PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραδοσιακοί Έλληνες παλαιστές-αθλητές



Muscleboss
22-07-09, 14:07
Παραθέτω εδώ το παρακάτω άρθρο αν και έχει λίγους μήνες που γράφτηκε στο δίκτυο για να κάνουμε και μια αναφορά στους δυνατούς παλαιστές που πέρασαν από τη χώρα μας τις τελευταίες δεκαετίες του 20ου αιώνα και πολλόι εμπνέυστηκαν απο τη δύναμη και τη μυική τους ανάπτυξη.

----

Ο Τρομάρας άνοιξε (νέο) γυμναστήριο


20260



«Γυμναστήρια Τρομάρας...». Μια αφίσα στο δρόμο στάθηκε η αφορμή για να αναζητήσουμε τον «Ηρακλή» της δεκαετίας του ’60. Πάει καιρός από την τελευταία φορά που είχε απασχολήσει τα media με κάποιο από τα κατορθώματά του. Επειτα από χιλιάδες αγώνες και παραστάσεις σε κάθε γωνιά της Γης, ο 60χρονος σήμερα Τρομάρας αποφάσισε να ζήσει ήρεμα μαζί με τη σύζυγό του και να ασχοληθεί με το γυμναστήριο που εγκαινίασε μόλις πριν από λίγες ημέρες.

«Εφτιαξα ετούτο εδώ το χώρο για να ασχολούμαι με κάτι. Είχα και στο παρελθόν γυμναστήρια. Το 1998 έκλεισα το τελευταίο που είχα στη Φραντζή και μετά από δέκα χρόνια πήρα την απόφαση να επιχειρήσω ξανά. Περισσότερο το έκανα για να έχει κάτι το παιδί μόλις αποφοιτήσει», λέει και μας δείχνει με καμάρι τη φωτογραφία του Κώστα του, του γιου του. «Εχει πάρει τα δικά μου χνάρια. Σπουδάζει γυμναστής στην Κομοτηνή και ασχολείται με την πάλη. Πιστεύω πως θα τα πάει καλά. Είναι θεριό».

Οι τοίχοι του γυμναστηρίου είναι γεμάτοι με ασπρόμαυρες φωτογραφίες από αγώνες του ίδιου και συναδέλφων του. Σαμψών, Μασκοφόρος, Σουγκλάκος, Τζίμης ο Τίγρης. «Ωραίες εποχές. Τι τα ψάχνεις; Τότε ασχολούμασταν με τον αθλητισμό. Σήμερα τα παιδιά έχουν άλλες προτεραιότητες. Θυμάμαι πως σε κάθε αγώνα κόβαμε κοντά στα 40.000 εισιτήρια. Εχω ταξιδέψει σε όλο τον κόσμο: από την Κίνα μέχρι τα βάθη της Αραβίας. Στην εποχή μας δεν πιστεύω πως υπάρχουν αυθεντικοί παλαιστές. Πέρα από τη σωματική δύναμη, απαιτείται και ψυχή».

Το «Τρομάρας» δεν είναι κάποιο παρατσούκλι που του κόλλησε λόγω της μυϊκής του δύναμης. Είναι το επίθετο που κληρονόμησε από τον πατέρα του. «Ο πατέρας μου είναι Τρομάρας και η μάνα μου το γένος... Μητρομάρα. Πώς τα κατάφεραν και τα ταίριαξαν έτσι;», αναρωτιέται και σταυροκοπιέται.

20261


Αναπολώντας το παρελθόν θυμάται τα παιδικά του χρόνια, αλλά και το πρώτο γαϊδούρι που σήκωσε στα χέρια του όταν ήταν ακόμη δέκα χρόνων.

«Κατάγομαι από την Αγία Σοφία, ένα χωριουδάκι της Αιτωλοακαρνανίας. Από μικρό παιδί ήμουν δυνατός. Νομίζω πως το οφείλω στα γονίδια. Και ο πατέρας μου, αλλά και ο παππούς μου ήταν λιοντάρια. Εστυβαν την πέτρα». Αφορμή για να πειραματιστεί με τη δύναμή του στάθηκε ένας παλιός αθλητής. «Δημήτρη Κωνσταντίνου τον έλεγαν. Μια μέρα έδινε παράσταση στην πλατεία του χωριού. Τον είδα να σηκώνει ολόκληρους βράχους και εντυπωσιάστηκα. Ηθελα πολύ να του μοιάσω, έτσι κάποια στιγμή βρέθηκε μπροστά μου ένα γαϊδούρι και το πήρα στους ώμους».

Στην εφηβεία του μετακόμισε με την οικογένειά του στην Αθήνα και ανακάλυψε ένα προπονητήριο όπου θα μπορούσε να παλεύει. «Η μάνα μου φώναζε. Ελεγε στον πατέρα μου να με εμποδίσει να πηγαίνω. Φοβόταν η κακομοίρα μήπως πάθω τίποτα, αλλά εγώ δεν άκουγα. Με τον καιρό κέρδιζα όλο και πιο πολλούς αγώνες. Με καλούσαν σε όλο τον κόσμο και έγινα γνωστός. Εβγαλα πολλά λεφτά, αλλά δεν τα λογάριαζα. Το χειροκρότημα των θεατών ήταν η μεγαλύτερη ανταμοιβή μου».

Την κουβέντα μας διέκοψε για λίγο η κυρία Τρομάρα. «Πώς είμαι παντρεμένος, είναι θαύμα! Την ταλαιπώρησα πολύ. Η αλήθεια είναι πως γνώρισα δόξες. Είχα και αρκετές κατακτήσεις. Η μάνα μου πολλές φορές μπέρδευε και τα ονόματα των κοριτσιών. Κάθε μέρα και άλλη. Με τη Φανή τα πράγματα ήρθαν διαφορετικά: έμεινε έγκυος και αποφασίσαμε να κρατήσουμε το παιδί. Δεν την είχα παντρευτεί μέχρι που ο γιος μου έγινε επτά χρόνων, αλλά και αυτή στάθηκε... αντράκι. Δεν την ένοιαξε ποτέ τι θα πει ο κόσμος».


Ενα τραγούδι για τον Γιωργάρα

«Γεια σου ανίκητε Γιωργάρα, θρύλε ατρόμητε Τρομάρα... έχεις γίνει ήρωάς μας, πρότυπο και ίνδαλμά μας». Μετά τον Κουταλιανό απέκτησε το δικό του τραγούδι και ο Τρομάρας. Δημιουργός των στίχων είναι ο παλαίμαχος παλαιστής και πολλές φορές αντίπαλος του Γιώργου Τρομάρα, Μασκοφόρος ή κατά κόσμον Γιώργος Γουλιόβας. «Είναι τιμή μου που ο Γιώργος έγραψε για εμένα αυτό το τραγούδι. Εκτός από το δικό μου, έγραψε άλλα τρία που αξίζει να τα ακούσει κανείς», λέει ο ίδιος και συμπληρώνει: «Είναι ένα αυθεντικό ζεϊμπέκικο και νομίζω πως θα αγαπηθεί πολύ από τον κόσμο». Το τραγούδι θα ερμηνεύσει ο Μανώλης Τοπάλης, γνωστός τραγουδιστής της δεκαετίας του ’60.


ΑΝΘΗ ΒΟΥΛΓΑΡΗ

Muscleboss
22-07-09, 14:08
Ο Τρομάρας εν δράση! :bbbiceps:


20270



και εδώ με το Ζουγκλάκο νομίζω

http://www.lordofrings.gr/userfiles/image/DIAFORA/ASXETA THEMATA/ELLHNES PALAISTES/Souglakos_Tromaras.jpg

Muscleboss
22-07-09, 14:22
Ο Χρήστος Θεοφίλου γεννήθηκε στο Κουτσοχώρι του Άργους της Ηλείας το 1897 και το 1910 έφτασε 13χρονος στη Νέα Υόρκη ως μετανάστης. Η ζωή του άλλαξε όταν έφηβος μπήκε σε ένα προπονητήριο πάλης και άρχισε να ασχολείται με το άθλημα. Σε έναν απο τους πρώτους αγώνες του στην αρένα London του Πόρτλαντ, ο αθλητικογράφος Ρόσκο Φόσετ του έδωσε το όνομα Τζιμ Λόντος, που επρόκειτο να γίνει το διασημότερο και θρυλικότερο στην ιστορία του επαγγελματικού κατς της Αμερικής.


20262


20263

the_big_litho
22-07-09, 17:58
Ωραιο αρθρο Πανο :thumbup::thumbup:

TRIANTAFYLLOU
22-07-09, 20:15
απο τα ωραιότερα άρθρα μπράβο πάνο , μακάρι να βρούμε και να βαλουμε κι άλλους μεγαλους παλαιστες .

απόδειξη πως τότε ασχολούταν μόνο αυτός που ήταν ταλέντο πραγματικα και για τα σημερινά δεδομένα ήταν άθλοι αυτα που έκαναν αυτοί οι άνθρωποι και το λέω γιατί έχω γνωρίσει πραγματικα ανθρωπους με υπερφυσική δύναμη χωρίς να έχουν γυμναστεί ποτέ , αλλα και η ζωή ήταν τέτοια που μας σκληραγωγούσε όταν εγω πχ στην έκτη δημοτικού όταν αλωνίζαμε τα σιταρια μόνος μου άνέβαζα τσουβάλι με σιτάρι 80 κιλών στην πλατφόρμα και με μάλωνε ο μπαμπάς μου να μην πάθω τίποτε , απλα βλέπαμε τους γονείς που τυρανιόταν και θέλαμε να βοηθήσουμε και τα περισσότερα παιδια το έκαναν αυτό ,είναι ενα είδος γυμναστικής η σκληραγώγησης .

τωρα έχουμε παιδια με σωματικα προσόντα ίσως και καλύτερα αλλα δεν τα καλιεργούν , είναι και ο τρόπος ζωής τέτοιος που το πιο βαρύ πράγμα που σηκωνουν οι περισσότεροι είναι τα βιβλία η τα τετραδια

NASSER
22-07-09, 21:24
ΠΟλυ ωραια αναφορα. Μπραβο και ευχομαστε στο κυριο τρομαρα καλες δουλειες.

:toast:

KATERINI 144
22-07-09, 22:18
^^ +1, ο Σουγκλακος πέθανε σχετικα πρόσφατα για οσους δε γνωριζουν.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%80%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%82_%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%BB%CE%AC%CE%BA%CE%BF%CF%82

Polyneikos
23-07-09, 10:17
Απόστολος Σουγκλάκος (R.I.P.)

Ο Απόστολος Σουγκλάκος γεννήθηκε στα Μανιάτικα του Πειραιά, 1950. Ο πατέρας του είχε ήδη 3 κόρες όταν γεννήθηκε ο Απόστολος. Ο Απόστολος δεν ήταν ποτέ ένας καλός μαθητής και ποτέ δεν ολοκλήρωσε τις σπουδές στο σχολείο και άρχισε από πολύ μικρός να ασχολείται μα τα σπορ. Ασχολήθηκε με το ποδόσφαιρο για μια περίοδο 3 μηνών και σε ηλικία 10 ετών άρχισε την πυγμαχία. Τίποτα όμως από τα προηγούμενα δεν τον συγκίνησαν σημαντικά και τότε άρχισε να ασχολείται με την πάλη που τον έκανε διάσημο και για αυτόν τον λόγο ταξίδεψε Ευρώπη , Αφρική και Αμερική. Στις αρχές της δεκαετίας του 60 άρχισε να ασχολείται και με τον κινηματογράφο. Έλαβε μέρος σε περισσότερες από 60 ταινίες.
Η χρυσή εποχή της καριέρας του ήταν η δεκαετία του 80. Το 1984 του δόθηκε η ευκαιρία να πρωταγωνιστήσει και σε ταινία με τον τίτλο “Τα Καθάρματα “. Την επόμενη χρονιά ( 1985 ) γύρισε την ταινία “Το ρεμάλι της Αθήνας“ ως πρωταγωνιστής και πάλι. Ενώ το 2002 γύρισε την ταινία “Τα ρεμάλια”.
Παράλληλα παρουσιαζόταν σε διάφορες εκπομπές ψυχαγωγικού περιεχομένου στην τηλεόραση ενώ ασχολήθηκε και με την δισκογραφία και το 2000 έκανε ένα CD με τον τίτλο “Τα Ραπίσματα”.
Τον Αύγουστο του 2006 υπέστη εγκεφαλικό επεισόδιο στη Ρόδο, όπου βρισκόταν για επαγγελματικούς λόγους και το διάστημα αυτό ήταν σε κώμα στο νοσοκομείο. Πέθανε έπειτα από δύο εβδομάδες, στις 5 Σεπτεμβρίου του 2006, σε ηλικία 56 ετών. Κηδεύτηκε στο Γ’ Νεκροταφείο και είχε τρία παιδιά.


