PDA

Επιστροφή στο Forum : Το σολάριουμ σκοτώνει όπως και το αρσενικό



Athanasios2104
31-07-09, 23:43
Το σολάριουμ σκοτώνει όπως και το αρσενικό
Σήμα κινδύνου εκπέμπουν οι επιστήμονες

http://www.skai.gr/files/temp/B13ABCF2AD9EC406A1D5BB6C12620EAC.jpg

Στην υψηλότερη κατηγορία κινδύνου πρόκλησης καρκίνου κατέταξαν οι επιστήμονες τις συσκευές τεχνητού μαυρίσματος (σολάριουμ) και άλλες συναφείς πηγές εκπομπής υπεριώδους ακτινοβολίας, θεωρώντας τες εξίσου θανατηφόρες όσο το δηλητήριο αρσενικό και το αέριο μουστάρδας.

Σύμφωνα με το Γαλλικό Πρακτορείο, αφορμή για την εξέλιξη αυτή αποτέλεσε μία μετα – ανάλυση 20 επιστημονικών ερευνών (που έγινε από τη Διεθνή Υπηρεσία Ερευνών για τον Καρκίνο -μονάδα του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας-ΠΟΥ -και δημοσιεύτηκε στο έγκυρο βρετανικό ιατρικό περιοδικό ογκολογίας "Lancet Oncology", σύμφωνα με την οποία ο κίνδυνος για καρκίνο του δέρματος αυξάνεται κατά 75% στα άτομα που ξεκινούν το τεχνητό μαύρισμα σε ηλικία κάτω των 30 ετών.

Ήδη, επιστημονικές μελέτες έχουν δείξει ότι οι νέοι που χρησιμοποιούν τακτικά τα σολάριουμ είναι οκτώ φορές πιο πιθανό να εμφανίσουν μελάνωμα, την πιο φονική μορφή καρκίνου του δέρματος.

Η νέα κατάταξη, από πλευράς κινδύνου, φέρνει πλέον τα σολάριουμ στην ίδια κατηγορία επικινδυνότητας, μεταξύ άλλων, με το τσιγάρο και την ηπατίτιδα Β. Οι ερευνητές συστήνουν ειδικά στους νέους να σταματήσουν τη βλαβερή συνήθεια του τεχνητού μαυρίσματος, καθώς τα περισσότερα φώτα που χρησιμοποιούνται στα σολάριουμ και στις άλλες σχετικές συσκευές εκπέμπουν υπεριώδη ακτινοβολία, η οποία προκαλεί καρκίνο του δέρματος και των ματιών.

Η Βρετανική Ένωση Δερματολόγων χαιρέτισε τα πορίσματα της νέας έρευνας για τον αυξημένο κίνδυνο των σολάριουμ και ζήτησε την άμεση λήψη ρυθμιστικών μέτρων, αν και απέφυγε να ζητήσει την πλήρη κατάργηση των σολάριουμ, προτείνοντας, σε πρώτη φάση τουλάχιστον, την καλύτερη πληροφόρηση του κοινού, τον περιορισμό της χρήσης τους στους ενηλίκους και την πλήρη απαγόρευση του τεχνητού μαυρίσματος στα παιδιά.

Από την πλευρά της η ευρωπαϊκή εταιρία παραγωγής και λειτουργίας σολάριουμ αντέδρασε έντονα, επιμένοντας ότι "δεν υπάρχει αποδεδειγμένη σχέση ανάμεσα στην υπεύθυνη χρήση των σολάριουμ και στον καρκίνο του δέρματος".

Τα σολάριουμ έχουν μεγάλη εξάπλωση στη Βόρεια Ευρώπη και στις ΗΠΑ. Για παράδειγμα, έχει βρεθεί ότι 14 εκατ. Γερμανοί 18-45 ετών τα χρησιμοποιούν, ενώ το ένα τέταρτο του πληθυσμού σε διάφορες χώρες (Γαλλία, Σουηδία, Βέλγιο κ.α.) κατά καιρούς έχουν χρησιμοποιήσει αυτές τις συσκευές.



Πηγή: http://www.skai.gr/articles/news/health/Τοσολάριουμσκοτώνειόπωςκαιτοαρσενικό/

Levrone
31-07-09, 23:50
παρακαλειται το κειμενο να εκτυπωθει και να κολληθει εξω απο το σολαριουμ καθε γυμναστηριου προς γνωση και συμμορφωση!..ευχαριστω.

(αντε να σκασουν λιγο τα κανονια γιατι πολυ στην πλακα το χουμε παρει αυτο το θεμα και μιλαμε για ΤΗΝ καταστροφη)

NASSER
31-07-09, 23:58
Athanasios2104 ευχαριστουμε για την εγκυρη ενημερωση καθως η μελετη ειναι πολυ προσφατη και ειναι οπως ακριβως μας τα παρουσιαζεις.

Τελευταια χρονια υπηρχε μια εξαρση μοδας, το σολαριουμ. Οι λατρεις του μαυρισματος επισκεπτονται το σολαριουμ τουλαχιστον τρεις φορες τη βδομαδα, χειμωνα καλοκαιρι, διατηρωντας ετσι το μαυρισμα ολο το χρονο. Δυστυχως η νεα μελετη δειχνει πως ειναι ακρως επικινδυνο.

