PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικες ερωτησεις για συμπληρωματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

exkaliber
10-03-11, 20:26
παντως σαν γευση ειναι καλυτερα με χυμο:green:

Devil
10-03-11, 20:27
παντως σαν γευση ειναι καλυτερα με χυμο:green:

καλα δεν εννοω μονο χημο.... αλλα με μια φυσικη πηγη βιταμινης C....;)

exkaliber
10-03-11, 20:37
καλα δεν εννοω μονο χημο.... αλλα με μια φυσικη πηγη βιταμινης C....;)

γεμιστη πιπερια ας πουμε?:green:

Galletiosfp
10-03-11, 22:59
[QUOTE=Ramrod;339185]Γιατί δε παίζει να πάρεις ζυγαριά?
Απορώ μερικοί πως μπορείτε...

Άλλο scoop δεν έχεις?[/QUO



εχω απο μια elite protein αλλα η πυκνοτητα παιζει ρολο εδω....οσο για την ζυγαρια τοσες φορες π πηρα πρωτεινη ενα γαμο σκουπ υπηρχε!

pan0z
10-03-11, 23:33
να ρωτησω το πρωι μπορω να περνω αμινοξεα και να πηγαινω για αεροβιο ή μονο bcaa κανουν?

Ramrod
11-03-11, 00:21
εχω απο μια elite protein αλλα η πυκνοτητα παιζει ρολο εδω....οσο για την ζυγαρια τοσες φορες π πηρα πρωτεινη ενα γαμο σκουπ υπηρχε!

Re η ζυγαριά δεν είναι μόνο για να μετράς την πρωτεϊνη...το φαϊ πως το μετράς? Πάρε μια να βρεις την υγεία σου...

Όσο για την πυκνότητα σίγουρα παίζει αλλά πόση διαφορά να έχει...τεσπα τι να σου πω...πάρε και μια μικρή reflex να έχει scoop...η μια 5λιμπρη, δε θα πάει χαμένη...

PMalamas
11-03-11, 00:56
κοιτα ειχα παρει δυο κουτια whey dymatize τωρα σαν whey περνω την απο syntrax whey shake και εχω και ενα κουτι της vpx whey απο μπλεντ πινω την ματριξ 5.0 και εχω και phd την pharma blent

και ποια ακριβως εχεις μπουχτισει ρε συ?
Παντως οπως και να χει αν θες να συνεχισεις τη ληψη ενω εχεις μπουχτισει απλα αλλαξε γευση.

Galletiosfp
11-03-11, 10:08
Re η ζυγαριά δεν είναι μόνο για να μετράς την πρωτεϊνη...το φαϊ πως το μετράς? Πάρε μια να βρεις την υγεία σου...

Όσο για την πυκνότητα σίγουρα παίζει αλλά πόση διαφορά να έχει...τεσπα τι να σου πω...πάρε και μια μικρή reflex να έχει scoop...η μια 5λιμπρη, δε θα πάει χαμένη...



Επειδη ειμαι ακομα 17 στα 18 δεν χρειαστικα ζυγαρια γιατι η διατροφη μου εχει οσο πιο πολυ φαγητο γινετε επειδη θελω να παρω κοιλα....πηρα μια 900 γρ για να εχω τ σκουπ:P

Luffy
11-03-11, 12:29
παιδια εγω την κρεατινη την παιρνω παντα με γλυκοζη αφοθ διαλυσω την γλυκοζη σε ζεστο νερο καλω λαθος? γιατι διαβασα οτι θελει δεξτροζη μονο μετα την προπονηση

Devil
11-03-11, 13:49
παιδια εγω την κρεατινη την παιρνω παντα με γλυκοζη αφοθ διαλυσω την γλυκοζη σε ζεστο νερο καλω λαθος? γιατι διαβασα οτι θελει δεξτροζη μονο μετα την προπονηση

γλυκοζη = δεξτροζη

loukiss
11-03-11, 14:33
δν ειμαι σιγουρος αν ειναι το σωστο μερος για να ρωτησω παρηγγειλα απ το bulk powders και λειπουν κατι omega 3... ενω η παραγγελια ηταν 2 x 500 caps εφτασε μονο 1...και στην αποδειξη και στο χαρτι που ηταν μεσα στο κουτι γραφει 2 x 500 caps...μπορει να μ πει καποιος τι μπορω να κανω? ευχαριστω πολυ

Luffy
11-03-11, 14:59
γλυκοζη = δεξτροζη

ευχαριστω για την απαντηση σου ξερω οτι γλυκοζη = δεξτροζη η απορια μου ηταν αμα πρεπει καθε ωρα να την παιρνω δεξτροζη η μονο πρωι?

Devil
11-03-11, 15:59
ευχαριστω για την απαντηση σου ξερω οτι γλυκοζη = δεξτροζη η απορια μου ηταν αμα πρεπει καθε ωρα να την παιρνω δεξτροζη η μονο πρωι?

ουτε καθε ωρα ουτε το πρωι.....

οι περισσοτεροι την παιρνουν postwo....

Devil
11-03-11, 16:00
δν ειμαι σιγουρος αν ειναι το σωστο μερος για να ρωτησω παρηγγειλα απ το bulk powders και λειπουν κατι omega 3... ενω η παραγγελια ηταν 2 x 500 caps εφτασε μονο 1...και στην αποδειξη και στο χαρτι που ηταν μεσα στο κουτι γραφει 2 x 500 caps...μπορει να μ πει καποιος τι μπορω να κανω? ευχαριστω πολυ

στειλε τους ενα μαιλ και πες τους οτι ξεχασαν να σου βαλουν το 1 κουτι Ω3 ενω στο εχουν χρεωσει κανονικα....

pan0z
11-03-11, 18:50
να ρωτησω το πρωι μπορω να περνω αμινοξεα και να πηγαινω για αεροβιο ή μονο bcaa κανουν?

up! (ουτε αγγελια να εβαζα :green:)

Luffy
11-03-11, 19:05
ουτε καθε ωρα ουτε το πρωι.....

οι περισσοτεροι την παιρνουν postwo....

η κρεατινη δν πρεπει να περνετε με υδατανθρακα?

Adinamos
11-03-11, 19:46
up! (ουτε αγγελια να εβαζα :green:)
Μια χαρα μπορεις!


η κρεατινη δν πρεπει να περνετε με υδατανθρακα?
Οχι απραραιτητα.. Υπαρχουν γνωμες ο,τι ετσι απορροφαται καλυτερα.

Luffy
11-03-11, 19:57
οκ ευχαριστω

exkaliber
12-03-11, 15:57
παιδια εχετε δοκιμασει aswagandha??
τι γνωμη εχετε γι αυτο το συμπληρωμα??

Devil
12-03-11, 16:06
παιδια εχετε δοκιμασει aswagandha??
τι γνωμη εχετε γι αυτο το συμπληρωμα??

αλλιως withania somnifera.... εχει διαφορες χρησεις.... την δινουν απο testbooster μεχρι και αντι-οξ....

τη μοναδικη χρηση που βλεπω οτι εχει ειναι σαν adaptogen....

δεν την εχω δοκιμασει αλλα αμα βρω κανα κουτακι φτηνο θα το παρω.....

exkaliber
12-03-11, 16:16
αλλιως withania somnifera.... εχει διαφορες χρησεις.... την δινουν απο testbooster μεχρι και αντι-οξ....

τη μοναδικη χρηση που βλεπω οτι εχει ειναι σαν adaptogen....

δεν την εχω δοκιμασει αλλα αμα βρω κανα κουτακι φτηνο θα το παρω.....

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::green:

Βαγγος4Snakes
12-03-11, 21:37
Γεια σας παιδια..μπορει να μου πει καποιος που ξερει,σκεφτομαι να παιρνω το νιτρικο 35-40 λεπτα πριν τη προπονηση κ λιγο πριν ξεκινησω να πινω πρωτεινη...εχει δρασει το νιτρικο η τσαμπα θα το πινω..συγκεκριμενα παιρνω xplode

exkaliber
13-03-11, 14:39
βασικα αυτο ηθελα να ρωτησω και το ξεχασα :geek:
η aswagandha σαν αντιγλεγμονικο πρεπει να την παιρνουμε μετα την προπο??
σαν τα ιχθυαιλεα ενα πραγμα??

Devil
13-03-11, 14:44
βασικα αυτο ηθελα να ρωτησω και το ξεχασα :geek:
η aswagandha σαν αντιγλεγμονικο πρεπει να την παιρνουμε μετα την προπο??
σαν τα ιχθυαιλεα ενα πραγμα??

δεν νομιζω οτι κανει κατι τετοιο....

βαλτη με τα γευματα και πριν την προπονηση....

exkaliber
13-03-11, 14:46
δεν νομιζω οτι κανει κατι τετοιο....

βαλτη με τα γευματα και πριν την προπονηση....

να βαλω μια 'η τεσσερεις καψουλες?

Devil
13-03-11, 14:52
να βαλω μια 'η τεσσερεις καψουλες?

τον ποσο ειναι η καψουλα....?

exkaliber
13-03-11, 14:54
τον ποσο ειναι η καψουλα....?

Ashwagandha (Withania somnifera) Extract (Root) (Standardized to min. 4.5% Total Withanolides) 450 mg

Devil
13-03-11, 15:06
Ashwagandha (Withania somnifera) Extract (Root) (Standardized to min. 4.5% Total Withanolides) 450 mg

ξεκινα με 2-3 καπς.....

exkaliber
13-03-11, 15:07
ξεκινα με 2-3 καπς.....

θα ξεκινησω με 2-3 με το μεσημεριανο και θα γραψω σε μια εβδομαδα

exkaliber
13-03-11, 15:20
το ξερετε αυτο εδω το προιον
Nature's Answer, Liquid Omega-3, Deep Sea Fish Oil EPA/DHA, Natural Orange Flavor

λεω να δοκιμασω υγρο ιχθυαιλεο ενεκα που ειναι πιο οικονομικο
τι λετε?

Luffy
14-03-11, 12:52
παιδια να ρωτησω εκανα το loading phase της κρεατινης αλλα ηρθα στο αδερφο μου για 4-5 μερες και εδω δεν θα κανω γυμναστηριο οταν γυρισω και αρχισω προπονησεις να παιρνω κανονικα 1 φορα τη μερα κρεατινη? θα παραμεινει αυξημενη στον οργανισμο 4-5 που δεν θα την παιρνω??

COBRA_STYLE
14-03-11, 14:34
παιδια να ρωτησω εκανα το loading phase της κρεατινης αλλα ηρθα στο αδερφο μου για 4-5 μερες και εδω δεν θα κανω γυμναστηριο οταν γυρισω και αρχισω προπονησεις να παιρνω κανονικα 1 φορα τη μερα κρεατινη? θα παραμεινει αυξημενη στον οργανισμο 4-5 που δεν θα την παιρνω??
οχι δε θα παραμεινει....οταν ξανα ξεκινησεις ασε το loading και παιρνε κανονικα μια φορα μετα την προπονα

livistros
14-03-11, 14:41
παιδια ποια η αποψη σας για το παρων συμπληρωμα
θελω να το λαμβανω κυριως για μετα την προπονηση
μιας και τελιωνει οπου να ναι ο κυκλος μου με κρεατινη
επισης κανα σχολιο για την εταιρια,γιατι πρωτη φορα δοκιμαζω απο την συγκεκριμενη
ολες οι αποψεις καλοδεχουμενες
ευχαριστω εκ των προτερων
http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1852&category=563

den23
15-03-11, 16:16
θα ήθελα να ρωτήσω ένα το συμπλήρωμα : "γλουκοζαμινης"-χονδροϊτίνης-MSM-ualouroikou οξέος είναι τοξικό η κάτι τέτοιο?? επειδή εγώ το πήρα για ένα μηνα και θα συνεχίσω για άλλον έναν και είδα διαφορα στον ωμο που είχα προβλημα παρόλο που δεν έχω οστεοαρθρίτιδα την οποια θεραπεύει το εν λόγο συμπλήρωμα..

ρωτάω γιατί θέλει να το πάρει και γνωστη μου μεγάλη σε ηλικία που έχει κάτι σαν οστεοαρθρίτιδα στο γόνατο η ρευματοειδής αρθρίτιδα κάτι τέτοιο για να τis μειωθεί ο πόνος... το θέμα είναι ότι επειδή πέρσυ είχε εγχείρηση αφαίρεσης καρκίνου και κάποια από τα φάρμακα που παίρνει είναι ήδη τοξικά να μην επιβαρυνθεί κι άλλο...
οι ποσότητες που έχει το συμπλήρωμα είναι οι εξής ανά χάπι:
Glucosamine Sulfate: 500mg
Chondroiting Sulfate: 250mg
MSM (Methyl-Sulfonyl Methane): 200mg
Hyalauronic Acid: 25mg

exkaliber
15-03-11, 16:21
βασικα σκεφτομαι να παρω κι εγω γλυκοζαμινη τωρα που θα ξεκινησω παλη
το σκεφτομαι
οσο μπορω :geek:

den23
15-03-11, 16:40
exkaliber άμα θες μπορώ να σου πω που βρήκα το πιο καλο προϊόν και φτηνό "γλουκοζαμινης"-χονδροϊτίνης-MSM... σου βγάζει ένα μηνα και είναι 26 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά... ότι άλλο έψαξα είχε μονο "γλουκοζαμινη"-χονδροϊτίνη χωρίς MSM και ήταν και "πανακριbο" και δεν είχε και τις συνιστώμενες δόσεις αλλα λιγότερο σε κάθε serving...

exkaliber
15-03-11, 16:44
για πε
για πε :green::green::green:

den23
15-03-11, 16:45
για πε
για πε :green::green::green:

pm;)

PMalamas
15-03-11, 17:21
Το Μet rx Joiint guard τα χει ολα..

den23
15-03-11, 17:25
για να πάρεις όμως τη συνιστώμενη δόση από όλα πρέπει να πάρεις 3-4 caps τη μέρα που σημαίνει πως δεν σου βγάζει ούτε 15 μέρες...;)

