PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΑΠΟ thegravijia



thegravijia
26-07-09, 18:40
Κοτοπουλο με κοκκινη σαλτσα

περνουμε το κοτοπουλο .το κοβουμε μικρα κοματακια.
το πετας στην κατσαρολα μεχρι να αποροφηση τα υγρα του.
μετα βαζουμε 2 ψιλοκομενα κρεμυδια ,τα ανακατεβουμε ολα μαζι και βαζουμε και λιγο λαδι (οποιος θελει κ χωρις γινεται) προσθετουμε 2 ψιλοκομενες ντοματες ή πουμαρο (οποιος θελει παει και χωρις πουμαρο)
τα ανακατεβουμε ολα μαζι και προσθετεις αλατι , πιπερι ,ριγανη.
και νερο μεχρι να σκεπαστει το κοτοπουλο.
το αφηνουμε να βρασει μεχρι να πειξει το ζουμι του.


κοτοπουλο με λαχανικα (τα σπαει)
υλικα
μισο κιλο στηθος κοτοπουλο
3 πιπεριες κερατο
μια πιπερια φλωρινης -κοκκινη-
2 κολοκυθακια
3 ντοματες
2 παπατες
2 κρεμυδια
2 σκελιδα σκορδο
αλατι-πιπερι-λαδι

εκτελεση
πλενουμε τα υλικα πολυ καλα!
τα ψιλοκοβουμε ολα
εχουμε βαλει την κατσαρολα να καψει με ελαχιστο λαδι ή στο αντικολητικο χωρις
προσθετουμε το ψιλοκομμενο κοτοπουλο,το αφηνουμε να αποροφησει τα υγρα του - προσθετουμε το κρεμυδι , την ντοματα .τα ανακατεβουμε και τα αφηνουμε να παρουν μια βραση ολα μαζι.
συνεχεια προσθετουμε τα υπολοιπα λαχανικα ,τα αφηνουμε να πεσει λιγο ο oγκος τους (θα καταλαβετε οταν το κανετε τι εννοουμε - αμα το κανετε σωστα - )
προσθετουμε λιγο αλατι - πιπερι και..2 ποτηρια νερο..
τα αφηνουμε να σιγοβρασουν μεχρι να χιλωσουν ολα τα υλικα.


ψαρι με πατατες στον φουρνο η αλλιως ψαρι πλακι η αλλιως tave peshku (τα σπαει εις διπλουν!!)
υλικα
μισο κιλο πατατες. εγω βαζω παραπανω:green:
5-6 κρεμυδια
3 σκελιδες σκορδο
2 καροτα
3-4 ντοματες
περκα ή οτι ψαρι θελετε

εκτελεση
σε ενα τηγανι βαζουμε λιγο λαδι (αν θελετε αλλιως νερο) και βαζουμε μεσα τα κρεμυδια ψιλοκομενα η ροδελες..το αφηνουμε να μαλακωσει.
προσθετουμε το σκορδο ,πατατες κομμενες σε ροδελες .
τα ανακατευουμε ολα μαζι και τα αφηνουμε ολα μαζι.
προσθετουμε τα καροτα κομμενα σε ροδελες και τις ντοματες ψιλοκομμενες.
τα ανακατευουμε ολα μαζι .τα αφηνουμε κανα 5 λεπτο.
βαζουμε αλατι πιπερι.
και τα βαζουμε σε ενα ταψι . προσθετουμε 2μιση ποτηρια νερο και τα βαζουμε στο φουρνο στους 220βαθμους να ψηθουν.(για καμια ωρα περιπου θα το δειτε)
ενα 15λεπτο πριν γινει προσθετετε την περκα ενω την εχετε αλατοπιπεροσι
και το αφηνουμε να ψηθουν ολα μαζι .
ΠΡΟΣΟΧΗ
εαν βαλετε την περκα απο την αρχη οταν το βγαλετε θα εχει καει .
θελει 15΄λεπτα πριν γινει το ολο φαι.
αν ειναι ΦΡΕΣΚΟ το ψαρι το βαζουμε απο την αρχη με τις πατατες στον φουρνο.

Enjoy...!

NASSER
26-07-09, 21:53
Ωραιος! Διευκρυνησε την ποσοτητα λαδιου και το ειδος λαδιου, γιατι μερικοι το λιγο λαδι το βλεπουν ενα ποτηρι :green:

thegravijia
30-07-09, 22:40
αντε GEO - angelica δοκιμαστε να τα κανετε και πειτε τι εγινε...!
μπορει να σας φαινεται οτι θα σας παρει πολυ ωρα αλλα μονο την πρωτη φορα .μετα δεν ειναι τιποτα...


οσο για την ποσοτητα ΄λαδιου το μεγιστο 3 κουταλιες της σουπας το πολυ συνολο...αν θελετε γινονται και χωρις καθολου λαδι...:toast:

επετε συνεχεια με συνταγες...

TEFAAtzis
30-07-09, 23:03
Ωραιος

anjelica
31-07-09, 22:23
αντε GEO - angelica δοκιμαστε να τα κανετε και πειτε τι εγινε...!
μπορει να σας φαινεται οτι θα σας παρει πολυ ωρα αλλα μονο την πρωτη φορα .μετα δεν ειναι τιποτα...


οσο για την ποσοτητα ΄λαδιου το μεγιστο 3 κουταλιες της σουπας το πολυ συνολο...αν θελετε γινονται και χωρις καθολου λαδι...:toast:

επετε συνεχεια με συνταγες...

ελα βρε:rolf: 40 χρονια φουρναρης τωρα να μαθω μαγειρικη???χωρις παρεξηγηση:)μανα με 2 παδια ειμαι,10 και 7 χρονων,απλα η διαιτα για μενα ειναι αυστηρα ψητα και βραστα,δεν χανω ευκολα κιλα,δοκιμασμενο χρονια.

thegravijia
03-08-09, 16:16
ελα βρε:rolf: 40 χρονια φουρναρης τωρα να μαθω μαγειρικη???χωρις παρεξηγηση:)μανα με 2 παδια ειμαι,10 και 7 χρονων,απλα η διαιτα για μενα ειναι αυστηρα ψητα και βραστα,δεν χανω ευκολα κιλα,δοκιμασμενο χρονια.

