PDA

Επιστροφή στο Forum : Άρθρο προπονητικής διατροφής



Nicktiger
12-12-06, 12:39
Χαιρετώ το φορουμ και θέλω να δωσω ένα θέμα που πιστευω οτι ενδιαφέρει όλους.
Θελω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο αρθρο το οποίο να ενημερώνει σχετικα με την διατροφή πριν απο την προπόνηση με βάρη σε περίοδο ογκου και γράμμωσης(ωρα γευματος,περιεχόμενο σε υδατ.πρωτεινες ,ποσότητες,ειδος τροφης κ.τ.λ) :squat:
Οπως και επισης διατροφή πρίν απο την προπόνηση που περιέχει μόνο αερόβια δραστηριοτητα αλλα και διατροφη μετα απο αυτην. :wcourt:
Ελπίζω να δούμε κάποιο αρθρο αντίστηχο με αυτο της μεταπροπονητικης διατροφης που πιστεύω οτι ειναι πάρα παρα πολύ καλό!!
ΜB we bet on u !! :wink:

everydaypanos
12-12-06, 18:24
Δεν ξέρω κάποιο άρθρο, αλλά θα ήθελα να πω τι κάνω εγώ.

Για εμένα δεν υπάρχει κάποιο μαγικό γεύμα που να κάνει μαγικά καλύτερη την απόδοση πριν την ώρα που παω για προπόνηση. Μια βασική παράμετρος για το τί πρέπει να φας πριν πας για προπόνηση είναι η ώρα που πας. Εάν είναι πρωΐ πρέπει να φας λίγο διαφορετικά απ' ότι εάν πας απόγευμα, που θεωρητικά έχεις παραπάνο αποθηκευμένη ενέργεια λόγω της λήψης υδατανθράκων κατά το προηγούμενο διάστημα.

Εγώ έχω σαν βασικό κανόνα τα συχνά μικρά γεύματα πρωτεΐνης καθόλη την διάρκεια της ημέρας. Πριν όμως πάω στο gym κάνω ένα επίσης μικρό "carbwise snack". Δεν είναι καλό να τρως πολύ ακριβώς πριν πας στο gym γιατί θα νιώθεις φουσκωμένος και πρησμένος.

Αυτό το κάνω για να πάρω λίγο παραπάνω ενέργεια για να μπορέσω ολοκληρώσω το ζέσταμα έχοντας διαθέσιμη περίπου 60% ενέργεια από υδατάνθρακες. (Για το ποσοστό μην ρωτάς πως το βρήκα, και εμένα άλλος μου το είπε). Το carbwise σνακ που κάνω και που ως τώρα με έχει αφήσει ασπροπρόωσπο αφού και ενέργεια μου δίνει αλλά και δεν με φουσκώνει είναι:

Carbwise Preworkout Snack :: Υδατανθρακοσοφό Μικρογεύμα Προ-Προπόνησης (Σου αρέσει η η μετάφραση;)
- 1 ολόκληρη μπανάνα(μην τσιγκουνευτείς και αφήσεις το 1/3 όπως κάνουν πολλοί)
- 1 χούφτα μαύρες σταφύδες
- 1 Κουταλιά τυρί Cottage με 4% λιπαρά. Εγώ προτιμώ το Cotaggino της ΜΕΒΓΑΛ. (Κανονικά θα 'πρεπε το cottage να είναι 1%, αλλά στην Ελλάδα δεν υπάρχει Cottage με λιγότερο από 4% λιπαρά.)
- 1 ποτήρι μόνο νερό (400ml)

Δοκίμασέ το! Μόνο έτσι θα δεις τη διαφορά που είδα και εγώ.

Τώρα, όσον αφορά το PostWorkout εδώ τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά. Εγώ, όπως έχω πει και σε άλλο post) φροντίζω να παίρνω πολύπλοκους υδατάνθρακες(ρύζι, μακαρόνια κ.λπ.) 1 φορά περίπου κάθε 2 μέρες. Όταν πέφτει μια τέτοια μέρα με μέρα προπόνησης, τότε έχω κάποιες διάφορες εναλλακτικές. Όταν όμως δεν είναι μέρα "Ρυζιού" όπως την λέω εγώ και είναι μέρα προπόνησης, τότε τρώω το αγαπημένο γεύμα της ημέρας το Tuna Sandy.

