PDA

Επιστροφή στο Forum : Λίγα λόγια για τη χοληστερόλη



Levrone
15-08-09, 23:28
Το αποσπασμα απο το αρθρο ειναι απο το μαθημα της Μοριακης Ιατρικης της σεζον 2008-2009 της Ιατρικης σχολης του Πανεπιστημιου Κρητης.

Exci
20-08-09, 14:08
Μερσι.
Απο δικο σου βιβλιο ειναι? ^^

Levrone
20-08-09, 14:40
Μερσι.
Απο δικο σου βιβλιο ειναι? ^^

ειναι απο σημειωσεις που δινουν στο μαθημα της "Μοριακης Ιατρικης" και απο αυτες εξεταζεσαι για το μαθημα..δεν υπαρχει δηλαδη συγκεκριμενο βιβλιο αλλα ενας σωρος σημειωσεων που τις διαβαζεις..

το ειδα ευκολο και το ανεβασα, γιατι ολο το υπολοιπο μαθημα ειναι ΚΟΛΑΣΗ!!!:shock:

αξιζει να δειτε τι μαθαινουν οι γιατροι για τη χοληστερολη και τροφες που την περιεχουν...γι αυτο αν σας πει ενας γιατρος κοψτε τα αυγα μη βγειτε να τον βρισετε..αυτα ξερει αυτα λεει..

εκτος και αν ειναι μελος του :bodybuildinggr: οποτε λεει "φατε αυγα αφοβα" , και........τους στελνει ολους μια και καλη!!!!!!!:turtle::turtle:

thegravijia
20-08-09, 14:43
γιατρε τι ισχυει τελικα απο τα δυο? τα αυγα την ανεβαζουν η οχι?

KATERINI 144
20-08-09, 14:43
thanks Levrone :toast::toast:

Levrone
20-08-09, 14:48
στη δικη μου λογικη..

αν τρως 2-3 κροκους τη μερα δε νομιζω να τρεχει κατι..

αρκει να μην τρως τηγανολαδα και ξερω γω τι, μπεικονια, λιπη, πιτσες , σουβλακια, και ολα τα γνωστα..

ε τωρα αν τρως μια ομελετα με 11 αυγα (σαν αυτη που εφαγα χτες!) καθε μερα , ε ρε φιλε εσυ τι λες??? εγω λεω μαλλον οτι θα ανεβει..

thegravijia
20-08-09, 14:55
στη δικη μου λογικη..

αν τρως 2-3 κροκους τη μερα δε νομιζω να τρεχει κατι..

αρκει να μην τρως τηγανολαδα και ξερω γω τι, μπεικονια, λιπη, πιτσες , σουβλακια, και ολα τα γνωστα..

ε τωρα αν τρως μια ομελετα με 11 αυγα (σαν αυτη που εφαγα χτες!) καθε μερα , ε ρε φιλε εσυ τι λες??? εγω λεω μαλλον οτι θα ανεβει..

αν τρως 6 την ημερα 2-3 ολοκληρα και τα αλλα ασπραδια,τοτε τι παιζει?

Exci
20-08-09, 14:57
Αυτο που δεν καταλαβα ειναι σχετικα με ολικη, HDL, και LDL χοληστερινη, υπαρχει τροπος να ρυθμισεις εσυ ποια απο τις HDL και LDL θα ειναι ψηλα η χαμηλα? Δηλαδη υπαρχουν συγκεκριμενα λιπαρα που ανεβαζουν τη μια απο τις 2? Γιατι εφοσον η "καλη" HDL ειναι ανταγωνιστικη της "κακης" LDL, τι καλυτερο απο το να παιρνουμε τροφες που την ανεβαζουν..

Levrone
20-08-09, 14:58
αν τρως 6 την ημερα 2-3 ολοκληρα και τα αλλα ασπραδια,τοτε τι παιζει?

κατ εμε παντα...

τα ασπραδια δεν τα μετραω καν..εγω για κροκους μιλαω..και αυτο σου λεω, εκτιμω οτι και 2-3 βραστους κροκους ή στο τηγανι σωστα ψημενους , να φας τη μερα δε νομιζω να τρεχει τιποτα..

thegravijia
20-08-09, 15:01
τα καλα λιπαρα την ανεβαζουν ? ω3 μιλαω.. και ποσα γραμμαρια προτεινεις καταναλωσης ω3 την ημερα?

