PDA

Επιστροφή στο Forum : Καφεΐνη



Gasturb
15-12-06, 04:10
Καφεΐνη


Για τους περισσότερους η καφεΐνη είναι απαραίτητη για να τους δίνει πρωινή ώθηση ή για να τους κρατήσει άγρυπνους τη νύχτα. Ποια είναι όμως η επίδραση της καφεΐνης στην άσκηση;


80716

Γενικά


Η καφεΐνη δεν είναι απαραίτητα συνώνυμη του καφέ, περιέχεται μεταξύ άλλων στο τσάι, κάποια αναψυκτικά, τη σοκολάτα, σε ορισμένα φαρμακευτικά σκευάσματα κ.α.. Σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα, τα περισσότερα αναψυκτικά των 330ml περιέχουν περίπου 35 mg καφεΐνης. Συγκριτικά, μια κούπα καφέ περιέχει περίπου 100 mg καφεΐνης.

Η καφεΐνη είναι ένα ισχυρό τονωτικό του κεντρικού νευρικού συστήματος, επενεργώντας κυρίως στον εγκέφαλο και στους σκελετικούς μυς. Καθυστερεί την κόπωση και δρα σαν ένα ήπιο μυοχαλαρωτικό και αγγειοδιασταλτικό. Οι συγκεντρώσεις αίματος βρίσκονται στο ζενίθ μεταξύ 15 – 45 λεπτών μετά την κατανάλωση καφεΐνης. Ωστόσο, η επίδραση στον μεταβολισμό μπορεί να διαρκέσει περισσότερο από 1 ώρα. Το συκώτι μεταβολίζει περίπου στο ακέραιο την ποσότητα της καφεΐνης, υπάρχει όμως περίπτωση μερικά υπολείμματα να εμφανιστούν στα ούρα.

Δεν υπάρχουν βάσιμες αποδείξεις ότι η μέτρια κατανάλωση καφεΐνης ευθύνεται για οποιονδήποτε τύπο καρκίνου, καρδιαγγειακών παθήσεων ή υπογονιμότητα στις γυναίκες. Το 1987, ο Ομοσπονδιακός Οργανισμός Τροφίμων στις ΗΠΑ διαβεβαίωσε ότι η μέτρια κατανάλωση καφεΐνης δεν επιφυλάσσει δυσάρεστα αποτελέσματα.

Εντούτοις, έρευνες αποδεικνύουν ότι η καφεΐνη μπορεί να προκαλέσει αύξηση της αρτηριακής πίεσης και της καρδιακής συχνότητας. Επιπλέον, τουλάχιστον μια μελέτη κατέληξε στο συμπέρασμα ότι η μακροχρόνια κατανάλωση καφέ μειώνει την οστική πυκνότητα στις γυναίκες. Η σημαντικότερη μακροπρόθεσμη παρενέργεια της καφεΐνης στην υγεία είναι η επίδραση στον ύπνο. Σύμφωνα με έρευνες, ένα μικρό φλιτζάνι δυνατού καφέ (150-200 mg καφεΐνης) 30 με 60 λεπτά πριν τον ύπνο, μπορεί να προκαλέσει ανησυχία, αϋπνία, υπερκινητικότητα, κακή ποιότητα ύπνου.

Η προσπάθεια του οργανισμού να μεταβολίσει την καφεΐνη μπορεί να απασχολήσει τον οργανισμό όλη τη μέρα αλλά και μέρος της νύχτας. Είναι σημαντικό να υπολογίσετε την συνολική ποσότητα καφεΐνης που προσλαμβάνετε καθημερινά. Η διακοπή της κατανάλωσης καφεΐνης 5 με 6 ώρες πριν τον ύπνο, παρέχει στον οργανισμό περισσότερο χρόνο για τον μεταβολισμό της, μειώνοντας τις πιθανότητες για τυχόν παρενέργειες.


80717


ΠΡΟΪΟΝ
Mg ΚΑΦΕΪΝΗΣ

Καφές φίλτρου
90 mg

Στιγμιαίος καφές
63 mg

Ντεκαφεϊνέ
3 mg

Στιγμιαίος ντεκαφεϊνέ
2 mg

Τσάι.....
42 mg

Παγωμένο τσάι.....
70 mg

Κακάο ρόφημα.....
4 mg

Σοκολατούχο γάλα.....
5 mg

Red Bull.....
80 mg

Coca-cola.....
34 mg

Pepsi-Cola.....
37.5 mg

Sprite.....
0 mg

7-Up.....
0 mg

Σοκολάτα γάλακτος.....
6 mg

Μαύρη ημίγλυκη σοκολάτα.....
20 mg

Σοκολάτα ζαχαροπλαστικής.....
26 mg

Σιρόπι με άρωμα σοκολάτας.....
4 mg


Επιδράσεις της καφεΐνης στην άσκηση


Η καφεΐνη εμφανίζεται να προσφέρει εργογενετικά οφέλη κατά τη διάρκεια παρατεταμένης άσκησης, όχι όμως και σε δραστηριότητες μικρής διάρκειας και μεγάλης έντασης (αναερόβια). Πολυάριθμες μελέτες καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι η κατανάλωση καφεΐνης πριν την άσκηση φαίνεται να αυξάνει την απόδοση αντοχής του αθλητή (κατά της διάρκεια μέτριας αεροβικής άσκησης) όπως ακόμα και να έχει τονωτική επίδραση στον μεταβολισμό, στο μυοσκελετικό και το κεντρικό νευρικό σύστημα. Ο κύριος υπεύθυνος μηχανισμός για την βελτίωση της απόδοσης, είναι η αυξανόμενη χρήση λίπους ως καύσιμο. Εδώ, εντοπίζονται αποκλίσεις οφελών ανάμεσα στους τακτικούς καταναλωτές καφεΐνης και τους περιστασιακούς. Μόλις επιτευχθεί ένα ορισμένο επίπεδο αντοχής, τα εργογενετικά αποτελέσματα της καφεΐνης μπορεί να μειωθούν.

Άλλο ένα κοινά αναφερόμενο όφελος της κατανάλωσης καφεΐνης πριν την άσκηση (προτεινόμενη δοσολογία 200 mg) είναι μια μειωμένη επίπτωση (κόπωση) της συνολικής προσπάθειας στην προπόνηση αίσθηση, το οποίο μπορεί να οδηγήσει στη βελτίωση της υποκειμενικής αίσθησης της άσκησης (αυξημένη ευχαρίστηση). Από τη στιγμή όμως που η καφεΐνη καταναλώνεται συχνά ως κατασταλτικό της όρεξης, μερικά άτομα είναι πιθανό να μην προσλαμβάνουν τις απαιτούμενες θερμίδες που θα υποστηρίξουν τις θερμιδικές τους ανάγκες.


80718

Οι επιδράσεις της καφεΐνης ποικίλουν από άτομο σε άτομο. Μετά την κατανάλωση καφεΐνης, κάποιοι μπορεί να παρατηρήσουν τεράστια οφέλη κατά τη διάρκεια της άσκησης, ενώ κάποιοι άλλοι όχι. Η υπερβολική κατανάλωση καφεΐνης σε ποσότητες 400-500 mg μπορεί να προκαλέσει ναυτία, γαστρικές ενοχλήσεις και εκνευρισμό. Αυξάνει τους καρδιακούς παλμούς και την πίεση του αίματος, γεγονός που μπορεί να επηρεάσει την ικανότητα του ελέγχου της έντασης της προσπάθειας. Ίσως χρειαστεί να τροποποιήσετε το προπονητικό σας πρόγραμμα, αν ανακαλύψετε ότι καταναλώνετε μεγάλες ποσότητες καφεΐνης πριν την άσκηση ή αν σκοπεύετε να περιορίσετε ή και να σταματήσετε την κατανάλωση καφεΐνης. Για παράδειγμα, μπορεί να θελήσετε να μειώσετε την ένταση ή την διάρκεια της άσκησης αφού αποφασίσετε να κάνετε αλλαγές στις συνήθειες κατανάλωσης καφεΐνης.