Jumaru
15-03-11, 18:40
Μπορεί κάποιος να προτείνει καμιά δοκιμασμένη πρωτεΐνη που δεν φέρνει αέρια? Γιατι με την Ηρακλής και myofusion σε λίγο θα βγάλω κάρτα καυσαερίων.
Ο λόγος που ρωτάω είναι οτι σύντομα θα ασχοληθώ επαγγελματικά ως δύτης και είναι ότι χειρότερο φουσκώματα κτλ

apos1210
15-03-11, 18:41
Γεια σε ολους. Παρακαλοουθω καιρο το σιτε αλλα τωρα εφτιαξα προφιλ διοτι εχω μερικες ερωτησεις.. Το ξερω οτι θα πειτε οτι πρεπει να ψαξω γιατι οντως ψαχνω απλα θελω μια ολοκληρωμενη απαντηση απο καποιον .
Λοιπον ¨
1)ζητω μια πρωτεινη για γραμμωση ,δεν ξερω ποια ειναι η καλητερη γιαυτο ζηταω( υψος 1.85 84 κιλα μετρια γυμνασμενος)
2) εχω βγαλει διατροφη και την προτεινη την θελω πιο πολυ για να γραμωσω πιο γρηγορα,γυμανστηριο παω 4 φορες αρα ποια ποσοτητα πρεπει να παρω..
Σας ευχαριστω πολυ και το ξερω οτι αυτα θα τα εχετε απαντησει χιλιαδες φορες , απλα θελω μια σιγουρη απαντηση ..

sobral
15-03-11, 19:01
Μπορεί κάποιος να προτείνει καμιά δοκιμασμένη πρωτεΐνη που δεν φέρνει αέρια? Γιατι με την Ηρακλής και myofusion σε λίγο θα βγάλω κάρτα καυσαερίων.
Ο λόγος που ρωτάω είναι οτι σύντομα θα ασχοληθώ επαγγελματικά ως δύτης και είναι ότι χειρότερο φουσκώματα κτλ

πάρε μία isolate η οποία δεν θα έχει ή θα έχει ελάχιστη λακτόζη.

den23
15-03-11, 19:03
Γεια σε ολους. Παρακαλοουθω καιρο το σιτε αλλα τωρα εφτιαξα προφιλ διοτι εχω μερικες ερωτησεις.. Το ξερω οτι θα πειτε οτι πρεπει να ψαξω γιατι οντως ψαχνω απλα θελω μια ολοκληρωμενη απαντηση απο καποιον .
Λοιπον ¨
1)ζητω μια πρωτεινη για γραμμωση ,δεν ξερω ποια ειναι η καλητερη γιαυτο ζηταω( υψος 1.85 84 κιλα μετρια γυμνασμενος)
2) εχω βγαλει διατροφη και την προτεινη την θελω πιο πολυ για να γραμωσω πιο γρηγορα,γυμανστηριο παω 4 φορες αρα ποια ποσοτητα πρεπει να παρω..
Σας ευχαριστω πολυ και το ξερω οτι αυτα θα τα εχετε απαντησει χιλιαδες φορες , απλα θελω μια σιγουρη απαντηση ..

με καμια πρωτεΐνη δεν θα γραμμώσεις πιο γρήγορα... με διατροφή και προπόνηση θα το επιτυχεις αυτό... αυτό που θα καταφέρεις με τη πρωτεΐνη είναι να συμπληρώσεις τη διατροφή με γραμμάρια πρωτεΐνης εφόσον δεν παίρνεις όλη όση χρειάζεσαι από το φαΐ σου...
όσον αφορά πρωτεΐνες που πρoτιμοuνται συνήθως σε περιόδους γράμμωσης λόγο της χαμηλής περιεκτικότητας σε υδατάνθρακες και λιπαρά είναι κυρίως isolate... (dymatize) iso-100, (reflex) micro whey, (VPX) zero carb protein είναι μερικές από αυτές...

apos1210
15-03-11, 19:14
με καμια πρωτεΐνη δεν θα γραμμώσεις πιο γρήγορα... με διατροφή και προπόνηση θα το επιτυχεις αυτό... αυτό που θα καταφέρεις με τη πρωτεΐνη είναι να συμπληρώσεις τη διατροφή με γραμμάρια πρωτεΐνης εφόσον δεν παίρνεις όλη όση χρειάζεσαι από το φαΐ σου...
όσον αφορά πρωτεΐνες που πρoτιμοuνται συνήθως σε περιόδους γράμμωσης λόγο της χαμηλής περιεκτικότητας σε υδατάνθρακες και λιπαρά είναι κυρίως isolate... (dymatize) iso-100, (reflex) micro whey, (VPX) zero carb protein είναι μερικές από αυτές...
den σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου, δηλαδη πρωτεινη ειναι μονο για να βγαζεις καλυτερα το γυμναστηριο ? δεν δινουν γραμμωση ουτε ογκο? γιατι βασικα αλλα μου ειχαν πει .. :unsure:

TheWorst
15-03-11, 21:00
den σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου, δηλαδη πρωτεινη ειναι μονο για να βγαζεις καλυτερα το γυμναστηριο ? δεν δινουν γραμμωση ουτε ογκο? γιατι βασικα αλλα μου ειχαν πει .. :unsure:

Ειναι απλα να συμπληρωσεις τη διατροφη σου,δεν δινουν γραμμωση,ουτε ογκο..Θελεις διατροφη και προπονηση,μπορεις και χωρις συμπληρωματα και παλι θα κανεις ογκο ή γραμμωση με τη σωστη διατροφη και προπονηση ιδια με αυτη που θα εκανες αν επαιρνες συμπληρωματα.

sobral
15-03-11, 21:24
den σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου, δηλαδη πρωτεινη ειναι μονο για να βγαζεις καλυτερα το γυμναστηριο ? δεν δινουν γραμμωση ουτε ογκο? γιατι βασικα αλλα μου ειχαν πει .. :unsure:

ότι σου είπαν τα παιδιά ισχύει.:thumbup: δεν θα δεις αποτελέσματα από μία πρωτείνη. Έμμεσα μπορει να βοηθήσει. Ας πούμε ότι θες να βάλεις κιλά κ πρέπει να τρως 3000+ kcal την ημέρα. Επειδή είναι δύσκολο μόνο από το φαγητό (εκτος του ότι θα νιώθεις το στομάχι σ τούμπανο από το πολύ φαί) κανονίζεις την διατροφή σου και βάζεις και ένα ή δύο ροφήματα που θα έχουν πχ 300kcal το καθένα.(πχ μία πρωτείνη whey με κάποιο υδατάνθρακα)επειδή σε υγρή μορφή δεν σε <<φουσκώνει>> στο στομάχι κ μπορείς να φας σε λίγη ώρα πιο εύκολα. Με αυτή την έννοια μπορεί να βοηθήσει όχι όμως τα τρως 1800 θερμίδες, να παίρνεις πρωτείνη και να περιμένεις να δεις κάτι. τα νούμερα είναι τυχαία απλά για παράδειγμα.ελπίζω να σε βοήθησα.:)

TheWorst
15-03-11, 22:45
Παιδια επειδη εχω και ενα θεμα με τους γυμναστες μου (ξερετε)θελω να δω τις αποψεις σας .. Εφτασε η συζητηση σημερα και με ειπε οτι μετα την προπονηση θελω μονο πρωτεινη και οχι υδατανθρακας,ομως συμφωνα με τα αρθρα που εχω διαβασει εδω αυτο δεν ισχυει..

Ποια ειναι η γνωμη σας ?

ΥΣ- Δεν ηξερα που να το βαλω αυτο μιας και αφορα το μεταπροπονητικο αλλα και αφορα και κυριως το πρωτεινουχο ροφημα που παιρνω οποτε αν θελετε μεταφορα .. :thumbup:

Titanium
15-03-11, 22:49
Παιδια επειδη εχω και ενα θεμα με τους γυμναστες μου (ξερετε)θελω να δω τις αποψεις σας .. Εφτασε η συζητηση σημερα και με ειπε οτι μετα την προπονηση θελω μονο πρωτεινη και οχι υδατανθρακας,ομως συμφωνα με τα αρθρα που εχω διαβασει εδω αυτο δεν ισχυει..

Ποια ειναι η γνωμη σας ?

ΥΣ- Δεν ηξερα που να το βαλω αυτο μιας και αφορα το μεταπροπονητικο αλλα και αφορα και κυριως το πρωτεινουχο ροφημα που παιρνω οποτε αν θελετε μεταφορα .. :thumbup:

Αναλογος τον υδατανθρακα.....Αν οταν λες υδατανθρα ενοεις βρομη δεν πρεπει να την βαλεις μετα την προπονα....Ο υδατανθρακας που θα φας μετα την προπονα πρεπει να ειναι υψηλού γλυκεμικου δείκτη.....Δεξτροζη για παραδιγμα....:toast:

Levrone
15-03-11, 22:51
Παιδια επειδη εχω και ενα θεμα με τους γυμναστες μου (ξερετε)θελω να δω τις αποψεις σας .. Εφτασε η συζητηση σημερα και με ειπε οτι μετα την προπονηση θελω μονο πρωτεινη και οχι υδατανθρακας,ομως συμφωνα με τα αρθρα που εχω διαβασει εδω αυτο δεν ισχυει..

Ποια ειναι η γνωμη σας ?

ΥΣ- Δεν ηξερα που να το βαλω αυτο μιας και αφορα το μεταπροπονητικο αλλα και αφορα και κυριως το πρωτεινουχο ροφημα που παιρνω οποτε αν θελετε μεταφορα .. :thumbup:


φιλε κατα τη δικη μου αποψη αν αναφερεσαι στο μεταπροπονητικο ροφημα (που πινεις στα αποδυτηρια) και εννοεις τη δεξτροζη , αν θες παρε , αν δε θες μην παρεις.. Προσωπικα παλιοτερα επαιρνα, τωρα δεν παιρνω, μπορει να ξαναπαρω κοκ..

Αν εννοεις στο μεταπροπονητικο γευμα, αυτο που θα κανεις στο σπιτι , ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ θα χεις μεσα υδατανθρακα..Η ποσοτητα εξαρταται απο το στοχο..

TheWorst
15-03-11, 22:58
Στοχος- ΟΓΚΟΣ

Μπορειτε να αναφερετε τροφες υψηλου γλυκαιμικου δεικτη που λετε ?

Για τους υδατανθρακες πηρα πληροφορεις απο εδω click (http://bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=88:2009-09-25-06-39-48&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4)

Γενικα λεει οτι αν δε παρω υδατανθρακες μετα τη προπονηση καιω μυς ..

Ξοδευονται τα αποθεματα γλυκογονου κατεβαινει η ινσουλινη και παραγεται κορτιζολη που ειναι ορμονη που συμβαλλει στον καταβολισμο (συσστολη μυων δλδ)

Titanium
15-03-11, 23:03
Στοχος- ΟΓΚΟΣ

Μπορειτε να αναφερετε τροφες υψηλου γλυκαιμικου δεικτη που λετε ?

Για τους υδατανθρακες πηρα πληροφορεις απο εδω click (http://bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=88:2009-09-25-06-39-48&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4)

Γενικα λεει οτι αν δε παρω υδατανθρακες μετα τη προπονηση καιω μυς ..

Ξοδευονται τα αποθεματα γλυκογονου κατεβαινει η ινσουλινη και παραγεται κορτιζολη που ειναι ορμονη που συμβαλλει στον καταβολισμο (συσστολη μυων δλδ)

Για να μη παιδεβεσε τζαμπα αν θες να παρεις υδατανθρακα μετα την προπονα η πηγενε στο σουπερ μαρκετ και παρε ενα βαζακι γλυκοζη και να τρος 1-2 κουταλακια του γληκου μαζι με την πρωτεινη ή πιγενε στα χτρ και παρε ενα κουτι δεξτροζη και να ριχνεις 40 γρ μεσα στην προτεινη και να τα χτηπας ολα μαζι;)

Pavlos17
15-03-11, 23:11
Για να μη παιδεβεσε τζαμπα αν θες να παρεις υδατανθρακα μετα την προπονα η πηγενε στο σουπερ μαρκετ και παρε ενα βαζακι γλυκοζη και να τρος 1-2 κουταλακια του γληκου μαζι με την πρωτεινη ή πιγενε στα χτρ και παρε ενα κουτι δεξτροζη και να ριχνεις 40 γρ μεσα στην προτεινη και να τα χτηπας ολα μαζι;)

μην παρεις γλυκοζη σε σιροπη ειναι απαισια,και θα σου βγει η ψυχη να παρεις μια κουταλια διοτι κολλαει.πηγαινε στο φαρμακειο και παρε γλυκοζη σε σκονη.δεν ειναι αναγκη να φας τροφη με υψηλο Γ.Δ...μπορεις να τρως και συνθετους υδατανθρακες πχ ρυζι

pan0z
15-03-11, 23:14
To κακο με την γλυκοζη σε σιροπη περα απο το οτι παθαινεις γλυκαιμικο σοκ ειναι οτι δεν μπορεις να προσδιορισεις ποσο περνεις γιατι μια μεγαλη ποσοτητα απο το βαζακι ειναι νερο.

Pavlos17
15-03-11, 23:15
To κακο με την γλυκοζη σε σιροπη περα απο το οτι παθαινεις γλυκαιμικο σοκ ειναι οτι δεν μπορεις να προσδιορισεις ποσο περνεις γιατι μια μεγαλη ποσοτητα απο το βαζακι ειναι νερο.

ακριβως,νομιζω το 77% ειναι γλυκοζη το αλλο 23% ειναι νερο.

Titanium
15-03-11, 23:17
Ναι ρε παιδια καλητερα σε σκονη απλα αυτο ειναι μια εναλακτικη...:toast:

pan0z
15-03-11, 23:18
Eπισης δεν ειναι και οικονομικο το βαζακι και τελιωνει γρηγορα και ειναι αρκετα ακριβο αν σκεφτεις οτι το 1 κιλο γλυκοζη σε σκονη το βρισκεις περιπου στα 7 ευρω.

