PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσες ελξεις κανετε ?



stelios17
18-08-09, 13:33
Ποσες ελξεις κανετε ?

billys15
18-08-09, 14:06
0-5,συγκεκριμενα ειμαι καπου στις 3-4 :D

Polyneikos
18-08-09, 14:15
Τι εγινε ρε παιδια; Τις μετραμε; (Τις έλξεις που κανουμε εννοω....):green::green::turtle:

thegravijia
18-08-09, 14:25
0-5,συγκεκριμενα ειμαι καπου στις 3-4 :D

αμα χασεις κιλα θα βγαινουν αερας

Polyneikos
18-08-09, 15:31
12-15 ψηφισα,ως εκει είμαι εγω !

stelios17
18-08-09, 15:40
Και εγω ειμαι στις 0-5 .... :liftheavy:
Για την ακριβεια 4 αλλα με προσωπικο ρεκορ τις 6 ...!
Εχω ακομη πολυ δρομο μπροστα μου ...:weights:

Levrone
18-08-09, 16:41
σαν πρωτη ασκηση στην πλατη 8! 6-10 ψηφισα..

μηπως να λεμε και ποσα κιλα ειμαστε? 106

bb29
18-08-09, 16:46
0~1 :oops:

Μαρία
18-08-09, 16:49
Εγώ ψήφισα τις 6-10.Αυτη την εποχή βγαζω 6-7 γιατί έβαλα και κατι κιλάκια λόγω καλοκαιριού και ξεκουρασης!!!!!Σε κανα μήνα που θα εχω επανέλθει κάπως θα είμαι πάλι πιο άνετη!

TRIANTAFYLLOU
18-08-09, 18:25
εγω βαριόμουν να μετράω σίγουρα καμια 20 αλλα τώρα που δεν γυμνάζομαι σωστα και έβαλα και κιλα (γιατί στις έλξεις παίζει ρόλο το σωματικό βάρος 125 κιλα είμαι μπορεί και 123 τώρα ) 12-15 πιστεύω , η ειρωνεία είναι πως στο γυμνάσιο δεν με έπιανε κανένας απίστευτες επαναλήψεις αλλα ήμουν και κατηγορία φτερού θεόστεγνος οπότε δεν σήκωνα παραπανήσιο βάρος

anjelica
18-08-09, 18:55
0-5:banghead:

savage
19-08-09, 00:38
Λογικα Πολυνεικε εννοεις ελξεις με ανοιχτη λαβη.Βεβαια,το τι θεωρει κανεις ανοιχτη λαβη κ ποσο ανοιχτη,ειναι καπως σχετικο.Επισης σχετικη ειναι κ η εκτελεση της ασκησης.Τελος παντων αν υποθεσουμε οτι μιλαμε για ολο το ευρος κινησης,μεχρι να τεντωσουν τα χερια κ οι πλευρικοι στο κατεβασμα,τοτε αν θυσιασω την τεχνικη κανω γυρω στις 10 ελξεις.:weights:

NASSER
19-08-09, 02:47
Φτανω ανετα τις 15-20. Πολλες φορες εχω χασει και το μετρημα. Καποτε εκανα και ελξεις με ενα χερι αλλα εχω καιρο να το εξασκησω.

Polyneikos
19-08-09, 08:11
Λογικα Πολυνεικε εννοεις ελξεις με ανοιχτη λαβη.Βεβαια,το τι θεωρει κανεις ανοιχτη λαβη κ ποσο ανοιχτη,ειναι καπως σχετικο.Επισης σχετικη ειναι κ η εκτελεση της ασκησης.Τελος παντων αν υποθεσουμε οτι μιλαμε για ολο το ευρος κινησης,μεχρι να τεντωσουν τα χερια κ οι πλευρικοι στο κατεβασμα,τοτε αν θυσιασω την τεχνικη κανω γυρω στις 10 ελξεις.:weights:

Δεν είναι δικο μου το δημοψηφισμα,ο stelios το ανοιξε,προφανως με ανοικτη λαβη εννοεί,και εγω έτσι το κατανόησα !:toast:

KATERINI 144
19-08-09, 09:13
8-10, σε κατι τρελα νουμερα που βλέπω θέλω βίντεο αληταραδες :green:

stelios17
19-08-09, 11:32
Συγνωμη που δεν το διευκρινησα!

