PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπονδυλόλυση-Σπονδυλολίσθηση



thegravijia
16-08-09, 00:53
Σπονδυλόλυση-Σπονδυλολίσθηση

Ένα από τα συνηθέστερα αίτια χαμηλής οσφυαλγίας των νέων ατόμων στην εποχή μας και κυρίως όσων ασχολούνται με έντονες αθλητικές δραστηριότητες, είναι η σπονδυλολίσθηση ή σπονδυλόλυση. Περίπου το 10% των αθλητικών τραυματισμών αφορούν την σπονδυλική στήλη και από αυτούς το 25% των περιπτώσεων χαμηλής οσφυαλγίας είναι σπονδυλόλυση.

Η σπονδυλόλυση προκαλείται από τις συνεχείς και επαναλαμβανόμενες μικροκινήσεις καταπόνησης σε κάμψη και κυρίως σε έκταση της οσφυικής μοίρας της σπονδυλικής στήλης, οι οποίες επιτελούνται κατά την διάρκεια κοπιώδους εργασίας ή, συνηθέστερα, έντονης αθλητικής δραστηριότητας. Οι συνεχείς αυτές μικροκινήσεις, εφόσον επιτελούνται με μεγάλη συχνότητα και χωρίς μεσοδιαστήματα αναάπαυλας, προοδευτικά προκαλούν μικροκατάγματα λόγω κόπωσης στις αρθρικές αποφύσεις που συνδέουν τους σπονδύλους της οσφυικής μοίρας της σπονδυλικής στήλης. Αποτέλεσμα των μικροκαταγμάτων αυτών είναι η ολίσθηση προς τα εμπρός του σώματος του σπονδύλου επί του υποκέιμενου σπονδύλου, η οποία και συμπαρασύρει ολόκληρη την υπερκείμενη μοίρα της σπονδυλικής στήλης.

Η κλινική εικόνα της νόσου χαρακτηρίζεται από έντονο πόνο (με ιδιαίτερη ένταση σε ενήλικα άτομα) ο οποίος εντοπίζεται χαμηλά στην μέση αμέσως παρασπονδυλικά, 1 εκατοστό από την μέση γραμμή. Δομικές βλάβες πρέπει να αναζητούνται συνήθως μόνο όταν ο πόνος επιμένει περισσότερο από 2-3 εβδομάδες σε νεαρούς αθλητές. Για παιδιά και εφήβους ισχύει ότι όσο περισσότερο παραμένει αδιάγνωστη και αθεράπευτη μια χαμηλή οσφυαλγία, τόσο περισσότερο θα θα διαρκέσει η θεραπευτική περίοδος.

Η σπονδυλολίσθηση είναι μια ηλικιακά εξαρτώμενη πάθηση. Η θεωρία της συγγενούς ανωμαλίας έχει ήδη καταρριφθεί, αφού έχει διαπιστωθεί σχεδόν μηδενικό ποσοστό σπονδυλόλυσης για παιδιά κάτω των 5 ετών, ακόμα και σε πληθυσμούς υψηλού κληρονομικού κινδύνου. Δυστυχώς σε παιδιά 5½-6½ ετών , το μηδενικό ποσοστό ανέρχεται σε 5% με τα αγόρια να είναι διπλάσια από τα κορίτσια και με χαρακτηριστική την απουσία συμπτωμάτων. Πάντως, παιδιά 5-15 ετών θεωρούνται η ηλικιακή ομάδα με την μεγαλύτερη πιθανότητα ανάπτυξης σπονδυλολίσθησης λόγω της αυξημένης αθλητικής δραστηριότητας που παρατηρείται στις ηλικίες αυτές με πιο επικίνδυνα τα αθλήματα που περιλαμβάνουν άρση βαρών, στροφικές κινήσεις και κινήσεις υπερέκτασης της σπονδυλικής στήλης. Συγκεκριμένα, η πιθανότητα εμφάνισης σπονδυλόλυσης, με βάση πρόσφατα δεδομένα είναι: Καταδύσεις 66%, Άρση βαρών 36%, Παλή 33%, Γυμναστική 32%, Στίβος 22%, Ποδόσφαιρο 22%, γενικός πληθυσμός 5%.