TheWorst
15-03-11, 23:44
Για να μη παιδεβεσε τζαμπα αν θες να παρεις υδατανθρακα μετα την προπονα η πηγενε στο σουπερ μαρκετ και παρε ενα βαζακι γλυκοζη και να τρος 1-2 κουταλακια του γληκου μαζι με την πρωτεινη ή πιγενε στα χτρ και παρε ενα κουτι δεξτροζη και να ριχνεις 40 γρ μεσα στην προτεινη και να τα χτηπας ολα μαζι;)

Βαζακι γλυκοζη ??? Που τα βρησκετε μωρε ? :green:

Τι ειναι το χτρ ? :D

tommygunz
15-03-11, 23:46
Βαζακι γλυκοζη ??? Που τα βρησκετε μωρε ? :green:

Τι ειναι το χτρ ? :D

Το χτρ είναι τα extreme.:P

Βαζάκια γλυκόζης έχει στα σουπερμαρκετ.;)

Titanium
15-03-11, 23:47
Βαζακι γλυκοζη ??? Που τα βρησκετε μωρε ? :green:

Τι ειναι το χτρ ? :D

http://xtr.gr/216/index.aspx
:green::green::green:

TheWorst
15-03-11, 23:50
Οκ,απλα αυτο που ειπε ο Παυλος με το φαρμακειο μαλλον εκει θα καταληξω , δεν θα εχω και προβλημα με τους δικους μου εδω περα που ολη μερα με πριζουν γτ αγορασα μια πρωτεινη :banghead:

tommygunz
15-03-11, 23:52
Οκ,απλα αυτο που ειπε ο Παυλος με το φαρμακειο μαλλον εκει θα καταληξω , δεν θα εχω και προβλημα με τους δικους μου εδω περα που ολη μερα με πριζουν γτ αγορασα μια πρωτεινη :banghead:

Ή μπορείς να πας στα extreme να αγοράσεις τη δεξτρόζη και να βγάλεις την ετικέτα και να πεις πως την πήρες απ΄το φαρμακείο αν έχεις τέτοιου είδους πρόβλημα.

TheWorst
16-03-11, 00:00
Που ειναι τα extreme ομως ?

sobral
16-03-11, 00:48
Που ειναι τα extreme ομως ?

δεν γίνεται να μην έχεις δει ε-χτρεμε..:P παντού έχει σχεδόν αλυσίδα είναι. μπες στο σάιτ που έδωσαν παραπάνω λέει και τα καταστήματα.:)

apos1210
16-03-11, 09:55
ότι σου είπαν τα παιδιά ισχύει.:thumbup: δεν θα δεις αποτελέσματα από μία πρωτείνη. Έμμεσα μπορει να βοηθήσει. Ας πούμε ότι θες να βάλεις κιλά κ πρέπει να τρως 3000+ kcal την ημέρα. Επειδή είναι δύσκολο μόνο από το φαγητό (εκτος του ότι θα νιώθεις το στομάχι σ τούμπανο από το πολύ φαί) κανονίζεις την διατροφή σου και βάζεις και ένα ή δύο ροφήματα που θα έχουν πχ 300kcal το καθένα.(πχ μία πρωτείνη whey με κάποιο υδατάνθρακα)επειδή σε υγρή μορφή δεν σε <<φουσκώνει>> στο στομάχι κ μπορείς να φας σε λίγη ώρα πιο εύκολα. Με αυτή την έννοια μπορεί να βοηθήσει όχι όμως τα τρως 1800 θερμίδες, να παίρνεις πρωτείνη και να περιμένεις να δεις κάτι. τα νούμερα είναι τυχαία απλά για παράδειγμα.ελπίζω να σε βοήθησα.:)

Φιλε sobral αν θελω να χασω κιλα και συμφωνα με διατροφη να κανω γραμμωση
δεν λεει να παρω πρωτεινη η αντιθετως βοηθαει πολυ ? αυτο ειναι το μονο που με απασχολει.

TheWorst
16-03-11, 13:30
δεν γίνεται να μην έχεις δει ε-χτρεμε..:P παντού έχει σχεδόν αλυσίδα είναι. μπες στο σάιτ που έδωσαν παραπάνω λέει και τα καταστήματα.:)

Δεν ειμαι ομως απο Αθηνα φιλε ...

sobral
16-03-11, 13:44
Δεν ειμαι ομως απο Αθηνα φιλε ...

δεν έχει μόνο Αθήνα, γι αυτό στο είπα έτσι,χωρίς παρεξήγηση εννοείται.:) ρίξε μια ματιά ίσως βρεις κάτι κοντινό σου.

TheWorst
16-03-11, 13:50
Στη πολη παντως δεν εχει..Εψαξα τωρα στο google να βρω με εβγαλε αρκετες πολεις ..

sobral
16-03-11, 14:23
Φιλε sobral αν θελω να χασω κιλα και συμφωνα με διατροφη να κανω γραμμωση
δεν λεει να παρω πρωτεινη η αντιθετως βοηθαει πολυ ? αυτο ειναι το μονο που με απασχολει.

δεν ξέρω τι διατροφή ακολουθείς αλλά μία πρωτείνη χρειάζεται αρκεί να είναι whey (αν είναι κ σε μορφη isolate ακόμη καλύτερα αλλα σε αυτό μην κολλήσεις,λεπτομέρεια). Από εκεί και πέρα σε περιόδους δίαιτας καλό είναι να υπάρχει κ μία πολυβιταμίνη. Και αμινοξέα bcaa βάζουν πολλοί αλλά είναι προαιρετικά (έχει και η πρωτείνη τέτοια αμινοξέα ήδη). πάντως αυτό που θα σ πω εγω είναι να προσέξεις τα λιπαρά με την έννοια ότι χρειάζονται πολύ σε διαιτα! τα καλα λιπαρά εννοώ (πολυ- και μονο-ακόρεστα)

jackieboy
16-03-11, 15:40
Παιδια θα φυγω ταξιδι μια βδομαδα. Αυτη τη στιγμη τα μονα συμπληρωματα που παιρνω ειναι bcaa και whey. Να τα κοψω τη βδομαδα που δεν θα γυμναστω? Η να κρατησω στο πρωινο την whey πχ?

Adinamos
16-03-11, 15:50
Koφτα ολα, αλλα μην κοψεις και τα γευματα σου μαζι στο ταξιδι!
Υ.Γ: Koιτα να περασεις καλα κιολας γιατι τα ταξιδια εχουν γινει ειδος πολυτελειας πλεον.;)

jackieboy
16-03-11, 16:18
Ευχαριστω πολυ αδερφε! Θα προσπαθησω :thumbup:

beefmeup
16-03-11, 20:04
Oπως?

οπως nutrisport,bulk,η blend τυπου ELITE,ON.
γενικα εχω δοκιμασει πολλες isolate,απλα αυτες δουλευω περισοτερο.

Socratis100
19-03-11, 01:39
Ερωτηση
Καθε 3 ωρες ο οργανισμος μπορει να αποροφησει 30 γραμμαρια προτεινης.Οταν τελειωνεις την προπονα και παρει μια 100%whey 25 γραμμαρια ,μετα γιατι ολοι λενε οταν πας σπιτι να φας στερεο φαι με προτεινη κτλ.θα πας στα 45-50 γραμμαρια προτεινη.Αυτα τα 25 γραμμαρια παραπανω δεν θα τα αποβαλει?Μηπως πρεπει να τρωμε στερεο φαι μετα απο 3 ωρες αφου κανουμε προπονηση?

Devil
19-03-11, 01:56
Ερωτηση
Καθε 3 ωρες ο οργανισμος μπορει να αποροφησει 30 γραμμαρια προτεινης.Οταν τελειωνεις την προπονα και παρει μια 100%whey 25 γραμμαρια ,μετα γιατι ολοι λενε οταν πας σπιτι να φας στερεο φαι με προτεινη κτλ.θα πας στα 45-50 γραμμαρια προτεινη.Αυτα τα 25 γραμμαρια παραπανω δεν θα τα αποβαλει?Μηπως πρεπει να τρωμε στερεο φαι μετα απο 3 ωρες αφου κανουμε προπονηση?


δεν νομιζω να αποροφα μονο τοσο..... ειναι λαθος το σκεπτικο....

ο οργανισμος οσο θελει θα αποροφηση..... τα 30γρ δεν ξερω απο που εχουν βγει....

Socratis100
19-03-11, 02:03
Τοσα αποροφα,τα αλλα πανε τουαλετα.

Eddie
19-03-11, 05:14
Τοσα αποροφα,τα αλλα πανε τουαλετα.

Aυτο ποιος το λεει,η τουαλετα??:turtle:


Δηλαδη θες να πεις οτι καποιος που ειναι αγυμναστος χωρις μυες και 60 κιλα εχει τις ιδιες αναγκες με καποιον αρκετα γυμνασμενο με αρκετη μυικη μαζα στα 90 κιλα.Μαλιστα,καλο κι αυτο..

Levrone
19-03-11, 05:22
Ερωτηση
Καθε 3 ωρες ο οργανισμος μπορει να αποροφησει 30 γραμμαρια προτεινης.Οταν τελειωνεις την προπονα και παρει μια 100%whey 25 γραμμαρια ,μετα γιατι ολοι λενε οταν πας σπιτι να φας στερεο φαι με προτεινη κτλ.θα πας στα 45-50 γραμμαρια προτεινη.Αυτα τα 25 γραμμαρια παραπανω δεν θα τα αποβαλει?Μηπως πρεπει να τρωμε στερεο φαι μετα απο 3 ωρες αφου κανουμε προπονηση?

δε λειτουργει αθροιστικα διοτι σκεψου και τις αυξημενες αναγκες που παρουσιαζει το σωμα μετα την προπονηση. Μεχρι να πας σπιτι , πες να κανεις ενα μπανιο, να φας κτλ , τα 25 του ροφηματος εχουν παει περιπατο..

Επισης το στομαχι εκεινη τη στιγμη δεν καθεται να κανει προσθεσεις σε γραμμαρια πρωτεινης..Εχει αναγκες ο οργανισμος και οτι πρωτεινη βρει διαθεσιμη τη χρησιμοποιει..Ελπιζω να σου απανταω σε αυτο που ρωτας.

Devil
19-03-11, 14:15
Τοσα αποροφα,τα αλλα πανε τουαλετα.

δεν αποροφα τοσα....

εκτος και το εχεις ψαξει....:green::green::green:

Socratis100
19-03-11, 15:48
http://www.dxl.gr/278/article_2060.aspx

noz1989
19-03-11, 16:08
Γνωριζει κανεις αν υπαρχει στην Ελλαδα MCT (medium chain Triglycerides) Oil??? :unsure:

giannis50
19-03-11, 17:04
που μπορω να βρω ποση προτεινη πρεπει να παρνω αναλογα τα κιλα μου?

sobral
19-03-11, 23:26
που μπορω να βρω ποση προτεινη πρεπει να παρνω αναλογα τα κιλα μου?

πάει ανάλογα με την δραστηριότητα σου. Ένας άνθρωπος που δεν αθλείται δεν θέλει πάνω από 0,8-1γρ ανα κιλό ΣΒ. Ένας που αθλείται αερόβια κυρίως θέλει 1,2-1,14 ανά κιλό ΣΒ και ένας που αθλείται με βάρη και στοχεύει σε χτίσιμο θέλει σίγουρα 1,8-2 γρ. παράπάνω δεν έχει αποδειχθεί ότι κάνει περισσότερο καλό,αποβάλλεται μέσω των ούρων. Ελπίζω να σε κάλυψα. Δες που ανήκεις και υπολόγισε.;)

giannis50
20-03-11, 00:06
πάει ανάλογα με την δραστηριότητα σου. Ένας άνθρωπος που δεν αθλείται δεν θέλει πάνω από 0,8-1γρ ανα κιλό ΣΒ. Ένας που αθλείται αερόβια κυρίως θέλει 1,2-1,14 ανά κιλό ΣΒ και ένας που αθλείται με βάρη και στοχεύει σε χτίσιμο θέλει σίγουρα 1,8-2 γρ. παράπάνω δεν έχει αποδειχθεί ότι κάνει περισσότερο καλό,αποβάλλεται μέσω των ούρων. Ελπίζω να σε κάλυψα. Δες που ανήκεις και υπολόγισε.;)

ευχαριστω με καλυψες πληρως. επισης θελω να ρωτησω αν εχει να κανει και με την ηλικια το ποση πρωτεινη πρεπει να παιρνεις. ειμαι 18

Ramrod
20-03-11, 02:37
ευχαριστω με καλυψες πληρως. επισης θελω να ρωτησω αν εχει να κανει και με την ηλικια το ποση πρωτεινη πρεπει να παιρνεις. ειμαι 18

Όχι

beefmeup
20-03-11, 15:04
http://www.dxl.gr/278/article_2060.aspx

αυτη τη μελετη πρεπει να την εχω ποσταρει καπου με 5 φορες..κ κανα 2 φορες ο ντεβιλ.

αλλα δεν εχει σχεση με οτι γραφει ο ντεβιλ απο πανω κ υπρχουν κ αλλοι παραγοντες που παιζουν ρολο..

Devil
20-03-11, 16:40
Γνωριζει κανεις αν υπαρχει στην Ελλαδα MCT (medium chain Triglycerides) Oil??? :unsure:

αμα βρεις γενικα καποιο σιτε στην ευρωπη που να τα εχει σε καλη τιμη στειλε μου πμ....;)

Devil
20-03-11, 16:46
http://www.dxl.gr/278/article_2060.aspx

http://www.ajcn.org/content/69/6/1202.abstract?ijkey=1bbc23b152ab9c5622300e7e6644510a3825ff75&keytype2=tf_ipsecsha


http://jn.nutrition.org/content/130/7/1700.abstract

noz1989
20-03-11, 17:11
αμα βρεις γενικα καποιο σιτε στην ευρωπη που να τα εχει σε καλη τιμη στειλε μου πμ....;)
εδω δεν το βρισκω στα Αγγλικα sites, ποσο μαλλον στην Ελλαδα...

Οποτε παμε για υπερατλαντικο ταξιδι!!

Devil
20-03-11, 22:46
εδω δεν το βρισκω στα Αγγλικα sites, ποσο μαλλον στην Ελλαδα...

Οποτε παμε για υπερατλαντικο ταξιδι!!


100% mct δεν εχω δει ουτε εγω.... μονο coconut oil που ειναι 50% mct νομιζω....

tommygunz
20-03-11, 23:15
Για mct στείλτε ένα request στο αγγλικό το site με το λιονταράκι, μπορεί και να φέρουν. Από τη Now που έχει mct πάντως μπορούν να φέρουν, αλλα 100 προϊόντα έχουν από αυτή την εταιρεία. Και νομίζω και η ultimate nutrition έχει από αυτό...

noz1989
20-03-11, 23:53
Για mct στείλτε ένα request στο αγγλικό το site με το λιονταράκι, μπορεί και να φέρουν. Από τη Now που έχει mct πάντως μπορούν να φέρουν, αλλα 100 προϊόντα έχουν από αυτή την εταιρεία. Και νομίζω και η ultimate nutrition έχει από αυτό...
υπαρχουν 3-4 εταιριες! το θεμα ειναι οτι εγω το θελω αμεσα! Μεχρι να το φερει το πρεντ....

neso_toc
21-03-11, 13:09
παιδια θελω ακομα 1-2 αποψεις για το ποτε ειναι καλυτερα να χρησιμοποιω την πρωτεινη, πριν το gym ? κατα την διαρκεια του gym ή 30 λεπτα μετα ?