ΦΙΛΜΟΓΡΑΦΙΑ

Η επιστροφή των καθαρμάτων (2003) Βιντεοταινία
Τα ρεμάλια ( 2002 )
Ο γίγαντας ( 2000 ) Βιντεοταινία
Μαύρο γάλα (2000)
Ανδρες έτοιμοι για όλα (τηλεοπτική σειρά) (1999)
Κωνσταντίνου και Ελένης (τηλεοπτική σειρά)
Το κάνει ή δεν το κάνει (1997) Τηλεπαιχνίδι
Η βεντέτα (τηλεοπτικό επεισόδιο)
Ράδιο Μόσχα (1995) (χωρίς όνομα στους τίτλους)
Το αηδόνι της καρδιάς ( 1989 ) Βιντεοταινία
Ο στραγγαλιστής της Συγγρού (1989) Βιντεοταινία
Ματωμένα όνειρα (1989) Βιντεοταινία
Ένας, αλλά Λέων (1988 )
Ο πρωταθλητής (1987) Βιντεοταινία
Και καψούρια... και μπακούρια (1987) Βιντεοταινία
Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει (1986) Βιντεοταινία
Καράτε με, αντέχω (1986) Βιντεοταινία
Ρεμάλι της Αθήνας (1985)
Χαμός στο Αιγαίο (1985)
Τα καθάρματα (1984)
Νιάτα στη λάσπη (1984)
Ρόδα, τσάντα και κοπάνα Νο 3 (1984)
Ρόδα, τσάντα και κοπάνα Νο 2 (1983)
Ο στόχος (1983)
Αχτύπητα.. καμάκια! (1983)
Χούλιγκανς κάτω τα χέρια από τα νιάτα (1983)
Απίθανοι, αλλιώτικοι και ωραίοι (1982)
Παγίδα στην Ελλάδα (1982)
Ρόδα, τσάντα και κοπάνα (1982)
Καμικάζι τσαντάκιας (1982)
Ο Λαμπρούκος μπαλαντέρ (1981)
Πανικός στα σχολεία (1981)
Πάμε για καφέ; (1981)
Γκαρσονιέρα για 1 Ο (1981)
Έξοδος κινδύνου (1980)
Ρένα, να η ευκαιρία (1980)
Καθένας με την τρέλα του (1980)
Escape to Athena (1979
Στρατιώτης
Τα Παιδιά της Πιάτσας (1979)
Τζακ ο Καβαλάρης (1979)
Ο παλαβός κόσμος του Θανάση (1979)
Une femme u sa fenktre (1976) (χωρίς το όνομά του στους τίτλους)
Ο Θανάσης στη χώρα της σφαλιάρας (1976)
Όργια σε τιμή ευκαιρίας (1973)
Ερωτικός παροξυσμός (1973)
Ευδοκία (1971)
Γενναίοι του Βορρά (1970)
Να 'τανε το 13 να 'πεφτε σε μας (1970)
Θου-Βου φαλακρός πράκτωρ, επιχείρησης γης Μαδιάμ (1969)
Ο άνθρωπος της καρπαζιάς (1969)
Το αφεντικό μου ήταν κορόιδο (1969)
Το ΠΡΟΠΟ και τα μπουζούκια (1968 )
Τα ψίχουλα του κόσμου (1968 )
Ο Κούκλος (1968 )
Ο Τυχεράκιας (1968 )
Δημήτρη μου... Δημήτρη μου (1967)
Μίνι φούστα και καράτε (1967)
Τρούμπα 67 (1967)
Πατέρα κάτσε φρόνιμα (1967)
Ο κόσμος τρελάθηκε (1967)
Η κοροϊδάρα (1967)
Το χρήμα ήταν βρώμικο (1967)
Η δοκιμασία (1966)
Η αρτίστα (1966)
Ο Επαναστάτης (1965)
Η Κύπρος στις φλόγες (1964)
Στρατιώτης
Ο δρόμος με τα κόκκινα φώτα (1963) (χωρίς το όνομά του στους τίτλους)




36807






Παραθετω μια συνεντευξη που είχε δωσει ο Σουγκλακος στον Μακη Παπασημακόπουλο :

Το θέμα δεν είναι αν ξέρεις τον Απόστολο Σουγκλάκο. Με την ίδια λογική, όλοι ξέρουμε το Χρυσό Derby της ΙΟΝ. Πόσα όμως θυμούνται να έχουν φάει; Τη φάτσα και το όνομα όλοι το γνωρίζουμε. Ο Απόστολος Σουγκλάκος, όμως, περιδιαβαίνει το μήκος και το πλάτος της ελληνικής κοινωνίας σχεδόν 5 δεκαετίες τώρα. Βαράει, σηκώνει, χορεύει και αν τα πάρει και κρανίο σου σκάει κι ένα MC-ing στο μαπίδι, που θα ζήλευε και ο Chuck D. Δε μπορείς να τον οριοθετήσεις. Θες να τον χλευάσεις ως γραφικό; Κάνε το! Απλά φρόντισε να μάθεις ότι δεν του καίγεται δεκάρα. Α! και που σαι; Τσάκο και ένα 10ευρω να πας να αγοράσεις και ένα καφάσι χιούμορ.

The time is now, ladies and gentlemen. The king is back, so stand the fuck aside. Για όσους δεν άκουσαν ο «Σουγκ» επιστρέφει δυναμικά στο προσκήνιο αυτήν την Παρασκευή, υποσχόμενος ένα μακελειό άνευ προηγουμένου. Ήταν δυνατόν να μη σπεύσω για συνέντευξη; Ποιος τους γ… τους Franz Ferdinard. Με τεχνολογικό set up που θα έκανε τον Bill Gates να βρέξει το σωβρακάκι του, αράζω και ετοιμάζομαι να υποδεχτώ τηλεφωνικά τον Master of Disaster. WE HAVE LIFT OFF.


36805


Απόστολε γειά χαρά. Ο Μάκης είμαι.

Έλα! Είσαι έτοιμός;

Πανέτοιμος θα έλεγα.

Α μπράβο!

Λοιπόν, Απόστολε, τι μπορούμε να περιμένουμε από το νταβαντούρι της Παρασκευής; Καταρχήν, η ιδέα ήταν δική σου;

Δική μου και του Νίκου του Τριανταφυλλίδη.

Δηλαδή τα σκετσάκια και όλα αυτά;

Όχι! Αυτά, ήταν όλα δικά μου!

Τι να περιμένουμε λοιπόν;

Έχουμε ξεκινήσει τώρα…;

Ναι βέβαια!

Α, ωραία! Τι μπορούμε να περιμένουμε; Λοιπόν πολλά happening. Θα έχει παλαιστές που θα κάνουν επίδειξη ειδικής δυνάμεως, θα χει τραγούδι, θα χει μάγους ταχυδακτυλουργούς, θα χουμε εκπλήξεις, παλαίμαχους του χώρου που θα χορέψουν Ζορμπά, λαϊκούς χορούς κι όλα αυτά. (σσ:Αν δω κανένα Πεφάνη να χώνει ζεμπεκιά, έχω ανέβει με πιάτα, λουλούδια και βεγγαλικά, μα το Χριστό) και από μένα θα τραγουδήσω τα κομμάτια τα ραπ μου, θα παιχτούν αποσπάσματα από τις ταινίες μου, τις 180 που έχω κάνει, θα προλογίσω, θα μιλήσω, θα γίνει χαμός.

Απόστολε, κακά τα ψέμματα (σσ:μα ποιος την σκέφτηκε αυτή την έκφραση; ), είσαι μια φυσιογνωμία που έχει επιβιώσει πολλές δεκαετίες στο κουρμπέτι, αλλά φαντάζομαι για πολλούς από τους νεότερους που δε σε θυμούνται στα ντουζένια σου, είσαι απλά μια φιγούρα, ένα γνωστό όνομα. Έτσι λοιπόν, αν έπρεπε να τους περιγράψεις τον Απόστολο Σουγκλάκο σε 3 – 4 κουβέντες, τι θα τους έλεγες;

Ότι είναι ένας ήρωας μιας γενιάς της Ελλάδας, που ξεκίνησε σαν παλαιστής, έφτασε να γυρίσει όλον τον κόσμο, έφτασε να απειλήσει τον Αμίν Νταντά της Ουγκάντας που ήταν ο φόβος και ο τρόμος, μαζί και συγχρόνως έπαιζε στον μαυρόασπρο ελληνικό κινηματογράφο διάφορα ρολάκια που βγήκανε τώρα και συνεχίζει ακάθεκτος με θάρρος, τόλμη και γοητεία! (σσ:Φέρτε τον Ρον Μος το χλεχλέ να δει πως γίνεται).

Μπορούμε να περιμένουμε νέες κινηματογραφικές εξορμήσεις από σένα;

Κινηματογραφικές εξορμήσεις περιμένουμε και ήδη γίνονται. Έχω τώρα μια ταινία που φτιάχνεται, τον «Διπλό Άνθρωπο» αλλά αυτό δεν είναι τόσο άμεσο όσο είναι ότι θα βγω πάλι στο ρινγκ, και το χειμώνα, πρώτα ο θεός, θα κάνω δύο εμφανίσεις (σσ:να ρε ειδήσεις αποκλειστικές! Αυτά είναι) στο κλειστό του Παναθηναϊκού και στο ΣΕΦ. Είναι ο γυρισμός της μάνας που λέμε, ο γυρισμός του πατέρα της παλαίστρας.

Και να σου πω, να περιμένουμε να σε δούμε να παλεύεις με παλιούς γνωστούς αντιπάλους ή νέες φάτσες;

Όχι! Και νέες φάτσες και παλιούς και νέους αντιπάλους. (σσ:είναι αυτό που λέμε, και στον τελικό θα γίνει της πουτάνας)


36804


Αν έπρεπε να ξεχωρίσεις μια στιγμή από τα τόσα χρόνια πάλης, ποια είναι η στιγμή που θα θυμάσαι για πάντα;

Θα έλεγα πως είναι όταν νίκησα τον Ασάσιν, τον Ρώσο, τον Γίγαντα πρίν 10 χρόνια περίπου στο ΣΕΦ. Είχε 15.000 κόσμο μέσα και ήταν μια νίκη που ήταν όνειρό μου να παίξω στο ΣΕΦ, γιατί νόμιζα πως δε θα παίξω ποτέ εκεί μέσα, οι διοργανωτές ζητάγανε πολλά λεφτά και ξαφνικά ήρθανε οι Αμερικάνοι και με επιλέξανε σαν τον μόνο Έλληνα να παίξω με το Ρώσο. Και έπαιξα με το Ρώσο, μπήκα με τα τσολιαδίστικα μέσα, ακούστηκαν «Τα Παιδιά του Πειραιά» μιας και είμαι και Πειραιώτης και κατάφερα μια νίκη που ήταν και η μητέρα μου και οι γονείς μου και όλοι και με σηκώσανε στα χέρια και με γυρνάγανε μέχρι τις 2 τη νύχτα μέσα στον Πειραιά.

Τώρα που είναι και της μόδας, εσύ το Αμερικάνικο…

Το κάτς λες, το ρεστλινγκ;

Ναι αυτό!

Κοίταξε ωραίο είναι. Κι αυτό γιγάντιο είναι, δεν είναι τυχαίο.

Θεωρείς όμως, ότι είναι πιο ψεύτικο από αυτά που κάνατε από αυτά που κάνατε εσείς;

Όντως! Αλλά το ξύλο, ξύλο. Οι κλωτσιές και οι μπουνιές πέφτουνε.

Θυμάμαι κάποιους δικούς σου αγώνες που παίζατε σε παρκέ.

Καλά εμείς δεν παίζουμε πολλές φορές καν σε ρινγκ. Στα τσιμέντα απάνω. Αλλά εγώ είχα και το άλλο πρόβλημα. Είχα συνήθως 2 αντιπάλους και με κοπανάγανε για να ευχαριστηθεί ο κόσμος και δέκα μέρες μετά δεν μπορούσα να περπατήσω, πόναγε το κεφάλι, πόναγα όλος, μόνο και μόνο για να τους ξαναβάλω στο ρινγκ. Γι αυτό ήμουν ένας χαρισματικός αθλητής και ο κόσμος με ακολουθούσε και όταν ήμουν απάνω το μόνο που σκεφτόμουνα ήταν πώς να κατατροπώσω τον αντίπαλο, έδινα και τη ζωή μου ακόμα προκειμένου να ευχαριστηθεί ο φίλαθλος. Κοίταξε, εγώ αν ήμουνα σε ένα άλλο κράτος, θα μου είχανε κάνει αγάλματα, θα έπαιρνα ότι ήθελα, θα είχα χορηγούς, θα ήμουνα ο TOP! Αλλά εμένα μ’αρέσει η Ψαροκώσταινα, περπατάω στο δρόμο και μου λένε «γειά σου μεγάλε», είναι μια ηθική ικανοποίηση. (σσ:Να τα βλέπουν οι Καλομοίρες, γαμώ το φελέκι μου…Σε τι κόσμο φέρνουμε τα παιδιά μας Νίκο Τσιαμτσίκα;)


http://www.avopolis.gr/greek/interviews/Souglakos3.jpg


Στο μεγάλο σου comeback με την «Επιστροφή των Καθαρμάτων», ήμουν στο Gagarin και ομολογώ ότι τέτοιο παροξυσμό δε μπορώ να ξαναθυμηθώ.