Αν έχετε καταναλώσει πραγματικά μεγάλη ποσότητα καφεΐνης, η ένταση και η διάρκεια μπορεί να πρέπει να ελαττωθούν για την συγκεκριμένη τη μέρα. Αν σταματήσετε την κατανάλωση καφεΐνης, το ποσοστό των καρδιακών παλμών θα πρέπει να επανεκτιμηθεί και να τροποποιηθεί η διάρκεια της άσκησης, από τη στιγμή που δεν έχετε πια τα ίδια επίπεδα ενέργειας ή παρακίνησης όπως και πριν. Επιπλέον, είναι σημαντικό να υπολογίσετε τους καρδιακούς παλμούς σε ανάπαυση πριν την άσκηση για να δείτε αν υπάρξουν αλλαγές λόγω της αλλαγής στην κατανάλωση καφεΐνης.


Gasturb

RUHL
22-11-07, 15:38
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1986

Μην αρχισω εκει τα οοφ τοπικ εμ ειπες 80 γραμ καπου εχεις λαθος μαλον εγω ενωο την σκονη το νες καφε(που κανεις φραπεδες κτλ) σε ποσα τετια γραμμαρια οχι ολο το μιγμα με νερο μαζι εχει ποσα mg καφεινης (εχω ζυγαρια ακριβιας για να μετρισω και 2 και 1 γραμ σκονης)
Ποσο ειναι τελικα :???:

Gasturb
22-11-07, 15:51
To νερό δεν προσθέτει καφεϊνη οπότε όσο έχει στο τελικό μίγμα δεν θα έχει κ στην κουταλιά καφέ που βάζεις? Οπότε περίπου 1 με 2 κουταλιές έχουν γύρω στα 80 mg. Αυτό δεν ρωτάς? :unsure:

Gt

RUHL
22-11-07, 16:03
Αυτο ρωταω στις ποσες κουταλιες καφε ποσο mg καφεινης εχει 80 gramaria καφε θα πηγαινεις :rolf: :bounce: :turtle: :evil2: ετσι :green:

Gasturb
22-11-07, 17:19
:lol:

According to the USDA*, 1 rounded teaspoon of instant coffee (1.8 grams in weight) contains 57 mg of caffeine. No matter how much water, milk, or creamer you add to the coffee - the amount of caffeine will remain the same.

Μείνε σε αυτό : 1.8 grams in weight contains 57 mg of caffeine

Gt

BRaWNy
10-12-08, 19:32
Τον τελευταίο καιρό, ψάχνοντας στο διαδύκτιο για θέματα καφεΐνης μαζί με γεύματα, επειδή όπως γνωρίζω η καφεΐνη μπορει να καταστρέψει βιταμίνες, αν ληφθεί μαζί τους ή μαζι με τα γεύματα που περιέχουν, για αυτό και θα πρέπει να τηρούνται κάποιες χρονικές αποστάσεις μεταξυ των λήψεων, αλλά και ότι μπορει να έχει και παρενέργειες στην χωνεψη/πεψη, να την δυσχεραίνει δηλαδή στους περισσότερους κλπ, έπεσα σε κάτι απόψεις έρευνες, που λέγανε ότι επίσης αυξάνει και την έκκριση ινσουλίνης (που η εκκριση ινσουλίνης δεν οφείλεται μόνο ή πάντα σε γλυκαιμικούς δείκτες, όπως π.χ. αυτό που συμβαίνει με κάποια αμινοξέα π.χ. λευκίνη αν δεν κάνω λάθος που δεν εχουν γλυκαιμικό δεικτη, οπότε και δεν θα πρεπε να δινουμε και τόση προσοχή σε αυτούς, αλλά σε άλλα, κατα την γνωμη μου) και ότι αυτό μπορει να έχει και τις ανάλογες συνέπειες κακες ή μη, όταν πρόκειται να έχει προηγηθεί γευμα την ωρα που θα λαμβάνουμε καφεΐνη, ή και ακόμη και στην ευαισθησία μας στην ινσουλίνη που μπορει να αλλάξει αρνητικά ή θετικά ίσως, απο τη χρηση καφεΐνης κλπ. ή το timing χρησης της καφεΐνης κλπ.
Δεν θυμάμαι το λινκ και που τα διάβασα, αλλά θυμάμαι ότι ψάχνοντας έιδα ότι αυτές οι απόψεις στηριζόταν και απο άλλες σελίδες, σάιτς, ερευνες κλπ.
Γνωρίζει κανείς σας κάτι σχετικό επι του θέματος?
π.χ. να μας αναλύσει περαιτέρω κάποια πράγματα, σε πιό επιστημονική ή πιό λεπτομερειακή μορφή αν θέλετε.

Υ.Γ.Διάβασα το αρθρο για το οποίο κάνουμε σχολιασμό εδω, και δεν βρηκα κάτι σχετικό με τα παραπάνω.

Muscleboss
10-12-08, 19:41
thanks BRaWNy, ίσως χρειαστεί να το προσθέσουμε στο άρθρο κάποια στιγμη.

ΜΒ

BRaWNy
10-12-08, 21:00
Πιό πολύ αναφέρθηκα σε αυτά, μηπως και γνωρίζει κανείς περισσότερα ή πιο λεπτομερειακά, για να δουμε και αν στέκουν και στην πραγματικότητα αυτά που λένε, και τι ακριβως παίζει.
Απο την άλλη, στέκουν ή δεν στέκουν, όταν υπάρχουν ερευνες για κάτι, μπορεί και να παρατεθει και κατι σαν αρθρο με την πηγή του, απλά για να γνωρίζουμε και άλλες απόψεις, ασχετα αν θα τις ασπαστούμε ή όχι.
Αν πέσω ξανα σε αυτά που είχα διαβάσει, θα σου δωσω λινκ Πάνο, κι αν τα βρεις καταλληλα τα βαζεις και στο φόρουμ.

pikolo
10-12-08, 22:15
εγω απο προσωπικη πειρα θα πω οτι η ληψη καφεινης πανω μου εχει να κανει σε μεγαλο βαθμο απο το αν εχω εθιστει σε αυτην η οχι.Εννωντας οτι αν παρω ας πουμε καφεινη καθημερινα 200 μγ για μια βδομαδα ο οργανισμος συνηθιζει...αν ομως την κοψω τελειως για μια εβδομαδα και στην συνεχεια προσπαθησω να ξαναπαρω την ιδια δοση εχω προβληματα με το στομαχι μου καουρες,αυπνια κτλ.Δεν ειναι κατι αναλυτικο αλλα προσωπικη διαπιστωση. :puke:

Gasturb
30-12-08, 01:39
έρευνες, που λέγανε ότι επίσης αυξάνει και την έκκριση ινσουλίνης (...) και ότι αυτό μπορει να έχει και τις ανάλογες συνέπειες κακες όταν πρόκειται να έχει προηγηθεί γευμα την ωρα που θα λαμβάνουμε καφεΐνη, ή και ακόμη και στην ευαισθησία μας στην ινσουλίνη που μπορει να αλλάξει αρνητικά.

Είσαι σωστά πληροφορημένος. ισχύει το παραπάνω (έσβησα τα 'ή..' ) δλδ η καφείνη ανεβάζει τα επίπεδα ινσουλίνης κ αυξάνει την αντιστασή μας σε αυτήν.

deluxe
14-07-10, 14:47
Απο την μια η καφεϊνη σε μικρες ποσοτητες κανει καλο και βοηθαει στο χασιμο λιπους και απο τη αλλη σε μεγαλες ποσοτητες βοηθαει στο να βαλουμε λιπος. Τι κανουμε τελικα και για τι ποσοτητες μιλαμε;

jannous44
31-01-11, 10:30
παιδια να κανω μια ερωτηση ασ που θελω να παρω 150-200μγ καφεινης πριν τη προπο ποσα κουταλακια καφε αντιστιχουν σε αυτη τη ποσοτητα?

