PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζελέ ή Φρούτο?



mtoylios
31-07-09, 14:42
Ηθελα να ρωτησω αν μπορει να αντικατασταθει το φρουτο και οποιδηποτε φρουτο με ενα ζελε:unsure:

NASSER
31-07-09, 17:05
Την απορια σου θα την λυσεις μονος σου αν βρεις τη θερμιδικη αξια του φρουτου της αρεσκιας σου σε συγκριση με τη θρεπτικη αξια του Ζελε. Αν το φρουτο ειναι ενα πρασινο μηλο και το Ζελε ειναι με φρουκτοζη ειναι ισοδυναμα και το μονο που σε απασχολει ειναι η ποσοτητα. Αν επιλεξεις ζελε χωρις ζαχαρη ή φρουκτοζη, τα light που λεμε, αυτο σχεδον δεν εχει καθολου θερμιδες. Ειναι οτι πρεπει να το φας το βραδυ πριν τον υπνο για να γεμιζει το στομαχι. Το ιδιο δεν μπορεις να κανεις με φρουτο..
Ελπιζω να σε βοηθησα.

Levrone
31-07-09, 17:20
ναι αλλα NASSER (καλα το ζελε δεν ξερω ουτε καν πως φτιαχνεται, μια φορα εχω φαει ολη κι ολη) 8α συγκρινουμε ενα φρουτο, μια φυσικη τροφη (ασχετα με πιθανα φυτοφαρμακα) με ενα ζελε που προερχεται απο ολο και καποια επεξεργασια???

ioannis1
31-07-09, 22:30
εχεις δικιο λεβρονι αν ομως ειναι να φας ενα γλυκακι και κανεις διατροφη φαε ενα ζελε.

NASSER
31-07-09, 23:48
ναι αλλα NASSER (καλα το ζελε δεν ξερω ουτε καν πως φτιαχνεται, μια φορα εχω φαει ολη κι ολη) 8α συγκρινουμε ενα φρουτο, μια φυσικη τροφη (ασχετα με πιθανα φυτοφαρμακα) με ενα ζελε που προερχεται απο ολο και καποια επεξεργασια???

Φιλε μου και το κρεατικο ειναι καλυτερο απο το συμπληρωμα πρωτεινης, αλλα ολοι τρωμε συμπληρωματα. Και δυστυχως στις μερες μας δεν ξερουμε τι τρωμε.

Ωστοσο υπαρχουν ζελε στην αγορα που ειναι ειδικα για διαιτες. Προσφερουν γευστικη απολαυση και χαμηλες θερμιδες.

mtoylios
01-08-09, 12:25
ναι αλλα NASSER (καλα το ζελε δεν ξερω ουτε καν πως φτιαχνεται, μια φορα εχω φαει ολη κι ολη) 8α συγκρινουμε ενα φρουτο, μια φυσικη τροφη (ασχετα με πιθανα φυτοφαρμακα) με ενα ζελε που προερχεται απο ολο και καποια επεξεργασια???

Στις μερες μας δυστυχως ή ευτυχως ολα μπαινουν στην διαδικασια της επεξεργασιας και της προσθηκης συντηρητικων...απο το νερο που πινουμε απο την βρυση μεχρι και το γαλα.
Φυσικα και το ζελε ειναι επεξεργασμενο αλλα εγω θα ελεγα οτι θυμιζει αφυδατωμενο φρουτο ;)
Βεβαια ολα ειναι σχετικα και η γνωμη του καθενος ειναι υποκειμενικη

Thns.tnt
22-01-11, 15:19
Γεια σας παιδια!

Σημερα πηρα πρωτη φορα ενα φακελακι απο αυτα που κανουν ζελε(μαρκα ΓΙΩΤΗΣ) με διαφορες γευσεις... Ελεγε επανω οτι ειναι για διαιτες και ετσι η υποθεση. Επισης δεν εχει ζαχαρη και εχει μονο 10 θερμιδες το καθε κυππελακι... :shock:
Τι λετε??? Εχει δοκιμασει κανεις? Ειμαι σε μια διαιτα τωρα και εχω χασει τα κιλα που θελω απλα για να διατηρηθω και να τρωω και κανενα γλυκακι πηρα αυτο.... Τι γνωμη εχετε? :toast:

KATERINI 144
22-01-11, 15:21
καλο για την δουλεια που το θελεις.