Η διάγνωση της νόσου γίνεται με ακτινολογικό έλεγχο της οσφυικής μοίρας της σπονδυλικής στήλης, όπου τα πρώτα ευρήματα εμφανίζονται κατά την 2η-3η εβδομάδα από την έναρξη της νόσου. Πρωιμότερη διάγνωση της νόσου μπορεί να γίνει με εξέταση σπινθηρογραφήματος οστών με ραδιενεργό τεχνήτιο.

Η αντιμετώπιση της νόσου συνίσταται στην τοποθέτηση θερμοπλαστικού νάρθηκα στην μέση του ασθενούς, αυστηρή ανάπαυση και φυσιοθεραπεία για 3 εβδομάδες, μέχρι παρελεύσεως των συμπτωμάτων. Αργότερα, ο νάρθηκας γίνεται πιο λειτουργικός προκειμένου ο ασθενής να εργάζεται ή να αθλείται μετά την πάροδο 1½-3 μηνών. Τελικά ο νάρθηκας αφαιρείται 6 μήνες μετά την έναρξη της θεραπείας και επέρχεται οριστική ύφεση των συμπτωμάτων σε ποσοστό 88-90%, κάτι στο οποίο συμβάλλει και η σύγχρονη χορήγηση παυσιπόνων αντιφλεγμονωδών φαρμάκων καθώς και άλλα συντηρητικά μέτρα όπως πχ. η καταπολέμηση της παχυσαρκίας.

Συμπερασματικά, η σπονδυλολίσθηση θεωρείται καλοήθης νόσος αφού συνήθως έχουμε ταχεία ανακούφιση συμπτωμάτων χωρίς υποτροπές, ακόμα και με στοιχειώδη συντηρητική θεραπεία, ενώ η πρώιμη επαναδραστηριοποίηση βοηθά ιδιαίτερα τα άτομα που ασχολούνται με τον υψηλό πρωταθλητισμό.

thegravijia
16-08-09, 01:02
εχει ο αδερφος μου τον ενλογο προβλημα στη μεση του..
ξερει κανεις τι ασκησεις πρεπει να κανει?

ο γυμναστης του τον βαΖΕΙ στο πατωμα και κανει ραχιαιοι και κοιλιακοι.
οι κοιλιακοι οκ.,σωστο!
εγω εχω παρατηρησει οτι ραχιαιοι στο πατωμα δεν γινονται σωστα γιατι η μεση κανει κατι σαν καμπυλοτο τοξο.ενω αν κανεις σε μηχανημα μενει σταθεροι.

οι διαφωνιες που ειχα με τον γυμναστη του τωρα.
του ελεγα να τον βαλει σε μηχανημα για ραχιαιους και ελεγε οχι στο πατωμα πρεπει.ποιος εχει δικιο?

οταν του προτεινα να τον βαλει να κανει αρσεις θανατου και σκουοντ (χωρις βαρος -μονο την κινηση ή εστω με μια μικρη μπαρα ) ωστε να δυναμωσει η μεση του αυτος απαντησε αμεσως οχι και οτι καλυτερα να μην τις κανει ποτε αυτες τις ασκησεις .(μολις το ακουσα αυτο καταλαβα οτι ο τυπος δεν ξερει κ πολλα και ας το παιζει ειδικος.)

τεσπα ..αν ξερει κανεις ας πει τι ασκησεις να κανει ο bro μου για να δυναμωσει η μεση του...
να πω οτι ειναι 14χρονων ο αδερφος μου....

NASSER
16-08-09, 02:29
Πρωτα θα πρεπει να συμβολευτει εναν αθληατρο γιατι δεν γινεται να λεμε οκαθενας ξεκαρφωτα τη γνωμη του. Σιγουρα θα πρεπει να προβλεπουμε σε ασκησεις που δυναμωνουν τη μεση του. Απο αγνοια μπορει να το καταφερουμε ως ενα σημειο αλλα επειτα να του κανουμε ζημια. Επομενωςενας αθληατρος ειναι ο πιο καταλληλος.

Levrone
16-08-09, 20:18
ρε συ thegravijia εχουμε περισσοτερα στοιχεια για την περιπτωση του αδερφου σου?
δηλαδη τι βαθμου ειναι η σπονδυλολυση που παρουσιαζει? εχει κανει εξετασεις? γιατι κατι δε μου παει καλα με το οτι παει γυμναστηριο και κανει ασκεσεις που θα του πει ο γυμναστης και οχι ο φυσικοθεραπευτης.