ααα angelica δεν το ηξερα οτι εισαι μαμα..! εσυ φαινεσαι 20αρα..
να χαιρεσαι τα παιδακια σου!

αντε γραψε εσυ καμια συνταγη να μαθουμε καΙ κανα κολπο.!

thegravijia
07-08-09, 15:37
ημουνα προχθες στο cosmos στην Σαλονικα και δοκιμασα Ασιατικο φαγητο και ηταν μαματο...!
ξερεις κανεις τιποτα Ασιατικες συνταγες?
αν ναι γραψτε!

NASSER
08-08-09, 03:44
ημουνα προχθες στο cosmos στην Σαλονικα και δοκιμασα Ασιατικο φαγητο και ηταν μαματο...!
ξερεις κανεις τιποτα Ασιατικες συνταγες?
αν ναι γραψτε!


Αμα σου τα μαθω, δεν προκειται να κανεις διατροφη ποτε :green: Εγω εχω μεγαλωσει στη μεση ανατολη και ως επομενο εχω φαει.... και οντως δυσκολα συγκρινεται...

thegravijia
08-08-09, 12:05
Αμα σου τα μαθω, δεν προκειται να κανεις διατροφη ποτε :green: Εγω εχω μεγαλωσει στη μεση ανατολη και ως επομενο εχω φαει.... και οντως δυσκολα συγκρινεται...

ελα NASSER δωσε καμια...!
βασικα εκει που εφαγα μου φανηκε πολυ υγειηνο το φαγητο τους γιατι το πιατο ειχε κοτοπουλο -πολλα λαχανικα μεσα και πολυ ρυζι..αν ηθελες εβαζες και νουμπλια (η καπως ετσι μου τα πε,σαν μακαρονια ηταν ) με γαριδα.

Geo84
08-08-09, 12:25
ελα βρε:rolf: 40 χρονια φουρναρης τωρα να μαθω μαγειρικη???χωρις παρεξηγηση:)μανα με 2 παδια ειμαι,10 και 7 χρονων,απλα η διαιτα για μενα ειναι αυστηρα ψητα και βραστα,δεν χανω ευκολα κιλα,δοκιμασμενο χρονια.

Anje μια χαρά το κάνουμε το κοτόπουλο μην ακούς :rolf:

Πλάκα κάνω θα τα δοκιμάσω δε φαίνονται πολύ δύσκολα. :thumbup:

Levrone
08-08-09, 12:50
thegravijia τι θα γινει? θα φαμε τιποτα? συνταγες ακουω και συνταγες δε βλεπω!:rolf:

anjelica
08-08-09, 16:21
thegravijia τι θα γινει? θα φαμε τιποτα? συνταγες ακουω και συνταγες δε βλεπω!:rolf:

πιο πανω ειναι,δεν τα βλεπεις????

anjelica
08-08-09, 16:24
Τωρα παιδια το ασιατικο με μεσηανατολιτικο ειναι εντελος διαφορετικα,τα μπερδεψατε μαλλον.

Levrone
08-08-09, 16:28
πιο πανω ειναι,δεν τα βλεπεις????

ε ναι αλλα φρεσκα κουλουρια, αυτα τα φαγαμε εδω και μερες!

anjelica
08-08-09, 16:41
Τι ασιατικο εφαγες??? κινεζικο,ιαπονεζικο,λιβανεζικο????Η αραβικο??? Κοιτα Ασια ειναι πολυ μεγαλη,υπαρχει διαφορα στην κουζινα αναλογα με την χωρα.

anjelica
08-08-09, 16:51
Τα noodles ειναι κινεζικα ζημαρικα,μαλλον κινεζικα χτυπισες)) εχεις δει κανενα κινεζο χονδρο???? οντως υγιεινο ειναι το φαγακι τους.

vAnY
08-08-09, 17:51
τωρα που ειπατε για τα noodles βρε παιδια τι διατροφικη αξια εχουνε??...κανουνε για διατροφη???

Geo84
08-08-09, 17:56
εχεις δει κανενα κινεζο χονδρο????

Ναι :unsure:

anjelica
08-08-09, 18:00
Δεν θα ζουσε στην Κινα))))και εχει μαθει κακη διατροφη

anjelica
08-08-09, 18:04
τωρα που ειπατε για τα noodles βρε παιδια τι διατροφικη αξια εχουνε??...κανουνε για διατροφη???

Δεν νομιζω πως κανουν,σαν μακαρονια ειναι,απλα σε μερικα βαζουν ρυζαλευρο η αυγα.

NASSER
08-08-09, 22:41
ελα NASSER δωσε καμια...!
βασικα εκει που εφαγα μου φανηκε πολυ υγειηνο το φαγητο τους γιατι το πιατο ειχε κοτοπουλο -πολλα λαχανικα μεσα και πολυ ρυζι..αν ηθελες εβαζες και νουμπλια (η καπως ετσι μου τα πε,σαν μακαρονια ηταν ) με γαριδα.


thegravijia πολυ ελαφρια κουζινα εχουν αλλα ολα εχουν το λαδακι τους, ασχετα αν δεν φαινεται.

Απο ινδικο σουπα κάρυ απο ζωμο κοτας, με μπαχαρικα, αν θες το κανεις και καυτερο οπως το εχουν παραδοση, και διπλα νεροβραστο ρυζι. Το καρυ με το ζωμο κοτας το βραζουμε για αρκετη ωρα. Αυτη ειναι λαιτ συνταγη. διαφορετικα τσιγαριζεις το κοτοπουλο και στη σουπα βαζεις λαδι.

Αραβικο, καρβουδισμενο σιταρι με κοτοπουλο. Εδω ολα θελουν το λαδακι τους και τα μπαχαρικα. Ασε που δυσκολα βρισκεις καρβουδισμενο σιταρι. Διαφορετικα το κανεις λαιτ αλλα δεν εχει την ιδια γευση. Συνοδευεται με γιαουρτι και ψιλοκομενη σαλατα.

