PDA

Επιστροφή στο Forum : Mέλι



muaythaispirit
13-12-06, 20:07
ποια ειναι η συνιστωμενη ποσότητα κατανάλωσης για αθλητες?
2 με 3 κουταλιες της σουπας την ημέρα ειναι οκ ποσότητα?
μελι καταναλωνω το πρωι και πριν την προπονηση ανακατεμενο στο κουακερ με τη βοηθεια ενος κουταλιου

ajax
13-12-06, 20:09
Τι το ιδιαιτερο εχει το μελι?

muaythaispirit
13-12-06, 23:59
τι εννοεις αιαντα??

ANONIO
14-12-06, 10:53
εκτος απο υδατανθρακες και γλυκια γευση, μμμμ τιποτα αλλο...

BRaWNy
14-12-06, 11:51
Αποτελείται απο φρουκτόζη και απο γλυκόζη.
Τουλάχιστον τα περισσότερα έχουν τέτοια συνθεση.
Έξτρα υδατάνθρακας και θερμίδες, πλούσιο σε μέταλλα.
Για περίοδο όγκου είναι εντάξει, για περίοδο δίαιτας γράμμωσης όχι.
Δεν συνιστάται για μετά την προπόνηση λόγω φρουκτόζης, αν είναι μόνο αυτό ο κύριος υδατάνθρακας.

Gasturb
31-01-07, 17:09
To μέλι έχει Gi περίπου 55 (λόγω φρουκτόζης)

Διατροφική αξία ανά 100 g

Ενέργεια 304 cal

Πρωτεϊνη 0.3 g
Υδατάνθρακες 82.6 g
- Σάκχαρα 82.1 g
Λίπος 0 g

Νερό 17.1 g
Χοληστερόλη 0 mg

Σίδηρο 2%
Νάτριο
Βιταμίνη C 0.5 mg

GT

Theristis
31-01-07, 20:29
2 με 3 κουταλιές της σούπας?Εγώ βάζω 1 κουταλάκι του γλυκού το πρωί μαζί με το πιτάκι βρώμης και νιώθω ενοχές. :D

Vson
25-03-07, 15:50
εισαι πεταλουδα γιαυτο :bodybuilder2:

slaine
25-12-08, 04:55
Αποτελείται κυρίως από δύο απλά ζάχαρα, την δεξτρόζη και την λεβουλόζη, με παρουσία κατά περιπτώσεις πιο σύνθετων υδατανθράκων, με επικρατέστερη συνήθως την λεβουλόζη και περιέχει πάντοτε μεταλλικές ουσίες, φυτικά χρωστικά υλικά, μερικά ένζυμα και κόκκους γύρεως.

Το μέλι σαν τροφή του ανθρώπου είναι ένα από τα πολυτιμότερα, θρεπτικότερα και υγιεινότερα τρόφιμα. Δίνει ενέργεια στους μυς, διαύγεια στο μυαλό, απολυμαίνει και ρυθμίζει το πεπτικό σύστημα. Η τακτική χρήση του δίνει σφρίγος στον οργανισμό και συντελεί στην παράταση της ζωής.

σήμερα αναγνωρίζεται η θεραπευτική του αξία στην καθ' έξιν δυσκοιλιότητα, στις καρδιοπάθειες, αναιμία, αδενοπάθεια και στις περιπτώσεις κατάπτωσης και αδυναμίας του οργανισμού.

Τα μέλια με σκούρο χρώμα έχουν τις περισσότερες τονωτικές ιδιότητες, όπως λ.χ. το πευκόμελο, που είναι πλούσιο σε μεταλλικά ιχνοστοιχεία. Το μέλι όπως αναφέραμε ασκεί ευεργετική επίδραση γενικά στην υγεία του ανθρώπου. Η άποψη αυτή είναι διαδεδομένη σε ολόκληρο τον κόσμο και το σπουδαιότερο είναι τεκμηριωμένη και από επιστήμονες.

Έτσι σε μια προσπάθεια να προσδιοριστεί η δράση του μελιού ως τροφή και φάρμακο σε διάφορες κλινικές περιπτώσεις ο Duisberg 1967 διέκρινε τις παρακάτω περιπτώσεις. Το μέλι δρα κατά της κοπώσεως και αυτό πετυχαίνετε με αποθήκευση της φρουκτόζης που περιέχει στο συκώτι ως γλυκογόνο.

Εκεί μετατρέπεται σε γλυκόζη, αυξάνοντας έτσι την περιεκτικότητα της στο αίμα. Ευκολύνει την αφομοίωση του ασβεστίου, δραστηριοποιεί την οστεοποίηση. Γιατρεύει ή ανακουφίζει τις εσωτερικές διαταραχές, τα έλκη του στομάχου, την αϋπνία, τους πονόλαιμους, μερικές καρδιακές παθήσεις και γενικά έχει ευεργετική επίδραση και στην καρδιά, αυξάνει τις αιμογλοβίνες του αίματος και τη μυϊκή δύναμη, κ.α.

Σε εξωτερική χρήση, θεραπεύει τα εγκαύματα, τις πληγές και τις ρινοφαρυγγικές παθήσεις χάρη στην inhidine που του προσδίδει βακτηριοστατικές ιδιότητες.


Μια τυπική όμως ανάλυση δίνει : γλυκόζη 34%, φρουκτόζη 41%, σουκρόζη 2.4%, & νερό 18.3%. Γενικά πιστεύετε πως είναι γλυκύτερο από την ζάχαρη, όμως η γλυκύτητα είναι κάτι υποκειμενικό & κυμαίνεται από 57 - 122% αυτής της ζάχαρης.

Επίσης το μέλι είναι γνωστό για τις αντισηπτικές του ιδιότητες. Η μεγάλη περιεκτικότητα του μελιού σε σάκχαρο έχει σαν αποτέλεσμα να μην είναι σε θέση να αναπτυχθούν μέσα σε αυτό διάφοροι μικροοργανισμοί. Όμως οι χαμηλές θερμοκρασίες παρασκευής του μελιού δεν είναι αρκετές για να καταστρέψουν πλήρως το μικρόβιο Clostridium botulinum.

Αυτοί οι μικροοργανισμοί είναι επικίνδυνοι γιατί δημιουργούν θανατηφόρες τοξίνες, ένα φαινόμενο που δεν εκδηλώνεται στο υψηλής συγκέντρωσης σακχάρου μέλι. Όμως οι συνθήκες του γαστρεντερικού σωλήνα των νεογνών μπορεί να ευνοεί τη δημιουργία τοξινών, γι' αυτό συνίσταται να μην δίνεται μέλι σε μωρά μικρότερα του νέου έτους.

Μια κουταλιά της σούπας μέλι περιέχει 0,1 mg σιδήρου, αλλά ένας ενήλικας θα χρειαστεί 150 κουταλιές της σούπας μέλι την ημέρα δηλαδή 9600 θερμίδες ώστε να προσλάβει 15 mg σιδήρου, τα οποία αποτελούν την ημερήσια ανάγκη του για σίδηρο.

Επιπλέον, το μέλι περιέχει ίχνη από λιποειδικής φύσεως ουσίες οι οποίες αναστέλλουν τον παράγοντα ενεργοποίησης των αιμοπεταλίων( PAF), ο οποίος αποτελεί φλεγμονώδη παράγοντα που εμπλέκεται στην διαδικασία οξείδωσης της LDL με αποτέλεσμα την καταστροφή του ενδοθηλίου και τον σχηματισμό της αθηρωματικής πλάκας.

Θυμαρίσιο: έντονα αρωματικό μέλι, εξαιρετικά ευχάριστο στη γεύση με ανοιχτόχρωμη λαμπερή εμφάνιση κατατάσσεται στις καλύτερες ποιότητες μελιού που υπάρχουν. Κρυσταλλώνει σε διάστημα 6 με 18 μήνες από την παραγωγή του.

Πορτοκαλίας:Έχει υπέροχο άρωμα και εξαιρετική γεύση. Κρυσταλλώνει πολύ σύντομα σ΄ένα με δύο μήνες. Είναι έντονα ανοιχτόχρωμο, μετατρέπεται σε ασπουδερό μετά τη κρυστάλλωση του.

Πευκόμελο: Το 65% περίπου της συνολικής παραγωγής μελιού στην Ελλάδα είναι πευκόμελο. Δεν είναι ιδιαίτερα γλυκό, είναι πλουσιότερο από το ανθόμελο σε ιχνοστοιχεία πρωτεΐνες και αμινοξέα και έχει λιγότερες θερμίδες. Είναι από τις κατηγορίες μελιού που δεν κρυσταλλώνουν.
Μέλι ελάτης. Είναι πλούσιο σε ιχνοστοιχεία (κάλιο, μαγνήσιο, φώσφορο, σίδηρο κλπ.). Περιέχει βιταμίνες σε πολύ μικρές ποσότητες, αλλά ακόμα και αυτή η δόση βοηθάει στην καλύτερη αφομοίωση των σακχάρων από τον ανθρώπινο οργανισμό.

Μέλι καστανιάς. Παράγεται από το νέκταρ και τις μελιτώδεις εκκρίσεις της καστανιάς, που θεωρείται καλό μελισσοκομικό φυτό, αφού δίνει γύρη εξαιρετικής ποιότητας. Εκτός από τα ιχνοστοιχεία που περιέχει, θεωρείται ότι μπορεί να δράσει ως στυπτικό σε περιπτώσεις δυσεντερίας.

Μέλι ερείκης (ερεικόμελο). Πρόκειται για ένα πολύ θρεπτικό είδος μελιού, που είναι ιδιαίτερα τονωτικό για τον ανθρώπινο οργανισμό, γι’ αυτό και πωλείται κυρίως σε καταστήματα υγιεινής διατροφής. Μέλι ηλίανθου. O ηλίανθος καλλιεργείται σε μεγάλες εκτάσεις στη χώρα μας, κυρίως στη Β. Ελλάδα, και δίνει πλούσια παραγωγή μελιού. Πρόκειται για μέλι που είναι καλή πηγή σε πολυφαινολών


Κρυστάλλωση μελιού και ποιότητα
Η κρυστάλλωση είναι φυσικό φαινόμενο που δεν προξενεί καμία αλλαγή στη θρεπτική και βιολογική ιδιότητα του μελιού. Σχετίζεται με τη φυτική προέλευση του μελιού και επηρεάζεται από τη χημική του σύνθεση.

Οι παράγοντες που παίζουν σημαντικό ρόλο στην ταχύτητα της κρυστάλλωσης είναι η συγκέντρωση γλυκόζης και του νερού, η σχέση φρουκτόζης-γλυκόζης, η σχέση γλυκόζης-νερού η περιεκτικότητα του δείγματος σε γύρη, η παρουσία του ζαχάρου μελιζιτόζη κ.α.

Ένα κρυσταλλωμένο μέλι δεν είναι ούτε χαλασμένο ούτε νοθευμένο. Το κρυσταλλωμένο μέλι ρευστοποιείται εύκολα σε μπεν-μαρί, χωρίς να χάσει καμία από τις βιολογικές και θρεπτικές του ιδιότητες.


Περιέχει:
● Πληθώρα αμινοξέων, όπως προλίνη, φαινυλαλανίνη, τυροσίνη, βαλίνη κλπ.
● Πληθώρα αντιοξειδωτικών ουσιών (βιταμίνη C, χρυσίνη, καταλάση κλπ.).
● Μικρές, αλλά ποικίλες ποσότητες ιχνοστοιχείων και βιταμινών, όπως βιταμίνη C, βιταμίνη B6, ριβοφλαβίνη, παντοθενικό οξύ, ασβέστιο, φώσφορο, μαγνήσιο, νάτριο, κάλιο, σίδηρο, ψευδάργυρο κλπ.

----να προσθέσω ότι το ελατήσιο δεν κρυσταλλιάζει---- όλα τα άλλα είδη αν δεν κρυσταλλιάσουν σημαίνει ότι είναι νοθευμένα----

κάποιες έρευνες υποστηρίζουν ότι τελικά το μέλι για μετά την προπόνηση είναι καλύτερο από σκέτη γλυκόζη σύμφωνα με έγκυρες πηγές βλέπε τέζα :chinese: :chinese: :chinese:

Steve KinG STyLe
25-12-08, 11:14
Ωραιο το ^ slaine :wink: :clap:
Και εγω θυμαμε στην πρωτη γυμνασιου ειχα κανει μια εργασια για το μελι και ηταν η καλυτερη στο σχολειο κριμα που δεν θυμαμε τιποτα :rolf:

BRaWNy
05-02-09, 09:43
Αποτελείται απο φρουκτόζη και απο γλυκόζη.
Τουλάχιστον τα περισσότερα έχουν τέτοια συνθεση.
Έξτρα υδατάνθρακας και θερμίδες, πλούσιο σε μέταλλα.
Για περίοδο όγκου είναι εντάξει, για περίοδο δίαιτας γράμμωσης όχι.
Δεν συνιστάται για μετά την προπόνηση λόγω φρουκτόζης, αν είναι μόνο αυτό ο κύριος υδατάνθρακας.Nα συμπληρώσω, ότι αποτελείται και απο σουκρόζη, εκτός απο φρουκτόζη και γλυκόζη.

Αυτα τα 3 μαζί, είναι ο χειρότερος συνδιασμός.
Για δίαιτα δεν κάνει.

BRaWNy
05-02-09, 09:50
Περιέχει:
● Πληθώρα αμινοξέων, όπως προλίνη, φαινυλαλανίνη, τυροσίνη, βαλίνη κλπ.
● Πληθώρα αντιοξειδωτικών ουσιών (βιταμίνη C, χρυσίνη, καταλάση κλπ.).
● Μικρές, αλλά ποικίλες ποσότητες ιχνοστοιχείων και βιταμινών, όπως βιταμίνη C, βιταμίνη B6, ριβοφλαβίνη, παντοθενικό οξύ, ασβέστιο, φώσφορο, μαγνήσιο, νάτριο, κάλιο, σίδηρο, ψευδάργυρο κλπ.
Στα 100γρ έχει 0,3γρ πρωτεΐνης (και είναι χαμηλό σε "ολοκληρωμένα" αμινοξέα).
Βιταμίνη C έχει 0,5mg.

Για τι είδους πληθώρα μιλάμε ρε παιδιά?

Στο μόνο που είναι πλούσιο, είναι σε υδατάνθρακες.
Σαν υδατάνθρακα θα πρέπει να το βλέπουμε και όχι σαν κάτι άλλο.

Όσο να' ναι όλες οι τροφές περιέχουν απο όλα σχεδόν τα στοιχεία, αλλά σε τι ποσότητες το καθένα έχει σημασία.

kutsup
05-02-09, 10:09
Στο μόνο που είναι πλούσιο, είναι σε υδατάνθρακες.
Σαν υδατάνθρακα θα πρέπει να το βλέπουμε και όχι σαν κάτι άλλο.


Από το να καταπίνεις σκέτη δεξτρόζη καλύτερο το μέλι. Και μόνο για τις καταπραυντικές και βακτηριοστατικές ιδιότητες του φτάνει να το προτιμούμε.

BRaWNy
05-02-09, 10:27
Η δεξτρόζη είναι μόνο για μεταπροπονητικά και για κανένα άλλο γεύμα, ειτε στον ογκο, ειτε στη γράμμωση.
Αν και σε προετοιμασία προχωρημένη, θα πρέπει να κόβεται και αυτή.

Το μέλι δεν το συνιστώ για μεταπροπονητικά, λόγω της σύνθεσής του.
Στον όγκο είναι καλό για να γλυκαίνει τα γεύματά μας, στην δίαιτα δεν κάνει.

Και φυσικά...και τα 2 τα βλέπουμε σαν υδατάνθρακες.
Δεν μιλάμε για ευεργετικές ιδιότητες, είναι άλλο θέμα, οι οποίες βέβαια του μελιού, δεν οφείλονται στην "πληθώρα" των πρωτεϊνών που ταχα έχει όπως λέει το παραπάνω αρθρο.

Δεν συγκρίνω μέλι με δεξτρόζη, άλλο το ένα άλλο το άλλο.
Απλά, μεταπροπονητικά η δεξτρόζη είναι καλύτερη επιλογή μεταξύ των δύο, διότι τότε οι στόχοι μας είναι άλλοι

kyriakos23
05-02-09, 11:27
100gr μελι ποσα κουταλακια ειναι?

kutsup
05-02-09, 12:01
Η δεξτρόζη είναι μόνο για μεταπροπονητικά και για κανένα άλλο γεύμα, ειτε στον ογκο, ειτε στη γράμμωση.
Αν και σε προετοιμασία προχωρημένη, θα πρέπει να κόβεται και αυτή.

Το μέλι δεν το συνιστώ για μεταπροπονητικά, λόγω της σύνθεσής του.
Στον όγκο είναι καλό για να γλυκαίνει τα γεύματά μας, στην δίαιτα δεν κάνει.


Οι διαφορές που πιστεύεις ότι θα έχεις αν πίνεις δεξτρόζη ή μέλι μετά την προπόνηση είναι μάλλον μη ορατές με γυμνό μάτι. Μιλάμε για νορμάλ καταστάσεις και όχι για αγωνιστική προετοιμασία.
Όσο για τις περιόδους όγκου και γράμμωσης που διαβάζω συχνά καλό είναι να αποφεύγονται και να διατηρούμαστε σε καλή κατάσταση όλο το χρόνο γιατί οι απότομες μεταβολές σε κιλά δεν είναι ότι καλύτερο για τον οργανισμό.
Κατά τη γνώμη μου αυτή η φάση είναι απαραίτητη μόνο κατά την εισαγωγή κάποιου στο ΒΒ.
Δεν δικαιολογείται για μενα έμπειρος αθλητής να μιλάει για όγκο και για γράμμωση με μεγάλες διαφορές στα σωματικά κιλά. Αν έχεις έναν φυσιολογικό οργανισμό τα μυικά κιλά θα τα βάλεις (όσα είναι αυτά) ασχέτως αν πρίζεσαι και ξε-πρίζεσαι.
Οι αγώνες είναι άλλο πράγμα για να μην παρεξηγούμαι γιατί μιλάμε για διαφορετικού είδους "γράμμωση".

KATERINI 144
05-02-09, 12:10
συμφωνώ με kutsup,
εκτός απο εμφάνιση έχουμε και τη υγεία, και για ενα -0,0001 που θα χάσεις απο εμφάνιση με το μέλι, προτιμώ το + που θα πάρεις από το μέλι στην υγεία.

εξαιρουνται βέβαια αυτοί που πανε σε αγώνες και τα -0,0001 σε σύνολο ίσως να είναι πολλά για να κάνουν τη διαφορά. :???:

athkatla
19-02-09, 12:44
δηλαδη μεταπροπονητικα αντι για δεξτρο/μαλτο προτεινεται μελι?

σε τι ποσοτητες?

Για μαλτο+δεξτρο η συνιστωμενη ποσοτητα ειναι 1γρ ανα σωματικο βαρος;

Για μονο μελι 1γ ανα κιλο μου ακουγεται πολυ μελι!!!!

slaine
19-02-09, 13:06
μάλτο-δεξ εξαρτάται γενικά ανάλογα με το άτομο και την περίοδο από 0,3-1,5 γρ ανά σωματικό κιλό. άρα το 1γρ που λες είναι οκ. αλλά καλύτερα να παίζεις με τις ποσότητες να δεις τι σου πηγάινει καλύτερα.

εγώ μεταπροπονητικά τρώω μέλι, τώρα αν δουλεύει καλύτερα ή όχι... τι να σου πω...
1-2 κουταλιές κατεβάζω.

καλώς ήρθες επί τη ευκαιρία, πέρνα και απο το "νέα μέλη" και πες ένα γεια να γνωριστούμε

Piratis
19-02-09, 17:23
εγω παλι συμφωνω με BraWny

κανεις δεν αμφισβητησε τις ευεργετικες ιδιοτητες που εχει το μελι.

αυστηρα ομως μεταπροπονητικα γιατι να παρω κατι με gl 55 και οχι με 100 οπως η δεξτροζη.

tezaman
19-02-09, 17:31
για μένα η διαφορά μεταξύ των δύο ίσως και να εξισορροπείτε, διότι με την δεξτρόζη θα ανεβάζεις ινσουλίνη ναι μεν γρήγορα, αλλά με το το μέλι θα την κρατήσεις για πολύ περισσότερο ψηλά - δεν νομίζω όμως ότι αυτό είναι που θα κάνει την διαφορά σε κάποιον νατουραλ

BRaWNy
19-02-09, 20:26
Εγω θα προτιμούσα λιγότερο το μέλι μετα την προπόνηση, λόγω φρουκτόζης που περιέχει και σε υψηλά επίπεδα.
Είναι η μόνη στιγμή που θέλω να αναπληρώσω γλυκογόνο μόνο στους μυες και όχι μισό-μισό μυες και συκώτι.
Για αυτό προτιμώ κάτι με υψηλά επίπεδα γλυκόζης (σε σχέση με άλλη μορφή υδατάνθρακα), ή υψηλά σε άμυλο

Η αναλογία φρουκτόζης με γλυκόζη στο μέλι είναι περίπου 50-50%.
Και αν δεν είναι "καλό" μέλι, θα έχει και αρκετά υψηλά επίπεδα σουκρόζης, η οποία έχει την ιδιότητα να καταστρέφει και τις βιταμίνες.

tezaman
19-02-09, 22:29
νομίζω πως η αναπλήρωση του μυικού γλυκογόνου γίνετε σταδιακά, οπότε μεγαλύτερη σημασία θα έδινα στο σύνολο των γευμάτων μου μέχρι την επόμενη προπόνηση

BRaWNy
20-02-09, 12:25
νομίζω πως η αναπλήρωση του μυικού γλυκογόνου γίνετε σταδιακά, οπότε μεγαλύτερη σημασία θα έδινα στο σύνολο των γευμάτων μου μέχρι την επόμενη προπόνησηΝαι μπορει να γίνει σταδιακά, αλλά είναι πιό optimal να γίνει αμέσως μετα την προπόνηση (γιατι εκτός απο σταδιακά μπορει να γινει και άμμεσα), διότι εκεινη την ώρα όλες οι προϋποθέσεις είναι υπερ.
Και μεγαλύτερη ευαισθησία στην ινσουλίνη, και μεγαλύτερη δυνατότητα απορρόφησης και αναπλήρωσης, όπως λέμε ότι εκεινη την ώρα "ανοιγει" παράθυρο για αυτούς τους λόγους, και όχι μόνο για γλυκογόνο, αλλά και των αμινοξέων που θα μεταφερθούν και αυτά στους μυες.
Εκεινη την ωρα και η συνθεση των αμινοξέων κλπ, αν δεν κάνω λάθος, είναι στην καλύτερη φάση της

Έπειτα, δεν παίρνουμε υδατανθρακες και ειδικά γρηγορους μόνο για αναπλήρωση γλυκογόνου, αλλά και για αρκετη αυξηση ινσουλίνης εκεινη τη στιγμή, για να καταπολεμηθεί και ο καταβολισμός (κορτιζόλη) κ.α.