Ποσες ελξεις κανετε με ανοιχτη λαβη ?

anjelica
19-08-09, 21:07
8-10, σε κατι τρελα νουμερα που βλέπω θέλω βίντεο αληταραδες :green:

καλο...ε...

alextg
19-08-09, 22:16
15+ και θα παρω και video για τον Φωτη :P

anjelica
19-08-09, 22:26
ναι ναι θελουμε και εμεις βιντεο:turtle:

mantus3
19-08-09, 22:40
10 εως 14 αναλογα την μερα. με ανοικτη λαβη (λιγο ποιο ανοικτα απο τους ομους).
το κακο με τις ελξεις ειναι οτι οσο γρυγορα ανεβενει ο αριθμος τους αλλο τοσο γρυγορα κατεβενει.. θυμαμαι στον στρατο οπου μεσα στην σχολη κ μετα στο ΣΣΕΔ ειχα φτασει τις 18-20, στην δραμα τις 20-22 (κ με λιγο πισμα αντε κ 23) και στο κεαπ 5-6... κ ολα αυτα σε διαστιμα μονο 17 μηνων...

racingman
19-08-09, 23:29
με λαβη λιγο πιο ανοιχτη απο τους ομους,21 ρεκορ ακομα το θυμαμαι:green:
μπορω να κανω ελξεις πολυ γρηγορα αλλα μετα τις 10-15............
με το ενα χερι με το ζορι 2-3

Εχετλαίος
24-08-09, 23:49
4 Χ 10-12 αργές αυστηρές ως τέρμα κάτω έλξεις με τέρμα ανοικτή λαβή.
Πιστεύω πως αν κατέβω και μερικά κιλά (στα 85 ας πούμε) θα μπορέσω τουλάχιστον άλλες 2-3.

TRIANTAFYLLOU
25-08-09, 00:01
εγω ψέματα έγραψα εχω καιρό να κάνω και επειδή ήμουν 125 κιλά λέω χωρίς να δοκιμάσω 12-15 αλλα αυτό έλεγα χθες τον γιάννη και φωτη που ήρθαν χρυσούπολη ,δοκίμασα για πλάκα και εκανα 15 χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια που σημαίνει και παραπάνω μπορω , αλλα όταν είμαι 117 κιλα είμαι πιο άνετα ακόμη .

γι αυτό αν ξαναβρεθούμε με τα παιδια θα το κάνω και θα τραβάν βίντεο , αφού έχω την εντύπωση οτι στην πλάτη είμαι σαν κλάρκ ότι κιλά μου βάζουν τα σηκώνω η τροχαλία μου έχει 120 και κάνω επαναλήψεις με όλα :turtle:

Muscleboss
25-08-09, 00:05
ως ένα βαθμό εξαρτάται απο τη λαβή... 12-15 πιστέυω, μιλάμε όμως έως κάτω, όχι μισές που κάνουν κάποιοι. αν κάνω προπόνηση στις έλξεις τότε χτυπάω άνετα και μεγαλύτερα νούμερα.

ΜΒ

George22
25-08-09, 00:22
Ηλια ? Παναγιωτη ? Γενικα δεν κανετε ελξεις στις ημερες πλατης ? Προτιματε την τροχαλια ?

TRIANTAFYLLOU
25-08-09, 00:30
εγω όταν κάνω πλάτη ξεκινάω με τροχαλία και ανεβάζω και μετα στα βαριά κιλά κάνω 3 με 4 σετ έλξεις αλλα πάντα τέρμα κάτω και μέχρι το σαγόνι και ανοιχτή λαβή γιατί με κλειστή και αντίστροφα εκει βαριέμε να μετράω , γενικα στην πλάτη είμαι πολύ δυνατός και στον επικληνή στα άλλα νορμάλ

billys15
25-08-09, 03:22
γιατί με κλειστή και αντίστροφα εκει βαριέμε να μετράω

:lol::lol::lol:



Καποτε εκανα και ελξεις με ενα χερι αλλα εχω καιρο να το εξασκησω.