και επισης αν πηραζει να την παιρνω τις μερες που δεν παω gym !

ευχαριστω !

Kaloutsikos
21-03-11, 13:45
παιδια θελω ακομα 1-2 αποψεις για το ποτε ειναι καλυτερα να χρησιμοποιω την πρωτεινη, πριν το gym ? κατα την διαρκεια του gym ή 30 λεπτα μετα ? Ανάλογα, κατα την διάρκεια του γυμναστηρίου το ξεχνάς, Αν έχεις φάει ένα πλήρες γεύμα δύο ώρες πρίν δέν χρειάζεται, αν εσυ όμως έφαγες στις 14:00 και πας γυμναστήριο στις 18:00 τότε πάρε κανένα 45λεπτο πριν. Τώρα για μετά το γυμναστήριο δεν περιμένεις 30 λεπτά, την παίρνεις κατευθείαν.

και επισης αν πηραζει να την παιρνω τις μερες που δεν παω gym ! Οχι δεν πειράζει, αρκεί να μην πίνεις όλη μέρα!

ευχαριστω !

:thumbup:

neso_toc
21-03-11, 14:06
:thumbup:

ευχαριστώ για την απαντηση !!

Levrone
21-03-11, 15:35
και επισης αν πηραζει να την παιρνω τις μερες που δεν παω gym !



χρειαζεται και τις αλλες μερες για να γινει η απαιτουμενη αναρρωση και η αναδομηση του μυικου σου ιστου!

Ximerakis
21-03-11, 16:55
Ισχυει οτι οι υπερβολικες δοσεις πρωτεινης σε μορφη συμπληρωματος μπορει να σε βλαψει στα νεφρα ή στι συκωτι? επισης κατι αλλο... εχω ακουσει οτι αυξανει και τις πιθανοτητες καρκινου... ισχυει κατι τετοιο ή ολα ειναι μπουρδες?

ας απατηση καποιοσ που ξερει σιγουρα την σωστη απαντηση ...

beefmeup
21-03-11, 16:59
Πρωτεϊνη:Αλήθειες και ψέμματα. (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5943-%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%8A%CE%BD%CE%B7-%CE%91%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%88%CE%AD%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1.)

μια αναζητηση στο φορουμ θα σε πεισει:welcome:

Titanium
21-03-11, 17:04
Ισχυει οτι οι υπερβολικες δοσεις πρωτεινης σε μορφη συμπληρωματος μπορει να σε βλαψει στα νεφρα ή στι συκωτι? επισης κατι αλλο...εχω ακουσει οτι αυξανει και τις πιθανοτητες καρκινου... ισχυει κατι τετοιο ή ολα ειναι μπουρδες?

ας απατηση καποιοσ που ξερει σιγουρα την σωστη απαντηση ...

Ισχύει αλλα μιλάμε για μεγάλες υπερβολές...

Δεν ισχυει γιατι ξερω καρκινοπαθείς που χρησιμοποιούν συμπληρώματα πρωτεΐνης που τους το έχουν προτείνει οι γιατροί.......

George1993
21-03-11, 20:40
Καλησπέρα!
Χθες πήρα για πρώτη φορα πρωτείνη
κάτι λιγότερο από ενα scoop
πήρα την ISO-TECH 94
αυτό που με προβληματίζει είναι ότι νιώθω ένα τσίμπημα στο αριστερό νεφρό
φυσικά διάγνωση δεν μπορείτε να κάνετε απλώς αν έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να είναι
καθε 10 λεπτάκια το νιώθω :weights:

COBRA_STYLE
21-03-11, 22:59
Καλησπέρα!
Χθες πήρα για πρώτη φορα πρωτείνη
κάτι λιγότερο από ενα scoop
πήρα την ISO-TECH 94
αυτό που με προβληματίζει είναι ότι νιώθω ένα τσίμπημα στο αριστερό νεφρό
φυσικά διάγνωση δεν μπορείτε να κάνετε απλώς αν έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να είναι
καθε 10 λεπτάκια το νιώθω :weights:
διαγνωση οπως ειπες δεν μπορουμε να κανουμε,αυτο που μπορεις να κανεις και ειναι ευκολο και γρηγορα ειναι να κανεις μια γενικη ουρων να σου φυγει η περιεργεια αμα σε ενοχλει τοσο πολυ και στη χειροτερη γενικη αιματος

pan0z
21-03-11, 23:13
εγω ξερω πια ειναι η διαγνωση placebius :green:.Καποιος σε εχει προιδεαση οτι η πρωτεινη κανει κακο στα νεφρα κτλπ και απλα εισαι μυγιαγκιχτος και ελεγχεις τα παντα τωρα στο σωμα σου και οτιδιποτε σου συμβαινει το παρερμηνευεις εως παρανεργια της πρωτεινης.

George1993
21-03-11, 23:47
εγω ξερω πια ειναι η διαγνωση placebius :green:.Καποιος σε εχει προιδεαση οτι η πρωτεινη κανει κακο στα νεφρα κτλπ και απλα εισαι μυγιαγκιχτος και ελεγχεις τα παντα τωρα στο σωμα σου και οτιδιποτε σου συμβαινει το παρερμηνευεις εως παρανεργια της πρωτεινης.

Ενοείται αυτό... αφού την πήρα με φόβο και πράγματι ότι και να έχει γίνει από χθες μέχρι σήμερα τα ρίχνω εκεί... θα περιμένω καμιά βδομάδα μπας και είναι στο μυαλό μου !
αλλιώς όπως είπε ο cobra πάμε για εξετάσεις........

pan0z
21-03-11, 23:54
ακου πρωτα απο ολα και παρενεργιες να ειχε μια πρωτεινη αυτες θα εμφανιζοντουσαν πολυυυυυυ πιο μετα εδω κρεατινη περνεις και κανει 1 βδομαδα ο οργανισμος σου για να γεμισει.Και αν ολοι παθαιναν τετοια τοτε πιστεψε με δεν υπηρχε νοημα να τις πουλανε.

COBRA_STYLE
22-03-11, 00:06
ακου πρωτα απο ολα και παρενεργιες να ειχε μια πρωτεινη αυτες θα εμφανιζοντουσαν πολυυυυυυ πιο μετα εδω κρεατινη περνεις και κανει 1 βδομαδα ο οργανισμος σου για να γεμισει.Και αν ολοι παθαιναν τετοια τοτε πιστεψε με δεν υπηρχε νοημα να τις πουλανε.
δεν ειναι λογικη αυτη...εξαλλου υπαρχουν διαφορα ευτραπελα που εχουν γινει κατα καιρους....δε λεω οτι εχει κατι η πρωτεινη του παιδιου,απλα απο το να εικαζουμε θα ηταν ορθοτερο να γινει καποια εξεταση!!:thumbup:

adamz
22-03-11, 00:19
παιδια θελω να ρωτησω λιγο σχετικα με την myofusion πινω ενα σκουπ το πρωι ενα μετα την προπονηση..να βαζω και μισο σκουπ στο γιαουρτακι που τρωω πριν τον υπνο η τζαμπα παει?

Titanium
22-03-11, 00:22
παιδια θελω να ρωτησω λιγο σχετικα με την myofusion πινω ενα σκουπ το πρωι ενα μετα την προπονηση..να βαζω και μισο σκουπ στο γιαουρτακι που τρωω πριν τον υπνο η τζαμπα παει?

Αν χρειάζεσαι εξτρα πρωτεΐνη βάλε...Χαμένη δεν παει....:toast:

adamz
22-03-11, 00:32
Αν χρειάζεσαι εξτρα πρωτεΐνη βάλε...Χαμένη δεν παει....:toast:

βσκ δεν ξερω αν χρειαζομαι η οχι :P για γευση ποιο πολυ το βαζω

Titanium
22-03-11, 00:33
βσκ δεν ξερω αν χρειαζομαι η οχι :P για γευση ποιο πολυ το βαζω

Ε αν θες για γεύση βαλε μισο σκουπ δεν χαλασε και ο κόσμος:green::toast:

Ramrod
22-03-11, 01:19
Ρε παιδιά στο γιαούρτι διαλύεται η πρωτεϊνη? Η απλά το πασπαλίζεται, σα τυραμισού? :P

Λέει?

sobral
22-03-11, 01:26
Ρε παιδιά στο γιαούρτι διαλύεται η πρωτεϊνη? Η απλά το πασπαλίζεται, σα τυραμισού? :P

Λέει?

ναι ρε συ εννοείται.;) απλά ανακατευε το με το κουτάλι, κ γίνεται σαν κρέμα. μην το κάνεις τυραμισού.:)

COBRA_STYLE
22-03-11, 01:29
Ρε παιδιά στο γιαούρτι διαλύεται η πρωτεϊνη? Η απλά το πασπαλίζεται, σα τυραμισού? :P

Λέει?


ναι ρε συ εννοείται.;) απλά ανακατευε το με το κουτάλι, κ γίνεται σαν κρέμα. μην το κάνεις τυραμισού.:)
βασικα κολλαει αρκετη σκονη στα τοιχωματα του γιαυρτιου και με εκνευριζει εμενα προσωπικα...δεν ξεκολλαει μετα

sobral
22-03-11, 01:43
βασικα κολλαει αρκετη σκονη στα τοιχωματα του γιαυρτιου και με εκνευριζει εμενα προσωπικα...δεν ξεκολλαει μετα

εγώ τα καταφέρνω κ μου βγαινει μια χαρά. ότι μένει ξανανακάτευε το. Στρώνει κάποια στιγμή.:green:

COBRA_STYLE
22-03-11, 01:47
εγώ τα καταφέρνω κ μου βγαινει μια χαρά. ότι μένει ξανανακάτευε το. Στρώνει κάποια στιγμή.:green:
θα σε φωναζω σπιτι εσενα:turtle:στρωνει οταν χρειαστει να βαλω και 2ο γιαουρτι:P

sobral
22-03-11, 02:07
θα σε φωναζω σπιτι εσενα:turtle:στρωνει οταν χρειαστει να βαλω και 2ο γιαουρτι:P

αχαχαχααχα!!:turtle: παίρνε χαμηλών λιπαρών που ειναι πιο <<νερουλά>>

adamz
22-03-11, 03:12
εμενα μια χαρα διαλειετε! βαζω και καρυδια μεσα μικρα κομματακια..και γινετε καλυτερο κ απο τυραμισου :P

Adinamos
22-03-11, 20:44
Ενοείται αυτό... αφού την πήρα με φόβο και πράγματι ότι και να έχει γίνει από χθες μέχρι σήμερα τα ρίχνω εκεί... θα περιμένω καμιά βδομάδα μπας και είναι στο μυαλό μου !
αλλιώς όπως είπε ο cobra πάμε για εξετάσεις........

...Kαι για τη χθεσινη βροχη η πρωτεινη φταιει!:banana:

humanoid
23-03-11, 20:27
Πως μπορω να αντικαταστησω ενα γευμα απο πλευρας υδατανθρακα?
Να παρω δεξτροζη?η κατι αλλο?:unsure:
Λογω δουλειας θελω κατι γρηγορο σε ροφημα πρωτεινης-υδατανθρακα

Levrone
23-03-11, 20:38
Πως μπορω να αντικαταστησω ενα γευμα απο πλευρας υδατανθρακα?
Να παρω δεξτροζη?η κατι αλλο?:unsure:
Λογω δουλειας θελω κατι γρηγορο σε ροφημα πρωτεινης-υδατανθρακα

η δεξτροζη εχει πολυ υψηλο γλυκαιμικο δεικτη..

σε συμφερει ενα γευμα π.χ. με βρωμη ή πατατα (αρα χαμηλο GI) να το αντικαταστησεις με ενα γευμα με δεξτροζη (αρα υψηλο GI) ????

μια καλη ιδεα ειναι (αφου απ οτι καταλαβαινω θες να αντικαταστησεις στερεο γευμα με ροφημα) στο ροφημα να προσθεσεις βρωμη την οποια εχεις σπασει σε μπλεντερ ωστε να μπορεις να τη βαλεις στο shaker και να την πιεις μαζι με την πρωτεινη..

Το χω κανει πολλες φορες και ειναι μια χαρα..


Ακομα και αν δεν τη σπασεις στο μπλεντερ ομως ριξε τη μεσα στο ροφημα και επειδη θα κατσει στον πατω κρατα απλα μαζι σου ενα κουταλι και φατην μεσα απο το σεικερ..Και αυτο γινεται μια χαρα.. Και αν μεινουν μικρα κομματακια βρωμης στο σεικερ ριξε λιγο εξτρα νερο και ουσιαστικα "ξεπλυνε" το σεικερ (ελπιζω να καταλαβες τι εννοω)

Devil
23-03-11, 20:39
μαλτοδεξτρινη.... αλλιως αλεσμενη βρομη....

humanoid
23-03-11, 20:44
Θα το κανω με βρωμη τοτε.Σε τι ποσοτητα να ρωτησω η ειναι καθαρα υποκειμενικο?
30-40 γρμ ειναι καλα πιστευω

Levrone
23-03-11, 20:50
Θα το κανω με βρωμη τοτε.Σε τι ποσοτητα να ρωτησω η ειναι καθαρα υποκειμενικο?
30-40 γρμ ειναι καλα πιστευω

αν ετρωγες στερεο γευμα τι ποσοτητα υδατανθρακα θα ετρωγες?

ε αυτη την ποσοτητα πολλαπλασιασε τη με 0,62 και θα το βρεις (θελω να καταλαβεις με την πρωτη αυτο που σου γραψα!!!!!! :P )

humanoid
23-03-11, 20:52
Στα 62 ειμαι καλα τοτε.
μπαμ μπαμ οι πραξεις:green:
ευχαριστω παιδια

sobral
24-03-11, 01:14
citrulline malate και b-alanine. το πρώτο για pump και το άλλο για απόδοση σωστά? από side effects όμως τι έχουμε για τα δύο? ρωτάω εμπειρικά γιατί στην θεωρία έχω διαβάσει 200 άρθρα.:green:

beefmeup
24-03-11, 12:08
από side effects όμως τι έχουμε για τα δύο?

τπτ.

arisfwtis
24-03-11, 12:49
αυτο δουλευει ?ECDYSTERONE

εψαξα και δν βρηκα τοπικ

beefmeup
24-03-11, 12:54
αυτο δουλευει ?ECDYSTERONE

εψαξα και δν βρηκα τοπικ

δεν πρεπει να εψαξες κ πολυ ε?

