PDA

Επιστροφή στο Forum : προπονιση για βραχειωνα,πυχη



PAPA_JOHN
07-09-09, 23:54
με τι προπονιση μπορουμε να τουσ δωσουμε δυναμη αλλα και πολυ ογκο

TEFAAtzis
08-09-09, 00:32
δυσκολα σημεια στα οποια σιγουρα μειονεκτω.Για να δουμε τι θα πουν και οι πιο παλιοι

narta
08-09-09, 17:30
Δυναμη με σφιχτηρες (οχι ομως τους πλαστικους απο το μαγαζι)
Πχ Captain of Crush
http://www.mmagearguide.com/wp-content/uploads/2008/02/captains-of-crush-gripper.jpg
Εγω ειμαι στον Νο 2.5 με το δεξι χερι, ~105Κg πίεσης για να κλεισει

Για ογκο τί να σου πω... Αρσεις θανάτου και powercleans βοηθανε, γενικα οτι περιλαμβανει τον πηχη. Καλυτερα η υψηλο volume για πηχη.

Exci
08-09-09, 17:41
Για ογκο τί να σου πω... Αρσεις θανάτου και powercleans βοηθανε, γενικα οτι περιλαμβανει τον πηχη. Καλυτερα η υψηλο volume για πηχη.
Υep, αρσεις, shrugs, ακομα και με μονοζυγο.

kafros gate 7
10-09-09, 16:03
Δυναμη με σφιχτηρες (οχι ομως τους πλαστικους απο το μαγαζι)
Πχ Captain of Crush
http://www.mmagearguide.com/wp-content/uploads/2008/02/captains-of-crush-gripper.jpg
Εγω ειμαι στον Νο 2.5 με το δεξι χερι, ~105Κg πίεσης για να κλεισει

Για ογκο τί να σου πω... Αρσεις θανάτου και powercleans βοηθανε, γενικα οτι περιλαμβανει τον πηχη. Καλυτερα η υψηλο volume για πηχη.

που μπορεις να βρεις τετοιους σφιχτηρες μεχρι 105 kg?υπαρχουν μεσω ιντερνετ??
κανουν πραγματικα δουλεια???

narta
10-09-09, 19:04
που μπορεις να βρεις τετοιους σφιχτηρες μεχρι 105 kg?υπαρχουν μεσω ιντερνετ??
κανουν πραγματικα δουλεια???

Τους συγκεκριμενους τους εφερα απο αμερικη. Google Captain of Crunch και θα σε βγαλει στο μαγαζι που τους πηρα. Υπ' οψιν ειναι ακριβουτσικοι. Δουλεια κανουν και με το παραπανω οσον αφορα την δυναμη. Εγω "εχανα" λογο πηχυ τα 160 στις αρσεις θανατου και τωρα δεν κουνιουνται ρουπι!

Chr1s
15-09-09, 21:37
Σε μενα κανει δουλεια γιατι γινεται χαμος απο φλαιβες και νευρα η ασκηση με τη μπαρα με παλαμες πανω και παλαμες κατω(ανοιγμα γκαζι)

The Rock
23-09-09, 22:33
- Κάμψεις καρπών από κάτω προς τα πάνω σε στυλ πυραμίδα πιάνοντας την λαβή στο ύψος τον ώμων,καθιστός σε πάγκος με τα χέρια μπροστά και να έχεις ελάχιστο στήριγμα με τον αγκώνα πάνω στο γόνατο ,ίσα ίσα να παραμένουν τα χέρια σταθερά. ΑΚόμα ο δείκτης του χεριού σου δεν θα είναι "περασμένος" στην μπάρα ...(όσο πας ανεβάζεις κιλα ..)

-Όρθιος είτε καθιστός σε επικλινή(!!) πάγκο ,κάμψεις με αλτήρες σε στάση σφυρί όμως(!!) το χέρι να φτάνει σε ύψος 90 μοιρών μόνο για να δουλεύει κατά κύριο λόγο ο βραγχίονας να απομονώνεται από τον βραγχιόνιο.