Είναι μια μαγική συνταγή που δίνει πρωτεΐνη, ενέργεια και πάνω απ' όλα (αυτό που όλοι που κάνουν διατροφή εκτιμούν ιδιαίτερα) ασύγκριτη γεύση. Μόλις το δοκιμάσεις δεν θα ξαναφάς ούτε γύρο...

Λοιπόν, να η συνταγή:
- 1 μαύρο Wrap (το wrap είναι σαν την αράβικη πίτα, ή σαν κρέπα και τρώγεται και ωμό. Για να βρεις τώρα μαύρο, θα πρέπει να είσαι κάνας μάγος αφού πάλι εδώ στη Ελλάδα είναι απίστευτα δύσκολο να βρεις. Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει σε κανένα σούπερ μαρκετ, γι' αυτό μην ψάχνεις. Πάρε το άσπρο wrap.)
- 3 με 4 κουταλιές κίτρινης μουστάρδας(εγώ προτιμώ την Hellmans)
- 1 Κουταλιά της σούπας(το μεγάλο εννοώ) μέλι
- 1 Κονσέρβα τόνου σε νερό (περίπου 300γρ. Εγώ προτιμώ το Calvo σε αντίθεση με Rio Marre διότι έχει λιγότερο αλάτι)
- 2 φέτες μαρούλι, ή μερικές φέτες φρέσκια ντομάτα (ανάλογα με την εποχή, Φθινόπωρο-Χειμώνα, Άνοιξη-Καλοκαίρι αντίστοιχα)

Πώς μαγειρεύεται:
- Ζεσταίνεις το wrap για κάνα δεκάλεπτο. Προσοχή μην το παρακάνεις, γιατί θα γίνει σαν γαριδάκι και θα σπάσει.
- Στίβεις τον τόνο. Κόβεις από το μαρούλι το άσπρο κομμάτι(όσο πιο πράσινο βάλεις τόσο καλύτερα). Ώς έξτρα (κυρίως για κόμα καλύτερη γεύση) μπορείς να βάλεις και λίγο αγκούρι ή κανα 2 ελιές, αλλά με τις ελιές δεν το συνιστώ.
- Βγάζεις το wrap, αλοίφεις με το λίγο μέλι, με την μουστάρδα και το μαρούλι.
- Από πάνω ρίχνεις ΒΑΛΣΑΜΙΚΟ ξύδι, μάρκας Top που για εμένα είναι το καλύτερο. Και αυτό εμφανίστηκε στην Ελληνική αγορά πριν ένα χρόνο. Πιο πριν έβαζα κανονικό ξύδι, αλλά η διαφορά είναι αισθητά καλύτερη με το βαλσάμικο.
- Τέλος κλείνεις την πίτα, και απολαμβάνσεις άλλο φρούτο...

Σημείωση: Να μασάς καλά την τροφή, διότι μετά την προπόνηση πρέπει να επιβαρύνεις το στομάχι σου όσο γίνεται λιγότερο. Μην ξεχάσεις να πιεις 3 ποτήρια (400Ml/ποτήρι) νερό. Θα κάνει καλό στην πέψη, και θα σε κρατήσει από το να διψάσεις μέχρι να κοιμηθείς(εγώ πάω στο gym απόγευμα προς βράδυ). Τέλος, στο εξωτερικό αυτή η συνταγή είναι πολύ δημοφιλής σε bodybulders και μοντέλα, όπως ο τύπος αριστερά στην φωτό. Εκεί φυσικά, όπως είπα υπάρχει μια ειδική μουστάρδα που έχει ήδη μέσα μέλι και καρότα, και λίγα λιπαρά που το κάνει ακόμα καλύτερο σαν γεύμα, αλλά στην Ελλάδα δυστυχώς δεν υπάρχει. Μόνο η Knorr έχει βγάλει μια μουστάρδα με μέλι, αλλά είναι τελείως άνοστη και με πολλά συντηριτικά.