Ecdysterone (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?944-Ecdysterone&highlight=ECDYSTERONE)

arisfwtis
24-03-11, 12:55
πωω σορυ ειχα κανει ορθογραφικο και δν μου το βγαλε στο google

theo....
24-03-11, 16:03
Πρωτεΐνη ειναι το ενα απο τα 3 ειδη μακρομοριων με τα οποια τρεφεται (και) ενας ανθρωπος και πωλειται σε μορφη σκονης σαν συμπληρωμα διατροφης προερχομενο απο τον ορο του γαλακτος. Συμπληρωνει την ημερισια προσληψη πρωτεϊνων απο την τροφη. Ειναι το δομικο συστατικο των μυων (συν τοις αλλοις).
Πωλουνται και σε φαρμακεια, αλλα ο καλυτερος συμβουλος ειναι καποιος εμπειρος αθλητης και οχι ισως ο μαγαζατορας.

Κρεατινη ειναι ενα υψηλης ενεργειας μοριο που δινει δυναμη (σε αναεροβιες ασκησεις 8-10 δευτερολεπτων).

Scoop : δοσομετρητης που περιεχεται σε μια συσκευασια πρωτεΐνης,

Διάβασα πολλά posts αλλά για να πω την μαύρη αλήθεια δεν πολυκατάλαβα... τελικά κάνει κακό η πρωτείνη ή είναι ένα προιόν το οποίο μπορεί να καταναλωθεί άφοβα?

Devil
24-03-11, 16:06
Διάβασα πολλά posts αλλά για να πω την μαύρη αλήθεια δεν πολυκατάλαβα... τελικά κάνει κακό η πρωτείνη ή είναι ένα προιόν το οποίο μπορεί να καταναλωθεί άφοβα?

:thumbup:

TheWorst
25-03-11, 23:02
Παιδια με ηρθαν αυτα μαζι με τη παραγγελια,μηπως μπορειτε να μου πειτε τι ωρα ειναι πιο καταλληλα να τα παρω ?

Ramrod
26-03-11, 19:56
Παιδια με ηρθαν αυτα μαζι με τη παραγγελια,μηπως μπορειτε να μου πειτε τι ωρα ειναι πιο καταλληλα να τα παρω ?

Ότι ώρα θες εκτός postwo...

sobral
26-03-11, 21:02
Παιδια με ηρθαν αυτα μαζι με τη παραγγελια,μηπως μπορειτε να μου πειτε τι ωρα ειναι πιο καταλληλα να τα παρω ?

πολλών πηγών είναι όλες..οπότε ότι σ είπε ο ramrod (πρωινό,ενδιάμεσο γευμάτων,βραδινό) εκτός μετά την προπόνηση.

TheWorst
27-03-11, 01:00
Οκ παιδια,ευχαριστω !

gym
27-03-11, 15:04
εχει παρει κανεις σε συμπληρωμα βιταμινη Ε ?σκεφτομαι να παρω αλλα δεν ξερω ποια κ αν αξιζει βασικα...

Devil
27-03-11, 15:11
εχει παρει κανεις σε συμπληρωμα βιταμινη Ε ?σκεφτομαι να παρω αλλα δεν ξερω ποια κ αν αξιζει βασικα...

eviol απο φαρμακειο.... 20 softgels 100mg (100 IU) το ενα.... και κανει κοντα στα 2,5 ευρο....

gym
27-03-11, 15:21
eviol απο φαρμακειο.... 20 softgels 100mg (100 IU) το ενα.... και κανει κοντα στα 2,5 ευρο....

ρε συ...ειδα ενα απο αμερικη της universal αλλα τα ριβιου ειναι μισα καλα κ μισα χαλια...αντε βγαλε ακρη....απλα δεν ξερω αν αυτο το εχουν γερμανια...γνωριζεις αν κυκλοφορει εξωτερικο?
κ βασικα γνωριζεις αν δουλευει....?:unsure:

Devil
27-03-11, 15:27
ρε συ...ειδα ενα απο αμερικη της universal αλλα τα ριβιου ειναι μισα καλα κ μισα χαλια...αντε βγαλε ακρη....απλα δεν ξερω αν αυτο το εχουν γερμανια...γνωριζεις αν κυκλοφορει εξωτερικο?
κ βασικα γνωριζεις αν δουλευει....?:unsure:

για το eviol δεν ξερω αν παιζει γερμανια..... δυσκολο....


αν δουλευει απο ποια αποψη? βιατμινη Ε ειναι..... δεν θα δεις τιποτα....

μια απο τις καλητερες που εχω δει στο εμποριο ειναι της primordial performance.... αλλα ειναι υπερβολικη για τη χρηση που θες εσυ να της κανεις....

αν θες κατι σχετικα καλο και σε καλη τιμη παρε απο nowfoods....

gym
27-03-11, 15:51
για το eviol δεν ξερω αν παιζει γερμανια..... δυσκολο....


αν δουλευει απο ποια αποψη? βιατμινη Ε ειναι..... δεν θα δεις τιποτα....

μια απο τις καλητερες που εχω δει στο εμποριο ειναι της primordial performance.... αλλα ειναι υπερβολικη για τη χρηση που θες εσυ να της κανεις....

αν θες κατι σχετικα καλο και σε καλη τιμη παρε απο nowfoods....

danke devil...vitamin E-400 της nowfoods ...εδω κατεληξα κ θα ψαξω(θα βαλω την μαμακα μου να παρει σβαρνα ολα τα φαρμακεια για το eviol...xixixi)...και βλεπουμεεε!!!!!

Devil
27-03-11, 15:59
danke devil...vitamin E-400 της nowfoods ...εδω κατεληξα κ θα ψαξω(θα βαλω την μαμακα μου να παρει σβαρνα ολα τα φαρμακεια για το eviol...xixixi)...και βλεπουμεεε!!!!!

παρε αυτο της now τοτε.... μια χαρα ειναι και σε καλη τιμη....;)

exkaliber
27-03-11, 16:04
παρε αυτο της now τοτε.... μια χαρα ειναι και σε καλη τιμη....;)

Ω!!!!

με απογοητευεις:unsure::unsure:

Devil
27-03-11, 16:05
Ω!!!!

με απογοητευεις:unsure::unsure:

γιατι ρε?:unsure:

exkaliber
27-03-11, 16:07
γιατι ρε?:unsure:

ελα ντε?
γιατι?
γιατι με απογοητευεις? :geek::green:

Devil
27-03-11, 16:21
ελα ντε?
γιατι?
γιατι με απογοητευεις? :geek::green:

ναι ε?.... για κοιτα τα πμ σου....:green:

livistros
27-03-11, 16:31
παιδια μια βοηθεια:
ψαχνω ενα καλο μεταπροπονητικο χωρις κρεατινη
γιατι σε λιγο βγαινω απο τον κυκλο με κρεατινη
μου προτειναν το anabolic window της nutrabolic
απλα δεν ειμαι σιγουρος ρε παιδια αν εχει κρεατινη
την οποια αν εχει θα πρεπει να το απορριψω23493
εδω λεει οτι δεν εχει
ενω στο σαιτ των εξτριμ λεει πως περιεχει κρεατινη

Devil
27-03-11, 16:37
παιδια μια βοηθεια:
ψαχνω ενα καλο μεταπροπονητικο χωρις κρεατινη
γιατι σε λιγο βγαινω απο τον κυκλο με κρεατινη
μου προτειναν το anabolic window της nutrabolic
απλα δεν ειμαι σιγουρος ρε παιδια αν εχει κρεατινη
την οποια αν εχει θα πρεπει να το απορριψω23493

εχει.... creatine magnesium chelated....

livistros
27-03-11, 19:40
εχει.... creatine magnesium chelated....

να σαι καλα φιλε μου για την απαντηση
οποτε καλο θα ηταν να μην χρησιμοποιησω το ως ανω σκευασμα
αφου τον προηγουμενο μηνα εχω παρει κρεατινη
η πιστευεις οτι ειναι οκ;

Devil
27-03-11, 19:41
να σαι καλα φιλε μου για την απαντηση
οποτε καλο θα ηταν να μην χρησιμοποιησω το ως ανω σκευασμα
αφου τον προηγουμενο μηνα εχω παρει κρεατινη
η πιστευεις οτι ειναι οκ;

για εμενα ειναι οκ.... αλλα αμα εσυ δεν θες κρεατινη τοτε δεν ειναι...

geo28
27-03-11, 20:41
B ALANINE παιδια μονο απο bulk περνετε? απο ελλαδα πεζει να βρω πουθενα?

livistros
27-03-11, 20:46
για εμενα ειναι οκ.... αλλα αμα εσυ δεν θες κρεατινη τοτε δεν ειναι...

εμενα δεν με πειραζει απλα
επειδη διαβασα σε αλλα θρεντ οτι πρεπει να κανεις off για ενα διαστημα
προκειμενου να ξαναχρησιμοποιησεις κρετατινη
εσυ κατα την γνωμη σου πιστευεις οτι δεν ειναι to much;
ευχαριστω και παλι

Devil
27-03-11, 22:25
εμενα δεν με πειραζει απλα
επειδη διαβασα σε αλλα θρεντ οτι πρεπει να κανεις off για ενα διαστημα
προκειμενου να ξαναχρησιμοποιησεις κρετατινη
εσυ κατα την γνωμη σου πιστευεις οτι δεν ειναι to much;
ευχαριστω και παλι

αν θες να κανεις οφφ κανε.... απλα αλλαξε postwo....

πηγαινε σε κατι αλλο....;)


geo.... μπορει να εχει καποιος της nowfoods

giannis50
28-03-11, 15:09
μολις πηρα την instant whey της reflex.

κανονικα ειναι 25γρ καθε δοση?
εγω που ειμαι 60 κιλα πρεπει να περνω λιγοτερο?
και επισης θα παιρνω το πρωι πριν απο το πρωινο και πριν την προπο?

ευχαριστω

gregmogan
28-03-11, 15:25
πρωτεΐνη instant whey μπορώ να την χρησιμοποιήσω στο πρωινό γεύμα αλλά και αμέσως μετά την προπόνηση?

COBRA_STYLE
28-03-11, 15:32
πρωτεΐνη instant whey μπορώ να την χρησιμοποιήσω στο πρωινό γεύμα αλλά και αμέσως μετά την προπόνηση?
ειδικα τοτε

gregmogan
28-03-11, 15:40
και κάτι ακόμα ίσως να έχει απαντηθεί: μετά την προπόνηση (10-15λεπτα) πρωτεΐνη ......μετά από κάνα μισάωρο μπορώ να φάω στερεό γεύμα με υδατάνθρακα και πρωτεΐνη ξανά ?(κοτόπουλου τονο κ.α) η πρέπει να περιμένω κι άλλο?

COBRA_STYLE
28-03-11, 15:47
και κάτι ακόμα ίσως να έχει απαντηθεί: μετά την προπόνηση (10-15λεπτα) πρωτεΐνη ......μετά από κάνα μισάωρο μπορώ να φάω στερεό γεύμα με υδατάνθρακα και πρωτεΐνη ξανά ?(κοτόπουλου τονο κ.α) η πρέπει να περιμένω κι άλλο?
κατα την αποψη μου θα σου ελεγα απο μετα απο 45-1 ωρα...

gregmogan
28-03-11, 15:51
οκ ευχαριστώ πολύ φίλε ....η ερώτηση για να γίνω πιο σαφής είναι μετά την προπόνηση αφού πάρω την πρωτεΐνη δεν υπάρχει πρόβλημα που δεν θα πάρω εκείνη την στιγμή υδατάνθρακα αλλά θα πάρω υδατάνθρακα μαζί με πρωτεΐνη ξανά μετά από καμιά ώρα όπως είπες ....σορυ που έγινα κουραστικός:(

COBRA_STYLE
28-03-11, 16:07
οκ ευχαριστώ πολύ φίλε ....η ερώτηση για να γίνω πιο σαφής είναι μετά την προπόνηση αφού πάρω την πρωτεΐνη δεν υπάρχει πρόβλημα που δεν θα πάρω εκείνη την στιγμή υδατάνθρακα αλλά θα πάρω υδατάνθρακα μαζί με πρωτεΐνη ξανά μετά από καμιά ώρα όπως είπες ....σορυ που έγινα κουραστικός:(
θα ηταν ορθοτερο να παρεις και στο post υ/α...η ποσοτητα ποικιλει αναλογα και σε τι φαση βρισκεσαι...απλα στο στο στερεο γευμα σου ο υ/ας πρεπει οπωσδηποτε να ειναι ποιοτικος!

giannis50
28-03-11, 16:30
μολις πηρα την instant whey της reflex.

κανονικα ειναι 25γρ καθε δοση?
εγω που ειμαι 60 κιλα πρεπει να περνω λιγοτερο?
και επισης θα παιρνω το πρωι πριν απο το πρωινο και πριν την προπο?

ευχαριστω

καποιος?

geo28
28-03-11, 17:11
για preworkout an παρω glykerin,b alanine,bcaa και καμια μουδρικη τι
ποσοτητες να βαλω στα δυο πρωτα?

geo28
28-03-11, 17:13
καποιος?

φιλε αν δε κανω λαθος η ρεφλεξ εχει μικρο σκουπ...παρε 2 σκουπ το πρωι
και 2 μετα την προπονηση..νομιζω ειναι 12-12 γρ το σκουπ..

Devil
28-03-11, 17:20
για preworkout an παρω glykerin,b alanine,bcaa και καμια μουδρικη τι
ποσοτητες να βαλω στα δυο πρωτα?

η γλυκερινη ειναι υγρη μορφη?

αν ναι 10μλ σε κανα 200μλ νερο....

β-αλανινη απο 1,5γρ μεχρι 3γρ....

COBRA_STYLE
28-03-11, 17:20
για preworkout an παρω glykerin,b alanine,bcaa και καμια μουδρικη τι
ποσοτητες να βαλω στα δυο πρωτα?
η b-alanine παιζει στα 2-3 γρ...για την γλυκερινη δεν ξερω δεν εχω παρει και ουτε προκειται βασικα

edit:αχχααχαχαχ μητσο:green:

giannis50
28-03-11, 23:18
φιλε αν δε κανω λαθος η ρεφλεξ εχει μικρο σκουπ...παρε 2 σκουπ το πρωι
και 2 μετα την προπονηση..νομιζω ειναι 12-12 γρ το σκουπ..

