται κτλ.

Δεύτερον, από που προκύπτει το ότι όταν κάποιος παίρνει κάποιο συμπλήρωμα το σώμα του από ένα σημείο και μετά απορροφά μόνο αυτά που υπάρχουν στο συμπλήρωμα και δεν απορροφά τις «φυσικές» τροφές;

Δηλαδή αν, για παράδειγμα, πίνω μισό λίτρο γάλα την μέρα το οποίο είναι πλούσιο σε βιταμίνες Β και παράλληλα παίρνω και μαγιά μπύρας η οποία είναι επίσης πλούσια σε Β, το σώμα μου θα «αγνοεί» το γάλα και θα «προτιμάει» μόνο την μαγιά;

lila_1
31-07-10, 16:28
Οι βιταμίνες βρίσκονται παντού μεν, αλλά για να πάρει κανείς αυτό που χρειάζεται κάθε μέρα είναι πραγματικά δύσκολο έως αδύνατο. Υπόψιν, αναφέρόμαστε πάντοτε σε έναν άνθρωπο που ζει στην Ελλάδα του 2010, εργάζεται, ασκείται κτλ.

Δεύτερον, από που προκύπτει το ότι όταν κάποιος παίρνει κάποιο συμπλήρωμα το σώμα του από ένα σημείο και μετά απορροφά μόνο αυτά που υπάρχουν στο συμπλήρωμα και δεν απορροφά τις «φυσικές» τροφές;

Δηλαδή αν, για παράδειγμα, πίνω μισό λίτρο γάλα την μέρα το οποίο είναι πλούσιο σε βιταμίνες Β και παράλληλα παίρνω και μαγιά μπύρας η οποία είναι επίσης πλούσια σε Β, το σώμα μου θα «αγνοεί» το γάλα και θα «προτιμάει» μόνο την μαγιά;

Αν ηταν ετσι θα πεθαιναμε μαζικα απο αβιταμινωση.:PΑυτο που χρειαζεται ενα σωμα σε καθημερινη βαση θα το παρει ευκολα απο τις τροφες.Ο οργανισμος προσαρμοζεται.Ψαξε να δεις ΠΟΙΑ ειναι η ελαχιστη απαραιτητη ποσοτητα των διαφορων βιταμινων για τον οργανισμο ,και βγαλε συμπερασμα.

Καταρχην η μαγια μπυρας ειναι φυσικη τροφη.Μιλησα για πολυβιταμινες που μονο μεσω του ανθρωπινου παραγοντα μπορουν να κατασκευαστουν.Για σκευασματα ΜΗ φυσικα.ΕΑΝ λοιπον αυτα οντως απορροφονται απο τον οργανισμο,τοτε ειναι γι αυτον η ευκολη,ετοιμη λυση για τις αναγκες του.Η αναζητηση και η διαχειρηση των βιταμινων ειναι μια διαδικασια.Οσο εσυ την απλουστευεις τοσο το σωμα σου συνηθιζει στο απλο.Οπως ειπα,ο οργανισμος προσαρμοζεται!
Τα παραπανω βγαινουν με τη λογικη.

Το βασικο θεμα ειναι οτι εκτος απο περιττες,ειναι δυνητικα επικινδυνες μακροπροθεσμα και στην ουσια υπαρχουν για εμπορικους σκοπους.

(εγω προσπαθω να σωσω την τσεπη σου κ εσυ δεν μ αφηνεις!Χαχχα:P)

Lao
31-07-10, 17:15
Αν ηταν ετσι θα πεθαιναμε μαζικα απο αβιταμινωση.:PΑυτο που χρειαζεται ενα σωμα σε καθημερινη βαση θα το παρει ευκολα απο τις τροφες.Ο οργανισμος προσαρμοζεται.Ψαξε να δεις ΠΟΙΑ ειναι η ελαχιστη απαραιτητη ποσοτητα των διαφορων βιταμινων για τον οργανισμο ,και βγαλε συμπερασμα.

Φίλε μου, γνωρίζω ποιες είναι οι ΣΗΔ και γνωρίζω επίσης ότι είναι ένα θεωρητικό κάτω όριο που αντιστοιχεί σε έναν άνθρωπο μέσης σωματικής διάπλασης με όχι έντονη ημερήσια δρσατηριότητα.

Εάν κάποιος ακολουθεί πιο έντονο ημερήσιο πρόγραμμα, ασκείται και απέχει από την μέση διάπλαση, οι ΣΗΔ πολλαπλασιάζονται. Το αμφισβητείς αυτό; Πιστεύεις ότι έχει τις ίδιες ανάγκες π.χ. μια νοικοκυρά με έναν αθλητή;



Καταρχην η μαγια μπυρας ειναι φυσικη τροφη.Μιλησα για πολυβιταμινες που μονο μεσω του ανθρωπινου παραγοντα μπορουν να κατασκευαστουν.Για σκευασματα ΜΗ φυσικα.ΕΑΝ λοιπον αυτα οντως απορροφονται απο τον οργανισμο,τοτε ειναι γι αυτον η ευκολη,ετοιμη λυση για τις αναγκες του.Η αναζητηση και η διαχειρηση των βιταμινων ειναι μια διαδικασια.Οσο εσυ την απλουστευεις τοσο το σωμα σου συνηθιζει στο απλο.Οπως ειπα,ο οργανισμος προσαρμοζεται!
Τα παραπανω βγαινουν με τη λογικη.

Η μαγιά της μπύρας είναι «φυσική» όταν την παίρνεις από τον φούρνο. Η μαγιά σε σκόνη ή ταμπλέτες που πωλείται στα φαρμακεία και στα διάφορα καταστήματα ΔΕΝ είναι «φυσική», αφού έχει περάσει από κάποιας μορφής επεξεργασία.