εχετε ρωτησει γιατρο που σας το επετρεψε?

thegravijia
16-08-09, 22:36
ο βαθμος ειναι γενικα μη αξιολογησιμος αλλα τον ποναει τον πιτσιρικο κατα καιρους,..
o doctor ειπε να κανει κοιλιακους - ραχιαιους .(δεν νομιζω να ξερει κατι αλλο απο γυμναστικη:rolf: )

Μαρία
16-08-09, 23:03
ο βαθμος ειναι γενικα μη αξιολογησιμος αλλα τον ποναει τον πιτσιρικο κατα καιρους,..
o doctor ειπε να κανει κοιλιακους - ραχιαιους .(δεν νομιζω να ξερει κατι αλλο απο γυμναστικη:rolf: )

Σωστα προτεινε κοιλιακους-ραχιαιους γιατι ειναι οι στιλοβάτες μυες της σπονδυλικης.Οταν εχεις καλα γυμνασμένες αυτες τις μυικες ομαδες συγκρατουν καλυτερα την σπονδυλικη,δενουν την μεση και δεν εχεις και τόσο πόνο σε περιοδους ορθοστασίας κτλ.Τωρα για οτιδήποτε άλλη ασκηση και θεραπεια οτι πει ο γιατρος.

Levrone
16-08-09, 23:05
μη αξιολογησιμος βαθμος δηλαδη σχεδον ασημαντη κατασταση? σε ρωταω γιατι στη σπονδυλολυση (που εχει 5 βαθμους) απαιτειται και καποια θεραπεια. δεν ειναι τοσο απλη ιστορια. εκτος και αν οπως μου λες ειναι ψιλοασημαντη και μονο κατα καιρους εμφανιζεται.


ο γιατρος τι αλλες ασκησεις του χει επιτρεψει? καλα αν ημουν γυμναστης και εγω δε θα τον αφηνα να κανει σκουωτ και ιστοριες..ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!

ARISTOTELIS
18-08-09, 12:24
Επειδη έχω σπονδυλολυση, 2 πραγματακια...

Ο αθληατρος μου ειχε πει, κοιλιακους και ραχιαιους πολλους, κυριως τους ραχιαιους χωρις βαρη, στο εδαφος, ισομετρικες ασκησεις για αυτη την περιοχη βοηθανε, ξεχναμε καθισματα, squat, αρσεις θανατου κ.ο.κ. (μια φορα τον παρακουσα στις αρσεις και εμεινα μια εβδομαδα στο κρεβατι)

Όμως διαβασα στο αρθρο, εκει που καταληγει, οτι θεραπευεται, κάτι τετοιο δεν μου ειχε πει εμένα...:unsure: Το μονο που μου ειχε πει και ηταν κατηγορηματικός, ηταν να μην κανω ποτε γι αυτο τον λογο, εγχειρηση.... θα ειμαι χειροτερα μετα...:unsure:

Εν κατακλειδι και επειδη απο τοτε έχουν περασει και 6 περιπου χρόνια, εχω καποιες μέρες που με πιανει, αλλα σε γενικες γραμμες, το κραταω ακόμα με σωστη γυμναστικη, κοιλιακους, αποφυγή ασκησεων που το επιβαρυνουν (δυστυχως μια αγαπημενη ασκηση, τις αρσεις θανατου, την εχω ξεχασει :() και βλέπουμε....

alien.carmania
24-01-12, 20:33
εγω εχω σπονδυλολίσθηση 1 βαθμου.... εκανα 10 φυσιοθεραπιες πριν κανα 2 μηνες που με βοηθησαν πολυ, δεν μου εφυγε τελειως ο πονος αλλα οκ..... ο γιατρος που πηγα με ειπε τερμα η γυμναστικη και τα πηρα..! σε μερικες κινησεις ακομα εχω ενοχλησεις στα ποδια, τραβανε τα νευρα οχι πολυ αλλα ενταξη...! πειτε καμια γνωμη.......

