PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για όγκο



Kaloutsikos
27-07-09, 12:51
Γειά σας πέδες.
Είμαι 23 χρονών 1,86 85 κιλα, ασχολουμαί με τα γυμναστήρια εναμισι χρονο τώρα, τον πρώτο καιρό ήμουνα πολύ χαλαρός, μου την έλεγε συνέχεια η γυμνάστρια μου γιατί δεν έκανα καθόλου διατροφή έτρωγα ότι να ναι και επίσεις κάπνιζα. Δεν ξέρω τι φλασια έπαθα εχει ένα χρονο περίπου που έκοψα πάρα πολλά πράγματα.
Το ερώτημα μου είνα το εξείς= Στο γυμναστήριο που παώ έχω δύο γυμναστές που είναι εντελώς ότι να ναι, Τα προγραμματά μου μέχρι στιγμής μου τα βγάζανε αυτοι.
Εκανα (πυραμίδες, superset, αφαιρούμενα) ενώ θέλω να κάνω όγκο.
Μιλούσα προχθές με ένα παιδι και μου έλεγε πως όλα αυτα που έκανα μεχρι στιγμής ήταν λάθως. Τα αφαιρούμενα και τα superset είναι μόνο για γράμωση και όχι όγκο,και με συμβούλεψε να κάνω 4χ8 αντε και καμοια πυραμίδα.
Ποιά ειναι η γνώμη σας σε αυτό το πράγμα? Οντως έκανα οτι να ναι τόσο καιρο?
Τhanks προκαταβολικά!!!

thegravijia
27-07-09, 13:05
Γειά σας πέδες.
Είμαι 23 χρονών 1,86 85 κιλα, ασχολουμαί με τα γυμναστήρια εναμισι χρονο τώρα, τον πρώτο καιρό ήμουνα πολύ χαλαρός, μου την έλεγε συνέχεια η γυμνάστρια μου γιατί δεν έκανα καθόλου διατροφή έτρωγα ότι να ναι και επίσεις κάπνιζα. Δεν ξέρω τι φλασια έπαθα εχει ένα χρονο περίπου που έκοψα πάρα πολλά πράγματα.
Το ερώτημα μου είνα το εξείς= Στο γυμναστήριο που παώ έχω δύο γυμναστές που είναι εντελώς ότι να ναι, Τα προγραμματά μου μέχρι στιγμής μου τα βγάζανε αυτοι.
Εκανα (πυραμίδες, superset, αφαιρούμενα) ενώ θέλω να κάνω όγκο.
Μιλούσα προχθές με ένα παιδι και μου έλεγε πως όλα αυτα που έκανα μεχρι στιγμής ήταν λάθως. Τα αφαιρούμενα και τα superset είναι μόνο για γράμωση και όχι όγκο,και με συμβούλεψε να κάνω 4χ8 αντε και καμοια πυραμίδα.
Ποιά ειναι η γνώμη σας σε αυτό το πράγμα? Οντως έκανα οτι να ναι τόσο καιρο?
Τhanks προκαταβολικά!!!

αυτος ειναι οτι να ναι.!
εκραζε τα προγραμματα που σου εδωσαν οι γυμναστες που μια χαρα προγραματα ειναι ! και δεν εκραζε εσενα για την οτι να ναι διατροφη σου.!
απο το φαι θα παρεις ογκο ,κατσε διαβασε το φορουμ

Kaloutsikos
27-07-09, 13:20
Διάβασα κάποια πράγματα απο το forum αλλα δεν έβγαλα άκρι σε αυτο το θέμα.
Διατροφή κανω ένα χρόνο τωρα απλώς τις κυριακες ξεφεύγω λιγο.
Το τελευταίο μου πρόγραμμα ήταν όλα διακεκομένα π.χ. 3 διακεκομενα 8-3-3, δεν είναι για γράμωσει αυτό το πράγμα, δεν είναι πολύ υπερβολικό?
Αυτο που κατάλαβα εγώ απο το Forum ειναι πως για όγκο πρέπει να κανω 4χ8 με διάλλειμα 1 με 1,5 λεπτό + σωστή διατροφή.
Αν μπορεί ας με βοήθήσει κάποιος για το τί επαναλίψεις πρέπει να κάνω.
Να πω πως καθε μέρα γυμνάζω ενα μυικό σήμειο και πως δεν υπερβαίνω τα 45 λεπτά καθε μέρα που πάω.

