PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελλειπτικό ή διάδρομος



Sourlas
03-08-09, 16:27
Τι θα προτιμούσατε για οικιακή χρήση? Κάποιου είδους ελλειπτικό μηχάνημα ή διάδρομο? Ας δώσουν ψήφο και οι κατέχοντες :)

Μαρία
03-08-09, 19:16
Διάδρομος με 1000!!!:turtle:

NASSER
03-08-09, 20:21
Διαδρομο ψηφισα και εγω. Ειδικα στο σπιτι μπροστα σε μια τηλεοραση ειναι οτι πρεπει :thumbup:

leangains
03-08-09, 20:22
διαδρομο μπροστά στη τηλεόραση !!!!!!!!!!!!!!!

Levrone
03-08-09, 20:25
ελλειπτικο! νομιζω οτι ειναι το καλυτερο απο αεροβια οχι ομως καλυτερο απο το τρεξιμο στο παρκο κατω απ το σπιτι μου.

Μαρία
03-08-09, 20:43
ελλειπτικο! νομιζω οτι ειναι το καλυτερο απο αεροβια οχι ομως καλυτερο απο το τρεξιμο στο παρκο κατω απ το σπιτι μου.

Συμφωνω για το τρέξιμο στο πάρκο,μόνο ετσι ευχαριστιέμαι αερόβια και συγκεκριμενα με ακουστικά και να ακούω μουσική και τα χλμ βγαίνουν άνετα!!!!:thumbup:

alextg
04-08-09, 00:15
κανονικα θα επρεπε να υπαρχει και "κανενα απο τα 2" για να το ψηφισω εγω :P

TRIANTAFYLLOU
04-08-09, 01:12
στατιστικα πάντα αλλα και επι της ουσίας ο διάδρομος έχει τα πρωτεία , καλό το ελειπτικό έχει τα υπέρ του όπως έλειψη κραδασμών και μεγαλύτερη ένταση λόγω συμετοχής και του πάνω μέρους του σώματος , αλλα η προσομείωση της φυσικής κίνησης που είναι ο διάδρομος κερδίζει τις προτιμήσεις , το ελειπτικό το χρησιμοποιούν λιγοτερο και περισσότερο σαν παραλαγή .

βέβαια το τρεξιμο στην φύση είναι καλύτερο αλλα ελάτε που πολλες φορες σε πολλους δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και λόγω χρόνου αλλα και καιρικών συνθηκών , οπότε ο διάδρομος είναι μια καλή λύση αν και λίγο πιο βαρετή σε σχέση με το τρέξιμο εξω για πολλους, αλλα έχει και τα πλεονεκτήματα της ασφάλειας λόγω μείωσης των κραδασμών και ελέγχου της προόδου συνέχεια επίσης χρησιμοποιείτε και η δυνατότητα κλήσης που για μερικούς είναι σημαντική επιλογή.

DusWS
04-08-09, 02:00
ΕΛΛΕΙΠΤΙΚΟ ετσι για να ζοριζομαστε και λιγο γιατι με τον διαδρομο απλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΠΤ, ασε που η συγκριση του διαδρομου με το ελλειπτικο σε καμια φαση του δε μπορει να σταθει διπλα στο ελλειπτικο...αλλο το τροχαδακι που πολλες φορες ειναι και τεμπελικο και αλλο το να ανεβαινεις αμετρητα σκαλοπατια...με ο,τι ρυθμο και να 'ναι. η ροη της αναβασης δεν αλλαζει ενω η ταχυτητα στον διαδρομο και ο δρασκελισμος πολυ ανετα προσαρμοζεται απο εμας απο αργο εως γρηγορο

Levrone
04-08-09, 02:06
ΕΛΛΕΙΠΤΙΚΟ ετσι για να ζοριζομαστε και λιγο γιατι με τον διαδρομο απλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΠΤ, ασε που η συγκριση του διαδρομου με το ελλειπτικο σε καμια φαση του δε μπορει να σταθει διπλα στο ελλειπτικο...αλλο το τροχαδακι που πολλες φορες ειναι και τεμπελικο και αλλο το να ανεβαινεις αμετρητα σκαλοπατια...με ο,τι ρυθμο και να 'ναι. η ροη της αναβασης δεν αλλαζει ενω η ταχυτητα στον διαδρομο και ο δρασκελισμος πολυ ανετα προσαρμοζεται απο εμας απο αργο εως γρηγορο

δικε μου μηπως εχεις μπερδεψει το ελλειπτικο με το στεπ? :toast:

TRIANTAFYLLOU
04-08-09, 02:23
όλα είναι μόδα πού έρχετε και παρέρχετε , βγήκαν για κάποιο σκοπό να τραβήξουν το ενδιαφέρον των αθλουμένων και να ξεφύγουν απο την μονοτονία και την συνήθεια , αλλα στατιστικά και στην πράξη όπως είπα είναι μια μόδα και πάντα κερδίζει η φυσική κίνηση που είναι ο διάδρομος και το ποδήλατο που είναι καθαρα κυκλική .

τώρα στο χέρι του καθενός είναι να τα κάνει εύκολα η δύσκολα , μπορεί στον διάδρομο κάποιος να περπατάει με ρυθμό που να ρίξω την μαγκιά μου η να λειώνει ,το ίδιο ισχύει σε όλα τα μηχανήματα με ρύθμιση αντίστασης η ταχύτητας .

αυτό με το εύκολο και δύσκολο δεν το καταλαβαίνω και στα βάρη μπορεί κάποιος απλα να ανεβοκατεβάζει μια μπάρα και άλλος να την έχει φορτώσει και να λοιώνει , όλα είναι σχετικά και δεν έχει να κάνει με το μηχάνημα αλλα με την θέληση του καθενός

το δύσκολο μηχάνημα έχει το μειονέκτημα ότι δεν μπορείς να το κάνεις πολύ ώρα και είναι αποδεδειγμένο πως όσο πιο απλή κίνηση τόσο μεγαλύτερη διάρκεια μπορείς να την κάνεις χωρίς να βαριέσαι η να χάνεις τον ρυθμό σου .

μπορεί κάποιος να κάνει για ώρες ποδήλατο ακόμη και στο δρόμο η διάδρομο η τρεξιμο στη φύση , αλλα ελειπτικό θα σου σπάσει τα νεύρα και η γυμναστική είναι για να διώχνουμε το άγχος και όχι να αγχωνόμαστε μην χάσουμε τον ρυθμό .

βέβαια πολλοι κάνουν ελειπτικό αλλα δεν συγκρίνονται σε καμία περίπτωση με τους χρήστες των άλλων μηχανημάτων

Raja
04-08-09, 14:01
Το ελλειπτικό μου αρέσει περισσότερο γιατί είναι πιο ζόρικο,αλλά ψηφίζω τον διάδρομο γιατι είναι πιο ασφαλής για τα γόνατα μου.

mantus3
04-08-09, 14:24
ελλειπτικο καθαρα με το σκεπτικο οτι με τον διαδρομο ανεβαζουμε δυσκολα σφυγμους, εγω πχ για να φτασω καμια 120-130 θα πρεπει να τρεχω στον διαδρομο, πραμα που με κουραζει. ενω στο ελλειπτικο ανεβαζουμε πιο ευκολα σφυγμους. επισεις το ελλειπτικο ειναι σχετικα πιο αθοριβο απο εναν διαδρομο (αρκει να ειναι σωστα ρυθμισμενο)...

