PDA

Επιστροφή στο Forum : μυικος τραυματισμος! θελω συμβουλες!



Arlond
10-09-09, 18:48
πριν 3 μηνες εκανα ανοιγματα για στηθος στον παγκο αλλα ειχα παρει πολλα κιλα
και στο κλεισιμο ενω ειχα τ α βαρακια απο πανω μου μου φευγει λιγο το βαρακια πο το αριστερο χερι ακουγετε ενα κρακ κε αυτο ηταν
με ποναει εδω και τρεις μηνες δεν μπορω να το πιέσω αρκετα ακομα αν και εχει καλυτερεψει απο την αρχη
αλλα και παλι καποιες ασκησεις δεν μπορω να τις κανω πχ τρικεφαλα κλειστη λαβη στην βαρα ποναει αρκετα
ολο τον αυγουστο δεν πηγα καθολου μπας και φτιαξει καπως αλλα τπτ ακομα
τι προτεινετε να κανω???

Littlejohn
11-09-09, 01:43
Μήπως να πας να σε δεί ένας γιατρός? Αν ήταν κάποια μυική θλάση, τώρα θα σου είχε περάσει... Μην το αμελείς, γι`αυτό είναι οι γιατροί...

:welcome:

TRIANTAFYLLOU
11-09-09, 02:45
αυτό το πιθανότερο να είναι κάποια θλάση βαρειάς μορφή , γιατι οι θλάσεις έχουν βαθμό επικινδυνότητας ανάλογα με τις μυικές ίνες που θα κοπούν η είναι μια απλη διάταση που περνάει πιο γρήγορα .

εφόσον βέβαια ο πόνος εντοπίζετε στούς μυς και όχι στον σκελετό και αυτό όταν είναι στην πρόσφυση του μυος είναι πιο δύσκολα και αργεί περισσότερο να περάσει , παρα αν είναι κάπου στην κοιλια στην μέση δηλαδη του μυός .

επιπλέον παρατηρείς αν υπάρχει κάποια αλοίωση στον θωρακικό στο σημείο που εντοπίζετε ο πόνος , κάποια λακούβα η δυσμορφία , αν δεν υπάρχει είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα.

μετα απο ενα διάστημα ξεκούρασης ενοώ της συγκεκριμένης μυικής ομάδας η και σε ασκήσεις που εμπλέκετε έστω και δευτερεύον , βλέπουμε αν έχουμε βελτίωση κατ αρχήν σε συνδιασμό με κάποια αλοιφή για θλάσεις και στην αρχή μόνο κρυοθεραπεία , κάνουμε την λεγόμενη ενεργητική ξεκούραση δηλαδή προσπαθούμε με πολύ λίγο βάρος και χωρίς να μας ενοχλεί έντονα να κάνουμε επαναλήψεις ουτως ώστε να μεταφέρουμε το αίμα και οξυγόνο στην πάσχουσα περιοχή και μ αυτό τον τρόπο βοηθάμε στην ταχύτερη ανάρωση , απ ότι αν περιμέναμε με πλήρη αδρανεια .

βασική προυπόθεση όχι βαρος και όχι απότομες κινήσεις , γιατί ενα δεύτερο στρεσάρισμα θα μας τα κάνει χειρότερα και θα χτυπήσουμε πιο πίσω .

και πάνω απ όλα μας καθοδηγεί το αποτέλεσμα χρειάζετε μεγάλη προσοχή και στις ανταγωνιστικές μυικές ομάδες και τι ενοώ αν κάνουμε πλάτη πχ τότε πάλι όπως και σε κάθε άσκηση κάνουμε ελαφριές ασκήσεις ουτως ώστε να ζεστανουμε την πάσχουσα περιοχή για να έχει ελαστικότητα και να μην στρεσάρετε και τραβάει κάνοντας πλάτη στο πάνω σημείο