Wolve
22-01-11, 15:55
καλο για την δουλεια που το θελεις.

:thumbup:

και εγω ζελε τρωω οταν θελω κατι γλυκο, ειναι μια χαρα :toast:

Thns.tnt
22-01-11, 16:08
ωραια γιατι οι γονεις μου οταν τους ειπα οτι θα φαω και τετοιο ... με κοιταξαν καπως:toast: (15 χρονων ειμαι) :green:

Wolve
22-01-11, 16:09
ωραια γιατι οι γονεις μου οταν τους ειπα οτι θα φαω και τετοιο ... με κοιταξαν καπως:toast: (15 χρονων ειμαι) :green:

μην τους παρεξηγεις, οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι απο αυτα τα θεματα, η μανα μου οταν αρχισε να μου μαγειρευει χωρις λαδια και αλατι ή να μου κανει κοτοπουλο καθε μερα νομιζε οτι ειχα προβλημα στο κεφαλι :green::green:

Thns.tnt
22-01-11, 16:53
μην τους παρεξηγεις, οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι απο αυτα τα θεματα, η μανα μου οταν αρχισε να μου μαγειρευει χωρις λαδια και αλατι ή να μου κανει κοτοπουλο καθε μερα νομιζε οτι ειχα προβλημα στο κεφαλι :green::green:

:toast::green::green: καταλαβαίνω!

Pavlos17
22-01-11, 16:54
μην τους παρεξηγεις, οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι απο αυτα τα θεματα, η μανα μου οταν αρχισε να μου μαγειρευει χωρις λαδια και αλατι ή να μου κανει κοτοπουλο καθε μερα νομιζε οτι ειχα προβλημα στο κεφαλι :green::green:

εμενα μου λεει..καθε μερα κοτοπουλο τρως εσυ? :turtle:

Thns.tnt
22-01-11, 17:09
κοιταξτε παιδια εγω δεν εχω τετοιο προβλημα γιατι που και που εκτος απο κοτοπουλο τρωω και κανενα μπιφτεκι :P:P

Titanium
22-01-11, 17:18
ωραια γιατι οι γονεις μου οταν τους ειπα οτι θα φαω και τετοιο ... με κοιταξαν καπως:toast: (15 χρονων ειμαι) :green:

Γιατι δεν εχεις ξαναφαει ζελε???:unsure:

PMalamas
22-01-11, 17:25
:thumbup:

και εγω ζελε τρωω οταν θελω κατι γλυκο, ειναι μια χαρα :toast:

βαφλες βλεπουμε στη φωτο Wolve! xexex

Titanium
22-01-11, 17:27
βαφλες βλεπουμε στη φωτο Wolve! xexex

Μπα...Εγω ταρζαν βλεπω...:P:green:

PMalamas
22-01-11, 20:51
Μπα...Εγω ταρζαν βλεπω...:P:green:

την αλλαξε ο πονηρος :turtle::turtle:

Tasos Green
22-01-11, 21:02
Γεια σας παιδια!

Σημερα πηρα πρωτη φορα ενα φακελακι απο αυτα που κανουν ζελε(μαρκα ΓΙΩΤΗΣ) με διαφορες γευσεις... Ελεγε επανω οτι ειναι για διαιτες και ετσι η υποθεση. Επισης δεν εχει ζαχαρη και εχει μονο 10 θερμιδες το καθε κυππελακι... :shock:
Τι λετε??? Εχει δοκιμασει κανεις? Ειμαι σε μια διαιτα τωρα και εχω χασει τα κιλα που θελω απλα για να διατηρηθω και να τρωω και κανενα γλυκακι πηρα αυτο.... Τι γνωμη εχετε? :toast:

αμα το τρως σε κουβα ποσες θερμιδες εχει? :unsure::green: γιατι το πεθαινω... εχει και πολυ νερο μεσα....

eri_87
22-01-11, 21:04
Λογικά πήρες το ζελε χωρίς ζάχαρη (έχει γλυκαντικά). Κι εγώ πρόσφατα το πήρα, αλλά όπως θυμόμουν από παλιά, δε μάρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ! Όμως επειδή έλεγε στο κουτί ότι μπορείς να το ανακατέψεις κ με γιαούρτι, είχα κάνει το μισό σκέτο κ το μισό με γιαούρτι. Δοκίμασα το σκέτο κ το πέταξα! Μετά δοκίμασα το άλλο και ένα έχω να πω: ΤΕΛΕΙΟ με το γιαούρτι! :P Σα να τρως γιαούρτι με γεύση φρούτου δηλ. Για καλοκαίρι ειδικά, πολύ δροσιστικό...