:shock:Αυτο πρεπει να ειναι ωραιο θεαμα παντως!

Geo84
25-08-09, 09:10
Ελξεις καμια τριανταριά, αντίστροφα κλειστά βαριέται να μετράει μέχρι το 100, με ένα χέρι, χωρίς χέρια... :unsure::unsure: :):)

Τι πάω και κάνω στο γυμναστήριο ρε γαμωτο :unsure::rolf:

Svein
27-08-09, 20:20
10 τώρα μετά από γράμμωση άμα βαρύνω πάλυ δεν ξέρω :P !

4RIS
07-09-09, 14:52
Εντάξει εγω κάνω 15-18 έλξεις (μέχρι κάτω) :D

kafros gate 7
10-09-09, 19:32
0-5 μονο.αρχικα δεν εκανα καμια.απο τοτε που αρχισα να γυμναζω τον πηχη που πιστευω βοηθαει πολυ στις ελξεις εκανα 5 ρεκορ...

scal
11-09-09, 04:27
Στο παλιο gym σε κάποια φάση είχα πορωθεί και έκανα και με βάρος, οπότε εφτανα καμιά 20 (χωρίς βάρος). Τώρα καμια 15 max..

Exci
11-09-09, 15:10
8, με βαρος 75κιλα :<

iwvi7
11-09-09, 15:57
0-5 Dηλ. 4 για να ακρυβολογούμε ....!:bbbiceps: Αλλά όσο πάω και δυναμώνω..:green:

kappadee
14-09-09, 22:57
1o σετακι 14. συνολο πριν ξεκολισω απο την μπαρα 50 και αλεσ 25-50 οταν τελειωνω την προπονιση.. το μονοζυγο το αγαπαω..
στοχος μου ειναι να φτανω τις 50 σωστες χωρις να χαλαω τεχνικη. \m/

kyriakos23
16-09-09, 00:21
ελξεις τι ειναι?
το ξερω γελιο ακουγετε...

KATERINI 144
16-09-09, 00:57
ελξεις στο μονόζυγο κυριακο.

Littlejohn
16-09-09, 02:27
εγω όταν κάνω πλάτη ξεκινάω με τροχαλία και ανεβάζω και μετα στα βαριά κιλά κάνω 3 με 4 σετ έλξεις αλλα πάντα τέρμα κάτω και μέχρι το σαγόνι και ανοιχτή λαβή γιατί με κλειστή και αντίστροφα εκει βαριέμε να μετράω , γενικα στην πλάτη είμαι πολύ δυνατός και στον επικληνή στα άλλα νορμάλ

Μπορείς να μου λύσεις μια απορία? Πως είναι δυνατόν σε έλξεις πλάτης στην κωπηλατική με ανοιχτή λαβή, στο πρωτό σετ ,να τερματίζω το μηχάνημα (κυριολεκτικά) να βγάζω full 8 επαναλήψεις ανετότατα και μετά στο δεύτερο σετ να μην μπορώ να πάω 30 κιλά για 5 reps? Και τούμπαλιν να ξεκινάω πυραμίδα, με πρώτο σετ τα 30, να τα βγάζω άνετα για άπειρα reps (κρατιέμαι όμως στα 12) και μετά δεύτερο σετ στα 50 να μη βγάζω όυτε τα μισά...
Είναι λες και άμα χαλαρώσω τους μύες της πλάτης μετά το πρώτο σετ, μετά ψοφάνε (ασχέτως κιλών)...

Με κλειστή λαβή είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα...