Nio
31-01-11, 16:04
παιδια να κανω μια ερωτηση ασ που θελω να παρω 150-200μγ καφεινης πριν τη προπο ποσα κουταλακια καφε αντιστιχουν σε αυτη τη ποσοτητα?

3 κουταλάκια γεμάτα.

jannous44
31-01-11, 16:09
:thumbup:

andreasaxo
06-09-11, 14:35
Έκανα την βλακεία και σταμάτησα απότομα την λήψη της με το που τελείωσε το oxyelite pro.
Για 3 ήμερες πέρασα οδυνηρά, είναι πολύ άσχημο αυτό, το κεφάλι μου έτοιμο να εκραγεί, σαν να μου το πιέζει μια μέγγενη, απίστευτος πονοκέφαλος και την πρώτη από της 3 μέρες σερνόμουν, δεν είχα την δύναμη να σταθώ στα πόδια μου.
Τώρα όλα o.k αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτές της παρενέργειες που έχει η καφεΐνη αν κοπεί απότομα.
Τέτοιες παρενέργειες εμφανίζονται με απότομη διακοπή και του Ginseng και της Yohimbe;
Τα μόνα που μου έρχονται στο μυαλό ως αντικαταστάτες της καφεΐνης είναι αυτά.

amateur666
06-09-11, 14:56
Έκανα την βλακεία και σταμάτησα απότομα την λήψη της με το που τελείωσε το oxyelite pro.
Για 3 ήμερες πέρασα οδυνηρά, είναι πολύ άσχημο αυτό, το κεφάλι μου έτοιμο να εκραγεί, σαν να μου το πιέζει μια μέγγενη, απίστευτος πονοκέφαλος και την πρώτη από της 3 μέρες σερνόμουν, δεν είχα την δύναμη να σταθώ στα πόδια μου.
Τώρα όλα o.k αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτές της παρενέργειες που έχει η καφεΐνη αν κοπεί απότομα.
Τέτοιες παρενέργειες εμφανίζονται με απότομη διακοπή και του Ginseng και της Yohimbe;
Τα μόνα που μου έρχονται στο μυαλό ως αντικαταστάτες της καφεΐνης είναι αυτά.

γερανιο(1,3 dimethylamylamine)..

andreasaxo
06-09-11, 17:46
γερανιο(1,3 dimethylamylamine)..
Είναι παράνομο όπος και την yohimbe ε;

Devil
06-09-11, 18:11
γερανιο(1,3 dimethylamylamine)..

χωρις καφεινη δεν κανει τιποτα...


Είναι παράνομο όπος και την yohimbe ε;

αλλη ιστορια η yohi.... εντελως διαφορετικη δουλεια....

το dmaa οχι δεν ειναι παρανομο.... τουλαχιστον ακομα...

sofos
06-09-11, 18:24
το dmaa οχι δεν ειναι παρανομο.... τουλαχιστον ακομα...

μονο στον καναδα ειναι μεχρι στιγμης χεχεχ

andreasaxo
07-09-11, 09:08
αλλη ιστορια η yohi.... εντελως διαφορετικη δουλεια....
Τι ενοης;

Nio
07-09-11, 14:01
Μάλλον εννοΕΙ (:green:) ,
το ότι έχουν διαφορετικά pathways.

Devil
07-09-11, 14:13
Μάλλον εννοΕΙ (:green:) ,
το ότι έχουν διαφορετικά pathways.

και αυτο αλλα η μια ειναι selective σε αντιθεση με την αλλη που δεν ειναι...

Ηλαπ
18-09-11, 16:05
Στο αρθρο λεει οτι το παγωμενο τσαι περιεχει 70 mg καφείνης...Αλλα αυτο που δεν καταλαβα ειναι: στα ποσα ml παγωμενου τσαγιου περιεχεται αυτη η καφεινη????

Devil
18-09-11, 17:51
Στο αρθρο λεει οτι το παγωμενο τσαι περιεχει 70 mg καφείνης...Αλλα αυτο που δεν καταλαβα ειναι: στα ποσα ml παγωμενου τσαγιου περιεχεται αυτη η καφεινη????

λογικα κουτακι εννοει αλλα δεν ειμαι και σιγουρος....:unsure:

ka2sel
27-09-11, 19:12
ποσα mg καφεινη μπορουμε να καταναλωνουμε καθημερινα χωρις να εχουμε παρενεργειες (αυπνιες κτλ)?

beefmeup
27-09-11, 19:13
ψαχνουμε κ λιγο..

Καφεΐνη
(http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?550-Καφεΐνη&highlight=καφεινη)

Devil
27-09-11, 19:15
αναλογα με τον οργανισμο.... 400-600mg θα ελεγα για τους περισσοτεους...

ka2sel
27-09-11, 19:22
Devil μπορεις να μου πεις αν το shotgun συνδυαζεται με το gakic της muscletech?εχουν και τα 2 μαζι 395mg καφεινης(gakic 300mg shotgun 95mg)...στο gakic αναγραφεται να μην συνδυαζεται με αλλα συμπληρωματα που περιεχουν καφεινη...

Devil
27-09-11, 19:26
Devil μπορεις να μου πεις αν το shotgun συνδυαζεται με το gakic της muscletech?εχουν και τα 2 μαζι 395mg καφεινης(gakic 300mg shotgun 95mg)...στο gakic αναγραφεται να μην συνδυαζεται με αλλα συμπληρωματα που περιεχουν καφεινη...

θα ειναι λιγο τουμπανο.... υπερβολη μου φαινοντε τα 400mg ολα σε μια δοση prewo...

ka2sel
27-09-11, 19:43
οποτε απορριπτεται?

Devil
27-09-11, 19:44
οποτε απορριπτεται?

ναι καλητερα ναι... εκτος αν βαλεις μιση δοση...

COBRA_STYLE
27-09-11, 20:32
ποσα mg καφεινη μπορουμε να καταναλωνουμε καθημερινα χωρις να εχουμε παρενεργειες (αυπνιες κτλ)?

εξαρταται απο το ατομο φιλε μου και την ωρα που την παιρνεις

ka2sel
27-09-11, 23:02
εξαρταται απο το ατομο φιλε μου και την ωρα που την παιρνεις

Προπονηση αρχιζω το απογευματακι κατα της 6-7...οποτε εκεινη την ωρα θα περνω την καφεινη...μεχρι τωρα η μεγαλυτερη δοση καφεινης που επερνα 300mg. αλλα 100 mg παραπανω ειναι θεμα....

COBRA_STYLE
28-09-11, 00:13
Προπονηση αρχιζω το απογευματακι κατα της 6-7...οποτε εκεινη την ωρα θα περνω την καφεινη...μεχρι τωρα η μεγαλυτερη δοση καφεινης που επερνα 300mg. αλλα 100 mg παραπανω ειναι θεμα....

Κοιτα 7 το απογευμα και 300mg caffeine ειναι υπεραρκετα για να προκαλεσουν αυπνια σε καποιον που εχει ευαισθησια...τωρα για την ευαισθησια σε σενα εσυ το ξερεις αν εχεις ή οχι....αμα σε τσιτωνει για παραδειγμα ο καφες και τον νιωθεις για τα καλα δηλαδη κτλ....δοκιμασε και βλεπεις;)

exkaliber
25-03-12, 21:13
εχω προσεξει ορι αν δεν εχω πιει καφε λιγες μερες η προπο βγαινει πολυ καλυτερα
:unsure:

και μιας και ψαχνω για κατι για ενεργεια

Guarana ή καφεινη?
τι λετε?