Ελπίζω να σε διαφώτισα λιγάκι. Το έγραψα πολύ βιαστικά γι' αυτό sorry Για τα όποια λάθη.

gpol
12-12-06, 18:59
Carbwise Preworkout Snack :: Υδατανθρακοσοφό Μικρογεύμα Προ-Προπόνησης (Σου αρέσει η η μετάφραση;)
- 1 ολόκληρη μπανάνα(μην τσιγκουνευτείς και αφήσεις το 1/3 όπως κάνουν πολλοί)
- 1 χούφτα μαύρες σταφύδες
- 1 Κουταλιά τυρί Cottage με 4% λιπαρά. Εγώ προτιμώ το Cotaggino της ΜΕΒΓΑΛ. (Κανονικά θα 'πρεπε το cottage να είναι 1%, αλλά στην Ελλάδα δεν υπάρχει Cottage με λιγότερο από 4% λιπαρά.)
- 1 ποτήρι μόνο νερό (400ml)



Θα προτεινα το prework snack, να εχει πιο πολλες πρωτεινες , περιπου 20γρ

everydaypanos
13-12-06, 00:07
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται παραπάνω πρωτεΐνη, αφού είναι ένα ελαφρύ γεύμα ενέργειας και όχι πρωτεΐνης. Μέχρι τη στιγμή που φτάνει η ώρα για να πάω στο gym έχω πάρει αρκετή πρωτεΐνη, κατανεμημένη σε μικρά γεύματα καθόλη τη διάρκεια της ημέρας.

Αυτό, λοιπόν, το οποίο κάνει τη διαφορά κατά τη γνώμη δεν είναι η πρωτεΐνη στο γεύμα αυτό αλλά οι πλούσιοι υδατάνθρακες, οι θερμίδες-καλή ενέργεια και τα αντιοξιδοτικά που υπάρχουν στισ σταφύδες και την μπανάνα. Επίσης το cottage έχει και λίγο γλουταμίνη μέσα, κάτι που μετράει επίσης θετικά.

Εξάλου, εάν έπερνα 20 γρ πρωτεΐνης λίγο πριν πάω στο Gym θα έπρεπε να πάρω και τουλάχιστον 750 χλγρ νερό (~3 ποτήρια των 250ml) για να μην επιβαρύνω τα νεφρά μου. Αυτό όπως είπα και στο αρχικό Post θα δράσει εναντίον της προθέρμανσης αφού θα φέρει φούσκωμα και πρήξιμο στο στομάχι. Επίσης θα προκαλέσει αδιαθεσία και θα επιβαρύνει την καρδιά με επιπλεόν φόρτο, αφού καθώς θα γυμνάζομαι θα γίνεται και πέψη, άρα επιπλεόν κούραση.

Ευχαριστώ πάντως για την συμβουλή.

Nick3
13-12-06, 00:24
Πως μπορείς και πίνεις τόσο νερό μαζί με το γεύμα?Δε σου φέρνει φούσκωμα?
Εγώ πίνω μετά από καμιά ώρα και πάλι αισθάνομαι άβολα κάπως...
Άσε που δεν κάνει καλό στην πέψη απ όσο γνωρίζω.

everydaypanos
13-12-06, 00:35
Το γεύμα είναι μικρό. Και δεν προκαλεί καθόλου φούσκωμα. Είναι θέμα συνήθειας.

Εγώ φροντίζω να πίνω πάντα αρκετό νερό αμέσως μετά από κάθε μικρογεύμα, επειδή βοηθάει στην γρηγορότερη πέψη. Επίσης κάνει καλό και για τον καθαρισμό του στώματος από τα διάφορα υπολλείματα που μένουν.

Δοκίμασέ το. Όσο για την δυσκολία στην πέψη δεν καταλαβαίνω ώς βγάζεις αυτό το συμπέρασμα. Εγώ δεν βρίσκω πραγματικά και ειλικρινά κανένα πρόβλημα.

Nick3
13-12-06, 00:41
Ίσως να λειτουργώ διαφορετικά.Δεν μπορώ με τίποτα να βάλω νερό κοντα στα γεύματα.
Αισθανομαι το φαγητό στο στομάχι.

everydaypanos
13-12-06, 00:52
Δεν χρειάζεται να πιεις από την πρώτη μέρα τόσο νερό, αφού δεν είσαι συνηθησμένος. Για παράδειγμα μπορείς να αρχίσεις με 1 κούπα νερό μετά από κάθε γεύμα. Όσο και να νιώθεις πείεργα, εάν δεν παρατρώς τότε 1 κούπα νερό είναι απολύτως ανεχτή.