απο την αλλη στο σπιτι συνηθως θελουμε κατι το ποιο χαλαρο κ ποιο ξεκουραστο, οποτε ο διαδρομος ειναι μια καλητερη επιλογη... αρα αν ο σκοπος ειναι απλα λιγο ξεσκουριασμα τοτε διαδρομο με κλιστα τα ματια, αμα ο σκοπος ειναι αεροβικη για χασιμο λιπους τοτε καλητερα ελλειπτικο...

Levrone
04-08-09, 14:25
ψηφίζω τον διάδρομο γιατι είναι πιο ασφαλής για τα γόνατα μου.

εισαι σιγουρος? γιατι μαλλον το ελλειπτικο ειναι πιο ασφαλές για τα γονατα σου! :thumbup:

Raja
04-08-09, 14:53
εισαι σιγουρος? γιατι μαλλον το ελλειπτικο ειναι πιο ασφαλές για τα γονατα σου! :thumbup:¨
Όπως ίσως να το σκέφτεσαι εσύ,δηλ απο θέμα κραδασμών αν εννοείς αυτο,τότε σίγουρα έχεις δίκιο κ το ελλειπίκό ειναι πιο ασφαλές.Έχω εντολή όμως απο τον γιατρό μου,για ΄κάποιο χρονικό διάστημα να μην λυγίζω περα απο 30 μοίρες τα γόνατα μου σε αεροβικές ασκήσεις κ σε ασκήσεις με βάρη,γι αυτό κ θεώρησα τον διάδρομο λιγότερο επικύνδινο.Διαφορετικά είναι όπως το λες εσύ.

DusWS
04-08-09, 16:02
δικε μου μηπως εχεις μπερδεψει το ελλειπτικο με το στεπ? :toast:


δικε σου οχι δεν το μπερδεψα...δες η χρονισμενη κινηση του ελλειπτικου ποια ελευθερη αντικαθιστα. :turtle:

mantus3
04-08-09, 16:20
δικε σου οχι δεν το μπερδεψα...δες η χρονισμενη κινηση του ελλειπτικου ποια ελευθερη αντικαθιστα. :turtle:
με λιγη φαντασια κ καλητεχνικη διαθεση μιαζει κ με το να αναιβενεις σκαλοπατια...:weights:

DusWS
04-08-09, 16:23
με λιγη φαντασια κ καλητεχνικη διαθεση μιαζει κ με το να αναιβενεις σκαλοπατια...:weights:

+1:bbbiceps:

Levrone
04-08-09, 16:33
δικε σου οχι δεν το μπερδεψα...δες η χρονισμενη κινηση του ελλειπτικου ποια ελευθερη αντικαθιστα. :turtle:

:?

βλεπω οτι η ελευθερη κινηση που αντικαθιστα το στεπ ειναι "το να ανεβαινεις αμετρητα σκαλοπατια"..

αλλα αφου δεν τα μπερδεψες δεν υπαρχει λογος ανησυχιας και συνεχιζουμε!

DusWS
04-08-09, 16:39
εννοειται φιλε μου...το ελλειπτικο απλα ειναι μια μορφη συνεχωμενης εικονικης αναβασης, αντι του διαδρομου που ειναι μονιμως σε σταθερη επιπεδη επιφανεια, με σταθερους ρυθμους και σφυγμους

ενω κανεις λιγο ελλειπτικο κανα 20' με 30' και μεχρι το τελος εισαι turvo(οχι turbo) απο την κουραση.

καλο για περιοδους προαγωνιστικους καθε πρωι με αδειο στομαχι κανα 40' με 60' ελλειπτικο...εκει να δεις δουλεια που κανει σε σχεση με τον μονοτονο παντα ιδιο κλασσικο και νωχελικο διαδρομο.

Levrone
04-08-09, 16:51
εννοειται φιλε μου...το ελλειπτικο απλα ειναι μια μορφη συνεχωμενης εικονικης αναβασης, αντι του διαδρομου που ειναι μονιμως σε σταθερη επιπεδη επιφανεια, με σταθερους ρυθμους και σφυγμους


ετσι οπως το θετεις σκεφτομαι το ελλειπτικο σαν ανεβασμα σε μεγαλα σκαλοπατια απλωμενα στην πλαγια ενος βουνου.

και το στεπ κατι σαν ανεβασμα στις σκαλες μιας πολυκατοικιας.

σ ολα τα υπολοιπα συμφωνω. προσωπικα το προτιμω απλα και μονο γιατι με ιδρωνει καλυτερα.

αν τωρα βρουμε και μαρκα ΟΙΚΙΑΚΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ελλειπτικου που να αντεχει τα κιλα μας και να μη σπασει την επομενη μερα τοτε θα ειναι καλο! διαφορετικα τρεξιμο στο παρκο!

leangains
05-08-09, 00:48
το ελλειπτικο ειναι σαν τα χιονοπεδιλα, οπότε... λυπάμαι χασατε!

τα σκαλοπάτια υπάρχουν ειτε ως στεπερ με τα δυο ανεξαρτητα σκαλοπάτια είτε ως σκάλα όπως εκεινο που εκανε ο Κολεμαν

ναι καποτε εκανα αεροβιο κ δεν ειμαι περήφανος για αυτό, αλλά αυτό ήταν παλια...
αεροβιο ποτε ξανα.

Levrone
05-08-09, 03:23
το ελλειπτικο ειναι σαν τα χιονοπεδιλα, οπότε... λυπάμαι χασατε!



του DusWS πες το, εγω απλα προσπαθησα να μετατρεψω λιγο το σκηνικο σε ανεβασμα σκαλοπατιων για να καταλαβω τι σκεφτεται.. και το πιο κοντινο που μου ηρθε ειναι αυτο με το βουνο που εγραψα!!!

χαχαχαχα εδωσα τον DusWS στεγνα!!! χαχαχαχαχα!!!!
εγω παλί φιλε μου lean (που παρεπιπτοντως δεν ξερω πως σε λενε) ντρεπομαι που δεν κανω αεροβιο!

DusWS
05-08-09, 13:30
εγω παλι θα σας πω και στους 2 σας αντι να το παιζετε εξυπνακηδες και και κοινως στην προπονηση να τον παιζετε καλο θα ηταν να ανασκουμπωθειτε λιγο και να ξεκινησετε αεροβια σε οτι μορφη και αν ειναι και αφηστε την πολυ θεωρια και διαβασμα γιατι απο οτι καταλαβα απο ατομα τα οποια μονο διαβαζουν χωρις να καταλαβαινουν τι διαβαζουν απλα χαζευουν και μετα λενε ο,τι να 'ναι.

την αεροβια ρε μαστορα leangains(μου αρεσει που εβαλε για nickname leangains χαλαρωσε λιγο:green:) την κανουμε για τον μεταβολισμο, την καρδια μας, την αντοχη...

καλα τα βαρη αλλα η αναεροβια χωρις αεροβια = "0" εις το πηλικον.