Μήπως ένα καλό ερώτημα είναι τι εννούμε «φυσικό» και τί «τεχνητό»;

Υπάρχει τροφή σήμερα που δεν έχει επέμβει ο ανθρώπινος παράγοντας; By the way, πιστεύεις ότι τα «αγνά φρούτα και λαχανικά» που φτάνουν στο τραπέζι μας είναι τα ίδια με αυτά που έτρωγαν οι παππούδες μας;

Περνάμε στο θέμα της απορρόφησης.

Ανεξάρτητα από το τί λέει η λογική σου ή η δικιά μου, έχεις διαβάσει κάπου ότι εάν κάποιος παίρνει μια θρεπτική ουσία από διάφορες πηγές, το σώμα θα επιλέξει την ευκολότερη και θα αγνοήσει τις άλλες;



Το βασικο θεμα ειναι οτι εκτος απο περιττες,ειναι δυνητικα επικινδυνες μακροπροθεσμα και στην ουσια υπαρχουν για εμπορικους σκοπους.

(εγω προσπαθω να σωσω την τσεπη σου κ εσυ δεν μ αφηνεις!Χαχχα:P)

Να υποθέσω ότι λες ότι είναι επικίνδυνες λόγω του θέματος της απορρόφησης;

lila_1
31-07-10, 17:38
Φίλε μου, γνωρίζω ποιες είναι οι ΣΗΔ και γνωρίζω επίσης ότι είναι ένα θεωρητικό κάτω όριο που αντιστοιχεί σε έναν άνθρωπο μέσης σωματικής διάπλασης με όχι έντονη ημερήσια δρσατηριότητα.

Εάν κάποιος ακολουθεί πιο έντονο ημερήσιο πρόγραμμα, ασκείται και απέχει από την μέση διάπλαση, οι ΣΗΔ πολλαπλασιάζονται. Το αμφισβητείς αυτό; Πιστεύεις ότι έχει τις ίδιες ανάγκες π.χ. μια νοικοκυρά με έναν αθλητή;



Η μαγιά της μπύρας είναι «φυσική» όταν την παίρνεις από τον φούρνο. Η μαγιά σε σκόνη ή ταμπλέτες που πωλείται στα φαρμακεία και στα διάφορα καταστήματα ΔΕΝ είναι «φυσική», αφού έχει περάσει από κάποιας μορφής επεξεργασία.

Μήπως ένα καλό ερώτημα είναι τι εννούμε «φυσικό» και τί «τεχνητό»;

Υπάρχει τροφή σήμερα που δεν έχει επέμβει ο ανθρώπινος παράγοντας; By the way, πιστεύεις ότι τα «αγνά φρούτα και λαχανικά» που φτάνουν στο τραπέζι μας είναι τα ίδια με αυτά που έτρωγαν οι παππούδες μας;

Περνάμε στο θέμα της απορρόφησης.

Ανεξάρτητα από το τί λέει η λογική σου ή η δικιά μου, έχεις διαβάσει κάπου ότι εάν κάποιος παίρνει μια θρεπτική ουσία από διάφορες πηγές, το σώμα θα επιλέξει την ευκολότερη και θα αγνοήσει τις άλλες;



Να υποθέσω ότι λες ότι είναι επικίνδυνες λόγω του θέματος της απορρόφησης;

Ο αθλητης εχει ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ διατροφη απο την νυκοκοιρα και αυτο γιατι εχει διαφορετικες αναγκες.Αρα τρεφεται ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ και ΠΟΙΟΤΙΚΟΤΕΡΑ.Θελοντας και μη θα παρει σαφως περiσσοτερες βιταμινες εφοσον ΤΡΩΕΙ περισσοτερο!
Υπαρχουν καποια στανταρς για τον διαχωρισμο της φυσικης απο την τεχνητη τροφη.Το πορτοκαλι,ειναι πορτοκαλι υπο οποιες συνθηκες και αν εχει παρασκευαστει.Το χαπακι με τις βιταμινες του πορτοκαλιου του αχλαδιου και του κοτοπουλου μαζι ειναι κατι αλλο.

Δεν ειπα οτι ΘΑ ΑΓΝΟΗΣΕΙ τη μια πηγη και θα προτιμησει επιλεκτικα τις αλλες.Αυτο που ξερω και εχω διαβασει (και ειναι και λογικο) ειναι οτι δεν πρεπει να συνηθιζεις το σωμα σου σε τεχνητες βιταμινες γιατι μειωνεται η ικανοτητα απορροφησης τους.

Τα επιχειρηματα περι "αγνων φρουτων και λαχανικων" δεν ταιριαζουν στην προκειμενη περιπτωση.Δεν το αναλυω γιατι ειναι προφανες.

Δεν ξαναπανταω γιατι θα περασει σε αλλο επιπεδο η συζητηση.
Στην τελικη αγοραζετε βιταμινες,καλο στη διακινηση του χρηματος κανετε..:turtle:

ΥΓ Δεν ειμαι "φιλος".Lila ειναι το nick

Andrikos
31-07-10, 17:52
Νομίζω ότι οι γενικευμένες απόψεις σε θέματα διατροφής έχουν αλήθειες αλλά δεν είναι πάντα εφαρμόσιμες σε όλους. Χρειάζεται μία νοικοκυρά βιταμίνες; Εξαρτάται. Χρειάζεται ένας αθλητής βιταμίνες ; Εξαρτάται.

