PDA

Επιστροφή στο Forum : Προθέρμανση



Svein
20-08-09, 19:31
Κάνετε προθέρμανση πριν τα βάρη και αν ναι τι????πόση ώρα διαρκή????

bb29
20-08-09, 21:13
Πάντα κάνω λίγες διατάσεις πριν και μετά την οποιαδήποτε γυμναστική κάνω. Αν αυτό εννοείς προθέρμανση τότε ναι.

Levrone
20-08-09, 21:26
διτασεις πριν τη γυμναστικη? οταν οι μυες ακομη ειναι κρυοι? χμ...

Svein
20-08-09, 21:45
Πάντα κάνω λίγες διατάσεις πριν και μετά την οποιαδήποτε γυμναστική κάνω. Αν αυτό εννοείς προθέρμανση τότε ναι.

τι διάτασης για δείξε καμια φωτό άμα βρείς....!!!

bb29
20-08-09, 21:56
τι διάτασης για δείξε καμια φωτό άμα βρείς....!!!

http://mylife2day.files.wordpress.com/2008/10/graphic_stretches.jpg

bb29
20-08-09, 21:58
διτασεις πριν τη γυμναστικη? οταν οι μυες ακομη ειναι κρυοι? χμ...

Πριν την γυμναστική δεν κάνω έντονες και διαρκούν λίγα δευτερόλεπτα.

KATERINI 144
20-08-09, 21:58
διτασεις πριν τη γυμναστικη? οταν οι μυες ακομη ειναι κρυοι? χμ...αυτο το διαβάσατε?!

Μαρία
20-08-09, 23:00
Για να κανεις διατάσεις πρέπει να εχει ζεσταθεί κάπως το μυικο,αμα κανεις διατάσεις κρύος υπάρχει πιθανότητα τραυματισμου λόγω τραβήγματος της μυικής ομαδας να κανει συσπαση ο μυς,η σωστή σειρα είναι ζέσταμα διατασεις κυρίως πρόγραμμα και αποθεραπεια!

savage
21-08-09, 00:31
Εγω τρεχω στο διαδρομο 5 λεπτα στο 7,5 για να κυκλοφορησει λιγο το αιμα κ μετα κανω παντα 10 λεπτα διατασεις κ τουλαχιστον 2 σετ ζεσταματος με ελαφρα βαρη.

vAnY
21-08-09, 10:24
..εγω παλι δεν κανω καθολου ζεσταμα, βουρ στα μηχανηματα μολις μπαινω στο γυμναστηριο...:rolf::lol::lol::lol:.... αλλα δεν μου ηταν ποτε προβλημα...:green:

Levrone
21-08-09, 10:55
..εγω παλι δεν κανω καθολου ζεσταμα, βουρ στα μηχανηματα μολις μπαινω στο γυμναστηριο...:rolf::lol::lol::lol:.... αλλα δεν μου ηταν ποτε προβλημα...:green:

αν οι μυες σου ειχαν φωνη θα τους ακουγα ως εδω να κλαινε και να οδυρονται!!! :P

Polyneikos
21-08-09, 11:28
Παιδια το χειρότερο είναι να ξερεις τι πρέπει να κανεις και να μην το κανεις...Εγω διαδρομο για αρχη (λαθος μου) τον εχω καταργησει χρόνια,διατασεις μόνο σε πόδια(αυτα τα φοβαμαι λόγω τραυματισμων),και κατευθειαν ένα σετ ζεσταμα και βουρ στον πατσα !!Βεβαια η προπονηση μου πάντα είναι πυραμίδα,οπότε δεν βουταω στα βαθια και οι μυς προσαρμόζονται...Πρεπει όμως σε αυτα να μην είμαστε παρορμητικοι και να κοιταζουμε σε βαθος,οι΄πόνοι και οι τραυματισμοι λειτουργουν συσσωρευτικα με τα χρόνια,οπότε είναι καλή η πρόληψη.

Levrone
21-08-09, 11:36
μα το θεμα ειναι και πρακτικο. δηλαδη πως θα μπεις στα βαρη αν δεν εχει κυκλοφορησει λιγο το αιμα? εγω οταν εχω στηθος ξαπλωνω στον παγκο, παιρνω τη μπαρα αδεια και κανω γρηγορες καμια 15αρια επαναληψεις..περιμενω λιγο, και μετα ξανα το ιδιο..και μετα αλλη μια το ιδιο με αδεια παντα μπαρα και μετα θα μπω..ποσο θελει ολο αυτο 6 λεπτα? κυκλοφορει ομως το αιμα σε ωμους, χερια στηθος και μπαινεις στην ασκηση και εισαι τζετ!

Svein
21-08-09, 12:16
Εμενα πάντως ο γυμναστής μου είπε λίγο διάδρομο και να μην μπαίνω άμεσος με πολλά βάρη !!!Ισχιει????ι βλακιες????