Mcstefan7
26-03-12, 17:00
Καφεΐνη θα σου πρότεινα εγω!!

exkaliber
27-03-12, 10:38
θα δοκιμασω σε ταμπλετες των 100μγ ετσι για να μου φυγει η ιδεα
εσυ εχεις δοκιμασει?

s0k0s
27-03-12, 10:41
Ποσα γρ. σε καθημερινη βαση μπορει να δεχεται ο οργανισμος; (καφεινη)

Galthazar
27-03-12, 17:53
θεωρειται οτι 250mg ημερησιως ειναι μια μετρια ποσοτητα για τον οργανισμο, ενω περισσοτερο απο 315mg θεωρειται υπερβολικη ποσοτητα. Αρα, υπολογιζε καπου στο ενδιαμεσο.

Mcstefan7
27-03-12, 20:53
Ναι πέρνω 2 των 200μγ. Εγώ έχω διαβάσει οτι απο 200-600 είναι ΟΚ

KM2909
28-03-12, 21:51
Τσάι από θρυμματισμένους σπόρους γκουαρανά ;).

Θα τους βρεις σε μαγαζί με βιολογικά.

stelios17
28-03-12, 22:30
Εμενα παντως η καφεινη δεν μου κανει τιποτα ....

Εχω κουμπωσει μεχρι 3 χαπια για να καταλαβω κατι και παλι οχι σπουδαια πραματα ....

Μαλλον θα στραφω σε αλλα stims , γιατι μαλλον ειναι θεμα οργανισμου...
Κριμα γιατι ειναι παμφθηνη!

Mcstefan7
28-03-12, 23:23
Αμα πίνεις πολούς καφέδες λογικο να μην σε πιάνει...

Galthazar
28-03-12, 23:31
δοκιμασε αποχη μια εβδομαδα και θα δεις μεγαλη διαφορα...

stelios17
28-03-12, 23:40
δοκιμασε αποχη μια εβδομαδα και θα δεις μεγαλη διαφορα...


Αμα πίνεις πολούς καφέδες λογικο να μην σε πιάνει...



Το θεμα ειναι οτι πριν παρω καφεινη αντε να πινα 3 φορες την εβδομαδα απο 1 καφε δλδ 3 καφεδες την εβδομαδα !!! ....
Θα το δοκιμασω αυτο με την πληρη αποχη για κανα μηνα μπαααας και ...

Mcstefan7
29-03-12, 14:21
Σήμερα δοκίμασα εναν νέο τρόπο λήψης αμα πιάσει θα σ πώ. Καφείνη πέρνεισ με άδειο στομάχι ετσι??

stelios17
29-03-12, 14:33
Σήμερα δοκίμασα εναν νέο τρόπο λήψης αμα πιάσει θα σ πώ. Καφείνη πέρνεισ με άδειο στομάχι ετσι??

Yeap ! ....
Βασικα εχω δοκιμασει και υπογλωσσια (Αφησα την ταμπλετα να λιωσει με το σαλιο και το κρατησα για πολυυυ ωρα το σαλιο στο στομα μου...
Σαν να εκανε κατι παραπανο σε σχεση με το κανονικο αν και δεν ξερω αν ηταν placebo...

Mcstefan7
29-03-12, 16:13
εγώ είδα διαφορά..Με ενα χάπι κ είχα τρέμουλο και έβαλα καλά κιλά!! Αλλα απο γεύση είναι χάλια..Επίσης είχα και ψιλοζάλη αλλα μετά πέρασε!!

s0k0s
31-03-12, 19:45
Ειχα διαβασει για αδυνατισμα -καφεινη-. Σε τι δοσεις και καθε ποτε πρωτινεται;
(καφεινη κανονικα απο νες ή ... ? )

Mcstefan7
31-03-12, 22:03
Κανα 600μγ με 800 νομίζω..

s0k0s
31-03-12, 22:10
Κανα 600μγ με 800 νομίζω..

Μου απαντησε ενας με pm με ειπε στα σιγουρα 200-400μγ τη μερα. ;)
Θενξ παντως.

Devil
31-03-12, 22:17
Μου απαντησε ενας με pm με ειπε στα σιγουρα 200-400μγ τη μερα. ;)
Θενξ παντως.

γραψε λαθος 200-600mg τη μερα ηθελε να πει....:green:

Mcstefan7
31-03-12, 22:45
Μέχρι 400 δν είναι μικρή δόση?? Τόσο πέρνω για πρν την προπόνηση...Κατα τη γνώμη μ 600 είναι οκ 3 χάπια τη μέρα

della
01-04-12, 22:57
2 κουταλιες μικρες γεματες ειναι καλες ελληνικος καφες??

Delikostopoylos
10-04-12, 22:55
2 κουταλιες μικρες γεματες ειναι καλες ελληνικος καφες??

Αναλογα τις προτιμήσεις αλλοι βαζουν μια και αλλοι δυο!!!
ότι αρέσει στον καθένα δεν εχεις προβλημα ειναι καλος καφες ο ελληνικoς!!!

marvin
26-04-12, 23:02
Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy
έρευνες, που λέγανε ότι επίσης αυξάνει και την έκκριση ινσουλίνης (...) και ότι αυτό μπορει να έχει και τις ανάλογες συνέπειες κακες όταν πρόκειται να έχει προηγηθεί γευμα την ωρα που θα λαμβάνουμε καφεΐνη, ή και ακόμη και στην ευαισθησία μας στην ινσουλίνη που μπορει να αλλάξει αρνητικά.


Είσαι σωστά πληροφορημένος. ισχύει το παραπάνω (έσβησα τα 'ή..' ) δλδ η καφείνη ανεβάζει τα επίπεδα ινσουλίνης κ αυξάνει την αντιστασή μας σε αυτήν.

Αν ισχυει αυτο .που θα ισχυει δηλαδη,μαλλον κανω ΄΄πατατα΄΄!!Ολη μερα εχω ενα θερμο διπλα μου και πινω καφε.απο το πρωι μεχρι το βραδυ και οχι μονο του αλλα και με γλυκαντικες ουσιες!!!Πριν..μετα το φαι.....ολη μερα!!!:(

beefmeup
27-04-12, 12:37
δεν ξερω τι πηγες ειχαν τα παιδια που τα ποσταραν αυτα,αλλα ξερω οτι γινεται ακριβως το αντιθετο..
μειωνει την ινσουλινη κ την ευαισθησια σε αυτη,πιθανον λογω της αυξησης των επιπεδων επινεφρινης..

Caffeine Can Decrease Insulin Sensitivity in Humans (http://care.diabetesjournals.org/content/25/2/364.short)



CONCLUSIONS—Caffeine can decrease insulin sensitivity in healthy humans, possibly as a result of elevated plasma epinephrine levels. Because dipyridamole did not affect glucose uptake, peripheral adenosine receptor antagonism does not appear to contribute to this effect.
.

marvin
27-04-12, 13:19
δεν ξερω τι πηγες ειχαν τα παιδια που τα ποσταραν αυτα,αλλα ξερω οτι γινεται ακριβως το αντιθετο..
μειωνει την ινσουλινη κ την ευαισθησια σε αυτη,πιθανον λογω της αυξησης των επιπεδων επινεφρινης..

Caffeine Can Decrease Insulin Sensitivity in Humans (http://care.diabetesjournals.org/content/25/2/364.short)


.

