PDA

Επιστροφή στο Forum : Κίνδυνος απο δίαιτες χαμηλές σε υδατάνθρακες



KATERINI 144
28-08-09, 16:26
Η χαμηλή σε υδατάνθρακες διατροφή καταστρέφει τις αρτηρίες

http://www.zougla.gr/Image.ashx?fid=67849&w=400&h=300&q=80

Οι δίαιτες που είναι χαμηλές σε υδατάνθρακες ενδεχομένως θέτουν σε σοβαρό κίνδυνο την υγεία.

Σύμφωνα με νέα μελέτη από το Ιατρικό Κέντρο Beth Israel Deaconess σε ποντίκια δείχνει ότι το συγκεκριμένο διατροφικό μοντέλο συμβάλλει στην εναπόθεση λίπους στα τοιχώματα των αρτηριών (αθηροσκλήρυνση), αυξάνοντας έτσι τον κίνδυνο εμφράγματος και εγκεφαλικού επεισοδίου.

Αφορμή για αυτή τη μελέτη ήταν οι καταγεγραμμένες περιπτώσεις ατόμων που ακολουθούσαν αυτή τη διατροφή και είχαν υποστεί έμφραγμα του μυοκαρδίου.

Οι ερευνητές από το τμήμα της Ιατρικής Σχολής του πανεπιστημίου του Χάρβαρντ, επιχείρησαν να μελετήσουν την επίδραση που έχει στο καρδιαγγειακό σύστημα η δίαιτα που είναι χαμηλή σε υδατάνθρακες.

Κατά τη διάρκεια της μελέτης, οι ερευνητές χώρισαν τα ποντίκια σε τρεις διαφορετικές ομάδες ανάλογα με το τί έτρωγαν. Στην πρώτη ομάδα, τα πειραματόζωα τρέφονταν με την καθιερωμένη διατροφή των ποντικιών, στη δεύτερη ομάδα με την δυτικού τύπου διατροφή (υψηλή πρόσληψη λιπαρών) και στην τρίτη ομάδα με την διατροφή που είναι χαμηλή σε υδατάνθρακες και υψηλή σε πρωτεΐνες.

Μετά από 12 εβδομάδες, τα ποντίκια που ακολουθούσαν δίαιτα χαμηλή σε υδατάνθρακες είχαν πάρει λιγότερο βάρος, ωστόσο είχαν αναπτύξει 15% περισσότερη αθηροσκλήρυνση από ό,τι εκείνα που τρέφονταν βάσει τη διατροφής των ποντικιών. Το αντίστοιχο ποσοστό για τα πειραματόζωα που ακολουθούσαν τη δυτικού τύπου διατροφή ήταν 9%.

«Η μελέτη που κάναμε δείχνει ότι τουλάχιστον στα ποντίκια, αυτού του είδους η διατροφή μπορεί να είναι επιζήμια για το καρδιαγγειακό σύστημα. Φαίνεται ότι η ισορροπημένη διατροφή που συνδυάζεται με την τακτική άσκηση αποτελεί την καλύτερη λύση για τους περισσότερους ανθρώπους», αναφέρει ο επικεφαλής της μελέτης Anthony Rosenzweig.

Σύμφωνα με αμερικανούς ερευνητές

αυξάνει τον κίνδυνο εγκεφαλικών και καρδιακών επεισοδίων η δημοφιλής δίαιτα Άτκινς όπως και άλλες που βασίζονται στη χαμηλή κατανάλωση υδατανθράκων καθώς καταστρέφουν τις αρτηρίες, σύμφωνα με αμερικανούς ερευνητές.

Ομάδα ερευνητών έκανε δοκιμές σε ποντίκια και κατέληξε στο συμπέρασμα ότι οι δίαιτες που περιορίζουν δραστικά τους υδατάνθρακες και επιτρέπουν απεριόριστες ποσότητες πρωτεϊνών και λίπους με στόχο την απώλεια βάρους, φράζουν τις αρτηρίες.