Ναι, ήταν η συνέχεια, η παρωδία της ταινίας «Τα Καθάρματα» πρίν 23 χρόνια που έκανε ο Λευτέρης ο Μπόγρης, το παιδί και ναι ήταν και πολύς νέος κόσμος που με είχε μάθει από τους μπαμπάδες τους.

Εσένα πως σου φάνηκε η ταινία;

Πάντως, εγώ πιστεύω ότι τα ίδια θα γίνουν την Παρασκευή στο Gagarin! Θα το δεις…( σσ:Δεν απάντησε αλλά χαλάλι του! Όσοι έχετε την ευκαιρία να δείτε αυτή την ταινία αρπάξτε τη από τα μαλλιά. Η σκηνή δε με το showdown Σουγκλάκου – Τρομάρα είναι για πολλά λαχεία! Ήρθαμε για τα χαλιά).

Απόστολε είσαι ένας άνθρωπος που τα λέει έξω από τα δόντια (άλλο κλισέ κύρους). Παραδόξως όμως δε σου δίνουν το βήμα για να τα πεις.

Κοίταξε, μόλις αρχίσω και μιλάω εγώ, δεν κρατιέμαι, αρχίζουν βάζουν διαφημίσεις, τέτοια πράγματα, τους έχω μάθει εγώ αυτούς τους ανθρώπους, οπότε για να μη χάσω το μεροκάματο συμβιβάζομαι και γω και δε μιλάω καθόλου.


36806

Αν έπρεπε όμως τώρα, γιατί σε αυτή τη συνέντεξη δεν υπάρχουν διαφημίσεις, να πεις κάτι που σε χαλάει στην Ελλάδα, αυτό τι θα ήταν;

Έχουμε γεμίσει από σκουληκάνθρωπους, δεν υπάρχει αρσενικότητα, αντριλίκι στις λέξεις, ο άντρας δεν είναι μόνο στο σώμα, είναι και στις εξηγήσεις, λείπει η μπέσα, ο αντρισμός κάποιων δεκαετιών πριν και νομίζω πως γι αυτό δε φταίει ο κόσμος, φταίει το σύστημα που τους έχουνε φτιάξει. Λείπει το αρσενικό. Με χαλάει πολύ να πηγαίνω σε ένα club και να βλέπω 10 κοπελίτσες πανέμορφες να περιμένουν να τις φλερτάρουν τ’αγόρια και αυτά να μη τις φλερτάρουνε. Και λέω, ωχ τι έχουμε να πάθουμε με τους γιους και τα παιδιά μας.

Μιλώντας για τις κοπέλες, οι γυναίκες τι ρόλο έχουνε παίξει στη ζωή σου;

Το βασικότερο. Πρώτα ήμουνα μαμάκιας, η μάνα μου και μετά όλες οι άλλες γυναίκες της ζωής μου. Νομίζω πως ζωή χωρίς γυναίκα δεν αξίζει να συζητάμε. (σσ:Γι αυτό την επόμενη φορά κορίτσια μη γυρνάτε την πλάτη. Κι όχι δεν μιλάει το ποτό. Πολύ)

Πως πήρες την απόφαση να ανέβεις ξανά στο ρινγκ;

Ο κόσμος, ο κόσμος. Μου έλειψε πολύ…

Να πω κάτι άλλο; Νομίζω πως δεν ωφελεί. Αφήστε τους δίσκους, τα καλύτερα, τα χειρότερα. Τσακιστείτε κι ελάτε στο Gagarin την Παρασκευή. Ειλικρινά δεν θέλω να στείλω τον Απόστολο στο σπίτι σας. Μην με αναγκάσετε να το κάνω. Και μια και είμαστε εδώ, ο πρώτος ή η πρώτη που θα μπει στο Gagarin φορώντας ηλεκτρονικό μπουφάν, κερδίζει δώρο. Όποιος ή όποια θυμάται τι είναι το ηλεκτρονικό μπουφάν (τουλάχιστον αυτό) κερδίζει μια μπύρα. Το ορκίζομαι στη χαίτη του Πεφάνη. Καληνύχτα σας

Muscleboss
23-07-09, 11:14
Ο ήρωας που κλαίει...

20264




«Δεν ζητάω ελεημοσύνη από κανέναν, όμως θεωρώ ότι μια σύνταξη μου αξίζει» λέει ο 81χρονος σήμερα Σαμψών (κατά κόσμον Γιάννης Κεσκιλίδης) που με τα κατορθώματά του μεγάλωσαν πολλές γενιές Ελλήνων. Το παράπονο τον πνίγει και βουρκώνει... Ενα δάκρυ κυλάει στο πρόσωπο του ήρωα, το σκουπίζει βιαστικά και προσθέτει: «Εχω γυρίσει όλη την Ελλάδα, δεν υπάρχει γωνιά αυτής της χώρας που να μην έχω δώσει παράσταση. Κάποτε όλοι με χειροκροτούσαν και με θεωρούσαν ημίθεο, σαν τον Ηρακλή. Πολιτικοί με πλησίαζαν για να μου σφίξουν το χέρι. Αλλά τώρα που γέρασα με ξέχασαν...»

Ανδρώθηκε στους δρόμους, αναδείχθηκε σε πλατείες και εκεί δημιούργησε το μύθο του. Ατσάλινος άνθρωπος που... μασούσε σίδερα, σήκωνε βάρη που ζύγιζαν τόνους, έσπαζε πέτρες πάνω στο σώμα του, τραβούσε με τα δόντια κάρα και αυτοκίνητα, λύγιζε βέργες και τέντωνε σούστες. Στην Ελλάδα των πολέμων, σε μια χώρα που είχε ανάγκη τα θαύματα, ο Σαμψών έγινε υπερ-ήρωας. «Ο Ηρακλής που νικούσε πάντα το θηρίο»!

Μόνο που τα χρόνια πέρασαν και σήμερα, αφού έχει σπάσει εκατομμύρια πέτρες στο κεφάλι του και έχει δώσει χιλιάδες παραστάσεις σε κάθε γωνιά της Ελλάδας, ο τελευταίος «Κουταλιανός» της Αθήνας έχει να αντιμετωπίσει μόνο το «θηρίο» της αδιαφορίας της ελληνικής Πολιτείας...

Ο Σαμψών, κουρασμένος πια και ταλαιπωρημένος από τους τραυματισμούς που υπέστη κατά τη διάρκεια της επαγγελματικής του πορείας, ζει με τη σύζυγό του σε ένα μικρό σπίτι στη Νέα Ιωνία, συντροφιά με τις χιλιάδες αναμνήσεις του από την πορεία του, αλλά και από τους φίλους του, τον Κουταλιανό, τον Τζίμη, τον Τίγρη, τον Αρμάο.

20265


«Εμεινα μόνος μου. Είμαι ο τελευταίος της εποχής μας. Μιας εποχής δύσκολης, αλλά και τόσο γλυκιάς» λέει και τα μάτια του λάμπουν. Θυμάται με συγκίνηση το θέαμα που πρόσφεραν όλοι τους και την αγάπη που εισέπρατταν από τον κόσμο. «Ο κόσμος μας αγκάλιαζε, μας φιλούσε... Και τούτο συμβαίνει και τώρα. Ο κόσμος δεν ξεχνάει. Μόνο η Πολιτεία ξεχνάει» σημείωσε με παράπονο και πρόσθεσε: «Πήγα στον τότε υφυπουργό Αθλητισμού Γιώργο Λιάνη και του μίλησα γι' αυτή την τιμητική σύνταξη. Μου υποσχέθηκε ότι θα την έπαιρνα, αλλά μετά τα πράγματα άλλαξαν. Εφυγε από το υπουργείο πριν προλάβει να το κανονίσει... Επειτα προσπάθησα να συναντήσω τον Γιώργο Ορφανό. Πήγα δύο φορές να τον βρω, αλλά δεν τα κατάφερα... Ηταν σαν να ψάχνω βελόνα στα άχυρα για να βγάλω άκρη...»

Κληρονόμησε το χάρισμα της δύναμης από τον παππού του

Η ζωή αλλά και η πορεία του πάλαι ποτέ παλαιστή και αθλητή δρόμου μοιάζει με παραμύθι, αλλά όχι με το αναμενόμενο τέλος... Οπως εξιστόρησε ο ίδιος, είχε την ευλογία να κληρονομήσει ένα χάρισμα. «Το χάρισμα της δύναμης, το οποίο πήρα από τον παππού μου, τον Παύλο. Ο παππούς ήταν παλαιστής στη Μικρά Ασία, ενώ ο πατέρας μου είχε ασχοληθεί και αυτός ερασιτεχνικά με την πάλη. Οταν ήμουν μικρό παιδί, κατάλαβα ότι είχα κάτι το ιδιαίτερο, μια δύναμη απίστευτη, που δεν μπορούσα καλά-καλά να τη συνειδητοποιήσω» λέει και προσθέτει: «Θυμάμαι ότι ήμουν δεν ήμουν επτά ετών, όταν έπιασα δουλειά στα κάρβουνα για να ζήσω. Εκεί σήκωνα τα τσουβάλια, λες και ήταν άδεια...»

Τα παιδικά του χρόνια ήταν πολύ σκληρά. «Φτώχεια, μεγάλη φτώχεια. Η καημένη η μανούλα μου με θήλαζε μέχρι τα δύο μου χρόνια, καθώς δεν υπήρχε φαγητό για να μου δώσει. Επειτα τριγυρνούσα στην Αθήνα και έψαχνα στους δρόμους να βρω οτιδήποτε τρωγόταν. Ακόμα και λεμονόκουπες. Δούλεψα παντού: σε ανθρακωρυχεία, σε γαλακτοπωλεία, σε σιδεράδικα, όπου έβρισκα... Ηταν δύσκολα χρόνια. Εύχομαι ποτέ να μην ξανάρθουν» αναφέρει φανερά συγκινημένος και συνεχίζει: «Κάποια στιγμή στα 13 μου χρόνια άρχισα την πάλη. Ημουν στον Πειραϊκό Σύλλογο και είχα δάσκαλο τον Χαρίλαο Μοσχίδη. Εκεί κατάλαβα και τη δύναμή μου. Σήκωνα τα ασήκωτα... Σίδερα, πέτρες-ογκόλιθους, αμόνια και άλλα. Ετσι μου κόλλησε και το ψευδώνυμο Σαμψών. Από ένα σημείο και μετά κανείς δεν με ήξερε ως Γιάννη Κεσκιλίδη. Ολοι με ήξεραν και με ξέρουν ως Σαμψών».


20266



Ωστόσο η πάλη «ψωμί δεν είχε», όπως σημείωσε χαρακτηριστικά, κι έτσι ο Παναγής Κουταλιανός βρήκε τη λύση και άνοιξε το δρόμο σε όλους. «Ο Παναγής δημιούργησε τα νούμερα. Ξεκίνησε τις παραστάσεις κι εγώ, ο Τζίμης, ο Αρμάος και ο Τίγρης ακολουθήσαμε. Κάναμε περιοδείες σε όλη την Ελλάδα, σε όλα τα χωριά και μαζεύαμε χρήματα για να ζήσουμε τις οικογένειές μας. Προσφέραμε θέαμα και ο κόσμος μας λάτρευε».

Μάλιστα με τα χρήματα από τις περιοδείες ο Σαμψών κατάφερε να μεγαλώσει και να σπουδάσει δύο παιδιά. «Ο γιος μου έγινε ακτινολόγος και η κόρη μου μικροβιολόγος» λέει με υπερηφάνεια και με μάτια γεμάτα αγάπη θυμάται τις στιγμές που γυρνούσε από τα χωριά στην Αθήνα κι έμπαινε στο σπίτι του. «Με περίμεναν πώς και πώς για να τα πάρω αγκαλιά. Δόξα τω θεώ, έχω μια πολύ ωραία οικογένεια που πάντα με στηρίζει».

Ωστόσο, δεν μπορεί να κρύψει τη μεγάλη του αδυναμία για το αγγελούδι του. «Την εγγονή μου. Τώρα που γέρασα και σταμάτησα τις παραστάσεις παίζω με την εγγονή μου. Είναι η χαρά μου, η ζωή μου» τονίζει και κοιτάζει το ρολόι για να φύγει και να πάει να τη συναντήσει...

«Εχω σπάσει 900.000.000 πέτρες στο κεφάλι μου»

Στη διάρκεια της πορείας του ο Σαμψών έκανε πράγματα που φαντάζουν απίστευτα για έναν κοινό θνητό!