Δευτερο αραβικο και πιο κοντινο στη διατροφη μας, κοτοπουλο με ρυζι μαγειρεμενα ολα μαζι στη κατσαρολα. Τσιγαρισμα πρωτα τα κρεμυδια, επειτα μπαινει το κοτοπουλο και εφοσον ψηθει προσθετεις το ρυζι με νερο μεχρι να τα καλυψει ολα. Καπακονεις τη κατσαρολα και μαγειρευονται σε χαμηλη φωτια. Μπορουν να προστεθουν πολλα επιπλεον στο αρχικο τσιγαρισμα των κρεμυδιων. Προτιμοτερο για διατροφη, ολα χωρις λαδι και απο κοτοπουλο μονο φιλετα. Συνοδευεται με ψιλοκομενη σαλατα οπου κυριαρχει η ντοματα.

Αυτα τα λιγα προς το παρον. Υπαρχουν και καλες συνταγες με οσπρια :toast:

Μαρία
08-08-09, 23:09
.


Αραβικο, καρβουδισμενο σιταρι με κοτοπουλο. Εδω ολα θελουν το λαδακι τους και τα μπαχαρικα. Ασε που δυσκολα βρισκεις καρβουδισμενο σιταρι. Διαφορετικα το κανεις λαιτ αλλα δεν εχει την ιδια γευση. Συνοδευεται με γιαουρτι και ψιλοκομενη σαλατα.

Δευτερο αραβικο και πιο κοντινο στη διατροφη μας, κοτοπουλο με ρυζι μαγειρεμενα ολα μαζι στη κατσαρολα. Τσιγαρισμα πρωτα τα κρεμυδια, επειτα μπαινει το κοτοπουλο και εφοσον ψηθει προσθετεις το ρυζι με νερο μεχρι να τα καλυψει ολα. Καπακονεις τη κατσαρολα και μαγειρευονται σε χαμηλη φωτια. Μπορουν να προστεθουν πολλα επιπλεον στο αρχικο τσιγαρισμα των κρεμυδιων. Προτιμοτερο για διατροφη, ολα χωρις λαδι και απο κοτοπουλο μονο φιλετα. Συνοδευεται με ψιλοκομενη σαλατα οπου κυριαρχει η ντοματα.

:toast:

Τα έχω δοκιμασει και τα δύο και είναι ΤΕΛΕΙΑ!!!!!:clap:

thegravijia
16-03-10, 20:29
τηγανητες πατατες χωρις λαδι !!!!!


4 μέτριες πατάτες
2 μέτριες σκελίδες σκόρδο πολτοποιημένο
1 κ.σ κύμινο σκόνη
1 κ.σ σκόνη μουστάρδας (γλυκιά)
½ κ.γ πάπρικα γλυκιά
½ κ.γ κάρυ (όχι καυτερό)
το περιεχόμενο 2 σπόρων κάρδαμου κοπανισμένο στο γουδί
ή ελάχιστο αν έχετε τριμμένο
φρεσκοτριμμένα πολύχρωμα πιπέρια
τριμμένο κόλιαντρο
λίγο αλάτι
μια πρέζα κανέλα
ελάχιστο γαρίφαλο τριμμένο
1-2 κ.σ ελαιόλαδο

Βασική προϋπόθεση για να πετύχετε τραγανές πατάτες είναι να στρώσετε στη μεγάλη λαμαρίνα του φούρνου ένα κομμάτι λαδόκολλα και να βάλετε ελάχιστο ελαιόλαδο. Μην στρώσετε αλουμινόχαρτο, οι πατάτες θα κολλήσουν και δεν θα έχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

(Οι οδηγίες περισσότερο απευθύνονται σε όσους-ες δεν έχουν δοκιμάσει να ψήσουν με αυτόν τον τρόπο τις πατάτες. Οι εργαζόμενες μαμάδες πιθανόν να έχετε δοκιμάσει τον τρόπο της λαδόκολλας, μιας και για να διευκολυνθούμε στο πλύσιμο, οι περισσότερες συχνά χρησιμοποιούμε λαδόκολλα. Η μητέρα μου δούλευε και για να μας προλαβαίνει πάντα έτσι έψηνε στα γρήγορα τις πατάτες, είμασταν και τρία παιδιά, είχε και πολύ απαιτητό και δύστροπο σύζυγο και αυτός ήταν ένας γρήγορος τρόπος να ψηθούν οι πατάτες, να γίνονται τραγανές και να μοιάζουν πολύ με τις τηγανιτές, χωρίς να έχουν λάδι, παρά μόνο ελάχιστο.)

Κόβετε τις πατάτες σε λεπτές φέτες όπως τις κόβετε για να τις τηγανίσετε. Αν τις αγαπάτε πιο χονδρές θα θέλουν λίγο περισσότερο ψήσιμο, περίπου 5-7 περισσότερο.
Βάζετε τις πατάτες στη λαδόκολλα και τις τρίβετε καλά με το ελαιόλαδο να γυαλίσουν.
Τρίβετε και με το σκόρδο και τα υπόλοιπα υλικά να ανακατευτούν και να πάνε παντού.

Στρώνετε τις πατάτες στη σειρά για να χωρέσουν όλες σε μια στρώση, αν θέλετε παραπάνω θα βάλετε και δεύτερη λαμαρίνα, γίνονται πολύ γρήγορα.

Έχετε προθερμάνει τον φούρνο στους 250º ή στο μάξιμουμ του φούρνου σας και βάζετε τη λαμαρίνα για 10-15 λεπτά, στον αέρα, αν δεν έχετε αερόθερμο φούρνο ψήνετε πάνω κάτω και για τα τελευταία 5 λεπτά γυρίζετε το διακόπτη στο γκριλ, χωρίς να βάλετε κοντά το ταψί. Το ταψί θα είναι στο μεσαίο διάζωμα του φούρνου. Με το γκριλ θα πρέπει να προσέχετε ώστε να μην αρπάξουν, διότι ροδίζουν αμέσως.

Όσοι δεν αγαπάτε το σκόρδο παραλείψτε το


μολις το εφτιαξα και τα σπαει

Haris Pilton
16-03-10, 20:42
Ευκολακι φαινεται...