το σκουπ ελεγε 25 απο πισω

Kaloutsikos
29-03-11, 00:30
μολις πηρα την instant whey της reflex.

κανονικα ειναι 25γρ καθε δοση?
εγω που ειμαι 60 κιλα πρεπει να περνω λιγοτερο?
και επισης θα παιρνω το πρωι πριν απο το πρωινο και πριν την προπο?

ευχαριστω

Tο scoop είναι 25γρ.

Ανάλογα με το πρωινό σου, αν εσύ τρως και άλλες πηγές πρωτεΐνης 1 scoop είναι καλά, διαφορετικά 1,5.

Πρίν την προπόνηση όχι μετά όμως ναι, 1,5 scoop.

giannis50
29-03-11, 14:26
Tο scoop είναι 25γρ.

Ανάλογα με το πρωινό σου, αν εσύ τρως και άλλες πηγές πρωτεΐνης 1 scoop είναι καλά, διαφορετικά 1,5.

Πρίν την προπόνηση όχι μετά όμως ναι, 1,5 scoop.

οταν δεν εχω προπο?

Kaloutsikos
29-03-11, 15:06
οταν δεν εχω προπο?

Αμα σε κάθε σου γεύμα έχεις πρωτεΐνη (φαγητό) τότε το συμπλήρωμα περισέβει! Διαφορετικά μπορείς να φας ρύζι με πρωτεΐνη (συμπλήρωμα).

Εγώ επειδή το πρωί δεν μπορώ να τρώω αυγά γι αυτό παίρνω συμπλήρωμα.
Η επιλογή είναι δική σου!

xtakias660
29-03-11, 15:44
Πειτε μου λιγο τι να παιρνω πριν την προπονηση ειναι καλο το superpump 250 που λετε??και τι δουλεια κανουν γενικα τα pre workout?αξιζει να τα παιρνεις η τσαμπα λεφτα??

Kaloutsikos
29-03-11, 17:42
Πειτε μου λιγο τι να παιρνω πριν την προπονηση ειναι καλο το superpump 250 που λετε??και τι δουλεια κανουν γενικα τα pre workout?αξιζει να τα παιρνεις η τσαμπα λεφτα??

Δες εδώ για το Super Pump 250
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?3386-Super-Pump-250-%28Gaspari-Nutrition%29&highlight=super+pump

Kαι εδώ για τα Νιτρικά.
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?6143-%CE%9D%CE%B9%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B1

xtakias660
29-03-11, 18:14
Δες εδώ για το Super Pump 250
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?3386-Super-Pump-250-%28Gaspari-Nutrition%29&highlight=super+pump

Kαι εδώ για τα Νιτρικά.
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?6143-%CE%9D%CE%B9%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B1

Thanks φιλος με βοηθισες....

giannis50
29-03-11, 22:55
Αμα σε κάθε σου γεύμα έχεις πρωτεΐνη (φαγητό) τότε το συμπλήρωμα περισέβει! Διαφορετικά μπορείς να φας ρύζι με πρωτεΐνη (συμπλήρωμα).

Εγώ επειδή το πρωί δεν μπορώ να τρώω αυγά γι αυτό παίρνω συμπλήρωμα.
Η επιλογή είναι δική σου!

oποτε οταν δεν εχω προπο να παιρνω 1 σκουπ το πρωι κ ενα το βραδυ πριν κοιμηθω?

Kaloutsikos
30-03-11, 00:02
oποτε οταν δεν εχω προπο να παιρνω 1 σκουπ το πρωι κ ενα το βραδυ πριν κοιμηθω?

Ενα το πρωί και για το βράδυ καλύτερη επιλογή είναι η καζεΐνη (γιαούρτι).

exkaliber
30-03-11, 22:07
απο περιεργεια θελω να μαθω αν το winstrol(αν το γραφω σωστα) εκεινο που βγαινει σε μικρα χαπακια
ειναι αυτο που στην ταινια fight club επερνε εκεινος ο χοντρος και ελεγε οτι ειναι για αλογα ιπποδρομου??????

Devil
31-03-11, 11:18
απο περιεργεια θελω να μαθω αν το winstrol(αν το γραφω σωστα) εκεινο που βγαινει σε μικρα χαπακια
ειναι αυτο που στην ταινια fight club επερνε εκεινος ο χοντρος και ελεγε οτι ειναι για αλογα ιπποδρομου??????

δεν ξερω αν ελεγε για αυτο....

αλλα ο brad pitt σιγουρα το εχει παρει.....:green::green::green:

ps.... το winstrol δεν δινει gyno....:green:

Slack `N Track
31-03-11, 11:42
Πριν μια εβδομαδα μου εδωσαν τα προαναφερομενα σκευασματα μαζι με ενα καρο αλλες αηδιες.

Πηρα λοιπον το πρωτο (animal pump) το οποιο μπορω να πω οτι εκανε την δουλιτσα του μια χαρα. Δεν πολυ καταλαβα κατι σαν τσιτωμα η σαν διεγερση, αλλα ενα τουμπανιασμα αρκετα καλο καθολη την διαρκεια της προπονησης (80 λεπτα).

Μια μερα οφ λοιπον (ετσι για ποιο ξεκαθαρο view) και παιρνω το δευτερο (SPmax) τσιτωμα μετριο, αλλα πρηξιματα κατω του μετριου εν σχεση με το πρωτο για περιπου 30 λεπτα.

Ετσι λοιπον ειπα (τρομαρα μου) να παρω και τα δυο ωστε να δω τι θα κανουν.

Μια διαθεση χαλια....νευρα πολλα....κυκλοθυμικος δεν ειμουν και εγινα, ειπα οτι δεν τα ξαναπαντρευω αυτα τα δυο.

Τρεις φορες τα πηρα και αρχισα να "φτιαχνομε" και με τη φατσα μου που εβλεπα στον καθρεφτη (και ειμαι και ομορφος, να το πουμε και αυτο)...μεσα στην προπονηση σηκωνα οπως να ναι οτι να ναι...ενιωθα απλα ασχημα χωρις να ξερω γιατι.

Καποιος με καλυτερη γνωση και κατανοηση στα συστατικα των σκευασματων αυτων, θα μπορουσε να πει εαν δικαιολογηται αυτο το σκηνικο η απλα ειναι η ιδεα μου σε τρεις μερες μιας απλης κακοδιαθεσιας που ετυχε να εχω και τα δυο αυτα να τρεχουν μεσα μου;

COBRA_STYLE
31-03-11, 11:56
δεν ξερω αν ελεγε για αυτο....

αλλα ο brad pitt σιγουρα το εχει παρει.....:green::green::green:

ps.... το winstrol δεν δινει gyno....:green:
και συ που το ξερεις?εχεις κανει κυκλο?εε ?εε? μιλα τωρα:rolf::P:green:

Devil
31-03-11, 11:57
και συ που το ξερεις?εχεις κανει κυκλο?εε ?εε? μιλα τωρα:rolf::P:green:

μου το ειπε ο brad pitt........:green::green::green::turtle::turtle::turtle:

Manos1989
31-03-11, 12:02
απο περιεργεια θελω να μαθω αν το winstrol(αν το γραφω σωστα) εκεινο που βγαινει σε μικρα χαπακια
ειναι αυτο που στην ταινια fight club επερνε εκεινος ο χοντρος και ελεγε οτι ειναι για αλογα ιπποδρομου??????

Aν θυμάμαι καλά λέει ότι βάραγε τέστο και έπαιρνε dianabol......το winny δεν σου βγάζευ βυζιά:P
Πάντως για να πάθεις κάτι τέτοιο ή πρέπει να βαράς 10γ τέστο χωρίς ΑΙ ή να είχες προδιάθεση όχι για γυναικομαστία,αλλά για να είσαι γυναίκα εκ γεννετής......απλα ΔΕΝ γίνεται να φτάσεις σε αυτό το σημείο;)

COBRA_STYLE
31-03-11, 12:07
Aν θυμάμαι καλά λέει ότι βάραγε τέστο και έπαιρνε dianabol......το winny δεν σου βγάζευ βυζιά:P
Πάντως για να πάθεις κάτι τέτοιο ή πρέπει να βαράς 10γ τέστο χωρίς ΑΙ ή να είχες προδιάθεση όχι για γυναικομαστία,αλλά για να είσαι γυναίκα εκ γεννετής......απλα ΔΕΝ γίνεται να φτάσεις σε αυτό το σημείο;)
καλα εχει παραδεχτει ο Μπραντ οντως οτι εκανε χρηση αυτων???περιεργο μου φαινεται...και αν ναι σε ποια ταινια?εκει με την Τροια??


καλα αυτο που λες για την τεστο και με 0,5gr τη βδομαδα σε βαθος χρονου χωρις ΑΙ θα αρχιζεις να βλεπεις-νιωθεις τα nipples σου λιγο καπως:rolf::rolf::rolf::rolf:

σορρυ μοντς :green:

Manos1989
31-03-11, 12:10
καλα εχει παραδεχτει ο Μπραντ οντως οτι εκανε χρηση αυτων???περιεργο μου φαινεται...και αν ναι σε ποια ταινια?εκει με την Τροια??


καλα αυτο που λες για την τεστο και με 0,5gr τη βδομαδα σε βαθος χρονου χωρις ΑΙ θα αρχιζεις να βλεπεις-νιωθεις τα nipples σου λιγο καπως:rolf::rolf::rolf::rolf:

σορρυ μοντς :green:

Στο fight club ένας φίλος του brad pitt στην ταινία είχε πει ότι έπαιρνε αυτά.
Αλλά άμα τον δεις......δε παίζει να βγαίνει σουτιέν για το νούμερό του, έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ βυζιά λέμε,όχι signs gyno! Γιαυτό και λέω 10γ τέστο καθ' υπερβολή βεβαια.

COBRA_STYLE
31-03-11, 12:12
Στο fight club ένας φίλος του brad pitt στην ταινία είχε πει ότι έπαιρνε αυτά.
Αλλά άμα τον δεις......δε παίζει να βγαίνει σουτιέν για το νούμερό του, έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ βυζιά λέμε,όχι signs gyno! Γιαυτό και λέω 10γ τέστο καθ' υπερβολή βεβαια.
σωπα ρε....εμενα γιατι δε μου φαινοντουσαν τοσο μεγαλα???:unsure:

Manos1989
31-03-11, 12:18
σωπα ρε....εμενα γιατι δε μου φαινοντουσαν τοσο μεγαλα???:unsure:

Mάλλον έχεις να δεις την ταινία καιρό.......αφού ο edwart norton χανόταν μέσα εκεί.
Τον έπαιρνε αγκαλιά και πνιγόταν:green:

p.s θα μας δείρει ο Γιάννης!

beefmeup
31-03-11, 13:08
p.s θα μας δείρει ο Γιάννης!

μαλλον θα τον προλαβω εγω:green:

oldhiphop
31-03-11, 17:04
παιδια εχω δυο ερωτησεις γιατι εχω μπερδευτη. τις μερες που κανω μονο αεροβια να εξακολουθω να περνω πρωτεινη και δεξτροζη μετα?

και τις μερες που κανω βαροι και μετα αεροβια να την περνω στο τελος της αεροβιας?

eri_87
31-03-11, 17:22
παιδια εχω δυο ερωτησεις γιατι εχω μπερδευτη. τις μερες που κανω μονο αεροβια να εξακολουθω να περνω πρωτεινη και δεξτροζη μετα? Αν θες πάρτα, αλλά συνήθως τρώμε το επόμενο προγραμματισμένο γεύμα που έχουμε.

και τις μερες που κανω βαροι και μετα αεροβια να την περνω στο τελος της αεροβιας? Ναι

:)

oldhiphop
31-03-11, 17:57
πιο ειναι πιο σωστο?επισεις τωρα που θα μπω σε γραμμωση να συνεχισω να περνω δεξτροζη μετα την προπονιση?:unsure:

Ramrod
31-03-11, 18:06
πιο ειναι πιο σωστο?επισεις τωρα που θα μπω σε γραμμωση να συνεχισω να περνω δεξτροζη μετα την προπονιση?:unsure:

Μετά την αερόβια δε χρειάζεται να παίρνεις πρωτεϊνη και δεξτρόζη. Φάε κανονικά. Δε σου προσφέρει τίποτα.

Πάντα αυτά μετά τα βάρη. Αν έχεις κάει βάρη και μετά αερόβια τότε μετά κανονικά πρωτεϊνη-δεξτρόζη, αλλά μη κάνεις πολυ αερόβια μετά τα βάρη. Το πολύ κανα μισάωρο...

Ναι συνεχίζεις κανονικά και στη γράμμωση...

oldhiphop
31-03-11, 20:00
Μετά την αερόβια δε χρειάζεται να παίρνεις πρωτεϊνη και δεξτρόζη. Φάε κανονικά. Δε σου προσφέρει τίποτα.

Πάντα αυτά μετά τα βάρη. Αν έχεις κάει βάρη και μετά αερόβια τότε μετά κανονικά πρωτεϊνη-δεξτρόζη, αλλά μη κάνεις πολυ αερόβια μετά τα βάρη. Το πολύ κανα μισάωρο...

Ναι συνεχίζεις κανονικά και στη γράμμωση...
ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια παιδια.
να ροτισω κατι ακομα. μιπος ξεφευγω στην ωρα για το μεταπροπονιτικο γευμα αν κανω αεροβια μετα τα βαροι?

eri_87
31-03-11, 20:05
ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια παιδια.
να ροτισω κατι ακομα. μιπος ξεφευγω στην ωρα για το μεταπροπονιτικο γευμα αν κανω αεροβια μετα τα βαροι?

Αυτό που ρωτάς έχει χιλιοειπωθεί, όπως και τα προηγούμενα... Δεν ξεφεύγεις, αλλά είπαμε δε θα κάνεις πάνω από 30' αερόβιο μετά τα βάρη. Αν πιεις το ρόφημα κ κάνεις μετά ποδήλατο δε θα έχει κ τόσο νόημα για καύση λίπους...

pikos
31-03-11, 20:42
Τι ποσότητα omega3 είναι οκ να παίρνω την ημέρα ;

1 κάψουλα περιέχει:
1000mg συμπυκνωμένο fish oil που περιέχει:
- EPA: 170mg
- DHA: 130mg
- Vitamin E: 3mg

COBRA_STYLE
31-03-11, 20:53
Τι ποσότητα omega3 είναι οκ να παίρνω την ημέρα ;

1 κάψουλα περιέχει:
1000mg συμπυκνωμένο fish oil που περιέχει:
- EPA: 170mg
- DHA: 130mg
- Vitamin E: 3mg
3-5gr ειναι οκ

exkaliber
31-03-11, 23:35
Μετά την αερόβια δε χρειάζεται να παίρνεις πρωτεϊνη και δεξτρόζη.

