PDA

Επιστροφή στο Forum : meiwsh lypous-allagh sto programa?



promitheas25
12-10-05, 00:46
geia se olous!!!gia thn meiwsh lypous ektos apo th diatrofh prepei na allaxei kati sth proponhsh me ta barh?sigoura tha thelei perissotero aerobia alla me ta barh ti ginetai?eyxarsitw gia to endiaferon

gorilakos
12-10-05, 18:43
geia se olous!!!gia thn meiwsh lypous ektos apo th diatrofh prepei na allaxei kati sth proponhsh me ta barh?sigoura tha thelei perissotero aerobia alla me ta barh ti ginetai?eyxarsitw gia to endiaferon

pas gia gramosei???
to megalitero rolo to paizei i diatrofi.
kalla tha einai na kaneis meta tin gimnastiki aerobia gia 30 lepta toulaxiston treis fores tin bdomada.

jiujitSu
01-11-05, 23:41
eksartate ti meiwsh lipous theleis na petyxeis ... ama exeis 30% lipos px kai theleis na xaseis merika kila tote me ligh aerobikh gymnastikh (peripou 30-45min) 3 fores thn bdomada tha deis kala apotelesmata.Twra ama eisai katw apo 15-16% swmatiko lipos kai thes na pas sto 8-10% tote ta pragmata einai dyskola.Thelei syndiasmo diatrofhs kai aerobikhs.Epishs den mporeis na kaneis 2 pragmata mazi, dld na katebeis toso xamhla se lipos kai na aukshseis parallhla kai thn myikh sou maza.Sthn kalyterh tha thn diathrhseis alla kai pali dyskola(ektos kai an pareis diafores ousioules pou kyklofwroun).Ta pragmata einai apla ! gia aukshsh ogkou theleis 8ermidiko pleonasmo kai gia na xaseis lipos theleis 8ermidiko elleima.

Tha diafwnhsw ws pros thn aerobikh gymnastikh meta apo thn proponhsh me barh.Thewrhtika einai swsth giati nai men ta epipeda glykogonou sou einai hdh xamhla meta ta barh oste o organismos na stirix8ei perisotero sthn kaush lipwn gia na trofodotisei thn aerobikh gymnastikh alla logw ths ypshlhs kataponhshs pou dexete to swma kata thn askhsh me barh mpainei se katastash 'stress' kai paragei mia ormonh thn kortizolh h opoia thewreite katabolikh ormonh dld prow8ei twn katabolismo twn mhwn sou.Eidika otan h askhsh synexizete gia panw apo 1-1:30 wra.
Ama thes na xaseis lipos sou synistw na kaneis aerobikh to prwi me adeio stomaxi afou pieis kanena dynato kafedaki h to apogeymataki ama exeis kanei gymnastikh meshmeri.H genika 4-5 wres prin h metai thn proponhsh me barh.