PDA

Επιστροφή στο Forum : Λόγος Χρήσης Συμπληρωμάτων !



Jumaru
11-09-09, 09:34
Επειδή με έχει κουράσει να βλέπω στο φόρουμ απορίες του έιδους "ποια μάρκα θα πάρω , τι δεν θα μου κάνει βλάβη στον οργανισμό (ΜΑ ΠΩΣ να μη σου κάνει ζημιά παλικάρι μου αφού έχει το χημείο του κράτους μεσα), τι είναι φτηνότερο/καλύτερο , τι έπαιρνε ο άρνι για να γίνω και εγώ κυβερνήτης κάποτε κ.α... είπα να δώ τους λόγους που ο καθένας από εμάς χρησιμοποιεί συμπληρώματα.
Έχω αναφέρει ξανά οτι όποτε πάρω κάτι είναι καθαρά για να βρω κίνητρο να πάω στο γυμναστήριο, ας δούμε και τους δικούς σας λόγους :bblifthard:

KATERINI 144
11-09-09, 09:51
βαλε και μια επιλογή οπως βαριέμαι να τρωω αυγα για πρωινό και κοτοπουλο μετα την προπόνηση για να ψηφίσω και εγώ Jumaru.

Jumaru
11-09-09, 09:54
Σωστός , "Βαριέμαι να ετοιμάζω τα κέρατα μου κάθε μέρα για να φάω" θα ήταν σωστό , αλλά δεν ξέρω πως να προσθέσω και άλλη επιλογή :unsure:

Polyneikos
11-09-09, 10:23
Προσέθεσα την επιλογη...

KATERINI 144
11-09-09, 10:29
αυτή θα είναι μια απο τις ποιο χρήσιμες δημοσκοπησεις πάντως :thumbup:

thegravijia
11-09-09, 10:35
περνω πρωτεινη γιατι θελω να γινω ο mr.olympia του χρονου αλλα οχι κρεατινη γιατι πηραζει τα νεφρα:rolf:

για αντικατασταση εβαλα ...
αλλα πιο πολυ γιατι δινουν ενεργεια!

Jumaru
11-09-09, 11:21
Προσέθεσα την επιλογη...

:thumbup:

Polyneikos
11-09-09, 13:33
Eίναι πιο ευκολη / γρήγορη λύση για αντικατασταση γευματων ,αυτη είναι η επιλογη μου....

Μαρία
11-09-09, 13:58
Eίναι πιο ευκολη / γρήγορη λύση για αντικατασταση γευματων ,αυτη είναι η επιλογη μου....

:thumbup: Το ίδιο !

billys15
11-09-09, 14:32
Eίναι πιο ευκολη / γρήγορη λύση για αντικατασταση γευματων ,αυτη είναι η επιλογη μου....


Αυτό κι εγώ,για γρηγορη αντικατάσταση και συμπλήρωση γευμάτων

Exci
11-09-09, 15:01
Eμμ, σορυ αλλα νομιζω ειναι λιγο αοριστη η ερωτηση. ΤΙ συμπληρωμα παιρνω και για ποιο λογο..Καθε συμπληρωμα κανει τα δικα του. Παιρνετε κρεατινη για αντικατασταση γευματων? :green:

Jumaru
11-09-09, 19:10
Τελικά ίσως η τελευταία επιλογή δεν έπρεπε να μπει , καραμέλα όλα τα αγγελούδια :turtle:

+1 Exci

KATERINI 144
11-09-09, 19:18
Eμμ, σορυ αλλα νομιζω ειναι λιγο αοριστη η ερωτηση. ΤΙ συμπληρωμα παιρνω και για ποιο λογο..Καθε συμπληρωμα κανει τα δικα του. Παιρνετε κρεατινη για αντικατασταση γευματων? :green:οχι δεν παίρνουμε καθολου κρεατινη κυριε exci...................... υπάρχει πρόβλημα?! και αν ναι ποιο ειναι αυτο?!

:smash::smash::smash::smash:

Exci
11-09-09, 19:26
οχι δεν παίρνουμε καθολου κρεατινη κυριε exci...................... υπάρχει πρόβλημα?! και αν ναι ποιο ειναι αυτο?!

:smash::smash::smash::smash:
Δε λεμε για μας τους νατουραλ Φωτη, για τους υπολοιπους που παιρνουν λεμε :green:

KATERINI 144
11-09-09, 19:31
τοτε κακος δεν ψηφίζουν και αυτό: "Θεωρώ ότι η φυσική τροφή δέν είναι απο μόνη της αρκετή"
νομίζω μπορεις να ψηφίσεις 2 μαζι ε?! η δεν γίνεται?! ας κανει δοκιμη ενας που δεν ψήφισε να μας πει.