Τωρα, αν εσυ θες μέλι και λες θα συμπληρώσεις σε αναπλήρωση κλπ αργότερα, ειναι καλά (είναι good ειναι ΟΚ).
Αν θες όμως π.χ. δεξτρόζη ή πατατα ή και ρυζι ακόμη, είναι καλύτερα (ειναι better ειναι best).
όλα αυτα βέβαια επειδή το μέλι περιέχει πολύ φρουκτόζη, ανεβαζει μεν την ινσουλίνη, αλλά αναπληρωνει στο ημισυ τους μυες, και όχι επειδή έχω κάτι με το μέλι, ειναι πολύ καλή τροφή για άλλες ωρες.
Όπως βλέπεις τιποτε δεν είναι "κακό", ο καθενας όπως προτιμάει.

Όσο για αυτό που λες για την σταδιακή αναπλήρωση και το συνολο των γευμάτων, εαν ενδιαφέρεσαι να κάνεις συντηρηση γλυκογόνου, τότε καλύτερα να κάνεις την αναπλήρωση όσο πιό συντομα γίνεται, ωστε μετα όλες οι διαδικασίες απο το συνολο των γευμάτων να είναι για συντήρηση του γλυκογόνου.
Φαντάζομαι με πιάνεις τι ακριβως εννοώ.

Να συμπληρώσω, εγω προσωπικά πιστεύω (και λογω εμπειρίας), ότι η απόδοση και όλα τα καλά της επόμενης προπόνησης, εξαρτάται απο το γεύμα αμέσως μετα την τελευταία προπόνηση.
Άσε που προτιμώ όλα τα καλά και απαραίτητα για εκεινη τη στιγμή διατροφικά στοιχεία, να τα δωσω στο σωμα αμέσως μετα απο προπόνηση και με τον καλύτερο τρόπο, δηλαδή με την έννοια ότι θα δωσω καλύτερη μεταχείρηση/ανταμοιβή στο σωμα μου (και δεν μιλάω απο αποψης γευσης), αμέσως μετα την προπόνηση, δηλαδή το έργο που έκανε.

Όπως λέμε, άλλο να πληρώνεσε στην ωρα σου, οταν εργάζεσαι και άλλο να υπάρχει καθυστέρηση.
Επίσης, άλλο να πληρώνεσε cash και άλλο με επιταγή ή με καταθεση στην τραπεζα, όπου πάλι θα υπάρχει καποια καθυστερηση και επιπλέον διαδικασία.

Φανταζομαι με πιάνεις τι εννοώ.
Δε νομίζω ότι θα χάλαγε κανέναν, το αν απο κάτι καλό που κάνει για τον εαυτό του το κάνει απλά καλύτερο και πιό optimal, απο τη στιγμή που ουτε δυσκολο είναι, ουτε επιστημονικές εξηγησεις/τροπους χρειάζεται (όπως τρως το μέλι, ετσι μπορεις να φας στη θεση του κάτι άλλο)

Απόψεις που ασπάζομαι

tezaman
20-02-09, 13:02
Εγώ προσωπικά μετά την προπόνηση χρησιμοποιώ πάντα το μείγμα δεξτρόζης-μαλτοδεξτρίνης, απλά σαν κύριο σκοπό στο μεταπροπονιτικό γευμα δεν έχω τόσο την αναπλήρωση του μυικού γλυκογόνου ( μιάς και αν έχεις ένα σωστό πρόγραμμα διατροφής, σίγουρα θα πάρεις αρκετούς υδατάνθρακες για να κορέσεις της αποθήκες σου μέχρι την επόμενη προπόνηση )

απλά αυτό που θέλω να πω είναι πως σαν κύριο σκοπό όπως είπες και εσυ είπες Μιχάλη έχω: την μύωση της κορτιζόλης, και την μεταφορά των απαραίτητων θρεπτικών συστατικών που χρειάζονται οι μυς για την αναδόμηση τούς :wink:

BRaWNy
20-02-09, 13:37
Εγώ προσωπικά μετά την προπόνηση χρησιμοποιώ πάντα το μείγμα δεξτρόζης-μαλτοδεξτρίνης, απλά σαν κύριο σκοπό στο μεταπροπονιτικό γευμα δεν έχω τόσο την αναπλήρωση του μυικού γλυκογόνου ( μιάς και αν έχεις ένα σωστό πρόγραμμα διατροφής, σίγουρα θα πάρεις αρκετούς υδατάνθρακες για να κορέσεις της αποθήκες σου μέχρι την επόμενη προπόνηση )

απλά αυτό που θέλω να πω είναι πως σαν κύριο σκοπό όπως είπες και εσυ είπες Μιχάλη έχω: την μύωση της κορτιζόλης, και την μεταφορά των απαραίτητων θρεπτικών συστατικών που χρειάζονται οι μυς για την αναδόμηση τούς :wink:Μπορει να μην το έχεις για κυριο σκοπό, αλλά γίνεται, μιας και έχεις δεξτρόζη κλπ.
Το να πάρεις τις άλλες ωρες υδατάνθρακες για να κορέσεις τις αποθήκες σου όπως λες, θα πρέπει να έχεις και ευαιασθησία στην ινσουλίνη.
Κάποιες ωρες εισαι περισσότερο ευαίσθητος και κάποιες λιγότερο.
Στο γεύμα μετα την προπόνηση είσαι στο ανωτερο.

Αν δεν αναπληρώσεις συντομα το γλυκογόνο σου, κατα πάσα πιθανότητα, ο οργανισμός θα ψάξει άλλες πηγές τρόπους για να το κάνει, όπως απο πρωτεΐνη (την οποία την χρειάζεσαι μετα την προπόνηση για άλλους λόγους), και όπως το να "φαει/χαλάσει" τους ίδιους μυες του σε κάποιες περιπτώσεις.

Όταν σκέφτεσαι να το κάνεις σταδιακά, μπορει να μην επαρκούν οι ποσότητες.

Όπως είπαμε, αμεσως μετα την προπόνηση γίνεται και σε καλύτερο βαθμό, χωρις "απώλειες" αν θες.

Είναι καλύτερα να έχεις μεγαλη ποσότητα υδατανθρακων (σε σχεση με τα υπόλοιπα γευματα, εκτος ως ενα βαθμό απο το πρωινό) γυρω απο την προπόνηση και συγκεκριμένα μετα απο αυτήν και για όλους τους λόγους που αναφέραμε.

Οι υδατάνθρακες χρησιμοποιούνται καλύτερα απο το σωμα εκεινη την ωρα.

Τις άλλες ωρες, εξαρτώμενοι βέβαια και απο ανάλογους παράγοντες, μπορουν να προωθήσουν την αντισταση στην ινσουλίνη.

Άρα πιθανότατα, περα απο την σταδιακή αναπλήρωση που θες να επιτύχεις, μπορει να επιτυχεις και κάποια αρνητικά.
Είναι καλύτερα τις άλλες ωρες να έχεις τους υδατάνθρακες σε στυλ συντηρησης γλυκογόνου ή να μην έχεις (αναλογα την περιπτωση) για να γινεις fat adapted, ωστε το σωμα σου να εξαρτάται απο λιπαρά για ενέργεια.

Τεσπα, νομίζω είπαμε πολλά και μπορει να φαίνομαι και απολυτος ή πιεστικός και κουραστικός.
Νομίζω απο την πλευρά μου ότι είχα να πω το είπα και ειναι αρκετό, ο καθενας ας χρησιμοποιήσει το κάθε τι όπως αυτός νομίζει καλύτερα (αρκει να είναι ΟΚ)

tezaman
20-02-09, 13:59
είναι πάντα ωραίο να κάνεις συζήτηση με κάποιον που έχει γνώμη και ξέρει πως να την εκφράσει σωστά :wink:

ένα άλλο σενάριο επί του θέματος είναι πως το σώμα δεν μπορεί να γεμίσει το μυικό γλυκογόνο πολύ γρήγορα, δηλαδή δεν σημαίνει πως αν πάρει 300 γραμμάρια υδατάνθρακα μετά την προπόνηση θα φουλάρει το 100% του γλυκογόνου που έχασες κατά την προπόνηση, ίσως να μην πιάσεις ούτε καν το 50%, βέβαια όπως είπες δεν είμαστε όλοι το ίδιο άλλοι έχουνε μεγαλύτερη ευαισθησία στην ινσουλίνη και άλλοι λιγότερη, έτσι μπορούμε να δοκιμάσουμε και τα δύο και να κρίνουμε με βάση το αποτέλεσμα με βάση το δικό μας σώμα

BRaWNy
20-02-09, 16:58
είναι πάντα ωραίο να κάνεις συζήτηση με κάποιον που έχει γνώμη και ξέρει πως να την εκφράσει σωστά :wink:

ένα άλλο σενάριο επί του θέματος είναι πως το σώμα δεν μπορεί να γεμίσει το μυικό γλυκογόνο πολύ γρήγορα, δηλαδή δεν σημαίνει πως αν πάρει 300 γραμμάρια υδατάνθρακα μετά την προπόνηση θα φουλάρει το 100% του γλυκογόνου που έχασες κατά την προπόνηση, ίσως να μην πιάσεις ούτε καν το 50%, βέβαια όπως είπες δεν είμαστε όλοι το ίδιο άλλοι έχουνε μεγαλύτερη ευαισθησία στην ινσουλίνη και άλλοι λιγότερη, έτσι μπορούμε να δοκιμάσουμε και τα δύο και να κρίνουμε με βάση το αποτέλεσμα με βάση το δικό μας σώμαΑν πάρεις 300γρ υδατανθρακα μετα την προπόνηση, το μόνο σιγουρο είναι ότι θα φουλάρει 100% τις αποθήκες του, γιατι όπως και να έχει περναέι κατα πολύ τις ανάγκες ακόμη κι αν έχεις κάνει εξουθενωτική προπόνηση ή και είσαι "άδειος" απο γλυκογόνο, και μάλιστα θα περισέψουν και υδατάνθρακες.

Αν π.χ. έχει να υπόλοιπο να γεμίσει, ένα ποσοστό ας πούμε 50%, και του δωσεις όσα χρειάζεται ή και παραπάνω απο αυτό, θα τα αναπληρώσει.
Αν του δωσεις λιγότερο, π.χ. για 40%, τοτε θα μείνει πάλι με ένα υπόλοιπο, και θα ψάξει απο αλλού να αναπληρώσει, επειδή το μποντυμπίλντιγκ και γενικά τα βαρη, προσαρμόζουν το σώμα να κινείται σε τέτοιες διαδικασίες όπως το να αναπληρώνει το γλυκογόνο όσο συντομα και καλύτερα γινεται, ειδικά αν υπάρχει ένταση.
Έτσι νομίζω και πιστευω.

Αν απο ένα μπουκάλι νερό 1 λιτρου, αδειάσει το μισό, και χρησιμοποιήσεις ένα λιτρο για να γεμίσεις το υπόλοιπο μισό, θα το γεμίσεις και θα περισσέψει μισό λίτρο.
Δεν μπορει να το γεμίσεις μόνο μεχρι 3/4 ας πούμε και να περισσέψουν ή να χαθούν 3/4 του λιτρο νερό.
Όσο υπάρχει χωρος θα γεμίζει, δεν μπορει να φτασει σε ενα σημείο και να μην "δεχεται" άλλο πριν γεμίσει, παρόλο που εσυ θα αδειάζεις μέσα νερό για να γεμίσει.
Εγω δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια διαδικασία μη δεκτικότητας ή στανταρ δεκτικότητας άσχετα αν χρειάζεται κι άλλο (αυτο περι σεναρίου που λες), στον οργανισμό, και υποθέτω με αυτη τη λογική όπως με το νερό.

Σε όποια επίπεδα να είναι κανείς απο αποψης ευαισθησίας στην ινσουλίνη (ειτε καλη ειτε κακη), το φόρτε του είναι μετα την προπόνηση και το πρωί συνήθως.

Ανάλογα την προπόνηση που θα κάνεις, ανάλογες και οι ανάγκες σου για υδατανθρακες και γλυκογόνο.
Άλλωτε μπορει να φτανουν σε κάποιον μόνο 30γρ, άλλωτε να χρειάζονται 60γρ κλπ

Υ.Γ.Τα αποτελέσματα σε τετοιες περιπτωσεις δεν είναι άμμεσα ορατα ή αισθητά, θα πρέπει να δωσεις αρκετή πίστωση χρόνου και στα δύο πειράματα, και σε διαφορετικές στιγμές, γιατι αν τα δοκιμάσεις στη σειρά το ένα πίσω απο το άλλο, μπορει να αλλάξει κάποια αποτελέσματα λογω κάποιων συνθηκών.

Εγω έχω δωσει πιστωση χρόνου πάντως και δοκίμασα, την μια χωρις να ξερω και αθελα, και την άλλη εκούσια, και κατέληξα σε αυτά που ανέφερα και είμαι υπερ.
Και όπως βλέπω σε αυτά συμφωνούν το μεγαλύτερο πσοστό όσων ασχολούνται και ειδικά πειραματίζονται.

το κουράσαμε

athkatla
20-02-09, 17:43
δεν πειραζει που το κουρασαμε, τουλαχιστον εχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικονα τωρα. Πριν ρωτησω, αυτα που ηξερα ηταν αυτα που μου ειχαν πει απτο γυμναστηριο δηλαδη:

μετα την προπονηση μαζι με πρωτεινη να τρωω υψηλου γλυκαιμικου δεικτη υδατρανθρακες δηλαδη φρουτα :smash:

Παντως σε περιπτωση που εχεις ξεμεινει απο δεξτροζη/μαλτο το θεμα με το μελι ειναι λιγο μπερδεμα διοτι αλλου αναφερεται οτι εχει γλυκ. δεικτη 55 και αλλου 97 όπως πχ εδω :http://www.fitnesslogic.gr/diet/sweet_pointer/sweet_pointer.htm

Οπου στην προκειμενη περιπτωση αν ειναι οντως αληθεια, ειναι ενα "ΟΚ" υποκαταστατο της δεξτο/μαλτο.

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις
:D

Vg1
20-02-09, 22:45
synopsizontas

1 ) to meli opos ipo8ike ine kata koron zaxarh
2) exei kapia ixnostixeia kai kapia antioxidotika alla mexri ekei

Ena breis akatergasto meli kai den exei problhmata diabhth h genika paxysarkias kana 2 mikra koutalakia de vlaptei.

To pio shmantiko ine omws oti 99% apo ta melia pou kukloforoune einai zaxarh kai ine axrhsta gia ton organismo , gi auto to logo kalytera na to apofefgeis idika an ise se periodo gramoshs



Ps peri twn apo8hkwn ydatan8raka , ine asteio na milame gia apoplhrosh otan mono sto sykoti iparxoun peripou 2000 8ermides xtra kai genika o an8ropos exei apo8hkes glukogoune pou kratane mia mera se oloklhrotikh nhsteia.

Ean de trexeis se mara8onious kai den ise se agonisthkes diaites de 8a xreiasteis pote apoplhrosh logo gymnasthriou , to mono pou perneis ine xtra 8ermides apo ydatan8rakes h opies katalhgun se lipos.

slaine
20-02-09, 23:34
καλώς ήρθες φίλε, γράφε με ελληνικά είναι κανόνας του φόρουμ και αν θες πέρνα και απο το "νέα μέλη" να σε χαιρετήσουμε και να γνωριστούμε καλύτερα

BRaWNy
27-02-09, 14:47
Παραθέτω κάτι που μπορει να σας ενδιαφέρει, και ειδικότερα στον tezaman, μιας και με αυτόν είχα την συζήτηση περί γλυκογόνου, μεταπροπονητικού, ινσουλίνης κλπ.
Τα παρακάτω με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο, δηλαδή προσωπικά ασπάζομαι τις απόψεις αυτές.



"For rapid recovery from exercise, immediately after a workout (strength or endurance), we must:

1. Rapidly replenish the low glycogen stores in our muscles.

2. Rapidly decrease the muscle protein breakdown that occurs with exercise.

3. Rapidly force further increases in muscle protein synthesis.

Failure to accomplish any one of these objectives will lead to a lowered rate of recovery from your workout. And the slower the recovery process is, the less growth you can stimulate!

Studies have found that delaying nutrient (protein and carbohydrate) consumption after a workout can greatly reduce the rate of glycogen restoration and protein synthesis. In fact, the rate of glycogen synthesis is reduced by 50% if nutrients aren't consumed immediately after a workout (Maehlom et al. 1977, Blom et al. 1987, Ivy et al. 1988).

Furthermore, it's important to understand that post-workout protein synthesis increases (what will lead to increased muscle mass) are in part due to the rate of glycogen synthesis, increased insulin levels, and increased insulin sensitivity from the workout (Garetto et al. 1984, Richter et al. 1984, Cortee et al. 1989). As we just saw, delaying post-workout nutrients absorption will drastically decrease the rate of glycogen synthesis, which will negatively affect protein synthesis.

Plus, a few hours after a workout, the insulin sensitisation stimulated by the bout of training will be much lower: there's a two to threefold increase in insulin sensitivity immediately post-workout. After two or three hours, it’s down to only 44% above baseline (Levenhagen et al. 2001). So basically, if you wait too long after your workout to consume a mix of fast absorbing proteins and high glycemic carbohydrates, the amount of muscle you’ll build in response to your session will be significantly decreased.

tezaman
27-02-09, 16:16
ωραίο το πόστ σου Μιχάλη, τα λέει όλα για την μεταπροπονετική περίοδο σε λίγες μόνο γραμμές :wink:

BRaWNy
27-02-09, 19:01
ωραίο το πόστ σου Μιχάλη, τα λέει όλα για την μεταπροπονετική περίοδο σε λίγες μόνο γραμμές :wink:Παραμένεις ακόμη με τις αρχικές σου σκέψεις και πρακτικές?

Όπως το να σε ενδιαφέρει η σταδιακή αναπλήρωση του γλυκογόνου, και να μην είναι κύριος σκοπός (μαζί με τα άλλα).

tezaman
27-02-09, 21:09
Μιχάλη ότι έγραψες παραπάνω το γνώριζα και πριν, νομίζω πως δεν κατάλαβες ακριβός τι ήθελα να πω στα προηγούμενα ποστ μου, αυτό που ήθελα να τονίσω είναι πως σαν σειρά προτεραιότητας μεταπροπονετικά πρέπει να θέτουμε την μεταφορά θρεπτικών συστατικών στους μύες και την καταπολέμηση της κορτιζόλης, βέβαια για να γίνει αυτό θα πρέπει οπωσδήποτε να μπει η ινσουλίνη στο παιγνίδι.. μετά την γυμναστική ακόμα και τίποτα να μην φάμε θα έχουμε μια αύξηση της ινσουλίνης, επειδή όμως εμείς θέλουμε να βάλουμε περισσότερη ινσουλίνη στο παιγνίδι, συνδιάζουμε προτεήνη whey, που κυρίως λόγο των bcaa αποδίδει ένα καλό ποσοστό ινσουλίνης + υδατάνθρακες που θα κάνουν την ινσουλίνη να φτάσει πολύ ψιλά, μέσα σε όλη αυτη την διαδικασία θα έχουμε και την αναγέννηση του μυικού γλυκογόνου

BRaWNy
28-02-09, 09:48
Μιχάλη ότι έγραψες παραπάνω το γνώριζα και πριν, νομίζω πως δεν κατάλαβες ακριβός τι ήθελα να πω στα προηγούμενα ποστ μου, αυτό που ήθελα να τονίσω είναι πως σαν σειρά προτεραιότητας μεταπροπονετικά πρέπει να θέτουμε την μεταφορά θρεπτικών συστατικών στους μύες και την καταπολέμηση της κορτιζόλης, βέβαια για να γίνει αυτό θα πρέπει οπωσδήποτε να μπει η ινσουλίνη στο παιγνίδι.. μετά την γυμναστική ακόμα και τίποτα να μην φάμε θα έχουμε μια αύξηση της ινσουλίνης, επειδή όμως εμείς θέλουμε να βάλουμε περισσότερη ινσουλίνη στο παιγνίδι, συνδιάζουμε προτεήνη whey, που κυρίως λόγο των bcaa αποδίδει ένα καλό ποσοστό ινσουλίνης + υδατάνθρακες που θα κάνουν την ινσουλίνη να φτάσει πολύ ψιλά, μέσα σε όλη αυτη την διαδικασία θα έχουμε και την αναγέννηση του μυικού γλυκογόνουMα αυτό ακριβως σου λέω και εγω.
Μήπως θα πρέπει να αλλάξεις σκέψη όσων αφορά την σειρά προτεραιότητας, και να σκέφτεσε να δώσεις σε όλα όσα συμβαίνουν κα χρειάζονται μετα την προπόνηση την ίδια προτεραιότητα?
Όπως λέει στο απόσπασμα, αν δεν αναπληρώσεις (όσο έχασες) το γλυκογόνο άμεσα, μετα "χάνονται" κατα κάποιον τρόπο άποιες θετικές δυνατότητες/ιδιότητες.