PMalamas
22-01-11, 21:25
γτ δε δοκιμαζεις μαυρη σοκολατα υγειας?

Wolve
23-01-11, 03:05
βαφλες βλεπουμε στη φωτο Wolve! xexex


Μπα...Εγω ταρζαν βλεπω...:P:green:


την αλλαξε ο πονηρος :turtle::turtle:

Χαχαχ, ειχα μια φωτογραφια με βαφλες και εβαλα τον Ταρζαν πριν δω αυτα τα μηνυματα :P ( Βγηκαμε πολυ off topic )


Για να επιστρεψουμε στο θεμα, νομιζω οτι το ζελε και η σοκολατα υγειας οπως προαναφερθηκαν ειναι δυο πολυ καλες επιλογες. Προσωπικα διαλεγω το ζελε επειδη με ξεδιψαει και με δροσιζει ταυτοχρονα ενω η μαυρη σοκολατα μου αφηνει μια πικρη γευση.... :)

Αλλωστε το ζελε δεν εχει και πολλες θερμιδες και ειναι μια πολυ καλη λυση να μην σου λυπει το γλυκο και καποια στιγμη να ξεσπασεις και να καταληξεις να τρως τον αγλεορα.

Thns.tnt
23-01-11, 15:39
Παντως εκτος απο το ζελε που ειπατε πηρα και καμια σοκολατα υγειας... (Με τις λιγοτερες θερμιδες που βρηκα ):green::green::turtle::turtle:

PMalamas
24-01-11, 01:14
Παντως εκτος απο το ζελε που ειπατε πηρα και καμια σοκολατα υγειας... (Με τις λιγοτερες θερμιδες που βρηκα ):green::green::turtle::turtle:

μπραβο σου φιλε μου, απο τη σοκολατα εχεις πολλα περισσοτερα να παρεις. (Απ το κακαο της δλδ γι αυτο να παιρνεις 70% και πανω..

pan0z
24-01-11, 01:32
παιδια και το ρυζογαλο ειναι μια πολυ καλη λυση για γλυκο.Τροω κανενα που και που μια ωρα πριν την προπονα:green:

Eddie
24-01-11, 04:41
Φιλε εγω το καλοκαιρι το ψωφαω το ζελε χωρις ζαχαρη!!!Παιρνω διαφορες γευσεις,μια συσκευασια μου βγαζει 5 μπολακια!οτι πρεπει..:clap::clap::clap:

thegravijia
24-01-11, 05:19
kαμιαφωτο παιζει απο την συσκευασια ?
να το δοκιμασω και γω
(αυτο με χωρις ζαχαρη)

Wolve
24-01-11, 11:43
kαμιαφωτο παιζει απο την συσκευασια ?
να το δοκιμασω και γω
(αυτο με χωρις ζαχαρη)

Ελα, εδω εισαι:

http://www.jotis.gr/_manage/sectionFiles/200999124629_zele-xoris-zaxari.jpg

iroNMike1995
24-01-11, 20:02
Εγω κανω μια υγιεινη διατροφη με υδατανθρακες και πρωτεινες και με πριζουνε σινεχεια και δεν τρως και θα παθεις τιποτα.Και λεω εγω μα τρωω συνεχεια και μετα απο λιγο μου φερνει η γιαγια μου στο δωματιο κατι νουτελες με ψωμια βουτηρα με μαρμελαδες xD της λεω παρτα δεν θελω!! Μου λεει φαε γιατι αλλιως στο κοβω το γυμναστηριο δεν αντεχωωω xP

