PDA

Επιστροφή στο Forum : Πίτσα για αθλητές



TEFAAtzis
22-07-09, 22:46
Παιδια σας εχω μια γρηγορη,ευκολη και νοστιμη συνταγη πιτσας χωρις ιδιαιτερα λιπαρα

ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ
1)πιτες για σουβλακια
2)light κασερι
3)γαλοπουλα
4)ντοματα
5)πιπεριες

Παιρνουμε τις πιτες για σουβλακια και αφου τις αφηνουμε να ξεπαγωσουν προσθετουμε απο πανω τους την γαλοπουλα πρωτα,μετα το κασερι και τελος τις ντοματες και τις πιπεριες.Επειτα τις βαζουμε στον φουρνο και μολις δουμε οτι ειναι ετοιμες τισ βγαζουμε και απολαμβανουμε.Ειναι πιστευω μια καλη συνταγη για το βραδυ που περιλαμβανει πρωτεινες,υδατανθρακες,βιταμινες κ.α.

Ο καθενας μπορει να την παραλαξει κιολας αναλογα με αυτα που γουσταρει.Π.χ. καποιος μπορει να θελει να βαλει και κρεμυδι.Καλη σας ορεξη

panais
23-07-09, 11:50
Παιδια σας εχω μια γρηγορη,ευκολη και νοστιμη συνταγη πιτσας χωρις ιδιαιτερα λιπαρα

ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ
1)πιτες για σουβλακια
2)light κασερι
3)γαλοπουλα
4)ντοματα
5)πιπεριες

Παιρνουμε τις πιτες για σουβλακια και αφου τις αφηνουμε να ξεπαγωσουν προσθετουμε απο πανω τους την γαλοπουλα πρωτα,μετα το κασερι και τελος τις ντοματες και τις πιπεριες.Επειτα τις βαζουμε στον φουρνο και μολις δουμε οτι ειναι ετοιμες τισ βγαζουμε και απολαμβανουμε.Ειναι πιστευω μια καλη συνταγη για το βραδυ που περιλαμβανει πρωτεινες,υδατανθρακες,βιταμινες κ.α.
Ο καθενας μπορει να την παραλαξει κιολας αναλογα με αυτα που γουσταρει.Π.χ. καποιος μπορει να θελει να βαλει και κρεμυδι.Καλη σας ορεξη


:thumbsup:Yeah right.............ο,τι πρεπει

NASSER
23-07-09, 12:20
Oντως πολυ καλη συνταγη!!! :toast:

Τωρα καλοκαιρι κολαει και μια κρυα μπυρα μαζι :toast: εχει και light

stelios17
23-07-09, 13:14
Amstel Pulse ... :toast: Μετραει ! :toast:

TEFAAtzis
23-07-09, 15:27
Oντως πολυ καλη συνταγη!!! :toast:

Τωρα καλοκαιρι κολαει και μια κρυα μπυρα μαζι :toast: εχει και light

Μπυρα:shock:???Θελετε να καταστραφουν οι κοιλιες μας??:rolf:

Levrone
23-07-09, 18:23
προτεινω μια μεση λυση..σαλαμι μπυρας! ολ δε μανει! :P

TEFAAtzis
23-07-09, 20:48
προτεινω μια μεση λυση..σαλαμι μπυρας! ολ δε μανει! :P

Χαχαχαχαχα τοτε ειναι που θα καταστραφουμε εντελως:P

leangains
24-07-09, 01:19
αντι για πιττες για σουβλακια, μπορουμε να φτιαξουμε τη βαση με βρωμη, αβγά, νερο, αλατι (εχει το τυρι, δε χρειζεται επιπλεον, εκτος κ αν το θελετε) στο μπλεντερ και μετα σε τεφαλ να ψηθει ελαφρα πανω-κατω χωρις να σπασει.

δλδ το πιττακι βρωμης να γινει η βαση για την πιτσα.

