PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΤΡΟΦΗ Κ ΥΠΕΡΙΝΣΟΥΛΙΝΑΙΜΙΑ



crow
20-07-09, 13:01
Εριξα μια ματια στα θεματα κ δεν ειδα κατι παρομοιο,αν υπαρχει sorry.
Υπαρχουν ανθρωποι που πασχουν απο υπερινσουλαιμια κ τις περισσοτερες φορες δεν το ξερουν.
Αν κ ξερω αρκετα μιας κ εχω κ εγω, καμια απαντηση ιατρων δεν με ικανοποιησε στην Ελλαδα.Μονο ο γιατρος του Dorian μου εδωσε μια πιο αναλυτικη εξηγηση.
Whatever, απλα θελω να ρωτησω τη γνωμη σας .....γιατι οσο ζεις μαθαινεις κ γιατι πιστευω πως σιγουρα καποιος θα μου πει κατι που δεν εχω διαβασει ή σκεφτει.
Πια ειναι η ιδανικη διατροφη για καποιον αθλητη που εχει τη συγκεκριμενη ασθενεια?? αν μπορουμε να την πουμε ασθενεια

stavro
20-07-09, 22:55
φιλη crow ελπιζω να παρεις απαντησεις στο ερωτημα σου
αν σου ειναι ευκολο περιεγραψε μας λιγο αυτην την ασθενεια γιατι εχω εντελως αγνοια οπως και αλλα μελη , ισως ακομη μερικοι να πασχουμε απο αυτο και να μην το γνωριζουμε.:unsure:

stelios17
20-07-09, 23:12
Εκανα ενα search στο google και βρηκα κατι ενδιαφερον !

Υπερινσουλιναιμία είναι η αύξηση της ποσότητας ινσουλίνης στο αίμα η οποία προκαλείται μετά από γεύματα τα οποία έχουν μεγάλο ινσουλινικό δείκτη. Συχνά (αλλά όχι πάντοτε) τα γεύματα αυτά έχουν και υψηλό γλυκαιμικό δείκτη, οπότε υπάρχει κάποιος συσχετισμός, ειδικά στους υδατάνθρακες.

Υπερινσουλιναιμία μπορεί να προκληθεί και από ορισμένα αμινοξέα όταν αυτά βρίσκονται σε μεγάλες συγκεντρώσεις. Γι'αυτό, πολλές πρωτεΐνες (με πρώτη την whey) προκαλούν υπερινσουλιναιμία σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό.

Τέλος, υπερινσουλιναιμία μπορεί να δημιουργηθεί με συνεργιστικό τρόπο (δηλαδή αθροιστικό + βάλε) από τους ακόλουθους συνδυασμούς γευμάτων:

α) High-GI C + P
β) High-GI C + αμινοξέα
γ) High-GI C + κορεσμένο λίπος

Η 1η και 2η περίπτωση είναι αυτή που προσπαθούμε να εκμεταλλευτούμε τις πρώτες ώρες μετά την προπόνηση.

Η 3η περίπτωση είναι η απευκτέα, διότι το αποτέλεσμα είναι αποθήκευση λίπους.

Η παρουσία ακόρεστων λιπών μειώνει την ινσουλινική απόκριση, γι'αυτό ο συνδυασμός C + ακόρεστο λίπος είναι πιο ακίνδυνος από το C + κορεσμένο λίπος.

H αύξηση της ινσουλίνης στο αίμα δίνει το έναυσμα για αποθήκευση θρεπτικών συστατικών. Με λίγα λόγια, τρώμε, ανεβαίνει η γλυκόζη στο αίμα, ανεβαίνει η ινσουλίνη στο αίμα, αποθηκεύεται η γλυκόζη, μείωνεται η γλυκόζη στο αίμα. Στην περίπτωση υπερινσουλιναιμίας (με τις περιπτώσεις που ανέφερα πιο πάνω), η αύξηση της γλυκόζης είναι μεγάλη και η επακόλουθη μείωση ακόμη πιο μεγάλη. Το αποτέλεσμα είναι ότι πέφτει η γλυκόζη κάτω από τα προ του γεύματος όρια και ξαναπεινάς.

Ίσως το έχεις νιώσει στην πράξη, να φας ένα γλυκό και μετά από καμιά ώρα να νιώσεις ελαφριά υπογλυκαιμία-λιγούρα και για άλλο γλυκό. Αυτό ακριβώς το πράγμα είναι.

