PDA

Επιστροφή στο Forum : Στένωση



pipikikinos
10-09-09, 10:36
Μετά απο 3 μήνες αποχής και την διάγνωση στένωσης Ι1-Ο5 , επανήλθα στα βάρη.Αυτους τους μήνες περιορίστηκα μόνο στην ποδηλασία,ορειβασία και κολύμπι και είδα σημαντική βελτίωση.Στα βάρη όμως θα πρεπει να αποκλείσω ασκήσεις και ίσως να βάλω επιπλέον ασκησεις στο προγραμμα μου για ενδυνάμωση και βελτίωση της δυσκαμψίας που έχω εξαιτίας της στένωσης των συγκεκριμενων σπονδύλων?
Υπαρχει οριστική λύση μήπως,όπως εγχειρηση?-Τι πρεπει να αποφευγω και τι πρεπει να κανω περισσοτερο?
Ευχαριστω προκαταβολικα.

billys15
10-09-09, 19:12
Τι ακριβώς είναι αυτό?

pipikikinos
11-09-09, 08:14
στενωση ειναι οταν το κενο μεταξυ δυο σπονδυλων δεν ειναι αυτο που πρεπει.Ειναι μικροτερο απο το κανονικο δλδ και μερικες φορες ειναι τοσο κοντα ο ενας στον αλλον που φαινονται σαν ενας.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να πιεζεται καποιο νευρο καποιες φορες.Οσοι πασχουν απο στενωση τους ευχαριστει να λυγιζουν προς τα εμπρος-να σκυβουν γιατι ετσι κανουν διαταση οι δυο σπονδυλοι και αποσυμφοριζεται η πιεση.

Antonis Giannoulis
25-11-09, 20:36
Αδερφε αν και καθυστερημενα, αυτο που εχω να πω για το προβλημα σου ειναι οτι χρειαζεσαι μεγαλη ενδυναμωση στο συμπλεγμα κοιλιακων - ραχιαιων.
Σωστα αναπτυγμενοι κοιλιακοι - ραχιαιοι σε συνδυασμο με διατασεις (ιδιαιτερα μοιριαίων δικεφ) ειναι οτι καλυτερο μπορεις να προσφερεις στο σωμα σου.
Εχω ασχοληθει παρα πολλα χρονια με το θεμα και το εχω ψαξει παρα πολυ (σαν γυμναστης που ειμαι) γιατι κι εγω αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα.
Το θεμα ειναι να βρισκουμε το αδυνατο μας σημειο και να επικεντρωνομαστε σε αυτο , αντι να το παραμελουμε...

Anithos
26-11-09, 09:42
μπορουμε να εχουμε λεπτομερειες οσον αφορα σε αυτες τις ασκησεις,υπαρχει προγραμμα εφαρμογής ασκησεων ...
ασκησεις διατασεων δικεφαλων μηριαίων ποιες εννοεις ακριβώς ;

aqua_bill
26-11-09, 11:18
Αδερφε αν και καθυστερημενα, αυτο που εχω να πω για το προβλημα σου ειναι οτι χρειαζεσαι μεγαλη ενδυναμωση στο συμπλεγμα κοιλιακων - ραχιαιων.
Σωστα αναπτυγμενοι κοιλιακοι - ραχιαιοι σε συνδυασμο με διατασεις (ιδιαιτερα μοιριαίων δικεφ) ειναι οτι καλυτερο μπορεις να προσφερεις στο σωμα σου.
Εχω ασχοληθει παρα πολλα χρονια με το θεμα και το εχω ψαξει παρα πολυ (σαν γυμναστης που ειμαι) γιατι κι εγω αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα.
Το θεμα ειναι να βρισκουμε το αδυνατο μας σημειο και να επικεντρωνομαστε σε αυτο , αντι να το παραμελουμε...
+1 το ιδιο μου ειπαν να ακολουθησω κι εγω που ειχα καθυζηση

Antonis Giannoulis
26-11-09, 22:05
μπορουμε να εχουμε λεπτομερειες οσον αφορα σε αυτες τις ασκησεις,υπαρχει προγραμμα εφαρμογής ασκησεων ...
ασκησεις διατασεων δικεφαλων μηριαίων ποιες εννοεις ακριβώς ;

Δεν εννοω καποιες εξιδικευμενες ασκησεις, απλες διατασεις που ολοι μας εχουμε δει στα γυμναστηρια να εκτελουνται απο αθλουμενους..
π.χ οπως εισαι ορθιος, μπορεις να ανεβαζεις το ενα ποδι σε ενα υπερηψωμενο σημειο στο υψος του ισχύου, να το εχεις τεντομενο και να κανεις καμψεις του κορμου σου προς το ποδι, προσπαθωντας να ακουμπησεις με το στηθος σου το γονατο σου.
Ετσι εκτελεις διαταση μοιριαιου και ραχιαιου και γλουτιαιου και αν τεντωνεις και το χερι μπροστα - προσπαθωντας να πιασεις τα δαχτυλα του ποδιου σου - κανεις παραλληλα διαταση και πλατυ ραχιαιου και υπερακανθιου και ωμοπλατης και τραπεζιου (πλατη δηλαδη)...
Γενικα διατασεις προσφερουν μεγαλο ωφελος, προετοιμαζουν τους μυς για αυτο που θα ακολουθησει...χεχεχεχε....σκληρη προπονηση..