επισης μπορειτε να φτιάξετε 2 λεπτά πιττακια βρωμης, να βάλετε το πρωτο ως βαση, από πανω τα υλικά όπως στην πιτσα κ το δευτερο πιττακι να το ριξετε απο πανω και να φτιαξετε καλτσονε

manos_
24-07-09, 01:23
χτυπηστε μια Power and fitness στα ciao που ειναι ανοιχτα ολο το 24ωρο και θα με θυμηθειτε.Και γαματη γευση και σωστη πιτσα.Ειναι απο ζυμαρι ολικης με κιμα γαλοπουλας κτλ μεσα.Σπερνει.

billys15
24-07-09, 02:13
Ωωωω ευχαριστουμε :D

TEFAAtzis
24-07-09, 11:20
χτυπηστε μια Power and fitness στα ciao που ειναι ανοιχτα ολο το 24ωρο και θα με θυμηθειτε.Και γαματη γευση και σωστη πιτσα.Ειναι απο ζυμαρι ολικης με κιμα γαλοπουλας κτλ μεσα.Σπερνει.

Που ειναι αυτα τα μαγαζια?Θελω και γω:bowdown:

Levrone
24-07-09, 11:38
Που ειναι αυτα τα μαγαζια?Θελω και γω:bowdown:

καλα ρε εμεις ακουμε τη συμβουλη σου για σπιτικη πιτσα και εσυ θα πας να αγορασεις ετοιμη?????:turtle:

NASSER
24-07-09, 12:18
αντι για πιττες για σουβλακια, μπορουμε να φτιαξουμε τη βαση με βρωμη, αβγά, νερο, αλατι (εχει το τυρι, δε χρειζεται επιπλεον, εκτος κ αν το θελετε) στο μπλεντερ και μετα σε τεφαλ να ψηθει ελαφρα πανω-κατω χωρις να σπασει.

δλδ το πιττακι βρωμης να γινει η βαση για την πιτσα.

επισης μπορειτε να φτιάξετε 2 λεπτά πιττακια βρωμης, να βάλετε το πρωτο ως βαση, από πανω τα υλικά όπως στην πιτσα κ το δευτερο πιττακι να το ριξετε απο πανω και να φτιαξετε καλτσονε


Εγω λεω την δευτερη συνταγη να την ονομασουμε ΣΚΕΠΑΣΤΗ οχι καλτσονε ;)

Levrone
24-07-09, 12:28
Εγω λεω την δευτερη συνταγη να την ονομασουμε ΣΚΕΠΑΣΤΗ οχι καλτσονε ;)

......κι ολα τα ωραια μες στη ΣΚΕΠΑΣΤΗ!.....:thumbup:

TEFAAtzis
24-07-09, 13:59
καλα ρε εμεις ακουμε τη συμβουλη σου για σπιτικη πιτσα και εσυ θα πας να αγορασεις ετοιμη?????:turtle:

χαχαχαχαχα:green:

leangains
24-07-09, 17:45
Εγω λεω την δευτερη συνταγη να την ονομασουμε ΣΚΕΠΑΣΤΗ οχι καλτσονε ;)

Σωστός! Κ το όνομα αυτης πιτσα TEFAAtzis σκεπαστή!


Υ.Γ. αμα δε τρωγεται το παραγωγο εγω ουδεμία σχεση εχω με την προσπάθεια.

Spyro D
24-07-09, 20:40
μμ...παιδια εγω ειμαι της αλλης αποψης.
Οταν κανω διετα κανω...κ φτανω στα ακρα!!!![ειμαι πολυ συγκεντρομενως κ προσπαθω να μην ξεφυγω ουτε γευμα]
Αλλα οταν τρωω σκ*****ματα τρωω με ΠΛΗΡΕΣ λιπαρα...χαχαχαχα!!!!!!!:rolf::rolf::rolf::rolf:

TEFAAtzis
25-07-09, 01:27
[QUOTE=leangains;90725]Σωστός! Κ το όνομα αυτης πιτσα TEFAAtzis σκεπαστή!