Fotis_Patra
16-09-09, 02:42
11-15 :bbbiceps:

TRIANTAFYLLOU
16-09-09, 02:57
Μπορείς να μου λύσεις μια απορία? Πως είναι δυνατόν σε έλξεις πλάτης στην κωπηλατική με ανοιχτή λαβή, στο πρωτό σετ ,να τερματίζω το μηχάνημα (κυριολεκτικά) να βγάζω full 8 επαναλήψεις ανετότατα και μετά στο δεύτερο σετ να μην μπορώ να πάω 30 κιλά για 5 reps? Και τούμπαλιν να ξεκινάω πυραμίδα, με πρώτο σετ τα 30, να τα βγάζω άνετα για άπειρα reps (κρατιέμαι όμως στα 12) και μετά δεύτερο σετ στα 50 να μη βγάζω όυτε τα μισά...
Είναι λες και άμα χαλαρώσω τους μύες της πλάτης μετά το πρώτο σετ, μετά ψοφάνε (ασχέτως κιλών)...

Με κλειστή λαβή είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα...

αν και δεν καταλαβα γιατι λες ελξεις πλάτης στην κωπηλατικη με ανοιχτη λαβή , κωπηλατική είναι άλλο και έλξεις ενοούμε άλλο .

αλλα το ίδιο είναι σημασία εχει το αποτέλεσμα και αυτό δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν το ένα είναι ότι μπορεί να γαλακτώνεις και μετα έρχετε το αίσθημα της κούρασης και δεν τραβάει η ομάδα , είναι θέμα συνήθειας και διατροφής όπου με τον καιρό θα αποκτήσης φυσική κατασταση όχι σε αντοχή αλλα στους μυς και δεν θα το παθαίνεις και ο αλλος λόγος όταν πέφτεις κατακόρυφα είναι εξάντληση έλειψη ενέργειας και ίσως και αμινοξέων , εγω ετσι παθαίνω αλλα δεν με απασχολεί γιατι δεν τρώω σωστα δεν γυμναζομε σωστα ούτε συμπληρώματα παίρνω .

εσυ αν δεν βάλεις όλα τα κιλα και δεν φτασεις οριακα μεχρι εξάντλησης στο σετ το επόμενο θα το κάνεις με τα ίδια κιλά εφόσον όπως λες και κατάλαβα το κάνεις τέρμα τότε μένεις απο καύσιμα η γαλακτώνεις γρήγορα και έχεις κατακόρυφη πτώση.

ενα άλλο παράδειγμα για κάποιον που είναι φούλ ενέργεια εκει που βλέπεις φτάνει στην κόπωση και λές θα μείνει τώρα συνεχίζει και συνεχίζει , ενω σε άλλη περίπτωση πέφτει μια κι έξω


αυτα πρέπει να τα βλέπεις και σε βάθος χρόνου κάνοντας διατροφή να μην υπάρχει κάποια έλειψη στον οργανισμό , ενα παραδειγμα σε έναν άλτη που ετοιμαζόταν για πανευρωπαικό τον είχα ανεβάσει πολύ με απλα πράγματα σε συνενόηση με τον προπονητή του και επαιρνε σίδηρο συμπλήρωμα και τον είχα δώσει και σπιρουλίνα γιατί είχε πρόβλημα αναιμίας και έλεγχε τον σίδηρο του αιματολογικα .

εγω επέμενα να ξανακάνει εξετάσεις ανα δυο με τρεις εβδομάδες αυτοί τίποτε μου λέει ο προπονητης ηλία πρωτο άλμα στον θεό δεύτερο πολύ καλά τρίτο δεν μπορεί να ξεκολήσει απ την γή λέω ο σίδηρος έπεσε δεν εχει και φεριτίνη κάντε εξετάσεις αυτοί τον χαβά τους και πλησίαζαν οι αγωνες αφου η κατασταση χειροτέρευε λεω ο σίδηρος πέφτει απο την προπόνηση και επειδή είστε φούλ τωρα πέφτει πιο γρήγορα , έτσι 2 εβδομαδες πριν τους αγωνες εκαναν εξετάσεις και βλέπουν τίποτε καθόλου σίδηρος , πραγμα τραγικό για αθλητη .

και τι κάνουμε τωρα μου λέει λέω τωρα δεν γίνετε τίποτε ΄μόνο αυτό που δεν ήθελα ενδοφλεβια σίδηρο και έτσι και εγινε και κατόρθωσε και πήγε με τα χίλια ζόρια και πήγε και καλά , γι αυτό έχε υπόψιν αν γενικότερα έχεις τετοιο πρόβλημα και αυτό

Littlejohn
16-09-09, 12:14
Ναι εκ παραδρομής έγραψα έλξεις πλάτης...