Όταν έχουμε μέτρια απόκριση ινσουλίνης (σε γεύματα μέσου ή μικρού ινσουλινικού δείκτη), τότε δεν παρατηρείται αυτό το "rebound effect" και δεν έχεις έντονο το αίσθημα της πείνας.

Είναι ο λόγος για τον οποίο προωθούνται τόσο πολύ οι τροφές με χαμηλούς γλυκαιμικούς/ινσουλινικούς δείκτες.

*Το κειμενο αυτο εχει συνταχθει απο τον GRF

NASSER
21-07-09, 13:02
Ναντια πολυ καλο θεμα και οντως απουσιαζε απο το φορουμ. Αν και πιστευω πως τη χρυση τομη εσυ ηδη την εχεις βρει ;)

Stelios17 πολυ καλη τοποθετηση επι του θεματος. Προσωπικα συμφωνω με ολα οσα ανεφερες.
Οποιος μπορει, ας προσθεσει επιπλεον πληροφοριες.

crow
21-07-09, 13:14
Στελιο ειναι περιπου οπως τα λες.......με απλα λογια ειναι σαν να περνεις ινσουλινη καθε φορα που τρως.
Αν φας υδατανθρακα η ινσουλινη ανεβαινει φυσιολογικα(οχι αποτομα)αλλα λιγο περισσοτερο απο εναν φυσιολογικο ανθρωπο......κ πεφτει αποτομα με αποτελεσμα να νιωθεις υπογλυκαιμια.
Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οτι εχω πιο εντονα συμπτωματα γιατι εχω τους περισσοτερους υποδοχεις ινσουλινης ενδομυικα.
Αυτο σημαινει πως για να φαω υδατανθρακα(ακομη κ ρυζι ή πατατα) πρεπει πρωτα να φαω κατι γλυκο κ μετα απο 30΄ να φαω το γευμα μου ετσι ωστε να ισσοροποισει η ινσουλινη μου.
Εχει κ αρνητικα κ θετικα απο οτι καταλαβαινει κανεις,αρκει να τα εκμεταλευτεις σωστα. Κ δεν νομιζω οτι ειναι ασθενεια,απλα μια παθηση.
Τελικα εχει κανεις να προτεινει πλανο διατροφης σε καπιον που ειναι αθλητης κ πασχει απο το παραπανω???

crow
21-07-09, 13:18
Νασσερ απλα το βρισκω ενδιαφερον θεμα που σηκωνει πολυ συζητηση.......κ οπως ειπα οσο ζεις μαθαινεις, μεσα απο μια συζητηση παντα ακουγοντε ενδιαφερον αποψεις

KATERINI 144
22-07-09, 21:50
Ναντια αυτό συμβαίνει ανεξάρτητα απο το τη είδους υδατάνθρακα θα φας η' πχ είναι ποιο έντονο με τους ποιο γρήγορα απορροφησημους?
έχεις παρατηρήσει κάτι?!

crow
23-07-09, 18:01
Ναντια αυτό συμβαίνει ανεξάρτητα απο το τη είδους υδατάνθρακα θα φας η' πχ είναι ποιο έντονο με τους ποιο γρήγορα απορροφησημους?
έχεις παρατηρήσει κάτι?!


Αναλογος τι υδατανθρακα θα φας ειναι διαφορετικα τα συμπτωματα.
Ειναι αρκετα πολυπλοκο γιατι εξαρταται κ με τον συνδιασμο.
Ρυζι, μακαρονια, ψωμι με σκοτωνουν,μετα θελω μετα ενα κιλο σιροπιαστα για να ισιοσω!
Με καπια φρουτα δεν εχω προβλημα-ανανας,ακτινιδιο,φραουλες,πεπονι,κερασια,αχλαδια,μηλο-,καπια φρουτα δεν τα τρωω ποτε γιατι μου διμιουργουν πολυ γρηγορα υπογλυκεμια.
Το περιεργο ειναι πως αν φαω παγωτο ή καπια γλυκα ειμαι μια χαρα.
Οπως ενω με ενοχλει η γλυκοζη με την μαλτοδεξτροζη δεν εχω καπιο συμπτωμα αρκει να φαω μετα απο μια ωρα.
Αν ομως συνδιασεις υδατανθρακα με λιπος δεν υπαρχει προβλημα.(δεν το συστηνω γενικοτερα)
Σκεψου πως ειναι το αντιθετο του διαβητικου.....στο περιπου

leangains
24-07-09, 05:07
ωραίο θεμα! πολυ ενδιαφερον!


Γι'αυτό, πολλές πρωτεΐνες (με πρώτη την whey) προκαλούν υπερινσουλιναιμία σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό.

