PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια,νέος τώρα ξεκινάει πιο...σοβαρά!!!



liakos_4
04-08-09, 02:47
Γειά σας και πάλι!!!ασχολούμαι εδώ κ 1 χρόνο με το Kickbox και από τη νέα σεζόν θέλω να το δω λίγο πιο σοβαρά με σκοπό όχι τον πρωταθλητισμό αλλά την γυμναστική για λόγους υγείας,εμφάνισης κλπ.είμαι 1,88 και 88kg.συμπληρώματα δεν έχω πάρει ποτέ και έχω κάποιο λίπος παραπάνω θα έλεγα.Θέλω να επιτύχω το σχηματισμό σώματος οπου να φαίνονται οι μύες μου και σιγά σιγά να γίνω 'φέτες' που λέμε.Οι προπονητές μου στο άθλημα είναι πολύ καλοί οπότε από θέμα προπόνησης πάνω στο άθλημα είμαι καλλυμένος.θα ήθελα να μου πείτε ποιά συμπλήρώματα να πάρω,έτσι ώστε σε συνδυασμό με την άσκησή μου και την διατροφή μου να έχω τα βέλτιστα αποτελέσματα.από το ψάξιμο που έχω κάνει,κατέληξα πως χρειάζομαι πρωτεϊνη,πολυβιταμίνες,λιπαρά 3,6,9, βιταμίνη C και υδρολύτες για την διάρκεια της προπόνησης που είναι κατά βάση αερόβια με υψηλή ένταση.τί μου προτείνετε λοιπόν????

ioannis1
04-08-09, 10:27
διαβασε πρωτα λιγο τα αρθρα εδω και μετα πες μας αποριες γιατι αυτα που εθιξες ειναι παρα πολλα.
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1842

liakos_4
04-08-09, 19:26
Λοιπόν,διάβασα αρκετά από τα άρθρα και έχω κάποιες απορίες.
Λόγω του ότι η προπόνησή μου είναι βραδυνή,θα πρέπει να καταναλώνω πρωτείνη αμέσως μετά και στο σπίτι κάτι σε τροφή με πρωτείνη,χωρίς υδατάνθρακες?θα μπορούσε κάποιος να μου φτιάξει 1 ενδεικτικό πρόγραμμα διατροφής?είμαι 1,88 και 89 κιλά με αρκετό λίπος στην περιοχή κοιλιάς και στήθους.όλα αυτά θέλω να εξαφανιστούν.ωραίο το άρθρο για την γράμμωση,αυτό θέλω ουσιαστικά αλλά αυτός μιλάει για δίαιτα και όχι για διατροφή όλον τον χρόνο κλπ....

asdf
04-08-09, 20:35
Δυστυχως με αυτα που λες δειχνεις οτι δεν καταλαβες σχεδον τπτ απο τα αρθρα που διαβασες. Τα αρθρα πρεπει να τα διαβασεις ΠΟΛΛΕΣ φορες οπως διαβαζεται και ενα μαθημα ετσι ωστε να το καταλαβεις και να το εμπεδοσεις..... Στρωσου στο διαβασμα λοιπον και ολα θα πανε καλα ;)

liakos_4
16-08-09, 22:03
Λοιπόν παιδιά καθώς διάβασα όλα τα άρθρα και ενημερώθηκα,έχω κάποιες ερωτήσεις.
Μιας και ξεκινάω προπονήσεις σε μερικές μέρες,θέλω να έχω έτοιμο το...πρόγραμμά μου.Θα ήθελα να μου πείτε,μιας και έχω βραδυνή προπόνηση,κυρίως αερόβια και τελειώνω γύρω στις 10 το βράδυ,το μεταπροπονητικό ρόφημα πόσο ποσοστό σε πρωτείνη και πόσο σε υδατάνθρακες να είναι?επίσης,μετά το ρόφημα,πριν τον ύπνο,τι είναι καλό να φάω?σκοπός μου είναι καύση λίπους και απόκτηση μυικού όγκου.Να αφαιρέσω το βράδυ πλήρως τους υδατάνθρακες και να φάω πρωτεινή - λίπη ω3,6 ή καθώς είμαι μετά την προπόνηση να φάω πλήρες γεύμα με σύνθετους υδατάνθρακες?είναι 1 δίλλημα!παρακαλώ τα φώτα σας!