Πεστα ρε beefmeup να παρω τα πανω μου :turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:!!!!Οχι οτι τα κανω ολα σωστα και με κοβει ο καφες δηλαδη...αλλα οκ,δεν ειναι κακο να ξερουμε τι παιζει με καποιες καθημερινες μας συνηθειες και απολαυσεις!!!
Αν καταφερω και αφαιρεσω καποια στιγμη...χλωμο...και τις ζαχαρινες ολα καλα!!!:green:

GeoDask
27-04-12, 13:38
Πεστα ρε beefmeup να παρω τα πανω μου :turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:!!!!Οχι οτι τα κανω ολα σωστα και με κοβει ο καφες δηλαδη...αλλα οκ,δεν ειναι κακο να ξερουμε τι παιζει με καποιες καθημερινες μας συνηθειες και απολαυσεις!!!
Αν καταφερω και αφαιρεσω καποια στιγμη...χλωμο...και τις ζαχαρινες ολα καλα!!!:green:

Το έχω προσπαθήσει και εγώ Marvin...δύσκολο. Αυτό που έκανα ήταν να πάρω καστανή ζάχαρη σε μερίδες. 1 την ημέρα σχεδόν είναι καλά πιστεύω.

Έχω και μηχανή nespresso και φτιάχνω μέχρι και freddo cappuccino. :green:

Devil
01-05-12, 05:21
δεν ξερω τι πηγες ειχαν τα παιδια που τα ποσταραν αυτα,αλλα ξερω οτι γινεται ακριβως το αντιθετο..
μειωνει την ινσουλινη κ την ευαισθησια σε αυτη,πιθανον λογω της αυξησης των επιπεδων επινεφρινης..

Caffeine Can Decrease Insulin Sensitivity in Humans (http://care.diabetesjournals.org/content/25/2/364.short)


.

ρε συ παιζει να λενε για αυτη εδω...

http://jap.physiology.org/content/105/1/7.full

αλλα δεν ειναι καφεινη σκετη.... ειναι μαζι με υδατανθρακες....

απο οτι φαινετε η καφεινη πρεπει να ''αυξανει'' τους glut4(μεταφερουν γλυκοζη στα κυτταρα) στους μυς....

beefmeup
01-05-12, 12:18
ρε εχεις πιει καφε η οχι ακομα?:P

ειχε υ/ες μεσα:turtle::turtle:

επισης αν υποθεσουμε πως ο καθενας τους ηταν 75 κιλα,πρεπει να πηρε καπου 300μιλι καφεινης.
μια κουπα καφε κατα μεσο ορο εχει 150..
:P

Devil
01-05-12, 15:03
ρε εχεις πιει καφε η οχι ακομα?:P

ειχε υ/ες μεσα:turtle::turtle:

επισης αν υποθεσουμε πως ο καθενας τους ηταν 75 κιλα,πρεπει να πηρε καπου 300μιλι καφεινης.
μια κουπα καφε κατα μεσο ορο εχει 150..
:P

τωρα πινω μαζι με υδατανθρακα...:P

αφου στο γραφω απο πανω ρε οτι ηταν μαζι με υδατ.... ε τι σκετη καφεινη απο το πουθενα να αυξηση ινσουλινη? δεν εχω δει τιποτα τετοιο....:green:

marvin
01-05-12, 22:07
τωρα πινω μαζι με υδατανθρακα...:P

αφου στο γραφω απο πανω ρε οτι ηταν μαζι με υδατ.... ε τι σκετη καφεινη απο το πουθενα να αυξηση ινσουλινη? δεν εχω δει τιποτα τετοιο....:green:

:weights:Αποφασισαμε;:weights:

Devil
01-05-12, 22:24
:weights:Αποφασισαμε;:weights:

οχι ακομα....:green:

αλλα αν μιλαμε για ενα καφε.... δεν νομιζω οτι κανει τιποτα....;)

κοιτα η καφεινη σκετη δεν κανει τπτ.... μαζι με υδατανθρακα μπορει να αναιβαζει την ινσουλινη.... αλλα θελει ποσοτητες...

marvin
01-05-12, 23:08
οχι ακομα....:green:

αλλα αν μιλαμε για ενα καφε.... δεν νομιζω οτι κανει τιποτα....;)

κοιτα η καφεινη σκετη δεν κανει τπτ.... μαζι με υδατανθρακα μπορει να αναιβαζει την ινσουλινη.... αλλα θελει ποσοτητες...

Πινω 2 κουταλιες καφε σε καθε κουπα μαζι με γαλα κονσερβα..και ζαχαρινες..το γαλα ολο και κατι εχει..η δεν μετραει;

Πινω 3 κουπες τη μερα σιγουρα ,δηλαδη 6 γεματες κουταλιες καφε γαλλικο!!!

giannis64
01-05-12, 23:12
οχι ακομα....:green:

αλλα αν μιλαμε για ενα καφε.... δεν νομιζω οτι κανει τιποτα....;)

κοιτα η καφεινη σκετη δεν κανει τπτ.... μαζι με υδατανθρακα μπορει να αναιβαζει την ινσουλινη.... αλλα θελει ποσοτητες...

ρε θα μας τρελανετε? ο διονυσης εγραψε πως κατεβαζει την ισουλινη λογο του οτι ενεβαζει τα επιπεδα επινεφρινης. εσυ λες για υδατανθρακες και καφεινη, αυξηση της ινσουλινης. μας εχετε καταμπερδεψει.
τι στην ευχη διαβαζετε τοσες πολλες μελετες? σας κανει κακο ετσι? τον νου σας..:P

marvin
01-05-12, 23:16
ρε θα μας τρελανετε? ο διονυσης εγραψε πως κατεβαζει την ισουλινη λογο του οτι ενεβαζει τα επιπεδα επινεφρινης. εσυ λες για υδατανθρακες και καφεινη, αυξηση της ινσουλινης. μας εχετε καταμπερδεψει.
τι στην ευχη διαβαζετε τοσες πολλες μελετες? σας κανει κακο ετσι? τον νου σας..:P


Εγω Γιαννη θα τους ειχα κανει ηδη ιμφαξιον και ετοιμους για μπαν!!!!:P

giannis64
01-05-12, 23:20
μπαα. εγω τα εκοψα αυτα. εγινα καλο παιδι..:)

marvin
01-05-12, 23:23
μπαα. εγω τα εκοψα αυτα. εγινα καλο παιδι..:)

Καντε μοντ για μια μερα λεμε!!!!!:green:

Tasos Green
01-05-12, 23:27
ρε θα μας τρελανετε? ο διονυσης εγραψε πως κατεβαζει την ισουλινη λογο του οτι ενεβαζει τα επιπεδα επινεφρινης. εσυ λες για υδατανθρακες και καφεινη, αυξηση της ινσουλινης. μας εχετε καταμπερδεψει.
τι στην ευχη διαβαζετε τοσες πολλες μελετες? σας κανει κακο ετσι? τον νου σας..:P


Εγω Γιαννη θα τους ειχα κανει ηδη ιμφαξιον και ετοιμους για μπαν!!!!:P

ε αν ειναι ετσι να μην πω οτι διαβασα ερευνα που λεει οτι η ληψη καφεΐνης μιμείται αντιδρασεις που γίνονται στο DNA κατα την διαρκεια της ασκησης! :green: :turtle:

http://www.sciencedaily.com/releases/2012/03/120306131254.htm

giannis64
01-05-12, 23:31
δηλαδη? κανε μια γρηγορη περιληψη αυτων..;)

Tasos Green
01-05-12, 23:38
δηλαδη? κανε μια γρηγορη περιληψη αυτων..;)

you're killing me!!! :turtle: θα κανω μια περίληψη αργοτερα...;)

marvin
01-05-12, 23:54
you're killing me!!! :turtle: θα κανω μια περίληψη αργοτερα...;)

Οοοχι αυριο εχω αεροβιο το πρωι νηστικη.......τωρα λεμε.....να ξερουμε θα πιουμε ..δε θα πιουμε!!!!:green:

Tasos Green
02-05-12, 00:20
Οοοχι αυριο εχω αεροβιο το πρωι νηστικη.......τωρα λεμε.....να ξερουμε θα πιουμε ..δε θα πιουμε!!!!:green:

Και βεβαια να πιείτε!:green:

Λεει η ερευνα οτι σε αυτους που ασκουνται γινονται καποιες αντιδράσεις στο DNA τους
Αυτες τις αντιδράσεις τις μιμειται και η καφεινη, ετσι λενε οτι με την χρηση καφεινης κατα την διαρκεια η και πριν την προπονηση θα βοηθησει περισοτερο αυτες τις αντιδρασεις προς όφελός μας...