Μέχρι και πριν από δέκα χρόνια, οπότε σταμάτησε τα νούμερα, δεν είχε αφήσει πέτρα για πέτρα. «Εχω σπάσει εννιακόσια εκατομμύρια πέτρες στο κεφάλι μου, άντεξα φορτηγό 3,5 τόνων πάνω στο σώμα μου, έχω τραβήξει εκατοντάδες αυτοκίνητα, φορτηγά και τρακτέρ με τα δόντια μου και βέβαια το πλήρωσα ακριβά...» τονίζει και αναφέρεται στα προβλήματα υγείας που σήμερα αντιμετωπίζει.

20267


«Εχω σπάσει πλευρά, άνοιξα το κεφάλι μου πάμπολλες φορές και τώρα πληρώνω για τα κατορθώματά μου. Εχω συχνά ζαλάδες, ενώ έχασα και ύψος. Από 1,65 κατέληξα 1,58. Αυτά έχει όμως η ζωή. Το κάθε πράγμα έχει και το τίμημά του...»

Τελειώνοντας τη συζήτηση ο Σαμψών ζήτησε ακόμη μία φορά οι αρμόδιοι να του δώσουν μια ελπίδα για το μέλλον. «Αυτή την πενιχρή τιμητική σύνταξη για να ζήσω... Κάποτε ο Παναγής Κουταλιανός πήγαινε κι έδινε λεφτά σε φτωχούς ανθρώπους και στο τέλος πέθανε στην ψάθα... Εγώ δεν έκανα ποτέ λεφτά. Οπως και οι άλλοι που τον ακολουθήσαμε και δεν έχουμε φτάσει ακόμα στο τέλος...»

billys15
24-07-09, 01:14
Πολυ ωραιο θεμα Πανο! Πραγματικα αυτοι οι ανθρωποι εχουν χαρισμα,τοσο σε νου οσο και σωμα!

TRIANTAFYLLOU
24-07-09, 02:12
πραγματικα συγκηνιτικό το άρθρο αυτο όταν βλέπεις αυτούς τους ανθρώπους που έκαναν γνωστη την ελλαδα σ όλο τον κόσμο με τις φυσικες υπεράνθρωπες δυνάμεις τους ενω κυριολεκτικα δεν είχαν να φάνε τα λόγια είναι πολύ λίγα και φτωχα για να τους περιγράψουν .

πραγματικα συγκινούμε όταν διαβάζω γι αυτούς τους ανθρώπους και στο τέλος είναι παραμελημένοι και όλα αυτα τα έκαναν χωρίς ουτε κάν να τρώνε σωστα είναι πραγματικά αξιοθαύμαστοι :bowdown::bowdown::bowdown:

Εχετλαίος
26-07-09, 11:24
Κάποτε λόγω μεγάλης ανάγκης δούλευα 2 δουλειές, μια πρωινή 8-16 και μια απόγευμα 18-24. Κομμάτια στην κούραση έτρεχα να προλάβω το τελευταίο λεωφορείο από Γλυφάδα μπας και προλάβω το τελευταιό τρόλευ από την Πανεπιστημίου. Ένα βράδυ βλέπω να μπαίνει σε αυτό το τελευταίο τρόλευ ένα σκυφτό κοντό ανθρωπάκι, αρκετά ηλικιωμένο, που στα χέρια του κρατούσε μια τσάντα φάρμακα...
Τον ξάνοιγα από τη μια, τον ξάνοιγα από την άλλη και ξάφνου θυμήθηκα!
Θυμήθηκα τον ήρωα των παιδικών μου χρόνων, τον κοντό γίγαντα που στην πλατεία στο λιμάνι στα Χανιά έσπαγε πέτρες στο κεφάλι του και απέκρουε σπαθιά με την κοιλιά του. Ο άνθρωπος που φαινόταν παντοδύναμος και άτρωτος, βράχος δύναμης και τόλμης!
Τον πλησίασα και έσκυψα δίπλα του στο κάθισμά του.
"Είστε ο Σαμψών;", τον ρώτησα με φωνή που έτρεμε από συγκίνηση
"Ναι παιδί μου, με ξέρεις;"
Και έβαλα κάτι κλάμματα που ντράπηκα και το μπόι μου και την ηλικία μου...
Κατάλαβε, ο Σαμψών, και με έπιασε από τον ώμο
"ο Χρόνος, παιδί μου, ο Χρόνος!"
Στην μεθεπόμενη στάση κατέβηκα. Πολύ στεναχωρημένος αλλά και πολύ περήφανος που μπόρεσα και του έσφιξα το χέρι πριν κατέβω.
Για εμένα ήταν και θα είναι ο πρώτος των πρώτων!

LION
02-11-10, 12:04
Ο 81 χρονος σήμερα Σαμψών (κατά κόσμον Γιάννης Κεσκιλίδης). Ατσάλινος άνθρωπος που... μασούσε σίδερα, σήκωνε βάρη που ζύγιζαν τόνους, έσπαζε πέτρες πάνω στο σώμα του, τραβούσε με τα δόντια κάρα και αυτοκίνητα, λύγιζε βέργες και τέντωνε σούστες. Στην Ελλάδα των πολέμων, σε μια χώρα που είχε ανάγκη τα θαύματα, ο Σαμψών έγινε υπερ-ήρωας. «Ο Ηρακλής που νικούσε πάντα το θηρίο»!
«Εμεινα μόνος μου. Είμαι ο τελευταίος της εποχής μας. Μιας εποχής δύσκολης, αλλά και τόσο γλυκιάς»
«Κάποια στιγμή στα 13 μου χρόνια άρχισα την πάλη. Ημουν στον Πειραϊκό Σύλλογο και είχα δάσκαλο τον Χαρίλαο Μοσχίδη. Εκεί κατάλαβα και τη δύναμή μου. Σήκωνα τα ασήκωτα... Σίδερα, πέτρες-ογκόλιθους, αμόνια και άλλα. Ετσι μου κόλλησε και το ψευδώνυμο Σαμψών. Από ένα σημείο και μετά κανείς δεν με ήξερε ως Γιάννη Κεσκιλίδη. Ολοι με ήξεραν και με ξέρουν ως Σαμψών»
(Αποσπασματα απο συνεντευξη στην κ. Γιουλη Σταριδα το 2008.)

Νομιζω οτι αξιζει ενα αφιερωμα σ'αυτον τον ΑΘΛΗΤΗ,για να τον γνωρισουν οι νεοτεροι!:clap::clap::clap:

Eddie
02-11-10, 12:13
Βεβαια!!!Θα ψαξω και γω να βρω φωτο και βιντεο..

Σαμψων,Τζιμης ο τιγρης και ο Τζιμης Αρμαος οπου ηταν και μεντορας του Μπουρναζου καποτε καλο ειναι να εχουν μια θεση εδω μεσα.

giannis64
02-11-10, 12:17
υπαρχει μια αναφορα εδω

Παραδοσιακοί Έλληνες παλαιστές (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=90983)

LION
02-11-10, 12:32
(Μπραβο παιδια,προσπαθω τοση ωρα να ανεβασω φωτο και δεν βρισκω ακρη!)
Προκειται για εναν ανθρωπο αξιο θαυμασμου και για τον τροπο που εκανε γυμναστικη και για τα τεραστια αποθεματα δυναμης που ειχε!:bowdown:

LION
02-11-10, 12:40
20269

LION
02-11-10, 13:06
Oι φωτογραφιες ειναι απο ημερολογια με αφιερωσεις.Μην σας μπερδευει η ημερομηνια επανω!
Aνθρωπος αφιερωμενος στη γυμναστικη μια ζωη!Ακομη και πριν 2 χρονια που τον ειδα,εκανε καμψεις μονο με τους αντιχειρες!
(Δεν ειχα δει το θεμα με τους παραδοσιακους αθλητες.Ας μεταφερθει αν θελετε.)

20268

TRIANTAFYLLOU
02-11-10, 16:49
αξίζει να γίνετε αναφορα γι αυτούς τους ανθρώπους που αν ζούσαν στην αμερική η μια άλλη χώρα σίγουρα θα είχαν μια άλλη τύχη καλύτερη.

ποιός θα έλεγε το παραμικρό αν μεριμνούσε το κράτος και τούς έδινε μια σύνταξη , τόσα και τόσα έχουν φάει και τα πληρώνει ο λαός αυτή η σύνταξη θα ήταν σταγόνα στον ωκεανό

σε μερικές ώρες θα είμαι με τον σπύρο τον μπουρνάζο στο γυμναστήριο και θα τον ρωτήσω μήπως ξέρει κάτι κάποια πληροφορία γι αυτόν τον άνθρωπο :clap::clap::clap::clap::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

Devil
02-11-10, 18:21
:clap::clap::clap::clap::clap:

Gaspari
02-11-10, 18:37
Πολύ καλή η συνέντευξη του.. Ωραίο topic!:clap::clap::clap::clap:

StefPat
02-11-10, 18:52
Όντως, "θρύλος" ο άνθρωπος, κι πολύ καλή κι η συνέντευξη μέσω της οποίας μαθαίνουμε για την κατάσταση των γέρων ανθρώπων, όπως κι την αντιμετώπιση προς τους γέρους ανθρώπους από τους "μεγαλύτερους"..!

bodystyle
05-11-10, 21:02
μπραβο ,παιδια ωραιο θεμα. ειναι πολυ μεγαλη η αδικη απαξιωση του κρατους προς αυτους τους τοτε γιγαντες. απ αυτους και τα κατα τοπους πανηγυρια ξεκινησαν τη γυμναστικη με βαρη πολλοι παλαιοτεροι και εμεις βλεποντας τους.ηρωες της εποχης τους...

-beba-
06-11-10, 18:22
:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

dionisos
06-11-10, 19:19
Αγνοί άνθρωποι γεμάτοι αγάπη για αυτό που έκαναν! Όσο για την πολιτεία και τη στάση απέναντί τους αυτή είναι αξιοθρήνητη και κατώτερη των περιστάσεων.

chaniotis.manos
17-12-10, 23:35
για ποια συνταξη μιλαμε ρε παιδια?εδω ο μεγαλος τζιμης ο τιγρης κηδευτηκε χειροτερα και απο σκυλι.με ξερα μπαζα!!ουτε καν ενα απλο σταυρο δεν του εβαλε η πολιτεια!ουτε το σταυρο του χριστου!!ντροπη!!!οταν το ειδα στο βιντεο εβαλα τα κλαματα.τιποτα αλλο δεν εχω να πω!γιατι αν πω..........καταλαβαινετε το τι κουβεντες θα πω!!

El Topo
18-12-10, 02:13
Aκόμα και αν η κ..οπολιτεία φέρεται στους ανθρώπους αυτούς με τον ασχημότερο τρόπο, πάντα θα έχουν μια θέση στην καρδιά μας ως αγνοί αθλητές και άνθρωποι με ιδιαίτερες δυνάμεις που προσέφεραν θέαμα και χαρά στον κόσμο.

Ένα μεγάλο μπράβο σε όλη τη γενιά αυτή αλλά και ένα ακόμα στον ύστατο Σαμψών!

loufas
21-01-11, 16:27
qL6a3hYRfbI

loufas
21-01-11, 16:30
PNjpzSEZtsA

Polyneikos
21-01-11, 20:26
Συγχωνευτηκαν 3 τοπικς από το Ελληνικο Bodybuilding και τις Γενικες Συζητησεις καθως υπήρχε αναλογο τόπικ του Πανου :toast::toast:

tasos2
21-01-11, 22:02
Αυτοι ρε παιδια ειχαν ογκο μεν αλλα δε φαινονταν για μυωδεις. Τον τρομαρα ας πουμε με μια πρωτη ματια χοντρο θα τον ελεγα

Polyneikos
21-01-11, 23:29
Το βασικο τους προτερημα είναι η υπερφυσικη δυναμη,σιγουρα εχουν μυικότητα αλλα δεν προπονιόντουσαν για bbing,ετσι ώστε να αναδείξουν απλα τους μυς τους μεσω γραμμωσης..
Επίσης να μην ξεχναμε και τις εποχες των αθλητων αυτων αλλα και τα μεσα,τότε υπήρχε φτωχεια και πεινα...

eras
21-01-11, 23:46
ΣΙΔΕΡΑ ΜΑΣΑΕΙ Ο ΚΟΥΤΑΛΙΑΝΟΣ

Σε ένα νησί, που λεγόταν Κούταλη στην θάλασσα του Μαρμαρά, με Έλληνες κατοίκους που φημίζονταν για την ναυτοσύνη τους, επιδέξιοι σφουγγαράδες και κυρίως γενναίοι, που τους έκανε λεβέντες, δυνατούς στην ψυχή και στο σώμα.

Του Παναγή ο πατέρας ήταν ναυτικός, κείνα τα χρόνια στον Μόλυβο της Μυτιλήνης γινόταν πανηγύρι, πήγαν πολλοί Τούρκοι από τον πασά για να γλεντήσουν, τότε έτυχε να γίνεται πάλη. Ο πατέρας του Παναγή, πήγε να πουλήσει ψάρια και παστούς κολιούς.