Αν και βαριεμαι να καθαριζω και να πλενω πατατες :green:

vAnY
16-03-10, 20:46
:turtle:οντως φαινεται ωραια σαν συνταγη, εμενα μου αρεσει που εχει πολλα μπαχαρικα !!!

Να ρωτησω ομως, αμα δεν βαλουμε καθολου λαδι.... πειραζει??:unsure:

thegravijia
16-03-10, 21:32
:turtle:οντως φαινεται ωραια σαν συνταγη, εμενα μου αρεσει που εχει πολλα μπαχαρικα !!!

Να ρωτησω ομως, αμα δεν βαλουμε καθολου λαδι.... πειραζει??:unsure:
για τελειως χωρις λαδι δεν ξερω..εγω εβαλα μια κουταλια της σουπας για 2 μεγαλες πατατες...
την απλη συνταγη εκανα..οχι αυτη με τα πολλα μπαχαρικα..
γαματη βγαινει..

-beba-
17-03-10, 10:49
Ρε βίγια πολύ τυχερή αυτή που θα σε παντρευτεί......................

Με εσένα ώς σύντροφο θα έχει "δύο σε ένα "και σύντροφο και μάγειρα".
Μπράβο σου.:clap::clap::clap:

thegravijia
19-03-10, 18:09
:turtle:οντως φαινεται ωραια σαν συνταγη, εμενα μου αρεσει που εχει πολλα μπαχαρικα !!!

Να ρωτησω ομως, αμα δεν βαλουμε καθολου λαδι.... πειραζει??:unsure:
ελα vany σημερα το δοκιμασα με ελαχιστο λαδι ...μιση κουταλια του γλυκου μονο ..και μια χαρα εγιναν ..αρκει να τις εχεις μαζεμενες σε ενα μπολ για να παει σε ολες το λαδι..!!!


beba:thumbup::toast::green:

Qlim4X
11-07-10, 13:23
τηγανητες πατατες χωρις λαδι !!!!!


4 μέτριες πατάτες
2 μέτριες σκελίδες σκόρδο πολτοποιημένο
1 κ.σ κύμινο σκόνη
1 κ.σ σκόνη μουστάρδας (γλυκιά)
½ κ.γ πάπρικα γλυκιά
½ κ.γ κάρυ (όχι καυτερό)
το περιεχόμενο 2 σπόρων κάρδαμου κοπανισμένο στο γουδί
ή ελάχιστο αν έχετε τριμμένο
φρεσκοτριμμένα πολύχρωμα πιπέρια
τριμμένο κόλιαντρο
λίγο αλάτι
μια πρέζα κανέλα
ελάχιστο γαρίφαλο τριμμένο
1-2 κ.σ ελαιόλαδο

Βασική προϋπόθεση για να πετύχετε τραγανές πατάτες είναι να στρώσετε στη μεγάλη λαμαρίνα του φούρνου ένα κομμάτι λαδόκολλα και να βάλετε ελάχιστο ελαιόλαδο. Μην στρώσετε αλουμινόχαρτο, οι πατάτες θα κολλήσουν και δεν θα έχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

(Οι οδηγίες περισσότερο απευθύνονται σε όσους-ες δεν έχουν δοκιμάσει να ψήσουν με αυτόν τον τρόπο τις πατάτες. Οι εργαζόμενες μαμάδες πιθανόν να έχετε δοκιμάσει τον τρόπο της λαδόκολλας, μιας και για να διευκολυνθούμε στο πλύσιμο, οι περισσότερες συχνά χρησιμοποιούμε λαδόκολλα. Η μητέρα μου δούλευε και για να μας προλαβαίνει πάντα έτσι έψηνε στα γρήγορα τις πατάτες, είμασταν και τρία παιδιά, είχε και πολύ απαιτητό και δύστροπο σύζυγο και αυτός ήταν ένας γρήγορος τρόπος να ψηθούν οι πατάτες, να γίνονται τραγανές και να μοιάζουν πολύ με τις τηγανιτές, χωρίς να έχουν λάδι, παρά μόνο ελάχιστο.)

Κόβετε τις πατάτες σε λεπτές φέτες όπως τις κόβετε για να τις τηγανίσετε. Αν τις αγαπάτε πιο χονδρές θα θέλουν λίγο περισσότερο ψήσιμο, περίπου 5-7 περισσότερο.
Βάζετε τις πατάτες στη λαδόκολλα και τις τρίβετε καλά με το ελαιόλαδο να γυαλίσουν.
Τρίβετε και με το σκόρδο και τα υπόλοιπα υλικά να ανακατευτούν και να πάνε παντού.

Στρώνετε τις πατάτες στη σειρά για να χωρέσουν όλες σε μια στρώση, αν θέλετε παραπάνω θα βάλετε και δεύτερη λαμαρίνα, γίνονται πολύ γρήγορα.

Έχετε προθερμάνει τον φούρνο στους 250º ή στο μάξιμουμ του φούρνου σας και βάζετε τη λαμαρίνα για 10-15 λεπτά, στον αέρα, αν δεν έχετε αερόθερμο φούρνο ψήνετε πάνω κάτω και για τα τελευταία 5 λεπτά γυρίζετε το διακόπτη στο γκριλ, χωρίς να βάλετε κοντά το ταψί. Το ταψί θα είναι στο μεσαίο διάζωμα του φούρνου. Με το γκριλ θα πρέπει να προσέχετε ώστε να μην αρπάξουν, διότι ροδίζουν αμέσως.

Όσοι δεν αγαπάτε το σκόρδο παραλείψτε το


μολις το εφτιαξα και τα σπαει



αποστολη εξετελεσθη με ελαφρια παραλαγι στα μυροδικα.

απιστευτο συνοδευτικο για μπιφτεκακια νομιζα οτι ηταν cheat lunch:P

thegravijia
11-07-10, 13:25
εμενα προσωπικα ειναι πλεον στανταρ μετα την προπονηση καμια ωρα αφου πιο το ροφημΑ
τρωω πατατες 400γρ με αυτη την συνταγη + κρεας ΕΝοητε 120-160γρ. + μιση κουταλια λαδι μονο

κανα 3-5 λεπτα μου περνει να το ετοιμασω

βαζω και τζατζικι στο πιατο στο τελος,:green:


edit ασχετο
εχει παει κανεις στο cosmos στην θεσαλονικη να φαει ασιατικο ???
οτι καλυτερο εχω φαει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ξερεις κανεις την συνταγη ?