Στη συνέχεια, και όσο περνούν οι εβδομάδες μπορείς να αυξάνεις την ποσότητα σταδιακά, αφού θα παρατηρείς ότι περνάς καλύτερα την διαδικασία της πέψης. Μετά από μήνες προσπάθειας θα έχεις φτάσει σε τέτοιο στάδιο που η χώνεψη θα γίνεται 10 μόνο λεπτά μετά από κάθε γεύμα.
Το κέρδος; Καλύτερα ενυδατωμένο δέρμα και μυς, καθαρότερα δόντια(τον λόγο τον είπα στο προηγούμενο post) και πάνω απ' όλα ποιοτικότερη και ταχύτερη πέψη. Σε περίπτωση που αθλείσαι, τότε θα έχεις ακόμα καλύτερα απότελέσματα αφού θα κερδίσεις και σε όγκο, αφού όπως θα ξέρεις είμαστε κατά 70% νερό και όσο συχνότερη κυκλοφορία νερού έχεις τόσο καλύτερα για την απόδοσή σου στο gym. Τέλος, έχεις και το πλεονέκτημα ότι σου φέυγει η νύστα! Αυτό είναι κάτι που το έμαθα τελευταία, και με έχει κάνει ιδαίτερα χαρούμενο. Όποτε δηλαδή νιώθω νυσταγμένος, πίνω την "δόση" μου.

Όλα τα παραπάνω προϋποθέτουν ότι δεν κάνεις τεράστια γεύματα, κάθε 3 ή 5 ώρες, κάτι που είναι εξ ορισμού εναντίον την αθλητικής απόδοσης αφού "εκπαιδεύεις" το σώμα σου να αποθηκεύει λίπος, αφού το διάστημα μεταξύ των γευμάτων είναι μεγάλο.

gpol
13-12-06, 01:03
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται παραπάνω πρωτεΐνη, αφού είναι ένα ελαφρύ γεύμα ενέργειας και όχι πρωτεΐνης. Μέχρι τη στιγμή που φτάνει η ώρα για να πάω στο gym έχω πάρει αρκετή πρωτεΐνη, κατανεμημένη σε μικρά γεύματα καθόλη τη διάρκεια της ημέρας.

Αυτό, λοιπόν, το οποίο κάνει τη διαφορά κατά τη γνώμη δεν είναι η πρωτεΐνη στο γεύμα αυτό αλλά οι πλούσιοι υδατάνθρακες, οι θερμίδες-καλή ενέργεια και τα αντιοξιδοτικά που υπάρχουν στισ σταφύδες και την μπανάνα. Επίσης το cottage έχει και λίγο γλουταμίνη μέσα, κάτι που μετράει επίσης θετικά.

Εξάλου, εάν έπερνα 20 γρ πρωτεΐνης λίγο πριν πάω στο Gym θα έπρεπε να πάρω και τουλάχιστον 750 χλγρ νερό (~3 ποτήρια των 250ml) για να μην επιβαρύνω τα νεφρά μου. Αυτό όπως είπα και στο αρχικό Post θα δράσει εναντίον της προθέρμανσης αφού θα φέρει φούσκωμα και πρήξιμο στο στομάχι. Επίσης θα προκαλέσει αδιαθεσία και θα επιβαρύνει την καρδιά με επιπλεόν φόρτο, αφού καθώς θα γυμνάζομαι θα γίνεται και πέψη, άρα επιπλεόν κούραση.

Ευχαριστώ πάντως για την συμβουλή.

Καλο ειναι να παρεις για να αποφυγεις πιθανο καταβολισμο την ωρα της προπονησης. Περα απο αυτο υπαρχουν και μελετες που δειχνουν οτι ειναι πολυ σημαντικο για την <εξελιξη> σου, η ληψη πρωτεινης πριν την προπονηση.

Οσο για αυτο που λες για την πεψη, ναι συμφωνω, ετσι ειναι ... τωρα αν εσυ θελεις να κανεις prework γευμα ακριβως πριν την προπονηση, πρεπει να χρησιμοποιησεις γρηγορης απορροφησης πρωτεινης, υδατανθρακες απλους και καθόλου λίπος. Διαφορετικα το prework γευμα πρεπει να ειναι 1.5-2 ωρες πριν με μεσαιας απορροφησης πρωτεινη και αρκετους (μονο) συνθετους υδατανθρακες

Εδω ειναι το Link (http://www.elitesportservices.com/new9.shtml) της περιγραφης της ερευνας που αναφερει μαλιστα οτι ειναι πιο αποτελεσματικη η ληψη πρωτεινης μαζι με υδατανθρακες πριν απο οτι μετα. Στο παρεθετω αυτο για την <<αξια>> της πρωτεινης στο prework γευμα

everydaypanos
13-12-06, 01:13
Το cottage είναι αρκετή πηγή πρωτεΐνης. Κοιτάξτε, δεν έχω και πολύ όρεξη να παίξω την κολοκυθιά για το εαν πριν την προπόνηση πρέπει να παίρνεις 100 κιλά πρωτεΐνη για να μην πάθεις καταβολισμούς κ.λπ. κατά την διάρκειά της.