Lao
31-07-10, 18:30
Ο αθλητης εχει ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ διατροφη απο την νυκοκοιρα και αυτο γιατι εχει διαφορετικες αναγκες.Αρα τρεφεται ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ και ΠΟΙΟΤΙΚΟΤΕΡΑ.Θελοντας και μη θα παρει σαφως περiσσοτερες βιταμινες εφοσον ΤΡΩΕΙ περισσοτερο!

Α, είναι ωραίο να συμφωνούμε τελικά...


Ναι, καμία αντίρρηση. Το θέμα όμως είναι ότι κανένας δεν τρώει «ισορροπημένα», συν το ότι η λέξη «ισορροπημένα» είναι πάρα μα πάρα πολύ γενική και ασαφής.

Η διατροφή κάθε ανθρώπου εξαρτάται από τις συνήθειές του, την δουλειά που κάνει, το μέρος που ζει, την άσκηση που κάνει και, για να μην μακρυγορούμε, τις ανάγκες του.

Εγώ λοιπόν, αγαπητή φίλη lila_1 είμαι ένας άνθρωπος που εργάζεται κατά μέσο όρο 10 ώρες την μέρα, γυμνάζομαι 4-5 φορές την εβδομάδα με 2ωρες και 3ωρες προπονήσεις, έχω ύψος 1.93 και βάρος 90 κιλά.

Πιστεύεις ότι είναι εύκολο και επιτεύξιμο να πάρω ό,τι χρειάζομαι από το «φυσικό» φαγητό;

Επίσης, αν αφήσουμε εμένα, έναν ερασιτέχνη αθλητή και ασκούμενο, γιατί οι αθλητές λαμβάνουν ΚΑΙ συμπληρώματα εκτός του ήδη προσεγμένου διαιτολόγιού τους; Στο κάτω κάτω, για αυτούς το φαγητό είναι και το εισόδημά τους και λόγω της φύσης της δουλειάς τους μπορούν πολύ ευκολότερα να εφαρμόσουν μία «ισορροπημένη» διατροφή.



Υπαρχουν καποια στανταρς για τον διαχωρισμο της φυσικης απο την τεχνητη τροφη.Το πορτοκαλι,ειναι πορτοκαλι υπο οποιες συνθηκες και αν εχει παρασκευαστει.Το χαπακι με τις βιταμινες του πορτοκαλιου του αχλαδιου και του κοτοπουλου μαζι ειναι κατι αλλο.

Υπάρχει και η άποψη που λέει ότι φυσική τροφή, είναι εκείνη στην οποία δεν έχει επέμβει ο άνθρωπος, δηλαδή εκείνη που παίρνουμε από την φύση και δεν κάνουμε καμία επεξεργασία, ούτε προσθήκες και μετατροπές.

Δεν ξέρω πως το βλέπεις εσύ, αλλά εγώ πιστεύω ότι, με εξαίρεση κάποια χωριά, στην Ελλάδα του 2010 δεν μπορείς να βρεις πολλά τρόφιμα που δεν έχουν έστω και κάτι «τεχνητό» μέσα τους, ιδιαίτερα αν ζεις π.χ. στην Αθήνα.



Δεν ειπα οτι ΘΑ ΑΓΝΟΗΣΕΙ τη μια πηγη και θα προτιμησει επιλεκτικα τις αλλες.Αυτο που ξερω και εχω διαβασει (και ειναι και λογικο) ειναι οτι δεν πρεπει να συνηθιζεις το σωμα σου σε τεχνητες βιταμινες γιατι μειωνεται η ικανοτητα απορροφησης τους.

Αυτό θα μπορούσε ίσως να συμβεί εάν κάποιος έπαιρνε βιταμίνες ΜΟΝΟ από τα χαπάκια. Remember όμως... μιλάμε για ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ διατροφής. Όταν τρως ΚΑΙ «φυσική» τροφή ΚΑΙ «τεχνητή», το σώμα δεν συνηθίζει. Το σώμα πάντοτε παίρνει ό,τι του δίνεις, δεν λέει όχι. :P



Τα επιχειρηματα περι "αγνων φρουτων και λαχανικων" δεν ταιριαζουν στην προκειμενη περιπτωση.Δεν το αναλυω γιατι ειναι προφανες.

Δεν ξαναπανταω γιατι θα περασει σε αλλο επιπεδο η συζητηση.
Στην τελικη αγοραζετε βιταμινες,καλο στη διακινηση του χρηματος κανετε..:turtle:

ΥΓ Δεν ειμαι "φιλος".Lila ειναι το nick

Κουβέντα κάνουμε. :toast:

Andrikos
31-07-10, 19:56
Όσον αφορά το διαχωρισμό των χημικών ουσιών σε φυσικής και συνθετικής προέλευσης, συνήθως αυτό οφείλεται στο marketing των Μ.Μ.Ε. Δεν σημαίνει ότι οι φυσικές ουσίες που βρίσκονται στην φύση είναι ασφαλείς. Αφλατοξίνες , στρυχνίνη, αρσενικό και υδράργυρος είναι όλες φυσικές ουσίες με δυνητικά δηλητηριώδη δράση. Σε υπερδοσολογία βιταμίνης Α φυσικής προέλευσης θα συμβεί ακριβώς το ίδιο με την υπερδοσολογία από ένα συμπλήρωμα. Η χημική σύσταση μίας ουσίας που παράγεται στην φύση δεν αλλάζει αν προέρχεται από ένα συμπλήρωμα, όλη αυτή η παραπληροφόρηση ότι τα φυσικά προιόντα είναι ανώτερα/ασφαλέστερα εμπεριέχει οικονομικά και πολιτικά συμφέροντα (τρομολαγνεία των οικολόγων και της greenpeace) και στηρίζεται όχι σε επιστημονικές αποδείξεις αλλά πιο πολύ στην νοσταλγία του παρελθόντος και του παλιού "φυσικού" τρόπου ζωής. Υπάρχουν τεράστιες παραποιήσεις των νοημάτων "χημικού" ,"φυσικού", "συνθετικού" από άτομα που λαμβάνουν την πληροφόρηση τους μόνο από την greenpeace ή τους οικολόγους , που είναι μη επιστημονικές πηγές.
Παρόλα αυτά τα φρούτα που ψεκάζονται "χημικά" σε κάθε άλλη περίπτωση θα ήταν μία πολύ ανθυγιεινή τροφή αφού θα αναπτύσσονταν στην επιφάνεια τους μύκητες και βακτήρια. Τέλος πριν 300 χρόνια ήταν περισσότερο υγιεινό να πίνεις μπύρα παρά "φυσικό νερό".