Qlim4X
11-07-10, 13:34
εμενα προσωπικα ειναι πλεον στανταρ μετα την προπονηση καμια ωρα αφου πιο το ροφημΑ
τρωω πατατες 400γρ με αυτη την συνταγη + κρεας ΕΝοητε 120-160γρ. + μιση κουταλια λαδι μονο

κανα 3-5 λεπτα μου περνει να το ετοιμασω

βαζω και τζατζικι στο πιατο στο τελος,:green:


edit ασχετο
εχει παει κανεις στο cosmos στην θεσαλονικη να φαει ασιατικο ???
οτι καλυτερο εχω φαει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ξερεις κανεις την συνταγη ?



στα κινεζικα εχω αδιναμια. οταν ανεβω να με πας να στο φτιαξω μετα ;)


ps εχεις βρει θρεπτικη αξια τον ριζομακαρονον? γιατι βρισκο μονο αυγου...

thegravijia
11-07-10, 13:36
στα κινεζικα εχω αδιναμια. οταν ανεβω να με πας να στο φτιαξω μετα ;)


ps εχεις βρει θρεπτικη αξια τον ριζομακαρονον? γιατι βρισκο μονο αυγου...
nop και δεν με νοιαζει ιδιαιτερα:P:rolf:

Doctorg
18-08-10, 15:02
[QUOTE=thegravijia;91035]Κοτοπουλο με κοκκινη σαλτσα

περνουμε το κοτοπουλο .το κοβουμε μικρα κοματακια.
το πετας στην κατσαρολα μεχρι να αποροφηση τα υγρα του.
μετα βαζουμε 2 ψιλοκομενα κρεμυδια ,τα ανακατεβουμε ολα μαζι και βαζουμε και λιγο λαδι (οποιος θελει κ χωρις γινεται) προσθετουμε 2 ψιλοκομενες ντοματες ή πουμαρο (οποιος θελει παει και χωρις πουμαρο)
τα ανακατεβουμε ολα μαζι και προσθετεις αλατι , πιπερι ,ριγανη.
και νερο μεχρι να σκεπαστει το κοτοπουλο.
το αφηνουμε να βρασει μεχρι να πειξει το ζουμι του.


Thegravijia μόλις την έκανα αυτήν , ωραίος :thumbup: το συνόδευσα και με καφέ ρύζι και είναι σούπερ. Θα κάνω και τις άλλες που έχεις...

thegravijia
05-09-10, 17:43
λοιπον επειδη τονο κονσερβα δεν μπορω να φαω σκετο με τιποτα οπως τρωνε μερικοι σε σαλατα κτλ

εκανα το εξης

πηρα γαλα (το συμπηκνωμενο 0%)
πιπεριες
μανιταρια
κρεμυδι

πετας σε τηγανι τα μανιταρια το κρεμυδι - τις πιπεριες
τα τσιγαριζεις με πετας τον τονο μεσα το αφηνεις λιγο κΑΙ μετα το γαλα
και το αφηνεις να βρασει ανακατευοντας

μετα απο 5-7λεπτο εχεο γινει η κρεμα και το πετας πανω απο τα μακαρονια και τα σπαει


------
δεν ξερω ποσο παχεντικο ειναι αυτο το γαλα αλλα δεν χρειαζεται να βαλεται πολυ
απλα οσο πιο πολυ βαλεται τοσο πιο γευστικο ειναι
:army2:

Devil
10-09-10, 11:35
ψηλε εισαι μαστορας τρελος στην κουζινα

μου εδωσες ιδεες

ωραιος :thumbup::thumbup::thumbup:

geo28
06-10-10, 21:56
ωραιος ,και γαμω η συνταγη για τς παπατες...να ρωτησω κατι..η διατροφικη αξια αλλαζει οταν τς μαγειρςυουμε μ αυτο τον τροπο σε σχεση με τς κλασικες πατατες στο φουρνο που τρωμε..?γιατι πραγματικα τς εφτιαξα και ειναι πιο νοστιμες απο τηγανιτες.:thumbup::thumbup:αν ειναι ν αντικαταστησω ολα τα γευματα που χω υδατανφρακα με τετοιες πατατες..:clap:

thegravijia
06-10-10, 23:01
ψηλε εισαι μαστορας τρελος στην κουζινα

μου εδωσες ιδεες

ωραιος :thumbup::thumbup::thumbup:

:thumbup::toast:
Θα βαλω και αλλες αφου σας αρεσαν!


ωραιος ,και γαμω η συνταγη για τς παπατες...να ρωτησω κατι..η διατροφικη αξια αλλαζει οταν τς μαγειρςυουμε μ αυτο τον τροπο σε σχεση με τς κλασικες πατατες στο φουρνο που τρωμε..?γιατι πραγματικα τς εφτιαξα και ειναι πιο νοστιμες απο τηγανιτες.:thumbup::thumbup:αν ειναι ν αντικαταστησω ολα τα γευματα που χω υδατανφρακα με τετοιες πατατες..:clap:

δεν νομιζω να αλλαζει κατι
εγω ετσι τις τρωω πλεον.

thegravijia
08-11-10, 21:01
ΣΩS για τα φαγητα

Λοιπόν παιδιά μια συνταγή για να την χρησιμοποιείται ως συνοδευτικό στα μπιφτέκια ,ρύζι ,μακαρόνια κτλ.

ΥΛΙΚΑ
2 κρεμμύδια μέτρια
1 σκελίδα σκόρδο
3 ντομάτες
αλάτι,πιπέρι

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

καθαρίζουμε τα κρεμμύδια και τα ψιλοκόβουμε.σε ένα τηγάνι βάζουμε μια κουταλιά σούπας λάδι,το αφήνουμε να κάψει λίγο και προσθέτουμε το κρεμμύδι και το σκόρδο ψιλοκομμένα.τα σωτάρουμε λίγο και εν συνεχεία προσθέτουμε την ντομάτα αφότου την έχουμε κάνει στο τρίφτη ή στο μπλέντερ.μέτα προσθέτουμε ένα ποτηράκι νερό ώστε να βράσουν και να γίνουν μια ωραία σαλτσούλα.τέλος προσθέτουμε αλάτι και πιπέρι κατα προτίμηση.