Υ.Γ.Δεν θέλουμε να βάλουμε περισσότερη ινσουλίνη** στο παιγνίδι, λάθος τα ξέρεις και τα καταλαβαίνεις.
Δεν είναι θέμα ποσότητας, ίσα ίσα όταν η ευαισθησία είναι υψηλά, όλο και λιγότερες ποσότητες ινσουλίνης χρειάζονται για να γίνει η δουλειά.
Ουτε η ποσότητά της εξαρτάται απο τις ποσότητες των υδατανθράκων.
**Αλλά και έτσι να' ναι δεν έχει τόσο σημασία για την εκπλήρωση των έργων.

Ο συνδιασμός όλων απλά, θα κάνει να χρησιμοποιηθούν όλες οι παραμετροι που χρειάζονται, δηλαδή και γλυκογόνο, και συνθεση αμινοξέων και αντιμετώπιση κορτιζόλης.
γιατι να διαχωρίσει κανείς αυτά, και να μην γίνουν όλα μαζί την ίδια ωρα, που είναι και η καλύτερη για αυτά?

Γμτ, δεν μπορω να βρω κατάλληλες εκφράσεις και λέξεις, για να σου δωσω να καταλάβεις.

tezaman
28-02-09, 16:06
Υ.Γ.Δεν θέλουμε να βάλουμε περισσότερη ινσουλίνη** στο παιγνίδι, λάθος τα ξέρεις και τα καταλαβαίνεις.
Δεν είναι θέμα ποσότητας, ίσα ίσα όταν η ευαισθησία είναι υψηλά, όλο και λιγότερες ποσότητες ινσουλίνης χρειάζονται για να γίνει η δουλειά.
Ουτε η ποσότητά της εξαρτάται απο τις ποσότητες των υδατανθράκων.
**Αλλά και έτσι να' ναι δεν έχει τόσο σημασία για την εκπλήρωση των έργων.

εδώ δεν θα συμφωνήσω μαζί σου Μιχάλη, ότι έχω διαβάσει μέχρι σήμερα αναιρεί ότι λες από πάνω, όταν μιλάω για κάποιο θέμα πάει να πει ότι έχω ψάξει και δεν λέω λόγια του αέρα,

Ουτε η ποσότητά της εξαρτάται απο τις ποσότητες των υδατανθράκων

σε αυτό εισαι πολύ λάθος, και βέβαια εξαρτάτε η ποσότητα της ινσουλίνης που θα εκριθεί απο την ποσότητα των υδατανθράκων που θα καταναλώσουμε

BRaWNy
28-02-09, 19:01
Όπως λες και εσυ ότι διάβασες κάτι και το πιστεύεις, έτσι μπορω να λέω και εγώ.

Το θέμα είναι ότι αλλού ήθελα να καταλήξω με το πόστ μου, και σε πιό σημαντικά απο ότι αυτό, και μάλλον δεν το κατάλαβες, και μάλλον παρερμηνεύεις κατα κάποιν τρόπο αυτό που θέλω να εννοήσω.
Ο γραπτός λόγος δυστυχως είναι δυσκολος για μένα.

Όσο για αυτό που διάβασες, κάντο πιό λιανά και εξήγησέ μας, βάλε λινκ ή απόσπασμα απο εκει που το διάβασες.
Και γενικότερα (γιατι αν πρόσεξες τι γραφω στο προηγούμενο πόστ), απο την άποψη του "ακόμη και έτσι να' ναι, τι σχέση έχει με την εκπλήρωση των διαδικασιών?"

Επίσης, εφόσων εκκρίνεται ινσουλίνη και με την παρουσία κάποιων αμινοξέων μόνο, με την παρουσία μόνο της whey, με την παρουσία καφεΐνης μόνο, άραγε και σε αυτά παίζει ρόλο η ποσότητα για περισσότερη ή λιγότερη έκκριση?

Μήπως όταν αναφέρεσαι σε ποσότητα ινσουλίνης, αναφέρεσαι σε διάρκεια έκκρισης ή επίπεδα ινσουλίνης στο αίμα?

Υ.Γ.επίσης, υδατάνθρακες υπάρχουν πολλών ειδών, όλοι παίζουν τον ίδιο ρόλο για ποσότητα έκκρισης ανάλογα την ποσότητά τους?

Μήπως εξαρτάται η ποσότητα, απο τα επίπεδα ζαχάρου στο αίμα που θα δημιουργηθούν και ανάλογα και πόσο γρηγορα, κάτι που προφανως δεν έχει σχέση με την ποσοτητα των υδατανθράκων αλλά μάλλον απο το είδος ή γενικά το ποιόν του γεύματος?

Εγω πάντως ξέρω ότι με την ίδια ποσότητα κάποιου υδατάνθρακα, μπορει να είναι διαφορετικά τα επίπεδα έκκρισης ινσουλίνης κάποια ωρα με μεγαλύτερη ευαισθησία στην ινσουλίνη, απο κάποια ωρα με μικρότερη ευαιασθησία.
Και μιλάμε για το ίδιο άτομο, και μεσα στην ίδια μέρα.
Άρα η ποσότητα του υδατάνθρακα στην τελική, δεν είναι κάτι σχετικό?
...και δεν εξαρτάται πάντα ή μόνο απο αυτην η ποσότητα έκκρισης?

Έχω μεγάλη περιέργεια να δω αυτό που διάβασες, και γενικά πως το εξηγεί κλπ.
Πιθανόν να λέει περισσότερα και απλά εσυ να τα έχεις "εκλάβει" διαφορετικά, δηλαδή εν μέρει να έχεις δίκιο αλλά όχι ακριβως για τον λόγο που φαντάζεσαι.

...αα ξέχασα...αν με πιάνεις.

leangains
17-03-09, 23:21
Εγω θα προτιμούσα λιγότερο το μέλι μετα την προπόνηση, λόγω φρουκτόζης που περιέχει και σε υψηλά επίπεδα.
Είναι η μόνη στιγμή που θέλω να αναπληρώσω γλυκογόνο μόνο στους μυες και όχι μισό-μισό μυες και συκώτι.
Για αυτό προτιμώ κάτι με υψηλά επίπεδα γλυκόζης (σε σχέση με άλλη μορφή υδατάνθρακα), ή υψηλά σε άμυλο

Η αναλογία φρουκτόζης με γλυκόζη στο μέλι είναι περίπου 50-50%.
Και αν δεν είναι "καλό" μέλι, θα έχει και αρκετά υψηλά επίπεδα σουκρόζης, η οποία έχει την ιδιότητα να καταστρέφει και τις βιταμίνες.

Για όσους ίσως να μη ξέρουν η φρουκτόζη μεταβολίζεται σε ηπατικό σάκχαρο και μάλιστα ταχύτερα από τη γλυκόζη. K γι' αυτο ο guru γράφει 50-50%
Σε αντίθεση η γλυκόζη πάει μύες. Επίσης, η δεξτρόζη έχει ταχύτατη αφομείωση και απόδοση που φτάνει στο 100%. Και γι αυτό προτιμάται.
Προσωπικά επειδή έχω να φάω πάνω από 3 χρόνια ο,τιδήποτε γλυκό cheat-treat και λοιπα γλυκο μλκς και επειδη στη δουλειά που κάνω καίω γλυκόζη στον εγκέφαλο σαν καρβουνιάρης, στο πρωινό και στο μεσημεριανό διαλύω ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι σε ζεστό νερό και κάνω ρόφημα.
Post workout γεύμα βάζω 40g δεξτρόζη, 1κουταλια μέλι, 1κουταλιά γύρη, 40g βρώμη και 2 scoops whey (οι απαιτήσεις της δίαιτας που ακολουθώ είναι δαιφορετικές από αυτό που είναι το σύνηθες και ναι η βρώμη καθυστερεί την απορρόφηση της γλυκόζης, το σωστότερο είναι αυτό που προτείνει ο MuscleΒΟSS)
Επίσης στις βαριές προπονήσεις (ειδικά τρίτη: πλάτη-στηθος-χερια) βάζω και μια μπανάνα (οι μπανάνες περιέχουν μεγάλες ποσότητες σε άμυλο).

tezaman
25-03-09, 13:11
καλά τα είπε ο lean το άμυλο της μπανάνας τ σπάει :D :D :D

leangains
25-03-09, 13:35
Όπως γνωρίζουμε η φρουκτόζη μεταβολίζεται σε ηπατικό σάκχαρο. Και γι’ αυτό το μέλι που περιέχει γλυκόζη-φρουκτόζη (50-50%) δεν αποτελεί την καλύτερη επιλογή για αναπλήρωση του μυϊκού γλυκογόνου.
Σωστά????
Σωστά!! Αλλά, …

Σύμφωνα με έρευνα που έγινε τον Οκτώβριο του 2008, σχετικά με τη σύνθεση μυικού γλυκογόνου από μείγμα γλυκόζης-φρουκτόζης:
Wallis, et al. Postexercise muscle glycogen synthesis with combined glucose and fructose ingestion. Med Sci Sports Exerc. 2008 Oct

Είχαμε τα εξής:
Οι ερευνητές έδωσαν στους αθλητές της έρευνας α) 90g υδατανθράκων στη μορφή 30g φρουκτόζη και 60 g γλυκόζης ή β) ίδια ολική ποσότητα (90 g) γλυκόζης αποκλειστικά.
Και βρήκαν καμία διαφορά στη σύνθεση μυϊκού γλυκογόνου μετά τους ελέγχους στα δύο δείγματα (post-workout).
Δηλαδή μείγμα φρουκτόζης-γλυκόζης σε αναλογία 1/2 αναπληρώνει το μυικό γλυκογόνο το ίδιο όπως η «καθαρή» γλυκόζη, κι αυτό χάρις σε διαφορετικές μεταβολικές διεργασίες-διαδρομές.

Λεπτομέρειες στο άρθρο.
Hulston, CJ. (2008) Post-Exercise muscle glycogen synthesis with combined glucose and fructose ingestion. Med Sci Sports Exercise. Oct: 40(10):1789-94
Δυστυχώς εδώ υπάρχει μόνο η περίλληψη.
http://www.labmeeting.com/paper/28304043/postexercise-muscle-glycogen-synthesis-with-combined-glucose-and-fructose-ingestion

Μόλις γυρίσω Οντάριο θα μπορέσω να σας δώσω το πλήρες κείμενο.

Υπ' όψη ότι στο παραπάνω χρησιμοποιούν ως δείγμα έρευνας αθλητές αντοχής και όχι αθλητές μυικής ενδυνάμωσης,
endurance-trained men και το δείγμα τους είναι μικρό 6 άτομα.
Παρακαλώ εάν έχετε κάποια σχόλια. Ευχαριστώ!

tezaman
25-03-09, 19:56
Υπ' όψη ότι στο παραπάνω χρησιμοποιούν ως δείγμα έρευνας αθλητές αντοχής και όχι αθλητές μυικής ενδυνάμωσης,
!


ακόμα καλύτερα αν λάβουμε υπόψιν μας πως το η όλη διαδικασία της άμεσης αναπλήρωσης του μυικού γλυκογόνου έχει αναλυθεί σε έρευνες πως είναι ποιο καθοριστική για τους αθλητές αντοχής παρά για τους αθλητές μυικής ενδυνάμωσης.


καλή δουλειά lean :weights::weights::weights:

leangains
25-03-09, 20:35
Define "καθοριστική" παρακαλώ.
Ποιά ομάδα έχει υψηλότερη ευαισθησία ινσουλίνης, ικανότητα σύνθεσης γλυκογόνου, πρωτεινοσύνθσεσης.

Να ρωτήσω και κάτι που δεν καταλαβαίνω εάν έχεις όρεξη, γιατί δε σας πολυ πιάνω... η μάλλον σας πιάνω και σας χάνω...




Υ.Γ.Δεν θέλουμε να βάλουμε περισσότερη ινσουλίνη** στο παιγνίδι. Δεν είναι θέμα ποσότητας, ίσα ίσα όταν η ευαισθησία είναι υψηλά, όλο και λιγότερες ποσότητες ινσουλίνης χρειάζονται για να γίνει η δουλειά.
Ουτε η ποσότητά της εξαρτάται απο τις ποσότητες των υδατανθράκων.


Που δε συμφωνείς εδώ και γιατί? κάτι δε πολυκαταλαβαίνω...


ένα άλλο σενάριο επί του θέματος είναι πως το σώμα δεν μπορεί να γεμίσει το μυικό γλυκογόνο πολύ γρήγορα, δηλαδή δεν σημαίνει πως αν πάρει 300 γραμμάρια υδατάνθρακα μετά την προπόνηση θα φουλάρει το 100% του γλυκογόνου που έχασες κατά την προπόνηση, ίσως να μην πιάσεις ούτε καν το 50%, βέβαια όπως είπες δεν είμαστε όλοι το ίδιο άλλοι έχουνε μεγαλύτερη ευαισθησία στην ινσουλίνη και άλλοι λιγότερη, έτσι μπορούμε να δοκιμάσουμε και τα δύο και να κρίνουμε με βάση το αποτέλεσμα με βάση το δικό μας σώμα

Πώς γίνεται η αναπλήρωση γλυκογόνου και εάν λαμβάνουν μέρος μόνο οι υδατάνθρακες σε αυτή? Επειδή αναφέρετε μόνο αυτούς.

Ελπίζω να μη σε κουράζω...:unsure::unsure:
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Y.Γ. Απ τον Berardi έχεις διαβάσει όλα τα άρθρα???

BRaWNy
25-03-09, 20:46
ακόμα καλύτερα αν λάβουμε υπόψιν μας πως το η όλη διαδικασία της άμεσης αναπλήρωσης του μυικού γλυκογόνου έχει αναλυθεί σε έρευνες πως είναι ποιο καθοριστική για τους αθλητές αντοχής παρά για τους αθλητές μυικής ενδυνάμωσης.


καλή δουλειά lean :weights::weights::weights:Ναι είναι πιό καθοριστική πλευρά για τους αθλητές αντοχής απο άποψης ενέργειας κλπ, αλλά το θέμα δεν είναι ότι μιλάμε μόνο για το τι είναι απαραίτητο για να μην υπάρχει πρόβλημα με τις λειτουργίες κλπ, π.χ. όπως ακριβως γίνεται με το RDA που αναφέρεται σε συνιστώμενη δόση αλλά δεν επεκτείνεται παραπέρα, αν με πιάνεις που το πάω.

Η αναπλήρωση γλυκογόνου είναι σημαντική και για άλλους λόγους για τους αθλητές μυικής ενδυνάμωσης και ειδικότερα για τους αθλητές που επιδιώκουν αυξηση μάζας, κι ας μην είναι απαραίτητη....
...και πάλι αν με πιάνεις.
Και απο κει και πέρα ανάλογα σημαντική (λίγο ή πολύ κλπ) ξεχωριστά για καθε αθλητη δυναμης και μαζας, πράγμα που σημαινει ότι για μενα μποει να είναι πολύ, ενω για σενα όχι, γιατι όλοι δεν κάνουμε ή ασχολούμαστε το ίδιο με τα βαρη κλπ.

Οι έρευνες μας δείχνουν τι είναι απαραίτητο ή τι είναι αρκετό κλπ, και με συμπέρασμα ότι δεν πρόκειται να γίνει λάθος ή κάτι κακό, αν χρησιμοποιηθούν τα πράγματα βασει αυτών.
Δεν μας λένε όμως ότι κι αν μας ενδιαφέρει ή αν επιδιώξουμε άμμεση αναπλήρωση γλυκογόνου κλπ (εμεις η αθλητές δυναμης και μαζας ή πιό συγκεκριμένα εμεις οι bodybuilders), ότι θα μας κάνει κακό, και προφανώς δεν το λένε επειδή δεν τίθεται τέτοιο θέμα.
Κατα κάποιον τρόπο μας λενε τι είναι adequate, κάποια πράγματα όμως δεν σταματούν μόνο στο adequate, πάντα θέλουμε κάτι παραπάνω να γινουν κάτι σε optimal.
Οπότε, αν μπορει (ή αν θες έχει την δυνατότητα) κανείς να κάνει άμμεση αναπλήρωση κλπ, και αφου δεν προκαλεί πρόβλημα, γιατι να μην το κάνει?

Βέβαια παίζουν κι άλλοι παραγοντες ρόλο:
-Μπορει εσυ να μην κάνεις προπόνηση με πολύ ένταση και hardcore κλπ, οπότε δεν την χρειάζεσαι.
-Μπορει εσυ να μην μπορεις να ασχοληθείς με άμμεση αναπλήρωση κλπ για κάποιους λόγους, οπότε δεν χρειάζεσαι και ανάλογη προπόνηση.
-κι άλλα μπορει υπάρχουν.

Οπότε, και σε αυτό το θέμα, δεν υπάρχει στανταρ απάντηση, στο να λέμε χρειάζεται ή όχι κλπ, διότι ο καθένας κινείται σε διαφορετικά επίπεδα κλπ.
Εκτος κι αν προσδιοριστεί κάθε φορά για την καθε ξεχωριστή περίπτωση.

Και είναι κάτι που το λέω σε πολλά θέματα (αυτο με την στανταρ απάντηση), και το έχω πει και πάνω σε αυτό πάλι μεσα στο φόρουμ.

tezaman
26-03-09, 02:27
Define "καθοριστική" παρακαλώ.
Ποιά ομάδα έχει υψηλότερη ευαισθησία ινσουλίνης, ικανότητα σύνθεσης γλυκογόνου, πρωτεινοσύνθσεσης.

Όταν λέω καθοριστική εννοώ " υψηλής σημασίας " για τα αθλήματα αντοχής

Πάνω στο ποια ομάδα έχει υψηλότερη ευαισθησία στην ινσουλίνη είναι ένα θέμα που δεν το έχω ψάξει καθόλου, μεγαλύτερα ικανότητα σύνθεσης γλυκογόνου έχουν σίγουρα οι αθλητές του στίβου και υποθέτω πως οι bodybuilders έχουμε μεγαλύτερη ικανότητα πρωτεινοσήνθεσης:weights:




Πώς γίνεται η αναπλήρωση γλυκογόνου και εάν λαμβάνουν μέρος μόνο οι υδατάνθρακες σε αυτή? Επειδή αναφέρετε μόνο αυτούς.

η αναπλήρωση του γλυκογόνου γίνετε κυρίως απο τους υδατάνθρακες, όμως επίσης και απο την πρωτεΐνη και από το λίπος

για ένα απλό άνθρωπο που δεν γυμνάζετε περίπου το 58% των πρωτεϊνών που λαμβάνει μετατρέπετε στο συκώτι σε γλυκόζη, επίσης και ένα 10% των λιπαρών οξέων:(

ευτυχώς για εμάς λόγο των αυξημένων αναγκών μας σε πρωτεΐνη και λόγο του ότι η ινσουλίνη μπορεί να καθυστερήσει κατά πολύ την διαδικασία της μετατροπής της πρωτεΐνης σε γλυκόζη ( εδώ μετράει και υψηλή ινσουλινοευαισθησία μας ) τα ποσοστά μετατροπής πέφτουν αρκετά



Y.Γ. Απ τον Berardi έχεις διαβάσει όλα τα άρθρα???

Δυστυχών δεν έχω διαβάσει όλα τα άρθρα του............ ακόμα :green:

BRaWNy
26-03-09, 09:43
η αναπλήρωση του γλυκογόνου γίνετε κυρίως απο τους υδατάνθρακες, όμως επίσης και απο την πρωτεΐνη και από το λίπος

για ένα απλό άνθρωπο που δεν γυμνάζετε περίπου το 58% των πρωτεϊνών που λαμβάνει μετατρέπετε στο συκώτι σε γλυκόζη, επίσης και ένα 10% των λιπαρών οξέωνΑυτά όμως όταν υπάρχει έλλειψη υδατανθράκων.

Μετα απο προπόνηση με βάρη, η ευαισθησία στην ινσουλίνη είναι αυξημένη.
Είναι η μόνη ωρα (μαζί ίσως και το πρωί, και εν μέρει μεχρι το μεσημέρι) που βρίσκεται στα ανώτερά της (και εννοώ στα ανωτερα και αναλογικά, στον καθένα ξεχωριστά, γιατι μπορει η ευαισθησία που έχει καποιος μετα απο βαρη, να είναι ίδια με αυτή άλλου ατόμου, μια τυχαία ωρα και χωρις να έχει προηγηθεί προπόνηση).

Όσο χαμηλότερα ποσοστά λίπους έχει κανείς, τόσο καλύτερα ανταποκρίνεται και στους υδατάνθρακες, και τόσο καλύτερη ευαισθησία έχει στην ινσουλίνη.

Επίσης, όταν κανείς βάζει εύκολα λίπος στα love handles, είναι ένδειξη ότι έχει κακή ευαισθησία στην ινσουλίνη.

philipposmich
26-03-09, 12:03
Όσο χαμηλότερα ποσοστά λίπους έχει κανείς, τόσο καλύτερα ανταποκρίνεται και στους υδατάνθρακες, και τόσο καλύτερη ευαισθησία έχει στην ινσουλίνη.

Επίσης, όταν κανείς βάζει εύκολα λίπος στα love handles, είναι ένδειξη ότι έχει κακή ευαισθησία στην ινσουλίνη.