δηλαδη σα να μου λες οτι βαζεις βαζεις...βαζεις κιλα(ο,τι να'ναι κιλα) χοντρενεις γεμιζεις σαν μπαουλο με λιπος και νερα γινεσε godzilla και απλα χαιρεσε...εε...μετα λες τι να καθομαι σαν ολους τους χαζους να τρεχω, θα παρω μαγικα χαπια και ενεσιμα, και θα γινω Frank Zane σε 2-3 μηνες, ενω οι αλλοι χαζοι θα τρεχουν και θα πηδανε χωρις αποτελεσμα.

ναι?

Μαρία
05-08-09, 13:38
εγω παλι θα σας πω και στους 2 σας αντι να το παιζετε εξυπνακηδες και και κοινως στην προπονηση να τον παιζετε καλο θα ηταν να ανασκουμπωθειτε λιγο και να ξεκινησετε αεροβια σε οτι μορφη και αν ειναι και αφηστε την πολυ θεωρια και διαβασμα γιατι απο οτι καταλαβα απο ατομα τα οποια μονο διαβαζουν χωρις να καταλαβαινουν τι διαβαζουν απλα χαζευουν και μετα λενε ο,τι να 'ναι.

την αεροβια ρε μαστορα leangains(μου αρεσει που εβαλε για nickname leangains χαλαρωσε λιγο:green:) την κανουμε για τον μεταβολισμο, την καρδια μας, την αντοχη...

καλα τα βαρη αλλα η αναεροβια χωρις αεροβια = "0" εις το πηλικον.

δηλαδη σα να μου λες οτι βαζεις βαζεις...βαζεις κιλα(ο,τι να'ναι κιλα) χοντρενεις γεμιζεις σαν μπαουλο με λιπος και νερα γινεσε godzilla και απλα χαιρεσε...εε...μετα λες τι να καθομαι σαν ολους τους χαζους να τρεχω, θα παρω μαγικα χαπια και ενεσιμα, και θα γινω Frank Zane σε 2-3 μηνες, ενω οι αλλοι χαζοι θα τρεχουν και θα πηδανε χωρις αποτελεσμα.

ναι?

+ 100000 απλά με την αερόβια καποια άτομα την ακυρώνουν για λόγους προσωπικής προτίμησης και μόνο διοτι δεν υπάρχει εμπεριστατωμένη και επιστημονική άποψη ή γνώση από μεριάς τους.

Levrone
05-08-09, 18:12
εγω παλι θα σας πω και στους 2 σας αντι να το παιζετε εξυπνακηδες και και κοινως στην προπονηση να τον παιζετε καλο θα ηταν να ανασκουμπωθειτε λιγο και να ξεκινησετε αεροβια σε οτι μορφη και αν ειναι και αφηστε την πολυ θεωρια και διαβασμα γιατι απο οτι καταλαβα απο ατομα τα οποια μονο διαβαζουν χωρις να καταλαβαινουν τι διαβαζουν απλα χαζευουν και μετα λενε ο,τι να 'ναι.

την αεροβια ρε μαστορα leangains(μου αρεσει που εβαλε για nickname leangains χαλαρωσε λιγο:green:) την κανουμε για τον μεταβολισμο, την καρδια μας, την αντοχη...


εγω παλι θα σου πω οτι επειδη το υφος σου και το ειρωνικο στιλακι σου δεν ταιριαζουν καθολου με το φορουμ , στη θεση σου το καλυτερο που θα εκανα θα ηταν να μην ξαναγραψω εδω μεσα..πιασε εσυ να χαλαρωσεις και να μιλας σαν τον ανθρωπο..ετσι οπως σου μιλανε.

εδω ειμαστε για να μαθουμε , δε στην ειπε κανεις , δε σε προσεβαλε κανεις και αν πιστευεις οτι θα πεσω τοσο χαμηλα προκειμενου να συζητησω μαζι σου μαλλον λαθος στα ειπαν..

και στο φιναλε υπαρχουν σοβαροι ανθρωποι εδω να με καθοδηγησουν , αρα αδιαφορω για σενα εντελως..

αιντε.. καληνυχτα

mantus3
05-08-09, 20:23
levrone, σορι κιολας αλλα οχι κ δεν του την ειπε κανεις... τωρα για το στιλ, επιδι τον dusws τυνχανει να το ξερω προσωπικα κ γενικος να εχουμε μια καλη φιλικη σχεση, ειναι λογικο οταν του την λενε να απαντα ετσι... (κ απο κοντα τετοια κ χειροτερα κανει,,,)

παντως για να κλεισουμε το οφφ, η αεροβικη ειναι μια καλη μεθοδος για να ανεβασουμε τον ρυθμο του μεταβολισμου μας. τωρα αναλογος τον στοχο κ τον σκοπο διαλεγουμε το ιδος κ την ενταση

Geo84
05-08-09, 20:31
Βλέπω ακόμα υπάρχουν τα υπονοούμενα μεταξύ lean και Μαρίας...ήρεμα ρε παιδιά η αλήθεια είναι κάπου στη μέση...

Λοιπόν εμένα μ αρέσει να κάνω αερόβια γιατί ακριβώς νιώθω το σώμα μου να γυμνάζεται (επίσης νιώθω να μην έχω λίπος ^^) και πιο πολύ το κάτω μέρος της κοιλιάς που μ αρέσει πολύ.Πέρα απ αυτό εξακολουθώ να πιστεύω ότι αμα θες να πάρεις πολύ όγκο αν είσαικαι αδύνατος και θες να προσθέσεις και μερικούς πόντους σταχέρια καλό είναι να μη ξεσκίζεσαι στο αερόβιο.Οκ ναι δέχομαι βοηθάει στην εκγυμναση της καρδιάς κτλ κτλ.Επίσης όπως λέει ο αγαπητός ερειστικός φίλος μου dusws ότι αμα δε κάνεις αερόβιο γίνεσαι μπαούλο και τίγκα στο λίπος καλά θα κάνει να ρίξει κανα διάβασμα και να δει πως επαγγελματίες αθλητές κάνουν γράμμωση χωρίς καθόλου αερόβιο ή άντε μια φορά τη βδομάδα...και ναι γίνονται φέτες...

Γι αυτά που δε μπόρεσα να τεκμηριώσω συγνώμη νασσερ ^^ χαχαχ πλάκα κάνω...

KATERINI 144
05-08-09, 20:46
θα ανοίξουμε ενα θεμα στα οφ και οποιος ορεξάτος γραφει ιστορίες με κοσμητικά επίθετα αντι να τα σβήνουμε θα τα μεταφέρουμε εκει, να δω ποιος θα βγει ο πρωταθλητής φασαρίας του πληκτρολογίου........................................