Δεν είναι η πρώτη φορά που ενοχοποιείται η δίαιτα Άτκινς για σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία του ανθρώπου.

savage
28-08-09, 18:27
Oταν λεμε διαιτα χαμηλη σε υδατανθρακες,ποσο χαμηλη εννοουμε?
Γενικα συμφωνω οτι η Ατκινς ειναι ψιλο-επικινδυνη κ σιγουρα οχι για πολυ καιρο.Προτιμω μοντελα μεσογειο-ασιατικης διατροφης.Αλλα τελος παντων καλο ειναι να ξεκαθαρισουμε τι εννοουμε χαμηλοι υδατανθρακες.

narta
28-08-09, 19:18
Υπάρχει κατι αντιστοιχο σε ανθρωπους; Γιατι οκ, τα ποντικια ειναι ποντικια. Γενικα η εναπόθεση καρδιαγγεικης πλάκας οφείλεται περισσότερο στην ελλειψη φυτικών αντιοξειδωτικών που περιέχουν τα πράσινα λαχανικα και τα φρούτα και τα οποια μπορουν ευκολα να αντικατασταθουν.

Παντωε προσωπικα, και ασχετα με τα παραπανω, προτιμω μια διαιτα 30/40/30 που ειναι και πιο ισορροπημενη.

flowin_through
28-08-09, 21:50
Παρολο που και για μενα μια διαιτα 30/40/30 θα ηταν καλυτερη, δεν ειναι ισορροπημενη. Και καλα, σχεδον ολοι παιρνουμε συμπληρωματα πολυβιταμινων αλλα υδατανθρακες κατω απο 40% δεν ενδεικνυται
και γιατι η αποθηκευση γλυκογονου παιζει να μειωθει πολυ και γιατι θελει μεγαλες ποσοτητες πρωτεΐνης (κοστος) και κυριως δε μπορεις να το ακολουθεις για παντα. ΚΑι οταν αυξησεις ξανα τους υδατανθρακες, θα εισαι πιο ευαισθητος στους υδατανθρακες και ο οργανισμος θα αντιδρασει ατσαλα και θα παρεις βαρος (λιπος) αποτομα. Επισης οι διατροφολογοι λενε οτι με χαμηλους υδατανθρακες καταβολιζονται μυς λογω γλυκονεογενεσης.

dream420
29-08-09, 01:19
Παιδια η κετονεμικη διαιτα φτιαχτηκε για επιληπτικους οχι για αθλητες. Τωρα τα παιδια που κατεβαινουν σε αγωνες εντακσει θα κανουν απογλυκογονοση υποθετω αλλα για τους υπολοιπους δεν υπαρχει λογος να το κανουν αυτο κατα την γνωμη μου

dream420
29-08-09, 01:22
Btw ευχαριστω πολυ για την πληροφορια sry για το double post αλλα το ξεχασα στο προηγουμενο :rolf:

sctp
29-08-09, 09:42
Παρολο που και για μενα μια διαιτα 30/40/30 θα ηταν καλυτερη, δεν ειναι ισορροπημενη. Και καλα, σχεδον ολοι παιρνουμε συμπληρωματα πολυβιταμινων αλλα υδατανθρακες κατω απο 40% δεν ενδεικνυται
και γιατι η αποθηκευση γλυκογονου παιζει να μειωθει πολυ και γιατι θελει μεγαλες ποσοτητες πρωτεΐνης (κοστος) και κυριως δε μπορεις να το ακολουθεις για παντα. ΚΑι οταν αυξησεις ξανα τους υδατανθρακες, θα εισαι πιο ευαισθητος στους υδατανθρακες και ο οργανισμος θα αντιδρασει ατσαλα και θα παρεις βαρος (λιπος) αποτομα. Επισης οι διατροφολογοι λενε οτι με χαμηλους υδατανθρακες καταβολιζονται μυς λογω γλυκονεογενεσης.

