PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι tempo επαναληψεων χρησιμοποιειτε?



billys15
27-07-09, 03:18
Προτιματε δηλαδη να κανετε αργες επαναληψεις,εκρηκτικες,απλα ελεγχομενες...? Με ποιον τροπο εχετε δει το καλυτερο αποτελεσμα πανω σας?

Stefanoss
27-07-09, 08:30
Εγω της πιο πολλες φορες κανω αργες επαναληψεις(ειδικα οταν εχω δικεφαλο)καμια φορα μπορει να ειμαι λιγο πιο fast αλλα αυτο το κανω σπανια,οταν βιαζομαι δηλαδη η εχω καποια δουλεια στο καπακι.

NASSER
27-07-09, 11:38
Προτιματε δηλαδη να κανετε αργες επαναληψεις,εκρηκτικες,απλα ελεγχομενες...? Με ποιον τροπο εχετε δει το καλυτερο αποτελεσμα πανω σας?

Ολες χριαζονται για να ξυπνησουν ολες οι μυικες ινες ;)

Exci
03-08-09, 11:36
Γρηγορες θετικες (οσο πιο γρηγορες μπορω με τα κιλα), και αρνητικες 2-3 δευτερολεπτων.

kafros gate 7
03-08-09, 12:19
εγω συνηθως κανω αργες επαναληψεις τοσο θετικες οσο και αρνητικες.νομιζω ετσι σε πιανει περισσοτερο αν και υπαρχουν και φορες που κανω γρηγορες.

mantus3
03-08-09, 16:57
Βασιλη το θεμα που εθιξες ειναι μεγαλοοοοο...

συνηθως κανω μια μιξη ολων αυτων.. αναλογα την διαθεση κ την μυικη ομαδα... τωρα για το τι με πιανει καλητερα, αργες αρνητηκες με πολα κιλα (αλλα δεν βγενουν παντα)

billys15
03-08-09, 19:52
Το θεμα ειναι μεγαλο και η απαντηση ξερω οτι ΠΟΤΕ δεν θα ειναι απολυτη,απλα αξιζει να συζητηθει :)

Προσωπικα κανω τωρα εκρηκτικη θετικη και αρνητικη στα 4",οπως ειπα,και ειναι πολυ καλα.