Στην πρωτη πρόταση τι εννοεις ακριβως; Και για τα love handles, εαν οντως ισχυει αυτο που λες, τι ειναι καλυτερο να προτιμησει να κανει;

BRaWNy
26-03-09, 12:13
Στην πρωτη πρόταση τι εννοεις ακριβως; Και για τα love handles, εαν οντως ισχυει αυτο που λες, τι ειναι καλυτερο να προτιμησει να κανει;Όσο πιό άπαχος είναι κανείς, τόσο καλύτερη ευαισθησία έχει στην ινσουλίνη και συνεπώς μπορει να χειρίζεται καλύτερα και τους υδατάνθρακες, χωρις να βάζει ευκολα λίπος απο αυτούς.

Όσο για τα love handles, που είναι ενδειξη ότι είναι αντιστασιακός κανείς στην ινσουλίνη (όταν είναι εμφανές ότι βαζει περισσότερο λίπος εκει, και όχι απλά γενικά λιπαρός, που θα σημαίνει γενικά ότι πέρα των άλων θα είναι και αντιστασιακός στην ινσουλίνη), για να βελτιωσει την κατάσταση θα κάνει δίαιτα.
Αν είναι πολυ΄υψηλά σε % λίπους, να έχει περιορισμένους υδατάνθρακες.

Στην βελτίωση της ευαισθησίας στην ινσουλίνη βοηθούν πολύ και τα fish-oils, καθως και το να χρησιμοποιείται στα γεύματα και λίγο μηλόξυδο.
Μακροπρόθεσμα όμως, και όχι ότι αν παρει κανείς fishoils πριν απο ένα γεύμα κι αν βάλει και μηλόξυδο, θα έχει άμμεσα αποτελέσματα εκεινη τη στιγμή.

tezaman
26-03-09, 13:51
Αυτά όμως όταν υπάρχει έλλειψη υδατανθράκων.

Μετα απο προπόνηση με βάρη, η ευαισθησία στην ινσουλίνη είναι αυξημένη.
Είναι η μόνη ωρα (μαζί ίσως και το πρωί, και εν μέρει μεχρι το μεσημέρι) που βρίσκεται στα ανώτερά της (και εννοώ στα ανωτερα και αναλογικά, στον καθένα ξεχωριστά, γιατι μπορει η ευαισθησία που έχει καποιος μετα απο βαρη, να είναι ίδια με αυτή άλλου ατόμου, μια τυχαία ωρα και χωρις να έχει προηγηθεί προπόνηση).

Όσο χαμηλότερα ποσοστά λίπους έχει κανείς, τόσο καλύτερα ανταποκρίνεται και στους υδατάνθρακες, και τόσο καλύτερη ευαισθησία έχει στην ινσουλίνη.

Επίσης, όταν κανείς βάζει εύκολα λίπος στα love handles, είναι ένδειξη ότι έχει κακή ευαισθησία στην ινσουλίνη.



είπα πως η ινσουλίνη δείχνει να καταπιέζει κάπως την μετατροπή των πρωτεϊνών σε γλυκόζη όμως ακόμα και με υδατάνθρακες ένα ποσοστό της πρωτεΐνης σίγουρα θα μετατραπεί σε γλυκόζη είναι γραμμένο στο DNA μας απο τοτε που ο άνθρωπος έκανε Βάρι με πέτρες σε σπιλιές :weights:

επίσης σε πρόσφατες έρευνες η ευαισθησία στην ινσουλίνη μετά την άσκηση έδιξε να μένει σε υψιλότερα επίπεδα μέχρι και 72 ώρες μετα την άσκηση

leangains
27-03-09, 16:37
επίσης σε πρόσφατες έρευνες η ευαισθησία στην ινσουλίνη μετά την άσκηση έδιξε να μένει σε υψιλότερα επίπεδα μέχρι και 72 ώρες μετα την άσκηση

Για να μην παρεξηγηθεί αυτό που λέει. Η ευαισθησία ινσουλίνης είναι αυξημένη μέχρι και 72 ώρες, αλλά η καμπύλη είναι φθίνουσα. Το μέγιστο είναι πότε??? βλ BRaWNy πιο κάτω.

tezaman
27-03-09, 19:31
βάση της έρευνας για αρκετές ώρες μετά την άσκηση η ευαισθησία στην ινσουλίνη έμεινε αρκετά υψηλότερα απο το baseline ώστε να επιρεάζει στον ίδιο βαθμό

Stephany
01-05-09, 17:02
γνωρίζει κανένας κάποια μάρκα από μέλι των σουπερ μάρκετ που να μην περιέχει ζάχαρη?? Θα με βοηθούσε πολύ να βρω κάτι για τυχόν υγιεινές υπογλυκαιμίες :-P

leangains
01-05-09, 23:51
όχι από σουπερ μάρκετ και όχι απο κατάστημα με υγιεινές τροφές το πουλάνε χρυσάφι. τώρα στα τέλη μαίου θα πάς μια εκδρομή μέχρι το πήλιο να αγοράσεις μέλι καστανιάς (είναι τονοτικό αρκετά μαζί με το μέλι από ρυκι) και λίγο θυμαρίσιο το οποίο θα είναι περσινό γιατί Bγαίνει αύγουστο. αν δε θες να μετακινηθεις, Βρες ενα μελισσοκομικο συναιτερισμό, δεν υπάρχει μελισσοκομικός συνεταιρισμός θεσαλλονίκης και να αγοράσεις κ γύρη

willy
27-05-09, 19:13
Προσωπικά παίρνω ΠΑΝΤΑ δύο κουταλιές (όχι της σούπας) μέλι 5 λεπτά πριν πάω γυμναστήριο.
Τώρα εάν κάνω καλό ή κακό ειλικρινά ΔΕΝ ξέρω! ;)
Πάντως με τονώνει!
:turtle:

destroyerody94
28-05-09, 16:07
Προσωπικά παίρνω ΠΑΝΤΑ δύο κουταλιές (όχι της σούπας) μέλι 5 λεπτά πριν πάω γυμναστήριο.
Τώρα εάν κάνω καλό ή κακό ειλικρινά ΔΕΝ ξέρω! ;)
Πάντως με τονώνει!
:turtle:

για 2 κουταλακια περιπου 100 8ερμιδες μαλλον placebo μου ακουγεται αλλα παλι ενα τονωμα καλο ειναι:green:

willy
28-05-09, 18:38
για 2 κουταλακια περιπου 100 8ερμιδες μαλλον placebo μου ακουγεται αλλα παλι ενα τονωμα καλο ειναι:green:

100 θερμίδες? :shock: wow!!! τόσες πολλές? :unsure:
Από δω και πέρα ένα κουταλάκι!!
;)

destroyerody94
28-05-09, 19:45
χαχαχ τοσο πολλες βασικα παιζει να ειναι γυρω στα 50 λα8ος μου:unsure::P

destroyerody94
28-05-09, 19:49
χαχαχ τοσο πολλες βασικα παιζει να ειναι γυρω στα 50 λα8ος μου:unsure::P

το ειδα τοσο ειναι..50 :toast::toast:

leangains
08-06-09, 03:14
http://www.honey.com/downloads/refguide.pdf

KATERINI 144
15-02-10, 19:20
Μέλι είναι η γλυκιά ρευστή θρεπτική ουσία που παράγουν οι μέλισσες (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%AD%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%83%CE%B1).
Οι μέλισσες συλλέγουν νέκταρ (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%9D%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B1%CF%81&action=edit&redlink=1) από τα λουλούδια ή φυσικούς χυμούς και το αποθέτουν στην κυψέλη (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%85%CF%88%CE%AD%CE%BB%CE%B7_%28%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%83%CE%B5%CF%82%29) τους. Εκεί χάνει υγρασία και φτάνει στη συνηθισμένη υγρασία του μελιού, από 14-18%.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cc/Runny_hunny.jpg/200px-Runny_hunny.jpg (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF:Runny_hunny.jpg)

Το μέλι περιέχει κατά 77-78% σάκχαρα (κυρίως φρουκτόζη (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BA%CF%84%CF%8C%CE%B6%CE%B7) και γλυκόζη (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%BB%CF%85%CE%BA%CF%8C%CE%B6%CE%B7)) και λόγω της σχετικά χαμηλής του υγρασίας, δεν ευνοεί την ανάπτυξη μικροοργανισμών.

Ένα επιτυχημένο περιεκτικό ορισμό του μελιού έχει διατυπώσει ο E. F. Phillips (1930), τον εξής: το μέλι είναι ένα αρωματικό, γλοιώδες, γλυκό υλικό που προέρχεται από το νέκταρ των φυτών, το οποίο μαζεύουν οι μέλισσες και το μεταβάλλουν για την τροφή τους σε ένα πυκνότερο υγρό και τελικά το αποθηκεύουν στις κερήθρες τους. Είναι όξινης αντίδρασης, ρευστό στην αρχική μορφή του, αλλά μεταβάλλεται σε κρυσταλλικό όταν μείνει πολύ καιρό.

Αποτελείται κυρίως από δύο απλά σάκχαρα, την δεξτρόζη (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B5%CE%BE%CF%84%CF%81%CF%8C%CE%B6%CE%B7) και την λεβουλόζη (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%9B%CE%B5%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CF%8C%CE%B6%CE%B7&action=edit&redlink=1), με παρουσία κατά περιπτώσεις πιο σύνθετων υδατανθράκων, με επικρατέστερη συνήθως την λεβουλόζη και περιέχει πάντοτε μεταλλικές ουσίες, φυτικά χρωστικά υλικά, μερικά ένζυμα και κόκκους γύρεως.
Το μέλι σαν τροφή του ανθρώπου είναι ένα από τα πολυτιμότερα, θρεπτικότερα και υγιεινότερα τρόφιμα. Δίνει ενέργεια στους μυς, διαύγεια στο μυαλό, απολυμαίνει και ρυθμίζει το πεπτικό σύστημα. Η τακτική χρήση του δίνει σφρίγος στον οργανισμό και συντελεί στην παράταση της ζωής. Ο Ιπποκράτης και όλοι οι γιατροί της αρχαιότητας το συνιστούσαν σαν φάρμακο σε πολλές περιπτώσεις. Και σήμερα αναγνωρίζεται η θεραπευτική του αξία στην καθ' έξιν δυσκοιλιότητα, στις καρδιοπάθειες, αναιμία, αδενοπάθεια και στις περιπτώσεις κατάπτωσης και αδυναμίας του οργανισμού. Στην κατανάλωση μελιού αποδίδεται η μακροβιότητα διάσημων μελισσοκόμων, που κυμαίνεται μεταξύ 80 και 90 ετών. Τα μέλια με σκούρο χρώμα έχουν τις περισσότερες τονωτικές ιδιότητες, όπως λ.χ. το πευκόμελο, που είναι πλούσιο σε μεταλλικά ιχνοστοιχεία. Το μέλι, όπως προαναφέρθηκε, ασκεί ευεργετική επίδραση γενικά στην υγεία του ανθρώπου. Η άποψη αυτή είναι διαδεδομένη σε ολόκληρο τον κόσμο και το σπουδαιότερο είναι τεκμηριωμένη και από επιστήμονες. Έτσι σε μια προσπάθεια να προσδιοριστεί η δράση του μελιού ως τροφή και φάρμακο σε διάφορες κλινικές περιπτώσεις ο Duisberg (1967) διέκρινε τις παρακάτω περιπτώσεις.


Το μέλι δρα κατά της κοπώσεως και αυτό πετυχαίνεται με αποθήκευση της φρουκτόζης που περιέχει στο συκώτι ως γλυκογόνο. Εκεί μετατρέπεται σε γλυκόζη, αυξάνοντας έτσι την περιεκτικότητα της στο αίμα. Ευκολύνει την αφομοίωση του ασβεστίου, δραστηριοποιεί την οστεοποίηση.
Γιατρεύει ή ανακουφίζει τις εσωτερικές διαταραχές, τα έλκη του στομάχου, την αϋπνία, τους πονόλαιμους, μερικές καρδιακές παθήσεις και γενικά έχει ευεργετική επίδραση και στην καρδιά, αυξάνει τις αιμογλοβίνες του αίματος και τη μυϊκή δύναμη, κ.α.
Σε εξωτερική χρήση θεραπεύει τα εγκαύματα, τις πληγές και τις ρινοφαρυγγικές παθήσεις χάρη στην ινχιδίνη (inhidine) που του προσδίδει βακτηριοστατικές ιδιότητες. Το μέλι, λοιπόν, είναι το βασικό προϊόν στην μελισσοκομία αλλά και ένας πολύτιμος σύμμαχος του ανθρώπινου οργανισμού.


Κρυστάλλωση

Το μέλι έχει την τάση να κρυσταλλώνει. Στην αρχή σχηματίζονται κρύσταλλοι στον πυθμένα και τα τοιχώματα του δοχείου. Διαρκώς προστίθενται νέοι κρύσταλλοι οι οποίοι δίνουν γενικά μια όχι ευχάριστη εικόνα στο μέλι. Η κρυστάλλωση επίσης το κάνει δύσχρηστο. Το κρυσταλλωμένο μέλι δεν χάνει τις ιδιότητές του. Με την κρυστάλλωση όμως δημιουργείται μια άνιση κατανομή της υγρασίας με αποτέλεσμα το μη κρυσταλλωμένο μέλι να έχει περισσότερη υγρασία (πάνω από 20-21%) και να οδηγεί σε έναρξη των ζυμώσεων.[1] (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%AD%CE%BB%CE%B9#cite_note-0)
Έχουν γίνει διάφορες προσπάθειες για την πρόβλεψη του χρόνου έναρξης της κρυστάλλωσης. Πιο ικανοποιητική θεωρείται ο λόγος γλυκόζης/νερού. Συνήθως τα ανθόμελα κρυσταλλώνουν σε μερικές εβδομάδες, το πευκόμελο σε μερικούς μήνες ενώ υπάρχουν και αρκετά είδη, όπως το μέλι της ακακίας (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BA%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CE%B1), που χρειάζεται χρόνια για να κρυσταλλώσει. Στην Ελλάδα ο καταναλωτής προτιμά το ρευστό μέλι.
Για την προσωρινή αποφυγή κρυσταλλοποίησης χρησιμοποιούνται διάφοροι μέθοδοι όπως η λεπτοκρυσταλλοποίηση. Οι περισσότερες μέθοδοι ενδείκνυνται για πολύ μεγάλες ποσότητες καθώς χρειάζονται ακριβά μηχανήματα και χρησιμοποιούνται μόνο από εταιρείες. Άλλη μέθοδος είναι η ανάμιξη διαφόρων ειδών μελιού που κρυσταλλώνει γρήγορα με είδη που αργούν να κρυσταλλώσουν.

πηγή: Βικιπαίδεια (el.wikipedia.org)

KILERMAN
23-02-10, 22:52
κατα τη γνωμη μου πεφτει πολυ μα παρα πολυ νοθεια και στην εμπορια μελιου του οποιου η τιμη δεν ειναι και φτηνη, γενικα ειμαι πολυ κατα όλων των γλυκαντικων...

sTeLaKoS
26-02-10, 13:13
Θεωρείς το μέλι γλυκαντικό; Πέφτεις πολύ έξω..

Για τη νοθεία συμφωνώ και χαίρομαι που μπορώ και βρίσκω από παραγωγό.

paulakos
09-04-10, 00:51
Παιδια οκ,διαβασα με προσοχη ολα αυτα που γραψατε περι μελιου φρουκτοζης εξτροζης μπαζοζης μωροκτοζης και γκομενολοζης και οκ δεν καταλαβα πολλα και σιγουρα δεν φταιτε εσεις γιαυτο.:green: Μια ερωτηση θελω να κανω,μετα απο 2ωρη αεροβικη προπονηση(3 λεπτα αφου τελειωσω) εγω προσωπικα εχω την δυνατοτητα να παρω μια κουταλια μελι και ενα μηλο(που κανει και τον γιατρο περα).Αυτο ειναι κατι που θα μου κανει καλο?Επισης κατι αλλο,το μηλο εχει αμυλο?Αν το "αμυλο"γραφοταν με ητα θα ηξερα την απαντηση....:green:

jGod
09-04-10, 01:50
θα το παθω το εγκεφαλικο..και δεν θα φταιει η εφεδρινη :green::green:

Littlejohn
09-04-10, 14:05
Πρέπει να φάτε θυμαρίσιο Σαμιώτικο μέλι από μέλισσες άγριας βοσκής και τα μελίσσια να είναι τοποθετημένα κοντά σε πέυκα... ;);)

Επειδή έχω ασχοληθεί παλιά, λίγο με μελίσσια, πρέπει να πω ότι το μέλι που κυκλοφορεί στο εμπόριο νοθεύεται πολύ λιγότερο απ`ότι νομίζετε... Και το νοθευμένο το ξεχωρίζεις εύκολα από το χρώμα και την απόχρωση...

Εκεί που κλέβουν ασυστόλως οι παραγωγοί είναι στο ότι ταίζουν τις μέλισσες διάφορες βλακείες (κυρίως ζάχαρη και γλυκόζη) για να αυξήσουν τον όγκο και την ταχύτητα της παραγωγής και μετά επειδή το μέλι που βγαίνει είναι τρίτης διαλογής (άοσμο, άγευστο) το εμπλουτίζουν με τεχνητά αρωματικά...

DHM
05-07-10, 13:16
* Το μέλι δρα κατά της κοπώσεως και αυτό πετυχαίνεται με αποθήκευση της φρουκτόζης που περιέχει στο συκώτι ως γλυκογόνο. Εκεί μετατρέπεται σε γλυκόζη, αυξάνοντας έτσι την περιεκτικότητα της στο αίμα. Ευκολύνει την αφομοίωση του ασβεστίου, δραστηριοποιεί την οστεοποίηση[εκκρεμεί παραπομπή].
* Γιατρεύει ή ανακουφίζει τις εσωτερικές διαταραχές, τα έλκη του στομάχου, την αϋπνία, τους πονόλαιμους, μερικές καρδιακές παθήσεις και γενικά έχει ευεργετική επίδραση και στην καρδιά, αυξάνει τις αιμογλοβίνες του αίματος και τη μυϊκή δύναμη, κ.α[εκκρεμεί παραπομπή]
* Σε εξωτερική χρήση θεραπεύει τα εγκαύματα, τις πληγές και τις ρινοφαρυγγικές παθήσεις χάρη στην ινχιδίνη (inhidine) που του προσδίδει βακτηριοστατικές ιδιότητες.[εκκρεμεί παραπομπή] Το μέλι, λοιπόν, είναι το βασικό προϊόν στην μελισσοκομία αλλά και ένας πολύτιμος σύμμαχος του ανθρώπινου οργανισμού.

Το μελι αλλα σιγουρα οχι αυτο που πουλανε στα μαγαζια διοτι εκεινο ειναι νερο με γλυκοζη++++τι αλλο βαζουν μεσα.

Ειναι καλο πριν απο το γυμναστηριο και πριν ποση ωρα να τσιμπαω 2 κουταλιες τις σουπας για ενεργεια?..και μετα ειναι καλο?

KATERINI 144
05-07-10, 13:26
^^ συγχωνεύτηκε με το παρόν θέμα.

Libertarian
10-09-10, 01:08
Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι αληθής ο ισχυρισμός, ότι το μέλι βοηθά στην αποτελεσματικότερη απορρόφηση των πρωτεϊνών από τους μυς. Αν ναι, συνίσταται μετά την προπόνηση ή / και κάποια άλλη ώρα της ημέρας; Ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη αν το θέμα αυτό έχει θιχτεί αλλού (έκανα αναζήτηση και δεν το βρήκα).

thanasis reaction
10-09-10, 01:11
ειναι καλο για μετα την προπονηση.κ στο πρωινο.

Libertarian
10-09-10, 01:46
Ευχαριστώ Θανάση. Και κάτι τελευταίο: μετά την προπόνηση, να παίρνω ας πούμε μια κουταλιά μέλι πριν το γεύμα που ακολουθεί ή μετά;

stelios025
10-09-10, 01:56
Πριν το γεύμα.

Devil
10-09-10, 09:43
ναι ειναι καλο για μετα την προπονηση αν ειναι σε μικρες ποσοτητες και δεν υπαρχει αλλη πηγη υδατανθρακα στο χιλιομετρο

KATERINI 144
10-09-10, 21:03
Ευχαριστώ Θανάση. Και κάτι τελευταίο: μετά την προπόνηση, να παίρνω ας πούμε μια κουταλιά μέλι πριν το γεύμα που ακολουθεί ή μετά;υποτίθεται το μελι το τρως μαζι με τη whey αμέσως μετα την προπόνηση,
ειναι υδατάνθρακας που απορροφάται γρήγορα, οπως η γλυκοζη-δεξτροζη, το waxy, το vitargo, το ασπρο ψωμί η ζάχαρη κλπ κλπ κλπ.

hunteranimator
10-09-10, 21:10
καπου ειχα διαβασει στο net οτι το μελι αυξανει την τεστοστερονη 30%.Αληθευει?

jGod
10-09-10, 21:15
:1laugh:ΒΛΑΚΕΙΕΣ! εγω πιστευω κατα 32%..

παρεθεσε μελετη-ερευνα να το συζητησουμε.το να πεις καπου ειδα κατι ισχυει..ο καθενας λεει οτι του κατεβει π να ξερουμε αν ισχυει.μπορει να ισχυει στα ποντικια

Tasos Green
10-09-10, 21:24
:1laugh:ΒΛΑΚΕΙΕΣ! εγω πιστευω κατα 32%..

παρεθεσε μελετη-ερευνα να το συζητησουμε.το να πεις καπου ειδα κατι ισχυει..ο καθενας λεει οτι του κατεβει π να ξερουμε αν ισχυει.μπορει να ισχυει στα ποντικια

δεν χρειαζετε να εισαι ειρωνικός απο την στιγμη που ουτε εσυ ξερεις αν ισχυει! βρες κατι που να το αναιρει και ποσταρε το απλα και ομορφα!