Levrone
20-08-09, 15:08
Αυτο που δεν καταλαβα ειναι σχετικα με ολικη, HDL, και LDL χοληστερινη, υπαρχει τροπος να ρυθμισεις εσυ ποια απο τις HDL και LDL θα ειναι ψηλα η χαμηλα? Δηλαδη υπαρχουν συγκεκριμενα λιπαρα που ανεβαζουν τη μια απο τις 2? Γιατι εφοσον η "καλη" HDL ειναι ανταγωνιστικη της "κακης" LDL, τι καλυτερο απο το να παιρνουμε τροφες που την ανεβαζουν..

αμ δε..η καλη HDL ανεβαινει φιλε μου δυσκολα..εχουμε σαν οπλα τα καλα λιπαρα, τη γυμναστικη (φυσικη ασκηση) και το αλκοολ που θα διαβασεις στην αλλη παραγραφο..αλλα χαμηλη HDL ειναι κληρονομικο..

ακου λοιπον κατι..εχω υπερβολικα χαμηλη HDL..το εψαξα καποτε και αυτο που ακουσα ηταν οτι ανεβαινει με το ΑΛΚΟΟΛ!!! μου το ειπε γιατρος τοτε..στο αρθρο λοιπον αυτο , αν δεις προσπερναω καποιες "κακες" σελιδες..σε αυτες λοιπον λεει αυτο..οτι το οινοπνευμα ανεβαζει την HDL..αυτο δε σημαινει να πεθανεις στο ποτο..θα χεις αλλα τοτε..αλλα εκτιμω οτι καποιος που εχει χαμηλη HDL με ενα κρασακι τη μερα κανει καλο..γι αυτο λενε οτι το κρασι κανει και καλο στην καρδια κατα μια εννοια..

παντως προσωπικα δεν ανησυχω για τη χαμηλη HDL γιατι εχω χυδαια χαμηλη LDL..Αρα δεν τρελαινομαι..θα τρελαινομουν και ισως να μην εγραφα τωρα απ το Ηρακλειο αλλα απο "αλλου" αν ειχα ψηλη LDL..Παντως και ο πατερας μου θυμαμαι ειχε πολυ χαμηλη HDL..κι εδω κολλαει το κληρονομικο που εγραψα..το κληρονομικο το λεει το αρθρο, δε θυμαμαι αν το λενε μεσα αυτες οι σελιδες που ανεβασα..

isis
20-08-09, 18:51
αμ δε..η καλη HDL ανεβαινει φιλε μου δυσκολα..

ποιος στο είπε ότι η hdl ανεβαίνει δύσκολα , εκτός από τον αντιπρόσωπο του lipitor?

Levrone
20-08-09, 19:03
ποιος στο είπε ότι η hdl ανεβαίνει δύσκολα , εκτός από τον αντιπρόσωπο του lipitor?

ετσι ξερω φιλε Κωστη :toast:

isis
20-08-09, 19:13
ετσι ξερω φιλε Κωστη :toast:

τίποτα δεν είναι απλό και εύκολο , αλλά ανεβαίνει και σε σύντομο σχετικά χρονικό διάστημα , όποτε θέλεις να κάνουμε το πείραμα σε εσένα , πες μου. :welcome:

Μαρία
20-08-09, 19:19
Εμένα είναι πολύ υψηλά επίπεδα η HDL δεν νομίζω να υπάρχει προβλημα με αυτο?(είναι πάνω από το όριο με αποτέλεσμα η γενική χοληστερίνη να βγαίνει στα ανωτατα φισιολογικά και άλλες φορες τα ξεπερνουσα κιόλας εξαιτίας της HDL)Δόξα τω Θεο η LDL είναι πάντα στα φυσιολογικα ορια).

Levrone
20-08-09, 19:41
τίποτα δεν είναι απλό και εύκολο , αλλά ανεβαίνει και σε σύντομο σχετικά χρονικό διάστημα , όποτε θέλεις να κάνουμε το πείραμα σε εσένα , πες μου. :welcome:

μεσα! ας το δοκιμασουμε σε μια περιοδο που θα κανω και εξετασεις..αρα θα σου πω σχετικα!