Αυτα με λιγα λογια...

marvin
02-05-12, 00:22
Και βεβαια να πιείτε!:green:

Λεει η ερευνα οτι σε αυτους που ασκουνται γινονται καποιες αντιδράσεις στο DNA τους
Αυτες τις αντιδράσεις τις μιμειται και η καφεινη, ετσι λενε οτι με την χρηση καφεινης κατα την διαρκεια η και πριν την προπονηση θα βοηθησει περισοτερο αυτες τις αντιδρασεις προς όφελός μας...

Αυτα με λιγα λογια...

Λεγε διευθυνση..να στειλω ανθη και πρωτεινες.....:green:

Devil
02-05-12, 05:39
Πινω 2 κουταλιες καφε σε καθε κουπα μαζι με γαλα κονσερβα..και ζαχαρινες..το γαλα ολο και κατι εχει..η δεν μετραει;

Πινω 3 κουπες τη μερα σιγουρα ,δηλαδη 6 γεματες κουταλιες καφε γαλλικο!!!

χαλαρωσε..... δεν λεει τιποτα....;):green:


ρε θα μας τρελανετε? ο διονυσης εγραψε πως κατεβαζει την ισουλινη λογο του οτι ενεβαζει τα επιπεδα επινεφρινης. εσυ λες για υδατανθρακες και καφεινη, αυξηση της ινσουλινης. μας εχετε καταμπερδεψει.
τι στην ευχη διαβαζετε τοσες πολλες μελετες? σας κανει κακο ετσι? τον νου σας..:P

γιαννη και αυριο να εβγαινε μελετη που να ελεγε οτι με την καφεινη χανεις μυικη μαζα.... εσυ τον καφε απο ποτηρι του παοκ δεν θα τον εκοβες.... οποτε?:P:turtle::turtle::turtle:


Λεγε διευθυνση..να στειλω ανθη και πρωτεινες.....:green:

σπιτι μου...:green:

beefmeup
02-05-12, 16:31
παιδια η καφεινη κ η κρεατινη ειναι τα 2 πιο μελετημενα συμπληρωματα ως προς τα οφελη τους για τους αθλητες..
αυτο τα λεει ολα;)

βεβαια η κεφεινη σε μεγαλες δοσεις σου ανεβαζει την κορτιζολη,αλλα εκει οι δοσεις ηταν ποσιμες κ 800μιλι την φορα..που σημαινει οτι ηταν ποοολυ μεγαλη δοση με την μια..
γιανη εχω μελετη κ για αυτο..:green:

Tasos Green
02-05-12, 16:59
βεβαια η κεφεινη σε μεγαλες δοσεις σου ανεβαζει την κορτιζολη

Tι λες ρε συ!!!:shock: αυτο δεν το ηξερα... μια κανατα (1 λιτρο) φιλτρου την μερα πινω καποιες φορες και παραπανω! και τον κανω και ψιλο μπομπα!!

Τζαμπα χαρηκα με την έρευνα που διαβασα μου φαινεται... λεω με τοσο καφε που πινω θα γινω σαν τον coleman χωρις γυμναστική.. :green:

μου γκρέμισες τα όνειρα !:turtle:

Galthazar
02-05-12, 18:42
ναι ομως το σπας το καφε σε μεριδες ολη την μερα...το προβλημα θα ηταν αν επινες ολο αυτο το καφε (και παραπανω) με την μια...τι στομαχι ειχε αυτος που το κανε;!

Tasos Green
02-05-12, 18:48
μα και γω με την μια λεω... :green: μετα κρυώνει ο καφες δεν πίνεται.... μεσα σε κανα 2ωρο το εχω κατεβάσει ολο.

Galthazar
02-05-12, 19:31
για τσεκαρε εδω: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21346100?dopt=Abstract και εδω: http://metavolismos.com/?p=1393
και εδω κατι πιο γενικο http://www.eufic.org/article/el/nutrition/functional-foods/artid/caffeine-health/

Tasos Green
02-05-12, 20:03
για την καφεινη γενικα ξερω τι παιζει... αυτο που δεν ηξερα ειναι για την συγκέντρωση κορτιζόλης..

ευκαιρια ειναι να την κοψω να αρχίσω κρεατίνη... :turtle:

Galthazar
03-05-12, 14:46
ναι το καταλαβα εγραφε εκει για κορτιζολη. Οπως και να χει παντως νταξει ποσο σοβαρο προβλημα μπορει να δημιουργει ΚΑΙ ΑΥΤΟ πρεπει να κοψουμε;;:P

mercy_
03-05-12, 14:57
Στο πινακακι που αναγραφονται οι ποσοτητες καφεινης πχ.....λεει 90 mg στον καφε φιλτρου.....90 mg στα ποσα μλ καφε?

stelios17
23-06-12, 14:19
Δεν ξερω αυτο που εκανα ειναι απλα ηλιθιο ή και επικυνδυνο παντως εντυπωσιαστικα ....
Εβαλα 75mg σε ενα αδειο κουτακι απο otrivin και το γεμισα περιπου ως τη μεση με νερο ...
Εβαλα τις σταγονες στη μυτη μου και η καφεινη "με κλωτσησε" σχεδον κατευθειαν*!!!
Παω κατευθειαν για προπονηση , οταν θα ερθω θα πω εντυπωσεις !

Ειναι γεγονος , οτι πολλα συστατικα αποροφονται κατευθειαν απο τις βλενογονους αλλα δεν το περιμενα !

deluxe
23-06-12, 15:44
Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις των ειδικων σε αυτο το θεμα..

Devil
23-06-12, 16:53
Δεν ξερω αυτο που εκανα ειναι απλα ηλιθιο ή και επικυνδυνο παντως εντυπωσιαστικα ....
Εβαλα 75mg σε ενα αδειο κουτακι απο otrivin και το γεμισα περιπου ως τη μεση με νερο ...
Εβαλα τις σταγονες στη μυτη μου και η καφεινη "με κλωτσησε" σχεδον κατευθειαν*!!!
Παω κατευθειαν για προπονηση , οταν θα ερθω θα πω εντυπωσεις !

Ειναι γεγονος , οτι πολλα συστατικα αποροφονται κατευθειαν απο τις βλενογονους αλλα δεν το περιμενα !

λολ.... και ποιος ο λογος να το κανεις αφου δουλευει και oral?

TRIANTAFYLLOU
23-06-12, 16:58
Δεν ξερω αυτο που εκανα ειναι απλα ηλιθιο ή και επικυνδυνο παντως εντυπωσιαστικα ....
Εβαλα 75mg σε ενα αδειο κουτακι απο otrivin και το γεμισα περιπου ως τη μεση με νερο ...
Εβαλα τις σταγονες στη μυτη μου και η καφεινη "με κλωτσησε" σχεδον κατευθειαν*!!!
Παω κατευθειαν για προπονηση , οταν θα ερθω θα πω εντυπωσεις !

Ειναι γεγονος , οτι πολλα συστατικα αποροφονται κατευθειαν απο τις βλενογονους αλλα δεν το περιμενα !