Όπως είπα και λίγο πριν, εάν καθόλη την διάρκεια της ημέρας (μιλάω για εμένα που πάω gym το απόγευμα προς το βράδυ) παίρνεις πολλά μικρογεύματα πλούσια σε πρωτεΐνη είσαι 100% καλυμένος για την 1,5 με 2 ώρες που θα προπονείσαι. Εξάλου όπως πάλι είπα και πριν, ο λόγος για να φάω πριν το gym δεν είναι επειδή μου λείπει πρωτεΐνη. Είναι επειδή μου λείπει ενέργεια που θέλω να καταναλώσω γρήγορα κατά την προθέρμανση. Ας μην γινόμαστε γενικόλογοι και ασαφείς.
Παρακαλώ διαβάστε το αρχικό post για να δείτε το πλαίσιο υπό το οποίο εκφράζω αυτήν την πρόταση για το το carbwise snack.

gpol
13-12-06, 01:19
.

Εγω σου λεω τι ειναι πιο σωστο για σενα κ τον καθενα. Τωρα αμα εσυ τσαντιζεσαι, sorry που σου απαντησα

Revan
13-12-06, 01:23
Everydaypanos πόση ώρα πριν το gym πρέπει να το τρώμε αυτό? Μια ωρα?

everydaypanos
13-12-06, 01:25
Oxi, den tsatistika. Kathe allo. Exo porothi me tin oli diadikasia. Apla, thelo na po oti prin tin proponisi den boro na paro tosi proteini xoris nero, dioti tha epivarino ta nefra mou(diavase parapano na dis kai allous logous pou den simferi GIA EMENA).

H erevna pou les pio prin, bori na lei oti ean pernis prin proteini exis ?kalitero? apotelesma, alla ego den nomizo oti dini toso kalitero apotelesma pou aksizi na thisiasis tin piotita kai tin dinamiki tis proponisis.

Eksalou, en teli o kathenas kani oti nomizi os pio kalo gia ton eafto tou. Ego ime se thesi na dokimaso afto pou les, alla oxi akrivos prin to gym. Isos 1,5 ora prin. Tha to skefto.

Σημείωση: Το Internet όπως ξέρεις είναι free για όλους και ο καθένας μπορεί να δημιεύσει οτιδήποτε θέλει και να το βαφτίζει ως έρευνα ή μελέτη. Δεν θέλω να φανώ καχύποπτος, αλλά νομίζω ότι δεν θα "αγοράσω" αυτά που μου πουλάει αυτή η "έρευνα" που επικαλείσαι. Εξάλου, μην ξεχνάς ότι τίποτα από όλα αυτά δεν πρέπει να το παίρνουμε τις μετρητοίς. Οφείλουμε να ακούμε όλες τις απόψεις και να κάνουμε σύνθεση.

Εσύ πρέπει δηλαδή να κρίνεις από μόνςο σου πώς σου κολλάει αυτή η έρευνα σε σχέση με τί ακούς από εμένα και άλλους (Διάβασε plz και τί είπα πριν για τους λόγους που δεν μπορώ να πάρω πρωτεΐνη ως preworkout σνακ, για να έχεις πιο ολοκληρωμένη εικόνα).

everydaypanos
13-12-06, 01:34
Everydaypanos πόση ώρα πριν το gym πρέπει να το τρώμε αυτό? Μια ωρα?

Εγώ το τρώω ακριβώς πριν φύγω από το σπίτι. Σε 20 λεπτά περίπου είμαι πάνω στο διάδρομο ή στο ελλειπτικό(τα κάνω εναλλάξ για να αποφύγω την επιβάρυνση από τους κραδασμούς που προκαλεί ο διάδρομος στα γόνατα και τις γάμπες) και κάνω προθέρμανση.

gpol
13-12-06, 01:40
Oxi, den tsatistika. Kathe allo. Exo porothi me tin oli diadikasia. Apla, thelo na po oti prin tin proponisi den boro na paro tosi proteini xoris nero, dioti tha epivarino ta nefra mou(diavase parapano na dis kai allous logous pou den simferi GIA EMENA).