Jumaru
11-09-09, 19:33
Δέν γίνεται νομίζω γιατι είχε μια επιλογή κατά τη δημιουργία του δημοψηφίσματος για να μπορούν να ψηφίσουν παραπάνω από μια επιλογή αλλά δεν το επέλεξα

ΥΓ απ ότι βλέπω και απόσο το είχα καταλάβει κιόλας είμαι μέχρι στιγμής ο μόνος που γουστάρει τον καναπέ του τόσο :1laugh:
Μάλλον για κανα φόρουμ της σάτο είμαι να γραφτώ :rolf:

KATERINI 144
11-09-09, 19:37
άνοιξε νεο με αυτές τις επιλογές και με δυνατότητα τσεκάρεις 2, ετσι θα ειναι ποιο σωστό, εχει δικιο ο τσιλιαδορος................ :P

θα μεταφέρουμε τα μηνύματα εκει και θα ξαναψηφίσουμε τσαμπα ειναι.

Jumaru
11-09-09, 21:23
1)LMAO για το "τσιλιαδορος" υποθέτω εννοείς τον νίντζα :rolf:
2) Άνοιξε το εσύ αν θές κατερίνη144 γιατί θα κάνω σίγουρα μαμακία
3) αυτο πως μπορώ να το διαγράψω? αν δεν γίνετε ας το διαγράψει κάποιος άντμιν.
4) ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΑΣΩ ΑΠΟ ΚΟΥΡΑΣΗ, έκανα πόδια ασχημα :thumbup: (η τάση εμετού πού οφείλετε όμως?)

KATERINI 144
12-09-09, 09:24
εντάξει ειναι τωρα αλλα πρέπει να ξαναψηφίσουμε.

εντιτ: αλλαξα το ''θελω γρηγορα αποτελεσματα'' και το εκανα ''πιστευω πως θα εχω ποιο γρήγορα αποτελέσματα''

KATERINI 144
12-09-09, 10:23
για γινε πιο σαφης..ποσο ποιο σαφης να γινω?! :green:

Levrone
12-09-09, 10:25
υπηρχε σε ενα ποστ ο αριθμος 1 και τιποτε αλλο!

KATERINI 144
12-09-09, 10:29
μαλλον έχεις παραισθήσεις απο το πολυ διάβασμα δεν ξερω τη γίνεται :green:

(κανουμε και λαθη οκ, το δημοψήφισμα ήθελα να φτιάξω :clown2: )

savage
30-09-09, 00:29
εγω τα 4 πρωτα χρονια της προπονησης δεν επαιρνα συμπληρωματα,αλλα ετρωγα απιστευτα καλα.Αποτελεσμα?δεν διαφερω πολυ σε σχεση με τωρα που παιρνω συμπληρωματα.
αρα λοιπον χρησιμοποιω συμπληρωματα,οχι γιατι πιστευω οτι ειναι ο μαγικος ζωμος,αλλα γιατι πολλες φορες ειτε δεν προλαβαινω,ειτε βαριεμαι κ γω να μαγειρευω.παντως για μενα η μεγαλυτερη χρησιμοτητα των συμπληρωματων ειναι οι εξης:
1)μετα την προπ το ροφημα ειναι προτιμοτερο απο το φαι γιατι χωνευεται πιο ευκολα κ γιατι δεν γινεται να κουβαλας αβγα στο γυμνστηριο... ασε που ορο γαλακτος σκετο που θα τον βρεις σε φαι?για να παρεις 40-45 γραμ ορο γαλακτος πρεπει να πιεις πολλα...λιτρα γαλα(αρα κ σακχαρα λακτοζη λιπος κτλ)
2)το βραδυ πριν τον υπνο 1 scoop καζεινη.που θα βρεις καζεινη αλλου?ναι ξερω... στο γαλα(αρα βραδιατικα παλι λακτοζη σακχαρα λιπος κτλ...)

Stephany Thes
30-09-09, 13:59
εγω τα 4 πρωτα χρονια της προπονησης δεν επαιρνα συμπληρωματα,αλλα ετρωγα απιστευτα καλα.Αποτελεσμα?δεν διαφερω πολυ σε σχεση με τωρα που παιρνω συμπληρωματα.
αρα λοιπον χρησιμοποιω συμπληρωματα,οχι γιατι πιστευω οτι ειναι ο μαγικος ζωμος,αλλα γιατι πολλες φορες ειτε δεν προλαβαινω,ειτε βαριεμαι κ γω να μαγειρευω.παντως για μενα η μεγαλυτερη χρησιμοτητα των συμπληρωματων ειναι οι εξης:
1)μετα την προπ το ροφημα ειναι προτιμοτερο απο το φαι γιατι χωνευεται πιο ευκολα κ γιατι δεν γινεται να κουβαλας αβγα στο γυμνστηριο... ασε που ορο γαλακτος σκετο που θα τον βρεις σε φαι?για να παρεις 40-45 γραμ ορο γαλακτος πρεπει να πιεις πολλα...λιτρα γαλα(αρα κ σακχαρα λακτοζη λιπος κτλ)
2)το βραδυ πριν τον υπνο 1 scoop καζεινη.που θα βρεις καζεινη αλλου?ναι ξερω... στο γαλα(αρα βραδιατικα παλι λακτοζη σακχαρα λιπος κτλ...)
μη ξεχνάς το κοτατζ, τέλεια εναλλακτική κατ εμέ