γτ αυτο ρε παιδια?????????:unsure::unsure::unsure:

εγω στο τρεξιμο παιρνω ομοιως με τα βαρη συμπληρωματα

exkaliber
31-03-11, 23:35
Τι ποσότητα omega3 είναι οκ να παίρνω την ημέρα ;

1 κάψουλα περιέχει:
1000mg συμπυκνωμένο fish oil που περιέχει:
- EPA: 170mg
- DHA: 130mg
- Vitamin E: 3mg

βασικα παρε αλλη μαρκα,λιγο τσιγκουνικο μου μοιαζει αυτην εδω

Ramrod
31-03-11, 23:53
ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια παιδια.
να ροτισω κατι ακομα. μιπος ξεφευγω στην ωρα για το μεταπροπονιτικο γευμα αν κανω αεροβια μετα τα βαροι?

Γι αυτό σου είπα το πολυ μισάωρο!


γτ αυτο ρε παιδια?????????:unsure::unsure::unsure:

εγω στο τρεξιμο παιρνω ομοιως με τα βαρη συμπληρωματα

Ποιο το νόημα να πάρεις μετά την αερόβια πρωτεϊνη? Για εξήγησε τη λογική σου...

Σκέψου γιατί τα πίνεις αυτά που πίνεις μετά τα βάρη και θα καταλάβεις το λόγο που είναι περιττό...

tommygunz
01-04-11, 00:11
βασικα παρε αλλη μαρκα,λιγο τσιγκουνικο μου μοιαζει αυτην εδω

Όχι ρε συ, νομίζω τα πιο πολλά εκεί παίζουν...
Και της NOW αυτά που έχω εγώ τώρα είναι 180mg EPA και 120mg DHA σε κάθε κάψουλα των 1000mg. Και είναι και molecular distilled.

exkaliber
01-04-11, 00:13
Όχι ρε συ, νομίζω τα πιο πολλά εκεί παίζουν...
Και της NOW αυτά που έχω εγώ τώρα είναι 180mg EPA και 120mg DHA σε κάθε κάψουλα των 1000mg. Και είναι και molecular distilled.

an kai δε θελω να μου ξυνω πληγες.......
ενα υγρο ιχθυελαιο συμφερει πολυ περισσοτερο

κι εγω της now ειχα

exkaliber
01-04-11, 00:18
κατσε να διαβασω απο την αρχη ,,

tommygunz
01-04-11, 01:26
an kai δε θελω να μου ξυνω πληγες.......
ενα υγρο ιχθυελαιο συμφερει πολυ περισσοτερο

κι εγω της now ειχα

Υγρό ε...

Για κάποιος γνώστης να μιλήσει περί του θέματος.:green::green:

PMalamas
01-04-11, 22:47
Home Made Supplements (http://download392.mediafire.com/bpo2m6u19f8g/ywnzvzj1wzm/Homemade+Supplement+Secrets+-+Homemade+Supplements.pdf)
(http://64.4.56.71/att/GetAttachment.aspx?file=f5a5ee1c-0a1f-4a18-8d19-9b7d047d9813.pdf&ct=YXBwbGljYXRpb24vcGRm&name=aG9tZW1hZGVzdXBwbGVtZW50cy5wZGY_3d&inline=0&rfc=0&empty=False&imgsrc=&entryPt=download&hm__login=pmalamas&hm__domain=windowslive.com&ip=10.25.150.8&d=d6767&mf=0&hm__ts=Fri%2c%2001%20Apr%202011%2019%3a43%3a38%20GMT&st=pmalamas%25windowslive.com%407&hm__ha=01_07ec5d66c45912fc3933a93e31c8b81655c944df365c7802334e91575d4bf0f8&oneredir=1)

Devil
02-04-11, 00:11
^^^ δεν με βγαζει καπου....:unsure:

PMalamas
02-04-11, 00:31
Για δοκιμασε παλι ρε, νομιζω το εφτιαξα..:unsure:

Devil
02-04-11, 00:33
Για δοκιμασε παλι ρε, νομιζω το εφτιαξα..:unsure:

κομπλε :thumbup:

Titanium
02-04-11, 15:28
Για να ρωτήσω κατι ρε παίδες....
Με πιο γευμα ειναι καλύτερα να πινω τις κάψουλες πράσινο τσαι???
Αν πριν απο την προπνα πινω jack3d θα υπάρχει πρόβλημα αμα πινω και ταυρινη????
:unsure::unsure::unsure::unsure:

COBRA_STYLE
02-04-11, 15:33
Για να ρωτήσω κατι ρε παίδες....
Με πιο γευμα ειναι καλύτερα να πινω τις κάψουλες πράσινο τσαι???
Αν πριν απο την προπνα πινω jack3d θα υπάρχει πρόβλημα αμα πινω και ταυρινη????
:unsure::unsure::unsure::unsure:
αν εχει b-alanine το jack3d ανταγωνιζεται την ταυρινη,αλλα δεν θυμαμαι αν εχει...δες το μια...αυτο ειναι ισως το μονο θεμα...

Titanium
02-04-11, 15:35
αν εχει b-alanine το jack3d ανταγωνιζεται την ταυρινη,αλλα δεν θυμαμαι αν εχει...δες το μια...αυτο ειναι ισως το μονο θεμα...

Εχει γ'αυτο λεω.......Οποτε να μην περνω και ταυρινη καλητερα εεε???

PMalamas
02-04-11, 16:15
Για να ρωτήσω κατι ρε παίδες....
Με πιο γευμα ειναι καλύτερα να πινω τις κάψουλες πράσινο τσαι???
Αν πριν απο την προπνα πινω jack3d θα υπάρχει πρόβλημα αμα πινω και ταυρινη????
:unsure::unsure::unsure::unsure:

Και δε ρωτας εδω μιας και υπαρχει ετοιμο θεμα,
και ηθελα κι εγω να ρωτησω κατι σχετικο..

Πρασινο Τσαι (http://http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?4586-%CF%80%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%BF-%CF%84%CF%83%CE%B1%CE%B9&highlight=%CF%80%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%BF+%CF%84%CF%83%CE%B1%CE%B9)

Titanium
02-04-11, 16:33
Και δε ρωτας εδω μιας και υπαρχει ετοιμο θεμα,
και ηθελα κι εγω να ρωτησω κατι σχετικο..

Πρασινο Τσαι (http://http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?4586-%CF%80%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%BF-%CF%84%CF%83%CE%B1%CE%B9&highlight=%CF%80%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%BF+%CF%84%CF%83%CE%B1%CE%B9)

Α δεν ηξερα οτι υπαρχει...δεν πιραζει ας απαντισει καποιος εδω ρε παιδες δεν χάθηκε και ο κοσμος....:green:

Devil
02-04-11, 17:18
βαλε την ταυρινη καλου κακου στο postwo....

και το πρασινο τσαι πριν απο το πρωινο....

PMalamas
02-04-11, 17:25
πριν πρωινο βαζω κι εγω..

COBRA_STYLE
02-04-11, 17:26
Εχει γ'αυτο λεω.......Οποτε να μην περνω και ταυρινη καλητερα εεε???


βαλε την ταυρινη καλου κακου στο postwo....

και το πρασινο τσαι πριν απο το πρωινο....
ισως ειναι καλυτερα ετσι...

Titanium
02-04-11, 21:15
βαλε την ταυρινη καλου κακου στο postwo....

και το πρασινο τσαι πριν απο το πρωινο....

Πανω ομως γράφει να μην το παίρνουμε ποτε με αδιο στομάχι....:unsure:

Devil
02-04-11, 21:16
Πανω ομως γράφει να μην το παίρνουμε ποτε με αδιο στομάχι....:unsure:

το green tea?

Titanium
02-04-11, 21:19
το green tea?

Ναι λεμεεεε:green:

Devil
02-04-11, 21:20
Ναι λεμεεεε:green:

μ@λ@κιες λεει.... εγω με αδειο στομαχι το επαιρνα παντα..... (dreiko μην σχολιασεις....:green:).....

Titanium
02-04-11, 21:21
μ@λ@κιες λεει.... εγω με αδειο στομαχι το επαιρνα παντα..... (dreiko μην σχολιασεις....:green:).....

Οκ τοτενες:green::green::green::toast:θενκ γιου:green:

tommygunz
02-04-11, 23:58
Ώπα...

Εγώ τώρα θα συνδυάσω Green Magnitude με Purple Wraath πριν την προπόνηση.

Όμως το Green Mag περιέχει 2 γρ. Ταυρίνη και το Purple Wraath περιέχει beta alanine (δεν γράφει πόσο, αλλά θεωρώ 1 γραμμάριο θα το έχει).

Θα υπάρχει πρόβλημα; Θα παίρνω το Green Mag 25' pre και το Purple Wraath 5' pre.

Για πείτε απόψεις...

Devil
03-04-11, 13:42
1,5-1,6γρ πρεπει να εχει μεσα....

τα carrier που χρησιμοποιουν taurine και β-alanine ειναι τα ιδια....

πολλοι λενε οτι υπαρχει προβλημα.... αλλοι λενε οτι δεν υπαρχει....

δεν ξερω βεβαια αν εξαρτατε απο τις συγκεντρωσεις.....

προσωπικα πιστευω οτι οι ποσοτητες ειναι μικρες... και υπαρχει και αποσταση μεταξυ τους.... αρα νομιζω δεν θα εχεις θεμα....

αν θες να το κανεις αλλιως.... παιρνεις το greenmag prewo... και το purplewraath intrawo.....

KeyserSoze
04-04-11, 12:12
Ερώτησις...

Τα αμινοξέα μπορούν να αντικαταστήσουν ΠΛΗΡΩΣ τις πρωτεινες τύπου whey?

Ένας από τους γύμναστές μου είπε ότι αυτός σταμάτησε εντελώς συμπληρώματα πρωτεινης, ακόμα και τώρα που είναι σε περίοδο όγκου, και παιρνει μόνο αμινοξέα επειδή μεταβολίζονται άμεσα και σε μεγαλύτερες ποσότητες από τον οργανισμό ως "σπασμενες πρωτεινες"

Αυτός καλά μου τα λεει στη θεωρία αλλά προβληματίζομαι. Αν μπορείς ακόμα και σε περίοδο ογκο να τη βγάλεις μόνο με αμινοξέα, που ειναι και πιο φτηνα, τοτε δεν θα υπήρχαν καν συμπληρωματα πρωτεινης, σωστα?

COBRA_STYLE
04-04-11, 12:33
Ερώτησις...

Τα αμινοξέα μπορούν να αντικαταστήσουν ΠΛΗΡΩΣ τις πρωτεινες τύπου whey?

Ένας από τους γύμναστές μου είπε ότι αυτός σταμάτησε εντελώς συμπληρώματα πρωτεινης, ακόμα και τώρα που είναι σε περίοδο όγκου, και παιρνει μόνο αμινοξέα επειδή μεταβολίζονται άμεσα και σε μεγαλύτερες ποσότητες από τον οργανισμό ως "σπασμενες πρωτεινες"

Αυτός καλά μου τα λεει στη θεωρία αλλά προβληματίζομαι. Αν μπορείς ακόμα και σε περίοδο ογκο να τη βγάλεις μόνο με αμινοξέα, που ειναι και πιο φτηνα, τοτε δεν θα υπήρχαν καν συμπληρωματα πρωτεινης, σωστα?
για αυτο που λεει εχει δικιο....οταν παιρνεις πρωτεινη σε σκονη πχ,θα του παρει καποιο χρονο του οργανισμου σου να τη διασπασει στα αμινοξεα τα οποια περιεχει και νομιζω δεν γινεται παντα 100% σωστα η διασπαση και μπορει να χανεις κατι ψιλα:green:....παντως διαφορα εμφανισιακα δεν παιζει να δεις

edit:ενω αμα παρεις αμινοξεα,ειναι ετοιμα και δεν απαιτειται καμια διασπαση

KeyserSoze
04-04-11, 15:21
Αποτι μου ειπε, τόσο η τιμη ανα κιλο είναι συμφέρουσα όσο και η επιβαρυνση στον οργανισμό αμελητέα (πχ η πολυ whey καθεται στα νεφρα, νομιζω, αν δεν μεταβολιστει, σωστά?)

Σε κάθε περίπτωση, αν όντως δεν ειναι "χειροτερα" τα αμινοξεα (BCAA μου τα ειπε νομίζω) και ειναι και πιο φτηνα και δεν επιβαρυνουν τον οργανισμό, το σκεφτομαι να το γυρισω

beefmeup
04-04-11, 15:55
Αποτι μου ειπε, τόσο η τιμη ανα κιλο είναι συμφέρουσα όσο και η επιβαρυνση στον οργανισμό αμελητέα (πχ η πολυ whey καθεται στα νεφρα, νομιζω, αν δεν μεταβολιστει, σωστά?)

Σε κάθε περίπτωση, αν όντως δεν ειναι "χειροτερα" τα αμινοξεα (BCAA μου τα ειπε νομίζω) και ειναι και πιο φτηνα και δεν επιβαρυνουν τον οργανισμό, το σκεφτομαι να το γυρισω

η καταλαβες λαθος αυτο που ακουσες,η ο τυπος που στο πε δεν ηταν κ πολυ σχετικος.
τπτ δεν "καθεται" πουθενα.
αλλη χρηση εχουν τα αμινο κ αλλη εχει η σκονη πρωτεινης.

COBRA_STYLE
04-04-11, 16:02
Αποτι μου ειπε, τόσο η τιμη ανα κιλο είναι συμφέρουσα όσο και η επιβαρυνση στον οργανισμό αμελητέα (πχ η πολυ whey καθεται στα νεφρα, νομιζω, αν δεν μεταβολιστει, σωστά?)

Σε κάθε περίπτωση, αν όντως δεν ειναι "χειροτερα" τα αμινοξεα (BCAA μου τα ειπε νομίζω) και ειναι και πιο φτηνα και δεν επιβαρυνουν τον οργανισμό, το σκεφτομαι να το γυρισω
το χοντρυνε πολυ το πραμα αυτος που στο ειπε!!!παιζει να ειναι κ "λιγο" ασχετος οπως ειπε ο μπιφ....1ον η γουει δεν καθεται στα νεφρα...τι βλακεια ηταν αυτο....