Ποιες άλλες πρωτεινες προκαλουν εκκριση ινσουλινης κ γιατί? καμιά ιδεα?

Τέλος, υπερινσουλιναιμία μπορεί να δημιουργηθεί με συνεργιστικό τρόπο (δηλαδή αθροιστικό + βάλε) από τους ακόλουθους συνδυασμούς γευμάτων:

α) High-GI C + P
β) High-GI C + αμινοξέα

εχουμε μεγαλυτερη εκκριση ινσουλινης απ ότι αν ήταν σκετος υδατάνθρακας? Γιατί αυτό? + Ρ , το Ρ τι ειδος ειναι?

crow
27-07-09, 10:58
H πρωτεινη απο μονη της δεν δημιουργει υπερινσουλιναιμία,μονο οταν ξεπερασει τα 30γρ κ δεν εχει σχεση αν ειναι whey,μονο η ποσοτητα παιζει ρολο.
Γενικοτερα ειναι κατι που δεν σου επιτρεπει να φας μεγαλες ποσοτητες απο καμια τροφη,οσο μεγαλυτερη ποσοτητα φας(ακομη κ σκετο μαρουλι να ειναι)ο οργανισμος σου εκρινει περισσοτερη ινσουλινη.
Βεβεα αναλογα με την τροφη κ τους συνδιασμους αναλογα ειναι κ τα συμπτοματα.
Το προβλημα ειναι με συγκεκριμενους υδατανθρακες που κ με 1 γρ δημιουργητε διαταραχη.

α) High-GI C + P
β) High-GI C + αμινοξέα
Μεγαλυτερη εκκριση εχουμε οταν ειναι σκετος ο υδατανθρακας.
Στον α ή β συνδιασμο εχουμε λιγοτερη εκκριση ινσουλίνης κ μικροτερο αισθημα της υπογλυκαιμιας μετα.
Επισης αν ο C ειναι πχ ρυζι κ το φας πρωτο κ μετα 10' φας το P τοτε το πιο πιθανο ειναι να ερθει η ινσουλινη σου σε ισορροπια κ να μην εχεις κανενα προβλημα.

leangains
27-07-09, 21:18
το ξερεις σίγουρα αυτό που γράφεις στα α,β Ναντια? Κ εδώ κάπου ειχε ανεβασει μια ερευνα ο Ρουλης (αν δεν κάνω λάθος), αλλά δε τη βρίσκω κ μάλλον δε θα ήταν ο Ρούλης,

Γιατί εγώ ξερω το αντίθετο κ για την πρωτείνη για το ανεβαζει ινσουλίνη, δεν εχει σχεση μόνο η ποσότητα, αλλά κ το είδος (η ταχύτητα με την οποία απορροφάται βλ hydrolyzed proteins )

Bρήκα κ αυτό για τη διασκεδαση "Most people remember hydrolyzed proteins were all the rage a few years ago, then dropped off sharply. "Hydrolyzed" basically means the protein has been broken down partially into peptides of different lengths. Because the protein is already partially broken down, it is absorbed faster, which may have positive effects under certain circumstances, and certain metabolic conditions (i.e., burn victims or people with certain digestive disorders and pre-term infants). Whether or not hydrolyzed proteins are truly an advantage to athletes has yet to be proven.

The hype over hydrolyzed proteins was largely based on one rat study that found fasted rats given Hydrolyzed protein had higher nitrogen retention then rats fed whole protein. Human studies have shown that whey peptide-based diets in patients with cancer and crohn's disease result in enhanced nitrogen retention and utilization. To date, no one has followed up with a human study with healthy athletes showing the same thing."
http://www.brinkzone.com/articledeta...catid=3&aid=25

crow
30-07-09, 17:51
το ξερεις σίγουρα αυτό που γράφεις στα α,β Ναντια? Κ εδώ κάπου ειχε ανεβασει μια ερευνα ο Ρουλης (αν δεν κάνω λάθος), αλλά δε τη βρίσκω κ μάλλον δε θα ήταν ο Ρούλης,

Γιατί εγώ ξερω το αντίθετο κ για την πρωτείνη για το ανεβαζει ινσουλίνη, δεν εχει σχεση μόνο η ποσότητα, αλλά κ το είδος (η ταχύτητα με την οποία απορροφάται βλ hydrolyzed proteins )

Ειμαι σιγουρη 99% για αυτα που γραφω,αλλιως δεν θα τα εγραφα.
Η πρωτεινη απο μονη της δεν μπορει να ανεβασει την ινσουλινη,οτι ειδος κ να ειναι.
Μονο αν φαμε υπερβολικη πρωτεινη(καθε ανθρωπος εχει τα δικα του ορια,εμενα το οριο ειναι τα 30γρ) θα ανεβει λιγο η ινσουλινη μας κ προφανος μετα θα εχουμε υπογλυκαιμια αλλα σε πολυ μικρο βαθμο μιας κ δεν θα εχουμε πολυ γλυκογονο στο αιμα.

leangains
30-07-09, 20:01
^^συγνώμη δεν ήθελα να σε προσβαλω. για να το λες ετσι ειναι.