Α και εννοείτε ότι φτιάχνουμε αρκετή και την έχουμε στο ψυγείο και την χρησιμοποιούμε όποτε θέλουμε...

Menios Ser1985
08-11-10, 21:09
^^^Πολύ χρήσιμη η σώς για να αλλάζουμε λίγο γεύση και να τρώμε πιό άνετα το ΑΤΙΜΟ παγωμένο κοτόπουλο 3 ημερών απ'το ψυγείο!;)

geo28
08-11-10, 21:15
σωταρουμε....?

ωραιος ρε ,καλες οι συνταγες..να σε ρωτησω,ποσα γραμ πατατες βαζεις εσυ για να σου βγουν 500 μετα το φησιμο..αναφερομαι στην προηγουμενη συνταγη σου..

stelios025
08-11-10, 21:15
Ωραίος, thanks, την περίμενα από το post που είχες κάνει στην ''διάρκεια γεύματος''! :clap:

thegravijia
08-11-10, 21:20
σωταρουμε....?

ωραιος ρε ,καλες οι συνταγες..να σε ρωτησω,ποσα γραμ πατατες βαζεις εσυ για να σου βγουν 500 μετα το φησιμο..αναφερομαι στην προηγουμενη συνταγη σου..


Το σωτάρουμε=τσιγαρίζουμε

Όσο για τις πατάτες εγώ τον υδατάνθρακα τον μετράω πάντα πρίν το ψήσιμο...

geo28
08-11-10, 21:37
Το σωτάρουμε=τσιγαρίζουμε

Όσο για τις πατάτες εγώ τον υδατάνθρακα τον μετράω πάντα πρίν το ψήσιμο...

κοιτα ..χτες εφτιαξα ενα κιλο πατατες ,συμφωνα με τη συνταγη,και μετα τι ψησιμο ηταν 200 γραμμαρια,τρομερη διαφορα..

Eddie
08-11-10, 21:38
κοιτα ..χτες εφτιαξα ενα κιλο πατατες ,συμφωνα με τη συνταγη,και μετα τι ψησιμο ηταν 200 γραμμαρια,τρομερη διαφορα..

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Πλακα κανεις!!!!

Τοτε φτιαξτες βραστες,δε λεει!!!Αμα ειναι να πετας τις 8 απ τις 10 πατατες..

geo28
08-11-10, 21:48
:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Πλακα κανεις!!!!

Τοτε φτιαξτες βραστες,δε λεει!!!Αμα ειναι να πετας τις 8 απ τις 10 πατατες..

αυτο λεω και γω....αλλα ειναι νοστιμες ρε γαμωτο,πιο ωραιες απο τηγανιτες..

thegravijia
08-11-10, 22:28
^^dεν μπορω να σας καταλαβω τι σημασια εχει ποσο βγαινει μετα ?
αφου εχουμε πει τον υδατανθρακα τον μετραμε ΠΡΙΝ

πχ το ρυζι στο ποσο θα βγει μετα Το βρασιμο εξαρταται απο το νερο που θ ΒΑλεις στην κατσαΡολα
δν εχει νοημα να το μετρας μετα

Eddie
08-11-10, 22:34
^^dεν μπορω να σας καταλαβω τι σημασια εχει ποσο βγαινει μετα ?
αφου εχουμε πει τον υδατανθρακα τον μετραμε ΠΡΙΝ

πχ το ρυζι στο ποσο θα βγει μετα Το βρασιμο εξαρταται απο το νερο που θ ΒΑλεις στην κατσαΡολα
δν εχει νοημα να το μετρας μετα

Μαζι σου:thumbup:

Αλλα πως γινεται τα 200γρ υδατανθρακα να γινουν 40?Δεν ειναι παραξενο?

Το ρυζι με μετριο νερο παιρνει 2 Χ το βαρος του και με πολυ 3 Χ.

thegravijia
08-11-10, 22:40
Μαζι σου:thumbup:

Αλλα πως γινεται τα 200γρ υδατανθρακα να γινουν 40?Δεν ειναι παραξενο?

Το ρυζι με μετριο νερο παιρνει 2 Χ το βαρος του και με πολυ 3 Χ.
θα το μετρησω κ γω αυριο και θα δουμε ποσο βγαινει πριν κ μετα

Eddie
08-11-10, 22:43
θα το μετρησω κ γω αυριο και θα δουμε ποσο βγαινει πριν κ μετα

Το agrino το καστανο,το ζυγιζω καθε μερα.100γρ αβραστο βγαινει 200γρ βρασμενο αλλα με λιγο νερο γιατι μ αρεσει λιγο σκληρο και οχι λαπας.

noz1989
09-11-10, 10:21
Το agrino το καστανο,το ζυγιζω καθε μερα.100γρ αβραστο βγαινει 200γρ βρασμενο αλλα με λιγο νερο γιατι μ αρεσει λιγο σκληρο και οχι λαπας.
Αυτο δεν ειναι που θελει καμια ωρα βρασιμο????

Eddie
09-11-10, 15:44
Αυτο δεν ειναι που θελει καμια ωρα βρασιμο????

Ουτε καν!!Μιση ωρα και πολυ σου λεω.Και ουτε μουλιασμα και τετοια που εχω ξανακουσει..

Βεβαια εγω το βραζω με μετρια ποσοτητα νερου,αν βαλεις παραπανω θα αργησει φυσικα αλλα θα γινει και λασπη.Εμενα μου αρεσει σπυροτο.

thegravijia
16-01-11, 06:32
pancakes για πρωινο

θελουμε
μια κουπα γαλα
μια κουπα αλευρι ολικης
μπαικιν λιγο
αν θελετε γευση μπορειτε να βαλετε βουτηρο - ζαχαρη *προσωπικα δεν βαζω (και χωρις να το χω δοκιμασει φανταζομαι αμα πεταξω μεσα whey με γευση σοκολατα πχ θα βγουν ακομα πιο γαματες)
και φυσικα αυγα (εγω βαζω 4-5 ολοκληρα το πρωι)

ολα μαζι στο γυρω γυρω

και μετα στο τηγανι - εγω για καθε πανκεικ βαζω στο τηγανι καθε φορα 4 κουταλιες της σουπας απο το μιγμα
μισο λεπτο η καθε πλευρα και ειναι ετοιμα

-----------
κατι τετοιο θα βγει
http://yfrog.com/hs96046612j

eri_87
17-01-11, 15:53
pancakes για πρωινο

θελουμε
μια κουπα γαλα
μια κουπα αλευρι ολικης
μπαικιν λιγο
αν θελετε γευση μπορειτε να βαλετε βουτηρο - ζαχαρη *προσωπικα δεν βαζω (και χωρις να το χω δοκιμασει φανταζομαι αμα πεταξω μεσα whey με γευση σοκολατα πχ θα βγουν ακομα πιο γαματες)
και φυσικα αυγα (εγω βαζω 4-5 ολοκληρα το πρωι)


Πρόσθεσε 1βανίλια (ή πρωτεΐνη βανίλια)... Ταιριάζει πολύ! Και λίγο μέλι από πάνω....μμμμμμμ!!!! Τις έφτιαχνε η μάνα μου από παλιά! (με λιγότερα αυγά κ άσπρο αλεύρι εννοείται)

thegravijia
25-11-11, 00:11
http://3.bp.blogspot.com/-vYALFCfRT6k/TaCr6TO0vgI/AAAAAAAAAN4/Q5neWoN1i10/s320/DSC02047.JPG (http://3.bp.blogspot.com/-vYALFCfRT6k/TaCr6TO0vgI/AAAAAAAAAN4/Q5neWoN1i10/s1600/DSC02047.JPG)


στην φωτο φαίνονται τα υλικά:
πραλίνα φουντουκιού,ξερά φρούτα,βρώμη,λιναρόσπορος τριμμένος,κανέλα και γαρύφαλλο σκόνη




ας δούμε την συνταγή βήμα βήμα γιατί πολλοί αναρωτιούνται πως φτιάχνουμε την βρώμη σαν κρέμα (το γνωστό πόριτζ)


http://3.bp.blogspot.com/-GRUgXKhy1Ik/TaCsh09LSuI/AAAAAAAAAN8/zTW7di0bukU/s320/DSC02048.JPG (http://3.bp.blogspot.com/-GRUgXKhy1Ik/TaCsh09LSuI/AAAAAAAAAN8/zTW7di0bukU/s1600/DSC02048.JPG)
1. Παίρνουμε 3-4 κουταλιές βρώμης και τις ρίχνουμε σε ένα μπρικι


http://4.bp.blogspot.com/-5ddJi6WVQ4U/TaCtnE3ollI/AAAAAAAAAOE/m3XhYRJYoF0/s320/DSC02107.JPG (http://4.bp.blogspot.com/-5ddJi6WVQ4U/TaCtnE3ollI/AAAAAAAAAOE/m3XhYRJYoF0/s1600/DSC02107.JPG)
2.Στο ίδιο μπρίκι βάζουμε και 1-2 κουταλίες από το μίγμα αγαπημένων μας φρούτων δαμάσκηνα,χουρμάδες και σταφίδες (δες πως να τα φτιάξεις εδω mix ξερών φρούτων (http://kathari-diatrofi.blogspot.com/b/post-preview?token=VbxbPS8BAAA.xvhuCfwj8M8oTahhEVLPmw.8G-G1OxEu3pymdop25KGcA&postId=1227930973420687123&type=POST)), λίγο λιναρόσπορο τριμμένο και κανελογαρύφαλλο για το άρωμα.



http://1.bp.blogspot.com/-zYlLa4eALvo/TaCuRsVorlI/AAAAAAAAAOI/t6YhnZx4acI/s320/DSC02053.JPG (http://1.bp.blogspot.com/-zYlLa4eALvo/TaCuRsVorlI/AAAAAAAAAOI/t6YhnZx4acI/s1600/DSC02053.JPG)
3. τώρα προσθέτουμε ένα ποτήρι το υγρό της συνταγής (αυτό μπορεί να είναι νερό ή γάλα ή ανάμικτο)
1 ποτήρι αν θέλουμε το αποτέλεσμα να είναι πηχτό ή 1 1/2 ποτήρι αν θέλουμε να είναι πιο ρευστό.




http://1.bp.blogspot.com/-65ZPsDykqoI/TaCvC-PAk7I/AAAAAAAAAOM/5uD--FaODg8/s320/DSC02055.JPG (http://1.bp.blogspot.com/-65ZPsDykqoI/TaCvC-PAk7I/AAAAAAAAAOM/5uD--FaODg8/s1600/DSC02055.JPG)
4 . Ανακατεύουμε μια φορά και το βάζουμε σε πολύ χαμηλή φωτιά
σε αυτό το σημείο μπορείτε να προσθέσετε λίγη βανίλια ή λίγη τριμμένη καρύδα ή λίγο μέλι



http://1.bp.blogspot.com/-LeCetPTn5Yk/TaCy4TWuu0I/AAAAAAAAAOY/Lx-RpYJVIXY/s320/DSC02056.JPG (http://1.bp.blogspot.com/-LeCetPTn5Yk/TaCy4TWuu0I/AAAAAAAAAOY/Lx-RpYJVIXY/s1600/DSC02056.JPG)
5. Μόλις αρχίσει να βγάζει φουσκάλες το ανακατεύετε διαρκώς μέχρι να γίνει όσο πηχτό το θέλετε. Τότε το αδειαζετε σε μπολ πρωινού.



http://2.bp.blogspot.com/-OZFbjGvMsiI/TaCzQv_zgeI/AAAAAAAAAOc/NFC6Qo61vkA/s320/DSC02060.JPG (http://2.bp.blogspot.com/-OZFbjGvMsiI/TaCzQv_zgeI/AAAAAAAAAOc/NFC6Qo61vkA/s1600/DSC02060.JPG)
6. Προσθέτετε ό,τι άλλο επιθυμείτε στο μπολ σας οπως φιστικοβούτυρο ή πραλίνα φουντουκιού, ροδέλες μπανάνας ή κομματάκια σοκολάτας!