Devil
10-09-10, 21:29
οχι μελι και πρωτεινες δεν εχουν καμια σχεση

πρωσοπικα για μενα το μελι ειναι απο τα χειροτερα postwo (μιλαω για μεγαλες ποσοτητες μια κουταλια δεν λεει τιποτα)

την μοναδικη στιγμη της ημερας οπου θα το χρησιμοποιουσα θα ηταν στο πρωινο

και αυτο με την τεστο δεν ισχυει

giannis64
10-09-10, 21:34
αν ξεκινήσουμε την διαμάχη για το μέλι δεν θα τελειώσουμε ούτε σε 15 σελίδες!!

Tasos Green
10-09-10, 21:34
οχι μελι και πρωτεινες δεν εχουν καμια σχεση

πρωσοπικα για μενα το μελι ειναι απο τα χειροτερα postwo (μιλαω για μεγαλες ποσοτητες μια κουταλια δεν λεει τιποτα)

την μοναδικη στιγμη της ημερας οπου θα το χρησιμοποιουσα θα ηταν στο πρωινο

και αυτο με την τεστο δεν ισχυει

συνηθος devil ειναι μικρες οι ποσοτητες χρησης του κανενα κουταλακι αλλα και παλι συμφωνω μαζι σου.. (αν και εγω καμια φορα βαζω κανενα κουταλακι μεσα σε 500 ml γαλα σογιας κανενα 3ωρο πριν τον υπνο).. για after workout χρησημοποιω παντα waxy μου φενετε καλυτερο απο ολα....

thanasis reaction
10-09-10, 22:09
οχι μελι και πρωτεινες δεν εχουν καμια σχεση

πρωσοπικα για μενα το μελι ειναι απο τα χειροτερα postwo (μιλαω για μεγαλες ποσοτητες μια κουταλια δεν λεει τιποτα)

την μοναδικη στιγμη της ημερας οπου θα το χρησιμοποιουσα θα ηταν στο πρωινο

και αυτο με την τεστο δεν ισχυει

μπορεις να μου πεις γιατι ειναι το χειροτερο?

Devil
10-09-10, 22:35
μπορεις να μου πεις γιατι ειναι το χειροτερο?

γιατι πρεπει σε καθε thread που γραφω κατι για το μελι θα πρεπει να μου κανεις τις ιδιες ερωτησεις????

δεν ξερω δηλαδη δεν καταλαβαινεις τις απαντησεις μου????

αξιζει να απαντησω η' θα με ξαναρωτησεις παλι???

thanasis reaction
10-09-10, 22:48
sorry ρε φιλε!δεν θυμαμαι αν σε εχω ξαναρωτησει,αν ναι ακυρη η ερωτηση!

Devil
10-09-10, 22:51
sorry ρε φιλε!δεν θυμαμαι αν σε εχω ξαναρωτησει,αν ναι ακυρη η ερωτηση!

στο ποστ του γιαννη που εκανες quote σημερα απο πανω απο το δικο σου ειναι το δικο μου ποστ, αλλα δεν θυμαμαι το thread.

thanasis reaction
10-09-10, 22:53
οκ!

StormRid3r
10-09-10, 22:56
Ρε μην τρελενεστε για λιγο μελακι!!!!:P:P:P:P

Παντως και εγω μια κουταλια του γλυκου την τιμω μετα την προπονηση...:clap::clap::clap:

KATERINI 144
10-09-10, 22:58
εγω πάλι μια της σούπας, και αν δεν εχω μελι μια κουταλιά γλυκόζη.

jGod
10-09-10, 23:32
να σου αναιρεσω κατι που απλα δεν υφισταται?πες μου πρωτα εσυ οτι ισχυει με μελετη-ερευνα..κ μετα...σου την λεω ευχαριστως.

Tasos Green
10-09-10, 23:50
να σου αναιρεσω κατι που απλα δεν υφισταται?πες μου πρωτα εσυ οτι ισχυει με μελετη-ερευνα..κ μετα...σου την λεω ευχαριστως.

ναι μονο που εγω δεν σου ειπα αν ισχυει η οχι! εγω σου ειπα να μην εισαι τοσο ειρωνικος απο την στιγμη που ουτε εσυ ηξερες αν ισχυει.... εχει διαφορα.

hunteranimator
10-09-10, 23:56
:1laugh:ΒΛΑΚΕΙΕΣ! εγω πιστευω κατα 32%..

παρεθεσε μελετη-ερευνα να το συζητησουμε.το να πεις καπου ειδα κατι ισχυει..ο καθενας λεει οτι του κατεβει π να ξερουμε αν ισχυει.μπορει να ισχυει στα ποντικια
αμα ειχα μελετη και δεν ειχα ουτε αποριες, για αυτο το θεμα θα καθομουνα ετσι στα καλα καθουμενα να ανοιγω θεμα?Εχω προσεξει οτι το μελι με τα καρυδια επι καθημερινη βαση[τουλαχιστον 2-3 μερες]αυξανει αισθητα την ερωτικη επυθημια,στυσεις κτλ.Για αυτο ερευνα δεν εχω αλλα το εχω δοκιμασει και ποιανει και το αναφερει πολυς κοσμος.Οποτε για να γινετε αυτο καποια συμαντικη αναμυξη θα εχει το μελι γιατι στην ουσια εχει παρομοια δραση με τα testbooster στον τομεα της libido.Eιχα διαβασει στο περιοδικο vita αλλα το εχω δει και στο net που λεγανε συμφωνα με ερευνες το μελι ανεβαζει 30% την τεστο.Και επειδει εδω υπαρχει κοσμος με πολυ γνωση ολο καποια απαντηση θα επερνα η καποια ερευνα που ισως καποιος να ειχε.Γιατι εγω ακομα ψαχνω και δεν βρισκω κατι πολυ δυνατο και χειροπιαστο.Για αυτο και ρωτησα,αληθευει?

Tasos Green
11-09-10, 00:07
αμα ειχα μελετη και δεν ειχα ουτε αποριες, για αυτο το θεμα θα καθομουνα ετσι στα καλα καθουμενα να ανοιγω θεμα?Εχω προσεξει οτι το μελι με τα καρυδια επι καθημερινη βαση[τουλαχιστον 2-3 μερες]αυξανει αισθητα την ερωτικη επυθημια,στυσεις κτλ.Για αυτο ερευνα δεν εχω αλλα το εχω δοκιμασει και ποιανει και το αναφερει πολυς κοσμος.Οποτε για να γινετε αυτο καποια συμαντικη αναμυξη θα εχει το μελι γιατι στην ουσια εχει παρομοια δραση με τα testbooster στον τομεα της libido.Eιχα διαβασει στο περιοδικο vita αλλα το εχω δει και στο net που λεγανε συμφωνα με ερευνες το μελι ανεβαζει 30% την τεστο.Και επειδει εδω υπαρχει κοσμος με πολυ γνωση ολο καποια απαντηση θα επερνα η καποια ερευνα που ισως καποιος να ειχε.Γιατι εγω ακομα ψαχνω και δεν βρισκω κατι πολυ δυνατο και χειροπιαστο.Για αυτο και ρωτησα,αληθευει?

εχω διαβασει αρκετα αρθρα για το μελι αλλα σε κανενα δεν αναφερει για αυξηση της λιμπιντο....
μπορεισ να μπεις και στο vita.gr και να το ψαξεις...

Libertarian
11-09-10, 00:14
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Τάσο, πολύ καλές! Τελικά το μέλι κάνει περισσότερα από όσα νόμιζα..

Tasos Green
11-09-10, 00:21
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Τάσο, πολύ καλές! Τελικά το μέλι κάνει περισσότερα από όσα νόμιζα..

εχουμε την ταση να το παρακανουμε με την λεπτομερια και να δινουμε εμφαση μονο στα αρνητικα πραγματα... χωρις να βγαζω τον εαυτο μου απο εξω... τι να κανουμε λαθη ειμαστε ανθρωπους κανουμε..:green:

hunteranimator
11-09-10, 01:00
φοβερες οι πληροφοριες Tasos Green ευχαριστω. βρηκα οτι ο βασιληκος πολτος απο το 1gr εχει περιπου 140mg τεστοστερονη.Το τελευταιο link,ειναι ενα pdf.http://www.google.gr/search?q=%CF%84%CE%BF+%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B9+%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%B9+%CF%84%CE%B7%CE%BD+%CF%84%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B7&hl=el&ei=caGKTIp-isniBv3F2ZsK&start=80&sa=N Βρηκα και κατι αλλο χρησιμο http://www.lexrites.com/forum/lofiversion/index.php?t20468.html 11 παραγραφο απλα αναφερει οτι [[Το μέλι αυξάνει τη μυϊκή δύναμη και αντοχή, αύξηση διανοητικών ικανοτήτων, καταστολή καταστάσεως κόπωσης και εξάντλησης, απώθηση αλλά και θεραπεία σοβαρών παθήσεων και ασθενειών ]]

τελικα μαλλον δεν υπαρχουν ερευνες,ομως δεν πιστευω οτι το εχουνε πιασει και εξωνιχιστηκα το θεμα.

Tasos Green
11-09-10, 01:08
φοβερες οι πληροφοριες Tasos Green ευχαριστω. βρηκα οτι ο βασιληκος πολτος απο το 1gr εχει περιπου 140mg τεστοστερονη.Το τελευταιο link,ειναι ενα pdf.http://www.google.gr/search?q=%CF%84%CE%BF+%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B9+%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%B9+%CF%84%CE%B7%CE%BD+%CF%84%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B7&hl=el&ei=caGKTIp-isniBv3F2ZsK&start=80&sa=N Βρηκα και κατι αλλο χρησιμο http://www.lexrites.com/forum/lofiversion/index.php?t20468.html 11 παραγραφο απλα αναφερει οτι [[Το μέλι αυξάνει τη μυϊκή δύναμη και αντοχή, αύξηση διανοητικών ικανοτήτων, καταστολή καταστάσεως κόπωσης και εξάντλησης, απώθηση αλλά και θεραπεία σοβαρών παθήσεων και ασθενειών ]]

τελικα μαλλον δεν υπαρχουν ερευνες,ομως δεν πιστευω οτι το εχουνε πιασει και εξωνιχιστηκα το θεμα.

ενταξει αυτα που γραφουν για αυξηση μυικης δυναμης και λυπα ειναι υπερβολικα η ποσοτητα ενος κουταλιου ειναι αμελητέα ωσ προς τα σηστατικα... :thumbup:

Devil
11-09-10, 01:41
αυτο με την τεστο μου φαινετε περιεργο....

αλλα και παλι ακριβως αποκατω γραφει και τα οιστρωγονα (εστραδιολ) = 610μγ!!!

mekefi
11-09-10, 02:00
πες μου πρωτα εσυ οτι ισχυει με μελετη-ερευνα..κ μετα...σου την λεω ευχαριστως.

:rolf::turtle:

hunteranimator
11-09-10, 02:06
mekefi
χαχαχαχαχαχαχαχα:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

Niiick
11-09-10, 05:02
Και γω τρωω μελι μετα τη προπονηση αλλα τι λετε ρε παιδια πως γινεται να περιεχει το μελι τεστοστερονη? Σε τι μορφη? Με τι εστερα? Θα τρελλαθω νυχτιατικα περιεργα πραγματα.

Devil
11-09-10, 05:37
Και γω τρωω μελι μετα τη προπονηση αλλα τι λετε ρε παιδια πως γινεται να περιεχει το μελι τεστοστερονη? Σε τι μορφη? Με τι εστερα? Θα τρελλαθω νυχτιατικα περιεργα πραγματα.

ελα ντε????? :???::???::???:

Niiick
11-09-10, 05:43
Ξενυχτι απαντα μου λιγο το waxy με bcaa και eaa το τσιμπας?

beefmeup
11-09-10, 10:45
Ξενυχτι απαντα μου λιγο το waxy με bcaa και eaa το τσιμπας?

οφ,αλλα κ γω το ιδιο κανω..κ μετα 20 τρως.

οσο για το μελι,μπορει να εχει στην ενεσιμη του μορφη τεστο..

Devil
11-09-10, 11:06
οφ,αλλα κ γω το ιδιο κανω..κ μετα 20 τρως.

οσο για το μελι,μπορει να εχει στην ενεσιμη του μορφη τεστο..

οχι ρε το απλωνεις στο δερμα:P

:turtle::turtle::turtle:

GiannhsLar
11-09-10, 11:28
οχι ρε το απλωνεις στο δερμα:P

:turtle::turtle::turtle:

καλητερα ενδοφλεβια δν μπορω τα πασαλειμματα!

KATERINI 144
11-09-10, 11:38
είστε οφ...... τα επόμενα ποστ για το θέμα.

Surfer
11-09-10, 12:10
Τελικά για τον βασιλικό πολτό μιλάμε ή για το μέλι?΄Είναι εντελώς διαφορετικά...
Ο βασιλικός πολτός έχει ιδιότητες αφροδισιακές εξαιτίας τέστο, αλλά κυρίως λόγω βιταμίνης Ε...

Surfer
11-09-10, 12:32
Τελικά για τον βασιλικό πολτό μιλάμε ή για το μέλι?΄Είναι εντελώς διαφορετικά...
Ο βασιλικός πολτός έχει ιδιότητες αφροδισιακές εξαιτίας τέστο, αλλά κυρίως λόγω βιταμίνης Ε...



...Κατά τη διάρκεια των πρώτων μελετών, ιδιαίτερη έμφαση είχε δοθεί στις έρευνες για εντοπισμό σεξουαλικών ορμονών στο βασιλικό πολτό. Οι Melampy και Stanley (1940) δεν έδειξαν τέτοιου είδους επιδράσεις στους αρουραίους, ενώ οι Johansson και Johansson (1958) απέδειξαν την απουσία ανθρώπινων σεξουαλικών ορμονών. Πρόσφατα με τη χρησιμοποίηση πιο εξελιγμένων μεθόδων, βρέθηκαν ίχνη τεστοστερόνης (Vittek and Slomiany, 1984), τα οποία σε σύγκριση με τα ποσά τεστοστερόνης που παράγει ένας άνδρας ημερησίως είναι αμελητέα. Συνεπώς δεν υπάρχουν βιολογικές επιδράσεις για τόσο μικρές ποσότητες.
Από: Εργαστήριο Σηροτροφίας και Μελισσοκομίας
Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Ιερά Οδός 75, 11855 Αθήνα.

Όποτε μάλλον ούτε αυτό παίζει άμεσα.

GEORGEXX1
11-09-10, 12:52
.

[QUOTE]Όποτε μάλλον ούτε αυτό παίζει άμεσα.

φτου ρε γαμωτο και ειχαμε εναποθεσει καποιες ελπιδες για το μελον.
παει και αυτο μονο το μπλεδακι :clown2: μας εμεινε τωρα πια.:shock:

σιγουρα πραματα δεν;;;;

aepiskeptis
11-09-10, 13:42
Εχω προσεξει οτι το μελι με τα καρυδια επι καθημερινη βαση[τουλαχιστον 2-3 μερες]αυξανει αισθητα την ερωτικη επυθημια,στυσεις κτλ.Για αυτο ερευνα δεν εχω αλλα το εχω δοκιμασει και ποιανει και το αναφερει πολυς κοσμος.Οποτε για να γινετε αυτο καποια συμαντικη αναμυξη θα εχει το μελι γιατι στην ουσια εχει παρομοια δραση με τα testbooster στον τομεα της libido.

καλως ηρθες σε εναλλαγη απο διαιτα χαμηλη σε λιπος σε διαιτα αυξημενη σε καταναλωση λιπους. το ιδιο συμβαινει αν για 2-3 μερες προσθεσεις κρεμα γαλακτος στον καφε σου, εντελως τυχαια...



Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι αληθής ο ισχυρισμός, ότι το μέλι βοηθά στην αποτελεσματικότερη απορρόφηση των πρωτεϊνών από τους μυς. Αν ναι, συνίσταται μετά την προπόνηση ή / και κάποια άλλη ώρα της ημέρας; Ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη αν το θέμα αυτό έχει θιχτεί αλλού (έκανα αναζήτηση και δεν το βρήκα).

θα ηθελες να επεκταθεις - αναλυσεις λιγο τον ισχυρισμο, εννοεις καλυτερη χωνευση-διασπαση-απορροφηση των πρωτεινων?
να σε βοηθησω λιγο περισσοτερο δλδ ψαχνεις κατι που να κανει καλυτερη διασπαση και να καταλυει την απορροφηση συνεπως αναζητας βιταμινες οι οποιες λειτουργουν ως καταλυτες και ενζυμα που να βοηθουν τη χωνευση. Το μελι περιεχει τετοια πραγματα και αν ναι τι ειδους μελι και με ποσο επεξεργασμενο ή οχι?

Υ.Γ. το μελι της καστανιας περιεχει διεγερτικες ουσιες ενω σε αντιθεση το μελι της πορτοκαλιας σε χαλαρωνει σε βαθμο η ζωη ειναι ωραια "οχι μαστουρα, ηρεμια και πραοτητα"

Στο οφφ τοπικ θεμα για το βασιλικο πολτο. Ο βασιλικος πολτος περιεχει αυτα ή σχεδον αυτα που λετε ή σχεδον λετε, ΑΛΛΑ δε συμφερει το μελλισσοκομο να εκτρεφει το μελλισσι για την αποκλειστικη παραγωγη βασιλικου πολτου για λογους που γινονται ευκολα αντιληπτοι.
Αν δεν ειστε αλλεργικοι δοκιμαστε γυρη. περιεχει γουαδοτροπες ορμονες σε αρκετα καλη συγκεντρωση.

kaiowas
11-09-10, 13:54
Στο οφφ τοπικ θεμα για το βασιλικο πολτο. Ο βασιλικος πολτος περιεχει αυτα ή σχεδον αυτα που λετε ή σχεδον λετε, ΑΛΛΑ δε συμφερει το μελλισσοκομο να εκτρεφει το μελλισσι για την αποκλειστικη παραγωγη βασιλικου πολτου για λογους που γινονται ευκολα αντιληπτοι.
Αν δεν ειστε αλλεργικοι δοκιμαστε γυρη. περιεχει γουαδοτροπες ορμονες σε αρκετα καλη συγκεντρωση.[/QUOTE]

ο βασιλικός πολτός είναι αποκλειστικά τροφή για τη βασίλισσα, υπάρχει σε ελάχιστη ποσότητα στην κυψέλη. Με κανένα τρόπο δε μπορεί να αυξηθεί ή μειωθεί η ποσότητα από εξωγενείς παράγοντες

Libertarian
11-09-10, 14:07
Χρησιμοποιώ θυμαρίσιο μέλι, χωρίς βέβαια να γνωρίζω τις διαφορές στη σύσταση ανάλογα με το είδος. Όταν μιλάω για απορρόφηση πρωτεϊνών, αναφέρομαι σε όλη τη διαδικασία διάσπασης και απορρόφησης, όπου φαντάζομαι παρεμβάλλονται πολλά ένζυμα. Από κει και πέρα δεν είμαι ειδικός για να γνωρίζω την ακριβή δράση κάθε ενζύμου / βιταμίνης. Απλά θα ήθελα να ξέρω σε γενικές γραμμές τι βοηθά στη γρήγορη και πλήρη αποκατάσταση των μυών.

giannis64
11-09-10, 14:19
γιατί υπάρχει κανείς που να γνωρίζει την ταχύτητα απορρόφησης του μελιού, η κατά πόσο ανεβάζει την ινσουλίνη σε σύγκριση με τα άλλα προϊόντα που στοχεύουν στην ιδία λειτουργία??

η τόσα χρόνια ξέραμε όλα αυτά τα προϊόντα που κυκλοφορούν τώρα?
η δεν είχαν ικανοποιητική ανάπτυξη οι ββ πριν!
άλλο θέμα!

θυμαρίσιο μέλι, μέλι πορτοκαλιού, μέλι σύκου, και δεν ξέρω εγώ!!

δηλαδή άμα πάρω κάποιο άλλο συμπλήρωμα και δεν πάρω μέλι θα αναπτυχτώ, ενώ αν πάρω μέλι θα μείνω πίσω??

και να έκανε καμία σημαντική διαφορά το ένα από το άλλο θα λέγαμε οκ, αυτό θα πάρω!!

Σε λόγια να βρισκόμαστε!!:green:

Tasos Green
11-09-10, 14:29
γιατί υπάρχει κανείς που να γνωρίζει την ταχύτητα απορρόφησης του μελιού, η κατά πόσο ανεβάζει την ινσουλίνη σε σύγκριση με τα άλλα προϊόντα που στοχεύουν στην ιδία λειτουργία??

η τόσα χρόνια ξέραμε όλα αυτά τα προϊόντα που κυκλοφορούν τώρα?
η δεν είχαν ικανοποιητική ανάπτυξη οι ββ πριν!
άλλο θέμα!

θυμαρίσιο μέλι, μέλι πορτοκαλιού, μέλι σύκου, και δεν ξέρω εγώ!!

δηλαδή άμα πάρω κάποιο άλλο συμπλήρωμα και δεν πάρω μέλι θα αναπτυχτώ, ενώ αν πάρω μέλι θα μείνω πίσω??

και να έκανε καμία σημαντική διαφορά το ένα από το άλλο θα λέγαμε οκ, αυτό θα πάρω!!

Σε λόγια να βρισκόμαστε!!:green:


+11111:thumbup:

mekefi
11-09-10, 22:20
επι τι ευκαιρια του ποσστ,να μν ανοιγω αλλο τωρα
αγορασα ενα μελι πριν λιγες μερες,το πηρα σαν πηγη υδατανθρακα και ενεργειας
θελω να μου πειτε ποτε ειναι καλα να τρωω,σημιωτεον τρωω μονο με το κουταλο απο το βαζακι,το να αλοιψω ολοκληρη φετα ειναι διαδικασια για μενα:)
δε το θελω για μεταπροπο,εχω waxy γι αυτο.