Lao
31-07-10, 21:18
Όσον αφορά το διαχωρισμό των χημικών ουσιών σε φυσικής και συνθετικής προέλευσης, συνήθως αυτό οφείλεται στο marketing των Μ.Μ.Ε. Δεν σημαίνει ότι οι φυσικές ουσίες που βρίσκονται στην φύση είναι ασφαλείς. Αφλατοξίνες , στρυχνίνη, αρσενικό και υδράργυρος είναι όλες φυσικές ουσίες με δυνητικά δηλητηριώδη δράση. Σε υπερδοσολογία βιταμίνης Α φυσικής προέλευσης θα συμβεί ακριβώς το ίδιο με την υπερδοσολογία από ένα συμπλήρωμα. Η χημική σύσταση μίας ουσίας που παράγεται στην φύση δεν αλλάζει αν προέρχεται από ένα συμπλήρωμα, όλη αυτή η παραπληροφόρηση ότι τα φυσικά προιόντα είναι ανώτερα/ασφαλέστερα εμπεριέχει οικονομικά και πολιτικά συμφέροντα (τρομολαγνεία των οικολόγων και της greenpeace) και στηρίζεται όχι σε επιστημονικές αποδείξεις αλλά πιο πολύ στην νοσταλγία του παρελθόντος και του παλιού "φυσικού" τρόπου ζωής. Υπάρχουν τεράστιες παραποιήσεις των νοημάτων "χημικού" ,"φυσικού", "συνθετικού" από άτομα που λαμβάνουν την πληροφόρηση τους μόνο από την greenpeace ή τους οικολόγους , που είναι μη επιστημονικές πηγές.
Παρόλα αυτά τα φρούτα που ψεκάζονται "χημικά" σε κάθε άλλη περίπτωση θα ήταν μία πολύ ανθυγιεινή τροφή αφού θα αναπτύσσονταν στην επιφάνεια τους μύκητες και βακτήρια. Τέλος πριν 300 χρόνια ήταν περισσότερο υγιεινό να πίνεις μπύρα παρά "φυσικό νερό".

Εκεί ακριβώς ήθελα να καταλήξω και εγώ. :thumbup:

Κάποτε πρέπει να σταματήσει ο κόσμος να δαιμονοποιεί το «χαπάκι» και να θεοποιεί το «αγνό φρούτο/λαχανικό». Τι λέμε τώρα, εδώ υπάρχουν ακόμα πολλά άτομα που νομίζουν ότι οι πολυβιταμίνες είναι αναβολικά. :P

Και όπως είπα και μερικά posts πριν, είναι καλύτερα να ξέρεις ότι η διατροφή σου δεν είναι ισορροπημένη και προσπαθείς να καλύψεις το κενό με κάποιο συμπλήρωμα, παρά να νομίζεις ότι τρέφεσαι πολύ καλά και καλύπτεσαι με «φυσικά προϊόντα».

Ramrod
07-08-10, 15:28
Πήρα σήμερα 1 κουτάκι pharmatron geriatric. Σκοπευω να παίρνω μια καψουλα το πρωϊ μετά το φαγητό(κλασσική δοσολογία δλδ).

Ξέρει κανείς αν πειράζει να λαμβάνω ταυτόχρονα και 1,5g γλυκοζαμίνη(φαρμακευτική)? Ρωτάω επειδή στις οδηγίες γράφει κάτι παπατζηλίκια, να ενημερώνουμε τον γιατρό αν κάνουμε οποιαδήποτε θεραπεία(ακόμα και με ουσίες που δε χρειάζονται συνταγογραφηση) μήπως τυχόν έχει παρενέργειες.
Ξέρω ακούγεται ψιλοχαζό απλά οφείλω να ρωτήσω τυπικά!:green::green::green:

Bane
07-08-10, 18:13
Πήρα σήμερα 1 κουτάκι pharmatron geriatric. Σκοπευω να παίρνω μια καψουλα το πρωϊ μετά το φαγητό(κλασσική δοσολογία δλδ).

