PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεση! Εμεινα ακινητος.



George22
23-08-09, 21:10
Εχθες επλενα το αυτοκινιτο , και ετσι οπως ετριβα τις ζαντες παω να σηκωθω και ΒΑΜΜ! Εμεινα εκει !! Δε μπορουσα να κινηθω για κανενα 20 λεπτο . Χαμηλα κατω στην μεση ενιωθα τρομερο πονο οποια κινιση και αν πηγαινα να κανω.

Αφου μπορεσα να καθησω λιγο και να χαλαρωσει , παρολα που πονουσα ακομα πολυ πηγα στο νοσοκομειο για να με δει γιατρος. Εκανα ακτινες και ολα αυτα και δεν βρηκε να εχω παθει καποια ζημια εκτος απο το εξης. ( Οι σπονδυλοι μου απηχαν κανονικα ο ενασ απο τον αλλον εκτος απο εναν προς τα κατω οπου ο χονδρος ειχε φαγοθει !! )

Του ειπα οτι κανω αρσεις θανατου και σκουοτς και τα λοιπα και αρχισε να λεει πως αν θες να καταστραφεις συνεχισε να κανεις τετοια κτλ κτλ .....

Τι λετε να κανω ? Να παω να με δει επαγγελματιας αθλειατρος η θα μου πει τα ιδια ?
Τα νευρα μου ... πανω που ολα πηγαιναν καλα ....

Να προσθεσω επισης πως μου ειπε να αποφευγω την ορθοστασια , ενω η δουλεια μου ειναι να δουλευω πορτα σε μαγαζι.... θα κλαψω :(((((

Μαρία
23-08-09, 23:39
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας σε αθλίατρο να πάρεις μια πιοσφαιρική και εμπεριστατωμένη άποψη που θα σε καλύψει.
Τώρα για αυτό που έπαθες στην μέση να φανταστώ ότι ήσουν σκυφτός με την μεση και όχι με τα πόδια λυγισμένα πράγμα που καταπονεί την μέση και είναι και λάθος στάση σωματος(στο σκύψιμο).Σε λουμπάγκο παραπέμπει όπο μπορεί να το πάθει ο καθένας από κακή σταση του σώματος αν είναι ετσι δεν είναι και τόσο σοβαρο.Έχω δει αθλήτρια στίβου να έχει σκύψει για διατάσεις(ζέσταμα) και να μένει επιτόπου,να μην μπορεί να σηκωθεί μέχρι που ήρθε ο φυσικοθεραπευτής της έκανε μια μυοχαλαρωτική και οκ.Καλό θα ήταν πάντως μια πιο επιστημονική άποψη απο ειδικευμένο γιατρο!:)

flowin_through
23-08-09, 23:56
Ναι δεν ειμαστε γιατροι, αλλα αυτος δεν ξερω τι αλλο ειπε, παντως δεν ειπε και τπτ. Τα νοσοκομεια ετσι οπως υπολειτουργουν, μονο ακτινες ξερουν να βγαζουν. Εδω θελει και μαγνητικη τομογραφια. Ειναι πολυ πιθανο να ειναι μυικος πονος, οποτε παρε voltaren χαπακια και σε 2 βδομαδες θα εισαι ενταξει. Πηγαινε σε μαχιμο γιατρο (στο ΚΑΤ ή σε καποιον αλλο που δε βλεπει μονο γερους με σπασιματα απο πεσιμο και απο *εσιμο).

billys15
24-08-09, 04:56
Καλη αναρρωση σου ευχομαι Γιωργο! Παντως αυτες οι καμψεις του κορμου ειναι πολυ επικινδυνες,την εχω παθει κι εγω,ευτυχως οχι τοσο σοβαρα.

vAnY
24-08-09, 08:25
:turtle: καλη αναρρωση Γιωργο !! αλλη φορα να προσεχεις με τις αρσεις θανατου...:(

bb29
24-08-09, 09:40
Δεν ξανα πλένω αμάξι μόνος μου !!! :P Καλή ανάρρωση φίλε !! :)

George22
24-08-09, 10:13
Χιλια ευχαριχτω παιδια . Σημερα ξεκιναω και παλι γυμναστηριο μετα απο 2 weeks off μιας και ηταν κλειστο για διακοπες .
Θα ενημερωσω με τα αποτελεσματα . :liftheavy:

TRIANTAFYLLOU
24-08-09, 19:46
αυτή η στένωση που υπάρχει εμποδίζει τίς μεγάλες κλήσεις σκυψίματα και τέτοια λόγω του ότι τρίβονται μεταξύ τους οι σπόνδυλοι , αυτό μπορεί και να προυπήρχε απλα και πρόβλημα να έχει κάποιος η κάποιο γενετικό η απο οπουδήποτε αλλου να το πάθει στην προπόνηση θα εμφανιστεί και σίγουρα η κάθετη επιβάρυνση με συγχρόνως σκύψιμο μπορεί να επιδεινώσει την κατάσταση , αλλα δεν σημαίνει ότι χαθηκαν όλα και δεν μπορείς να γυμναστείς , ίσα ίσα τώρα πρέπει να κάνεις πράγματα να έχεις σε καλή κατασταση την μέση σου και δυνατούς κοιλιακούς και ραχιαίους .