Όταν έμαθε ότι γινόταν πάλη, ζήτησε από τον πασά να παλέψει, ήταν πολύ γερός, έριξε όλους τους παλαιστές κάτω. Ο πασάς του έκανε το τραπέζι και στον καφέ τον φαρμάκωσε.

Ο Παναγής ήταν μικρός εκείνα τα χρόνια.

Στην Κούταλη λοιπόν ερχόταν πολλά ιταλικά καράβια και έκαναν στάση εκεί λόγω χειμώνα. Ο Παναγής πήγαινε και του έδιναν βοήθεια, πότε χρηματική και πότε τρόφιμα. Μια μέρα πήρε μερικούς Ιταλούς και πήγε στο καφενείο για να τους κεράσει.

Ένας Κουταλιανός που μισούσε τον Παναγή, είπε, ότι έγινε άνθρωπος του Καλεμτσή ο γιος. Του λέει λοιπόν ο Παναγής, «δεν με πιάνει το μάτι σου». Αυτός θύμωσε και ορμά κατά του Παναγή να τον μαχαιρώσει, άναψε το αίμα του Παναγή και τον αρπάζει και τον πετάει έξω από το παράθυρο.

Αλλά αφού ήταν κακός ο άλλος η μάνα του, του λέει να φύγει να πάει στην Πόλη στον νονό του.


κορυφή

Στα 1870 ένα αμούστακο παιδί, ο Παναγής ναυτολογήθηκε ως μούτσος σε ένα καράβι της πατρίδας του, το καράβι ήταν τρικάταρτο, με διπλό κατάστρωμα και έκανε μεταφορές στις ακτές της Μαύρης θάλασσας, σταΠαναγής Κουταλιανός 1847-1916 λιμάνια της Τουρκίας και της Ρωσίας. Το παιδί λοιπόν αυτό δεν σταματούσε ποτέ την δουλειά, πήγαινε παντού, όσο επικίνδυνο και αν ήταν.

Το πλοίο λοιπόν που εργαζόταν ταξίδευε σε άγνωστα νερά, όταν λοιπόν βράδιασε ο καπετάνιος έριξε άγκυρα μέχρι να ξημερώσει, για να σαλπάρουν με ασφάλεια το πρωί, τα χαράματα όμως φύσηξαν επικίνδυνοι άνεμοι και έπρεπε γρήγορα να σηκώσουν άγκυρα για να σωθεί το πλοίο. Η άγκυρα όμως είχε μπλέξει σε βράχους και το ναυάγιο ήταν σίγουρο.

Τότε ο Παναγής, το νιό παιδί παραμέρισε το πλήρωμα και μόνος του κατάφερε να σηκώσει την άγκυρα, την μπόμπα, την άγκουρα, όπως την έλεγαν οι Κουταλιανοί. Από τότε όλοι θα μιλούν για τον Παναγή τον κουταλιανό, με ιδιαίτερο θαυμασμό και δέος για τις ικανότητες του. Παναγής Κουταλιανός 1847-1916

Σαν πήγαν στην Αγγλία οι ναύτες το κάνανε κουβέντα στα καφενεία και διαδόθηκε σε όλη την πόλη. Το άκουσε ο βασιλιάς και έστειλε περίπολο και τον κάλεσε. Ο βασιλιάς είχε ένα πολύ δυνατό αράπη και έβαλε τον Παναγή να παλέψει μαζί του.

Την ώρα που έδωσαν τα χέρια, ο αράπης κατάλαβε ότι ο Παναγής ήταν πολύ δυνατός και του έταξε εκατό λίρες αν τον άφηνε να τον νικήσει. Ο Παναγής για να πάρει τις εκατό λίρες έπεσε αλλά οι θεατές που ήταν εκεί φώναζαν! «Δεν ντρέπεσαι Παναγή;», τότε λέγει ο Παναγής « δεν με νίκησες αράπη , οι λίρες με νίκησαν». Τότε έγινε άλλη πάλη και χτύπησε τον αράπη και τον έριξε κάτω μέχρι θανάτου.

κορυφή

Κατά την διάρκεια των ταξιδιών του, όταν αναζητούσε τον πατέρα του, έφθασε στην Κύπρο, όπου έμαθε ότι ο πατέρας του εργαζόταν σε ένα κτήμα και πήγε να τον βρει.

Στην συζήτηση που είχαν, ο πατέρας του δεν τον πίστευε ότι ήταν ο Παναγής και του ζήτησε να αποδείξει την δύναμη του. Ο τρόπος ήταν ο εξής: θα έπρεπε να βγάλει μια συκιά, που υπήρχε στο κτήμα, τότε ο Παναγής, χωρίς καθόλου να διστάσει, έβγαλε το δένδρο και τότε ο πατέρας του τον αποδέχτηκε και τον αγκάλιασε.

Ο Παναγής χρησιμοποίησε την δύναμη του για να κάνει καλό σε συνανθρώπους του. Σε ένα ταξίδι στην Ν. Αμερική, σε ένα λιμάνι μια τοπική συμμορία έκλεψε μια όμορφη κοπέλα για λύτρα, ο Κουταλιανός κατάφερε να «σπάσει» στο ξύλο τους απαγωγείς και την κοπέλα αφού την έκανε ορθόδοξη την παντρεύτηκε στην πατρίδα του.

Φυσικά για αυτό υπάρχουν άλλες φήμες. Στον πόλεμο Γαλλίας και Γερμανίας, λένε ότι πήγεΠαναγής Κουταλιανός 1847-1916 εθελοντής και αφού τελείωσε ο πόλεμος πήγε στην Αμερική, ήθελε λοιπόν δουλειά. Πηγαίνει σε ένα γραφείο για δουλειά, τον πήραν εκεί , είχαν 10 παλαιστές και όλους τους έριχνε κάτω. Το αφεντικό του λοιπόν του ζήτησε να πέσει και εκείνος κάτω, αλλά ο Παναγής δεν άκουγε. Τότε αντί για παλαιστή, του έστειλε τίγρη. Φυσικά ο Παναγής δεν σάστισε καθόλου και έσκισε το ζώο.

Τότε ο Παναγής έφυγε από εκεί, γύρισε όλο τον κόσμο, πάλεψε και με τον ταύρο στην Ισπανία. Από εκεί λένε ότι πήρε μια γυναίκα την Παλμίρα.

κορυφή

Ένα από τα πιο σπουδαία κατορθώματα του ήταν να κουβαλά τρία κανόνια, ένα στους ώμους και δυο κρεμούσε με αλυσίδες στα πλευρά του δεξιά και αριστερά, μετά τα πυροδοτούσε ο ίδιος, τα πάντα γύρω τραντάζονταν ενώ αυτός έμενε ατάραχος στην θέση του.Παναγής Κουταλιανός 1847-1916

Στην Κωνσταντινούπολη βασίλευε ο αιμοσταγής Σουλτάνος Αβδούλ Χαμίτ που είχε αδυναμία στις αιματηρές συγκρούσεις. Το καμάρι του ήταν ένας Αράπης, κυριολεκτικά θεριό, έτσι σκέφτηκε ότι ήταν μοναδική ευκαιρία να ταπεινώσει το καμάρι των γκιαούρηδων, τον Παναγή. Έτσι οργάνωσε ένα αγώνα, στην Πόλη ελπίζοντας να συντρίψει τον Παναγή. Ο Αράπης όμως άφησε στον στίβο να βγει πρώτος ο Κουταλιανός και ενώ τον περίμενε, άνοιξε ένα κλουβί και έριξε στην αρένα μια τίγρη. Ο Παναγής αντέδρασε αμέσως άρπαξε με τα χέρια του τις δυο σιαγόνες του θηρίου και το έσκισε στα δύο. panagis7.jpg (17777 bytes)

Ο Σουλτάνος θαύμασε την ανδρεία του και τότε κρέμασε ανάποδα τον Αράπη και είπε στον Παναγή, « Γκιαούρη ζήτησε ότι θες και θα το έχεις».

Τότε ο Παναγής έδειξε για άλλη μια φορά την φιλοπατρία του, ζήτησε να εκδοθεί φιρμάνι που να απαλλάσσει τους κατοίκους του νησιού του από φόρους.

Ο Χαμίτ δέχθηκε την επιθυμία του και ρώτησε τους υπουργούς του, που βρίσκεται η Κούταλη, κανείς όμως δεν το ήξερε και ο σουλτάνος έγινε για άλλη μια φορά έξω φρενών.

Πάντως το φιρμάνι εκδόθηκε και έδωσε ιδιαίτερη χαρά στο νησί του. Οι δημογέροντες για να τον τιμήσουν έκαναν τα εξής:

Έκοψαν κίτρινα μεταλίκια, χάραξαν στην μέση σταυρό και με αυτό το νόμισμα η οικογένεια του Παναγή μπορούσε να ψωνίζει ότι ήθελε από το νησί. Για πρώτη φορά εκδόθηκε χριστιανικό νόμισμα μέσα στην Οθωμανική αυτοκρατορία.

Ο Παναγής όμως ποτέ δεν χρησιμοποίησε αυτά τα νομίσματα και τα κράτησε μόνο για ενθύμια.

Εδώ αξίζει να σημειωθεί ότι με δυσκολία τα έφερνε βόλτα, αυτός ο λεβέντης, αλλά οι σφουγγαράδες του νησιού ποτέ δεν τον άφηναν έτσι, δεν ξεχνούσαν να βοηθούν ένα παλικάρι σαν τον Παναγή και έτσι πορευόταν.

κορυφή

Ένας τόσο γενναίος άνθρωπος, έφυγε από την ζωή εντελώς άδοξα.Παναγής Κουταλιανός 1847-1916

Η αιτία του θανάτου του προήλθε από ένα κάλο που είχε στο πόδι του.

Αποφάσισε λοιπόν να τον κόψει μόνος του με το ξυράφι που ξυριζόταν, αλλά δυστυχώς η πληγή που δημιουργήθηκε μολύνθηκε και του προκάλεσε γάγγραινα. Ο ακρωτηριασμός του ποδιού του δεν τον έσωσε και έτσι πέθανε στο νοσοκομείο μόνος , σε ηλικία μικρότερη των 50 χρόνων.

Είχε τέσσερα παιδιά όταν πέθανε, τον Έλληνα, τον Τζώρτζη, τον Φραντζέσκο, τον Αντώνη και μία κόρη την Ελένη.



Ο Παναγής ακόμα και μετά τον θάνατο του, λειτούργησε λυτρωτικά. Στην κατοχή λοιπόν των Γερμανών, οι κατακτητές είχαν συγκεντρώσει όλο το χωριό στην Αγία Μαρίνα γιατί υπήρχε καταγγελία για προδοσία.

Στο σπίτι λοιπόν της κυρίας Φαρφυρής Βασιλειάδου υπήρχαν πολλές φωτογραφίες του Παναγή, αφού ήταν συγγενής τους. Οι Γερμανοί έτρεχαν από σπίτι σε σπίτι για να τους βγάλουν όλους έξω. Ο Γερμανός που μπήκε στο σπίτι τους, αμέσως είδε τις φωτογραφίες του Κουταλιανού και θαύμασε την γενναιότητα του, τότε είπε να μην βγει κανείς από αυτό το σπίτι και έτσι σώθηκε όλη η οικογένεια. Προκαλούσε λοιπόν τρόμο και δέος ακόμα και στις φωτογραφίες του, για αυτό και γινόταν αντικείμενο θαυμασμού ακόμα και από τους Γερμανούς.

http://www.dimosneaskoutalis.gr/tourodigos/tp/koutalianos.htm

Polyneikos
21-01-11, 23:47
^^^Ωραίο ποστ,ευχαριστουμε για τις πληροφορίες!!

-----


Να παρω και εγω την πάσα σε αυτο το τόπικ και να αναφερω εναν ανθρωπο από τον χώρο του bbing,τον Γιαννη Κωστογλάκη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=7532),εχουμε κανει και εκτενεστερη αναφορα στην ενότητα Ελληνικο bbing...

20305



20306



Ξεκινησε να διακρίνεται σε αγωνες bbing αλλα λίγο η ταση της εποχης αλλα και η υπερφυσικη του δύναμη τον εστρεψαν παράλληλα και στην παλη (αλλά και στις επιδείξεις δύναμης)
Ταξίδεψε ως παλαιστης σε πολλες χωρες και εκπροσωπησε την Ελλάδα..
Δεν θα ξεχασω ενα χαρακτηριστικο αρθρο που περιεγραφε εναν αγωνα του που πεταξε εναν παλιαστη από τον ρίνγκ και τον έφτασε στην 2η-3η σειρα καθισματων !!