το προβλημα δεν ειναι η ποσότητα, αλλά η χωνεψη, αν δεν χωνευτει --> γλυκονεογεννεση --> ανοδο ινσουλίνης.


ενζυμα εισαγεις στο γευμα?

crow
31-07-09, 13:12
Ο υπερσουλιναιμικος δεν εχει προβλημα χωνεψης ,οποτε δεν υπαρχει θεμα να μην χωνεψει.
Οσο για τη γλυκονεογενεση.....εχεις μαλλον λιγο μπερδεψει τα πραγματα μεσα στο μυαλο σου.
Καταρχην γλυκονεογενεση δημιουργειται οχι οταν δεν χωνευουμε αλλα οταν το σωμα δεν μπορει να μεταβολισει τη γλυκοζη κ δεν εχει καμια μα καμια σχεση με το αν χωνεψουμε την πρωτεινη ή οχι.
Ο κυριος λογος για να μη μεταβολισει το σωμα μας τη γλυκοζη ειναι η ελλειψη ινσουλινης...οποτε αδυνατο να γινει στον υπερσουλιναιμικο μιας που εδω το προβλημα ειναι η υπερβολικη εκριση ινσουλινης.(εχω αναφερει πιο πανω οτι ειναι περιπου το αντιθετο του διαβητικου)
Επισης τη σχεση εχει η γλυκονεογενεση με την ανοδο της ινσουλινης?????
ΚΑΜΙΑ, εκτος αν αλλαξαν τα πραγματα απο τοτε που σπουδασα μεχρι τωρα.
Ελλειψη ινσουλινης--> μη μεταβολισμος της γλυκοζης το σωμα--> ο οργανισμος δεν μπορει να καλυψει της αναγκες του--> ξεκινα η διαδικασια γλυκονεογενεσης--> πρωτη πηγη το οξαλοξικο οξυ.....--> αρχη κετοσης.
Οχι δεν χρησιμοποιω ενζυμα

leangains
31-07-09, 22:28
ευχαριστώ να σαι καλα!

NASSER
03-08-09, 12:36
Παιδια βαζω εδω και το αρθρο που ειναι σχετικο με το γλυκαιμικο δεικτη τροφων γιατι ειναι σχετικο με το τοπικ, ετσι ωστε να εχουμε μια ολοκληρωμενη εικονα.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=642

Raja
04-08-09, 14:43
έχω παρατηρήσει πως συμβαίνει κ σε μένα κάτι παρόμοιο κ παθαίνω εύκολα υπογλυκαιμίες.Έχω καταφέρει όμως με την παρατήρηση να δω τι ακριβώς με πειράζει κ να το παλεύω όσο γίνεται.

1)Αν πίνω πολλου καφέδες σιγουρα παθαίνω υπογλυκαιμία μέσα στην μέρα.

2)Αν αργήσω εστω κ μισή ώρα να φάω το γεύμα μου.

3)Αν όταν βρίσκομαι σε δίαιτα κ τρώω υποθερμιδικά,τυχει κ αυξήσω παραπάνω τις καύσεις μου.

4)το βασικότερο που με πειράζει είναι αν δεν τρώω σταθερές ποσότητες υδατάνθρακα στα γεύματα μου.Δηλ αν προσπαθήσω να κανω διαφορες "διατροφικες τεχνικες" 'οπως κύκλο με τον υδατάνθρακα, δηλ την 1η μερα να φαω χαμηλα,την 2η μέρα μετριο υδατ. κ την 3η μέρα να ανεβάσω,αυτό με σκοτώνει.Το ίδιο κακό μου κάνει αν προσπαθήσω να τρώω χαμηλό υδατ. σε όλα τα γεύματα κ να ανεβάζω μόνο το πρωί κ μεταπροπονητικά με λιώνει κ αυτό κ γενικά οτι με κάνει να εκρρίνω απότομα ινσουλίνη

5)Απο φρούτα μόνο η μπανάνα με κάνει να μην εχω υπογλυκαιμία.Διαφορετικά αν θέλω να φάω απο τα άλλα φρούτα μεταπροπονητικά τα οποία κ λατρεύω,θα πρέπει να φάω αρκετή ποσότητα ώστε να έχω αρκετή γλυκόζη στο αίμα κ να αντέξω την ξαφνική "επίθεση" ινσουλίνης που προκειται να ακολουθήσει.