Polyneikos
05-08-09, 20:47
Θα παρακαλουσα τα μελη που δεν εχουν πολλη οικειότητα μεταξύ τους να μην αλληλοχαρακτηρίζονται με ειρωνικο τόνο ή εκφρασεις..Δεν θα ηθελα να συνεχιστουν τα οφ τόπικ,σας παρακαλω...
Παιδια,παρτε το χαμπάρι ,μια παρεούλα είμαστε που ανταλλασουμε απόψεις,δεν προσπαθουμε να επιβαλλουμε στον αλλο την γνώμη μας με το έτσι θελω,ο καθενας έχει καποιες παραστάσεις και τις μεταφερει....
Η γνωμη μου από το δικο μου οργανισμο στο πως ανταποκρίνεται:
Με την αερόβια εκτός ότι κανεις έξτρα καυσεις,(για σκεφτείτε βαρη σκέτα ή βαρη + τρεξιμο,που γίνονται περισσότερες καυσεις;απλα μαθηματικα),για το θεμα χασίματος λίπους (δεν θα προχωρησω στο ότι κανει καλο στην καρδια,πνευμονια κτλ-δεν είναι αυτό το προκείμενο θεμα)εμενα προσωπικα boostarει πολυ τον μεταβολισμό μου και με στεγνώνει αρκετα,σε σημειο που και ιδιαιτερη διατροφή να μην κανω ,με κραταει σε καλα επίπεδα...
Τα τελευταια 2 χρόνια λόγω καποιων ιδιαιτερων συνθηκων που δεν μου επιτρεπουν να κανω αυτα που θελω ,γενικα δεν έχω πολυ χρόνο,έχω επιλεξει μονο τα βαρη (κακως βεβαια)σαν τρόπο γυμναστικης και σπανιως τρέχω με αποτελεσμα να λιπωσω για τα δικα μου παλια δεδομενα.....
Φίλε Geo για τους επαγγελματιες αθλητες που γραμμωνουν χυδαια που λεει και ο Ηλιας και μου αρεσει αυτη η εκφραση,διατηρω τις επιφυλαξεις μου,κατ΄αρχην οι περισσότεροι λενε ότι κανουν πρωι - βραδυ (μιαλμε για περίοδο προετοιμασίας,ε; ),όσο για αυτούς που λενε ότι δεν κανουν (βλεπε Dexter Jackson)λενε γενικα κουλα πραγματα,του στυλ με το Hydroxicut και 3 ώρες προπονηση την εδβομάδα έγινα ετσι !!:green::green:
Γενικα τους επαγγελματίες μη τους αναφερουμε σε αυτον τον τομεα πολύ ,ίσως δεν πρεπει να αποτελουν σημεία γραφής και αναφορας στο συγκεκριμενο κομμάτι,γιατί εχουν αρκετους τρόπους για γραμμωση,που εμεις δεν είμαστε διατεθειμενοι να τους χρησιμοποιησουμε !!:bbbiceps:

Geo84
05-08-09, 21:25
Όχι όχι πολ δε το διατύπωσα καλά...μιλούσα για τη διατροφή πολύ χαμηλή σε υδατάνθρακα που διάβασα εδώ αλλά δε θυμάμαι που ακριβώς στην οποία προτείνεται πολύ λίγο αερόβιο.

giannis64
05-08-09, 21:43
που λετε παιδια ....... ολα καλα και ομορφα. δεν πιστευω να παρεξηγηθηκε κανειςς απο τα προηγουμενα εεεε???? αααα ειπα και εγω.... μηπως. οχι τιποτα αλλα εχω να καφχιεμε στους φιλους μου οτι συμετεχω σε ενα γα......ο σαιτ με γα.......α ατομα τα οποια ημαστε μια φοβερη παρεα η οποια ο ενας βοηθα τον αλλον. (ο αρνιτηκος εγωισμος σκωτονει)εγω ψηφηζω ελιπτικο. γιατι ετσι μαρεσει.:thumbup:

leangains
05-08-09, 22:56
την αεροβια ρε μαστορα leangains(μου αρεσει που εβαλε για nickname leangains χαλαρωσε λιγο:green:) την κανουμε για τον μεταβολισμο, την καρδια μας, την αντοχη...

καλα τα βαρη αλλα η αναεροβια χωρις αεροβια = "0" εις το πηλικον.

δηλαδη σα να μου λες οτι βαζεις βαζεις...βαζεις κιλα(ο,τι να'ναι κιλα) χοντρενεις γεμιζεις σαν μπαουλο με λιπος και νερα γινεσε godzilla και απλα χαιρεσε...εε...μετα λες τι να καθομαι σαν ολους τους χαζους να τρεχω, θα παρω μαγικα χαπια και ενεσιμα, και θα γινω Frank Zane σε 2-3 μηνες, ενω οι αλλοι χαζοι θα τρεχουν και θα πηδανε χωρις αποτελεσμα.

ναι?

google it leangains, και μετα το συζηταμε.

όχι φιλε μου, εγω δε βαζω κιλα, εγω βαζω γραμμαρια. ούτε σαν μπαούλο γίνομαι, ούτε όγκο κανω.

μαλλον δεν εχεις την εμπειρια να χειριστεις το σωμα σου, όταν θα εχεις αγκαλια τη ζυγαρια κ θα υπολογιζεις ακριβως ό,τι τρως κ θα αποκτησεις γνωση για τις μεθόδους νηστειας και θα πειραματιστεις κ θα πειραματιζεσαι συνεχεια με διαφορετικες αναλογίες μακρος τότε θα δεις καποια πραγματα διαφορετικα.

τι θα κανει το αεροβιο για την καρδια μου που δεν το εκανε το squat, που δεν το εκανε μια κυκλικη προπονηση squat, deadlift, dips, pull ups, farmer's walk, push ups.

για πες μου?

φανταζομαι ότι κανεις κ κανα cheat που κ που εε? και κανεις κ όγκο? και ακολουθεις κ δίαιτα με υψηλά υδατάνθρακα?

Αν το αεροβιο γίνεται για να αντισταθμισει μια φτωχη διαιτα ειναι pathetic.

The following is from the July 2008 issue of IronMan Magazine. This quote is from Charles Poliquin, as he's answering a question about controlling cortisol in relation to cardio:

Go easy on the cardio. If you want your cortisol under control, stay away from excessive cardiovascular work. I'm utterly convinced that if gym rats cut down on cardio, they'd be leaner. Humans aren't aerobic animals. We're designed to throw a rock or spear at the prey; not run six miles to get the food. Aerobics works only for about six weeks. Once the enzymatic response is maximal, you're wasting your time. It's a myth that cardio burns bodyfat only. That's based on antiquated studies that couldn't measure all fuels contributing to exercise. Amino acids have been underestimated for the longest time as fuel sources for cardiovascular exercise. Cardio burns not only fat but muscle as well.

κοιτα να δεις, αλλά ξεχασα ο Poliquin ειναι προπονητης για όσους ακολουθουν θεραπεια.