Panoz
04-10-09, 01:12
Δυναμη με σφιχτηρες (οχι ομως τους πλαστικους απο το μαγαζι)
Πχ Captain of Crush
http://www.mmagearguide.com/wp-content/uploads/2008/02/captains-of-crush-gripper.jpg
Εγω ειμαι στον Νο 2.5 με το δεξι χερι, ~105Κg πίεσης για να κλεισει

Για ογκο τί να σου πω... Αρσεις θανάτου και powercleans βοηθανε, γενικα οτι περιλαμβανει τον πηχη. Καλυτερα η υψηλο volume για πηχη.

Και πως τους χρησιμοποιεις?

Τι εννοω, πως κανεις προπονηση πχ για να κλεισεις το νουμερο 2.5 ας πουμε για να προχωρησεις στον επομενο?

narta
05-10-09, 15:51
Click me! (http://lmgtfy.com/?q=captain+of+crush+routines)

RAW
08-10-09, 20:42
Υπάρχουν 4 κατασκευαστές που παράγουν grippers(σφιχτήρες) μαζικά ή κατόπιν παραγγελίας :
- CAPTAINS OF CRUSH απο IRONMIND
- BEEF BUILDERS
- ROBERT BARABANS ( φοτό του narta)
- OLD SCHOOL GRIPPERS.

Η αντίσταση ξεκινάει απο 60-70 λίμπρες πίεση και φτάνει σε πολύ μεγάλα επίπεδα των 365-400 λιμπρών όπου λίγοι εκλεκτοί έχουν φτάσει. Ένας μέσος άνθρωπος που ασκείται με βάρη για να ξεκινήσει για πρώτη φορά θα πρέπει να επιλέξει κάτι μεταξύ 100 & 140 λιμπρών εκτός βέβαια άν ,προικισμένος απο την φύση του έχει πολύ δυνατό grip (δυνατή λαβή). Για παράδειγμα το CoC#2.5 της Ironmind που κλείνει ο narta είναι αρκετά προχωρημένο επίπεδο! Όλους τους παραπάνω grippers θα τους βρείς συγκεντρωμένους στο Gripper Superstore (στο GOOGLE).
Τα grippers στοχεύουν στην αύξηση της δύναμης της λαβής και θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις γιατί κάνουν πολύ καλή δουλειά.
Για όγκο στον πήχη δοκίμασε τις ασκήσεις που σου προτείνει ο The Rock...πολύ καλές...και θα σου προτείνω άλλες 2:
- Κάμψεις δικεφάλων με ίσια μπάρα (κλασική άσκηση) και
- η παραπάνω άσκηση με ανάποδη λαβή.

alex13
16-01-13, 18:45
Παιδια ποιο απ αυτα να παρω που να εχει ολη τι σειρα και να ειναι αξιοπιστο και σε καλη τιμη;;γιατι μου βγαζει αρκετα και δεν ξερω πως να επιλεξω.. http://search.eim.ebay.gr/?kw=captains+of+crush&el=3&en=50&elc=-2&ep=1&es=20

aris1994
16-01-13, 18:53
υπάρχουν τα εργαλεία που σου είπαν τα παιδιά και ρίξε μια ματιά σε αυτές τις ασκήσεις.Cable Wrist Curl ,Seated Dumbbell Palms-Up Wrist Curl,κάμψεις δικέφαλων με ανάποδη λαβή.Μάλιστα ο πύχης γυμνάζεται και με πλάτη και δικέφαλα και γενικά είναι δύσκολο αυτή η περιοχή να μήνει αγίμναστη.Ακόμα πολύ μεγάλο ρόλο παίζουν τα γονίδια

alex13
16-01-13, 19:01
Εγω ρωταω ποιο απ αυτα να πα παρω επειδη το θελω απ τη σελιδα του ebay που εστειλα

Pavlos19
16-01-13, 19:46
σφυρια! πιανει τελεια την εξω μοιρα του πηχη

nitri796
16-01-13, 20:57
αρσεις θανατου βαρια κιλα και οταν τελειωνεισ τα βαρια σου σετ απο 80-100% του 1rm σου κρατα τη μπαρα για 10 ακομα δευτερολεπτα.