Levrone
20-08-09, 19:41
Εμένα είναι πολύ υψηλά επίπεδα η HDL

μεγαλο προνομιο αυτο! να μας δωσεις και εμας λιγη!

Μαρία
20-08-09, 19:47
μεγαλο προνομιο αυτο! να μας δωσεις και εμας λιγη!


Οσο θες!!!!Εχω να φαν κ οι κότες!!!!Γνωρίζεις όμως αν και τα υψηλα απο το φυσιολογικό επίπεδο όρια είναι οκ η υπάρχει πρόβλημα?

Levrone
20-08-09, 19:54
Οσο θες!!!!Εχω να φαν κ οι κότες!!!!Γνωρίζεις όμως αν και τα υψηλα απο το φυσιολογικό επίπεδο όρια είναι οκ η υπάρχει πρόβλημα?

oχι, οχι, μη φοβασαι!
ειναι καλο!

Μαρία
20-08-09, 20:11
oχι, οχι, μη φοβασαι!
ειναι καλο!

Οκ!!!Thanks!!!
Γιατί για την κακή χοληστερόλη γνωρίζουμε τι γινεται αν είναι αυξημενη,αλλα για την καλή χοληστερόλη αν είναι πάνω απο το όριο δεν υπάρχει κατι!:thumbup:

Levrone
20-08-09, 20:40
Οκ!!!Thanks!!!
Γιατί για την κακή χοληστερόλη γνωρίζουμε τι γινεται αν είναι αυξημενη,αλλα για την καλή χοληστερόλη αν είναι πάνω απο το όριο δεν υπάρχει κατι!:thumbup:

Μαρια να σου πω,

η καλη χοληστερολη ειναι σημαντικο να ειναι ψηλα. Αν εχεις πανω απο το ανωτατο οριο ειναι καλο!πολυ πολυ καλο!

αν τωρα εχεις ας πουμε τιμη 4-5 φορες (!!!) x το ανωτατο οριο αυτο δεν ξερω αν ειναι οντως καλο οπως και δεν ξερω αν ειναι και κακο , να το ξεκαθαρισω! δεν εχω διαβασει κατι σχετικο και δεν ξερω αν υπαρχει καποιο σχετικο αρθρο..

θελω να καταλαβεις τι εννοω..

δηλαδη και οι βιταμινες ειναι απαραιτητες, αλλα οταν υπαρχει υπερβιτμινωση δεν ειναι καλο..καταλαβαινεις πιστευω..

Μαρία
20-08-09, 20:46
Μαρια να σου πω,

η καλη χοληστερολη ειναι σημαντικο να ειναι ψηλα. Αν εχεις πανω απο το ανωτατο οριο ειναι καλο!πολυ πολυ καλο!

αν τωρα εχεις ας πουμε τιμη 4-5 φορες (!!!) x το ανωτατο οριο αυτο δεν ξερω αν ειναι οντως καλο οπως και δεν ξερω αν ειναι και κακο , να το ξεκαθαρισω! δεν εχω διαβασει κατι σχετικο και δεν ξερω αν υπαρχει καποιο σχετικο αρθρο..

θελω να καταλαβεις τι εννοω..

δηλαδη και οι βιταμινες ειναι απαραιτητες, αλλα οταν υπαρχει υπερβιτμινωση δεν ειναι καλο..καταλαβαινεις πιστευω..


:thumbup::thumbup::thumbup:

Levrone
20-08-09, 20:53
ωστοσο επιμενω οτι η HDL δεν ανεβαινει ευκολα..εννοω περα απο ασκηση , ω-λιπαρα, αποφυγη καπνισματος κτλ..

και πληροφοριακα παχυσαρκια , καπνισμα , ανδρογονα στεροειδη μειωνουν την HDL..

οιστρογονα αυξανουν HDL αλλα και τριγλυκεριδια..

Μαρία
20-08-09, 21:04
ωστοσο επιμενω οτι η HDL δεν ανεβαινει ευκολα..εννοω περα απο ασκηση , ω-λιπαρα, αποφυγη καπνισματος κτλ..