Y.Γ για να δουμε, για να δουμε ποιοι θα βγάλουν ασχετο τον παραπάνω κυριο. πλάκα θα χει.

leangains
05-08-09, 23:10
παλιά επειδή πειραματιζόμασταν πάρα πολύ σε συστήματα προπόνησης ξέραμε πολλα όχι όμως για φάρμακα γι αυτό είχαμε εξαντλήσει κάθε επιβεβαιωμένη μέθοδο προπόνησης και ένα σύστημα που είχαμε κάνει και αρκετοί αθλητές μου ήταν το cybergenics the system που περιελάμβανε περιόδους νηστείας διατροφή και ειδική προπόνηση , που ακριβώς δεν θυμάμε έχουν περάσει πολλα χρόνια αλλα ένας αθλητής μου κατέβηκε κάνοντας αυτό το πρόγραμμα και κέρδισε πανελλήνιο εφήβων το 90 νομίζω την χρονια που κατέβηκε και το μέλος του φόρουμ μας kutsup και είχε βάλει και φώτο

δεν ξέρω αν υπάρχει πουθενα στο ίντερνετ ασε που θέλει κότσια να το κάνει κάποιος σωστα δεν είναι εύκολο

απλα όταν ασχολείσαι πολλα χρόνια μαθαίνεις το σώμα σου και κάνεις τα απαραίτητα


Aυτό που λέμε η κατασταση νηστείας΄είχε σκοπό την μέγιστη παραγωγή ορμονών για την μυική ανάπτυξη

απλά το σύστημα αναφερόταν σε αθλητες χωρίς την χρήση αας και οι προπονήσεις ήταν με μέγιστη ένταση και κατιόντα σετ μέχρι εξέντλησης ,



όταν έχουμε καλό μεταβολισμό και αυτό επιτυγχάνετε και με τα βάρη και την αύξηση της μυικότητας καιμε λίπος και όταν καθόμαστε ακόμη και στον ύπνο δεν είναι μόνο η αερόβια που μας κάνει να χάσουμε ασχετα αν κάνει καλό στον οργανισμό και στην καρδιά .

τώρα στο ερώτημα για την αερόβια το έχουμε γράψει και σε άλλα τόπικ παίζει ρόλο το ταιμινκ πχ το πρωί καίμε περισσότερο λίπος λόγω χαμηλού γλυκογόνου και επίσης μετα τα βάρη μπαίνει σ αυτή την διαδικασία το σώμα με μέτριας έντασης γύρω στους 120 με 130 σφυγμούς και μετά τα 20 λεπτα αρχίζει να μπαίνει στην διαδικασία καύσης αλλα και πάλι αυτό διαφέρει απο άτομο σε άτομο και για να είμαι ειληκρινής το 86 ,87, 88όχι μόνο δεν έκανα αερόβια καθόλου ούτε μια ώρα σε όλη την προετοιμασία μου αλλα ούτε ποδήλατο δεν είχαμε στο γυμναστήριο και το 89 που είχα βγεί και μρ ελλας μπορεί να έκανα 4 ώρες σύνολο σε όλη την προετοιμασία τότε και η πλάκα είναι ήμουν μέχρι και στους γλουτούς γραμωμένος και εχω και φωτο στο φόρουμ αλλα εχω και μια που φαινετε η γραμωση στους γλουτούς που δεν την έχω βάλει αλλα θα ποστάρω και φαίνετε και πάνω απο το μαγιό απλα τότε δεν ξέραμε τι θα πει εκει γράμωση μόνο ο γκασπάρη είχε

αλλα είπαμε παίζουν πολλα ρόλο στον καθένα ακόμη αν χρησιμοποιεί και χημεία
οπότε βγάλτε τα συμπεράσματα σας

"γραμμωναμε χωρις αεροβιο" Τριανταφυλλου Ηλιας

NASSER
05-08-09, 23:39
Ξεκινησαμε ενα τοπικ για να πουμε τι προτιμηση εχει ο καθενας και εσεις μπηκατε στη διαδικασια να προσβαλεστε και να ρεζιλευεστε μονοι σας.
Αν ολοι σας θεωρειτε πως ειστε ανωτεροι σε γνωσεις και ευγενια, μπορειτε να το αποδειξετε με κοσμια συμπεριφορα.

leangains τα τελευταια δυο μηνυματα σου ειναι αστοχα με το τοπικ! Μονιμος λαμβανεις μερος σε διαμαχες στο φορουμ. Δεν θα επρεπε να σε προβληματισει λιγο.

DusWS Levrone kai leangains οφειλετε μια συγνωμη στους συνφορμητες σας και επειτα θα πρεπει να ληξετε την παρεξηγηση.

DusWS
06-08-09, 00:00
τεσπα νασσερ εγω ξανα σταματαω να συμμετεχω σε καθε ειδους συζητησης πλυν αυτων που θα με κινουν περισσοτερο την προσοχη γιατι με παιδια δε μπορω να καθομαι συνεχεια να βγαζω ακρη με το τι λενε...

αυτοι ξερουν περισσοτερα ειναι καλυτεροι σε ολα τα εχουν ζησει ολα εχουν δοκιμασει τα παντα.

αλλα τελικα μαλλον εχουν κολλησει στο διαβασμα και εκει θα μεινουν για παντα...στην θεωρια.

κοινως και sorry που το λεω αυτο αλλα οσο θα παιζουν πιτσιρικια εδω μεσα εγω θα κρατιεμαι καπως σε αποσταση για λογους ασφαλειας!!!

sorry για το offtopic

Levrone
06-08-09, 01:09
λοιπον για να κλεισει το συγκεκριμενο θεμα..

συγνωμη που δεν ειμαι Oliva, Levrone, Mentzer, Cutler και Coleman για να λεω με σιγουρια την αποψη μου και να βγαζει ακρη ο ενας και ο αλλος.. και συγνωμη που δεν εχω 30 χρονια επαγγελματικης εμπειριας στην πλατη για να κατατοπισω τους ανερχομενους αστερες του bb που μπαινουν εδω μεσα και δεν ανεχονται να διαβασουν λα8ος αποψεις...και συγνωμη που εχω κολλησει στο διαβασμα θα προσπαθησω να τα κανω και στην πραξη και τοτε θα τα γραφω ετσι οπως πρεπει..

δεν εχω καταλαβει γιατι πρεπει να ζητησω συγνωμη αλλα επειδη σεβομαι το Νασσερ το κανω.

και την αλλη φορα να φροντισω να ξερω το στιλακι του ενος και του αλλου (ή μαλλον τη διαγωγη και το επιπεδο του) , ωστε αν μου πει ο οποιοσδηποτε οτι τον "παιζω στην προπονηση" να μην κανω το λαθος και τον παρεξηγησω βρε παιδι μου..

leangains
06-08-09, 02:28
Συγνωμη Νασσερ δεν ήξερα ότι σε αυτό το φορουμ συζητάτε μόνο για τον τίτλο του τόπικ και αν προκύψει κατι αλλο, ααα είναι οφ τόπικ, αστο μωρε, άσε το παληκάρι να λέει ό,τι θέλει μην παραβούμε τον ιερό κανόνα του οφ τόπικ.

Συγνωμη Νασσερ δε θα αναφερω ποτε ξανα τίποτα που να ειναι αντιθετο με τις απόψης της Μαρίας και των υπόλοιπων cardio nazis.

Bγαλατε χ2 τον Poliquin λάθος, την πρωτη επειδή ήταν κάτι που μου είχε στείλει ο Βrawny, μονο που δεν είναι απόψεις του Βrawny, Νασσερ ειναι του Poliquin. Ωστόσο δεν εχασες την ευκαιρία να αναφερθείς αρνητικά για τον Βrawny και για τις απόψεις του. Αυτός που είχε προσφερει τόσα στο φόρουμ (σου πια ).



