PDA

Επιστροφή στο Forum : Ριζογαλο ...



stelios17
24-07-09, 12:41
Θα χρειαστουμε ....

4 κουπες απαχο γαλα 0% ....
1/2 κουπα ρυζι ....
1/2 κουπα ζαχαρη ....
Μπορείτε να μειώσετε τη ζάχαρη από τη μισή κούπα ζάχαρη να βλάλετε μια κουταλιά της σούπας. Γίνεται εξίσου ωραίο!
2 κουταλιες του γλυκου κορν φλαυορ
1 πρεζα αλατι ...
1 βανιλια ....
Κανελα ....
--------------------------------------
*Βάζετε το ρύζι να βράσει στην κατσαρόλα με μια κούπα νερό και λιγο αλατι .

*Ταυτόχρονα ζεσταίνετε το γάλα με τη ζάχαρη για να λιώσει. Από τις 4 κούπες γάλα κρατάτε τη 1/2 κούπα εκτός, στην οποία θα διαλύσετε τις 2 κουταλίες κορν-φλαουρ και τη βανίλια.

*Μόλις βράσει το ρύζι και πιει το νερό ρίχνετε το γάλα με τη ζάχαρη. Χαμηλώνετε τη φωτιά και αφήστε να βράσει για 10-15 λεπτά, ανακατεύοντας κατά διαστήματα.

*Στη συνέχεια ρίχνετε το γάλα που έχετε κρατήσει κι έχετε διαλύσει το κορν-φλαουρ και τη βανίλια. Ανακατεύετε συνέχεια μέχρι να πήξει (θα το δείτε με το μάτι).

*# Μοιράζετε στα μπολάκια και ρίχνετε από πάνω κανέλα. Βγαίνουν περίπου 6-7 μπολάκια (ανάλογα το μέγεθος)

Το εκανα χθες ...( Ηταν και η πρωτη μου φωρα ....:thumbup: ) και εγινε τελειο ....
Οτι πρεπει για καλοκαιρι ! Δροσιστικο , αναλαφρο με υδατανθρακες+πρωτεινες ...!

TEFAAtzis
24-07-09, 14:01
η ζαχαρη μας τα χαλαει λιγο αλλα εφοσον δεν ειναι μεγαλη η ποσοτητα κατι γινεται

stelios17
24-07-09, 14:48
Οντως μας τα χαλαει λιγο ...
Αλλα εαν βαλεις μιαμιση κουταλια τοτε ειναι 90 θερμιδες ....

Sotiris.c
25-07-09, 11:52
Αντί για ζάχαρη μπορείτε να βάλετε δεξτρόζη,αλλα είναι και τι λευκό ρύζι με λιγάκι υψηλό "γλυκενεμικο" δείκτη,θα έλεγα να αντικατασταθεί και αυτό με μαύρο ρύζι αλλα μετά θα βγει λίγο περίεργο το ρυζόγαλο,το έχω κάνει και ήταν πολύ νόστιμο,βεβαια δεξτρόζη με metro..

flowin_through
28-07-09, 02:43
Μπορουμε να βαλουμε και ενα scoop πρωτεΐνης, ειδικα αν ειναι βανιλια. Δεν ξερω τωρα αν αλλοιωνεται με το βρασιμο αλλα εγω το κανω πολυ συχνα με κρεμα Γιωτης.

vagg
31-07-09, 02:19
Αντί για ζάχαρη μπορείτε να βάλετε δεξτρόζη,αλλα είναι και τι λευκό ρύζι με λιγάκι υψηλό "γλυκενεμικο" δείκτη,θα έλεγα να αντικατασταθεί και αυτό με μαύρο ρύζι αλλα μετά θα βγει λίγο περίεργο το ρυζόγαλο,το έχω κάνει και ήταν πολύ νόστιμο,βεβαια δεξτρόζη με metro..


τι δεξτροζη τι ζαχαρη...το ιδιο πραγμα ειναι

NASSER
31-07-09, 10:54
τι δεξτροζη τι ζαχαρη...το ιδιο πραγμα ειναι

Ψαξε το λιγο γιατι δεν ειναι το ιδιο...