οταν απεχεις απο τους υδατανθρακες η τρως λιγους,η ινσουλινοευεσθησια αυξανεται τωρα αν πας απο τα 150γρ υδατανθρακες στα 600γρ καθημερινα λογικο ειναι να λιπωσεις,ολα σταδιακα πρεπει να γινονται,τωρα αν ο οργανισμος αν στραφει στο μυ ειναι σχετικο με τις θερμιδες κατα τα γνωμη μου και με το αν παιρνεις αρκετη πρωτεινη.Οσο αναφορα την κετογονικη διατροφη την πρωτη φορα που την εκανα χωρις αυγα,η χοληστερινη-τριγλυκεριδια επεσαν 20 ποντακια,τη 2η φορα με 4αυγα/ημερα η χοληστερινη ανεβηκε 20 ποντακια και τα τριγλυκεριδια πεσαν ακομη παραπανω,η HDL παντα ηταν ψηλα και η LDL απο 75-90.

narta
29-08-09, 13:37
Παρολο που και για μενα μια διαιτα 30/40/30 θα ηταν καλυτερη, δεν ειναι ισορροπημενη. Και καλα, σχεδον ολοι παιρνουμε συμπληρωματα πολυβιταμινων αλλα υδατανθρακες κατω απο 40% δεν ενδεικνυται
και γιατι η αποθηκευση γλυκογονου παιζει να μειωθει πολυ και γιατι θελει μεγαλες ποσοτητες πρωτεΐνης (κοστος) και κυριως δε μπορεις να το ακολουθεις για παντα. ΚΑι οταν αυξησεις ξανα τους υδατανθρακες, θα εισαι πιο ευαισθητος στους υδατανθρακες και ο οργανισμος θα αντιδρασει ατσαλα και θα παρεις βαρος (λιπος) αποτομα. Επισης οι διατροφολογοι λενε οτι με χαμηλους υδατανθρακες καταβολιζονται μυς λογω γλυκονεογενεσης.


Απο την στιγμή που έχεις υδατάνθρακα, δεν υφίσταται γλυκονεογένεση απο αμινοξέα.

Επίσης οταν εισαι εκτος υδατανθράκων, η ινσουλινοευαισθησία σου αυξανεται κατακόρυφα οπως προανέφερε ο sctp.

KATERINI 144
29-08-09, 13:39
Τωρα τα παιδια που κατεβαινουν σε αγωνες εντακσει θα κανουν απογλυκογονοση υποθετω αλλα για τους υπολοιπους δεν υπαρχει λογος να το κανουν αυτο κατα την γνωμη μου+1 :thumbup:

flowin_through
29-08-09, 13:43
Επίσης οταν εισαι εκτος υδατανθράκων, η ινσουλινοευαισθησία σου αυξανεται κατακόρυφα οπως προανέφερε ο sctp.
Ναι αυτο ειπα και εγω. Οταν ομως επανελθεις...

Svein
08-09-09, 10:12
εγώ όταν έκανα δίαιτα χαμηλών υδατανθράκων είχα υπόταση όχι αυξημένη πίεση(που λέει για εγκεφαλικό...):shock::shock::shock:!

Perceptor
08-09-09, 10:50
Ναι αυτο ειπα και εγω. Οταν ομως επανελθεις...Όταν όμως επανέλθεις, λόγω της αυξημένης ευαισθησίας στην ινσουλίνη που θα έχεις δημιουργήσει, θα "χειρίζεσαι" πολύ καλύτερα τους υδατάνθρακες (π.χ.δεν θα γίνονται εύκολα λίπος).
Μετα απο λίγο καιρό βέβαια, και πιό πολύ απο την αλόγιστη αλλά και υπερβολική χρήση, παίζει να ξαναχάσεις την ευαισθησία σου στην ινσουλίνη.

manosvdm
23-10-09, 19:53
Εγω που τρωω 35% υδατανθρακα και καθε 3 μερες 45% θεωρειτε χαμηλο η νορμαλ

εχω διαβασει και συμφωνα με την ζιγκ ζαγκ μεθοδο ειναι ο καλυτερος τροπος για να προστατευεις το γλυκογονο.

sctp
23-10-09, 20:20
Εγω που τρωω 35% υδατανθρακα και καθε 3 μερες 45% θεωρειτε χαμηλο η νορμαλ

εχω διαβασει και συμφωνα με την ζιγκ ζαγκ μεθοδο ειναι ο καλυτερος τροπος για να προστατευεις το γλυκογονο.

Εισαι ΟΚ Μανο..το αρθρο αναφερεται σε 5-10% υδατανθρακες σε βαθος χρονου ;)