επισης δεν μπορω να χρησιμοποιησω το waxy για να φορτωσω επιπλεον υδατανθρακα?
devil μου ειχες πει πως οχι,γτ???

aepiskeptis
11-09-10, 22:32
Χρησιμοποιώ θυμαρίσιο μέλι, χωρίς βέβαια να γνωρίζω τις διαφορές στη σύσταση ανάλογα με το είδος. Όταν μιλάω για απορρόφηση πρωτεϊνών, αναφέρομαι σε όλη τη διαδικασία διάσπασης και απορρόφησης, όπου φαντάζομαι παρεμβάλλονται πολλά ένζυμα. Από κει και πέρα δεν είμαι ειδικός για να γνωρίζω την ακριβή δράση κάθε ενζύμου / βιταμίνης. Απλά θα ήθελα να ξέρω σε γενικές γραμμές τι βοηθά στη γρήγορη και πλήρη αποκατάσταση των μυών.

δε με πολυκαταλαβες. το μελι απο που το προμηθευεσαι? (επεξεργασια)
για την απορροφηση: οταν αναφερεσαι σε πρωτεινεσ πρεπει να εξεταζεις τη βιολογικη αξια τους και τα ενζυμα που εχει το κρεας (ποσο φρεσκο ή ακομα κ σητεμενο ειναι), τα ενζυμα που εκκρινει ο οργανισμος σου (παγκρεας, χολη, συκωτι), την ποσοτητα υδροχλωρικου οξεοσ που εκκρινει το στομαχι σου (ηλικια-διατροφικες συνηθειες ), την "κατασταση" του λεπτου εντερου, την παρουσια βιταμινών κτλ κτλ κτλ

το μελι αν ειναι καλο κ αγνο μελι θα σου προσφερει ενζυμα, βιταμινες, προβιταμινες, καλη λειτουργια λεπτου-παχεος εντερου. αν δεν ειναι θα σου προσφερει απολυτως τιποτα απο αυτα και ειναι αντε λιγο καλυτερο απο τη ζαχαρη, αλλα κ πιο ακριβο.

στην ερωτηση σου στην αποκατασταση γρηγορα κ ευκολα δεν υπαρχει ή υπαρχει αλλα καλο θα ηταν να μη το συζητησουμε. Δλδ απλα χωρις να το πολυκουραζεις (εκτος κ αν εισαι/ενδιαφερεσαι για γρηγορα κ ευκολα αποκατασταση οποτε κ θα πρεπει να το συζητησεις με γνωστες, εγω δεν ειμαι τοσο οσο) κανε την προπομηση σου παρε ή οχι το ροφημα σου (προσωπικα ειμαι αντιθετος, αλλα δεν ειμαι κ πολυ μαινστριμ ή να το γραψω αλλιως εχω επιστρεψει σε καμια 60 χρονια πισω κ βαλε) και αφου γυρισεις σπιτι φαε ενα γευμα που (για μενα) θα αποτελειται απο αρκετα ολοκληρα αυγα, κρεας, λιγο τυρι, μαυρη σοκολατα, ελαιολαδο και μετα αναλογα τη φαση που εισαι (υπερθερμιδικης-υποθερμιδικης ή προσπαθεια αυτων) βρωμη-μελι-γυρη-φρουτα-λαχανικα ή μπροκολο-καροτα-μελι στην ακρη του κουταλιου-γυρη.

και καπου εδω θα ξεσηκωθουν τα πληθη και θα αρχισουν να λενε για λιποσ στο μεταπροπονητικο και τετοια αλλα πολυ ωραια. παιδια μη βαρατε εμενα το θειο Αλαν Αραγκον βαρεστε

http://user210805.websitewizard.com/files/unprotected/AARR-Jan-2008.pdf

Y.Γ μμμμ...ο θειοσ Ευγενιος Sandow τι θα σε εβαζε να φας αναρωτιεμαι...... cool avatar... ποσα χρονια πισω?!

Libertarian
12-09-10, 02:12
Φίλε μου με εντυπωσιάζεις και όντως φαίνεται να μην ακολουθείς το κυρίαρχο ρεύμα. Από την άλλη, πως αποβάλλεται το λίπος από τέτοια μεταπροπονητική διατροφή; Πάντως δε θα ήθελα να επεκταθώ άλλο καθώς έχω ελάχιστες γνώσεις περί διατροφής, σε σχέση με τους γνώστες του φόρουμ..Όσο για τον Ευγένιο, με τέτοιες καθημερινές καύσεις θερμίδων και μικρές ποσότητες τροφής (όπως συνέβαινε φαντάζομαι εκείνη την εποχή), σε συνδυασμό με άσκηση με βάρη (πρωτοπορία..), δε πιστεύω να έκανε τις σκέψεις που κάνουμε εμείς 116 χρόνια μετά..

gmalamos
22-09-10, 21:04
οτι πρεπει να εχουν υψηλο δεικτη δεν λεει τιποτα δεν ειναι ανγκαιο για να εχεις υπετροφια

το μελι ισως ειναι η χειροτερη λυση

αν θες κατι σε συμπληρωμα πηγενε καλητερα προς μαλτοδεξτρινη με χαμηλο DE

Γιατι μια χαρα δεν ειναι το μελι..Εγω παντα μελι προτιμω.

Devil
22-09-10, 21:06
αν το θεωρεις μια χαρα τοτε οκ

εγω παλι ουτε καν που το μυριζομαι στο postwo

edit: γιαννη μαλλον ανοιξε....λολ

MichalisPorke
22-09-10, 21:33
μονο μην ανοιξετε κουβεντα για το μελι τωρα εδω!:unsure:

χαχαχαχα!!Αποτι βλεπω το θεμα αυτο θα ειναι αιωνιο!:P..Ο καθενας εχει την γνωμη του..Καποιοι πρωτιμουν το μελι που εχει γλυκοζη..Καποιοι πρωτιμουν δεξτροζη που ειναι γλυκοζι σε σκονη και μπορεις να το βει σε σουπερμαρκετ ή φαρμακεια..
Φιλε adior το ρυζι δεν ειναι γρηγορης αποροφησης!

Devil
22-09-10, 21:38
χαχαχαχα!!Αποτι βλεπω το θεμα αυτο θα ειναι αιωνιο!:P..Ο καθενας εχει την γνωμη του..Καποιοι πρωτιμουν το μελι που εχει γλυκοζη..Καποιοι πρωτιμουν δεξτροζη που ειναι γλυκοζι σε σκονη και μπορεις να το βει σε σουπερμαρκετ ή φαρμακεια..
Φιλε adior το ρυζι δεν ειναι γρηγορης αποροφησης!

και καποιοι που δεν προτημουν κανενα απο τα 2;)

το προβλημα με το μελι ειναι οτι δεν εχει μονο γλυκοζη

GEORGEXX1
22-09-10, 22:28
και καποιοι που δεν προτημουν κανενα απο τα 2;)

το προβλημα με το μελι ειναι οτι δεν εχει μονο γλυκοζη

μαλον σου αρεσει και σενα το ταχινι και δεν το λες.:P

giorgospet
22-09-10, 22:43
Το θετικό με το μέλι είναι ότι δεν έχει μόνο γλυκόζη.

Devil
22-09-10, 22:44
μαλον σου αρεσει και σενα το ταχινι και δεν το λες.:P

δεν ειναι ασχημο.....:P:P:P:green:

Devil
22-09-10, 22:45
Το θετικό με το μέλι είναι ότι δεν έχει μόνο γλυκόζη.

γιατι θετικο????

adior
23-09-10, 08:59
επειδι δεν καταλαβα αν το μελι κανει καλο στο μεταεξασκητικο γευμα, και επειδη δεν θελω να παρω συμπληρωμα δεξτροζησ η μαλτοξεξτρινησ, τι μπορω να φαω για γρηγορη απορροφηση?

GEORGEXX1
23-09-10, 10:01
επειδι δεν καταλαβα αν το μελι κανει καλο στο μεταεξασκητικο γευμα, και επειδη δεν θελω να παρω συμπληρωμα δεξτροζησ η μαλτοξεξτρινησ, τι μπορω να φαω για γρηγορη απορροφηση?

αλος θα σου πει ναι, και αλος οχι.
εγω προσωπικα το προτιμω,και αν θες και απο οικονομικης πλευρας.
εχει απλα σακχαρα,και αναπληρωνει γρηγορα το γλυκογονο
1γρ. εχει 3-4 θερμιδες,και για αυτο το λογο μου κανει για μεταπροπονητικο.
βασικα ειναι θεμα οργανισμου ενας 20αρις με μεταβολισμο στον θεο θα χτυπησει μεταπροπονητικα γαλα-μελι-μπανανα και σε μια ωρα θα φαει ξανα,εγω αν το κανω πρεπει να φαω μετα απο 4 ωρες ξανα χαχαχα.

αυτη ειναι η γνωμη μου.

vAnY
23-09-10, 11:50
Γνωμη μου ειναι οτι αν δεν σκοπευεις να κατεβεις σε αγωνες η να κανεις αγωνιστικο σωμα, το να φας μια κουταλια μελι την ημερα δεν θα σε θολωσει ουτε θα σου χαλασει τη διατροφη, εξαλλου ως γνωστον το μελι εχει πολλα οφελη (οταν καταναλωνεται με μετρο) για την υγιεια γενικα.:thumbup:

Triumph
23-09-10, 12:00
Το μέλι, όπως προαναφέρθηκε, ασκεί ευεργετική επίδραση γενικά στην υγεία του ανθρώπου. Η άποψη αυτή είναι διαδεδομένη σε ολόκληρο τον κόσμο και το σπουδαιότερο είναι τεκμηριωμένη και από επιστήμονες. Έτσι σε μια προσπάθεια να προσδιοριστεί η δράση του μελιού ως τροφή και φάρμακο σε διάφορες κλινικές περιπτώσεις ο Duisberg (1967) διέκρινε τις παρακάτω περιπτώσεις.

* Το μέλι δρα κατά της κοπώσεως και αυτό πετυχαίνεται με αποθήκευση της φρουκτόζης που περιέχει στο συκώτι ως γλυκογόνο. Εκεί μετατρέπεται σε γλυκόζη, αυξάνοντας έτσι την περιεκτικότητα της στο αίμα. Ευκολύνει την αφομοίωση του ασβεστίου, δραστηριοποιεί την οστεοποίηση[εκκρεμεί παραπομπή].
* Γιατρεύει ή ανακουφίζει τις εσωτερικές διαταραχές, τα έλκη του στομάχου, την αϋπνία, τους πονόλαιμους, μερικές καρδιακές παθήσεις και γενικά έχει ευεργετική επίδραση και στην καρδιά, αυξάνει τις αιμογλοβίνες του αίματος και τη μυϊκή δύναμη, κ.α[εκκρεμεί παραπομπή]
* Σε εξωτερική χρήση θεραπεύει τα εγκαύματα, τις πληγές και τις ρινοφαρυγγικές παθήσεις χάρη στην ινχιδίνη (inhidine) που του προσδίδει βακτηριοστατικές ιδιότητες.[εκκρεμεί παραπομπή] Το μέλι, λοιπόν, είναι το βασικό προϊόν στην μελισσοκομία αλλά και ένας πολύτιμος σύμμαχος του ανθρώπινου οργανισμού.



Βικιπαίδεια. Αγγλικά τα έχει πιο Αναλυτικά.

Peace! :D

Devil
23-09-10, 12:40
επειδι δεν καταλαβα αν το μελι κανει καλο στο μεταεξασκητικο γευμα, και επειδη δεν θελω να παρω συμπληρωμα δεξτροζησ η μαλτοξεξτρινησ, τι μπορω να φαω για γρηγορη απορροφηση?

παρε μαλτο

ενα κουταλι μελι δεν θα σου κανει κακο

το θεμα ειναι οτι θες καποια ποσοτητα απο υδατανθρακες στο ποστ

αυτη την ποσοτητα δεν μπορεις να την παρεις ολη απο το μελι

διοτι εχει κατα 40% φρουκτοζη η οποια δεν οτι καλητερο για το ποστ

giannis64
23-09-10, 13:23
αντε παλι!
το μελι εγω δεν το περνω για τον υδατανθρακα! αν ηθελα υδατανθρακα θα επερνα κατι αλλο!

Manos1989
23-09-10, 13:24
χαχαχααχαχα σε κάθε θρεντ θα διαβάζουμε τα ίδια,την βλέπω τη δουλειά εγώ:P

Devil
23-09-10, 17:32
αντε παλι!
το μελι εγω δεν το περνω για τον υδατανθρακα! αν ηθελα υδατανθρακα θα επερνα κατι αλλο!

γιαννη αλλο εσυ, εχεις και μια εμπειρια καποιων χρονων απο πισω

αλλα οι αλλοι περνουν το μελι στο ποστ για υδατανθρακα

κοτσαρουν και μια μπανανα και νομιζουν οτι τους φτανει

ενα ατομο κοντα στα 80 κιλα θελει κανα 60γρ υδατανθρακες στο ποστ (σε ογκο)

και με μια κουταλια μελι και μια μπανανα νομιζει οτι κανει δουλεια

ενω στην πραγματικοτητα δεν φτανει ουτε τους μισους

Andrikos
23-09-10, 17:57
Οι πληροφορίες που υπάρχουν στην ελληνική wiki είναι 100% προπαγάνδα των μελισσοπαραγωγών , το μέλι ούτε φάρμακο είναι , ούτε έχει κάποια ευεργετική δράση στην διατροφή όπως έχουμε μάθει να πιστεύουμε λόγω κουλτούρας/θρησκείας.Αν δούμε πέρα από το εντυπωσιακό του χρώμα και αφήσουμε στην άκρη ότι είναι μία τροφή που την έτρωγαν οι πρόγονοι μας μπλα μπλα μπλα καλό είναι να εξετάσουμε την χημική σύσταση του μελιού.
Εκεί θα δούμε περιέχει αμελητέες ποσότητες βιταμινών και ιχνοστοιχείων και ότι είναι στην ουσία "άδειες θερμίδες" με την έννοια ότι εκτός από θερμίδες δεν προσφέρει κάτι παραπάνω. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μην ξαναφάμε μέλι ποτέ στην ζωή μας ή ότι είναι άκυρη επιλογή για μεταπροπονητικό.Απλά πρέπει να ξέρουμε τι τρώμε όταν τρώμε μέλι, στην ουσία τρώμε κάτι εφάμιλλο της ζάχαρης , λιγότερο επεξεργασμένο και ίσως πιο γευστικό. Αν σε κάποιον αρέσει το μέλι και δεν κάνει υδατανθράκωση για κάποιον αγώνα δεν υπάρχει λόγος να μην καταναλώνεται μεταπροπονητικά σε μικρή ποσοτητα για να μην υπάρχουν γαστρεντερικά προβλήματα.

aepiskeptis
23-09-10, 18:08
θα μπορουσες να μου εξηγησεις γιατι χρειαζεσαι τοσους πολλους υδατανθρακες και ειδικοτερα μεταπροπονητικα?

επισης, θα μπορουσες εσυ κ οποιος αλλος να εξηγησετε γιατι χρειαζονται απλοι υδατανθρακες μεταπροπονητικα?


εγω λεω φαε πατατες ή φαε ρυζι κ φαε κ σαλατα με απειρα καροτα ή φαε μελι με βρωμη ή φαε μπροκολο με καροτα.

οταν συγκρινουμε το μελι με τη δεξτροζη, θα πρεπει να αναφερουμε αν εννοουμε μελι απο το σουπερ μαρκετ ή εννοουμε μελι απο μελισσοκομο χωρις επεξεργασια βρασιματος και χημικών προσθετων. Αν μιλαμε για το τελευταιο και το συγκρινουμε με τη δεξτροζη, τοτε καλα οσα λετε για γλυκογονα κτλ, αλλα χανετε το σημαντικοτερο ενζυμα vs
αυτο, το κενο, την ανυπαρξια.

δεν ειναι στο μελι οι βιταμινες αυτες που κανουν τι διαφορα ουτε οι δυσακχαριτες αφου κ τα 2 βρισκονται σε πολυ μικρες ποσοτητες, παρα πολυ μικρες σε κουταλιες της σουπας, η ποσοτητα των ενζυμων ομως ειναι τεραστια.
δε μπορουμε να συγκρινουμε ενα φυσικο προιον που εχει επεξεργαστει απο τη μελισσα με ενα προιον που εχει επεξεργαστει και κατεργαστει βιομηχανικα.

αν θελετε να συγκρινετε-νουμε το μελι με τη δεξτροζη, τοτε να το κανουμε για το μελι του σουπερ μαρκετ κ τοτε φυσικα κ θα προτιμησουμε τη δεξτροζη.

το μελι με τη μπανανα για καποιον που ξεκινησε σημερα κ το σωμα ειναι αυτο εκεινου που ξεκινησε σημερα ενω χτες η μονη του ασκηση ηταν το σηκω κατσε στην καρεκλα του γραφειου κ το μπες βγες στο αυτοκινητο ειναι μια χαρα. Η δεξτροζη κ η μαλτο δυστυχως το μονο που θα του κανει ειναι να το μειωσει ακομα περισσοτερο την ευαισθησια στην ινσουλινη.

προσωπικα το βρισκω εξαιρετικα διασκεδαστικο οταν σε ενα κειμενο αναφερεται η ευαισθησια στην ινσουλινη και παρακατω προτεινονται μονοσακχαριτες.

τα φρουτα ναι ειναι φρουκτοζη, αλλα γιατι δε αναφερονται κ οι ινες που περιεχουν?

στη μητερα φυση δεν υπαρχουν μονοσακχαριτες χωρις ινες, το μελι αποτελει εξαιρεση γιατι ειναι επεξεργασμενο απο τη μελισσα, αλλα περιεχει ενζυμα. και η γυρη? αυτη περιεχει κ λιπος και πρωτεινες.

ξερετε τι μου λετε οτι η μητερα φυση αδυνατει να παραξει το ιδανικο μεταπροπονητικο γευμα κ η supplements inc το πραγματοποιει.

giannis64
23-09-10, 18:14
εγώ αισθάνομαι μάλλον από τους τυχερούς μιας και έχω παρτίδες με την Θάσο όπου από εκεί από γνωστό μου προμηθεύομαι μέλι.

μάλιστα το παίρνω και σε ένα βάζο πλαστικό μιας χρήσης!!;)

adior
23-09-10, 18:15
ρε παιδια σορυ αν γινομε κουραστικοσ, απλα προσπαθω να καταλαβω.

αν δεν παρω ουτε μελι, ουτε δεξτροζη, ουτε μαλτοδεξτρινι σε συμπληρωμα και παρω μονο ροφημα πρωτεινης... τι μπορω να φαω απο τροφη που να περιεχει υδατανθρακες, να εχει υψηλο γ.δεικτη και να ειναι καταληλο για μετα την προπονηση.?

δηλαδη ρωταω τον καταληλοτερο υδατανθρακα απο φαγοσιμα?

giannis64
23-09-10, 18:20
πρωτα πρωτα για αλλο λογο παιρνεις μελι η δεξτροζη, για αλλο μαλτο.
οσο για τους υδατανθρακες μεταπροπονητικα που ρωτας υπαρχει θεμα ανοιχτο.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=9560

adior
23-09-10, 18:34
file gianni thnks.

alla de me kalipses kai pali.

mpika sto link, alla de me voithise.

an xereis kati apo trofi poli eyxaristos na to akouso k na to dexto

Manos1989
23-09-10, 18:41
Μπορείς να φας:

waxy maize starch,vitargo,μέλι,δεξτρόζη,μαλτοδεξτρίνη,μπανάνα,ρύζι,πατάτα,βρώμη,ρυζογκοφρέτες....κλπ κλπ ....
Υπάρχει λόγος όμως που πολλοί επιλέγουν wms/vitargo και όχι στερεά τροφή για το μεταπροπονητικό τους.
Παρόλα αυτά μπορείς να πάρεις την whey σου και να πας σπίτι σου να φας το γεύμα σου κανονικά.

giannis64
23-09-10, 18:44
μανο, τιτλος θεματος Μέλι και δράση στους μυς !:thumbup:

edit: μπορεις να κανεις την ερωτηση σου στα αναλογα θεματα!!

Devil
23-09-10, 18:50
θα μπορουσες να μου εξηγησεις γιατι χρειαζεσαι τοσους πολλους υδατανθρακες και ειδικοτερα μεταπροπονητικα?

για μερικους ειναι πολλοι για αλλους οχι
δεν ειναι ενας απλος παραγωντας που το καθοριζει αλλα πολλοι
θεμα συνολικων θερμιδων και ενας Α αναβολισμος (μαζι με αμινοξεα κτλ κτλ)
σε περιπτωσεις wms/vitargo μεταφορα ΑΑ και αλλων ουσιων απο το στομαχι

επισης, θα μπορουσες εσυ κ οποιος αλλος να εξηγησετε γιατι χρειαζονται απλοι υδατανθρακες μεταπροπονητικα?

δεν χρειαζοντε απλοι υδατανθρακες στο μεταπροπονητικο
δεν μιλαω για απλους αλλα για αμυλο

εγω λεω φαε πατατες ή φαε ρυζι κ φαε κ σαλατα με απειρα καροτα ή φαε μελι με βρωμη ή φαε μπροκολο με καροτα.