το καλύτερο που έχεις να κάνεις ενα παραπεμτικό απο γιατρό αν έχεις ασφάλεια και να κάνεις μια μαγνητική να έχεις καλύτερη άποψη και διάγνωση .

αλλα αυτα μπορεί ο καθένας να τα πάθει σε κάποια φάση χωρίς να εχει κάποια πάθηση , πολλες φορές μπορεί να πισστεί κάποιο νεύρο και να φερει πόνο και ακινησία αυτα είναι αναστρέψιμα .

απλα για να θεραπεύσεις κάτι πρέπει να έχει γίνει σωστή διάγνωση και η μαγνητικη είναι πιο σίγουρη

LoneWolf
26-08-09, 16:23
Σου ευχομαι καλη αναρρωση φιλε μου . Σημερα μετα την επιστροφη στο γυμναστηριο ακολουθησα την δευτερη μερα του προγραμματος μου http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5337 .
Εκανα στην αρχη 60 ραχιαιους και μετα βυθισεις παγκου και μετα πηγα για αρσεις θανατου πρωτη μου φορα.. στην αρχη εβαλα 5 και 5 , απο το σπιτι μου ειχα ψαξει τις τεχνικες και τι πρεπει να προσεχω οταν ακολουθω αυτη την ασκηση, εκανα το πρωτο σετ και στα 2 τελευταια εβαλα συνολικα 10 και 10. τελιωσα και τις υπολοιπες ασκησεις και πηγα στα αποδυτηρια ωσπου ενιωσα να τρεμουλιαζει η μεση μου και ενιωθα αδυναμια αλλα μπορω να περπατισω μια χαρα απλα νιωθω λιγη κουραση οταν ειμαι ορθιος για πολυ ή οταν σηκωνω κατι. Μηπως ειναι σοβαρο ή απλα ειναι η κοπωση απο τις ασκησεις? Και να συνεχισω αρσεις θανατου ή να κανω καμια αλλη ασκηση?
Το πρωτο μου βημα παντως θα ειναι να δυναμωσω την μεση μου με κοιλιακους και ραχιαιους γτ κακα τα ψεματα τα παραμελω καπως , αρχησα και πριν 2 μερες γυμναστηριο....
(Συγγνωμη που εγραψα στην ενοτητα αυτη αλλα θεωρησα πως θα ηταν ασκοπο να ανοιξω και αλλο θεμα:unsure:)

flowin_through
26-08-09, 17:50
Μην αγχωνεσαι, ειναι φυσικο. Αλιμονο αν μετα απο ασκηση δεν εισαι πιασμενος, σημαινει οτι δεν εκανες τιποτα. Οι αρσεις θανατου ειναι αναντικαταστατες. Κανουν δουλεια, οπως το squat για τα ποδια. Οι ραχιαοι (η ασκηση) ωχριουν μπροστα στις αρσεις. Ειναι σα να σου δινουν Ferrari και να λες : ασε θα παω με πατινι...
Συνεχισε και μη φοβασαι. Μονο με δυνατο κορμο θα διναμωνει και το υπολοιπο σωμα..

LoneWolf
26-08-09, 18:37
Οντως εχεις δικαιο , ετσι κι αλλιως μου περναει ηταν θεμα χρονου και ηθελα ξεκουραση ευχαρηστω για την βοηθεια σου:toast:

drago
29-08-09, 10:34
Σου ευχομαι καλη αναρρωση φιλε μου . Σημερα μετα την επιστροφη στο γυμναστηριο ακολουθησα την δευτερη μερα του προγραμματος μου http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5337 .
Εκανα στην αρχη 60 ραχιαιους και μετα βυθισεις παγκου και μετα πηγα για αρσεις θανατου πρωτη μου φορα.. στην αρχη εβαλα 5 και 5 , απο το σπιτι μου ειχα ψαξει τις τεχνικες και τι πρεπει να προσεχω οταν ακολουθω αυτη την ασκηση, εκανα το πρωτο σετ και στα 2 τελευταια εβαλα συνολικα 10 και 10. τελιωσα και τις υπολοιπες ασκησεις και πηγα στα αποδυτηρια ωσπου ενιωσα να τρεμουλιαζει η μεση μου και ενιωθα αδυναμια αλλα μπορω να περπατισω μια χαρα απλα νιωθω λιγη κουραση οταν ειμαι ορθιος για πολυ ή οταν σηκωνω κατι. Μηπως ειναι σοβαρο ή απλα ειναι η κοπωση απο τις ασκησεις? Και να συνεχισω αρσεις θανατου ή να κανω καμια αλλη ασκηση?
Το πρωτο μου βημα παντως θα ειναι να δυναμωσω την μεση μου με κοιλιακους και ραχιαιους γτ κακα τα ψεματα τα παραμελω καπως , αρχησα και πριν 2 μερες γυμναστηριο....
(Συγγνωμη που εγραψα στην ενοτητα αυτη αλλα θεωρησα πως θα ηταν ασκοπο να ανοιξω και αλλο θεμα:unsure:)