6)Με σταθεροποιεί αρκετά η προπόνηση με βάρη κ η χρήση πικολινικού χρωμίου.

Αυτά έχω δει στο δικό μου σώμα με την παρατήρηση΄.Έτσι εχω καταφέρει κ το έχω περιορίσει κατα πολύ.
πολύ ωραίο θέμα κ χρήσιμο!!!

tolismann
04-08-09, 14:57
Ο ορρός γάλακτος (κοινώς "whey") είναι τροφή υψηλού ινσουλινικού δείκτη.
Είτε isolate, είτε concentrate, ο δείκτης παραμένει ψηλός.

Το γάλα (είτε άπαχο, είτε ημίπαχο, είτε πλήρες) καθώς και όλα τα γιαούρτια αποτελούνται περιέχουν περίπου 20% whey.

Όλα αυτά τα γαλακτοκομικά θέλουν ΠΟΛΥ προσοχή όταν καταναλώνονται από άτομα με υπερινσουλιναιμία.

Τυριά, κασέρια, κότατζ, συμπληρώματα καζεΐνης, δεν περιέχουν whey.

(Έχω συγγενή που πάσχει από αυτή την ασθένεια και με έχει διαφωτίσει πάνω στο θέμα)

Και μία διευκρίνιση: Άλλο γλυκαιμικός, και άλλο ινσουλινικός δείκτης τροφών...

NASSER
04-08-09, 18:36
Ο ορρός γάλακτος (κοινώς "whey") είναι τροφή υψηλού ινσουλινικού δείκτη.
Είτε isolate, είτε concentrate, ο δείκτης παραμένει ψηλός.

Το γάλα (είτε άπαχο, είτε ημίπαχο, είτε πλήρες) καθώς και όλα τα γιαούρτια αποτελούνται περιέχουν περίπου 20% whey.

Όλα αυτά τα γαλακτοκομικά θέλουν ΠΟΛΥ προσοχή όταν καταναλώνονται από άτομα με υπερινσουλιναιμία.

Τυριά, κασέρια, κότατζ, συμπληρώματα καζεΐνης, δεν περιέχουν whey.

(Έχω συγγενή που πάσχει από αυτή την ασθένεια και με έχει διαφωτίσει πάνω στο θέμα)

Και μία διευκρίνιση: Άλλο γλυκαιμικός, και άλλο ινσουλινικός δείκτης τροφών...

Αν μπορεις δωσε καποιο πινακα ή μια λιστα με ινσουλινικους δεικτες. Οποιος αλλος κατεχει επι του θεματος θα βoηθουσε παιδια να εχουμε ολοκληρωμενη εικονα.

crow
04-08-09, 20:31
Το γαλα εχει ΓΔ 32-31 κ το γιαουρτι 36,θεωρουνται απο τις τροφες ΧΓ, οσο για τη whey αφου εχει αφαιρεθει η λακτοζη(που ειναι κ υδατανθρακας του γαλακτος) πως ανεβαζει την ινσουλινη τοσο πολυ για να θεωρηθει bad food?????
Αν δεν με πιστευεις μετρα τη γλυκοζη στο αιμα σου αφου πιεις πρωτεινη κ δες.
Βεβαια αν πινετε αγνωστου προελευσεως whey κ αλλα συστατικα γραφει κ αλλα εχει δεν φταιω εγω.
Οντως αλλο γλυκαιμικός, και άλλο ινσουλινικός δείκτης τροφών.
Ομως οι γιατροι βασιζονται στον γλυκαιμικο μιας κ ο ινσουλινικος ακομα βρισκετε σε αρχικο σταδιο κ δεν μπορουμε να βασιστουμε.
Αλλωστε μονο 38 τροφες εχουν ινσουλινικο δεικτη.
Τελος οι γιατροι δεν μπορουν να βασιστουν γιατι η αντιδραση καθε οργανισμου ειναι διαφορετικη.....δηλ αν φανε 3 ατομα ρυζι,η ινσουλινη τους θα φτασει σε διαφορετικο χρονο στο μεγιστο,υπαρχουν παραμετροι που κανει τον ινσουλινικο δεικτη δισχρηστο.
Γενικος ομως ειναι πολυ κοντα στον γλυκεμικο δεικτη εκτος απο καποιες τροφες που ενω εχουν σχεδον 0 γλυκεμικο δεικτη εχουν υψηλο ινσουλινικο.
Βασικα αυτα εμαθα στο τελευταιο ιατρικο σεμιναριο μου πηγα πριν 2 χρονια,οποτε ισως κ να υπαρχει εξελιξη στο θεμα τωρα