20307

20308


2 αποσπάσματα της Αθλητικης Ηχω,από τις πολλες αναφορες που του εχουν γίνει

20309

20310

loufas
22-01-11, 00:17
Αυτοι ρε παιδια ειχαν ογκο μεν αλλα δε φαινονταν για μυωδεις. Τον τρομαρα ας πουμε με μια πρωτη ματια χοντρο θα τον ελεγα
ο τρομαρας εχει πει οτι δε πηρε ουτε σκονη πρωτεινη! κατσαρολα μονο!γενημενος δυνατος! σκυλι!και καλος ανθρωπος! αλλοι με αυτοι την δυναμη θα την εκμεταλευονταν με κακοβουλους τροπους! αυτος δεν εχει τσακωθει με ανθρωπο ποτε

tasos2
22-01-11, 23:58
αυτος δεν εχει τσακωθει με ανθρωπο ποτε

Χαχαχαχα! Τι να τσακωθει ρε! Αυτος αμα σου σφιξει το χερι θα στο κανει κιμα :turtle:

loufas
23-01-11, 00:30
Χαχαχαχα! Τι να τσακωθει ρε! Αυτος αμα σου σφιξει το χερι θα στο κανει κιμα :turtle:
θα στο ξεκοκαλισει αν θες!και μετα κιμα!

eras
30-01-11, 23:36
]"ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟΦΑΛΟΣ "

O Δημήτριος Τόφαλος (Πάτρα 1884[1]- Πάτρα 15 Νοεμβρίου 1966) ήταν αθλητής της άρσης βαρών. Το 1899 γράφεται στην Γ.Ε. Πατρών, τη σημερινή Παναχαϊκή Γ.Ε.. Παρόλο το ελάττωμα που είχε (σε ηλικία 12 ετών είχε ένα ατύχημα που είχε σαν συνέπεια το ένα του χέρι να είναι πιο μικρό) πέτυχε αμέτρητες νίκες στην άρση βαρών και έγινε διάσημος στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Πάμπολλες φορές πρωταθλητής Ελλάδος και πρώτος με παγκόσμιο ρεκόρ στην μεσολυμπιάδα του 1906 στην Αθήνα. Αξίζει να σημειωθεί πως το ρεκόρ που κατέρριψε ήταν δικό του από το 1904. Δεν ευτύχησε να λάβει μέρος στην Ολυμπιάδα του 1904 στο Σαιντ Λούις καθώς αρρώστησε κατά τη διάρκεια του ταξιδιού και αναγκάστηκε να νοσηλευτεί σε νοσοκομείο στην Αμβέρσα. Μέγιστη ατυχία, αν αναλογιστεί κανείς πως για να πραγματοποιήσει το ταξίδι έγινε έρανος ώστε να συγκεντρωθεί το ποσό που χρειαζόταν, το οποίο ήταν υπέρογκο για την εποχή. Το 1908 το πρόγραμμα των αγώνων δυστυχώς δεν συμπεριλάμβανε πια την άρση βαρών.

Το 1906 μετά το τέλος της μεσολυμπιάδας, κατά την επιστροφή του στην Πάτρα, οι Πατρινοί του επιφύλαξαν πρωτοφανή υποδοχή με αξιοσημείωτο χαρακτηριστικό ότι στον σταθμό τον περίμεναν 6.000 περίπου φίλαθλοι. Το παγκόσμιο ρεκόρ του διατηρήθηκε μέχρι το 1914. Αργότερα έφυγε για την Αμερική όπου έκανε μεγάλη καριέρα σαν αθλητής της ελευθέρας πάλης (κατς), ενώ έκανε και καριέρα τενόρου. Το 1952, διάσημος πλέον, επέστρεψε στην Πάτρα όπου έζησε μέχρι το τέλος της ζωής του.

Είχε κατακτήσει 140 έπαθλα στην άρση βαρών και 251 στην ελευθέρα πάλη (κατς). Στην Αμερική διετέλεσε μάνατζερ και προπονητής του Τζιμ Λόντου και πρόεδρος του ελληνικού συλλόγου Ερμής Νέας Υόρκης[2]. Η Πάτρα τον τίμησε, δίνοντας το όνομά του σε οδό της πόλης αλλά και στο κλειστό γυμναστήριο στη συνοικία προάστιο της Πάτρας.

Σε νεότερους χρόνους το όνομά του έγινε συνώνυμο του πολύ δυνατού και μεγαλόσωμου άντρα.(Π.χ. αυτός είναι τόφαλος=θηριώδης.)

http://el.wikipedia.org

exkaliber
14-03-11, 00:16
^^ +1, ο Σουγκλακος πέθανε σχετικα πρόσφατα για οσους δε γνωριζουν.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%80%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%82_%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%BB%CE%AC%CE%BA%CE%BF%CF%82

RIP
ελα ρε δεν το ηξερα
κριμα ο ανθρωπος
τοσο νεος

paulakos
18-03-11, 14:39
Στην ψαθα....δυστυχως...

pankration
17-05-11, 20:39
Δυστυχώς αυτά τα αθλήματα δε "τα φαιρνουν" στο επίσημο κράτος όπως σε άλλες χώρες και δεν υπάρχει καμία πρόνοια για αυτούς τους αθλητές...
δείτε ακόμα και σήμερα στους αγώνες MMA αλλά και σε άλλα πρωταθλήματα πολεμικών τεχνών... οι αθλητές πληρώνουν τη συμμετοχή από τη τσέπη τους... και μετά λέμε πως θα προχωρήσουν τα πράγματα!
πάντως respect σε όλους αυτολυς τους παλιούς που ο καθένας είχε και κάτι να μας δώσει...

Timoleon
30-06-11, 15:04
Υπηρξε και ο Δημήτρης Καρυστινός,ο οποίος απεβίωσε 74 ετών. Από τους πλέον δυνατούς παλαιστές. Επαιξε σε αρκετές ¨ελληνικές ταινίες¨. Η σωματική του διάπλαση ήτο τέτοια που άνετα θα μπορούσε να ¨σταθεί¨ στις μέρες μας. Ηταν από τους λίγους στα Βαλκάνια,τότε,που η περιφέρια των γυμνασμένων μπράτσων του άγγιζε τα 50 εκατοστά. Αν έπιανε κάποιον/κάτι έστω με τα δάκτυλα του χεριού του μόνο,δεν του έφευγε με τίποτα. Κι αυτός βιοπαλαιστής στο λιμάνι του Πειραιά έψαχνε για μεροκάματα...Αχ βρε Ελλάδα, τρως τα παιδιά σου_

MusclesOfShadow
05-08-11, 21:08
Oλοι αυτοι οι αξιοθαυμαστοι αθλητες ειναι παραδειγματα σκληρης αφοσιωσης και ψυχικου σθενους μονο ή υπηρχε και κατι αλλο εκ γεννετης που τους βοηθησε σε αυτο που εκαναν?

Polyneikos
06-08-11, 10:30
Η δυναμη ειναι θεμα DNA,εκασκείται κιολας αλλα καποιοι το εχουν εκγεννετης ως χαρισμα.

MusclesOfShadow
06-08-11, 13:23
Kαταλαβα!:)
Αλλα σιγουρα ειχαν και καποιο τροπο προπονησης αυτοι οι αθλητες, ετσι δεν ειναι? Θα μπορουσα να ανοιξω ενα τοπικ για την προπονηση τους ή δεν θα υπαρξουν...απαντησεις?

franky94
06-11-11, 15:32
qL6a3hYRfbI

θυμαμαι στο δημοτικο ειχε ερθει ο τρομαρας στο σχολειο και τραβαγε 2-3 αυτοκινητα!!με εντυπωσιασε ιδιαιτερα!!τρομερος!!!

ΑΛΕΞΙΟΥ
17-12-11, 21:52
Πραγματικα συγχαρητηρια για το θεμα!
Δεν προκειται μονο για ΘΡΥΛΟΥΣ, αλλα ξυπναει μεσα μας και μνημες.
Τους θυμαμαι τη δεκαετια 70' σε αγωνες κατς σε γηπεδο μπασκετ της Αθηνας.Αν δεν κανω λαθος στο Σπορτινγκ.Θυμαμαι πως ο κοσμος τους αποθεωνε! Συγκλονιστικο! Μοναδικο!

Να αναφερω επισης πως εχω καθησει σε συγγενικο μου σπιτι καποτε για φαγητο, και καλεσμενος ηταν ο Ιβαν Μποριενκωφ.Πραγματι,ετρωγαν αρκετα..:)

Και βεβαια καθε Κυριακη στην Πλ.Δημαρχειας τοτε, ο Μεγαλος Σαμψων εδινε πραγματικα ρεσιταλ!
Πιστος κι εγω στο ραντεβου αυτο,με πηγαινε βολτα ο πατερας μου να τον δω,και μετα συνεχιζαμε την κυριακατικη βολτα μας στο μοναστηρακι,και στο ''γιουσουρουμ''...
Μπραβο, ξανα συγχαρητηρια για το θεμα, το υλικο, οπως επισης ευχαριστουμε για τις γλυκες αναμνησεις που μας χαρισατε!

morbit_killer
29-12-11, 11:05
Υπηρξε και ο Δημήτρης Καρυστινός,ο οποίος απεβίωσε 74 ετών. Από τους πλέον δυνατούς παλαιστές. Επαιξε σε αρκετές ¨ελληνικές ταινίες¨. Η σωματική του διάπλαση ήτο τέτοια που άνετα θα μπορούσε να ¨σταθεί¨ στις μέρες μας. Ηταν από τους λίγους στα Βαλκάνια,τότε,που η περιφέρια των γυμνασμένων μπράτσων του άγγιζε τα 50 εκατοστά. Αν έπιανε κάποιον/κάτι έστω με τα δάκτυλα του χεριού του μόνο,δεν του έφευγε με τίποτα. Κι αυτός βιοπαλαιστής στο λιμάνι του Πειραιά έψαχνε για μεροκάματα...Αχ βρε Ελλάδα, τρως τα παιδιά σου_
στην εποχή του αλλά και σημερα υπήρχαν και υπάρχουν γυμναστήρια όποιος έχει δύναμη πραγματική την δείχνει είτε με φωτογραφίες έίτε με video χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον πιστέυω οτι αυτός είναι ο σωστός τρόπος παρουσίασης ενός αθλητή φαινόμενο !!

Timoleon
21-04-12, 21:11
στην εποχή του αλλά και σημερα υπήρχαν και υπάρχουν γυμναστήρια όποιος έχει δύναμη πραγματική την δείχνει είτε με φωτογραφίες έίτε με video χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον πιστέυω οτι αυτός είναι ο σωστός τρόπος παρουσίασης ενός αθλητή φαινόμενο !!

Την έδειχνε δημόσια. Εκείνο το καιρό video δεν είχε ο καθένας, όσο για φωτογραφίες σίγουρα θα έχουν οι δικοί του ανθρώποι. Εδώ γίνεται αναφορά σε παραδοσιακούς παλαιστές που αποδεδειγμένα έζησαν ανάμεσά μας_

sTeLaKoS
23-04-12, 00:38
Απόστολος Σουγκλάκος (R.I.P.)


Ο Απόστολος Σουγκλάκος γεννήθηκε στα Μανιάτικα του Πειραιά, 1950. Ο πατέρας του είχε ήδη 3 κόρες όταν γεννήθηκε ο Απόστολος. Ο Απόστολος δεν ήταν ποτέ ένας καλός μαθητής και ποτέ δεν ολοκλήρωσε τις σπουδές στο σχολείο και άρχισε από πολύ μικρός να ασχολείται μα τα σπορ. Ασχολήθηκε με το ποδόσφαιρο για μια περίοδο 3 μηνών και σε ηλικία 10 ετών άρχισε την πυγμαχία. Τίποτα όμως από τα προηγούμενα δεν τον συγκίνησαν σημαντικά και τότε άρχισε να ασχολείται με την πάλη που τον έκανε διάσημο και για αυτόν τον λόγο ταξίδεψε Ευρώπη , Αφρική και Αμερική. Στις αρχές της δεκαετίας του 60 άρχισε να ασχολείται και με τον κινηματογράφο. Έλαβε μέρος σε περισσότερες από 60 ταινίες.
Η χρυσή εποχή της καριέρας του ήταν η δεκαετία του 80. Το 1984 του δόθηκε η ευκαιρία να πρωταγωνιστήσει και σε ταινία με τον τίτλο “Τα Καθάρματα “. Την επόμενη χρονιά ( 1985 ) γύρισε την ταινία “Το ρεμάλι της Αθήνας“ ως πρωταγωνιστής και πάλι. Ενώ το 2002 γύρισε την ταινία “Τα ρεμάλια”.
Παράλληλα παρουσιαζόταν σε διάφορες εκπομπές ψυχαγωγικού περιεχομένου στην τηλεόραση ενώ ασχολήθηκε και με την δισκογραφία και το 2000 έκανε ένα CD με τον τίτλο “Τα Ραπίσματα”.
Τον Αύγουστο του 2006 υπέστη εγκεφαλικό επεισόδιο στη Ρόδο, όπου βρισκόταν για επαγγελματικούς λόγους και το διάστημα αυτό ήταν σε κώμα στο νοσοκομείο. Πέθανε έπειτα από δύο εβδομάδες, στις 5 Σεπτεμβρίου του 2006, σε ηλικία 56 ετών. Κηδεύτηκε στο Γ’ Νεκροταφείο και είχε τρία παιδιά.