Στις άλλες μυικές ομάδες δεν παρουσιάζω κανένα πρόβλημα, μάλιστα κάθε εβδομάδα ανεβάζω κιλά...:weights:

Ίσως γαλακτώνω όπως λες, αλλά αυτό δεν εμφανίζεται μαζί με ``κάψιμο`` και κούραση? Εγώ κάψιμο δεν νιώθω, ούτε κούραση, είναι σαν να κλειδώνουν απλά οι μύες...

Για έλλειψη σιδήρου, για να σου πω την αλήθεια, δεν το έχω κοιτάξει ακόμα.

:welcome::welcome:

Lasen
16-09-09, 14:42
LittleJohn κατι παρομοιο με αυτο που λες ειχα παθει και εγω.
Ειχα προπονηση στηθους και μετα το ζεσταμα μπαινω για οριζοντιο πιεσεις με τα κιλα που βαζω για να βγαλω 12 επαναληψεις , ενω τα κιλα αυτα τα ειχα για 14 επαναληψεις σιγουρα.Ξεκιναω το σετ και εκει που ειμαι ανετος στην 8η επαναληψη κολλαω και μου παιρνει ο βοηθος τα κιλα.
Ε να μην τα πολυλογω το ιδιο εγινε και στα υπολοιπα σετ και στην επομενη ασκηση.
Να σου πω την αληθεια το θεωρησα σαν σημαδι υπερπροπονησης,αλλα συνεχισα κανονικα τις αλλες μερες χωρις προβλημα.Την επομενη βδομαδα που πηγα να ξανακανω στηθος το προβλημα ειχε εξαφανστει.Δεν θυμαμαι να αλλαξα τιποτα ουτε στη διατροφη μου , ουτε γενικα στον τροπο ζωης μου.

flame
17-09-09, 10:35
και εγω παιδια καπου στις 6-10 ειμαι αλλα δεν κανω ελξεις γενικα
αλλα μπορω να κανω και με το ενα χερι καπου στις 6 με δυσκολία
Οταν λεω με το ενα χερι εννοω οτι βαζω το ενα στο μονόζυγο και το αλλο στον καρπο και τραβαω

kappadee
17-09-09, 14:50
και εγω παιδια καπου στις 6-10 ειμαι αλλα δεν κανω ελξεις γενικα
αλλα μπορω να κανω και με το ενα χερι καπου στις 6 με δυσκολία
Οταν λεω με το ενα χερι εννοω οτι βαζω το ενα στο μονόζυγο και το αλλο στον καρπο και τραβαω
flame δεν ειναι σωστο αυτο που κανεις. παλι με 2 χερια σηκωνεσαι και ειναι επιπονο για τους καρπους σου in a long term.. αν θελεις να καταφερεις να κανεις με ενα χερι, καλη ασκηση για αρχη ειναι οι διαγωνειες ελξεις με τις παλαμες να κοιτανε πρως τα εξω. ξεκινα με ενα ανοιγμα χεριων που σε βολεβει και σιγα σιγα μεγαλωνε την αποσταση αναμεταξυ τους. οσο πιο μεγαλο ανοιγμα εχεις τοσο πιο δυσκολη γινεται η ασκηση και πιο αποτελεσματικη. καλη διασκεδαση ;)

Bulky
30-10-09, 11:28
Επέλεξα 6-10,καποτε που ημουν πιο ελαφρυς εφτανα μεχρι 12,τώρα με αυστηρη τεχνικη εως 10.

StefPat
24-07-10, 13:33
Παιδιά, σήμερα έκανα σχεδόν πρώτη φορά στο δικό μου μονόζυγο μετά από χρόνια, κι έκανα 5 επαναλήψεις!

(πριν 30λεπτά μου ήρθε κι το έβαλα!)