H erevna pou les pio prin, bori na lei oti ean pernis prin proteini exis ?kalitero? apotelesma, alla ego den nomizo oti dini toso kalitero apotelesma pou aksizi na thisiasis tin piotita kai tin dinamiki tis proponisis.

Eksalou, en teli o kathenas kani oti nomizi os pio kalo gia ton eafto tou. Ego ime se thesi na dokimaso afto pou les, alla oxi akrivos prin to gym. Isos 1,5 ora prin. Tha to skefto.

ok everydaypanos :) ετσι νομισα. Κοιτα εγω δεν σου λεω,ουτε το αρθρο να την παιρνεις ακριβως πριν. Απλα ειπα τι πρεπει να τρωει καποιος αμα πηγαινει στο γυμναστηριο εχοντας κανει το προηγουμενο γευμα του πριν 30ωρα και τι αν το εχει κανει πριν 2ωρες. Εχει διαφορα

Το αρθρο το παρεθεσα οχι για να εκφρασω την αποψη οτι ειναι καλυτερη η πρωτεινη πριν απο οτι μετα. Το εβαλα για να δειξω οτι ειναι παρα πολυ σημαντικο το σωμα μας να <τροφοδοτειτε> με πρωτεινη κατα την ωρα της προπονησης. Φιλικα :)

everydaypanos
13-12-06, 01:43
Cool. :^^:

tasosfit
13-12-06, 03:25
Φίλε μου everydaypanos πως πινοντας 3 ποτήρια νερο, μαζί με το πολυ ωραιο γεύμα που μας προτείνεις, διευκολύνεις την πέψη;Συνήθως το νερό μαζι με το γεύμα αραιώνει τα γαστρικά οξέα του στομάχου, που εκρίνει για να διασπάσει την τροφη, με αποτέλεσμα να καθυστερεί και να δυσχεραίνει το έργο τους. Πες μου το μηχανισμό να καταλάβω. Σε ευχαριστούμε προκαταβολικά για τα post σου.

everydaypanos
13-12-06, 13:17
Δυστυχώς δεν μπορώ να περιγράψω τον μηχανισμό διότι δεν τον γνωρίζω. Δεν είμαι ειδικός και δεν λέω ότι διευκολύνει την πέψη για όλους και υπό κάθε συνθήκη.

Το μόνο που μπορώ να σου πω, και νομίζω ότι όλοι μας αυτό θα πρέπει να λέμε, είναι τί κάνω εγώ και πώς νιώθω με το αποτέλεσμα που βλέπω στον εαυτό μου.

Για την διατροφή που κάνω εγώ λοιπόν, να σου πω ότι νιώθω υπέροχα από την λήψη περίπου 3 - 4 λίτρων νερού την ημέρα. Είναι τέλειο για το συκώτι και τα νεφρά. Όσο περισσότερο τροφοδοτείς τα νεφρά σου, τόσο καλύτερα λειτουργεί και το συκώτι σου. Το συκώτι επεξεργάζεται τοξίνες και λίπη από το σύστημα, έτσι χωρίς αρκετό νερό, κάνει υπερωρίες για να καλύψει τα νεφρά σου. Αυτό μπορεί εν τέλει να οδηγήσει στην απελευθέρωση τοξινών και λίπους.

Εάν δεν νομίζεις ότι πρέπει να πίνεις νερό "αμέσως μετά" το γεύμα, τότε πιστεύω ότι θα συμφωνήσεις μαζί μου ότι κάνει καλό να πίνεις αρκετό νερό γενικότερα μέσα στην ημέρα.

Επίσης, θα είναι καλό να σιγουρευτείς ότι παίρνεις και κάλιο στις τροφές που τρως. Γλυκοπατάτα, μπρόκολο, και μπανάνες (preworkout snack στο αρχικό μου post) είναι όλα ιδανικές πηγές για την μέγιστη ποσότητα καλίου. Το κάλιο απελευθερώνει το νάτριο(αλάτι) από το σύστημα και βοηθά στην μικρότερη διατήρηση νερού.

4 λίτρα νερό την ημέρα είναι σπουδαίο!