Ένα απόσπασμα από τη παραπάνω ταινία, η σκηνή της προπόνησης του Σουγκλάκου. :weights:



http://www.youtube.com/watch?v=8UtxU8mDKqo&feature=share

Tolis 1989
02-06-12, 15:11
Μικρός είχα πάει με τον πατέρα μου να δούμε αυτόν τον αγώνα του Σουγκλάκου μαζί με τον Πεφάνη!....

http://www.youtube.com/watch?v=58Gn5-rEA2w

Χριστοφορος123
02-06-12, 15:32
Μικρός είχα πάει με τον πατέρα μου να δούμε αυτόν τον αγώνα του Σουγκλάκου μαζί με τον Πεφάνη!....

http://www.youtube.com/watch?v=58Gn5-rEA2w

ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΑΥΤΑ Η FAKE???????????????:shock::shock::shock:

tasos2
02-06-12, 16:55
ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΑΥΤΑ Η FAKE???????????????:shock::shock::shock:

Aφου του τρεχουν αιματα αληθινα θα ειναι. Δεν ηξερα οτι εκανε τοσο επικινδυνη παλη ο σουγκλακος :shock:

Tolis 1989
03-06-12, 00:25
Ψεύτικα είναι βρε!....κάτς είναι!

Yiannis 1989
03-06-12, 01:09
χαχαχαχαχαχα είναι ακριβώς σαν smackdown... :thumbdown:

tasos2
03-06-12, 10:29
Ψεύτικα είναι βρε!....κάτς είναι!

Δηλαδη τα αιματα ειναι κετσαπ???:unsure:

Tolis 1989
03-06-12, 19:57
Δηλαδη τα αιματα ειναι κετσαπ???:unsure:
Επειδή ρώτησα είναι καποιες αμπούλες που σπάνε μέσα στο στόμα!.....

ninjamousegr
25-04-13, 13:08
σας παραθέτω ένα ντοκιμαντέρ που είχα την τύχη να ανακαλύψω πριν 2-3 χρονια. Πραγματικά αξίζει !


http://www.youtube.com/watch?v=XoziGQSZqdo

morbit_killer
29-06-13, 10:50
ο τρομαρας εχει πει οτι δε πηρε ουτε σκονη πρωτεινη! κατσαρολα μονο!γενημενος δυνατος! σκυλι!και καλος ανθρωπος! αλλοι με αυτοι την δυναμη θα την εκμεταλευονταν με κακοβουλους τροπους! αυτος δεν εχει τσακωθει με ανθρωπο ποτε

αφού έχει τόσο μεγάλη δύναμη γιατί δεν γυρίζει ένα βίντεο με πιέσεις πάγκου να μας κάνει 270 κιλά να μας εντυπωσιάσει????
από ότι ξέρω διατηρούσε δικό του γυμναστήριο !! όχι τίποτα άλλο αλλά μην μας κουνιόνται και κάτι κένελι , σπότο και λοιποί

sAVAZz
29-06-13, 11:31
εχεις γενικα ενα υφακι απα3ιωτικο και ειρωνικο προς διαφορους διασημους και ειδικοτερα για την δυναμη τους στον παγκο.....κατι παρομοιο εγραφες και για dwayne....εντα3ει παει στο διαολο αυτος...αλλα να ειρωνευεσαι και τον τρομαρα ειναι too much

tasos2
29-06-13, 11:41
αφού έχει τόσο μεγάλη δύναμη γιατί δεν γυρίζει ένα βίντεο με πιέσεις πάγκου να μας κάνει 270 κιλά να μας εντυπωσιάσει????
από ότι ξέρω διατηρούσε δικό του γυμναστήριο !! όχι τίποτα άλλο αλλά μην μας κουνιόνται και κάτι κένελι , σπότο και λοιποί

Θα ειχα μεγαλη περιεργεια να δω που θα εφτανε ο Τρομαρας αν εκανε απο μικρος προπονηση powerlifting κανονικα με διατροφη και χημικη υποστηριξη.

Θα πρεπει να εσπαγε ολα τα παγκοσμια ρεκορ κατα πολυ

Polyneikos
29-06-13, 13:56
αφού έχει τόσο μεγάλη δύναμη γιατί δεν γυρίζει ένα βίντεο με πιέσεις πάγκου να μας κάνει 270 κιλά να μας εντυπωσιάσει????
από ότι ξέρω διατηρούσε δικό του γυμναστήριο !! όχι τίποτα άλλο αλλά μην μας κουνιόνται και κάτι κένελι , σπότο και λοιποί

Γιατι κολλάτε με την bodybuidero-Powerliftaδικη νοοτροπία ότι δειξε μας πόσο δυνατός είσαι-πες μας πόσα κιλά παγκο κάνεις.
Οι πιέσεις παγκου είναι μετρο σύγκρισης για το Bodybuilding- και πάλι όχι βεβαια,γιατι θα βρείς καποιον που θα σου πει δεν πιεζω 200 κιλά παγκο, αλλα κανω 250 κιλά αρσεις ή 250 κιλά σκουώτ. Αρα;;
ο Τρομάρας ήταν φυσην δυνατός και έκανε επιδείξεις δυναμης κουνώντας φορτηγα κτλ., που καποιος που κανει 200 κιλά παγκο ,δεν θα μπορεί να τα κανει. Α και χωρίς όλα τα stimulants που έχουν στην διάθεση τους οι τωρινοί strongman..
Αρα με την δικιά του λογική,ελα κουνα ενα φορτηγο ,να μας δείξεις αν εισαι δυνατός.;)

COBRA_STYLE
29-06-13, 15:16
αφού έχει τόσο μεγάλη δύναμη γιατί δεν γυρίζει ένα βίντεο με πιέσεις πάγκου να μας κάνει 270 κιλά να μας εντυπωσιάσει????
από ότι ξέρω διατηρούσε δικό του γυμναστήριο !! όχι τίποτα άλλο αλλά μην μας κουνιόνται και κάτι κένελι , σπότο και λοιποί

εδω αλλοι λενε οτι παιζουν 45kg καθε χερι καμψεις δικεφαλων με αλτηρες αυστηρα...τα 270 ειναι το τρομερο...;)

vaggan
29-06-13, 15:56
αφού έχει τόσο μεγάλη δύναμη γιατί δεν γυρίζει ένα βίντεο με πιέσεις πάγκου να μας κάνει 270 κιλά να μας εντυπωσιάσει????
από ότι ξέρω διατηρούσε δικό του γυμναστήριο !! όχι τίποτα άλλο αλλά μην μας κουνιόνται και κάτι κένελι , σπότο και λοιποίκαι εσυ μας λες οτι κανεις 200 κιλα, οτι θα κατεβαινες στο ατλας και δεν θα ειχαμε δει κατι παρομοιο για τραβα ενα βιντεο με τα 200 να δουμε ποσα απιδια βανει ο σακκος;)

Χρήστος Τριανταφύλλου
29-06-13, 17:21
Καλα μονο αυτο ειναι το θεμα; Ποσο παγκο θα εκανε στα νειατα του ο Τρομαρας; Τον εχετε δει οταν παλευε παρολο που ηταν ''χοντρος'' πως ιπταται στον αερα κ μετα ποδια του αρπαζε τον λαιμο του αντιπαλου του κ τον ανετρεπε;
Μην λενε ασκημα κ χαζα για αυτους τους ανθρωπους ,ειναι τουλαχιστον ασεβεια κ ιεροσυλια.
Ας παρουμε σαν παραδειγμα τον Σπυρο Μπουρναζο που ηταν κοντα στον Τζιμυ Αρμαο στα τελευταια του χρονια ,δεν ειναι μονο να εισαι πρωταθλητης αλλα κ ανθρωπος.

morbit_killer
29-06-13, 17:59
και εσυ μας λες οτι κανεις 200 κιλα, οτι θα κατεβαινες στο ατλας και δεν θα ειχαμε δει κατι παρομοιο για τραβα ενα βιντεο με τα 200 να δουμε ποσα απιδια βανει ο σακκος;)

συμφωνώ απόλυτα ,μια από τις ομορφιές του αθλητισμού είναι η πρόκληση !! πιστέυω ότι θα νου δοθεί η ευκαιρία κάποια στιγμή !!
αλλά άλο πράγμα είναι η ειρωνεία και άλλο η λογική , το να μην μπορείς να σηκώσεις κάποιο βάρος δεν είναι ντροπή

Giannistzn
29-06-13, 18:28
συμφωνώ απόλυτα ,μια από τις ομορφιές του αθλητισμού είναι η πρόκληση !! πιστέυω ότι θα νου δοθεί η ευκαιρία κάποια στιγμή !!
αλλά άλο πράγμα είναι η ειρωνεία και άλλο η λογική , το να μην μπορείς να σηκώσεις κάποιο βάρος δεν είναι ντροπή

Το να λες παπατζες ομως και ******* οποτε βρεις ευκαιρια ειναι δυστυχως..
Επισης, το να λες εχω βιντεο με 200κιλα και θα το ανεβασω καποια στιγμη ή κανω 200κιλα περιμεντε βιντεο (ισως να ειναι) ντροπη για καποιους, για καποια τρολλ εδω μεσα, δεν λεει κατι :thumbup:


** Προσοχή στις εκφράσεις μας απέναντι στα μέλη.Εκφράζετε την άποψη σας ή την αντίθεση σας,χωρίς να χαρακτηρίζετε ή να προσβάλετε.Mods Team **

vaggan
01-07-13, 14:39
συμφωνώ απόλυτα ,μια από τις ομορφιές του αθλητισμού είναι η πρόκληση !! πιστέυω ότι θα νου δοθεί η ευκαιρία κάποια στιγμή !!
αλλά άλο πράγμα είναι η ειρωνεία και άλλο η λογική , το να μην μπορείς να σηκώσεις κάποιο βάρος δεν είναι ντροπήκαι εγω αμα παρω οτι κυκλοφορει απο ντοπα ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ θα μπορω να κανω 200 που θες να καταληξεις τωρα???οτι ο τρομαρας δεν ειναι δυνατος?προσωπικα με εντυπωσιαζει περισσοτερο η ασυνηθιστη δυναμη του να σκιζεις τηλεφωνικους καταλογους τραπουλες να τραβας τραινα και να σπας πετρες στο κεφαλι που κανανε οι παλιοι στρονγκ μαν παρα να σηκωσεις 200 κιλα παγκο που με την καταλληλη χημικη υποστηριξη μπορει να τα τραβηξει και η κουτση μαρια και να σημειωθει με κεφαλαια με τα καταλληλα φαρμακα και η ΚΟΥΤΣΗ ΜΑΡΙΑ τα σηκωνει αρκει να εισαι διατεθημενος να χασεις χρημα και ισως μακροπροθεσμα και υγεια

morbit_killer
01-07-13, 18:44
και εγω αμα παρω οτι κυκλοφορει απο ντοπα ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ θα μπορω να κανω 200 που θες να καταληξεις τωρα???οτι ο τρομαρας δεν ειναι δυνατος?προσωπικα με εντυπωσιαζει περισσοτερο η ασυνηθιστη δυναμη του να σκιζεις τηλεφωνικους καταλογους τραπουλες να τραβας τραινα και να σπας πετρες στο κεφαλι που κανανε οι παλιοι στρονγκ μαν παρα να σηκωσεις 200 κιλα παγκο που με την καταλληλη χημικη υποστηριξη μπορει να τα τραβηξει και η κουτση μαρια και να σημειωθει με κεφαλαια με τα καταλληλα φαρμακα και η ΚΟΥΤΣΗ ΜΑΡΙΑ τα σηκωνει αρκει να εισαι διατεθημενος να χασεις χρημα και ισως μακροπροθεσμα και υγεια

εγώ πάντως τα έκανα χωρίς φάρμακο !!! πάντως ξέρω αρκετούς φαρμακομένους που τα ονειρέυονται !!1 γιαυτό άσε τηνκουτση μαρία στον πόνο της ....είμαι 12 χρόνια στα βάρη και τα γυμναστήρια και έχω γνωρίσει κάθε καρυδιάς καρύδι ..

tasos2
01-07-13, 21:10
εγώ πάντως τα έκανα χωρίς φάρμακο !!! πάντως ξέρω αρκετούς φαρμακομένους που τα ονειρέυονται !!1 γιαυτό άσε τηνκουτση μαρία στον πόνο της ....είμαι 12 χρόνια στα βάρη και τα γυμναστήρια και έχω γνωρίσει κάθε καρυδιάς καρύδι ..

Με την καταλληλη χημικη υποστηριξη σου λεει, δηλαδη οχι απλα να εισαι φαρμακωμενος αλλα να εχεις παρει ο,τι υπαρχει. Και το παλικαρι στο ατλας που τα σηκωσε, χωρις να εχω διαθεση να τον μειωσω, πριν 4-5 χρονια ηταν λιγο πιο μυωδης απο τον σταθη ψαλτη...