Arlond
11-09-09, 12:07
σε ευχαριστω Ηλία για τις πληροφορίες λεω να παιξω χαλαρα και αυτον
τον μηνα και να βαζω καμια counterpain πρίν την προπόνηση
αν και δεν ξέρω ποτε θα μπω παλι σε κανονικο προγραμμα ογκου γιατι θα φοβαμε να βαλω κιλα τωρα
κρυοθεραπεια τι εννοεις να βαζω παγο??

ovelix
11-09-09, 12:29
πιστευω οτι τωρα πρεπει να κανεις εναλαξ κρυο,ζεστο επειδη το εχεις καιρο περαστικα

thegravijia
11-09-09, 12:30
σε ευχαριστω Ηλία για τις πληροφορίες λεω να παιξω χαλαρα και αυτον
τον μηνα και να βαζω καμια counterpain πρίν την προπόνηση
αν και δεν ξέρω ποτε θα μπω παλι σε κανονικο προγραμμα ογκου γιατι θα φοβαμε να βαλω κιλα τωρα
κρυοθεραπεια τι εννοεις να βαζω παγο??

χρειαζεσαι θεραπεια ...! ψαξτο γιατι δεν ειναι και λιγος ο καιρος που τραβιεσαι...
μπορει να μην σε πονεσει και να παιξεις βαρυ κιλο και να σε γ------ μετα...
κακως που το αφησες τοσο καιρο...

vagg
11-09-09, 14:49
κρυο8εραπεια ειναι ο παγος μετα...αμα ξαναπαθεις κατι παρομοιο να βαλεις παγο αμεσως μετα την προπονηση...τωρα σε ενα τετοιο τραυματισμο ο γιατρος δεν νομιζω να σου κανει και πολλα...8α σου πει ξεκουραση και προσοχη μα τα βαρη μετα...ακομα χειροτερα μπορει να σου πει και να κοψεις τα βαρη...

thegravijia
11-09-09, 17:09
κρυο8εραπεια ειναι ο παγος μετα...αμα ξαναπαθεις κατι παρομοιο να βαλεις παγο αμεσως μετα την προπονηση...τωρα σε ενα τετοιο τραυματισμο ο γιατρος δεν νομιζω να σου κανει και πολλα...8α σου πει ξεκουραση και προσοχη μα τα βαρη μετα...ακομα χειροτερα μπορει να σου πει και να κοψεις τα βαρη...

αμα σου πει να κοψεις τα βαρη τοτε θα του πεις εσυ ενα αντε γ-----
lzvy3A-czE0&feature

TRIANTAFYLLOU
11-09-09, 17:16
ο πάγος μόνο στην αρχή για να μην γίνει αιμάτωμα μετα δεν εχει να κανει και πολλα .

δεν χρειάζετε να αγχώνεσε όταν θα είσαι καλά θα το καταλάβεις εγω όταν εσπασα την δεξιά κνήμη και το αριστερό γόνατο εξαφανήστικε μετα φοβόμουν μάλιστα για το καλάμι μου ελεγε ο γιατρος αν φορτώσω κιλά θα σπάσει και θα καρφωθεί στο πάτωμα σε πληροφορώ όταν περνάει ο καιρός σιγα σιγα αποκτας και πάλι σιγουρια απλα είναι νωρίς ακόμη δεν μπήκες κανονικα στην προπόνηση .

τέτοιες περιπτωσεις εχω δεί δεκάδες στο γυμναστήριο και κανένας δεν είχε πρόβλημα μετα

vagg
11-09-09, 17:30
αμα σου πει να κοψεις τα βαρη τοτε θα του πεις εσυ ενα αντε γ-----




χαχαχα ε γιαυτο λεω στο παιδι οτι δεν υπαρχει λογος να παει να πληρωσει για να τσαντιστει...το αντιμετοπιζουμε εμπειρικα:P

thegravijia
11-09-09, 17:50
χαχαχα ε γιαυτο λεω στο παιδι οτι δεν υπαρχει λογος να παει να πληρωσει για να τσαντιστει...το αντιμετοπιζουμε εμπειρικα:P