alex13
16-01-13, 23:13
Ποιο να παρω απ το ebay captains of crush;;;

nitri796
17-01-13, 01:33
εγω σου ξαναλεω φιλε τζαμπα λεφτα. κανε τις ασκησεις που σου ειπαν με καρπους και αμα κανεις deadlift κανε αυτο που σου ειπα πιο πανω. τωρα αμα εχεισ 70 ευρω για σφιχτηρα παρε οτι θες :P

alex13
17-01-13, 14:54
Αυτα που λεει οτι εχουν 20€ ειναι το ιδιο με αυτα με 70€ η εχουν καποια διαφορα;

nikos1234
17-01-13, 15:23
και εγω ελεγα να παρω αλλα μαλλον απο οτι διαβασα δεν θα παρω...εχω κατι αλλα ειναι πανευκολα...

nitri796
17-01-13, 15:38
για να εχουν διαφορα 50 ευρω δεν ειναι ιδια :P

nikos1234
24-01-13, 19:44
παιδια ετσι οπως εψαχνα κατι βρηκα στην τυχη 1 τετοιο handgrip...ειχα αλλα 2 αλλα ητραν πανευκολα..(καμια 80 εβγαζα..)με αυτα βγαζω λογικα καπου στις 15-20 επαναληψεις στο καθε χερια αργες...να τα χρησιμοποιησω?

πηχης κανω κανονικα 1 φορα την εβδομαδα μετα απο δικεφαλα καμψεις και εκτασεις καρπου απο 3 σετ.αυτα ποτε να τα βαλω?λεω να τα βαλω μετα απο shrgs..ποσα σετακια να κανω?θα φτανω μεχρι αποτυχιας σε ολα...3 σετακια η 5-6 λετε?

tasos978
30-01-13, 21:49
με τι προπονιση μπορουμε να τουσ δωσουμε δυναμη αλλα και πολυ ογκο


-Βραχιόνιο με σκοινιά στο πι,στην κάτω τροχαλία,λυγισμένα πόδια ελάχιστα,τα χέρια γροθιές να κοιτιούνται προς τα μέσα και τραβάμε προς το στήθος.Προσοχή,κράτα όσο πιο καλά μπορείς τους αγκώνες σου να μην κουνιούνται για να μην μπαίνει η πλάτη.
-Βραχιόνιο με στραβόμπαρα,ανάποδη λαβή,όρθιος με λίγο λυγισμένα τα πόδια να μην σε πιάσει η μέση.
-Κάτω πήχεις στο πι,στην επάνω τροχαλία,τεντωμένος ο καρπός,σταθερός αγκώνας και να κλείνει ο καρπός 90 μοίρες κατά την διάρκεια των επαναλήψεων.(1 χέρι)
-Άνω πήχεις στο πι,στην κάτω τροχαλία,τεντωμένος ο καρπός,σταθερός αγκώνας και να ανεβαίνει ο καρπός όσο πιο ψηλά μπορείς κατά την διάρκεια των επαναλήψεων.(1 χέρι)
-Άνω πήχεις στον πάγκο,κάθεσαι κάτω στα γόνατα,χέρι στον πάγκο με τον καρπό που κρατάει τον αλτήρα μόνο στον αέρα,και τον σηκώνεις προς τα πάνω.
-Κάτω πήχεις στον πάγκο,κάθεσαι κάτω στα γόνατα,χέρι ανάποδα στον πάγκο(να βλέπεις δηλαδή τον κάτω πήχη) με τον καρπό που κρατάει τον αλτήρα μόνο στον αέρα,και το σηκώνεις προς το μέρος σου.
-Κάτω πήχεις στον πάγκο,κάθεσαι στον πάγκο,τα χέρια αναποδογυρισμένα(να βλέπεις τον κάτω πήχη δηλαδή) με τους καρπούς στον αέρα,και σηκώνεις την μπάρα προς το μέρος σου.
-Άνω πήχεις στον πάγκο,όπως το από πάνω,απλά το χέρι κανονικά γυρισμένο.