κάθε σκεύασμα έχει βγεί για κάποιο σκοπό άλλο για να αποροφάτε μέσω του στομαχου , άλλο υπογλώσια , άλλο απο την μύτη , αλλα όταν ρουφας απο την μύτη αυτό μπορεί να πάει και στα πνευμόνια , έχει να κάνει με την ορθολογική χρήση που ορίζει ο κατασκευαστής , αν ήταν κοκα θα έλεγε κάντε γραμμές και ρουφήξτε , αλλα αυτο δεν νομίζω να ενδείκνυτε , αν ήταν θα έλεγε αποροφάτε και μέσω της ρυνικής οδού , δεν τα ξέρω βέβαια αυτα τα πράματα ποτε δεν χρειάστηκε να πάρω , έπινα μια φραπεδάρα και πήγαινα για προπόνηση και αν δεν με έπιανε έπινα και δεύτερο και όλα ρολόι

deluxe
23-06-12, 20:04
Αραγε γινεται ολες αυτες τις σκονες να τις ρουφας με την μυτη; 'Η εαν υπαρχουν τετοια συμπληρωματα, αν και δε νομιζω. Και μονο η εικονα, παραπεμπει σε αλλα σεναρια.

Devil
23-06-12, 20:26
Αραγε γινεται ολες αυτες τις σκονες να τις ρουφας με την μυτη; 'Η εαν υπαρχουν τετοια συμπληρωματα, αν και δε νομιζω. Και μονο η εικονα, παραπεμπει σε αλλα σεναρια.

αφου τα περισσοτερα εχουν μια χαρα αποροφηση oral... τι νοημα εχει να τα σνιφαρεις?

Giannistzn
23-06-12, 20:28
Kαι αν δεν σε πιανει και το "σνιφαρισμα" μετα ενδοφλεβια καλυτερα..

Μου φενεται ξεφευγουμε σε καποια σημεια. Αυτες οι "μεθοδοι" του καθενως καλυτερα να παραμενουν για τον εαυτο του (επειδη για αλλη μια φορα, δεν εχουν οσοι διαβαζουν το απαραιτητο επιπεδο νοημοσυνης να κρινουν καποια πραματα).

Εαν δεν σε πιανει, οφφ για λιγο και ξανα παλι. Στην καφεΐνη συνηθιζει ο οργανισμος. Ασε που συμφωνω με αυτο που ειπε ο ηλιας πιο πανω. Φραπε και εφυγες (αν και εγω κανω στανταρ σταση στην τουαλετα πρωτα)

s0k0s
03-07-12, 10:31
Σε περιοδο ογκου χαπια καφεινης μπορουμε ή να τα αποφευγουμε;

Giannistzn
03-07-12, 11:42
Γιατι οχι? Δεν εχεις θεμα σε κατι.. Εκτος εαν το λες για την αυξημενη απωλεια υγρων (?)

s0k0s
03-07-12, 14:14
Γιατι οχι? Δεν εχεις θεμα σε κατι.. Εκτος εαν το λες για την αυξημενη απωλεια υγρων (?)

Οχι το λεω για το θεμα οτι το χρησιμοποιουμε κ για καυση λιπους αλλα μαλλον δν κολλαει ετσι... (οσο για το αλλο που λες απωλεια υγρων μπορεις λιγο να εξηγησεις;)

COBRA_STYLE
03-07-12, 15:00
σιγα την απωλεια λιπους που θα σου προσφερει...@@

s0k0s
03-07-12, 15:33
σιγα την απωλεια λιπους που θα σου προσφερει...@@

;) ok !

Giannistzn
04-07-12, 17:56
Οχι το λεω για το θεμα οτι το χρησιμοποιουμε κ για καυση λιπους αλλα μαλλον δν κολλαει ετσι... (οσο για το αλλο που λες απωλεια υγρων μπορεις λιγο να εξηγησεις;)

Σε καποιους λειτουργει καλα σαν "διουριτικο". Σε στελνει τουαλετα αρκετες φορες οπως και το τσαι (γιαυτο νομιζα το ελεγες, ξερω γω για τα νερα). Αλλα για λιποδιαλυση που λες, ουτε καν :green:

s0k0s
04-07-12, 19:35
Σε καποιους λειτουργει καλα σαν "διουριτικο". Σε στελνει τουαλετα αρκετες φορες οπως και το τσαι (γιαυτο νομιζα το ελεγες, ξερω γω για τα νερα). Αλλα για λιποδιαλυση που λες, ουτε καν :green:

Μαλιστα.
Για λιποδιαλυση οχι βασικα με συνδιασμο carn. acetyl... αλλα οκ ευχαριστω για την απαντση :toast:

Spyrous
04-07-12, 19:39
Σε καποιους λειτουργει καλα σαν "διουριτικο". Σε στελνει τουαλετα αρκετες φορες οπως και το τσαι (γιαυτο νομιζα το ελεγες, ξερω γω για τα νερα). Αλλα για λιποδιαλυση που λες, ουτε καν :green:

^^Με τις πρωτες 2 γουλιες με στελνεις,και με πιανει γενικοτερα η ΚΑΦΕΙΝΗ στην προπονιση!

s0k0s
04-07-12, 19:49
^^Με τις πρωτες 2 γουλιες με στελνεις,και με πιανει γενικοτερα η ΚΑΦΕΙΝΗ στην προπονιση!

Μετα απο καποιο καιρο δν σταματαει να σε πιανει;

Spyrous
04-07-12, 19:54
Μετα απο καποιο καιρο δν σταματαει να σε πιανει;

Ε δεν ξερω προς το παρον λειτουργει ακμαιοτατα στο μελλον δεν ξερω,προσωπικα παντος αμα πιω NESCAFE δεν ξερω μαζευεται πολυ μεσα η κιλια μου οχι οτι εχω απλα μαζευεται δεν ξερω πως και γιατι,αα και δεν πιναω για κανενα 2ωρο.ΑΥΤΑ:green:

Giannistzn
04-07-12, 21:11
Την καφεΐνη την συνηθιζει ο οργανισμος. Μπορει σε 1 βδομαδα, μπορει σε 1 μηνα, μπορει σε ενα Χ διαστημα αλλα τη συνηθιζει. Εκει ή αυξανεις δοσολογια ή κανεις οφφ καμια βδομαδα και ξανα ξεκινας μετα.

Οσο για τον νες, εαν πιω σκετο freddo, γαλλικο, ελληνικο ειμαι μια χαρα. Και με 2 και με 3 και με λιτρα απο γαλλικο. Με 1 νες το στομαχι μου ειναι ετοιμο να εκραγει. Ειναι μακραν ο χειροτερος καφες :green: (αλλα αρκετα αποτελεσματικος)

gym
05-07-12, 05:32
Την καφεΐνη την συνηθιζει ο οργανισμος. Μπορει σε 1 βδομαδα, μπορει σε 1 μηνα, μπορει σε ενα Χ διαστημα αλλα τη συνηθιζει. Εκει ή αυξανεις δοσολογια ή κανεις οφφ καμια βδομαδα και ξανα ξεκινας μετα.

Οσο για τον νες, εαν πιω σκετο freddo, γαλλικο, ελληνικο ειμαι μια χαρα. Και με 2 και με 3 και με λιτρα απο γαλλικο. Με 1 νες το στομαχι μου ειναι ετοιμο να εκραγει. Ειναι μακραν ο χειροτερος καφες :green: (αλλα αρκετα αποτελεσματικος)

η αν ειναι καποιος στην περιπτωση μου μπορει και ποτε!μα οσο κ να πιω δεν τη συνηθιζω με τιποτα λεμε!

Giannistzn
05-07-12, 08:52
Ελενη, εχεις δοκιμασει ξερω γω, 1-2 βδομαδες τελειως κομμενο τον καφε, και μετα να ξεκινησεις με την ιδια ποσοτητα που επινες? Εκει ειναι που (εαν αλλαζει κατι) θα σου κανει το μπαμ. Μετα μπορει να συνηθισεις και την επομενη μερα παλι.