pepeismenos karga
03-08-09, 22:10
μεγαλο θεμα billy και καλα εκανες και το εθιξες γιατι κανω κατι παρομοιο τωρα και μου βγαινει η πιστη...εγω παντα προσπαθουσα να ανεβαζω κιλα αλλα καμια φορα λογω ενθουσιασμου,εγωισμου πειτε το οπως θελετε ανεβαζα αλλα χαραμουσα την τεχνιικη...αλλα προσπαθουσα να ανεβαζω...αλλα τον τελευταιο μηνα καθισα και το αλλαξα...εριξα τα κιλα και εκανα ολες μα ολες τις επαναληψεις ελενχομενες εως και παραελενχομενες θα ελεγα...ουτε ελαχιστο κλεψιμο και παλι συνεχως ανεβασμα σε επαναληψεις και κιλα....για την ακριβεια τωρα κανω περιπου ενα δευτερολεπτο την θετικη καμια φορα πιο λιγο...δηλαδη ψιλοεκρηκτικα και την αρνητικη οσο παρει...μπορει 5 εως και 8 δευτερα και προσπαθω να αυξανω με αυττο το ρυθμο...
η αληθεια ειναι οτι με αυτο το τεμπο που κανω τωρα νιωθω 10000000 φορες περισσοτερο την καθε μυικη ομαδα να πιανεται και κατα τη διαρκεια εκτελεσης καθε σετ και να πλημυριζει μμε αιμα και να περναει και την κοπωση...τωρα....υπαρχει και το εξης προβλημα..τους προηγουμενους μηνες εβαζα κιλα....τωρα εχουν πεσει τα κιλα αλλα εχει αυξηθει το time under tension ου πριν ηταν πολυ πολυ μικρο...και εχω να δωσω το εξης παραδειγμα..χωρις να ξερω επιστημονικε ερευνες,μελετες και τα λοιπα με την απλη λογικη μου...
ας πουμε πως κανω σκουωτ με 160 κιλα για 6 επαναληψεις με 1 δευτερολεπτο θετικη και αρνητικη και ας πουμε οτι αυτη η ενταση με κλιμακα το 10 ειναι 6 για τον μυ[παντα υποθετικα μιλαμε]....ετσι εχουμε να κανουμε με μια ενταση που καθοριζεται απο τα κιλα δηλαδη το 6 χ το time under tension που ειναι 12[6 επαναληψεις,1 δευτερο η αρνητικη και ενα η θετικη] αρα 6 χ 12=72.....
ας πουμε τωρα οτι κανουμε 80 κιλα....τα μισα με κλιμακο εντασης 3 και το τεμπο να ειναι 1 δευτερο η θετικη και 5 η αρνητικη... και κανουμε και παλι 6 επαναληψεις....εχουμε και λεμε...3 χ 6 χ 6=108.....στην προκειμενη ο μυς κουραστηκε περισσοτερο με τα 80 κιλα παρα με τα 160....αρα λογικα και το τεμπο πεζει μεγαλο ρολο.......το θεμα ειναι οτι πρεπει να γινονται αλλαγες μετα απο καπια χρονικα διαστηματα για να μην λκολλαμε...εκει που θα εχει συνηθισει το αργο τεμπο και τα λιγα κιλα ο μυς ξαφνικα βαζεις διπλα κιλα με πιο γρηγορο προσπαθωντας να βγαλεις αναλογες επαμαληψεις με το εαν θα τις εκανες αργα για να τον κουρασεις περισσοτερο και να αναπτυχθεις....δεν ξερω...αυτη ειναι η αποψη μου..τωρα το ειπα με την απλη λογικη χωρις καπια ερευνα δεν ξερω...αν υπαρχει καπου λαθος δεχομαι και διορθωση,συμπληρωση και τα λοιπα...

thegravijia
03-08-09, 23:10
μπορεις και στο ιδιο σετ να αλλαζεις το τεμπο...
παιξε γρηγορα στο πρωτο μερος κανε ενα drop και μετα δωσε βασε στις αρνητικες:weights:

vAnY
04-08-09, 09:04
:unsure: συγγνωμη που ρωταω αλλα ποια η διαφορα μεταξυ θετικων και αρνητικων επαναληψεων??:green:

Polyneikos
04-08-09, 09:51
Θετικη επαναληψη είναι όταν επικεντρωνουμε την πίεση και την προσπάθεια μας στο ανεβασμα της μπαρας π.χ. στο οριζόντιο παγκο,στην δε αρνητική επανάληψη επικενρωνομαστε στο κατέβασμα ελεγχωντας την κίνηση όταν κατεβαινει η μπάρα προσπαθωντας να την κατεβασουμε αργα ....

Raja
04-08-09, 11:11
Τόσο καιρό με τα βάρη είχα καταφέρει να αναπτύξω αρκετά μυικές ίνες που μου πρόσφεραν άμεση αιμάτωση κ δύναμη.Τώρα αυτό δεν με βολεύει πια ,γιατί έχει σαν αποτέσμα να κουράζομαι γρήγορα στην πορπόνηση των πολεμικών τεχνών από το έντονο κ γρήγορο κάψιμο που έρχεται μεσα σε μικρό σχετικά χρονικό διάστημα σε σχέση με τους άλλους αθλητές.Αθτό έχει σαν αποτέλεσμα να παίζω γρήγορα τις επαναλήψεις μου για να αλλάξω αυτή την κατάσταση γυμνάζοντας έτσι τις αντίθετες μυικές ίνες.

Σε άλλες συνθήκες που δεν θα είχα κάνει ξανά βάρη,θα προτιμούσα να παίζω βασικές ασκήσεις με πολλά κιλά,3 φορές την εβδομάδα για όλο το σώμα κάθε φορά,με μόνο σκοπό την ανάπτυξη της δύναμης μου.