γινετε και αυτο αλλα εγω ''κολλαω'' στη χρηση φυτικων ινων και φρουκτοζης στο ποστwo για λογους αποροφησεις και αποθηκευσης τσαμπα λιπους

οταν συγκρινουμε το μελι με τη δεξτροζη, θα πρεπει να αναφερουμε αν εννοουμε μελι απο το σουπερ μαρκετ ή εννοουμε μελι απο μελισσοκομο χωρις επεξεργασια βρασιματος και χημικών προσθετων. Αν μιλαμε για το τελευταιο και το συγκρινουμε με τη δεξτροζη, τοτε καλα οσα λετε για γλυκογονα κτλ, αλλα χανετε το σημαντικοτερο ενζυμα vs
αυτο, το κενο, την ανυπαρξια.

μιλαω για μελι γενικα
το μελι εχει ενα 40% μαξιμουμ γλυκοζη (αν και δεν μ αρεσει ουτε η γλυκοζη για ποστ) το προβλημα του ειναι η φρουτκτοζη
μπορει μια κουταλια να μην βλαπτει αλλα δεν εχει και κανενα νοημα να την παρεις σαν postwo

δεν ειναι στο μελι οι βιταμινες αυτες που κανουν τι διαφορα ουτε οι δυσακχαριτες αφου κ τα 2 βρισκονται σε πολυ μικρες ποσοτητες, παρα πολυ μικρες σε κουταλιες της σουπας, η ποσοτητα των ενζυμων ομως ειναι τεραστια.
δε μπορουμε να συγκρινουμε ενα φυσικο προιον που εχει επεξεργαστει απο τη μελισσα με ενα προιον που εχει επεξεργαστει και κατεργαστει βιομηχανικα.

τι ενζυμα εχει????? δεν γνωριζω...

αν θελετε να συγκρινετε-νουμε το μελι με τη δεξτροζη, τοτε να το κανουμε για το μελι του σουπερ μαρκετ κ τοτε φυσικα κ θα προτιμησουμε τη δεξτροζη.

το μελι με τη μπανανα για καποιον που ξεκινησε σημερα κ το σωμα ειναι αυτο εκεινου που ξεκινησε σημερα ενω χτες η μονη του ασκηση ηταν το σηκω κατσε στην καρεκλα του γραφειου κ το μπες βγες στο αυτοκινητο ειναι μια χαρα. Η δεξτροζη κ η μαλτο δυστυχως το μονο που θα του κανει ειναι να το μειωσει ακομα περισσοτερο την ευαισθησια στην ινσουλινη.

ισως ειναι μια χαρα για καποιους
αλλα ειναι ακομα καλητερα κατι σε αμυλο....
η μαλτο βγαινει και σε χαμηλο DE δεν εχει υψηλο IG

προσωπικα το βρισκω εξαιρετικα διασκεδαστικο οταν σε ενα κειμενο αναφερεται η ευαισθησια στην ινσουλινη και παρακατω προτεινονται μονοσακχαριτες.

τα φρουτα ναι ειναι φρουκτοζη, αλλα γιατι δε αναφερονται κ οι ινες που περιεχουν?

εχουν αναφαιρθει και αυτα σε αλλο ποστ.....θεμα αποροφησεις που ειπα πιο πανω


στη μητερα φυση δεν υπαρχουν μονοσακχαριτες χωρις ινες, το μελι αποτελει εξαιρεση γιατι ειναι επεξεργασμενο απο τη μελισσα, αλλα περιεχει ενζυμα. και η γυρη? αυτη περιεχει κ λιπος και πρωτεινες.

ξερετε τι μου λετε οτι η μητερα φυση αδυνατει να παραξει το ιδανικο μεταπροπονητικο γευμα κ η supplements inc το πραγματοποιει.

το πραγματοποιει αλλα το εχει παρει απο την φυση
το θεμα ειναι η επεξεργασια που εχει φαει

δεν ειναι ολα στη φυση τελεια
ποσο μαλλον τωρα
δεν μπορουμε να παιρνουμε τα παντα απο αυτη
αλλιως τωρα θα καναμε ολοι paleo και blueprint και δεν θα μιλαγαμε για μελια και μελομακαρωνα ( τα σπανε) :green:

ειμαι λιγο supplement junkie μην την ψαχνεις:green:

giorgospet
23-09-10, 19:06
Γνωμη μου ειναι οτι αν δεν σκοπευεις να κατεβεις σε αγωνες η να κανεις αγωνιστικο σωμα, το να φας μια κουταλια μελι την ημερα δεν θα σε θολωσει ουτε θα σου χαλασει τη διατροφη, εξαλλου ως γνωστον το μελι εχει πολλα οφελη (οταν καταναλωνεται με μετρο) για την υγιεια γενικα.:thumbup:

Μπράβο, vany. Ας σκεφτούμε μόνο ότι όσο κι αν έχει προχωρήσει η τεχνολογία ....μέλι δεν μπορεί να φθιαχθεί στο εργαστήριο.
Τα θετικά για την υγεία είναι πάρα πολλά, κάνε μια βόλτα στο google και θα τα βρείς .

Devil
23-09-10, 19:26
Μπράβο, vany. Ας σκεφτούμε μόνο ότι όσο κι αν έχει προχωρήσει η τεχνολογία ....μέλι δεν μπορεί να φθιαχθεί στο εργαστήριο.
Τα θετικά για την υγεία είναι πάρα πολλά, κάνε μια βόλτα στο google και θα τα βρείς .

ποια???

και σε τι ποσοτητες τα εχει???

aepiskeptis
23-09-10, 19:27
μαρεσεις!

μαρεσεις γιατι τρως αμυλο, ενω εγω οχι.

Σημερα θα φαω πατατουλες..... μετα απο 6 μηνες, περιμενω να δω πως θα μου φανουν.

και χρησιμοποιεις συμπληρωματα, ενω εγω πια απολυτως κανενα.

χρησιμοποιώ ίνες γιατι ακριβως θελω να επιβραδύνω της απορρόφηση της γλυκοζης και της φρουκτοζης του μελιου. η φρουκτοζη θα αναπληρωσει υπατικο γλυκογονο και στο τελος της μερας θα αναπληρωσει κ μυικο. και γλυκοζη/φρουκτοζη σε αναλογια 2/1 ειναι σε ταχυτητα αναπληρωσης ακριβως το ιδιο με 3 καθαρα γλυκοζη.

στο αποθηκευση λιπους χανεις κατι ή εγω χανω κατι! πως θα αποθηκευσεις λιπος?
και το αμυλο δεν ειναι γλυκοζη?


για τη μειωση της ευαισθησιας απο τους απλους και τους δυ τι γνωμη εχεις?

προσωπικα πριν φαω μελι πινω μουρουνελαιο....

ενζυμα στο μελι
http://en.wikipedia.org/wiki/Diastase
http://en.wikipedia.org/wiki/Invertase
http://en.wikipedia.org/wiki/Glucose_oxidase
http://en.wikipedia.org/wiki/Acid_phosphatase

αναλογα με το μελι εχεις διαφορετικη ποσοτητα ενζυμων και διαφορετα ενζυμα αυτα βρισκονται στις περισσοτερες ποικιλιες.
http://en.wikipedia.org/wiki/Catalase

giannis64
23-09-10, 20:07
τα μυνηματα οφ διαγραφηκαν!

Andrikos
23-09-10, 22:39
ενζυμα στο μελι
http://en.wikipedia.org/wiki/Diastase
http://en.wikipedia.org/wiki/Invertase
http://en.wikipedia.org/wiki/Glucose_oxidase
http://en.wikipedia.org/wiki/Acid_phosphatase

αναλογα με το μελι εχεις διαφορετικη ποσοτητα ενζυμων και διαφορετα ενζυμα αυτα βρισκονται στις περισσοτερες ποικιλιες.
http://en.wikipedia.org/wiki/Catalase


Συγγνώμη αλλά το ότι υπάρχουν μερικά ένζυμα στο μέλι είναι τελείως διαφορετικό από το να λέμε ότι κάνει καλό στην υγεία, δεν έχουμε ανεπάρκεια αυτών των ενζύμων για να τα συμπληρώσουμε από το μέλι, ούτε μια μεγάλη δόση θα μας κάνει καλό. Ένζυμα έχουν οι, μύγες, τα κουνούπια, τα φίδια, τα νεκρά ζώα και οι παθογόνοι μικροοργανισμοί έχουν ένζυμα , αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα τρώμε.

Δεν χρειάζεται κάτι να πλασάρεται σαν υγιεινό για να δικαιολογήσουμε την επιλογή μας, το μέλι έχει ωραία γεύση , είναι ελάχιστα επεξεργασμένο και αν δεν το παρακάνουμε δεν βλάπτει την υγεία, δεν χρειάζεται να μεγεθύνουμε πράγματα για να εξιλεωθούμε πως φάγαμε κάτι γλυκό ή αντί-bodybuilding κατά τους περισσότερους.Απλά το μέλι δεν είναι κανένα μυστικό γιατροσόφι.

Manos1989
23-09-10, 23:21
Συγγνώμη αλλά το ότι υπάρχουν μερικά ένζυμα στο μέλι είναι τελείως διαφορετικό από το να λέμε ότι κάνει καλό στην υγεία, δεν έχουμε ανεπάρκεια αυτών των ενζύμων για να τα συμπληρώσουμε από το μέλι, ούτε μια μεγάλη δόση θα μας κάνει καλό. Ένζυμα έχουν οι, μύγες, τα κουνούπια, τα φίδια, τα νεκρά ζώα και οι παθογόνοι μικροοργανισμοί έχουν ένζυμα , αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα τρώμε.

Δεν χρειάζεται κάτι να πλασάρεται σαν υγιεινό για να δικαιολογήσουμε την επιλογή μας, το μέλι έχει ωραία γεύση , είναι ελάχιστα επεξεργασμένο και αν δεν το παρακάνουμε δεν βλάπτει την υγεία, δεν χρειάζεται να μεγεθύνουμε πράγματα για να εξιλεωθούμε πως φάγαμε κάτι γλυκό ή αντί-bodybuilding κατά τους περισσότερους.Απλά το μέλι δεν είναι κανένα μυστικό γιατροσόφι.

Πολύ μαρέσει ο Αντρικός γιατί καταρρίπτει μύθους και είναι διαβασμένος,γουστάρω να σε διαβάζω:P

KATERINI 144
24-09-10, 00:00
εγω νομίζω ειναι απόλυτοι και οι δυο, ο ενας πολέμιος ο αλλος υπέρμαχος... σιγουρα δεν ειναι γιατροσόφι το μελι αλλα σίγουρα δεν ειναι άχρηστα και τα ενζυμα που περιέχει.

Γενικά

Σχεδόν όλες οι χημικές αντιδράσεις στα κύτταρα (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%8D%CF%84%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%BF) απαιτούν τη ρυθμιστική δράση των ενζύμων. Όπως όλοι οι καταλύτες (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%82&action=edit&redlink=1), έτσι και τα ένζυμα λειτουργούν αυξομειώνοντας την ενέργεια ενεργοποίησης (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%95%CE%BD%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1_%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82&action=edit&redlink=1) μιας αντίδρασης. Τα περισσότερα ένζυμα επιταχύνουν την αντίδραση εκατομμύρια φορές σε σχέση με την ταχύτητα της χωρίς αυτά. Ωστόσο,τα ένζυμα διαφέρουν από τους υπόλοιπους καταλύτες ως προς την εξειδίκευση, καθώς είναι πολύ πιο περιοριστικά εξειδικευμένα από αυτούς - κάθε ένζυμο μπορεί να καταλύσει μια συγκεκριμένη μόνο αντίδραση.
Για παράδειγμα, η πηκτινάση (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%A0%CE%B7%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%AC%CF%83%CE%B7&action=edit&redlink=1) βοηθά να διασπαστούν πρωτεΐνες, υδατάνθρακες (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A5%CE%B4%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%82) και λιπίδια (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%B9%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1). Ο αριθμός τους υπολογίζεται σήμερα σε περισσότερα από 700.


http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%88%CE%BD%CE%B6%CF%85%CE%BC%CE%BF

ναι εχει ο οργανισμός ένζυμα οπως εχει και παράγει και αλλα πράγματα αλλα παρόλα αυτα τα παίρνουμε πχ και απο ενα συμπλήρωμα.

Andrikos
24-09-10, 00:26
εγω νομίζω ειναι απόλυτοι και οι δυο, ο ενας πολέμιος ο αλλος υπέρμαχος... σιγουρα δεν ειναι γιατροσόφι το μελι αλλα σίγουρα δεν ειναι άχρηστα και τα ενζυμα που περιέχει.

Γενικά

Σχεδόν όλες οι χημικές αντιδράσεις στα κύτταρα (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%8D%CF%84%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%BF) απαιτούν τη ρυθμιστική δράση των ενζύμων. Όπως όλοι οι καταλύτες (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%82&action=edit&redlink=1), έτσι και τα ένζυμα λειτουργούν αυξομειώνοντας την ενέργεια ενεργοποίησης (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%95%CE%BD%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1_%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82&action=edit&redlink=1) μιας αντίδρασης. Τα περισσότερα ένζυμα επιταχύνουν την αντίδραση εκατομμύρια φορές σε σχέση με την ταχύτητα της χωρίς αυτά. Ωστόσο,τα ένζυμα διαφέρουν από τους υπόλοιπους καταλύτες ως προς την εξειδίκευση, καθώς είναι πολύ πιο περιοριστικά εξειδικευμένα από αυτούς - κάθε ένζυμο μπορεί να καταλύσει μια συγκεκριμένη μόνο αντίδραση.
Για παράδειγμα, η πηκτινάση (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%A0%CE%B7%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%AC%CF%83%CE%B7&action=edit&redlink=1) βοηθά να διασπαστούν πρωτεΐνες, υδατάνθρακες (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A5%CE%B4%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%82) και λιπίδια (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%B9%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1). Ο αριθμός τους υπολογίζεται σήμερα σε περισσότερα από 700.


http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%88%CE%BD%CE%B6%CF%85%CE%BC%CE%BF

ναι εχει ο οργανισμός ένζυμα οπως εχει και παράγει και αλλα πράγματα αλλα παρόλα αυτα τα παίρνουμε πχ και απο ενα συμπλήρωμα.


Δεν νομίζω ότι είμαι πολέμιος , ρεαλιστής είμαι. Κι εμένα μ'αρέσει το μέλι και το τρώω , απλά δεν έχω λόγο να το θεωρώ κάτι παραπάνω από γευστικό μείγμα φρουκτόζης και γλυκόζης - αν κάποιος έχει απόδειξη για το αντίθετο ας παραθέσει την πηγή. Όσον αφορά τα ένζυμα , φυσικά ισχύουν ότι παραθέτεις, ένζυμα είναι και οι βιταμίνες, και γι' αυτό χρειάζονται , αλλά όσον αφορά το μέλι έχει ελάχιστες , και γενικότερα όταν παίρνουμε παραπάνω απ' ότι χρειαζόμαστε είτε τις αποβάλλουμε , είτε μας κάνουν κάκό.

Ειδικά στα ελληνικά άρθρα που υπάρχουν στο διαδίκτυο για το μέλι συναντάμε επιστημονικούς όρους όπως ένζυμα,βιταμίνες, καταλύτες, φαρμακευτική δράση, κτλ. Όλα αυτά σίγουρα δίνουν μία επιστημονική αύρα στο κείμενο, αλλά για κάποιο λόγο ποτέ δεν υπάρχουν παραπομπές σε έρευνες . Επίσης κλασσική ξύλινη έκφραση για το μέλι είναι το "δίνει ενέργεια" , που αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την πίτσα, το παγωτό π.χ. αφού και αυτά έχουν θερμίδες (μονάδα μέτρησης της ενέργειας).
Το ερώτημα μου δεν είναι αν το μέλι δίνει ενέργεια, αν έχει ένζυμα ή οτι άλλο μπορεί να ακούγεται θετικό στο αυτί μας , αλλά αν έχει τεκμηριωθεί πως κάνει καλό στην υγεία.Αν κάποιος έχει απόδειξη για κάτι τέτοιο ας την παραθέσει.

KATERINI 144
24-09-10, 00:33
Το ερώτημα μου δεν είναι αν το μέλι δίνει ενέργεια, αν έχει ένζυμα ή οτι άλλο μπορεί να ακούγεται θετικό στο αυτί μας , αλλά αν έχει τεκμηριωθεί πως κάνει καλό στην υγεία.οχι αντρικο φυσικα και δεν υσχιει αυτο, το ειπα και πριν δεν ειναι γιατροσόφι, απλα σαν μια φυσικη μη επεξεργασμένη τροφή θα το προτιμήσω έναντι άλλον επεξεργασμένων οπως γλυκοζη waxy κλπ κλπ, οπως θα προτιμήσω να φαω ενα φρουτο απο το να καταπιώ ενα χαπι με βιταμίνες.

Devil
24-09-10, 03:25
μαρεσεις!

μαρεσεις γιατι τρως αμυλο, ενω εγω οχι.


μμμ.... ενδιαφερον...πολυ....
να σου πω παλεο κανεις ε???
θελω τα feedback:green:

Σημερα θα φαω πατατουλες..... μετα απο 6 μηνες, περιμενω να δω πως θα μου φανουν.

και χρησιμοποιεις συμπληρωματα, ενω εγω πια απολυτως κανενα.

ειμαι λιγο junkie:green:

χρησιμοποιώ ίνες γιατι ακριβως θελω να επιβραδύνω της απορρόφηση της γλυκοζης και της φρουκτοζης του μελιου. η φρουκτοζη θα αναπληρωσει υπατικο γλυκογονο και στο τελος της μερας θα αναπληρωσει κ μυικο. και γλυκοζη/φρουκτοζη σε αναλογια 2/1 ειναι σε ταχυτητα αναπληρωσης ακριβως το ιδιο με 3 καθαρα γλυκοζη.

στο αποθηκευση λιπους χανεις κατι ή εγω χανω κατι! πως θα αποθηκευσεις λιπος?
και το αμυλο δεν ειναι γλυκοζη?

στο μελι αναφαιρομαι.... βασικα στη φρουκτοζη
αν το συκωτι σου ειναι γεματο τοτε η φρουκτοζη τι γινετε???.....
και υπαρχει και αρκετος υαδατανθρακας στη διατροφη σου.....
μαλλον σε λιπος καταληγει;)

για τη μειωση της ευαισθησιας απο τους απλους και τους δυ τι γνωμη εχεις?

βασικα δεν εχω γνωμη γιατι δεν τους χρησιμοποιω καθολου εδω και πολυυυυ καιρο;) καταλαβαινεις...
μετα απο κατι χαλια που ειχα με τη δεξτροζη φαγανε μπαν ολα τους

προσωπικα πριν φαω μελι πινω μουρουνελαιο....


ενζυμα στο μελι
http://en.wikipedia.org/wiki/Diastase
http://en.wikipedia.org/wiki/Invertase
http://en.wikipedia.org/wiki/Glucose_oxidase
http://en.wikipedia.org/wiki/Acid_phosphatase

αναλογα με το μελι εχεις διαφορετικη ποσοτητα ενζυμων και διαφορετα ενζυμα αυτα βρισκονται στις περισσοτερες ποικιλιες.
http://en.wikipedia.org/wiki/Catalase

thanks για τα λινκς

Devil
24-09-10, 03:28
Δεν νομίζω ότι είμαι πολέμιος , ρεαλιστής είμαι. Κι εμένα μ'αρέσει το μέλι και το τρώω , απλά δεν έχω λόγο να το θεωρώ κάτι παραπάνω από γευστικό μείγμα φρουκτόζης και γλυκόζης - αν κάποιος έχει απόδειξη για το αντίθετο ας παραθέσει την πηγή. Όσον αφορά τα ένζυμα , φυσικά ισχύουν ότι παραθέτεις, ένζυμα είναι και οι βιταμίνες, και γι' αυτό χρειάζονται , αλλά όσον αφορά το μέλι έχει ελάχιστες , και γενικότερα όταν παίρνουμε παραπάνω απ' ότι χρειαζόμαστε είτε τις αποβάλλουμε , είτε μας κάνουν κάκό.

Ειδικά στα ελληνικά άρθρα που υπάρχουν στο διαδίκτυο για το μέλι συναντάμε επιστημονικούς όρους όπως ένζυμα,βιταμίνες, καταλύτες, φαρμακευτική δράση, κτλ. Όλα αυτά σίγουρα δίνουν μία επιστημονική αύρα στο κείμενο, αλλά για κάποιο λόγο ποτέ δεν υπάρχουν παραπομπές σε έρευνες . Επίσης κλασσική ξύλινη έκφραση για το μέλι είναι το "δίνει ενέργεια" , που αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την πίτσα, το παγωτό π.χ. αφού και αυτά έχουν θερμίδες (μονάδα μέτρησης της ενέργειας).
Το ερώτημα μου δεν είναι αν το μέλι δίνει ενέργεια, αν έχει ένζυμα ή οτι άλλο μπορεί να ακούγεται θετικό στο αυτί μας , αλλά αν έχει τεκμηριωθεί πως κάνει καλό στην υγεία.Αν κάποιος έχει απόδειξη για κάτι τέτοιο ας την παραθέσει.

μ αρεσει το ποστ σου:thumbup::thumbup::thumbup:

:toast:

Nemoukos
04-06-11, 21:00
Ποιά είναι η γνώμη σας για μέλι μέσα στην διατροφή γράμωσης;Ποιά τα θετικά και ποιά τα αρνητικά;Εγώ που κάνω γράμωση τροώ καθημερινά μέλι 5-6 κουταλακιά και νιώθω γεμάτος :)

Devil
04-06-11, 21:10
Ποιά είναι η γνώμη σας για μέλι μέσα στην διατροφή γράμωσης;Ποιά τα θετικά και ποιά τα αρνητικά;Εγώ που κάνω γράμωση τροώ καθημερινά μέλι 5-6 κουταλακιά και νιώθω γεμάτος :)

με ενα προχειρο search βρηκα μονο 3 thread....