(6) Aerobic training worsens testosterone/cortisol ratio which
impedes your ability to add fat burning lean muscle.
When the testosterone/cortisol ratio is lowered your ability to add lean muscle
tissue, which helps to increase caloric expenditure, is again hampered making
weight loss much more difficult. Coach Poliquin notes that “continuous aerobic
work is basically exercise induced castration!

Ας σταθουμε μονο στο τελευταιο, που αναλυσαμε.
Αυτο που διατυπωνει πιστευεις πως στεκει απο μονο του? Η αυξηση της κορτιζονης ειναι αυτο που χαρακτηριζουμε γαλακτωμα. Αυτο δεν συνεπαγεται και μειωση της τεστοστερονης.
Ποτε δεν ασπαστηκα τις αντιλειψεις του Brawny και αυτο το αρθρο με κανει ακομα πιο αρνητικο απεναντι του.Ο ιδιος δεν στηριζει τις αντιλειψεις του με επιστημονικη βιβλιογραφια :)

Τεσπα, Leangains αν εχεις και αλλα παρομοια αρθρα σε διαφορα θεματα, καλο ειναι να τα παραθετεις.

Τη δευτερη διστάζεις επειδή μαλλον πρεπει να ακυρώσεις κ τον Τριανταφύλλου. Δε σε παιρνει εδω και αναφερεσαι για μενα που παίρνω μερος σε διαμαχες, ενω στην προηγούμενη ακριβως σελιδα η φίλη σου εμφανως αφήνει υπαινιγμό και κάνει χαρακτηρισμούς για το ότι ειμαι αρνητικός απέναντι στο αερόβιο, λες κ της έκανα υπόδειξη τι να κανει, εγραψα για μενα εγω δεν θα ξανακανω, οι υπόλοιποι ας κανουν, προσωπική υπόθεση του καθενός.

Θα το κανουμε διαφορετικά αυτη τη φορά. Θα σας χαιρετήσω θα σας πω καλη τύχη κ θα σας ευχαριστήσω που με ανεχτήκατε!

Υ.Γ. κάνε μου κ ενα Βan για να μαστε σίγουροι 'οτι δε θα ξαναενοχλήσουμε ο ενας τον άλλον.

stelios17
06-08-09, 02:42
Εγω ψηφιζω ελλειπτικο ..! Δεν ξερω αλλα οταν κανω διαδρομο βαριεμαι μετα απο λιγο ...!

Ρε παιδια χαλαρωστε λιγακι !:thumbup:
Καλοκαιρι εχουμε ας μην χαλιωμαστε!!!!

Geo84
06-08-09, 08:23
Εγώ πάλι ψήφισα διάδρομο :green:

Polyneikos
06-08-09, 09:09
Εγω αυτό που έχω καταλαβει είναι ότι πολλοι εδω μεσα χρησιμοποιουν εκφράσεις αβίαστα,οικειοπειούνται εναν χωρο που τους φιλοξενει και καταφερονται σε ειρωνίες,αλληλοκατηγορίες,ακομα και προσβλητικα λόγια,χωρίς δισταγμό,ίσως επειδη δεν υπάρχει άμεση επαφη,δηλαδη έτσι φέρεστε σε συναδέρφους,γονεις,φίλους,σχεσεις,συζύγους;;Το εχω ξαναθεσει,προσέχτε καποιες εκφράσεις σας και χαρακτηρισμους ειδικα όταν δεν υπάρχει οικειότητα ήδη μεταξυ σας,να τι συμβαίνει...
Αν αποσαφηνισω λεπτομερως όλα τα ποστς,δεν θελω να αναφερθω σε ποιον,μπορω να πω και εγω προσωπικα ότι καποιος εμμεσα με προσβάλλει με τις απόψεις του..Πρεπει επιτελους να αντιληφθούμε,και σας το τόνισα 10-15 ποστς πιο πίσω ότι εδω δεν είμαστε για να τσακωνόμαστε...Ούτε διεκδικω τον τίτλο του σούπερ γνωστη,γιατί δεν είμαι,αρα όταν καποιος μου πει κατι που δεν είναι ευηχο στα αυτια ή στον εγωϊσμο μου, δεν σημαινει ότι πρεπει να προσβληθω....Όποιος είναι ευερεθιστός,δεν σηκωνει μυγα στο σπαθί του ή στις απόψεις του,είναι σίγουρο ότι καποια στιγμη θα εγκλωβιστεί και θα διαπληκτιστεί....
Εγω να σας πω την αλήθεια δεν είμαι υποχρεωμενος να ασπαστω κανενος τη γνωμη,την στιγμη που δεν ξερω ποιος είναι,δεν έχω δει φωτογραφίες του να δω τι αποτελεσματα έχουν οι απόψεις του πάνω στο σώμα του,σε βαθος χρόνου και όχι για 1-2 χρόνια κτλ.Αυτό που είμαι σίγουρα υποχρεωμενος όμως είναι να ασπαστω και να σεβαστω την αποψη του και είμαι διατεθειμένος μεσα από την δικια μου λογικη να προσπαθησω να ανοιξω τα ματια μου και τα αυτια μου μήπως δω πτυχες που δεν έχω σκεφτεί...
Σίγουρα όμως πανω από όλους είναι η ηρεμία του φόρουμ,προσοχη,δεν εννοω να μην υπαρχουν διχογνωμιες ή να χαϊδευουμε ο ένας τα αυτια του άλλου για να ευχαριστιόμαστε,αλλά όποιος συμμετεχει πρέπει να αποδέχεται καποιες κοινες συνισταμενες που πρέπει να κινειται...Επίσης αυτό που δεν πρεπει να σας μπερδευει ή να σας προκαταβάλλει ,είναι ότι εμεις οι administrators-Moderators ούτε αφέντες είμαστε,ούτε δικτάκτορες,όποιος δεν μας αρεσει να τον περιθωριοποιούμε,είμαστε περισσότερο "ρυθμιστες κυκλοφορίας",κατι σαν τροχονόμοι.....
Στον επόμενο διαπληκτισμο το τοπικ θα κλειδωθεί...

vAnY
06-08-09, 10:06
:green: εγω θελω να ψηφισω και τα δυο, γιατι οταν μετα απο καποια περιοδο βαρεμαι το διαδρομο κανω ελλειπτικο, νιωθω οτι με "πιανει" παραπανω στα ποδια.

Βρε παιδια κριμα μια παρεα θαπρεπε ναμαστε, να ανταλλαζουμε αποψεις για το τι λειτουργει για τον καθενα μας, κι οχι να συναγωνιζομαστε στο ποιος θα το παιξει πιο εξυπνος,πιο μαγκας και να ειμαστε απολυτοι !!! Ελεος ! καλες οι θεωριες του ταδε προπονητη η επιστημονα, σιγουρα βασιμες δεν αμφιβαλλω, σε επαγγελματιες αθλητες. Αλλα απο κει και περα το ΤΙ λειτουργει για τον δικο μας οργανισμο καλυτερα αυτο το κρινουμε εμεις, και κανεις αλλος....απλα πειραματιζοντας ..:weights:

:toast:

NASSER
06-08-09, 11:49
Συγνωμη Νασσερ δεν ήξερα ότι σε αυτό το φορουμ συζητάτε μόνο για τον τίτλο του τόπικ και αν προκύψει κατι αλλο, ααα είναι οφ τόπικ, αστο μωρε, άσε το παληκάρι να λέει ό,τι θέλει μην παραβούμε τον ιερό κανόνα του οφ τόπικ.