Ξέρει κανείς αν πειράζει να λαμβάνω ταυτόχρονα και 1,5g γλυκοζαμίνη(φαρμακευτική)? Ρωτάω επειδή στις οδηγίες γράφει κάτι παπατζηλίκια, να ενημερώνουμε τον γιατρό αν κάνουμε οποιαδήποτε θεραπεία(ακόμα και με ουσίες που δε χρειάζονται συνταγογραφηση) μήπως τυχόν έχει παρενέργειες.
Ξέρω ακούγεται ψιλοχαζό απλά οφείλω να ρωτήσω τυπικά!:green::green::green:

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

Ramrod
07-08-10, 19:27
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

Thanks! :thumbup:

Lao
14-08-10, 16:03
Check it out.

http://www.youtube.com/watch?v=I3bNczekMV0

stkout
14-08-10, 21:45
καλησπερα παιδια ποια η γνωμη σασ για την vitakic

giannis64
14-08-10, 21:50
καλησπερα παιδια ποια η γνωμη σασ για την vitakic


για να ρωτήσεις η αν θες στο μέλλον να ρωτήσεις για ένα προϊών κάνεις πρώτα αναζήτηση για να δεις αν έχει προϋπάρξει ερώτηση γιαυτο, μετά πας εδώ

Αξιολόγηση Συμπληρωμάτων (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?f=25)

ενω πριν εχεις διαβασει αυτο Κανόνες του Φόρουμ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1626)

και αυτο Μορφή των Posts (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=485)
και μετα κανεις ποστ και κανεις την ερωτηση σου!!!

Devil
14-08-10, 21:50
καλησπερα παιδια ποια η γνωμη σασ για την vitakic

ποσταρε ετικετα

stkout
14-08-10, 21:56
οκ παιδια ευχαριστω για τισ συμβουλεσ θα εξοικιωθω σιγα σιγα απλα επειδη ειδα το θεμα πολυβιταμινεσ γιαυτο εγραψα εδω

mekefi
19-08-10, 20:39
Γεια σας παιδια
Εχω αυτην εδω την πολυβιταμινη :
http://www.nowfoods.com/Products/ProductsbyCategory/Category/M003386.htm?cat=Multiple%20Vitamins%20and%20Minerals%20

και σκεφτομαι τωρα τον σεπτεμβριο που θα ξεκινησω προπονησεις να την αλλαξω με αυτην : http://www.nowfoods.com/Products/ProductsbyCategory/Category/078565.htm?cat=Men%27s%20Specialty%20Formulas%2cVitamins



τι λετε???

dio32
19-08-10, 20:46
να την παρεις ειναι πολυ καλη,αμα κανεις 4 φορες την εβδομαδα προπονηση με βαρη και κανεις αεροβια ειναι οτι πρεπει,αμα κανεις χαλαρα μεινε στην ιδια που περνεις.

Devil
19-08-10, 21:09
ADAM δαγκωτο

f-panos
19-08-10, 21:18
Πολύ καλή είναι κ η Multimax της MDY, αυτήν χρησιμοποιώ εγώ, κ μάλιστα μέχρι τέλος της βδομάδας την έχει γνωστή αλυσίδα προσφορά στα 17 ευρώ.

http://www.xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1660&category=568

deluxe
20-08-10, 08:53
Αμα θελεις μια αρκετα καλη ( απ'οτι εχω ακουσει ) παρε αυτη εδω :

http://www.controlledlabs.com/catalog/images/low%20res%20orange%20triad%20cropped.jpg
http://yanyanxu.com/wp-content/uploads/2009/07/Orange_Triad-supp-facts-1-8-09.jpg

Εχει συστατικα για αρθρωσεις, καρπους, για το πεπτικο καθως και μικρη ποσοτητα σε μαγνησιο και χωρις σιδηρο!!

KATERINI 144
20-08-10, 10:01
το θεμα συγχωνεύτηκε με το παρον.

BON
20-08-10, 12:34
Ερωτηση: Απο τη χρηση μιας πολυβιταμινης τι διαφορες περιμενει καποιος να δει και σε ποσο καιρο? Π.χ με ενα νιτρικο βλεπεις πρηξιματα... Επειδη δεν εχω δει εδω και 7 μερες τιποτα....(ΜDY MultiMax).

KATERINI 144
20-08-10, 12:41
τις διαφορές που θα δει καποιος αν τρώει πολλα φρούτα και λαχανικά...

η λέξη το λέει, βιταμίνες είναι, οταν κανεις αυστηρή διατροφή τρως ελάχιστα φρούτα, γιαυτο παίρνεις συμπλήρωμα βιταμινών.

mekefi
20-08-10, 13:20
deluxe η βιταμινη που προτεινες δεν μου πολυ αρεσε λογω του οτι εχει πολυ βιταμινη Α
κατι που μου εκανε ΜΕΓΑΛΗ εντυπωση ειναι οτι εγραψες χωρις σιδηρο και εβαλες !!!!!!
ειναι καλο το οτι δεν εχει σιδηρο μια πολυβιταμινη????

Φιλε dio32,μεσα στο σαπιο μυαλο μου εισαι!!!!!! :bowdown:
Αυτο ακριβως σκοπευω να κανω,+ ενα κυκλικο,ειτε στα βαρη,ειτε σαν stell bar με μια μπαρα,που το κανει τμημα ολοκληρο, μαλλον θα τα κανω εναλλαξ αυτα τα δυο,Εσεις τι προτεινετε????

BON
20-08-10, 13:35
Δηλαδη καμια διαφορα ετσι?

beefmeup
20-08-10, 13:35
Δηλαδη καμια διαφορα ετσι?

ετσι.

jGod
20-08-10, 13:51
καλη ειναι η μουλτιβιτ. της controlled labs οπως και τις AST x32 ..κοιτατε ποσοτητες..αν θεωρειτε οτι ειναι αρκετη την παιρνεται ..τι παραπανω να δεις μια βιταμινη ειναι.

deluxe
20-08-10, 23:37
deluxe η βιταμινη που προτεινες δεν μου πολυ αρεσε λογω του οτι εχει πολυ βιταμινη Α
κατι που μου εκανε ΜΕΓΑΛΗ εντυπωση ειναι οτι εγραψες χωρις σιδηρο και εβαλες !!!!!!
ειναι καλο το οτι δεν εχει σιδηρο μια πολυβιταμινη????

