PDA

Επιστροφή στο Forum : Bοήθεια για αγορές εξαρτημάτων



EvanGR
12-12-06, 07:02
Γειά σας.

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας για κάποιες αγορές για το home gym μου.

Ακολουθώ ένα πρόγραμμα για αρχάριους που βασίζεται σε compound ασκήσεις (squats, deadlift, bench press, military press, barbell rows). Το μόνο που χρειάζεται (και τα μόνα που έχω) είναι ένας πάγκος, μπάρα και βάρη + μπάρα μονόζυγου.

Έχω φτάσει σε ένα σημείο όμως που μάλλον χρειάζομαι κάποια εξαρτήματα για έξτρα ασφάλεια με τα βάρη. Συγκεκριμένα, θέλω κάτι να στηρίζει την μπάρα για να μπορώ να την φορτώνω (και να ξεφορτώνω) απο τους ώμους μου για τα squats. Οι καρέκλες αρχιζουν και διαμαρτύρονται :)

Επίσης, χρειάζομαι κάτι αντίστοιχο για να κρατάει την μπάρα όταν κάνω bench press. Δεν ξέρω σε τι ύψος ακριβώς πρέπει να την κρατάει αλλα θα πρέπει να μπορώ να ξαπλώνω απο κάτω και να σηκώνω την μπάρα. Άν υπήρχε κάτι με έξτρα ασφάλεια ούτως ώστε να μην αφήνει την μπάρα να πέσει πάνω μου (να έχει δηλαδή σκάλα ασφαλείας) θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο!

Οι απλοί ορθοστάτες δε νομίζω να παρέχουν αυτή την ασφάλεια. Απο κει και πέρα, δεν ξέρω τι υπάρχει. Έχω δει τα λεγόμενα power racks αλλά εκεί είναι χάος με πολλές διαφορετικές παραλλαγές. Υπ'οψιν, δεν ψάχνω μηχάνημα με βάρη (πχ smith machine).

Δεν έχω πολλά λεφτά να δώσω, άντε μέχρι 150 euro επειδή τίθεται θέμα ασφάλειας. Τί μου προτείνετε; Τι να προσέξω; Συμβουλές;

Κάτι ακόμα. Υπάρχουν στην ελληνική αγορά μαγνητικά βαράκια; Του τύπου που κολλάς στην μπάρα για να κάνεις μικρές και γρήγορες αυξήσεις του βάρους χωρίς να αλλάζεις δίσκους. Ξέρετε κόστος;

Ευχαριστω πολύ προκαταβολικά!