Να χαίρομαι; :turtle:

panosdive
24-07-10, 17:12
0-6 110κιλα ειμαι

silk
24-07-10, 18:30
πλεον που εκανα χτες χτυπησα στο πρωτο σετ 18.αλλα ειχα κανει κ τροχαλια πριν.πιο παλια εκανα πιο πολλες μιας και εβαζα κιλα κ τραβαγα κ πιο πολυ.
αν την κανω πρωτη ασκηση δεν εχω ιδεα.ισια λαβη ειναι που με σκιζει και με πριζει απιστευτα.

Silver
24-07-10, 18:55
Ναπω 10-15 :-) χεχεχε

mike1987
02-09-10, 01:28
Ναπω 10-15 :-) χεχεχε

κανω 159 επαν. και εκοψα τον υδατανθρακα για να βγαλω 160.. χαχαχαχαχαχαχχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::green::green::green::green::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps::banana::banana::banana::banana::banana::banana::banana::banana::cursing::cursing::cursing::cursing::cursing::cursing::cursing::cursing::cursing::bodybuilder1::bodybuilder1::bodybuilder1::bodybuilder1::bodybuilder1::bodybuilder1::bodybuilder1::bodybuilder1::bodybuilder1::hantel::hantel::liftheavy::liftheavy::liftheavy::rifle::rifle::rifle::rifle::bblifthard::bblifthard::bblifthard::bblifthard::bblifthard::bblifthard::bblifthard::thumbdown::thumbdown::thumbdown::thumbdown::spank::spank::spank::spank::box::box::box::box::box::box::squat::squat::squat::squat::bodybuilder2::bodybuilder2::bodybuilder2::basket::basket::basket::basket::lift2hand::lift2hand::lift2hand::awesome::awesome::nana::nana::nana::inandout::rolleyes::cool::drunken::idea::shoot::shoot::shoot::shoot::shoot::shoot::rifle::rifle::rifle::rifle::rifle::rifle::rifle::rifle::rifle::food::food::food::food::food::food::jason::doh::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::sneaky::eleph::eleph::eleph::chinese::chinese::chinese::tongue::tongue::tongue::tongue::turtle::turtle::turtle::turtle:

beefmeup
02-09-10, 01:32
νταξ το πιασαμε οτι ηταν αστειο,δεν χρειαζονται υπερβολες..

jGod
02-09-10, 01:51
οταν λεμε 11-15..εννοουμε σε ενα σετ ?
εγω πανω κατω κανω 4σετ των 9-10 ..αν κανω ενα σετ μεχρι τερμα κοπωσης πιστευω κανω 14-15 .

katerini την αλλη βδομαδα (γιατι εκανα σημερα πλατη) θα βαλω τον τεφαατζη να βγαλει βιντεο.ετσι κιαλλιως αυτος ουτε να σηκωθει δεν μπορει στο μονοζυγο..

Qlim4X
02-09-10, 02:04
6-10 περσυ στον ογκο με 94 κιλα.

TEFAAtzis
02-09-10, 02:09
οταν λεμε 11-15..εννοουμε σε ενα σετ ?
εγω πανω κατω κανω 4σετ των 9-10 ..αν κανω ενα σετ μεχρι τερμα κοπωσης πιστευω κανω 14-15 .

katerini την αλλη βδομαδα (γιατι εκανα σημερα πλατη) θα βαλω τον τεφαατζη να βγαλει βιντεο.ετσι κιαλλιως αυτος ουτε να σηκωθει δεν μπορει στο μονοζυγο..

τι κακιες λες παλι ρε αλητη για μενα???Ποιος δεν μπορει να σηκωθει???9 ελξεις τις εχω χαλαρα πρωτο σετακι;)

sogoku
02-09-10, 02:18
Εχω βελτιωσει τα παντα στην πλατη σε ολες τις ασκησεις παιζω 'καλα΄κιλα αλλα ελξεις μαπα.Ξεκινησα απο μιση και μετα απο 7 μηνες κανω 3 με 4 καλες.

just chris
02-09-10, 08:33
4 σετ των 6-10 επαναληψεων κ ειμαι 105 κιλα...

nasos
05-09-10, 08:48
4 σετ των 8 με 10 για να βγαλω κ το υπολοιπο προγραμμα.