PDA

Επιστροφή στο Forum : προτεινη,αμινοξεα



PAPA_JOHN
07-08-09, 01:51
γεια σε ολουσ...ειμαι 78 κιλα ποση προτεινη χρειαζομαι σε ημερησια βαση σε περιοδο γραμμωσησ...απο αυτην που χρειαζομαι ποση πρεπει να παιρνω απο συμπληρωμα και ποση απο φαγητο και ανα ποση ωρα για να ειμαι αναβολικοσ ολη την μερα...και τι αμινοξεα πρεπει να χρεισιμοπειω πρι και μετα την προπονιση.

Geo84
07-08-09, 08:55
Εγώ θα στόχευα τα 78χ3 = 234γρ αλλά να κάνεις γενικές εξετάσεις αίματος πριν ξεκινήσεις συμπεριλαμβανομένου:

8-GT
SGOT
SGPT
Ουρία
Κρεατινίνη
Χοληστερίνη-HDL-LDL
Τριγλυκερίδια

Αν όλα βγουν καλά ξεκίνα φουλ και ξανακάνε μετά από κάποιους μήνες.

Να προσπαθείς να πάρεις το μεγαλύτερο ποσοστό από τροφές...το συμπλήρωμα μετά την προπόνηση, το πρωί και όποτε δε προλαβαίνεις πραγματικά (όχι να βαριέσαι) να φας κανονικό γευμα...η συχνότητα γευμάτων να είναι κάθε 2-3 ώρες...δες κάποια διατροφή από εδώ αν δεν έχεις δει ακόμα φτιάξε τη δική σου και πόσταρε τη να τη δούμε κιόλας...

Levrone
07-08-09, 09:03
Εγώ θα στόχευα τα 78χ3 = 234γρ αλλά να κάνεις γενικές εξετάσεις αίματος πριν ξεκινήσεις συμπεριλαμβανομένου:

8-GT
SGOT
SGPT
Ουρία
Κρεατινίνη
Χοληστερίνη-HDL-LDL
Τριγλυκερίδια

Αν όλα βγουν καλά ξεκίνα φουλ και ξανακάνε μετά από κάποιους μήνες.

Να προσπαθείς να πάρεις το μεγαλύτερο ποσοστό από τροφές...το συμπλήρωμα μετά την προπόνηση, το πρωί και όποτε δε προλαβαίνεις πραγματικά (όχι να βαριέσαι) να φας κανονικό γευμα...η συχνότητα γευμάτων να είναι κάθε 2-3 ώρες...δες κάποια διατροφή από εδώ αν δεν έχεις δει ακόμα φτιάξε τη δική σου και πόσταρε τη να τη δούμε κιόλας...

ρε συ George 78x3 πρωτεινη? δηλαδη 3 φορες το βαρος του? μηπως ειναι λιγο πολλα? απο θεμα υγειας εννοω πολλα.

Geo84
07-08-09, 10:07
Φαντάζομαι ότι θα χει χαμηλούς υδατάνθρακες οπότε χρειάζεται υψηλή ποσότητα πρωτείνης αφού είναι έτσι και αλλιώς διατροφή γράμμωσης.Γι αυτό του πα να το παρακολουθεί με εξετάσεις από την αρχή.

Exci
07-08-09, 10:57
3xΤα ολικα κιλα ειναι too much. Οι εξετασεις δεν ειναι πανακεια.

Polyneikos
07-08-09, 11:14
Nομίζω ότι για έναν πρωταρη 2 γρ πρωτεϊνης ανα 1 κιλο σωματικου βαρους είναι αρκετο...Δεν είναι αναγκη να φορτωθεί περισσότερο,στην καλυτερη θα τα απόβαλλει,δεν θα μπορουν να αφομοιωθούν....
Το ποσα θα παρεις από φαγητο και ποσα από συμπληρωματικη διατροφη δεν εχει σημασία φίλε μου,αρκει να τα συμπληρωνεις...
Για να εχεις τον μεταβολισμο σε υψηλες συχνότητες πρεπει να τρως ανα 3 ωρες,όχι βεβαια μονο πρωτεϊνη...
Για πριν και μετα την προπονηση χρειαζεσαι αμινοξεα γρήγορης απελευθερωσης,μια καλη λύση που έχω τωρα και χρησιμοποιω είναι τα amino 1000 της Universal,η εταιρία τα προτείνει για το πρωι και για μετα την προπονηση,2 δόσεις.

Geo84
07-08-09, 11:17
Διατροφή Γράμμωσης

...Το παραπάνω πρόγραμμα διατροφής παρέχει περίπου 2500 θερμίδες και 260 γραμ ποιοτικής πρωτεΐνης, καθώς και απαραίτητα λιπαρά οξέα και σύνθετους υδατάνθρακες τις ώρες που πρέπει. ...