Βεβαια θα μου πεις, και γιατι να κοψω 2 βδομαδες τον καφε μονο και μονο για trial & error.. Σε εμενα παντως το εχω δει οτι ενω με πιανει σε νορμαλ πλαισια, μετα απο καμια βδομαδα χωρις καφε, τη μερα που θα πιω βρυκολακιαζω και ειμαι σε υπερενταση ολη μερα.

gym
05-07-12, 08:56
Oχι δεν καταλαβες ρε...παντα με πιανει,δεν μπορει να τη συνηθισει ο οργανισμος μου δηλαδη οαντα εχω τσιτες οταν πινω καφε και να φανταστεις νερζουμι τον πινω.Αν δε πιω σε καφετερια,τοτε τρεμω κιολας απο το placebo κ μονο οτι παιρνω περισσοτερη δοση καφεινης.Δοξα τω Θεω παραπονο δεν εχω ,το placebo εμενα με πιανει τρελα.:green:

Giannistzn
05-07-12, 09:38
Αχα καταλαβα.. Μπορει να εχεις περισσοτερη ευαισθησια τοτε. Lucky you..

Δοκιμασε οφφ μια βδομαδα τοτε και χτυπα μετα 2 διπλα εσπρεσσακια, θα τα πουμε στην αλλη πλευρα :turtle:

Mcstefan7
06-07-12, 14:35
Εγώ αμα την κόψω και την αρχίσω μετα απο καμια βδομάδα το μόνο π μου κάνει είναι να μ χαλάσει τον ύπνο.Με την καφείνη στα 400μγ που πέρνω δν βλέπω τσίτωμα ή υπερένταση αλλα με το που την κόψω πέφτω και καταλαβαίνω την διαφορά...Οπότε την πέρνω ασταμάτητα 2-3 φορές την βδομάδα και είμαι κομπλέ :P

MyoBomb
09-02-14, 20:42
Καλησπέρα forum,
Τις τελευταίες μέρες διαβάζω κάποιες μελέτες απο το χώρο της βιοχημείας και της ενδοκρινολογίας, που έγιναν τα τελευταία 6 χρόνια και συμπαιραίνουν οτι η χρήση μεγαλύτερη απο 300mg καφείνης (άνυδρης και μη) μειώνει την τεστοστερόνη σε επίπεδα που δεν έχουν διευκρινιστεί ακόμη.

Συγκεκριμένα οι μεν λένε οτι η καφείνη αυξάνει σημαντικά την κορτιζόλη μας και ελάχιστα την τέστο σε σημείο που δημιουργεί μια αρνητική αναλογία, ενώ οι δε λένε οτι ταυτόχρονα μειώνει και την πρόσληψη ψευδαργύρου απο τον οργανισμο..πράγμα που οδηγεί έμεσα σε περαιτέρω μείωση.(!).
Επειδή πιστεύω οτι πολλοι καταναλωνουμε minimum 400-700 mg απο pre work out και καφέδες, είπα να ανοίξω και αυτό το topic.
Αφού ολοκληρώσω τη βιβλιογραφία θα ποστάρω στα ''άρθρα και μελέτες μελών'' τι συμβαίνει αλλά αν κάποιος έχει γνώση επι του θέματος και γνωρίζει κατι σχετικό ας ποστάρει εδώ :toast:

beefmeup
09-02-14, 20:57
δεν υπηρχε λογος για θεμα σε αυτη την ενοτητα μιας κ υπαρχει θεμα για την καφεινη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?550-Καφεΐνη) στα συμπληρωματα..τα ποστ αυτα εκει ανηκουν να ειναι ολα συγκεντρωμενα,κ θα βρεις κ αλλες μελετες για διαφορα πραγματα εκει μεσα.
μελετες πανω σε αυτο που αναφερεις εχω ποσταρει καιρο πισω δεν ειναι κατι καινουριο..
μια συγκεκριμενα ηταν σε παιχτες rugby αποσο θυαμαμαι κ του ανεβαζε την κορτιζολη αλλα σε δοσεις των 800 μιλι που ειναι πολλες για μια κ εξω κ κανεις δεν νομιζω να περνει.

MyoBomb
09-02-14, 21:10
Οκ ας μεταφερθεί εκεί καλύτερα τότε...έπρεπε να κάνω καλύτερο search στο forum,έχει πολλά πράγματα μέσα και χάνεσαι

ds mitsi
02-12-15, 02:10
διαβαζοντας διαφορα αρθρα επεσα πανω σε αυτα π λενε για τα συμπληρωματα καφεινης κατι π δεν γνωριζα νωριτερα στο οτι βοηθουν πριν την προπονηση..εχω ομως να κανω την εξης ερωτηση..γ καποιον π πινει 2-3 καφεδες την μερα (καπουτσινο) αν λαβει κ αλλη καφεινη σε συμπληρωμα δεν ειναι υπερβολικο?? κ επισης ισως ακουστει χαζη ερωτηση αλλα εγω ας πουμε συνηθως γυμναζομαι 8-9 το βραδυ αν παρω καφεινη ως συμπληρωμα πριν τν προπονηση μ τν υπνο μετα τι σχεση θα εχω?

sobral
02-12-15, 13:06
διαβαζοντας διαφορα αρθρα επεσα πανω σε αυτα π λενε για τα συμπληρωματα καφεινης κατι π δεν γνωριζα νωριτερα στο οτι βοηθουν πριν την προπονηση..εχω ομως να κανω την εξης ερωτηση..γ καποιον π πινει 2-3 καφεδες την μερα (καπουτσινο) αν λαβει κ αλλη καφεινη σε συμπληρωμα δεν ειναι υπερβολικο?? κ επισης ισως ακουστει χαζη ερωτηση αλλα εγω ας πουμε συνηθως γυμναζομαι 8-9 το βραδυ αν παρω καφεινη ως συμπληρωμα πριν τν προπονηση μ τν υπνο μετα τι σχεση θα εχω?

Καλημέρα. Και βέβαια μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με τον ύπνο σου αν έχεις ευαισθησία στην καφείνη. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν αντέχουν μεγάλες ποσότητες καφείνης όπως επίσης αν δεν ξέρεις τι δόση αντέχεις, μπορεί αντί να σου φτιάξει την προπόνηση να στη χαλάσει. Επιπλέον, τα πολλά διεγερτικά διαφόρων τύπων ανεβάζουν την κορτιζόλη, την ορμόνη του στρες, γι αυτό προσωπικά σε όλους τους ασκούμενους που έχω, τους προτείνω πάντα να κάνουν διακοπή χρήσης, όταν χρησιμοποιούν προϊόντα με διεγερτικά.

ds mitsi
02-12-15, 15:20
Καλημέρα. Και βέβαια μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με τον ύπνο σου αν έχεις ευαισθησία στην καφείνη. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν αντέχουν μεγάλες ποσότητες καφείνης όπως επίσης αν δεν ξέρεις τι δόση αντέχεις, μπορεί αντί να σου φτιάξει την προπόνηση να στη χαλάσει. Επιπλέον, τα πολλά διεγερτικά διαφόρων τύπων ανεβάζουν την κορτιζόλη, την ορμόνη του στρες, γι αυτό προσωπικά σε όλους τους ασκούμενους που έχω, τους προτείνω πάντα να κάνουν διακοπή χρήσης, όταν χρησιμοποιούν προϊόντα με διεγερτικά.


απ συμπληρωματα μονο πρωτεινη εχω παρει κ τωρα αμινοξεα.. σκεφτηκα πως ισως μ προκαλεσει προβλημα τοσο μεγαλο ποσοστο καφεινης αν σκεφτεις οτι τ μερα πινω 2-3 καφεδες κ μια κουπα τσαι η ενα μπουκαλακι πρασινο τσαι π επισης περιεχουν καφεινη..οποτε καλυτερα να μεινω μακρια απ κατι τετοιο αν ειναι ν εχω "παρενεργειες"..σ ευχαριστω πολυ!