κοιτα αμα παει σε κανα γιατρο της πλακας ..που εμεις εδω στην επαρχια ολο τετοιους εχουμε...
εγω οταν ειχα παθει κυλη μου ελεγαν οτι δεν θα ξαναπαιξω με βαρυ...
μαλιστα ο ενας ακουστε να δειτε τι σαινια κυκλοφορουν ...
ειχα κυλη (κυρσοκοιλη συγκεκριμενα και αυτη φαινεται μονο με εγχρωμο τριπλεξ ) και τι κανει το ατομο παει και μου κανει εξεταση σε αχρωμο υπερυχω...
και λεω ρε πουστη μου μα τοσο ασχετος ...δεν ξερει ουτε αυτο ...τι σκατα κοιταγε στην οθονη τοση ωρα - φαντασου να πας να σε εγχειρησει κιολας αυτος ...
εχετε δει κατι βιντεακια απο τους αμαν με κατι τετοιους δεν απεχουν πολοι απο την πραγματικοτητα,,..
η μαλακια ηταν οτι και εγω τοτε ως πιο μικρος ημουν ψαρομενος και καθομουν και τους ακουγα
ρε ουστ....!!!!!!!!!!!

χαρακτηριστικο παραδειγμα αυτος που εχω στο αβαταρ μου ...επαθε εμφραγμα του οι γιατροι δεν θα μπορεσει να ξαναεχει φυσιολογικοι ζωη ..και οχι μονο μια χαρα ειναι αλλα μεχρι και το ολυμπια ξαναφθασε ...
:turtle:

anjelica
11-09-09, 17:53
ειχα παθει και εγω μια θλαση το χειμωνα και το αριστερο χερι ηταν για 3 μηνες χαλια,επερνα κατι χαπακια+αλοιφη,αλλα δε περναγε με τιποτα,σταματησα για αλλο λογο το gym για 1 μηνα και ολα ο.κ. τωρα το ιουλιο εκατσα σπαγατο μια μερα και παλη τα ιδια στο ποδι τωρα :( ακωμα ποναω αλλα το κανω σιγα σιγα.

vagg
11-09-09, 18:16
εμα και συ πας και χωνεσε στα σπαγγατα ατσαλα...:green:

anjelica
11-09-09, 18:32
εμα και συ πας και χωνεσε στα σπαγγατα ατσαλα...:green:

οχι και ατσαλα :green:

TRIANTAFYLLOU
11-09-09, 19:12
ειχα παθει και εγω μια θλαση το χειμωνα και το αριστερο χερι ηταν για 3 μηνες χαλια,επερνα κατι χαπακια+αλοιφη,αλλα δε περναγε με τιποτα,σταματησα για αλλο λογο το gym για 1 μηνα και ολα ο.κ. τωρα το ιουλιο εκατσα σπαγατο μια μερα και παλη τα ιδια στο ποδι τωρα :( ακωμα ποναω αλλα το κανω σιγα σιγα.

εμ αγγέλικα δεν εκανες καλό ζέσταμα γι αυτό το έπαθες , ήθελε καλό ζέσταμα και καλό μασάζ να χαλαρώσουν οι προσαγωγοί και να έχουν ελαστικότητα:P:P

anjelica
11-09-09, 23:28
εμ αγγέλικα δεν εκανες καλό ζέσταμα γι αυτό το έπαθες , ήθελε καλό ζέσταμα και καλό μασάζ να χαλαρώσουν οι προσαγωγοί και να έχουν ελαστικότητα:P:P

το εκαναι το ζεσταμα,μασαζ δεν κανω ποτε αληθεια ειναι:unsure:

TRIANTAFYLLOU
11-09-09, 23:38
το εκαναι το ζεσταμα,μασαζ δεν κανω ποτε αληθεια ειναι:unsure:


να το λαθακι που το πλήρωσες !! εγω τα λέω γιατί λένε ο παθών γίνετε και γιατρός επειδη εχω περάσει καταστασεις απο τραυματισμούς απο ατύχημα και έμαθα ακόμη μόνος μου εκανα μασαζ στο πόδι μου όχι βέβαια αισθησιακό μασαζ η χαλαρωτικό αλλα θεραπευτικο με πίεση στούς μυς :thumbup:

anjelica
11-09-09, 23:42
να το λαθακι που το πλήρωσες !! εγω τα λέω γιατί λένε ο παθών γίνετε και γιατρός επειδη εχω περάσει καταστασεις απο τραυματισμούς απο ατύχημα και έμαθα ακόμη μόνος μου εκανα μασαζ στο πόδι μου όχι βέβαια αισθησιακό μασαζ η χαλαρωτικό αλλα θεραπευτικο με πίεση στούς μυς :thumbup:

με φανταζεσε να κανω αισθησιακο μασαζ στο γυμναστηριο????? οπως στην διαφημηση για σαμπουαν :rolf:

TRIANTAFYLLOU
12-09-09, 00:07
με φανταζεσε να κανω αισθησιακο μασαζ στο γυμναστηριο????? οπως στην διαφημηση για σαμπουαν :rolf:


ε καλα οχι κι έτσι , το αισθησιακό είναι για το ρηλάξ, πέρα απο πλάκα πάντως έκανα το 90 περιπου 5 μήνες φυσικοθεραπείες και το πόδι μου λύγισε μόλις 10 μοίρες και σε μια επίσκεψη σε εναν φοβερό γιατρό τότε που ήταν και στον παοκ μου το λύγισε μόνο με μασαζ πάνω απο 5 μοίρες αυτός μου έδειξε πως να κάνω και πραγματικα με έσωσε , απλα δεν ζεί τωρα ήταν φοβερός γιατρός και καθηγητής στην αυστρία επειδή εχουν ατυχήματα πολλα στα γόνατα απο σκι .

ποτε δεν πειράζουμε ακριβώς πάνω στην τραυματισμένη περιοχή με μεγάλη πίεση αλλα περιμετρικα και το μασαζ πέρα απο την υπεραιμια , χαλάρωση που δημιουργει βοηθάει να γίνετε καλύτερη κυκλοφορία και στην γρηγορότερη ανάρωση της περιοχής , εμένα απλα μου έκανε να αποκτήσουν ελαστικότητα οι μυς ωστε να λυγίσει το πόδι πέρα απο τις 90 μοίρες

anjelica
12-09-09, 00:13
ε καλα οχι κι έτσι , το αισθησιακό είναι για το ρηλάξ, πέρα απο πλάκα πάντως έκανα το 90 περιπου 5 μήνες φυσικοθεραπείες και το πόδι μου λύγισε μόλις 10 μοίρες και σε μια επίσκεψη σε εναν φοβερό γιατρό τότε που ήταν και στον παοκ μου το λύγισε μόνο με μασαζ πάνω απο 5 μοίρες αυτός μου έδειξε πως να κάνω και πραγματικα με έσωσε , απλα δεν ζεί τωρα ήταν φοβερός γιατρός και καθηγητής στην αυστρία επειδή εχουν ατυχήματα πολλα στα γόνατα απο σκι .

ποτε δεν πειράζουμε ακριβώς πάνω στην τραυματισμένη περιοχή με μεγάλη πίεση αλλα περιμετρικα και το μασαζ πέρα απο την υπεραιμια , χαλάρωση που δημιουργει βοηθάει να γίνετε καλύτερη κυκλοφορία και στην γρηγορότερη ανάρωση της περιοχής , εμένα απλα μου έκανε να αποκτήσουν ελαστικότητα οι μυς ωστε να λυγίσει το πόδι πέρα απο τις 90 μοίρες

ευχαριστω,θα δικημασω και μασαζ