NASSER
16-08-09, 22:49
Θα ηταν καλυτερο να κανεις κανονικα το γευμα σου μετα την προπονηση οποια ωρα και αν τελειωνεις, γιατι ο οργανισμος σου αναζηταει την πρωτεινη και τους υδατανθρακες.
Οτι θα εισαι σε ενα προγραμμα χασημου λιπους κανεις μειωση σε ολα τα γευματα σου και ποσοτικα φροντιζεις το μεταπροπονητικο γευμα να εχει επαρκης θερμιδες.

liakos_4
23-12-10, 11:27
Καλημέρα σας παιδιά.ασχολιόμουν εδώ και 2 χρόνια με γυμναστική,γυμναστήριο και Kickbox αλλά ήρθε μετά ο στρατός και τα διέλυσε όλα!πήρα 12 κιλά,καθόλου γυμναστική και τώρα που απολύομαι,τα πράματα είναι αποκαρδιωτικά. είμαι 1,90 και τώρα πλέον 100 κιλά με αρκετό λίπος πλέον. θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας.να ξεκινήσω διατροφή με σκοπό την μείωση λίπους,χώρις συμπληρώματα για αρχ'η?απο cardio?ουσιαστικά ξεκινάω απο το μηδές,ποιός θα έπρεπε να είναι ο πρώτος μου στόχος?

Dreiko
23-12-10, 12:15
Λοιπον,ο στοχος σου πρεπει να ειναι να καθαρισεις το σωμα σου απο τα περιττα κιλα...ο τροπος ειναι γνωστος,οπως λες και συ...διατροφη σωστη,αεροβια και ενα καλο προγραμματακι με βαρη...;)

Valentinos
23-12-10, 12:17
Για συμπληρώματα ίσως τώρα καλύτερα ή ίσως πάρε αργότερα, εγώ πιστεύω πως πρέπει να πάρεις τώρα.

Dreiko
23-12-10, 12:26
Για συμπληρώματα ίσως τώρα καλύτερα ή ίσως πάρε αργότερα, εγώ πιστεύω πως πρέπει να πάρεις τώρα.

δε νομιζω τωρα...το καλυτερο που εχει να κανει τωρα ειναι να δουλεψει τη διατροφη του σωστα...

Galthazar
23-12-10, 15:01
συμφωνω καθαρη διατροφη και αρκετη αεροβια..θα σου προτεινα να κανεις κυκλικο προγραμμα στην αρχη πιο πολυ για να συνηθισει ο οργανισμος σου μην μπεις κατευθειαν στα βαθια

liakos_4
23-12-10, 21:39
Ευχαριστώ για τις συμβουλέρς σας...τώρα ως προς το πρόγραμμα προπόνησης,τι θα έπρεπε να ακολουθήσω μετά την κυκλική???

giannis64
24-12-10, 19:30
2 θεματα σου συγχωνευτικαν. μην ανοιγεις καινουργιο θεμα για τετοιου ειδους ερωτησεις απο την στιγμη που εχει ανοιξει ηδη.

drake
04-05-11, 20:01
geia sas paidia eimai 18 xronwn k etoimazomai na dwsw panelinies twra..etsi logw diavasmatos exw ftasei 80 kila..exw ipsos giro sto 1.68-1.70.. t mporw na kanw etsi wste na xasw osa perissotera mporw?? exw arxisei ligo tre6imo mazi me askiseis koiliakwn k push ups k na pinw polu nero.. t prepei na kanw etsi wste na exw to ma6imoum apotelesma mexri to telos twn e6etasewn etsi wste meta na m einai polu pio eukolo na mpw se kanonikous rithmous gimnastikis k proponisis??

NASSER
05-05-11, 11:22
geia sas paidia eimai 18 xronwn k etoimazomai na dwsw panelinies twra..etsi logw diavasmatos exw ftasei 80 kila..exw ipsos giro sto 1.68-1.70.. t mporw na kanw etsi wste na xasw osa perissotera mporw?? exw arxisei ligo tre6imo mazi me askiseis koiliakwn k push ups k na pinw polu nero.. t prepei na kanw etsi wste na exw to ma6imoum apotelesma mexri to telos twn e6etasewn etsi wste meta na m einai polu pio eukolo na mpw se kanonikous rithmous gimnastikis k proponisis??


Διάβασε τους κανόνες του φόρουμ ;)