και πληροφοριακα παχυσαρκια , καπνισμα , ανδρογονα στεροειδη μειωνουν την HDL..

οιστρογονα αυξανουν HDL αλλα και τριγλυκεριδια..


Συμφωνώ,επειδή τρέχω χρόνια,σπριντ και αερόβιο σε εβδομαδιαία βάση ισως από αυτό η αυξηση αλλα εχω μια κακια συνήθεια (τσιγάρο)που εχω βάλει σκοπο να το κόψω.Εξετασεις εκανα την προηγουμενη βδομαδα και είδα χοληστερίνη ολικη πάνω απο το κανονικό και ανησύχησα αλλα όπως σου είπα πριν,η κακη ηταν πολύ καλα στα κάτω της,αλλα η καλή στα πάνω της.Αν είχα την εξεταση μαζί μου θα στην ποσταρα αλλα είμαι μακρια από το σπίτι μου και θα αργήσω να πάω σε κανα μήνα.:)

Levrone
20-08-09, 21:09
Ολα καλα λοιπον Μαρια! 1000 χρονια θα ζησεις και στο ευχομαι! :clap:

isis
20-08-09, 21:13
Η κατάσταση αυτή της αυξημένης hdl λέγεται υπεραλφαλιποπρωτεϊναιμία και πήρε το όνομά της από τις άλφα λιποπρωτεΐνες , τις apo A-I και apo A-II , που αποτελούν κυρίως την υψηλής πυκνότητας λιποπρωτεΐνη (hdl). Η κατάσταση αυτή συνδυάσθηκε με μειωμένο κίνδυνο στεφανιαίας νόσου. Ωστόσο , βρέθηκε πως η αυξημένη hdl μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα και να αυξήσει σημαντικά το κίνδυνο για καρδιακό επεισόδιο. Συγκεκριμένα βρέθηκε ότι υπερβολικά και πολύ μεγάλα σε μάζα σωματίδια της λιποπρωτεΐνης hdl αυξάνουν σημαντικά το κίνδυνο στεφανιαίας νόσου και το τελικό συμπέρασμα των ερευνητών ήταν ότι σημασία δεν έχει η μάζα -ποσότητα της hdl όσο το μέγεθος των σωματιδίων που την αποτελούν. Αν θέλετε συνεχίζουμε τη μοριακή ιατρική.

Levrone
20-08-09, 21:17
δηλαδη μπορει καποιος να εμφανισει προβλημα με φυσιολογικη τιμη HDL λογω μεγεθους των σωματιδιων που την αποτελουν?

Exci
20-08-09, 21:26
σημασία δεν έχει η μάζα -ποσότητα της hdl όσο το μέγεθος των σωματιδίων που την αποτελούν.
Και, μετριεται το μεγεθος με καποιον τροπο?

isis
20-08-09, 21:27
αν σκεφτείς ότι η hdl αποτελείται από 4 απολιποπρωτεΐνες σε κάθε σωματίδιό της και ότι τα σωματίδία της hdl είναι ετερογενή και χωρίζονται σε 2 κατηγορίες και τη πολυπλοκότητα της φυσιολογίας της , όλα πιθανά είναι. Π.χ , ο χρόνιος αλκοολισμός αυξάνει τις συγκεντρώσεις της hdl , αυτό δε σημαίνει ότι προστατεύεσαι από καρδιακά επεισόδια , επειδή θα έχεις αυξημένη hdl λόγω του αλκοολισμού , το αντίθετο πιθανόν θα συμβαίνει.

isis
20-08-09, 21:33
μιας και μιλάμε για την hdl , εδώ μπαίνει και η τριφωσφορική αδενοσίνη και αποδεικνύεται η θεραπευτική της δράση , η οποία φροντίζει για τη καλή λειτουργία του αντίστροφου συστήματος μεταφοράς χοληστερόλης , του συστήματος εκείνου κατά το οποίο η hdl απομακρύνει τη πλεονάζουσα χοληστερόλη στο ήπαρ , το οποίο και πρέπει να τη μεταβολίσει.

Levrone
20-08-09, 21:34
πιστεψε με ομως, δεν υπαρχει γιατρος που θα του δειξεις μια φυσιολογικη ή υψηλη τιμη HDL και θα σκεφτει παραπερα..