αν το ψαξεις λιγο παραπανω μπορει να εχει κι αλλα...

Μέλι και δράση στους μυς (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?10510-%CE%9C%CE%AD%CE%BB%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CF%81%CE%AC%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BC%CF%85%CF%82&highlight=%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B9)

Μελι αντι για δεξτρόζη;; (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?11948-%CE%9C%CE%B5%CE%BB%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CE%B5%CE%BE%CF%84%CF%81%CF%8C%CE%B6%CE%B7&highlight=%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B9)

Μαρμελάδα VS Μέλι (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?14172-%CE%9C%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-VS-%CE%9C%CE%AD%CE%BB%CE%B9&highlight=%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B9)

venom1987
21-10-11, 00:30
ποιο μελι πιστευεται οτι ειναι καλυτερο και γιατι??ποιο να χρησιμοποιουμε στην διατροφη μας

τωρα εχω πευκομελο απο σκοπελο.....γευση τπτ ιδιαιτερο αλλα λενε πως ειναι το καλυτερο και το ποιο ελαφρι με λιγοτερες θερμιδες

πριν ειχα θυμαρισιο καλυτερη γευση , ποιο γλυκια,ποιο ακριβο..........

τι λετε??

TheWorst
21-10-11, 00:33
Καλυτερα οχι απτα σουπερμαρκετ :P

tolis93
21-10-11, 01:09
Του αν είναι για μπάζα. Καλύτερο από παραγωγι πευκομελο κ θυμαρισιο ενώ περισσότερες βιταμίνες έχει το ελλάτης. Θερμιδες όλα ίδιες έχουν. Αν το ζεστανούμε χάνει βιταμίνες υποψη

aepiskeptis
21-10-11, 03:05
σε λαθος μερος το ψαχνεις
περιμενεις να σου πουνε για μελι στο ββινγ.γρ :rolf: για δεξτροζη μπορει


το μελι το βλεπεις ως δεξτροζη/φρουκτοζη + αλλους σακχαριτες σε μικρες συγκενρωσεις/100 γρ + ενζυμα αναλογα την ποικιλια + κατι απο εδω μεταλλα κατι απο εκει βιταμινες

επειδη δε μπορω να στα γραψω αναλυτικα, οχι τιποτα αλλο ειναι ηδη γραμμενα αλλου

γοογλαρε μελι απο μελιτωμα
μελι απο νεκταρ
γιατι κρυσταλλωνει το μελι
ποια αναλογια καθοριζει το χρονο κρυσταλλωσης (εδω μπορει δεις να λενε για τους κρυσταλλους γυρης,
μαμακα μελισσοκομε-γεωπονε καθηγητη που εκανες τη μεταφραση η γυρη ειναι καταλυτης ηλιθιε οχι ο παραγοντα κρυσταλλωσης)


αν τα βρεις τα παραπανω θα βρεις κ αλλες πληροφοριες για το μελι και θα αποφασισεις τι μελι να τρως

εγω τρωω αυτα

θυμαρισιο (δεν ειναι ολα τα θυμαρισια το ιδιο)- νεκταρ καστανιας-κισσου

επισης
πορτοκαλιας/λεμονιας ειναι πολυ ωραιο μελακι, αλλα δε βρισκω.
αν βρεις κανα καλο ανθεων ολα καλα ειναι
το ελατο βανιλια δε με χαλαει, αμα μου το χαρισουν
το πευκο-βελανιδιες κτλ δεν το τρωω ουτε να μου το χαρισεις
ερεικης δε με ψηνει για καποιο λογο, αλλα εχω δοκιμασει μονο εαρινη

κροκου κοζανης δεν εχω δοκιμασει αλλα το πουλανε οσο κοστιζει και η κυψελη ολοκληρη.

υπαρχουν και αλλες ποικιλιες, ψαξε

το μελι μαμει η δεξτροζη σκοτωνει :green::P:turtle:

average_joe
21-10-11, 19:41
νεκταρ καστανιας
επισης
πορτοκαλιας/λεμονιας

αυτα ειναι ολα τα λεφτα :thumbup:
αλλα που τα βρισκεις...

γενικα ανθεων τρωω οταν χρησιμοποιω.

@venom μην το ψαχνεις πολυ εδω.

το μονο σου κριτηριο θα πρεπει να ειναι η γευση.

sadistic
21-10-11, 22:26
το καλυτερο μελι ειν αυτο που φτιαχνεις εσυ η...καποιος μικρος παραγωγος που γνωριζεις πολυυυυ καλα.....;)

Qlim4X
21-10-11, 22:58
μελι απο το χοριο παντα :green:

tolis93
21-10-11, 23:03
Improve Athletic Performance and Heal Wounds with Raw Honey?

Primarily honey has been used as an energy source, but recent research has examined the use of honey as an ergogenic aid (a food or ingredient that helps an athlete’s performance) and wound healing agent, both of which were once considered merely age-old anecdotes.

In the time of the ancient Olympics, athletes were reported to eat special foods, such as honey and dried figs, to enhance their sports performance. Recently, however, one group of researchers has investigated the use of honey as an ergogenic aid in athletes. The study involved a group of 39 weight-trained athletes, both male and female. Subjects underwent an intensive weight-lifting workout and then immediately consumed a protein supplement blended with either sugar, maltodextrin or honey as the carbohydrate source. The honey group maintained optimal blood sugar levels throughout the two hours following the workout. In addition, muscle recuperation and glycogen restoration (carbohydrates stored in muscle) was favorable in those individuals consuming the honey-protein combination.

Sustaining favorable blood sugar concentrations after endurance training by ingesting carbohydrates before, during and after training is important for maintaining muscle glycogen stores (glycogen is the form in which sugar is stored in muscle as ready-to-use fuel), so that muscle recuperation is more efficient and the athlete is ready to perform again at their highest level the next day. The best-studied ergogenic aid is carbohydrates because they are necessary for maintaining muscle glycogen stores. For now, honey appears to be just another source of carbohydrates that can help athletes perform at their best, rather than a superior choice over any other carbohydrate."

References

http://www.ebeehoney.com/raw-honey.html, unknown author, accessed July 06/2006 at 11:57


με λιγα λογια λεει πως το μελι ειναι καλυτερη πηγη για ποστ γευμα απο οτι η μαλτοδεξτρινη η η ζαχαρη

tivadar
21-10-11, 23:19
To reference μου βγαζε error οποτε δεν μπορεσα να το δω.Στο συμπερασμα ,στο κειμενο που μπορω να δω εδω, λεει οτι ειναι απλα αλλη μια πηγη υδατανθρακα που μπορει να βοηθησει στην αποδοση των αθλητων,παρα μια καλυτερη επιλογη εναντια στους αλλους υδατανθρακες...

Το reference,αφου το ψαξα λιγο παραπανω παρεπιπτοντως, φαινεται οτι ειναι site που απλα πουλαει προιοντα σχετικα με το μελι.

Eddie
21-10-11, 23:37
Εμενα αγαπημενη μου ποικιλια ειναι το σκουρο μελι απο καστανια,η βελανιδια..ακομα καλυτερα μιξη αυτων των 2.Πρεπει να το ρεγουλαρω λιγο ομως γιατι σημερα που ειπα να ζυγισω α δω ποσο ειναι τα δυο κουταλακια που βαζω στο πιτακι μου βγηκαν περιπου 70γρ :shock:

tolis93
21-10-11, 23:38
Εμενα αγαπημενη μου ποικιλια ειναι το σκουρο μελι απο καστανια,η βελανιδια..ακομα καλυτερα μιξη αυτων των 2.Πρεπει να το ρεγουλαρω λιγο ομως γιατι σημερα που ειπα να ζυγισω α δω ποσο ειναι τα δυο κουταλακια που βαζω στο πιτακι μου βγηκαν περιπου 70γρ :shock:

οπα οπα.70 γρ μελι πανε 5 κ σουπας κοντα.π τα πας ολα αυτα ρε αρχοντα ποσο μελι βαζεις?eddie...απο εδω κ περα winnie θα σε λεω:green:

Eddie
21-10-11, 23:47
οπα οπα.70 γρ μελι πανε 5 κ σουπας κοντα.π τα πας ολα αυτα ρε αρχοντα ποσο μελι βαζεις?eddie...απο εδω κ περα winnie θα σε λεω:green:

τι λες ρε??θες να τραβηξω βιντεο να δεις?2 κουταλακια του γλυκου γεματα μου βγαινουν 60+,και λιγο ακομα στο τελος να παει 70 στρογγυλο :shock:

Ασε επαθα πλακα..αφου τα μονοκιλα κατεβαινουν σε λιγες μερες,και ειχα ψιλιαστει οτι κατι δε παει καλα αλλα δε τολμουσα να ζυγισω :rolleyes:

tolis93
21-10-11, 23:52
τι λες ρε??θες να τραβηξω βιντεο να δεις?2 κουταλακια του γλυκου γεματα μου βγαινουν 60+,και λιγο ακομα στο τελος να παει 70 στρογγυλο :shock:

Ασε επαθα πλακα..αφου τα μονοκιλα κατεβαινουν σε λιγες μερες,και ειχα ψιλιαστει οτι κατι δε παει καλα αλλα δε τολμουσα να ζυγισω :rolleyes:

οπα ναι λαθος μου καπου στα 15 γρ ειναι κουταλακι γλυκου κ καπου στα 32 της σουπας.αλλα εσυ λες 2 κουταλακια γλυκου σου βγαινουν 60 και...τι κουταλακια ειν αυτα ?μινι σκουπ?:green: κοιτα να κρατας οτι 1 κουταλακι γλυκου γεματο εχει 7 γρ υδατανθρακα ολα τα αλλα ξεχνα τα.ασε π το ζυγισμα ειδικα στο μελι παιζει να διαφερει.εχει να κανει με συσταση ειδος κτλπ.αλλα ειναι πιο πυκνα αλλα πιο αραια.ακομα κ οι θερμιδες κτλπ ειναι κατα μεσο ορο.καθε μελι διαφερει οποτε χαλαρα:green:

Eddie
21-10-11, 23:57
οπα ναι λαθος μου καπου στα 15 γρ ειναι κουταλακι γλυκου κ καπου στα 32 της σουπας.αλλα εσυ λες 2 κουταλακια γλυκου σου βγαινουν 60 και...τι κουταλακια ειν αυτα ?μινι σκουπ?:green: κοιτα να κρατας οτι 1 κουταλακι γλυκου γεματο εχει 7 γρ υδατανθρακα ολα τα αλλα ξεχνα τα.ασε π το ζυγισμα ειδικα στο μελι παιζει να διαφερει.εχει να κανει με συσταση ειδος κτλπ.αλλα ειναι πιο πυκνα αλλα πιο αραια.ακομα κ οι θερμιδες κτλπ ειναι κατα μεσο ορο.καθε μελι διαφερει οποτε χαλαρα:green:

Nαι ρε συ,γι αυτο λεω κι εγω.Το μελι το βαζω πηχτο γι αυτο βγαινει τοσο.Οταν ειναι νερουλο καθε κουταλακι μπορει να ζυγιζει και 8γρ..δε ξερω,αλλα εμενα φαινεται οτι πιανει ποσοτητα,δε περιμενα ομως και τοσο πολυ.Τεσπα,θα το κανω αλμυρο το μεταπροπονητικο μαλλον..δε λεει ετσι.

tolis93
22-10-11, 00:03
Nαι ρε συ,γι αυτο λεω κι εγω.Το μελι το βαζω πηχτο γι αυτο βγαινει τοσο.Οταν ειναι νερουλο καθε κουταλακι μπορει να ζυγιζει και 8γρ..δε ξερω,αλλα εμενα φαινεται οτι πιανει ποσοτητα,δε περιμενα ομως και τοσο πολυ.Τεσπα,θα το κανω αλμυρο το μεταπροπονητικο μαλλον..δε λεει ετσι.

τι δε λεει ετσι ρ συ.εισαι φετιδια και τρογωντας μελι κ θελεις να το κοψεις?απαπαπαπαπαπαπα:green::turtle::turtle: βασικα κανε μερα παρα μερα.μελι.ξυσμα πορτοκαλι με κανελλα.σιγα...η βαζε μια μελι μια κακαο.

gym_xristos
15-09-12, 23:39
2 κουταλιες μελι πριν την προπονηση ειναι το αγαπημενο μου προεξασκητικο

Χρήστος Τριανταφύλλου
11-03-15, 19:06
Αφου εχω δοκιμασει πολλα μελια ,εχω καταληξει οτι το top προσωπικα για μενα ειναι το ελατο βανιλια. Ειναι μοναδικο στον κοσμο κ βγαινει μονο στο ορος Μαιναλο.
Δεν βγαινει καθε χρονια κ οσο πιο κρεμ χρωμα εχει τοσο πιο καθαρο ειναι σε ποσοστα βανιλιας. Οχι πως δεν τρωω κ αλλα μελια (αρκει να μην ειναι πολυ γλυκα που δεν μου αρεσουν) αλλα ειπαμε αυτο το θεωρω κορυφαιο για μενα.
Το αλλο μελι που φαινεται στην φωτο ειναι απο κουμαρια κ πρωτη φορα το πηρα για δοκιμη (με ενεπνευσε το χρωμα;)) ,ειναι αγλυκο με οτι σημαινει αυτο κ πικρουτσικο. Μου αρεσει κ αυτο!
91511

beefmeup
11-03-15, 19:24
Χρηστο μιας κ ειμαι κ εγω του μελιου ,απο τιμες πως πανε ,παλευονται?

Χρήστος Τριανταφύλλου
11-03-15, 19:36
Το συγκεκριμενο προπερσι ειχε 13 ε (περυσι δεν ειχε ,η ελαχιστο) ,φετος το εχει 16 ε το κιλο αλλα απο χρωμα δεν το ειδα κ τοσο κρεμ που ειναι το χαρακτηριστικο του.

Θυμαμαι πρι 3 χρονια ειχε παει ο Τολης Καλαβρυτα κ του ειχα δωσει παραγγελια να μου παρει 2 κιλα . Αφου τα πηρε με 11 ε το κιλο αν θυμαμαι καλα,με πηρε μετα τηλ κ μου ειπε οτι βρηκε κ καπου αλλου με 14-15 το κιλο αλλα ηταν πιο κρεμ ακομη.
Του ειπα να παρει κ απο αυτο 1 κιλο. Ε... αυτο δεν παιζοταν! Μιλαμε για νεκταρ των θεων:P σε υφη κ γευση!

beefmeup
11-03-15, 19:39
ωραια με εψησες..με την πρωτη ευκαιρια θα παω να τσεκαρω;)
ειχα παει κ γω καλαβρυτα πριν 2 χρονια:P,αν το ξερα θα ειχα αγορασει κ εγω μιας κ γυρισα φορτωμενος μονο με κρεατικα κ σπιτικα ζυμαρικα τοτε:green:

Χρήστος Τριανταφύλλου
11-03-15, 19:47
Ναι αξιζει τον κοπο μια δοκιμη.;)
Παντως να ξερεις η τελεια βανιλια εχει περιπου το χρωμα της κουμαριας που φαινεται στην φωτο.

SOLID
11-03-15, 19:55
Ελατης ειναι τρομερο μελι.Οπως πολλα ερεικης,θυμαρι,καστανια,μελιτωματος και διαφορα αλλα.Ειναι απο τα αγαπημενα μου και απο τα πολυ αξιολογα θρεπτικα μελια.

Το αλλο δεν το εχω δοκιμασει.Οσο πιο γλυκο για μενα τοσο καλυτερο να σε λιγωνει αν γινεται :) αλλα μαλλον δεν ειναι ετσι το αλλο.

Χρήστος Τριανταφύλλου
11-03-15, 20:05
Oχι απλα ελατου αλλα βανιλια ελατου ,εχει διαφορα.

SOLID
11-03-15, 20:15
Ωπα βανιλιας ελατου δεν εχω δοκιμασει ακυρο.Οπως ακουγεται θα ειναι απο γευση τουλαχιστον τουρμπο.Παντως ενα μελι που εχω δοκιμασει εδω που ειμαι εδω και πολυ καιρο πλεων και εχει ιδιαιτερη γευση αλλα και μετα απο καλο ψαξιμο,ειναι πολυ αξιολογο διατροφικα για την ακριβεια απο τα πολυ δυνατα που κυκλοφορουν ειναι το μελι απο φαγοπυρο.

Χρήστος Τριανταφύλλου
11-03-15, 20:36
Μελι απο φαγοπυρο ε; Ουτε το εχω ξανακουσει. Λογικα ομως απο οποιοδηποτε φυτο υπαρχει αμα το βοσκισουν οι μελισσες θα βγαλουν κ το αναλογο μελι.
Παντως η αληθεια ειναι οτι μαθαινουμε πολλα πραγματα εδω μεσα.:toast:

SOLID
11-03-15, 22:11
Προφανως οπου η μελισσα παει και γονιμοποιει το ανθος,μπορει απο οπου θελει να βγαλει μελι.Ολοι εχουμε να μαθουμε κατι απο καποιον παντα.Οσο ζουμε μαθαινουμε.
Οσο για το φαγοπυρομελο εχει λενε την πιο ισχυρη αντιοξειδωτικη προστασια στον γεννετικο μας κωδικα απο ολα τα μελια και πολλα αλλα ωφελη και στο καρδιαγγειακο συστημα και διαφορα αλλα.Σε επιπεδο που να ανταγωνιζεται το λυκοπενιο (το οποιο ειναι ακρως καρδιοπροστατευτικο και οχι μονο για τον προστατη οπως αναφερουν ολοι).Η γευση του ειναι πολυ ισχυρη και (βαρια αν μπορουσα να το πως και θυμιζει μελι με μελασσα.

psonara
12-03-15, 09:16
Καλημερα.εγω εδω κ ενα χρονο προμηθευομαι απο παραγωγο μελι απο πευκο.
Μ'αρεσει πολυ κ δεν ειναι ιδιαιτερα γλυκο.γενικα προτιμω τα πιο αγλυκα.
Επισης δεν κρυσταλλωνεται.ειμαι πολυ ικανοποιημενη κ το εχω ενταξει καθημερινα στη διατροφη μου.θ'ανεβασω συντομα κ φωτο.
Γενικα ποια ειναι τα πιο αγλυκα μελια;ειχα ακουσει κ για της καστανιας.ισχυει;

Metalhead|T|
12-03-15, 14:33
οσοι χρησιμοποιείτε μελάκι στην διατροφή σας..πώς και πότε το χρησιμοποιείτε !! και σε τί ποσότητες?>..


ΥΓ μας εδωσε οικογ.φίλος παραγωγός μέλι (σε τσίγκινο του κιλου!) το οποιο εχει βαθύ καφε χρώμα,προελευσης απο την σπάρτη το οποιο εξάγει και δεν μενει για πώληση εγχώρια...περιττό να σας πώ για την ποιότητα του!!!

ΥΓ2 κυριε χρήστο..το μελι απο κουμαρια φαινεται πολυ ενδιαφερον!!! αν πετυχω θα το δοκιμασω





ΥΓ3 ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΛΙ ,ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΤΡΟΦΗ ΓΝΩΣΤΗ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ Η ΟΠΟΙΑ ΟΣΑ ΧΡΌΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ..ΔΕΝ ΣΑΠΙΖΕΙ-ΧΑΛΆΕΙ...
(φυσικα μιλάμε για 100%φυσικα μελια και οχι συνθετικοχημικα) !!! :welcome:

lila_1
12-03-15, 14:39
γενικώς η ζάχαρη δεν χαλάει.
Εγώ το βάζω παντού, γιαούρτι, πιτάκια βρώμης, τσάι, καφέ, ροφήματα, στις σαλάτες, στα μπιφτέκια κοκ :turtle:
Συμφέρει, έχει τη διπλάσια γλυκήτητα από τη ζάχαρη για τις ίδιες θερμίδες.

NASSER
12-03-15, 14:41
Καλή ερώτηση Metalhead|T| :thumbup:
Για κάποιον που κάνει διατροφή σε συνδυασμό με bodybuilding το μέλι θα είναι μέρος του 30% του υδατάνθρακα. Επομένως οι καλύτερες στιγμές κατανάλωσης είναι στο πρωινό και μετά την προπόνηση. Φυσικά και πριν την προπόνηση δεν είναι λάθος. Από 10γρ. κάθε φορά (μια κουταλιά του γλυκού) είναι 30γρ. Ικανοποιητική ποσότητα για να λαμβάνουμε ημερησίως τα οφέλη από το μέλι.

Metalhead|T|
12-03-15, 14:48
Συνηθως χρησιμοποιώ το μέλι στο πιτακι μου το πρωί(τις μερες που εχω ΥΔ/ΚΑ) ,μεταπροπονητικα δεν το εχω δοκιμασει να πώ την αληθεια,εχω δοκιμασει ομως μεσα στη μερα να το πιω μαζί με την πρωτείνη στο σέικερ!:toast:

φυσικα οπως ανεφερες νασσερ η σωστη αναλογια ειναι το κλειδί,για ναμην ξεφευγουμε και στα μακρος

SOLID
12-03-15, 14:49
Πρωινο απο μια μεχρι και 3 κουταλιες αναλογα την ορεξη και μετα την προπονηση αν ειδικα εχω την αναγκη για γλυκο παλι ιδιες κουταλιες αλλα πολλες φορες και πιο πολυ.
Κρασι,μελι,ζαχαρη,ρυζι επισης λενε οπως και καποια αλλα τροφιμα (και για την μπανανα το εχω ακουσει) δεν χαλανε απο τον καιρο.Η μπανανα μπορει να γινεται σαν σιχαμα αλλα παρολαυτα να την φας μπορεις ειχα πετυχει καπου και το εξηγουσε,τωρα τι να σου πω.