Polyneikos
21-08-09, 12:22
Iσχυει !!

vAnY
22-08-09, 08:44
:Pδεν κανω προθερμανση σε διαδρομο, αεροβια κανω παντα μεταξυ 30-45 λεπτα στο τελος μετα τα βαρη.
Αν προθερμανση εννοειτε σε μια ασκηση (πχ πιεσεις παγκου)να κανεις ενα σετ με λιγα κιλα και μετα να προσθετεις, τοτε ναι ετσι κανω κι εγω :)...αλλα διατασεις και διαδρομο πριν τα βαρη τα βαριεμαι αφορητα:unsure: ξερω δεν ειναι ο,τι καλυτερο....(ισως το πληρωσω αργοτερα) αλλα ως τωρα δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο τον τροπο εκγυμνασης:turtle:

flowin_through
22-08-09, 13:16
Καλα κανεις. Και εγω ετσι κανω. Δεν θα το πληρωσεις. Οταν γυμναζεις μια μυικη ομαδα τη φορα τοτε 1-2 σετ με λιγα κιλα σε ασκηση αυτου του σημειου αρκει. Ζεσταθηκε αμεσως και εφυγες. Το τρεξιμο πριν, εχει επιδραση στην επιδοση και στον καταβολισμο μυων. Για μεγιστο ογκο δε μπορεις να τρεχεις και με οτι σου μενει να πας μετα για βαρη...

Exci
22-08-09, 13:20
Καλα κανεις. Και εγω ετσι κανω. Δεν θα το πληρωσεις. Οταν γυμναζεις μια μυικη ομαδα τη φορα τοτε 1-2 σετ με λιγα κιλα σε ασκηση αυτου του σημειου αρκει. Ζεσταθηκε αμεσως και εφυγες.
Σωστα αυτα που λες αλλα το "αμεσως" ειναι σχετικο. Στα μεγαλα κιλα δεν μπορεις να κανεις στα πεταχτα προθερμανση.

flowin_through
22-08-09, 15:39
Τα μεγαλα κιλα δεν τα βαζεις κατευθειαν. Ανεβαινοντας πας.

Polyneikos
22-08-09, 16:05
Το τρεξιμο πριν, εχει επιδραση στην επιδοση και στον καταβολισμο μυων. Για μεγιστο ογκο δε μπορεις να τρεχεις και με οτι σου μενει να πας μετα για βαρη...

Καλα,όταν λεμε τρεξιμο στην αρχή δεν εννουμε γρήγορο ούτε διαρκειας,μαξιμουμ 10 λεπτα,ζεσταινεσαι και μπαινεις πολύ ομαλα μετα,δεν πεφτει το γλυκογόνο σου από αυτη την διαδικασία ούτε καταβολίζονται οι μυς...Υπερβολικο.

Μαρία
22-08-09, 16:47
Καλα,όταν λεμε τρεξιμο στην αρχή δεν εννουμε γρήγορο ούτε διαρκειας,μαξιμουμ 10 λεπτα,ζεσταινεσαι και μπαινεις πολύ ομαλα μετα,δεν πεφτει το γλυκογόνο σου από αυτη την διαδικασία ούτε καταβολίζονται οι μυς...Υπερβολικο.


+100000 :thumbup::thumbup::thumbup:

kappadee
13-09-09, 00:40
απο bb μπορει να μην ειμαι ιδικος αλα κατι κατεχω απο γυμναστικη. οι διατασεις πριν την γυμναστικη ειναι ΑΠΑΡΕΤΗΤΕΣ. υπαρχουν 2 ειδων διατασεις. οι δυναμικες και οι στατικες. πριν την προπονιση εκτελουμε τις δυναμικες που μας bοhθανε να 3υπνησουμε εγγεφαλικα σωματικα και νευρικα μιας και αρχιζει η καρδια να τροφοδοτει με περισσοτερη πιεση αιμα στο σωμα μας.

παραδειγματα δυναμικων διατασεων:
για τον κορμο >

0UliNrfdyio

για τα ποδια >

OK6kghPlyTI

καλο θα ηταν να εκτελουνται αυτες οι ασκησεις το πολυ μεσα σε 5 λεπτα (ειναι απιστευτο ερεθισμα για το νευρικο συστημα)

στο τελος της προπονισης (ενω χτυπατε το σεικερ σας) τελειωνετε την προπονιση με στατικες διατασεις

jZgNTOp8Wlk
για να τεντωσετε τους σφυγμενους απο το σοκ της προπονισης μυες σας, να αποφυγετε το 50% του πονου του πιασηματος της επομενης μερας και να χαλαρωσετε το μυαλο σας.
οι μυες σας θα σας ευγνομονουν ;)

iwvi7
13-09-09, 16:43
Zέσταμα κάνω γύρω στο 10΄ ελλειπτικό ή step . Διατάσεις πλέον κάνω μόνο στο τέλος της προπόνησης,..Κάπου είχα διαβάσει ένα άρθρο (ή έρευνα δε θυμάμαι ακριβώς ) πως όταν κάνεις διατάσεις πριν την προπόνηση με βάρη η δύναμη σου είναι μικρότερη..Θα ψάξω μήπως το βρώ, πειραματήστικα και νομίζω ότι παίζει λίγο να ισύει...

beefmeup
19-11-16, 23:19
καποια ποστ μεταφερθηκαν εδω

Αποθεραπεια μετα την προπονηση (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?35184-%CE%91%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7)