Φιλε dio32,μεσα στο σαπιο μυαλο μου εισαι!!!!!! :bowdown:
Αυτο ακριβως σκοπευω να κανω,+ ενα κυκλικο,ειτε στα βαρη,ειτε σαν stell bar με μια μπαρα,που το κανει τμημα ολοκληρο, μαλλον θα τα κανω εναλλαξ αυτα τα δυο,Εσεις τι προτεινετε????Απο wikipedia :

***
Οι απαιτήσεις του ανθρώπινου οργανισμού σε βιταμίνη Α είναι περίπου 4-5000 ΙU την ημέρα που θεωρούνται πολύ μικρά ποσά. Μικρότερες ποσότητες δημιουργούν υποβιταμίνωση και έχουν συνέπειες κυρίως στην όραση.

Η υπερβολική δόση βιταμίνης Α, με ποσότητες που υπερβαίνουν τα 100.000 ΙU την ημέρα, μπορεί να έχει πολύ δυσάρεστες συνέπειες. Καθώς η βιταμίνη είναι λιποδιαλυτή, δεν αποβάλλεται από τον οργανισμό, αλλά αποθηκεύεται στο ήπαρ, όπου, τελικά, μπορεί να ανέλθει σε τοξικά επίπεδα. Τα συμπτώματα αυτής της υπερβιταμίνωσης είναι ναυτίες, ξήρανση του δέρματος, πτώση των μαλλιών, πόνος στα οστά, υπνηλία και υπερβολική κόπωση. Φαινόμενα υπερβιταμίνωσης Α είχαν παρατηρηθεί παλαιότερα σε κατοίκους της Αρκτικής, που κατανάλωναν συκώτι πολικής αρκούδας. Επίσης, η υπερβιταμίνωση μπορεί να προέλθει από υπερβολική χρήση βιταμινούχων σκευασμάτων.
***

Αυτη εδω εχει 10.000 IU , δλδ το 1/10 απο την επικινδυνη δοση.

Οσο για το σιδηρο, συνηθως λαμβανουμε απο τη τροφη μας τη συνιστωμενη ποσοτητα σιδηρου. Επιπλεον σιδηρος μπορει να προκαλεσει δηλητηριαση.

mekefi
21-08-10, 00:08
:thumbup:

mekefi
21-08-10, 00:16
εγω ψηφιζω ADAMS παντως

Devil Randime
21-08-10, 00:19
Εγω ψηφιζω φρουτακια. Τρωτε φρουτα να παρατε βιταμινουλες να στανιαρετε! Μην σπευδετε αμεσως ολοι στα συμπληρωματα. Τα συμπληρωματα θα πρεπει να ειναι παντοτε η έσχατη λύση και όχι η άμεση. Αν καποιος δεν εχει λεφτα να παιρνει φρουτα να τρωει ας παρεις μια πολυβιταμινη, αλλιώς φρουτα ειναι και πιο υγιεινά σιγουρα...

Ramrod
21-08-10, 00:35
. ... αλλιώς φρουτα ειναι και πιο υγιεινά σιγουρα...

Και πολύ πιο παχυντικά...

Devil Randime
21-08-10, 00:50
Και πολύ πιο παχυντικά...

Παρε ενα mixer και χωστα ολα μεσα. Δε μπορουμε να ζηταμε και τα παντα απο τη φυση Ramrod... Αυτη ειναι...

Ramrod
21-08-10, 00:58
Παρε ενα mixer και χωστα ολα μεσα. Δε μπορουμε να ζηταμε και τα παντα απο τη φυση Ramrod... Αυτη ειναι...

με την ίδια λογική και οι διατροφές που κάνουμε δεν είναι ότι πιο φυσικό...και οι αλλαγές που κάνουμε στο σώμα μας κόντρα στη φύση μας είναι...όταν ένας εκτομορφος προσπαθεί να φτάσει απο 60 κιλά 100 κοντρα στρη φύση του πάει. Το ίδιο και ένας ενδόμορφος όταν απο 35% λίπος προσπαθεί να φτάσει στο 10%.

Ας μη το πάμε τόσο μακριά. Δεν είμαι υπέρ των συμπληρωμάτων αλλά και αυτά εργαλία είναι για να πετύχεις έναν στόχο ο οποίος σε φέρνει ούτως ή άλλως σε αντιπαράθεση με τη φύση...

Τι χρησιμοποιεί ο καθένας έχει να κάνει με δικά του κριτήρια και ανάγκες...

Eddie
21-08-10, 01:43
Και πολύ πιο παχυντικά...

+1 εννοειται!!

Αν βρει κανενας φρουτα χωρις φρουκτοζη ας πει καμια κουβεντα κι απο δω ρε παιδια:green:

Devil
21-08-10, 02:54
+1 εννοειται!!

Αν βρει κανενας φρουτα χωρις φρουκτοζη ας πει καμια κουβεντα κι απο δω ρε παιδια:green:


αβοκαντο :green::green::green:

180mg φρουκτοζη στα 150gr

:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

http://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1843/2

Eddie
21-08-10, 02:56
αβοκαντο :green::green::green:

180mg φρουκτοζη στα 150gr

:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

http://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1843/2

Εχεις φαει??:puke:

Ασε που ειναι πανπανακριβο!!!

Devil
21-08-10, 03:15
Εχεις φαει??:puke:

Ασε που ειναι πανπανακριβο!!!