Polyneikos
01-08-09, 14:05
Για ενα διαστημα το χρησιμοποιουσα 3 φορες την εβδομαδα,σε συνδυασμο με τα μπανια είχα το καλυτερο μαυρισμα που είχα πετυχει στην ζωη μου..Μου αρεσε πολύ το αποτελεσμα,αυτο το μπρουτζινο χρωμα που σου δινει...
Με την τωρινη μου ιδιοσυγκρασία το θεωρω μαλλον ματαιοδοξο και περιττο...
Για τους αθλητες που πρεπει να το κανουν προκειμενου να έχουν το τελειο αποτελεσμα μαζί με το χρωμα πριν από τον αγωνα,θα συνιστουσα το μινιμουμ....

TRIANTAFYLLOU
01-08-09, 18:55
εγω δεν το χρησιμοποιώ πολύ παλιότερα μόνο ηλιοθεραπεία καμια δεκαρια φορές και γινόμουν νέγρος , αργότερα με το σολάριουμ δεν μπορώ να καταλάβω ακόμη και επικύνδυνο να είναι τι ζημια να μου κάνει όταν με 4 φορές μαυρίζω απο 20 λεπτα με μισή ώρα .

εχω παραδείγματα γερμανών που κάνουν όλο τον χρόνο , που πιστεύω και εγω ότι αφου υπάρχει έκθεση σε ακτινοβολία σίγουρα θα έχει και παρενέργειες , αλλα δεν έχω παραδείγματα με καρκίνο του δέρματος εκτός άλλων μορφών καρκίνου που νομίζω δεν συνδέονται με το σολάριουμ , αλλα σίγουρα θα υπάρχουν ,όχι όμως πως δεν έχει και ο ήλιος σε σχέση με παλιότερα , που πιτσιρικάδες όλη μέρα γυρνούσαμε χωρίς μπλούζες και όταν δουλεύαμε στα χωράφια και κανένα πρόβλημα , τωρα όμως ο ήλιος δεν έχει καμια σχέση με παλιά είναι πιο επικύνδυνος λόγω του όζοντος.

πιστεύω ανάλογα με τον τύπο του δέρματος αυξάνετε και ο βαθμός επικυνδυνότητος όταν ένας που είναι άσπρος προσπαθεί να γίνει σαν κάποιον που απο την φύση του είναι μελαχρινός σίγουρα θα έχει περισσότερες παρενέργειες, γι αυτό μπορεί το μελαχρινό να δείχνει πιο όμορφα αλλα η υγεία είναι σημαντικότερη και δεν χρειάζετε να αγγίζουμε την υπερβολή γιατί εκεί γίνετε η ζημια , επίσης και η διατροφή και η λήψη κάποιων βιταμινών ενισχύει το μαύρισμα με λιγότερη έκθεση σε ακτινοβολία τα είχαμε δοκιμάσει παλιότερα και είχε αποτέλεσμα όπως και το καροτενιο και η βιταμίνη Α .

γι αυτό παν μέτρον αριστον

Levrone
01-08-09, 21:00
ακόμη και επικύνδυνο να είναι τι ζημια να μου κάνει όταν με 4 φορές μαυρίζω απο 20 λεπτα με μισή ώρα .

Ηλια δε μετραει εδω η ποσοτητα και το διαστημα. ακτινοβολια ειναι μπορει να κανει ΜΙΑ μεταλλαξη σε ενα κυτταρο που το αποτελεσμα της να φανει σε 20 χρονια, ή αμεσα, ή να μη φανει καθολου.

εχω παραδείγματα γερμανών που κάνουν όλο τον χρόνο , που πιστεύω και εγω ότι αφου υπάρχει έκθεση σε ακτινοβολία σίγουρα θα έχει και παρενέργειες , αλλα δεν έχω παραδείγματα με καρκίνο του δέρματος εκτός άλλων μορφών καρκίνου που νομίζω δεν συνδέονται με το σολάριουμ ,

μην ξεχναμε και την ακτινοβολια του κινητου..ολα συνεισφερουν και μας "τρωνε" σιγα σιγα..


πιστεύω ανάλογα με τον τύπο του δέρματος αυξάνετε και ο βαθμός επικυνδυνότητος όταν ένας που είναι άσπρος προσπαθεί να γίνει σαν κάποιον που απο την φύση του είναι μελαχρινός σίγουρα θα έχει περισσότερες παρενέργειες,

πολυ πολυ σωστο, ενας προδιαθεσικος παραγοντας για αναπτυξη καρκινου του δερματος (μελανωματων κτλ) ειναι και το ποσο ανοικτοχρωμος ειναι καποιος. προδιαθεσικος παραγοντας ας πουμε ειναι και η πολυχρονη εργασια κατω απο τον ηλιο..χωραφια που ειπες πριν, οικοδομες κτλ..

γι αυτό μπορεί το μελαχρινό , να δείχνει πιο όμορφα

και εμενα οι μελαχροινες μου αρεσουν ρε φιλε, πως με πιανεις ωρες ωρες



αλλα η υγεία είναι σημαντικότερη και δεν χρειάζετε να αγγίζουμε την υπερβολή

100%

γιατί εκεί γίνετε η ζημια

και ειναι πια αργα

επίσης και η διατροφή και η λήψη κάποιων βιταμινών ενισχύει το μαύρισμα με λιγότερη έκθεση σε ακτινοβολία τα είχαμε δοκιμάσει παλιότερα και είχε αποτέλεσμα όπως και το καροτενιο και η βιταμίνη Α .

γι αυτο περιεχονται και στα αντηλιακα και στα λαδια μαυρισματος

γι αυτό παν μέτρον αριστον

συμφωνω και εδω




ε νομιζω τα ανελυσα ολα! εγω τωρα ρωταω το εξης..αφου ο αθλητης του bb ετσι κι αλλιως θα βαφτει για να βγει στη σκηνη με κρεμα καταλληλη, ποιος ο λογος να πρεπει ο αθλητης να ειναι μαυρισμενος?????