thegravijia
27-07-09, 13:46
Διάβασα κάποια πράγματα απο το forum αλλα δεν έβγαλα άκρι σε αυτο το θέμα.
Διατροφή κανω ένα χρόνο τωρα απλώς τις κυριακες ξεφεύγω λιγο.
Το τελευταίο μου πρόγραμμα ήταν όλα διακεκομένα π.χ. 3 διακεκομενα 8-3-3, δεν είναι για γράμωσει αυτό το πράγμα, δεν είναι πολύ υπερβολικό?
Αυτο που κατάλαβα εγώ απο το Forum ειναι πως για όγκο πρέπει να κανω 4χ8 με διάλλειμα 1 με 1,5 λεπτό + σωστή διατροφή.
Αν μπορεί ας με βοήθήσει κάποιος για το τί επαναλίψεις πρέπει να κάνω.
Να πω πως καθε μέρα γυμνάζω ενα μυικό σήμειο και πως δεν υπερβαίνω τα 45 λεπτά καθε μέρα που πάω.

δεν σε καταλαβα εδω τι εννοεις?
εξηγησε το λιγο καλυτερα

Kaloutsikos
27-07-09, 13:56
Κάνεις 8 επαναλήψεις, κανεις διάλλημα 15 δευτερόλεπτα, κανεις 3 επαναλύψεις με το που τις κάνεις περιμένεις 30 δευτερόλεπτα και μετά κάνεις τις τελευτείες 3 επαναλήψεις (8-3-3). Κανω 2 λεπτα διάλημμα και ξεκινάω απο την αρχή.
Ετσι είναι όλο μου το πρόγραμμα...
Και ρωτάω τώρα εγώ αυτο το πρόγραμμα που μου έχουνε βγάλει είναι σωστο για όγκο?

thegravijia
27-07-09, 14:14
εμενα δεν μου αρεσει θα προτιμουσα πιο χαμηλες επανληψεις αλλα κατσε διαβασε το φορουμ τοσα προγραμματα εχουν βαλει τα παιδια και εφαρμοσετα ...δες ποια σου ταιριαζουν και παιξε με αυτα ..
αυτο θα γινει σε βαθος χρονου βεβαια..
αλλα κατσε διαβασε για να μπεις στο νοημα...!

Kaloutsikos
27-07-09, 14:37
εμενα δεν μου αρεσει θα προτιμουσα πιο χαμηλες επανληψεις αλλα κατσε διαβασε το φορουμ τοσα προγραμματα εχουν βαλει τα παιδια και εφαρμοσετα ...δες ποια σου ταιριαζουν και παιξε με αυτα ..
αυτο θα γινει σε βαθος χρονου βεβαια..
αλλα κατσε διαβασε για να μπεις στο νοημα...!

Εχω διαβάσει ένα σορο topic και πουθενά δεν είδα κανέναν να μιλαεί για διακεκομένα σε περίοδο όγκου.
Η πυραμίδα και τα superset ειναι καλο να τα κανεις η καλό θα ήταν να κανω 8άρες επαναλήψεις?

savage
27-07-09, 15:35
Οι επαναληψεις δεν εχουν κ πολυ μεγαλη σημασια.Αν τρως πολυ πρωτεινη κ αρκετους υδατανθρακες χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη τοτε θα βαλεις μυικο ογκο,ειτε κανεις 8,ειτε 10,ειτε 12 ειτε 15 επαναληψεις.Εγω ειμαι οπαδος των 10-15 επαναληψεων γιατι διεγειρουν μεγαλο αριθμο μυικων ινων κ το σωμα εκρινει πολλες αναβολικες ορμονες.
Απ'την αλλη αν εισαι χοντρος 3000 σουπερ σετ να κανεις,ποτε δεν θα γραμμωσεις.Κ Η ΓΡΑΜΜΩΣΗ απ'την κουζινα ερχεται.
Οσο για το προγραμμα που εκανες το 8-3-3 ειναι καλο αλλα για μια στο τοσο,για να ξεκολλησεις απο την στασιμοτητα.Αν το κανεις συνεχεια ισως παθεις υπερκοπωση