ετσι ειναι φιλε αλλοι δεν μπορουν να περπατησουν καθολου για κανα 5λεπτο.

θα πρωτεινα τις αρσεις θανατου να τις κανεις στην αρχη.

σχετικα με το original θεμα. αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι αν δεν βγαλεις μαγνητικη δεν ξερεις τι παιζει. οι πλακες ειναι για τον πουτ...

ειναι τεχνολογια πρωτου παγκοσμιου πολεμου καο απορω γιατι υπαρχει ακομα. η πλακα θα δειζει αν εχει φυγει κανας σπονδυλος κλπ. χοντροκομαρες δλδ. αν συνεχιστει η κατασταση θα πρεπει οπως σου ειπαν να δεις καλο αθληατρο, ο οποιος κατα 99.9% θα σε στειλει για μαγνητικη

George22
29-08-09, 16:38
Την Δευτερα που περασε δεν εκανα αρσεις θανατου για να μην την επιβαρεινω μετα απο αυτο που επαθα .
Τωρα ειμαι μια χαρα καμια ενοχληση.
Μευαυριο θα κανω παλι αρσεις κανονικα. Το θεμα ειναι να φορτωσω οσα κιλα εκανα που σε πριζει σε ολο το σωμα που νιωθεις οτι θα σκασουν ολα που η τεστοστερονη χτυπαει κοκινο ? Η να μεινω σε λιγα κιλα ισα ισα για την αιματωση ???

flowin_through
29-08-09, 17:13
Το θεμα ειναι να φορτωσω οσα κιλα εκανα

Αυτο.
Αρκει να μπορεις.

psv
03-09-09, 03:14
Οπως σου ειπαν και οι flowin,triantafyllou θα σου προτεινα να κανεις μια μαγνητικη,αλλα αφου λες οτι εισαι ενταξει,τι να πω...

Απλα για να ξερεις κι εγω ειχα παθει κατι παρομοιο και οι ακτινες δεν εδειξαν τιποτα,αλλα η μαγνητικη εδειξε δισκοπαθεια...Σου ευχομαι τα καλυτερα και παντα γερος να'σαι!

mantus3
03-09-09, 13:10
Την Δευτερα που περασε δεν εκανα αρσεις θανατου για να μην την επιβαρεινω μετα απο αυτο που επαθα .
Τωρα ειμαι μια χαρα καμια ενοχληση.
Μευαυριο θα κανω παλι αρσεις κανονικα. Το θεμα ειναι να φορτωσω οσα κιλα εκανα που σε πριζει σε ολο το σωμα που νιωθεις οτι θα σκασουν ολα που η τεστοστερονη χτυπαει κοκινο ? Η να μεινω σε λιγα κιλα ισα ισα για την αιματωση ???

ξεφτιλα κιλα μεχρι να εισαι οκ γενικα... οι αρσεις ειναι μια ασκηση που επιβαρινει πολυ την μεση, ασχετος αμα βοηθαει τους ραχεους να αναπτιχθουν. Απο εκει κ περα το θεμα ειναι καθαρα δικο σου... οπως υπαρχουν ατομα που κανουν μια φορα στις 2 ευδομαδες αρσεις κ ατομα που κανουν καθε μερα, ετσι ειναι κ το θεμα με τα κιλα... κατα την γνωμη μου, μετα απο τραυματισμους play safe

George22
03-09-09, 13:47
Εκανα παλι εχθες με τερμα σφιχτη ζωνη και ημουν οκ .
Απλα επειδη με τρομαξατε λιγο θα κανω και μια μαγνητικη ετσι για να δουμε τι γινεται.
Ευχαριστω για την ανταποκριση απο ολους !

vagg
09-09-09, 00:08
Εκανα παλι εχθες με τερμα σφιχτη ζωνη και ημουν οκ .
Απλα επειδη με τρομαξατε λιγο θα κανω και μια μαγνητικη ετσι για να δουμε τι γινεται.
Ευχαριστω για την ανταποκριση απο ολους !


ξεκουρασου απλα..αμα ειχες πα8ει ζημια 8α το ειχες καταλαβει...απλα προσεχε...