tolismann
04-08-09, 20:52
Αν μπορεις δωσε καποιο πινακα ή μια λιστα με ινσουλινικους δεικτες. Οποιος αλλος κατεχει επι του θεματος θα βoηθουσε παιδια να εχουμε ολοκληρωμενη εικονα.

Πίνακα δεν έχω καταφέρει να βρω μέχρι στιγμής, αλλά ο ορρός (και όσα γαλακτοκομικά περιέχουν ορρό) είναι οι μοναδικές πηγές ζωϊκής πρωτεΐνης με υψηλό ινσουλινικό δείκτη.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Γάλα & γιαούρτι έχουν χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη.

Από υδατάνθρακες, η πατάτα και η γλυκόζη/δεξτρόζη έχουν υψηλό ινσουλινικό δείκτη.
Θα ψάξω για τα υπόλοιπα.

Να πω και το εξής:

Αν έχουμε τροφές με διαφορετικούς γλυκαιμικούς δείκτες σε ένα γεύμα, τότε ο γλυκαιμικός δείκτης του συνολικού γεύματος κάπως "εξισώνεται".

Γι' αυτό δεν πρέπει να μας απασχολεί ιδιαίτερα ο γλυκαιμικός δείκτης μίας μεμονωμένης τροφής, εφόσον δεν πρόκειται να την φάμε σκέτη.

Αλλά ο ινσουλινικός δείκτης της τροφής δεν επηρέαζεται και πολύ από τον συνδυασμό της με κάποια άλλη.

Πχ, ο γλυκαιμικός δείκτης του γεύματος whey + dextrose εξισώνεται (είναι "κάπως" υψηλός)...
...αλλά ο ινσουλινικός δείκτης αυτού του γεύματος είναι αρκετά ψηλός.

Ένα άλλο γεύμα, πχ βρώμη + whey.
O γλυκαιμικός δείκτης του γεύματος είναι αρκετά χαμηλός, λόγω των πολλών ινών της βρώμης.
Αλλά ο ινσουλινικός δείκτης παραμένει "σχετικά" ψηλός.

Συμπέρασμα:
Άν κάποιος πάσχει από υπερινσουλιναιμία, και θέλει να χρησιμοποιεί whey, γάλα, γιαούρτι, πρέπει να κάνει τα συμπληρώματα ρύθμισης ινσουλίνης (χρώμιο, ALA) δεύτερη φύση του.

Πολλές έρευνες λένε πολλά θετικά και για την κανέλλα ως ρυθμιστή ινσουλίνης (εκτός από την μεγάλη αλκαλικότητα που έχει)
Δλδ, λίγη κανέλλα (υπάρχει και σε μορφή sticks στα S/M) πριν από κάθε γεύμα θα ήταν καλή ιδέα.

Δεν γνωρίζω αν το ρύζι ή τα μακαρόνια ή κάποια φρούτα επιτρέπονται ή όχι, αλλά καλού-κακού λίγη κανέλλα πριν από κάθε γεύμα δεν θα βλάψει.

GRF
05-08-09, 01:16
Εκανα ενα search στο google και βρηκα κατι ενδιαφερον !

Υπερινσουλιναιμία είναι η αύξηση της ποσότητας ινσουλίνης στο αίμα η οποία προκαλείται μετά από γεύματα τα οποία έχουν μεγάλο ινσουλινικό δείκτη. Συχνά (αλλά όχι πάντοτε) τα γεύματα αυτά έχουν και υψηλό γλυκαιμικό δείκτη, οπότε υπάρχει κάποιος συσχετισμός, ειδικά στους υδατάνθρακες.

Υπερινσουλιναιμία μπορεί να προκληθεί και από ορισμένα αμινοξέα όταν αυτά βρίσκονται σε μεγάλες συγκεντρώσεις. Γι'αυτό, πολλές πρωτεΐνες (με πρώτη την whey) προκαλούν υπερινσουλιναιμία σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό.