Το να σκιζεις εγκυκλοπαιδειες και να σπας πετρες στο κεφαλι ειναι σιγουρα πολυ πιο δυσκολο και δυσευρετο απο το να σηκωνεις 200 κιλα, δεν μπορουν να το κανουν πολλοι οσα και να παιρνουν, τα 200 κιλα ομως μπορουν σχεδον ολοι

vaggan
01-07-13, 22:40
εγώ πάντως τα έκανα χωρίς φάρμακο !!! πάντως ξέρω αρκετούς φαρμακομένους που τα ονειρέυονται !!1 γιαυτό άσε τηνκουτση μαρία στον πόνο της ....είμαι 12 χρόνια στα βάρη και τα γυμναστήρια και έχω γνωρίσει κάθε καρυδιάς καρύδι ..
http://youtu.be/BgMD66_yBu0

HIAB XS
02-07-13, 08:59
Με την καταλληλη χημικη υποστηριξη σου λεει, δηλαδη οχι απλα να εισαι φαρμακωμενος αλλα να εχεις παρει ο,τι υπαρχει. Και το παλικαρι στο ατλας που τα σηκωσε, χωρις να εχω διαθεση να τον μειωσω, πριν 4-5 χρονια ηταν λιγο πιο μυωδης απο τον σταθη ψαλτη...

Το να σκιζεις εγκυκλοπαιδειες και να σπας πετρες στο κεφαλι ειναι σιγουρα πολυ πιο δυσκολο και δυσευρετο απο το να σηκωνεις 200 κιλα, δεν μπορουν να το κανουν πολλοι οσα και να παιρνουν, τα 200 κιλα ομως μπορουν σχεδον ολοι

Αυτο που λες ...... ( Με την καταλληλη χημικη υποστηριξη σου λεει, δηλαδη οχι απλα να εισαι φαρμακωμενος αλλα να εχεις παρει ο,τι υπαρχει. Και το παλικαρι στο ατλας που τα σηκωσε, χωρις να εχω διαθεση να τον μειωσω, πριν 4-5 χρονια ηταν λιγο πιο μυωδης απο τον σταθη ψαλτη...)


ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!!! Ο γυμναστης μου ειναι 65 κιλα με 1.66 υψος κ σηκωνει παγκο επικλινη 90 κιλα για 6 επαναλ. κ 100 κιλα για 3 επαναλ.!!


Επειδη μου ειναι πολυ γνωστος δεν κανει διατροφη κ δεν παιρνει ΤΙΠΟΤΑ! Με λιγα λογια ΥΠΟΣΙΤΙΖΕΤΑΙ!!!


Οποτε το θεμα του παγκου για τα κιλα παιζει ρολο η κληρονομικοτητα....Εγω πχ. δεν μπορω να κανω πιεσεις αλλα εχω πολυ καλες ελξεις!!!

tasos2
02-07-13, 10:03
Αυτο που λες ...... ( Με την καταλληλη χημικη υποστηριξη σου λεει, δηλαδη οχι απλα να εισαι φαρμακωμενος αλλα να εχεις παρει ο,τι υπαρχει. Και το παλικαρι στο ατλας που τα σηκωσε, χωρις να εχω διαθεση να τον μειωσω, πριν 4-5 χρονια ηταν λιγο πιο μυωδης απο τον σταθη ψαλτη...)


ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!!! Ο γυμναστης μου ειναι 65 κιλα με 1.66 υψος κ σηκωνει παγκο επικλινη 90 κιλα για 6 επαναλ. κ 100 κιλα για 3 επαναλ.!!


Επειδη μου ειναι πολυ γνωστος δεν κανει διατροφη κ δεν παιρνει ΤΙΠΟΤΑ! Με λιγα λογια ΥΠΟΣΙΤΙΖΕΤΑΙ!!!


Οποτε το θεμα του παγκου για τα κιλα παιζει ρολο η κληρονομικοτητα....Εγω πχ. δεν μπορω να κανω πιεσεις αλλα εχω πολυ καλες ελξεις!!!

Ωραια αυτος με την χειροτερη κληρονομικοτητα μπορει να φτασει 200 αν παρει αυτα που χρειαζεται. Αυτος με την καλυτερη κληρονομικοτητα θα τα φτασει με λιγοτερα

AlexakisKon
02-07-13, 10:24
ρε παιδια ξεφυγαμε τελειως απο το θεμα, οποιος σηκωνει 200 και 300 και 700 κιλα παγκο ας παει να το δειξει σε αντιστοιχο διαγωνισμο να βγει και πρωτος, εδω μιλαμε για ελληνες αθλητες που μας εντυπωσιασαν και ο τρομαρας ειναι παραδοση στην Ελλαδα, ολοι οι πατεραδες μας καποτε μας μιλησαν γιαυτον

morbit_killer
02-07-13, 10:42
Με την καταλληλη χημικη υποστηριξη σου λεει, δηλαδη οχι απλα να εισαι φαρμακωμενος αλλα να εχεις παρει ο,τι υπαρχει. Και το παλικαρι στο ατλας που τα σηκωσε, χωρις να εχω διαθεση να τον μειωσω, πριν 4-5 χρονια ηταν λιγο πιο μυωδης απο τον σταθη ψαλτη...

Το να σκιζεις εγκυκλοπαιδειες και να σπας πετρες στο κεφαλι ειναι σιγουρα πολυ πιο δυσκολο και δυσευρετο απο το να σηκωνεις 200 κιλα, δεν μπορουν να το κανουν πολλοι οσα και να παιρνουν, τα 200 κιλα ομως μπορουν σχεδον ολοι

ια στάκα ρε φίλε , τότε γιατί εγώ που έχω πάει σε 12 τουλάχιστον γυμναστήρια δεν τους έχω δεί?
προσωπικά γνωρίζω περίπτωση που είχε πάρει ******* είχε γίνει ο διπλάσιος απο μένα σε μυϊκότητα παίξαμε διαγωνισμό σε πάγκο και μου
έκανε μια μισή επανάληψη στα 170 κιλά εγώ τότε τερμάτισα στην μία στα 200 κιλά δέν σου το παίζω δυνατός , απλά δεν τα έχω δεί αυτά που λέγονται ανα καιρούς για τεράστιους που κάνουν υπερφυσικά κιλά

Απαγορεύεται κάθε αναφορά σε φαρμακευτικές ουσίες. ***Mods Team***

tasos2
02-07-13, 11:10
ια στάκα ρε φίλε , τότε γιατί εγώ που έχω πάει σε 12 τουλάχιστον γυμναστήρια δεν τους έχω δεί?
προσωπικά γνωρίζω περίπτωση που είχε πάρει ******** είχε γίνει ο διπλάσιος απο μένα σε μυϊκότητα παίξαμε διαγωνισμό σε πάγκο και μου
έκανε μια μισή επανάληψη στα 170 κιλά εγώ τότε τερμάτισα στην μία στα 200 κιλά δέν σου το παίζω δυνατός , απλά δεν τα έχω δεί αυτά που λέγονται ανα καιρούς για τεράστιους που κάνουν υπερφυσικά κιλά

Δε τους βλεπεις γιατι δεν ειναι πολλοι που θελουν να θυσιασουν την υγεια τους για να σηκωσουν 200 κιλα. Νομιζω ημουν ξεκαθαρος, με την ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ υποστηριξη. Κι εγω ξερω εναν που επαιρνε αυτο που λες και πριν επαιζε τα ιδια με εμενα και σε ενα 3μηνο ειχε φτασει 10χ120 δηλαδη μεγιστη 155-160. Αν το εκανε συχνα θα εφτανε τα 200 ευκολα. Εσυ απλα εισαι δυνατος εκ φυσεως.

Δοκιμασε ομως να σκισεις εναν τηλεφωνικο καταλογο και παρε και τρ... αν θες

morbit_killer
02-07-13, 16:40
Δε τους βλεπεις γιατι δεν ειναι πολλοι που θελουν να θυσιασουν την υγεια τους για να σηκωσουν 200 κιλα. Νομιζω ημουν ξεκαθαρος, με την ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ υποστηριξη. Κι εγω ξερω εναν που επαιρνε αυτο που λες και πριν επαιζε τα ιδια με εμενα και σε ενα 3μηνο ειχε φτασει 10χ120 δηλαδη μεγιστη 155-160. Αν το εκανε συχνα θα εφτανε τα 200 ευκολα. Εσυ απλα εισαι δυνατος εκ φυσεως.

Δοκιμασε ομως να σκισεις εναν τηλεφωνικο καταλογο και παρε και τρ... αν θες

το σκίσιμο του τηλεφωνικου κατάλογου απαιτεί ιδιαίτερη τεχνική και επεξεργασία αν τον ποτίσεις με κατάλληλο υγρό υδρογονάνθρακα γίνεται μαλακός και σκίζεται σαν βούτηρο , τώρα αν δεν πρόκειται περί τρύκ , θεωρώ πώς είναι αρκετά δύσκολο να το κάνω !!! γιαυτό κάνουμε αυτήν την συζήτηση την οποία την ξεκίνησα πρώτος ,γιατί θεωρώ πως ο καλύτερος τρόπος για να πιστοποιήσει κάποιος την δύναμή του είναι το τετάρισμα στό γυμναστήριο , και δεν αναφέρομαι μόνο στον πάγκο !! αναφέρομαι και σε όλλες τις άλλες ασκήσεις κάμψεις δικεφάλων, σκουώτ, πιέσεις ώμων κάμψεις πήχη κλπ !!!

Polyneikos
02-07-13, 16:54
Γιάννης Κωστογλάκης, σε πιέσεις πάγκου στον Αγιο Κοσμά , το 1977 :thumbup:

69834

morbit_killer
02-07-13, 19:55
Γιάννης Κωστογλάκης, σε πιέσεις πάγκου στον Αγιο Κοσμά , το 1977 :thumbup:

69834

πρέπει να είναι 230 η 240 κιλά ανάλογα με το βάρος της μπάρας , εντυπωσιακή επίδοση για αυτόν μου έχει μιλήσει και άτομο που πάμε στο ίδιο γυμναστήριο βέβαια λοίπει το βίντεο(δεν μπορώ να δώ μήπως παίχτηκε βοήθεια στο πλαϊ) , αλλά είναι ετυπωσιακό έτσι και αλλιώς !!!!!!!:shock:
όπω βλέπω τους ορθοστάτες αρκετά χαμηλά , οπότε μπορεί οι βοηθοί να έφεραν την μπάρα στο σημείο έναρξης της πίεσης , άρα ο ισχυρισμός μου ότι μπορεί να τον βοήθησαν δεν ευσταθεί

72K
02-07-13, 23:05
Είναι εντελ'ως αστεία η προσέγγιση κάποιων εδώ μέσα για την δύναμη και την προπόνηση δύναμης γενικότερα. Το γεγονός ότι δεν ξέρετε να προπονείστε ακόμη και για αυτό που νομίζετε ότι είναι bodybuilding, που υποτίθεται ότι είναι το πεδίο σας, σας φτάνει στο λογικό τέλμα του αστυνομικός=όργανο, μπουζούκι=όργανο άρα αστυνομικός=μπουζούκι.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, ΠΙΟ ΦΑΡΜΑΚΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ. Βάλτε το καλά στο μυαλό σας. Απλώς "τυχαία" γνωρίζει περισσότερα πράγματα πολύ απλά διότι σε κάποια φάση ενδιαφέρθηκε, ΜΕΛΕΤΗΣΕ, επένδυσε και δοκίμασε μεθόδους στοχευμένης προπόνησης

tasos2
03-07-13, 00:49
Είναι εντελ'ως αστεία η προσέγγιση κάποιων εδώ μέσα για την δύναμη και την προπόνηση δύναμης γενικότερα. Το γεγονός ότι δεν ξέρετε να προπονείστε ακόμη και για αυτό που νομίζετε ότι είναι bodybuilding, που υποτίθεται ότι είναι το πεδίο σας, σας φτάνει στο λογικό τέλμα του αστυνομικός=όργανο, μπουζούκι=όργανο άρα αστυνομικός=μπουζούκι.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, ΠΙΟ ΦΑΡΜΑΚΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ. Βάλτε το καλά στο μυαλό σας. Απλώς "τυχαία" γνωρίζει περισσότερα πράγματα πολύ απλά διότι σε κάποια φάση ενδιαφέρθηκε, ΜΕΛΕΤΗΣΕ, επένδυσε και δοκίμασε μεθόδους στοχευμένης προπόνησης

Ενταξει εδω υπαρχει απλως ενα προβλημα συνεννοησης. Επειδη θεωρω οτι δεν μπορω να γραψω πιο κατανοητα μπορειες αν θες να ξαναδιαβασεις πιο προσεκτικα αυτα που ειπωθηκαν. Γενικα δεν εχει γραφτει κατι διαφορετικο απο αυτα που λες