Παναγιώτης Βίτσας - Muscleboss

Δε νομίζω να θέλει ο ΜΒ να μας στείλει στα θυμαράκια έστω και αν το βάρος είναι στο φλου.

Επιπλέον μπορεί να είναι πολλά για σένα ή για οποιονδήποτε άλλον όμως αν δε τεστάρεις τον οργανισμό σου δε το ξέρεις.Δηλαδή αν μετά από 4 μήνες το παλληκάρι κάνει εξετάσεις και όλα είναι φυσιολογικά για πιο λόγο να του πεις εσύ έτσι απλά ότι είναι too much?

Τέσπα ο καθένας κάνει ότι γουστάρει...

Exci
07-08-09, 11:47
Επιπλέον μπορεί να είναι πολλά για σένα ή για οποιονδήποτε άλλον όμως αν δε τεστάρεις τον οργανισμό σου δε το ξέρεις.Δηλαδή αν μετά από 4 μήνες το παλληκάρι κάνει εξετάσεις και όλα είναι φυσιολογικά για πιο λόγο να του πεις εσύ έτσι απλά ότι είναι too much?
Το εγραψα και πανω μην βασιζεσαι στις εξετασεις και περιμενεις να σε σωσουν.


Τέσπα ο καθένας κάνει ότι γουστάρει... Agreed

Geo84
07-08-09, 11:52
Exci φίλε μου ούτε εγώ είπα ότι με τις τακτικές εξετάσεις δε θα ανεβουν οι τιμές...όμως άμα το παρακολουθείς μπορείς να προλάβεις δυσάρεστες καταστάσεις που δε θα οφείλονται αποκλειστικά στο χ3 καθώς πολλοί λαμβάνουν μεγαλύτερη ποσότητα αλλά στον κάθε οργανισμό ξεχωριστά...και μη φοβάσαι σε 4 μήνες δε παθαίνεις ανεπαρκεια νεφρού ούτε σου σαπίζει το συκώτι αν βέβαια δεις ότι όλα είναι οκ στις πρώτες εξετάσεις...αμα δε δοκιμάσεις δε μπορείς να ξέρεις...τελοσπάντων προσέχω πολύ τι γράφω και όπως είδες είπα το τι θα έκανα εγώ...από κει και πέρα είναι take it or leave it απλά...

thegravijia
07-08-09, 12:52
Φαντάζομαι ότι θα χει χαμηλούς υδατάνθρακες οπότε χρειάζεται υψηλή ποσότητα πρωτείνης αφού είναι έτσι και αλλιώς διατροφή γράμμωσης.Γι αυτό του πα να το παρακολουθεί με εξετάσεις από την αρχή.

αυτο ηταν μια θεωρια του ruhl ...
αλλα θεωρω οτι 2 ειναι καλα για αρχη ...οχι 3 ειναι πολλα ...

PAPA_JOHN
08-08-09, 01:11
ευχαριστω ολουσ σασ για τισ πολιτιμεσ συμβουλεσ σασ......μαλλον θα ακολουθησω τα 2 γραμμαρια ανα κιλο βαρουσ.....για αμινοξεα σκεφτομουν υγρα με περιεκτικοτιτα 10.000mg ανα αμπουλα πριν την προπονιση και κατα την διαρκεια μαζι με ενα ροφημα απο ηλεκτρολητεσ......και μετα την προτεινη....

Levrone
08-08-09, 02:28
μαλλον θα ακολουθησω τα 2 γραμμαρια ανα κιλο βαρουσ...

γιουπιιιιι!!! ειμαστε νικητες!!!!

"Geo84 ειστε ο μεγαλος χαμενος της σημερινης βραδιας, παρακαλω περαστε απο τη γραμματεια να παρετε ενα συμβολικο δωρο!"

:turtle::turtle::turtle:

Geo84
08-08-09, 10:53
γιουπιιιιι!!! ειμαστε νικητες!!!!

"Geo84 ειστε ο μεγαλος χαμενος της σημερινης βραδιας, παρακαλω περαστε απο τη γραμματεια να παρετε ενα συμβολικο δωρο!"

:turtle::turtle::turtle:

:rolf::rolf:

flowin_through
11-08-09, 18:10
Μπορει να παει ακομα και στα 4 γρ. / κιλο Σ.Β. , το πολυ πολυ να πανε καποια χαμενα, και τι εγινε? Βεβαια αυτα ειναι για ογκο. Αν και εγω δεν καταλαβαινω το διαχωρισμο. Anyway, αν περιοριστεις στα 2, τοτε πρεπει να παιρνεις πολλη γλουταμινη, 20γρ. την ημερα.