billkap
07-09-12, 09:29
Καλημερα παιδια.... εχω και εγω σπονδυλοληση 1ου προς 2ου βαθμου τα εδω και 2 1/2 χρονια και ακρη δε βγαζω...
εχω επισκευτει 2 φυσιοθεραπευτες και 2 γιατρους... ποναω κατα περιοδους αρκετα, ειδικα το πρωι που ξυπναω
(πρωινη ακαμψια μου ειπε ο γιατρος... τεσπα,επαιζα αρκετο πινγκ πονγκ και μπασκετ... απο τοτε μου ειπαν τερμα ι γυμναστικη και τα αθληματα...εκανα συνολικα 4 σετ φυσιοθεραπειες (διαθερμιες,λασερ κ χειρομαλαξεις) σε διαστηματα 2 χρονωνκαι τωρα ξεκινω το 5ο.... ομως πηρα 10 κιλα πραγμα που με βαρυνει πολυ ..εδω και 3 βδομαδες ξεκινησα γυμναστηριο με αρκετους κοιλιακους και ραχιαιους στο μηχανημα ομως και αρκετο ποδηλατο κ ελληπτικο ... παραλληλα κανο χαλαρα οργανα... στηθος πλατη ποδια και χερια με λιγα βαρη μεχρι 15-20 κιλα(αναλογως) ειμαι 31 και βαρεθηκα να ποναω. Καμμια συμβουλη ψαχνω ....

sobral
07-09-12, 11:37
φίλε μου καλώς όρισες κατ' αρχήν.:welcome: Αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα πριν κανα 5άρι χρόνια (δεν θυμάμαι βαθμό όμως) οπότε σε καταλαβαίνω. Είχα φτάσει να πονάω ενώ γύριζα από το σούπερ μάρκετ κ κρατούσα τα ψώνια. Μου κάνει εντύπωση που σου είπε ο γιατρός, τέρμα η γυμναστική (σιχαίνομαι να ακούω αυτή την φράση όπως και την άλλη "θέλει ξεκούραση" από τους γιατρούς...). Εμένα μου πρότεινε περισσότερους κοιλιακούς-ραχιαίους -ενδυνάμωση του πυρήνα ουσιαστικά. Σιγά σιγά αρχικά χωρίς υπερεκτάσεις και μεγάλες ταλαντώσεις δούλευα πολύ πυρήνα και ότι ασκήσεις έκανα στα βάρη τις έκανα καθιστός ή ξαπλωμένος πάντα ακουμπώντας σε πάγκο ή μηχάνημα. Το πρόβλημα έφυγε δόξα το Θεό μετά από κάνα 6μηνο κ δεν μου εμφανίστηκε ξανά παρά μόνο στο στρατό (!) αλλά πέρασε μετά που χαλαρώσαμε πιο μετά.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
07-09-12, 11:43
@billkap:επιβαλεται να χασεις βαρος

billkap
07-09-12, 11:45
Eυχαριστω φιλαρακο μου.... Και εγω απορησα τοτε και καθισα και τον ακουσα σαν χαζος... η πλακα ειναι οτι ενω
ξυπναω με πονο μου περναει με τη προπονηση και καποιες διατατικες ασκησεις που κανω μετα το ζεσταμα και ασκησουλες που βρηκα στο ιντερνετ... δυστηχως πρεπει να σκασεις χοντρα λεφτα σε ιδιωτες για να ασχοληθουν σοωαρα μαζι σου... τωρα ψαχνω να βρω κανα αθλιατρο να παρω και απο εκει μια γνωμη...

billkap
07-09-12, 11:49
prepei eimai 181 . 94 kila
mexri prin 2misi xronia imoun 82-83 kg
idi exo ksekinisi diatrofi me ligous ydatantrakes kai polli proteini (kreas kirios) ...
elpizo mexri ta xristougenna kati na exo kanei sto thema varos...

Billy
04-10-12, 21:14
αρχικά περαστικά σε όλους που έχουν αυτό το πρόβλημα,

Θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα σχετικά με αυτόν τον τραυματισμό και συγκεκριμένα αν και πόσο πονάει όταν κάθεστε/σηκώνεστε από μια καρέκλα/πολυθρόνα. δηλ. αν πονάει κατά την κάμψη/έκταση της μέσης.

Επίσης αν ο πόνος ή γενικότερα το πρόβλημα σας κάνει να γέρνετε λίγο από την μία πλευρά, δηλ. μήπως ο πόνος μειώνεται αν γείρει το σώμα δεξιά ή αριστερά.
Αν μπορεί να επηρεάσει την βάδιση γενικότερα, δηλ. να επηρεαστούν τα νεύρα του ποδιού