ναι το επαιρνα καμια φορα οταν ημουν σε low carb

αλλα ειναι ακριβο αρκετα

δεν λεει και τιποτα απο γευση

mekefi
22-08-10, 15:36
παιδια εγω συνηθως χρησιμοποιω βιταμινες ξεχωρα,και δεν πολυστηριζομαι στην πολυβιταμινη για την καλυψη των Σ.Η.Δ. αν κι εχω και μια multi vit :green:
τεσπα τωρα που θα παρω μια πιο πληρεις πολυβιταμινη και ειδα το θεμα πιο ζεστα
μου δημιουργηθηκε η απορια ποτε ειναι καλυτερα να λαμβανουμε την πολυβιταμινη για καλυτερη αποροφηση των βιταμινων,καθως καποιες ειναι λοιποδιαλυτες και καπποιες αλλες υδατοδιαλυτες....

Υ.Γ. Ειχαμε μια συζητηση χτες με τα παιδια για το αν υπαρχει διαφορα στην αποροφητικοτητα των πολυβιταμινων αναλογα αν ειναι σε ταμπλετες ή softgels,
υπαρχει αντικειμενικη απαντηση σε αυτο????

Devil
22-08-10, 15:46
παιδια εγω συνηθως χρησιμοποιω βιταμινες ξεχωρα,και δεν πολυστηριζομαι στην πολυβιταμινη για την καλυψη των Σ.Η.Δ. αν κι εχω και μια multi vit :green:
τεσπα τωρα που θα παρω μια πιο πληρεις πολυβιταμινη και ειδα το θεμα πιο ζεστα
μου δημιουργηθηκε η απορια ποτε ειναι καλυτερα να λαμβανουμε την πολυβιταμινη για καλυτερη αποροφηση των βιταμινων,καθως καποιες ειναι λοιποδιαλυτες και καπποιες αλλες υδατοδιαλυτες....

Υ.Γ. Ειχαμε μια συζητηση χτες με τα παιδια για το αν υπαρχει διαφορα στην αποροφητικοτητα των πολυβιταμινων αναλογα αν ειναι σε ταμπλετες ή softgels,
υπαρχει αντικειμενικη απαντηση σε αυτο????

στα softgels συνηθως εχουν λιποποδιαλητες βιταμινες ενω οι ταμπλετες υδατοδιαλιτες

τωρα σε σχση με την αποροφηση εγω θα σου ελεγα να παιρνεις μια δωση στο πρωινο σου και αλλη μια αργοτερα το απογευμα-βραδι

αν θες να τις χωρισεις σε λιποδιαπιτες και υδατοδιαλιτες, λιποδιαλιτες μαζι με φαγητο με αρκετα λιπαρα και υδατοδιαλιτες με αδειο στομαχι

mekefi
22-08-10, 15:55
στα softgels συνηθως εχουν λιποποδιαλητες βιταμινες ενω οι ταμπλετες υδατοδιαλιτες




πως? τις ιδιες βιταμινες δεν περιεχουν????

Devil
22-08-10, 16:32
πως? τις ιδιες βιταμινες δεν περιεχουν????

ελα? τι εννοεις ιδιες?

αυτα ειναι τα softgel συνηθως εχουν Ω3,βιτΕ,βιτD...

http://www.intentioninteractive.com/nvc/softgel/files/softgel.jpg

οι ταμπλετες εχουν συνηθως βιτC,βιτB .....


εκτως αν παιρνεις πολυβιταμινουχο που σε ενα η' δυο ταμπλετες ειναι ολα μαζι

mekefi
22-08-10, 18:14
διαολε εχεις δικιο:)
αναφερομουνα σε πολυβιταμινες που βγαινουν και σε ταμπλετες και σε softgels
υπαρχει διαφορα αποροφητικοτητΑς?????

deluxe
22-08-10, 18:48
Λενε οτι τα softlegs απορροφονται πιο γρηγορα. Βεβαια ακομα καλυτερα νομιζω ειναι τα liquid caps και τα αναβραζων.

Το χειροτερο πρεπει να ειναι οι ταμπλετες και μετα αυτα που διασπωνται και εχουν μεσα σε στερεα μορφη τα συστατικα. Δε ξερω πως τα λεμε. Απλες καψουλες;

beefmeup
22-08-10, 18:54
Λενε οτι τα softlegs απορροφονται πιο γρηγορα. Βεβαια ακομα καλυτερα νομιζω ειναι τα liquid caps και τα αναβραζων.

Το χειροτερο πρεπει να ειναι οι ταμπλετες και μετα αυτα που διασπωνται και εχουν μεσα σε στερεα μορφη τα συστατικα. Δε ξερω πως τα λεμε. Απλες καψουλες;

ταμπλετες τα λεμε.

οι καψουλες ειναι αυτες που εχουν τα συστατικα σε σκονη μεσα.

mekefi
22-08-10, 19:02
λογικα υπαρχει καποια διαφορα μεταξυ τους
το θεμα ειναι : αξιζει να πει καποιος θα παρω σοφτζελσ γτ ειναι καλυτερα απο ταμπλετες,
ή κοιταμε το δενο και χανουμε το δασος?????????

beefmeup
22-08-10, 19:07
λογικα υπαρχει καποια διαφορα μεταξυ τους
το θεμα ειναι : αξιζει να πει καποιος θα παρω σοφτζελσ γτ ειναι καλυτερα απο ταμπλετες,
ή κοιταμε το δενο και χανουμε το δασος?????????

φυσικα υπαρχει διαφορα..

στις ταμπλετες τα συστατικα υποκεινται σε επεξεργασια τρελη για φτασουν σε αυτο το σημειο,να ειναι τοσο συμπυκνωμενα κ "κολλημενα" μεταξυ τους.