Wolve
25-01-11, 11:51
Εγω κανω μια υγιεινη διατροφη με υδατανθρακες και πρωτεινες και με πριζουνε σινεχεια και δεν τρως και θα παθεις τιποτα.Και λεω εγω μα τρωω συνεχεια και μετα απο λιγο μου φερνει η γιαγια μου στο δωματιο κατι νουτελες με ψωμια βουτηρα με μαρμελαδες xD της λεω παρτα δεν θελω!! Μου λεει φαε γιατι αλλιως στο κοβω το γυμναστηριο δεν αντεχωωω xP

χαχαχ :P


παιδια και το ρυζογαλο ειναι μια πολυ καλη λυση για γλυκο.Τροω κανενα που και που μια ωρα πριν την προπονα:green:

το εχω δοκιμασει αντι για γιαουρτι, αρκετα καλο, εχει και ζαχαρη οποτε σε ανεβαζει και σε ενεργεια, αλλα ενταξει, αραια και που γιατι ζαχαρες=θανατος :green::green:

lila_1
25-01-11, 15:52
μην τους παρεξηγεις, οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι απο αυτα τα θεματα, η μανα μου οταν αρχισε να μου μαγειρευει χωρις λαδια και αλατι ή να μου κανει κοτοπουλο καθε μερα νομιζε οτι ειχα προβλημα στο κεφαλι :green::green:

Nα σου πω...Θες να ανταλλαξουμε μάνες?

Εμενα η μανα μου μου ζαλίζει τα @@ γιατι είμαι συνεχεια στη κουζίνα να μαγειρεύω, γιατί τρώω πολύ, γιατί έχει βαρεθεί να βλέπει τηγάνια και κατσαρόλες στο πληντήριο (που ΕΓΩ βάζω ΑΝ δεν πλένω στο χέρι)...
Και όταν λεμε γκρίνια εννοούμε να σε φτάνει σε σημείο να της φέρεις το τηγάνι απο την εστία στη μούρη.
εντωμεταξυ αυτη "μαγειρεύει" 3 φορές τη βδομάδα.(ξεπαγώνει κροκέτες)

Και εσυ μου λες οτι σου μαγειρεύει κίολας????:turtle:

κουλης
25-01-11, 15:53
Nα σου πω...Θες να ανταλλαξουμε μάνες?

Εμενα η μανα μου μου ζαλίζει τα @@ γιατι είμαι συνεχεια στη κουζίνα να μαγειρεύω, γιατί τρώω πολύ, γιατί έχει βαρεθεί να βλέπει τηγάνια και κατσαρόλες στο πληντήριο (που ΕΓΩ βάζω ΑΝ δεν πλένω στο χέρι)...
Και όταν λεμε γκρίνια εννοούμε να σε φτάνει σε σημείο να της φέρεις το τηγάνι απο την εστία στη μούρη.
εντωμεταξυ αυτη "μαγειρεύει" 3 φορές τη βδομάδα.(ξεπαγώνει κροκέτες)

Και εσυ μου λες οτι σου μαγειρεύει κίολας????:turtle:

την ιδια μανα εχουμε:green: αδελφουλα:turtle::P

Pavlos17
25-01-11, 15:55
παιδια και το ρυζογαλο ειναι μια πολυ καλη λυση για γλυκο.Τροω κανενα που και που μια ωρα πριν την προπονα:green:

τα σπαει απλα :thumbup:

Wolve
26-01-11, 00:11
Nα σου πω...Θες να ανταλλαξουμε μάνες?

Εμενα η μανα μου μου ζαλίζει τα @@ γιατι είμαι συνεχεια στη κουζίνα να μαγειρεύω, γιατί τρώω πολύ, γιατί έχει βαρεθεί να βλέπει τηγάνια και κατσαρόλες στο πληντήριο (που ΕΓΩ βάζω ΑΝ δεν πλένω στο χέρι)...
Και όταν λεμε γκρίνια εννοούμε να σε φτάνει σε σημείο να της φέρεις το τηγάνι απο την εστία στη μούρη.
εντωμεταξυ αυτη "μαγειρεύει" 3 φορές τη βδομάδα.(ξεπαγώνει κροκέτες)

Και εσυ μου λες οτι σου μαγειρεύει κίολας????:turtle:

Την μανα μου δεν την ανταλλαζω με τιποτα. Ειναι συλλεκτικη. :P:P