BRaWNy
13-12-06, 14:11
Εγω είμαι της γνώμης, όχι νερό μαζί με γεύματα, γιατι εμποδίζει την πέψη και όχι την βοηθάει.
Το νερό καλά ειναι να πίνεται αρκετά πριν το γεύμα ή απο 45 λεπτά και μετά, απο το γεύμα.
Το ίδιο ισχύει και για όλα τα υγρά, εκτός του κόκκινου κρασιού (σε μικρή ποσότητα), το οποίο μπορει να βοηθήσει στην πέψη.
Επίσης, είμαι της γνώμης να μην υπάρχει τοσο κοντά σε χρόνο κάποιο γεύμα πριν την προπόνηση, αλλά να έχει τουλάχιστον 2 ωρες διαφορά.

BRaWNy
13-12-06, 14:13
everydaypanos...
έχεις αναφέρει πουθενά τα stats σου?
ή ακόμη και την προπόνηση σου, τα κιλά που χρησιμοποιείς για παράδειγμα?

Muscleboss
13-12-06, 16:07
Χαιρετώ το φορουμ και θέλω να δωσω ένα θέμα που πιστευω οτι ενδιαφέρει όλους.
Θελω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο αρθρο το οποίο να ενημερώνει σχετικα με την διατροφή πριν απο την προπόνηση με βάρη σε περίοδο ογκου και γράμμωσης(ωρα γευματος,περιεχόμενο σε υδατ.πρωτεινες ,ποσότητες,ειδος τροφης κ.τ.λ) :squat:
Οπως και επισης διατροφή πρίν απο την προπόνηση που περιέχει μόνο αερόβια δραστηριοτητα αλλα και διατροφη μετα απο αυτην. :wcourt:
Ελπίζω να δούμε κάποιο αρθρο αντίστηχο με αυτο της μεταπροπονητικης διατροφης που πιστεύω οτι ειναι πάρα παρα πολύ καλό!!
ΜB we bet on u !! :wink:

υπόσχομαι να είναι το επόμενο άρθρο μου. δεν είναι απλό το θέμα πάντως και θα προσπαθήσω να συνδυάσω όλες τις τελευταίες έρευνες και συστάσεις από κορυφαίους προπονητές. (από νέο έτος να το περιμένετε)

ΜΒ

tasosfit
13-12-06, 18:23
Δυστυχώς δεν μπορώ να περιγράψω τον μηχανισμό διότι δεν τον γνωρίζω. Δεν είμαι ειδικός και δεν λέω ότι διευκολύνει την πέψη για όλους και υπό κάθε συνθήκη.

Το μόνο που μπορώ να σου πω, και νομίζω ότι όλοι μας αυτό θα πρέπει να λέμε, είναι τί κάνω εγώ και πώς νιώθω με το αποτέλεσμα που βλέπω στον εαυτό μου.

Για την διατροφή που κάνω εγώ λοιπόν, να σου πω ότι νιώθω υπέροχα από την λήψη περίπου 3 - 4 λίτρων νερού την ημέρα. Είναι τέλειο για το συκώτι και τα νεφρά. Όσο περισσότερο τροφοδοτείς τα νεφρά σου, τόσο καλύτερα λειτουργεί και το συκώτι σου. Το συκώτι επεξεργάζεται τοξίνες και λίπη από το σύστημα, έτσι χωρίς αρκετό νερό, κάνει υπερωρίες για να καλύψει τα νεφρά σου. Αυτό μπορεί εν τέλει να οδηγήσει στην απελευθέρωση τοξινών και λίπους.

Εάν δεν νομίζεις ότι πρέπει να πίνεις νερό "αμέσως μετά" το γεύμα, τότε πιστεύω ότι θα συμφωνήσεις μαζί μου ότι κάνει καλό να πίνεις αρκετό νερό γενικότερα μέσα στην ημέρα.

Επίσης, θα είναι καλό να σιγουρευτείς ότι παίρνεις και κάλιο στις τροφές που τρως. Γλυκοπατάτα, μπρόκολο, και μπανάνες (preworkout snack στο αρχικό μου post) είναι όλα ιδανικές πηγές για την μέγιστη ποσότητα καλίου. Το κάλιο απελευθερώνει το νάτριο(αλάτι) από το σύστημα και βοηθά στην μικρότερη διατήρηση νερού.

4 λίτρα νερό την ημέρα είναι σπουδαίο!

Ενοείται φιλε μου everypaypanos
Αρκετό νερό κατα την διάρκεια της ημερας και σε σχετική αποσταση απο τα γευματα ειναι ζωτικής σημασίας για την σωστη λειτουργία του οργανισμού..!!