τιμη μου που το ονομα μου θα βγει και σε πιτσα:green::turtle:

NASSER
25-07-09, 01:29
[QUOTE=leangains;90725]Σωστός! Κ το όνομα αυτης πιτσα TEFAAtzis σκεπαστή!

τιμη μου που το ονομα μου θα βγει και σε πιτσα:green::turtle:

Ακομα δεν την φαγαμε, μην χαιρεσαι, μπορει να βγει και χαλια :puke::puke::puke:

leangains
25-07-09, 17:13
^^ xaxa!
οφ τοπικ, αλλα διασκεδαστικό για μενα (τουλαχιστον)

Η κοπέλα μου μιλαγε με μια φιλη της... και της λεει ότι ειμαι στην κουζίνα κ μαγειρευω. Η φιλη λεει "αχ τι ωραία που ο δικό σου μαγειρευει! μαγειρευει καλά? "

και η κοπέλα μου απανταει " αυτός τα τρωει! τωρα οι υπόλοιποι αν ειναι τολμηροί, συνηθως δοκιμαζουν κ μετά κοιτάνε! " :rolf::rolf::rolf:

Levrone
25-07-09, 19:48
xaxa αυτο μου θυμισε που μια φορα μαγειρευα και γυρναει η δικια μου και μου λεει "μα καλα πως τα τρως αυτα???"..και της λεω και εγω "αμα σου ζητησω να μου ψησεις ΝΑ ΜΗ μου ψησεις!!!!" ..εμεινε αναυδη!!!!!

crow
27-07-09, 11:14
Κ γιατι βρε παιδια να φατε για βαση αυτες τι πιτες???Να φτιαξετε βαση μονη σας.....να μια ευκολη συνταγη δικης μου εμπνευσης που κανω οταν βαριεμε να περιμενω την κλασικη βαση.(ειναι κ πιο healthy)
ΒΑΣΗ ΠΙΤΣΑΣ ΜΕ ΓΙΑΟΥΡΤΙ
1 κεσεδακι τοταλ 0%, 4κουταλιες σουπας ελαιολαδο, 1 αυγο, 1 φλιτζανι τσαγιου αλευρι που φουσκωναι μονο του,1/2 κουταλακι μπεικιν παουντερ,.
Βαζουμε ολα τα υλικα σε ενα μεγαλο μπολ κ τα ανακατευουμε με συρμα.Το αποτελεσμα της αναμειξης ειναι ενας παχυρευστος χυλος.Σε λαδωμενο κ πασπαλισμενο με αλευρι ταψι στρογγυλο,αδειαζουμε τον χυλο κ στρωνουμε την επιφανεια με κουταλι.Ψηνουμε τη βαση σε προθερμασμενο φουρνο 10' στους 230C.Αφου βγαλουμε τη μισοψημενη ζυμη την αλειφουμε με σαλτσα που ειναι κ το πιο βασικο για μια νοστιμη πιτσα κ οτι αλλο λαχταραμε.Την ξαναβαζουμε στο φουρνο για περιπου αλλα 15'

vAnY
27-07-09, 16:39
αντι για πιττες για σουβλακια, μπορουμε να φτιαξουμε τη βαση με βρωμη, αβγά, νερο, αλατι (εχει το τυρι, δε χρειζεται επιπλεον, εκτος κ αν το θελετε) στο μπλεντερ και μετα σε τεφαλ να ψηθει ελαφρα πανω-κατω χωρις να σπασει.

δλδ το πιττακι βρωμης να γινει η βαση για την πιτσα.

επισης μπορειτε να φτιάξετε 2 λεπτά πιττακια βρωμης, να βάλετε το πρωτο ως βαση, από πανω τα υλικά όπως στην πιτσα κ το δευτερο πιττακι να το ριξετε απο πανω και να φτιαξετε καλτσονε

yummy !!πολυ καλη ιδεα!!:toast:

leangains
27-07-09, 21:23
Κ γιατι βρε παιδια να φατε για βαση αυτες τι πιτες???Να φτιαξετε βαση μονη σας.....να μια ευκολη συνταγη δικης μου εμπνευσης που κανω οταν βαριεμε να περιμενω την κλασικη βαση.(ειναι κ πιο healthy)
ΒΑΣΗ ΠΙΤΣΑΣ ΜΕ ΓΙΑΟΥΡΤΙ
1 κεσεδακι τοταλ 0%, 4κουταλιες σουπας ελαιολαδο, 1 αυγο, 1 φλιτζανι τσαγιου αλευρι που φουσκωναι μονο του,1/2 κουταλακι μπεικιν παουντερ,.
Βαζουμε ολα τα υλικα σε ενα μεγαλο μπολ κ τα ανακατευουμε με συρμα.Το αποτελεσμα της αναμειξης ειναι ενας παχυρευστος χυλος.Σε λαδωμενο κ πασπαλισμενο με αλευρι ταψι στρογγυλο,αδειαζουμε τον χυλο κ στρωνουμε την επιφανεια με κουταλι.Ψηνουμε τη βαση σε προθερμασμενο φουρνο 10' στους 230C.Αφου βγαλουμε τη μισοψημενη ζυμη την αλειφουμε με σαλτσα που ειναι κ το πιο βασικο για μια νοστιμη πιτσα κ οτι αλλο λαχταραμε.Την ξαναβαζουμε στο φουρνο για περιπου αλλα 15'

αντί για αλευρι εχεις δοκιμασει βρωμη? απλά αντι να τα χτυπήσεις με συρμα, τα χτυπάς στο μπλέντερ για να αλεσεις κ τη βρώμη. Κ αντι για αλευρι αν την εψυνες στο τεφαλ? Πάντως η συνταγη σου ακούγεται πιο ευγευστη!

crow
28-07-09, 12:56
αντί για αλευρι εχεις δοκιμασει βρωμη? απλά αντι να τα χτυπήσεις με συρμα, τα χτυπάς στο μπλέντερ για να αλεσεις κ τη βρώμη. Κ αντι για αλευρι αν την εψυνες στο τεφαλ? Πάντως η συνταγη σου ακούγεται πιο ευγευστη!

Ναι την εχω κανει με βρωμη,απλα εγραψα αλευρι ως αντικατασταση της πιτας για σουβλακι.Η οποια ειναι μεσα στο αλατι κ τη ζαχαρη.
Το ψησιμο στο φουρνο ειναι το ιδιο με το τεφαλ(αφου δεν βαζεις λαδι),απλα βγαινει πιο μαλακη η ζυμη

vbatsigr
19-09-09, 01:01
Σημερα εφτιαξα και εγω μια "πιτσα" σουπερ!!

Για βαση εβαλα ενα πιτακι βρωμης, αφου μισοψηθηκε στο φουρνο το εβγαλα και εριξα απο πανω για σαλτσα τριμμενη ντοματα, 4 φετες γαλοπουλα, 2 φετες τρικαλινο λαιτ τριμμενο στο μπλεντερ να γινει κομματακια (βαριομουν να παω να παρω κομματι :P), πιππεριες, μανιταρια και τα ξαναεβαλα στο φουρνο για κανα 10λεπτο-τεταρτο.. απλα σουπερ!

Το μονο που λιγο με "χαλασε" ηταν οτι λογω της ψιλοτριμμενης ντοματας που εβαλα για σαλτσα, τα ζουμια της ποτησαν το πιτακι βρωμης με αποτελεσμα να μαλακωσει σε σημεια και να διαλυεται..
Καμια αλλη ιδεα για "σαλτσα" χωρις "λιπαρα" υπαρχει? :P