Συγνωμη Νασσερ δε θα αναφερω ποτε ξανα τίποτα που να ειναι αντιθετο με τις απόψης της Μαρίας και των υπόλοιπων cardio nazis.

Bγαλατε χ2 τον Poliquin λάθος, την πρωτη επειδή ήταν κάτι που μου είχε στείλει ο Βrawny, μονο που δεν είναι απόψεις του Βrawny, Νασσερ ειναι του Poliquin. Ωστόσο δεν εχασες την ευκαιρία να αναφερθείς αρνητικά για τον Βrawny και για τις απόψεις του. Αυτός που είχε προσφερει τόσα στο φόρουμ (σου πια ).



Τη δευτερη διστάζεις επειδή μαλλον πρεπει να ακυρώσεις κ τον Τριανταφύλλου. Δε σε παιρνει εδω και αναφερεσαι για μενα που παίρνω μερος σε διαμαχες, ενω στην προηγούμενη ακριβως σελιδα η φίλη σου εμφανως αφήνει υπαινιγμό και κάνει χαρακτηρισμούς για το ότι ειμαι αρνητικός απέναντι στο αερόβιο, λες κ της έκανα υπόδειξη τι να κανει, εγραψα για μενα εγω δεν θα ξανακανω, οι υπόλοιποι ας κανουν, προσωπική υπόθεση του καθενός.

Θα το κανουμε διαφορετικά αυτη τη φορά. Θα σας χαιρετήσω θα σας πω καλη τύχη κ θα σας ευχαριστήσω που με ανεχτήκατε!

Υ.Γ. κάνε μου κ ενα Βan για να μαστε σίγουροι 'οτι δε θα ξαναενοχλήσουμε ο ενας τον άλλον.

Συνεχιζεις να εισαι ακυρος και εκτος τοπικ. Τι σχεση εχει ο διαδρομος και το ελλειπτικο με τις αποψεις σου για αεροβια και με τον κ. Τριανταφυλλου. Ο κ. Τριανταφυλλου γραμωνε χωρις αεροβια και χωρις να κανει τις ακροτητες διατροφης που κανεις εσυ και επειτα ειναι ξεχωριστη περιπτωση καθως και προπονηση που δεν κανει συχνα και διατροφη που δεν κανει καθολου ειναι σε πολυ καλη φορμα. Εδω σου λυνω τον προβληματισμο σου γιατι δεν αναφερθηκα και δεν εκανα παρατηρηση στο συγκεκριμενο ποστ, ασχετα αμα σου ειπα πως τα δυο τελευταια ποστ (μηνυματα) ειναι αστοχα με το τοπικ.

Επειτα οτι η Μαρία ειναι φιλη μου δεν εχει σχεση με το τι γραφει ή με το οτι παραθετει τεκμηριωμενες απαντησεις βασισμενες σε βιβλιογραφια πανεπιστημιου. Οσο για τον Brawny αλλο τι βλεπεις εχει και αλλο τι εχει προσφερει ή αν τον εκτιμαω... αστο δεν σου πεφτει και λογος.
Οσο για τι αποψεις (σου πια) και για τις τοποθετησεις σου δεν με ενδιαφερουν καθολου. Ειναι η τελευταια φορα που σου κανω παρατηρηση. Την επομενη θα εχεις κυρωσεις.

Το θεμα ελειξε.

TRIANTAFYLLOU
06-08-09, 22:14
σωστά τα είπε ο νασερ εγω εχω πάρει θέση σ αυτό το θέμα σε αρκετα πόστ καί ποτε δεν απαξίωσα την αερόβια η τις καρδιαγγιακές ασκήσεις .
και δεν θέλω κάποια λόγια που είπα να γίνονται αντικείμενα διαμάχης , εκείνο που είχα πεί είναι πως όχι απλά δεν έκανα αερόβια αλλα ούτε είχαμε στο γυμναστήριο διάδρομο η ποδήλατα η μαλον είχαμε δυο ποδήλατα αλλα ήταν χαλασμένα και πάντα το ατού μου ήταν η γράμωση χωρίς αερόβια και σωστή διατροφή απλα έτρωγα αυτα που έπρεπε και κάθε μέρα έτρωγα και κάτι που δεν έπρεπε .

και έχω τονίσει πως κάθε οργανισμός ανταποκρίνετε διαφορετικά και ο καθένας έχει διαφορετικό μεταβολισμό και ποτε δεν είπα σε αθλητή μου να κάνει ακριβώς αυτα που κάνω εγω αλλα σύμφωνα με την εκτίμηση στον σωματότυπό του .

επίσης παιδιά πρεπει να λέει ο καθένας τις απόψεις του και να υπάρχουν αντιπαραθέσεις αλλα επι της ουσίας και όχι επιθετικότητα και νεύρα επειδή κάποιος έχει αντίθετη αποψη με μας δεν είναι σωστό .

Enigmatic1318
07-08-09, 00:02
διαδρομο και ξερο ψωμι!

vAnY
07-08-09, 19:05
:) λοιπον σημερα ειπα για αλλαγη να κανω 40 λεπτα ελλειπτικο στο 2 επιπεδο. Συνηθως κανω διαδρομο 40 λεπτα ( 5 περπατημα-εναλλαξ με 5 χαλαρο τρεξιμπ (9χλμ/ωρα).
---> ε λοιπον με εξαντλησε πολυ περισσοτερο το ελλειπτικο και δεν αντεξα 40 λεπτα..εκανα 30. Τωρα αυτο τι να δειχνει?.... παντως πιστευω πως ειναι καλο να αλλαζουμε αεροβια που και που, να μη κανουμ ε συνεχεια το ιδιο:bbbiceps:

savage
07-08-09, 20:27
Ψηφιζω διαδρομο.Το μεγαλυτερο μειονεκτημα του ελλειπτικου ειναι η μη φυσικη κινηση καθως κ το γεγονος πως μολις κουραστεις κοβεις ρυθμο ασυναισθητα.Στον διαδρομο ομως,αυτο δεν μπορει να συμβει

NASSER
08-08-09, 04:05
Γι αυτά που δε μπόρεσα να τεκμηριώσω συγνώμη νασσερ ^^ χαχαχ πλάκα κάνω...


Ωραιος Geo84 :toast:

Επειτα απο προσωπικες συζητησεις Levrone και DusWS τα βρηκαν μονοι τους και ολα καλα! Συνεχιζουμε ομορφα!!!

Geo84
08-08-09, 11:26
Ωραιος Geo84 :toast:

Επειτα απο προσωπικες συζητησεις Levrone και DusWS τα βρηκαν μονοι τους και ολα καλα! Συνεχιζουμε ομορφα!!!