σε καπς με σκονη,αυτο που περνεις ομως ειναι τα συστατικα σε ελευθερη μορφη χωρις επεξεργασιες κλπ..κ αυτο υσχυει κ για αμινοξεα κλπ..τα χα γραψει κ παλιοτερα αυτα καπου.

γενικα οτι ειναι σε χαπι,το προτιμω σε καπς με σκονη μεσα.

mekefi
22-08-10, 19:53
παντως δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα απο την καταναλωση οποιασδηποτε μορφης

Devil
22-08-10, 20:11
ρε παιδια εγω πολυβιταμινουχο σε softgel δεν εχω δει!

beefmeup
22-08-10, 20:20
ρε παιδια εγω πολυβιταμινουχο σε softgel δεν εχω δει!

υπαρχει της now(adam,νομιζω,βγαινει κ σε σοφτ)

Devil
22-08-10, 20:28
υπαρχει της now(adam,νομιζω,βγαινει κ σε σοφτ)

καλα τι διαολο δεν τους εφταναν τα tablets και τα vcaps!!!!

deluxe
22-08-10, 21:20
Και οι vital q10 σε softlegs βγαινει.

mekefi
22-08-10, 21:23
το θεμα εινα να βρουμε ποιες ειναι καλυτερες ρε παιδια
που την πηγατε την κουβεντα?

Devil
22-08-10, 21:28
το θεμα εινα να βρουμε ποιες ειναι καλυτερες ρε παιδια
που την πηγατε την κουβεντα?

οποια και να παρεις το αποτελεσμα ειναι το ιδιο
με τις δωσεις που εχουν αποροφουντε το ιδιο καλα

mekefi
22-08-10, 21:42
οποια και να παρεις το αποτελεσμα ειναι το ιδιο
με τις δωσεις που εχουν αποροφουντε το ιδιο καλα



:thumbup:

mekefi
23-08-10, 12:46
τελικα δεν καταληξαμε
εστω οτι παιρνει αποιος μια πολυβιταμινη σε 1 καψουλα,καποιες βιταμινες ειναι λιποδιαλυτες και καποιες υδατοδιαλυτες.Την πολυβιταμινη πρεπει να την παρει με αδειο ή γεματο στομαχι?

Ramrod
23-08-10, 13:22
τελικα δεν καταληξαμε
εστω οτι παιρνει αποιος μια πολυβιταμινη σε 1 καψουλα,καποιες βιταμινες ειναι λιποδιαλυτες και καποιες υδατοδιαλυτες.Την πολυβιταμινη πρεπει να την παρει με αδειο ή γεματο στομαχι?

μαζί με το φαγητό...οδηγίες δεν έχει η πολυβιταμίνη?

mekefi
23-08-10, 13:32
σε 1 καψουλα,καποιες βιταμινες ειναι λιποδιαλυτες και καποιες υδατοδιαλυτες.Την πολυβιταμινη πρεπει να την παρει με αδειο ή γεματο στομαχι?

αν τις παρουμε με γεματο στομαχι,τι αποροφησει θα εχουν αυτες που χρειαζονται αδειο στομαχι??

Ramrod
23-08-10, 13:58
οδηγίες δεν έχει η πολυβιταμίνη?


αν τις παρουμε με γεματο στομαχι,τι αποροφησει θα εχουν αυτες που χρειαζονται αδειο στομαχι??

Και ξαναλέω...δεν έχουν οδηγίες? Συνιστώμενη δοσολογία?

Εξάλλου ποιές είναι αυτές που απορροφούνται με αδειο στομάχι? Προσωπικά δεν έχω συναντήσει πότε πολυβιταμίνη που να χρειάζεται άδειο στομάχι...

Η μόνη λογική εξήγηση είναι να έχει να κάνει με τη σύσταση του χαπιού και με το πως διαλύεται. Αλλιώς γιατί να μην απορροφηθούν? Όλες βιταμίνες δεν είναι?

mekefi
23-08-10, 17:54
Προσωπικά δεν έχω συναντήσει πότε πολυβιταμίνη που να χρειάζεται άδειο στομάχι...



ρε με δουλευεις? παιζεις με τα νευρα μου?
τοσες φορες γραψα
λεμε για την αποροφηση των βιταμινων που περιεχει μια πολυβιταμινη
σε τι γλωσσα πρεπει να το γραψω για να το καταλαβεις πια

beefmeup
23-08-10, 18:53
τελικα δεν καταληξαμε
εστω οτι παιρνει αποιος μια πολυβιταμινη σε 1 καψουλα,καποιες βιταμινες ειναι λιποδιαλυτες και καποιες υδατοδιαλυτες.Την πολυβιταμινη πρεπει να την παρει με αδειο ή γεματο στομαχι?

κ στις 2 περιπτωσεις περνε τες με ενα γευμα.

Ramrod
24-08-10, 14:36
ρε με δουλευεις? παιζεις με τα νευρα μου?
τοσες φορες γραψα
λεμε για την αποροφηση των βιταμινων που περιεχει μια πολυβιταμινη
σε τι γλωσσα πρεπει να το γραψω για να το καταλαβεις πια

Φιλαράκι κόψε το υφάκι και τις ειρωνίες γιατί δε με ξέρεις και απο χτες. Αμα δε σου αρέσουν αυτά που γράφω μη τα διαβάζεις...

mekefi
24-08-10, 14:54
Φιλαράκι κόψε το υφάκι και τις ειρωνίες

την παλευεις?
ποιο υφος και ποια ειρωνεια?

τρεις φορες εγραψα το ιδιο πραγμα
λεω πλακα μου κανει αυτος δεν εξηγειται αλλιως