δεν προστατευεσαι απο καρδιακα επεσοδια με το αλκοολ γιατι θα σου βγαλει άλλα ο χρονιος αλκοολισμος..αν το αλκοολ ηταν αθωο θα το πιναμε ενα τζακ ντανιελς τη μερα..

πως ανεβαινει η HDL θα μας πεις? γιατι οντως με ενδιαφερει αυτο (οπως και τα αλλα που εγραψες βεβαια)

isis
20-08-09, 21:50
Το πείραμα έγινε περίπου ως εξής :

Μάζεψαν μερικές χιλιάδες πειραματόζωα , με υψηλές τιμές hdl. Αρχικά μέτρησαν τα επίπεδα της πρωτεΐνης Α--Ι που ήταν αυξημένα και βρήκαν ότι με τις τιμές αυτές τα πειραματόζωα είχαν χαμηλές πιθανότητες καρδιακού επεισοδίου.
Στη συνέχεια όμως η hdl μετρήθηκε τόσο για τα επίπεδα της Α-Ι όσο και της Β πρωτεΐνης και βρέθηκε ότι η hdl έχασε πλέον τις καρδιοπροστατευτικές της ιδιότητες.
Για να καταλάβουν και οι ερευνητές τι γίνεται , διότι προφανώς είχαν χάσει τη μπάλα , χώρισαν τα πειραματόζωα σε κατηγορίες ανάλογα με το μέγεθος των σωματιδίων της hdl και βρήκαν ότι η κατηγορία των εθελοντών με μέγεθος σωματιδίων hdl 9.53-9.85 nm είχε διπλάσιο κίνδυνο εμφάνισης καρδιακού επεισοδίου με τις κατηγορίες των εθελοντών , των οποίων τα σωματίδια της hdl είχε μέγεθος κάτω από 8.60 nm (νανόμετρα) και ούτω καθεξής για τις κατηγορίες με μεγαλύτερο μέγεθος σωματιδίων.

sctp
22-08-09, 10:35
δλδ εγω με 72 HDL εχω προβλημα?:unsure:175 ολικη χοληστερολη 95 LDL και 33 τριγλυκεριδια(με 36 το μινιμουμ) :P

Μαρία
22-08-09, 16:53
Εγώ την HDL την εχω ή 83 ή 85 αν θυμάμαι καλά.:doh:
sctp να κάνουμε παρέα!!!!:clapping:

Levrone
22-08-09, 17:01
ειστε μια χαρα και οι 2..

Μαρια μια χαρα τελεια εισαι! νομιζα τιποτα εξωπραγματικο ετσι οπως μου το χες πει!

εγω ας πουμε εχω Ολικη χοληστερολη 107 (πρεπει <200)

HDL χοληστερολη 35 (πρεπει >35 ) αρα ειμαι στο οριο! :banghead::affraid:

τριγλυκεριδια 53 (πρεπει 40-160)

και LDL 61 (πρεπει <130)

Μαρία
22-08-09, 17:14
ειστε μια χαρα και οι 2..

Μαρια μια χαρα τελεια εισαι! νομιζα τιποτα εξωπραγματικο ετσι οπως μου το χες πει!

εγω ας πουμε εχω Ολικη χοληστερολη 107 (πρεπει <200)

HDL χοληστερολη 35 (πρεπει >35 ) αρα ειμαι στο οριο! :banghead::affraid:

τριγλυκεριδια 53 (πρεπει 40-160)

και LDL 61 (πρεπει <130)

:clapping::clapping::clapping:

sctp
22-08-09, 21:01
Παντως απο προσωπικη εμπειρια αφου πειραματιστικα πανω μου,ετρωγα 3-4 ολοκληρα αυγα(τα ωμεγα 3) καθημερινα για κανα 6μηνο και ενω τα τριγλυκεριδια κατεβηκαν ανεβηκα 30 ποντακια στη χοληστερινη και η φυσικη μου δραστηριοτητα ηταν αρκετη(3-4 μερες βαρη,3-7 μερες αεροβια/εβδομαδα),τα συμπληρωματα και η υπολοιπη διατροφη παρεμεινε ιδια.;)