Τέλος, υπερινσουλιναιμία μπορεί να δημιουργηθεί με συνεργιστικό τρόπο (δηλαδή αθροιστικό + βάλε) από τους ακόλουθους συνδυασμούς γευμάτων:

α) High-GI C + P
β) High-GI C + αμινοξέα
γ) High-GI C + κορεσμένο λίπος

Η 1η και 2η περίπτωση είναι αυτή που προσπαθούμε να εκμεταλλευτούμε τις πρώτες ώρες μετά την προπόνηση.

Η 3η περίπτωση είναι η απευκτέα, διότι το αποτέλεσμα είναι αποθήκευση λίπους.

Η παρουσία ακόρεστων λιπών μειώνει την ινσουλινική απόκριση, γι'αυτό ο συνδυασμός C + ακόρεστο λίπος είναι πιο ακίνδυνος από το C + κορεσμένο λίπος.

H αύξηση της ινσουλίνης στο αίμα δίνει το έναυσμα για αποθήκευση θρεπτικών συστατικών. Με λίγα λόγια, τρώμε, ανεβαίνει η γλυκόζη στο αίμα, ανεβαίνει η ινσουλίνη στο αίμα, αποθηκεύεται η γλυκόζη, μείωνεται η γλυκόζη στο αίμα. Στην περίπτωση υπερινσουλιναιμίας (με τις περιπτώσεις που ανέφερα πιο πάνω), η αύξηση της γλυκόζης είναι μεγάλη και η επακόλουθη μείωση ακόμη πιο μεγάλη. Το αποτέλεσμα είναι ότι πέφτει η γλυκόζη κάτω από τα προ του γεύματος όρια και ξαναπεινάς.

Ίσως το έχεις νιώσει στην πράξη, να φας ένα γλυκό και μετά από καμιά ώρα να νιώσεις ελαφριά υπογλυκαιμία-λιγούρα και για άλλο γλυκό. Αυτό ακριβώς το πράγμα είναι.

Όταν έχουμε μέτρια απόκριση ινσουλίνης (σε γεύματα μέσου ή μικρού ινσουλινικού δείκτη), τότε δεν παρατηρείται αυτό το "rebound effect" και δεν έχεις έντονο το αίσθημα της πείνας.

Είναι ο λόγος για τον οποίο προωθούνται τόσο πολύ οι τροφές με χαμηλούς γλυκαιμικούς/ινσουλινικούς δείκτες.

Μιας που το συγκεκριμένο κείμενο που πόσταρε ο stelios17 το είχε κάποτε γράψει ο υπογεγραμμένος, θα ήθελα να συμπληρώσω με τη σειρά μου τα εξής:

α) Όντως η ινσουλίνη δεν ανεβαίνει μόνο με τη γλυκόζη, αλλά ανεβαίνει και με όσες τροφές περιέχουν whey. Ο λόγος είναι ότι η whey παρέχει γρήγορη πρόσβαση σε BCAA αμινοξέα τα οποία θεωρούνται ινσουλινογενή. Όλες οι πλήρεις πρωτεΐνες περιέχουν BCAA, αλλά η γρήγορη πέψη της whey τα παρέχει άμεσα και μαζικά. Η whey hydrolyzate είναι η πιο ινσουλινογενής από τις whey για ευνόητους λόγους.

β) Η ινσουλίνη που εκκρίνεται είναι συνάρτηση του μεγέθους του γεύματος. Δηλαδή 100 γρ ρύζι θα προκαλέσουν περίπου διπλάσια έκριση ινσουλίνης από 50 γρ. ρύζι. Επομένως πρέπει να λαμβάνεται υπόψη και το μέγεθος του γεύματος. Π.χ. μπορεί τα γαλακτοκομικά να είναι όσο ινσουλινογενή είναι και π.χ. η πατάτα, όμως ένα συνηθισμένο γεύμα περιέχει πολύ μεγαλύτερες ποσότητες υδατάνθρακα από ότι bcaa αμινοξέων. Πρακτικά, το μόνο γεύμα που θα έπρεπε κάποιος με την περίπτωση της Νάντιας να δει είναι το μεταπροπονητικό το οποίο περιέχει λογικά τις μεγαλύτερες ποσότητες BCAA από whey. Οι ποσότητες whey σε άλλα γαλακτοκομικά είναι γενικά μικρές για τυπικές μερίδες (πχ 1 ποτήρι γάλα ή 1 κεσεδάκι γιαούρτι).