http://3.bp.blogspot.com/-j6WujC1OfCc/TaC0A9I0GoI/AAAAAAAAAOg/jm32En-axvI/s320/DSC02065.JPG (http://3.bp.blogspot.com/-j6WujC1OfCc/TaC0A9I0GoI/AAAAAAAAAOg/jm32En-axvI/s1600/DSC02065.JPG)

bb-fitness
25-11-11, 00:22
:thumbup::thumbup:

Giannistzn
25-11-11, 00:34
Ωραιος βιγια. Και οι οδηγιες κατατοπιστικοτατες. Να προσθεσω οτι και στα μικροκυματα γινεται (και δεν εξατμιζεται τοσο το νερο/γαλα).
Για μια εποχη ηταν το καθημερινο πρωΐνο μου, αλλα εχει αρκετους υδατανθρακες.. Απο γευση το κατι αλλο ομως.

Η πραλινα φουντουκιου σαν τη μερεντα ειναι ή κατι αλλο?

thegravijia
25-11-11, 00:42
πραλινα φουντουκιου εγω καταλαβαινω να βαλεις στο μπλεντερ φουντουκι κα να γινει κομματακια σαν το μπισκοτο που βαζουν στις κρεπες...
την συνταγη αυτη ουτε εγω την εχω δοκιμασει, ακομα.. (δεν ειναι δικη μου) καντε τη κ πειτε μας αν βγαινει καλο..
εψαχνΑ να βρω μια τετοια καθως με το πιτακι τοσα χρονια με το που το βλεπω μου ρχετε να ξερασω πλεον
επισης με αμα βαλεις κ πρωτεινη μεσα με καμια γευση σοκολατα θα λεει πολυ!

thegravijia
25-11-11, 00:44
Επισης αμα συνδυαστει με αυτο θα λεει πολυ το πρωινο
-------
-------
Μπανανες = αγαπημένο μας φρούτο
Μειονεκτημα = χαλάνε γρήγορα και κανείς δεν τις τρώει όταν μαυρίσουν

Μπορεί να βρεθεί τρόπος να τις κρατήσουμε ζωντανές;

Βεβαίως και μάλιστα όχι ένας αλλα δυο τρόποι να μετατρέψουμε τις μπανάνες μας σε κάτι και να τις φάμε ακόμα και όταν περάσουν οι μερες..

Παμε να δούμε το πώς;

Βημα 1ο
όταν περάσουν κάποιες μέρες και η μπανάνα αρχίσε να μην είναι ελκυστική θα κάνετε το εξής:
θα την κόψετε μικρά κομμάτια και θα την τοποθετήσετε σε ένα σακουλάκι στην κατάψυξη.

το αποτέλεσμα θα είναι αυτό:
ice age bananas :)



http://1.bp.blogspot.com/-M5BFNtpy-rE/ToQvl6lp4XI/AAAAAAAAAQM/njyXWmjpBKs/s400/DSC03168.JPG (http://1.bp.blogspot.com/-M5BFNtpy-rE/ToQvl6lp4XI/AAAAAAAAAQM/njyXWmjpBKs/s1600/DSC03168.JPG)


η μπανανα μας μετα απο 5 μερες στην καταξυψη




Mέσα σε 3 το πολύ ώρες η μπανανα σας θα έχει παγώσει.
Αν δεν θέλετε να την φτιάξετε τότε μπορείτε να την αφήσετε όσες μέρες θέλετε στην καταψυξη και μετα μόλις θελησετενα την φτιάξετε θα την αφήσετε να ξεπαγώσει ελαφρά για να μην σας χαλάσει και το multi.


Βήμα 2ο
Ρίχνουμε την μπανάνα στο multi σκέτη, ή με κακάο και ζάχαρη άχνη, κανέλα και βανίλια, ξύσμα πορτοκαλιού ή λεμονιού και ό,τι άλλο μας πηγαίνει συνδυαστικά.
Εμείς βάλαμε 1 κ.γλ κακάο και 1 κ.γλ ζάχαρη άχνη και το ανακατέψαμε.



http://3.bp.blogspot.com/-xfuiHz09a_g/ToQvuFUD7EI/AAAAAAAAAQQ/39txt4W5sZ8/s400/DSC03171.JPG (http://3.bp.blogspot.com/-xfuiHz09a_g/ToQvuFUD7EI/AAAAAAAAAQQ/39txt4W5sZ8/s1600/DSC03171.JPG)

μετά από 2 λεπτάκια χτύπημα το αποτέλεσμα ήταν ένα πηχτό παγωτό, αφράτο τόσο που το έβγαλα με scoop για να το δείτε και εσείς οτι είναι στα αλήθεια παγωτό!!



http://3.bp.blogspot.com/-ZjNLs1eyqdE/ToQv4QyP7eI/AAAAAAAAAQU/6TJuV5MqMvo/s640/DSC03173.JPG (http://3.bp.blogspot.com/-ZjNLs1eyqdE/ToQv4QyP7eI/AAAAAAAAAQU/6TJuV5MqMvo/s1600/DSC03173.JPG)





http://2.bp.blogspot.com/-DOO3_0eA8s8/ToQv_zmLL4I/AAAAAAAAAQY/TXOPCbVBCd0/s640/DSC03174.JPG (http://2.bp.blogspot.com/-DOO3_0eA8s8/ToQv_zmLL4I/AAAAAAAAAQY/TXOPCbVBCd0/s1600/DSC03174.JPG)

thegravijia
25-11-11, 00:47
ΕΠΙΣΗς μπορειτε να συνδυαστε το πρωινο κανοντας το εξης
(νομιζω το χει ξαναγραψει ενας ατομο την συνταγη αυτη)
αλλα ας την ξαναπω
βαλεις γαλα λιγο+ πρωτεινη + κακαο + φρουτο (οτι θες )
στο μπλεντερ ολα -μετα καταψυξη - και βγαινει σαν παγωτο
λεει πολυ γιατι κατεβαινει πιο ευκολα το πιτακι ετσι