2ον,υπερδοσολογια με οποιοδηποτε απο τα 2 τα ιδια sides θα εχεις...το θεμα με τα νεφρα δεν εχει να κανει με την whey αυτη καθ'αυτη....αλλα με τα αμινοξεα που περιεχει και το αζωτο που εκλυεται κατα το μεταβολισμο τους....το αζωτο κανει το κακο σε ηπαρ και νεφρα αλλα σε καταχρησεις πρωτεινης(πασης φυσεως) και βαθος χρονου....

ακριβως το ιδιο ισχυει και με τα "σκετα" αμινοξεα....ελπιζω να σε καλυψα;)

tommygunz
04-04-11, 16:43
Ερώτησις...

Τα αμινοξέα μπορούν να αντικαταστήσουν ΠΛΗΡΩΣ τις πρωτεινες τύπου whey?

Ένας από τους γύμναστές μου είπε ότι αυτός σταμάτησε εντελώς συμπληρώματα πρωτεινης, ακόμα και τώρα που είναι σε περίοδο όγκου, και παιρνει μόνο αμινοξέα επειδή μεταβολίζονται άμεσα και σε μεγαλύτερες ποσότητες από τον οργανισμό ως "σπασμενες πρωτεινες"

Αυτός καλά μου τα λεει στη θεωρία αλλά προβληματίζομαι. Αν μπορείς ακόμα και σε περίοδο ογκο να τη βγάλεις μόνο με αμινοξέα, που ειναι και πιο φτηνα, τοτε δεν θα υπήρχαν καν συμπληρωματα πρωτεινης, σωστα?

Άμα σε όγκο παίρνει bcaa είναι λίγο άκυρο. Τα bcaa δεν αυξάνουν την πρωτεϊνοσύνθεση, αλλά βοηθανε στο να αποτρέψουν τον καταβολισμό.
Αντίθετα τα eaa (essential amino acids) βοηθάνε στην αύξηση της πρωτεϊνοσύνθεσης. Γι' αυτό είναι καλύτερο να χρησιμοποιείς αυτά αν θες να βάλεις μάζα. Αν είσαι σε cutting πιο καλά τα bcaa για να αποτρέψεις τον καταβολισμό.

Δες και άρθρο με πηγές από έρευνες για όλα αυτά που έγραψα από πάνω:
http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=600050

Και άλλο ένα καλό άρθρο σχετικό:
http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=584191

Για το 2ο link καλύτερα πάτε στη 2η σελίδα που έχει βγάλει κάποια πιο καινούρια συμπεράσματα σε σχέση με το 1ο ποστ.
Πάτε στο ποστ #34.
http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=584191

Kaloutsikos
04-04-11, 23:46
2ον,υπερδοσολογια με οποιοδηποτε απο τα 2 τα ιδια sides θα εχεις...το θεμα με τα νεφρα δεν εχει να κανει με την whey αυτη καθ'αυτη....αλλα με τα αμινοξεα που περιεχει και το αζωτο που εκλυεται κατα το μεταβολισμο τους....το αζωτο κανει το κακο σε ηπαρ και νεφρα αλλα σε καταχρησεις πρωτεινης(πασης φυσεως) και βαθος χρονου....

ακριβως το ιδιο ισχυει και με τα "σκετα" αμινοξεα....ελπιζω να σε καλυψα;)

Oπότε είτε πάρεις whey είτε Αμινοξέα είναι το ίδιο πράγμα...?:unsure:

giannis50
05-04-11, 00:50
να ρωτησω,μπορω να βαλω πρωτεινη και κρεατινη στο ιδιο σεικερ? δλδ αν τα παιρνω μαζι υπαρχει προβλημα?

RAMBO
05-04-11, 00:52
κανενα:chinese:.βεβαια μπορεισ να παρεισ αμεσωσ την κρεατινη και στο μισαωρο να πιεισ και την πρωτεινη

giannis50
05-04-11, 00:59
κανενα:chinese:.βεβαια μπορεισ να παρεισ αμεσωσ την κρεατινη και στο μισαωρο να πιεισ και την πρωτεινη

αυτο για το πρωι ή μετα το gym?

RAMBO
05-04-11, 01:03
για μετα το gym.το πρωι ολα μαζι,αν και παλιοτερα ειτε πρωι ειτε μετα απο προπο ολα μαζι τα εβαζα ουτωσ η αλλιωσ στο ιδιο στομαχι θα πανε

COBRA_STYLE
05-04-11, 16:08
ΠΑΙΔΕΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ???PLZ pm me....

KeyserSoze
05-04-11, 18:01
Eυχαριστώ αρχικά για τις απαντήσεις

1ον, φυσικα δεν μιλάμε για καταχρηση είτε του ενός είτε του άλλου
2ον, για τα νεφρά όντως παίζει να είναι παπάτζα αποτι λέτε αλλά στο φιναλε 0-0 το σκορ
3ον, ίσως ακουσα λάθος παντως ΣΙΓΟΥΡΑ ξεκινουσε αυτό που μου είπε απο bca-κατι. Και χθες τον ξαναρωτησα και κάτι τέτοιο μου είπε

Καταλήγουμε όμως σε αυτό


Oπότε είτε πάρεις whey είτε Αμινοξέα είναι το ίδιο πράγμα...?:unsure:

Αποτι λέει ο tommy υπάρχουν διαφορετικά αμινοξέα για διαφορετικές φάσεις(bulk-cutting) αλλα η ερώτηση βασικά είναι "Έχει πρακτικο νόημα να γυρίσω από whey σε αμινοξέα και αν ναι, γιατι"

Συμφωνούμε όλοι ότι αφομοιώνονται ευκολότερα, αλλά αποτι έχετε γράψει δεν μου προκύπτει ότι αν κόψω τη whey και αρχίσω τα αμινοξέα θα πάρω τελικα πιο εύκολα όγκο

COBRA_STYLE
05-04-11, 18:13
Oπότε είτε πάρεις whey είτε Αμινοξέα είναι το ίδιο πράγμα...?:unsure:
σχετικα με τις παρενεργειες απο καταχρησεις ναι

Kaloutsikos
05-04-11, 18:39
σχετικα με τις παρενεργειες απο καταχρησεις ναι

o.k. :bowdown:

PMalamas
05-04-11, 19:09
ΠΑΙΔΕΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ???PLZ pm me....
σημερα πρεπει να εκαναν καποιο φιλοι μου, ειχανε μαζευτει αλλα τελικα δε συμετειχα γτ δεν ειχα χρονα να ψαξω τι θελω..:P

KeyserSoze
06-04-11, 10:20
σχετικα με τις παρενεργειες απο καταχρησεις ναι

Σχετικά με το αποτέλεσμα (σε περίοδο όγκου ειδικα)
Θα συμβούλευες κάποιον να πάει απο whey σε αμινο ή το ανάποδο?

beefmeup
06-04-11, 12:34
Σχετικά με το αποτέλεσμα (σε περίοδο όγκου ειδικα)
Θα συμβούλευες κάποιον να πάει απο whey σε αμινο ή το ανάποδο?

μην μπερεδευεσαι..

δεν σημαινει το οτι θα παρεις αμινο οτι δεν θα περνεις πρωτεινη.
κ τα 2 μαζι τα χρησιμοποιεις συνδιαστικα.
διαβασε εδω μια γιατι το ξεχειλωσαμε..

διαφορα πρωτεινης με αμινοξεα (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?12732-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%B1)

COBRA_STYLE
06-04-11, 14:45
τον συνδυασμο DAA+Activate Xtreme+Reversvitol V2 πως το κοβετε??

beefmeup
06-04-11, 14:46
καλυτερο απτο αλλο που λεγαμε απο κει.

COBRA_STYLE
06-04-11, 15:06
καλυτερο απτο αλλο που λεγαμε απο κει.
γιαυτο και τον αλλαξα τον συνδυασμο,αν και το αλλο ειναι mild αλλα τελος παντων,ισως στο μελλον....το Τεστ Φορσ το θελω οπωσδηποτε:green:...επισης εχει κ ο μητσος DAA που ειμαστε στην ιδια ηλικια(που ειπες οτι δε το χρειαζομαι :P)


παντως για το v2 τι λετε δουλευει ή not?

beefmeup
06-04-11, 15:08
.επισης εχει κ ο μητσος DAA που ειμαστε στην ιδια ηλικια(που ειπες οτι δε το χρειαζομαι :P)


ο μητσος δεν εχει ακριβως ακομα:green:
νομιζα οτι εισουν μικροτερος,τεσπα..


παντως για το v2 τι λετε δουλευει ή not?

μια χαρα αλλα ειναι ακριβο.

Pavlos17
06-04-11, 15:25
απο περιεργεια θελω να μαθω αν το winstrol(αν το γραφω σωστα) εκεινο που βγαινει σε μικρα χαπακια
ειναι αυτο που στην ταινια fight club επερνε εκεινος ο χοντρος και ελεγε οτι ειναι για αλογα ιπποδρομου??????

απαγορευμενη λεξη! ;D

COBRA_STYLE
06-04-11, 15:28
απαγορευμενη λεξη! ;D
μαρεσει που πηγες και το ξεθαψες 3 σελιδες πισω ^^

chris1995
06-04-11, 15:57
καλησπερα παιδια!!!εχω μια ερωτηση!!!ειμαι 15 χρονων και κανω περιπου ενα μηνα γυμναστηριο!!!απο οσα εχω δει και διαβασει εχω καταλαβει οτι χωρις συμπληρωματα προτεινων δεν βλεπεις παρα πολλυ αποτελεσμα εκτος αν περνεις απο μονο σου μεσα προτεεινες απο τα τροφημα που ειναι αρκετα δυσκολο η ερωτηση μου ειναι οτι αν παρω απο τετοια ηλικια θα μου δημιουργεισει προβλημα (ροτω γιατι πολλα ακουγονται περι συμπληροματων!!)επισης για αυτη την ιληκια αν κανει να παρω ποιο συμπληρωμα ειναι το καλυτερο???(θελω να ζητησω ενα μεγαλο συγνωμη αν αυτες οι ερωτησεις εχουν ξανατυπωθει αλα ειναι λιγο δυσκολο να δειαβαζω 160 σελ :unsure: )

thegravijia
06-04-11, 22:33
καλησπερα παιδια!!!εχω μια ερωτηση!!!ειμαι 15 χρονων και κανω περιπου ενα μηνα γυμναστηριο!!!απο οσα εχω δει και διαβασει εχω καταλαβει οτι χωρις συμπληρωματα προτεινων δεν βλεπεις παρα πολλυ αποτελεσμα εκτος αν περνεις απο μονο σου μεσα προτεεινες απο τα τροφημα που ειναι αρκετα δυσκολο η ερωτηση μου ειναι οτι αν παρω απο τετοια ηλικια θα μου δημιουργεισει προβλημα (ροτω γιατι πολλα ακουγονται περι συμπληροματων!!)επισης για αυτη την ιληκια αν κανει να παρω ποιο συμπληρωμα ειναι το καλυτερο???(θελω να ζητησω ενα μεγαλο συγνωμη αν αυτες οι ερωτησεις εχουν ξανατυπωθει αλα ειναι λιγο δυσκολο να δειαβαζω 160 σελ :unsure: )

η μονη διαφορα της πρωτεινης σε συμπληρωμα απο το κοτοπουλο πχ ειναι στον χρονο αφομοιωσεις
και οχι δεν βλεπεις καμια διαφορα απο το συμπληρωμα

φαε μπολικο φαι και ασε τα σκευασματα για την ωρα

COBRA_STYLE
06-04-11, 22:39
Σχετικά με το αποτέλεσμα (σε περίοδο όγκου ειδικα)
Θα συμβούλευες κάποιον να πάει απο whey σε αμινο ή το ανάποδο?
μετα την προπονα ειτε παρεις eeas ειτε παρεις whey το αποτελεσμα το ιδιο θα ναι...παρε ο,τι σε βολευει καλυτερα...

geo28
07-04-11, 20:17
ρε παιδια εδωσα στο φαρμακοποιο 12 ευρω για 500 ml glykerin.μηπως μου πηρε πολλα ο μπακαλης?μου την εβαλε χυμα σ ενα αδειο μπουκαλι..δε νομιζω να μου βαλε τπτ αλλο:green:?χυμα το δινουν αυτο?

beefmeup
07-04-11, 20:19
ρε παιδια εδωσα στο φαρμακοποιο 12 ευρω για 500 ml glykerin.μηπως μου πηρε πολλα ο μπακαλης?μου την εβαλε χυμα σ ενα αδειο μπουκαλι..δε νομιζω να μου βαλε τπτ αλλο:green:?χυμα το δινουν αυτο?

εγω πριν κατι μηνες που ειχα παρει,ηταν σε σφραγισμενο με ετικετα που ειχε τις αναλογιες πανω.
κ την πληρωσα 6 ευρο το λιτρο.

Dreiko
07-04-11, 20:20
ρε παιδια εδωσα στο φαρμακοποιο 12 ευρω για 500 ml glykerin.μηπως μου πηρε πολλα ο μπακαλης?μου την εβαλε χυμα σ ενα αδειο μπουκαλι..δε νομιζω να μου βαλε τπτ αλλο:green:?χυμα το δινουν αυτο?

χαχαχαχαχαα.....καλα που δε στο εβαλε και σε χαρτοσακουλα....:green::green::green:

http://www.giatsis.gr/images/products/1172744659-b-sak_man_a_00-01.jpg

Devil
07-04-11, 20:20
ρε παιδια εδωσα στο φαρμακοποιο 12 ευρω για 500 ml glykerin.μηπως μου πηρε πολλα ο μπακαλης?μου την εβαλε χυμα σ ενα αδειο μπουκαλι..δε νομιζω να μου βαλε τπτ αλλο:green:?χυμα το δινουν αυτο?

σε εγδαρε λιγο....:green:

COBRA_STYLE
07-04-11, 20:22
ρε παιδια εδωσα στο φαρμακοποιο 12 ευρω για 500 ml glykerin.μηπως μου πηρε πολλα ο μπακαλης?μου την εβαλε χυμα σ ενα αδειο μπουκαλι..δε νομιζω να μου βαλε τπτ αλλο:green:?χυμα το δινουν αυτο?
μη το αγγιξεις καλυτερα....

δωστο σε μενα αν ειναι

για το καλο σου το λεω:turtle::P

geo28
07-04-11, 20:23
δε νομιζω να πιω και χει κανα βερνικι μεσα:green:..απατεωνες λεμε.!καλα δε πειραζει το
πληρωσα,θα το πιω με το ζορι τωρα..