ΓΙΑΝΝΗΣ
27-07-09, 16:36
ξεκινα τον ογκο απο το σπιτι!κατα προτιμηση μετα το καλοκαιρι να γεμισεισ μπαταριεσ,κοψε την υπερβολικη αεροβια κανε πολλα γευματα και ολα τα αλλα ειναι αμπελοφυλοσοφιεσ.δεν κανεισ χρονια βαρη να συνηθισει το σωμα ωστε να χρειαζεσαι προγραμματα 8-3-3 ,κατεβασματα,πυραμιδεσ και τα συναφη.κανε βασικεσ ασκησεισ μη καθεσαι με τισ ωρεσ στο γυμναστηριο και βουρ για φαι και ξεκουρασαη!αυτα.

thegravijia
27-07-09, 18:54
Εχω διαβάσει ένα σορο topic και πουθενά δεν είδα κανέναν να μιλαεί για διακεκομένα σε περίοδο όγκου.
Η πυραμίδα και τα superset ειναι καλο να τα κανεις η καλό θα ήταν να κανω 8άρες επαναλήψεις?

λεγονται drop set γι αυτο.!
αυτα που σου πε ο γιαννης κανε .
βασικες ασκησεις -λιγα σετ-χαμηλες επαναληψεις - πολυ φαι

savage
27-07-09, 19:10
λεγονται drop set γι αυτο.!
αυτα που σου πε ο γιαννης κανε .
βασικες ασκησεις -λιγα σετ-χαμηλες επαναληψεις - πολυ φαι
Δεν εκανε drop set.Αν καταλαβα καλα πρεπει να εκανε το συστημα rest-pause στο οποιο (αντιθετα με τα drop set) δεν μειωνεις το βαρος.Σε καθε περιπτωση δε νομιζω πως του ειναι απαραιτητο στην παρουσα φαση ( κ σιγουρα οχι καθε μερα οπως εκανε ως τωρα απ'οτι καταλαβα)

Kaloutsikos
27-07-09, 20:01
Eμένα στο γυμναστήριο μου, αυτα τα σέτ μου τα σύστησαν ως διακεκομενα.
Στο στήθος για παράδειγμα έκανα 3 ασκησεις με διακεκομένα και μία ασκηση με πυραμίδα. Αυτο το προγραμμα το κανω κανενα 5 μηνο και δεν εχω δει πολύ αποτέλεσμα στο σώμα μου οσο αφορά τον όγκο....
Σήμερα που έκανα διαφορετικό προγραμμα μου φάνηκε καλύτερα γιατι και εβαζά πιο πολλά κιλά αλλά και ξεμπέρδεψα σε 45 λεπτά μαζι με τους κοιλιακούς.

TEFAAtzis
27-07-09, 23:47
Eμένα στο γυμναστήριο μου, αυτα τα σέτ μου τα σύστησαν ως διακεκομενα.
Στο στήθος για παράδειγμα έκανα 3 ασκησεις με διακεκομένα και μία ασκηση με πυραμίδα. Αυτο το προγραμμα το κανω κανενα 5 μηνο και δεν εχω δει πολύ αποτέλεσμα στο σώμα μου οσο αφορά τον όγκο....
Σήμερα που έκανα διαφορετικό προγραμμα μου φάνηκε καλύτερα γιατι και εβαζά πιο πολλά κιλά αλλά και ξεμπέρδεψα σε 45 λεπτά μαζι με τους κοιλιακούς.

Κανενα προγραμμα μην το πας πανω απο 2 μηνες γιατι το συνι8ιζει το σωμα σου και σταματα να αναπτυσεται.Το σωμα μας θελει νεα ερεθισματα οποτε καλο θα ηταν γυρω στον 1,30-2 μηνες να αλαζεις και το προγραμμα.Για τον ογκο που λες μονο το σωστο φαι θα σε σωσει οπως ειπαν και τα παιδια σε συνδιασμο με ενα καλο προγραμματακι και ξεκουραση

Kaloutsikos
28-07-09, 01:58
Κανενα προγραμμα μην το πας πανω απο 2 μηνες γιατι το συνι8ιζει το σωμα σου και σταματα να αναπτυσεται.Το σωμα μας θελει νεα ερεθισματα οποτε καλο θα ηταν γυρω στον 1,30-2 μηνες να αλαζεις και το προγραμμα.Για τον ογκο που λες μονο το σωστο φαι θα σε σωσει οπως ειπαν και τα παιδια σε συνδιασμο με ενα καλο προγραμματακι και ξεκουραση

Hταν να το αλλάξω αρχες ιουλίου το πρόγραμμα μου αλλά δεν το άλλαξα λόγου καλοκαιριού. Thanks πάντως...