Δεν υπάρχει λόγος για εντάσεις.Ντάξει μας παρασύσει και η αποσταση του φόρουμ αλλιώς θα μιλάγαμε από κοντά.Τέλοσπάντων είμαστε εδώ για να ανταλλάξουμε απόψεις και να γίνουμε καλύτεροι.Προσωπικά έχω γίνει πολύ πολύ καλύτερος εδώ.Αυτό είναι το νόημα τέλος.

spirospros
04-11-09, 09:03
Αν κ το ελειπτικο το θεωρώ καλύτερο προτιμαω διάδρομο μαρεσει περισσότερο

AVSS
04-11-09, 10:02
Ελλειπτικο γιατι μετα απο 40 λεπτα μου φευγει ολο το στρες και το διασκεδαζω,τον διαδρομο τον βαριεμαι απιστευτα :turtle:

vaggan
15-05-12, 09:27
ποδηλατο στον καθαρο αερα και σακος του μποξ:thumbup:

koukoutsaki
15-05-12, 09:37
εχω διαδρομο σπιτι πολυ καλο.... μακαρι να ειχα χωρο να παρω κι ελλειπτικο...:(

giannis64
15-05-12, 21:51
ποδηλατο στον καθαρο αερα και σακος του μποξ:thumbup:

ρε βαγγαν, με το φτυαρι γυρνας μεσα στο φορουμ?:turtle:

vaggan
15-05-12, 22:27
ο εξκαλιμπερ εκανε καποια παραπομπη που με οδηγησε σε αυτα τα θεματα :green:

Madd_Chadd
19-05-12, 15:12
Ελλειπτικό δαγκωτο.

Specter
18-08-12, 11:38
Βασικά θα ήθελα να ρωτήσω με πιο πιστευετε οτι μπορει να έχεις μεγαλυτερες καυσεις λιπους στον διαδρομο η με το ελειπτικο ποδήλατο?
πχ αν κάνεις 1 ώρα διαδρομο κάνοντας γρήγορο περπάτημα θα κάψεις παραπάνω απο οτι 1 ώρα με το ελειπτικο?

NASSER
18-08-12, 12:47
Σημασία έχει η ένταση και όχι το μηχάνημα. Μπορείς να φοράς έναν παλμογράφο και να προσπαθείς να είσαι μέχρι τους 140 παλμούς.

Billy
18-08-12, 13:17
Σημασία έχει η ένταση και όχι το μηχάνημα. Μπορείς να φοράς έναν παλμογράφο και να προσπαθείς να είσαι μέχρι τους 140 παλμούς.


για πόση ώρα;;
Απ' ότι ξέρω το κάψιμο αρχίζει μετά από κανα 20άλεπτο

tyler_durden
18-08-12, 13:34
Σημασία έχει η ένταση και όχι το μηχάνημα. Μπορείς να φοράς έναν παλμογράφο και να προσπαθείς να είσαι μέχρι τους 140 παλμούς.

πανω στην ενταση ομως,εχε υπ οψιν σου φιλε που ανοιξες το θεμα,πως στο ελλειπτικο οταν αρχισεις να κουραζεσαι ασυναισθητα παιζει να κατεβασεις ρυθμο..στο διαδρομο το 8Κμ/ω ειναι 8Κμ/ω ειτε εισαι κουρασμενος,ειτε φρεσκος..

NASSER
18-08-12, 18:19
για πόση ώρα;;
Απ' ότι ξέρω το κάψιμο αρχίζει μετά από κανα 20άλεπτο

Ναι έτσι είναι περίπου, το κάψιμο ξεκινάει μετά από 20 λεπτά. επομένως επιλογή μας είναι πόσο χρόνο μπορούμε να κάνουμε. Σίγουρα δεν χρειάζεται να υπερβούμε την ώρα.
Το θέμα έχει αναλυθεί σε άλλα τοπικ.

NASSER
18-08-12, 18:22
πανω στην ενταση ομως,εχε υπ οψιν σου φιλε που ανοιξες το θεμα,πως στο ελλειπτικο οταν αρχισεις να κουραζεσαι ασυναισθητα παιζει να κατεβασεις ρυθμο..στο διαδρομο το 8Κμ/ω ειναι 8Κμ/ω ειτε εισαι κουρασμενος,ειτε φρεσκος..

Αν θέλουμε να είμαστε σωστοι, όταν εργαζόμαστε σωστα, τοα α' ή β' Km/h που κάνουμε με σταθερο ρυθμό, γρήγορα ή αργά θα τα συνηθίσουμε και ενω αρχικα για να ανταποκριθούμε έπρεπε α είμαστε στους 140 παλμούς, έπειτα μπορεί με την ίδια ένταση να βρεθούμε στους 120 παλμους ;)
Επομένως δεν έχει σημασία το όργανο αεροβικής αλλά εμείς να δουλέψουμε σωστά.

Billy
19-08-12, 19:32
το θέμα είναι να αντέξουμε κανά 45-60λέπτο στις 120 σφίξεις, το αν θα γίνει με ελλειπτικό ή σε διάδρομο ή με απλό τρεξιματάκι δεν έχει μεγάλη σημασία.

Billy
10-09-13, 18:18
το θέμα είναι να αντέξουμε κανά 45-60λέπτο στις 120 σφίξεις, το αν θα γίνει με ελλειπτικό ή σε διάδρομο ή με απλό τρεξιματάκι δεν έχει μεγάλη σημασία.

πιστεύω ότι πρέπει να αναθεωρήσω την άποψη αυτήν που είχα πέρυσι
σύμφωνα πάνα με την δική μου εμπειρία το τρέξιμο το βρίσκω πιο αποδοτικό.

falus
31-10-13, 10:05
Ελλειπτικό, σπανια να επιλεξω τον διαδρομο, απο εκει κ μετα και τρεξιμο outdoor ειναι must!!

TRIANTAFYLLOU
02-11-13, 01:41
πρώτα μετράει η εξιδανίκευση , δηλαδη αν κάποιος έχει πρόβλημα και θέλει να αποφύγει κραδασμούς σε γόνατα μεση , τότε το ελειπτικό λέμε είναι ιδανικό γιατι απομονώνει τέτοιες παρενέργειες
απο κεί και πέρα το ιδανικότερο είναι αυτό που αρέσει τον καθένα , εφόσον και τα δύο προσφέρουν οφέλη καρδιαγγειακα , αερόβια , αλλα το βασικότερο είναι τι εμπνέει και αρέσει στον καθένα , αν ο άλλος βαριέτε το ελειπτικο δεν μπορείς να τον πείς κάνε το επειδη είναι καλύτερο η και το αντίθετο

primordial
03-11-13, 17:28
Αν και θα συμφωνήσω με τον κο. Τριανταφύλλου, εγώ προτιμώ το ελλειπτικό.
Με βρίσκω αρκετές φορές να κρατώ πιό σταθερό tempo σε υψηλή ένταση.

Surfer
08-11-13, 20:00
Αν και στο γυμναστήριο μου αρέσει να κάνω στα επαγγελματικά ελλειπτικά, για το σπίτι προτιμώ διάδρομο. Τον έχω βάλει μπροστά στην τηλεόραση και με βαράκια κιλού στα χέρια το cardio γίνεται super. Τώρα που μένουμε Θεσσαλονίκη, θα την τιμήσουμε αρκετές φορές την παραλιακή διαδρομή όταν θα έχει καλό καιρό..!