PDA

Επιστροφή στο Forum : Φυτικά συμπληρώματα



billys15
02-10-07, 17:29
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν τη φυτικη πρωτεϊνη την μετραμε στην καθημερινη καταναλωση πρωτεϊνης.Δηλαδη π.χ. αν φαω 100γρ βρωμη που εχει 11 γρ. και 1/2 λιτρο γαλα που εχει 19,θα μετρησω 30γρ? Εγω απο τοτε που αρχισα το lvl 2 μετραω μονο τη ζωικη πρωτεϊνη.Κανω λαθος?

Antonio
02-10-07, 17:50
Εγώ βάζω και έναν ποσό για την φυτική στο περίπου. Δλδ αν φάω 1/2 στήθος κοτόπουλο και 100γρ ρύζι θα πώ οτι πηρα γύρω στα 50γρ πρωτείνη. Τώρα 5 γρ. πάνω 5 κάτω δεν χάλασε και ο κόσμος.
Ή ακόμα καλύτερο π.χ. τρώω φασόλια και ανοίγω και έναν τόνο για να συμπληρώσω την πρωτείνη. Υπολογίζω 25γρ πρωτείνη από τον τόνο και 5-10 από τα φασόλια και τελείωσε.
Ούτως ή άλλως οι φυτικές τροφές που έχουν και κάποια αξιόλογη ποσότητα πρωτείνης δεν είναι και πολλές.
Δεν θα κάτσω τώρα να υπολογίσω τι πρωτείνη πέρνω π.χ. από μια φέτα ψωμι... :P

Gasturb
02-10-07, 17:58
Mετράμε κ την φυτική κ την ζωική πρωτεϊνη εξ ολοκλήρου

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=13654&highlight=#13654

Gt

amateur
11-09-09, 14:01
Καλημέρα,

Μου πρότειναν το παρακάτω συμπλήρωμα, επειδή ο πατέρας μου έχει αρκετά εξασθενημένο οργανισμό.

"Oxy-Nectar" στο http://www.naturesplus.com/products

Tο θέμα είναι το εξής :

Προσπαθώ να το παραγγείλω από την ιστοσελίδα τους, αλλά αφού αποστείλω το μήνυμα, στη συνέχεια μου έρχεται ένα μήνυμα σφάλματος. Δοκίμασα αρκετές φορές χωρίς αποτέλεσμα.

Για αυτό το λόγο άρχισα να ρωτάω σε φαρμακεία, αλλά στα περισσότερα ούτε καν το ήξεραν.

Οπότε η ερώτηση που έχω είναι η εξής :

1. Υπάρχουν φαρμακεία τα οποία αναλαμβάνουν να φέρουν συμπληρώματα από την Αμερική?
2. Αν όχι, υπάρχουν αξιόπιστα online φαρμακεία (είτε Ευρώπη είτε Αμερική) τα οποία να αναλαμβάνουν τη αποστολή του γνήσιου σκευάσματος και όχι μαϊμουδιές?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

thegravijia
11-09-09, 14:11
οταν λες μου προτειναν ,ποιος?

narta
12-09-09, 11:14
To ειναι αντιοξειδοτικο. Υπάρχουν ΠΟΛΥ καλυτερα με ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ λεφτα στην αγορα. (ακου 87 ευρω για 18 δοσεις... απατεωνες). Αν θες αντιοξειδωτικα κοιτα να εμπεριέχει ORAC value το προϊον και προτιμησε αυτα με πανω απο 5000 μοναδες.

amateur
14-09-09, 15:21
@thegravijia

Κάποιος που γνωρίζει τον πατέρα μου και όχι κάποιος που έχει προσωπικό χρηματικό ώφελος

@ narta
Ευχαριστώ για τη συμβουλή και πιστεύω ότι συμφωνείς ότι το ακριβό είναι φτηνό

thegravijia
14-09-09, 15:29
εγω εννοουσα αν αυτος που στο προτεινε ξερει 5 πραγματα απο συμπληρωματα