γ) Ο γλυκαιμικός δείκτης ενός μεικτού γεύματος είναι ο μέσος όρος των γλυκαιμικών δεικτών των συστατικών. Ο ινσουλινικός δείκτης όμως είναι το άθροισμα των επιμέρους ινσουλινικών δεικτών (διότι η ινσουλίνη όπως είπαμε εξαρτάται από το συνολικό μέγεθος του γεύματος).

crow
05-08-09, 10:42
Αυτες τις τροφες εχω μονο απο το σεμιναριο,αυτη ειναι η σελιδα οπως μας τη δωσανε.Δεν γνωριζω εαν εχουν προσθεσει παραπανω τροφες τωρα

An insulin index of 38 common foods can be found in the November 1997 issue of the American Journal
of Clinical Nutrition. The portion size of each food tested contained 240 calories. Each food was given a
score relative to white bread used as a reference at 100 %.
There were significant differences among foods containing a similar amount of carbohydrate. Overall,
the insulin index of foods was similar to the glycemic index; however, protein rich foods and bakery
products – that were rich in fat and refined carbohydrate – had a higher insulin index than glycemic
index.
The amount of total carbohydrate and sugar in foods were positively related to their insulin index,
whereas fat and protein contents were negatively related. That is, the more carbohydrate and sugar a
food contained, the more insulin was released, but the more fat and protein, the less insulin was released.
The reason to be concerned about the Insulin Index is that insulin is essentially a storage hormone,
evolved to put aside excess carbohydrate calories and store them in the form of fat in case of future
famine. In other words, when we eat too much carbohydrate, we’re sending a hormonal message, via
insulin, to the body (actually, to the adipose cells). The message is “STORE FAT” It is even worse than
that. Not only do increased insulin levels tell the body to store fat; they also tell it to NOT release any
stored fat. This makes it impossible for you to use your own stored body fat for energy. So the excess
carbohydrates in your diet not only make you fat, they make sure you stay fat.

Insulin Index
(240 calorie portion, relative to white bread)
Peanuts ++ 20 Special – K ++++++| 66
Eggs +++ 31 Honey Smacks ++++++| 67
All-Bran +++ 32 Sustain +++++++ 71
Porridge ++++ 40 Doughnuts +++++++ 74
Brown Pasta ++++40 French Fries +++++++ 74
White Pasta ++++40 Corn Flakes +++++++| 75
Cheese ++++| 45 Croissants +++++++| 79
Muesli ++++| 46 White Rice +++++++| 79
Beef +++++ 51 Bananas ++++++++ 81
Popcorn +++++| 54 Cake ++++++++ 82
Grain Bread +++++| 56 Grapes ++++++++ 82
Lentils +++++| 58 Crackers ++++++++| 87
Apples +++++| 59 Ice Cream ++++++++| 89
Fish +++++| 59 Cookies +++++++++ 92
Oranges ++++++ 60 Whole Bread +++++++++| 96
Potato Chips ++++++ 61 White Bread ++++++++++ 100
Brown Rice ++++++ 62 Yogurt ++++++++++| 115
Baked Beans ++++++++++++ 120
Potatoes ++++++++++++ 121
Mars Bar ++++++++++++ 122
Jellybeans ++++++++++++++++ 160

NASSER
05-08-09, 11:48
GRF και crow πιστευω πως εχετε προσθεσει βασικα στοιχεια για πιο ολοκληρωμενη εικονα :thumbup: Πιστευω πως ολοι μαθαμε και απο κατι καινουργιο!

dreads
12-08-09, 02:35
δν ειμαι γιατρος αλλα ο γλυκαιμικος δεικτης πυο περιγραφετε ειναι μονο για καταναλωση της συγκεκριμενης τροφης χωρις καποια αλλη και εφοσον οι περισσοτεροι απο εμας δν καταναλωνουμε μονο υδατανθρακα αλλα και πρωτεινη + λιπη αλλαζουν πολυ οι γλυκαιμικοι δεικτες οποτε μην βασιζεστε σε αυτα .Αν ειχα καποιο τετοιο προβλημα θα εφαρμοζα το πλανο μου ετσι ωστε να μην ειχα σκαμπανεβασματα και αν αυτο σημαινε ζαχαρη και πρωτεινη θα το εκανα..στο τελος της ημερας ειναι θερμιδες μεσα vs θερμιδες εξω που θα παιζουν ρολο..
Αν και μου φαινετε πολυ χοντρο να παθαινετε υπογλυκαιμιες , αν και δν νομιζω οτι ειναι υπογλυκαιμιες αλλα απλα πεινα..ψαξτε το και πραξτε αναλογα :thumbup: