PDA

Επιστροφή στο Forum : Τραυματισμοι σε ωμο και πλατη



Napakos
18-07-09, 11:45
καλημερα.δεν ξερω σε ποια κατηγορια εντασεται το θεμα με εναν τραυματισμο που εχω και δε λεει να περασει. πριν 2 χρονια ειχα τραυματιστει στον ωμο. συγκεκριμενα στην εμπροσθια κεφαλι του ωμου.το ξεκουρασα 1 εβδομαδα αλλα απο εκει κ υστερα οποτε κανω επικλινεις πιεσεις η πισεσεις ωμων με ποναει με αποτελεσμα να μην μπορω να αυξησω κιλα.δεν εχω παει σε καποιον ειδικο να το κοιταξει αλλα φοβαμαι μηπως μου εχει αφησει μονιμο κουσουρι.

επισης αλλοσ ενας τραυματισμος ειναι στο αριστερο κατω μερος της κατω πλατης.το ξεκουρασα 2 εβδομαδες χωρις ν α παω σε γιατρο.τον τραυματισμο τον επαθα απο την πρεσα για ποδια.εδω και κατι μερες δεν με ποναει αλλα μονο οταν οδηγαω μετα απο αρκετη ωρα με ποναει υπερβολικα.

εχει συμβει σε κανεναν κατι παρομοιο και αν ναι πως το αντιμετοπισε?

Exci
18-07-09, 12:28
http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?f=24

Napakos
18-07-09, 13:21
καλημερα.δεν ξερω σε ποια κατηγορια εντασεται το θεμα με εναν τραυματισμο που εχω και δε λεει να περασει. πριν 2 χρονια ειχα τραυματιστει στον ωμο. συγκεκριμενα στην εμπροσθια κεφαλι του ωμου.το ξεκουρασα 1 εβδομαδα αλλα απο εκει κ υστερα οποτε κανω επικλινεις πιεσεις η πισεσεις ωμων με ποναει με αποτελεσμα να μην μπορω να αυξησω κιλα.δεν εχω παει σε καποιον ειδικο να το κοιταξει αλλα φοβαμαι μηπως μου εχει αφησει μονιμο κουσουρι.

επισης αλλοσ ενας τραυματισμος ειναι στο αριστερο κατω μερος της κατω πλατης.το ξεκουρασα 2 εβδομαδες χωρις ν α παω σε γιατρο.τον τραυματισμο τον επαθα απο την πρεσα για ποδια.εδω και κατι μερες δεν με ποναει αλλα μονο οταν οδηγαω μετα απο αρκετη ωρα με ποναει υπερβολικα.

εχει συμβει σε κανεναν κατι παρομοιο και αν ναι πως το αντιμετοπισε?

Billy
18-07-09, 20:42
πώς έπαθες τον πρώτο τραυματισμό στον Ωμο;
σε άσκηση; ποιά ασκηση;

Έχει σημασία να θυμηθείς ακριβώς.

DusWS
19-07-09, 00:59
φλεγμονη μου μυριζει σε αναμονη.....

Napakos
19-07-09, 10:11
στις οπισθολεμιες πιεσεις για ωμους λογο υπερβολικων κιλωνκαι για την μεση μου στην πρεσα για ποδια

Billy
19-07-09, 12:29
κλασσική περίπτωση πρόσκρουσης των Στροφέων του Ώμου,
λοιπόν θα το ξεκουράσεις για 2-3 βδομάδες ΕΝΤΕΛΩΣ, δηλ δεν θα κάνεις τίποτα απολύτως καί όταν επανέλθεις θα κάνεις με όσο βάρος δεν σε πονάει, αν σε πονέσει σταματας αμεσως.
Aν δεν το προσέξεις θα σου φημιουργήσει μόνιμο πρόβλημα.

TRIANTAFYLLOU
24-07-09, 23:11
κλασσική περίπτωση πρόσκρουσης των Στροφέων του Ώμου,
λοιπόν θα το ξεκουράσεις για 2-3 βδομάδες ΕΝΤΕΛΩΣ, δηλ δεν θα κάνεις τίποτα απολύτως καί όταν επανέλθεις θα κάνεις με όσο βάρος δεν σε πονάει, αν σε πονέσει σταματας αμεσως.
Aν δεν το προσέξεις θα σου φημιουργήσει μόνιμο πρόβλημα.


σωστός ο billy μεγάλη προσοχη στους ώμους γιατί είναι μια άρθρωση που δεν θα την έλεγα και άρθρωση όπως τα γόνατα και αγκώνες , επειδη έχει μεγαλ΄υτερο εύρος κινήσεων και ενεργοποιήτε σε όλες σχεδόν τίς ασκήσεις αναγκαστικα .

το πρόβλημμα στην πλάτη είναι λόγω των πολλών κιλών και της πίεσης που ασκήθηκε στην πλάτη και το πιθανότερο καμία θλάση γιατί είναι ευαίσθητο εκείνο το σημείο είναι τα μπόσκα που λέμε , μακάρι να μην είναι σκελετικό γιατί είναι μεγαλύτερο πρόβλημμα , οι μυς αν προσέξεις αναρώνουν γρηγορότερα

flowin_through
05-08-09, 18:03
Οι ωμοι ειναι πολυ νευραλγικο σημειο. Και εγω ειχα τραυματιστει πριν 2 χρονια στον αριστερο ωμο στις πιεσεις με αλτηρες. Ηταν σα να με διαπερασε καρφι και πεταξα τους αλτηρες επι τοπου. Για μερες απλως με πονουσε αλλα εγω συνεχιζα να κανω και μια μερα ξυπναω και δε μπορουσα να σηκωσω το χερι μου περα απτην οριζοντια θεση. Πηγα στο νοσοκομειο και μου εκανε αντιφλεγμονωδη ενεση γιατι ειπα στο γιατρο οτι θα παω για προπονηση σημερα οτι και να γινει. Μου ειπε οτι εχω ρηξη περιακανθιου μυος και μου εδειξε 3 ασκησεις για να γυμνασω τον ωμο γυρω γυρω και απλως τις ενσωματωσα στο προγραμμα μου. Αργοτερα ενας αλλος γιατρος μου ειπε οτι εχω τενοντιτιδα. Αnyway μετ απο πολυ καιρο επρασε εντελως. Παντως εγω αποφευγω τις οπισθολαιμιες σαν ο διαολος το λιβανι και τις θεωρω τις πιο σιγουρες για τραυματισμο.