savage
30-09-09, 16:37
μη ξεχνάς το κοτατζ, τέλεια εναλλακτική κατ εμέ
για βραδινο ναι συμφωνω.Για μεταπροπονητικο ομως οχι.Υποθετω πως εννοεις βραδινο παντως.Και το γιαουρτι επισης 0 η 2% στραγγιστο ειναι καλη λυση για βραδυ.Εχει λιγους υδατανθρακες οπως κ το κοτατζ,αλλα λιγο λιγοτερη πρωτεινη βεβαια.Το προβλημα ειναι πως δυσκολα μπορω να φαω σκετο κοτατζ η γιαουρτι.Δεν κατεβαινει με τιποτα.Αν το φαω με δημητριακα αυξανεται επικινδυνα η ποσοτητα υδατανθρακων βραδιατικα,οποτε προτιμω 1 scoop καζεινη

aqua_bill
01-10-09, 19:11
Eίναι πιο ευκολη / γρήγορη λύση για αντικατασταση γευματων

Ballbreaker
02-10-09, 02:37
Χρησιμοποιω (συνεχεια) τα 2 συμπληρώματα που θεωρω ωφελιμα και ακινδυνα: Omega λιπαρα και μονοϋδρικη κρεατινη.

Περιστασιακα χρησιμοποιω κάποια συμπληρώματα για συγκεκριμενους σκοπους οπως για αποθεραπεια ή για πειραματισμο να δω εαν μπορει να μπει κατι αλλο στην λιστα με τα (εμφανώς) ωφέλιμα-μεχρι στιγμης δεν εχω βρει τιποτα αλλο.

sTeLaKoS
02-10-09, 14:39
Η πρωτείνη πως και δεν είναι στα σταθερά σου?

Ballbreaker
02-10-09, 14:46
Προσωπικα δεν την θεωρω απαραιτητη (ως συμπλήρωμα παντα) για καποιον που δεν ειναι χορτοφαγος και διατρεφεται καλυτερα απο αστεγο.

sTeLaKoS
02-10-09, 14:56
Αν καταφέρνεις να παίρνεις 30+ γραμ πρωτείνης σε κάθε ένα από τα 6 σου γεύματα τότε, οκ, δε χρειάζεσαι συμπλήρωμα. Αλλίως δεν παίρνεις αρκετή για την ανάπτυξη των μυών σου

Ballbreaker
02-10-09, 15:03
Αν καταφέρνεις να παίρνεις 30+ γραμ πρωτείνης σε κάθε ένα από τα 6 σου γεύματα τότε, οκ, δε χρειάζεσαι συμπλήρωμα. Αλλίως δεν παίρνεις αρκετή για την ανάπτυξη των μυών σου


Τοση πρωτεινη χρειαζεται μονο καποιος που εχει εξορισει τους υδατανθρακες απο την διατροφη του.



Eδω ειναι και μια λιστα που θεωρω χρησιμη και αξιοπιστη
http://fulltext.ausport.gov.au/fulltext/2002/ascpub/FactProtein.asp


Many athletes do not realise that it is possible, and beneficial, to consume a diet that achieves the muscle's carbohydrate fuel needs, as well as providing a protein intake that easily meets the increased protein needs for sport. In fact, in many situations, a meal or snack providing a combination of carbohydrate and protein is the best way to meet sports nutrition goals

sTeLaKoS
02-10-09, 15:07
Οκ, δεν υπάρχει λόγος να σου αλλάξω τη γνώμη.
Επιλογές του καθενός είναι αυτές.

Φιλικά πάντα

Ballbreaker
02-10-09, 16:10
Οκ, δεν υπάρχει λόγος να σου αλλάξω τη γνώμη.
Επιλογές του καθενός είναι αυτές.

Φιλικά πάντα

Για συζητηση ειμαστε εδω,δεν θα ηταν χρησιμο να ειχαμε ολοι τις ιδιες αποψεις :thumbup:

Παντως σαν μεγεθος ειμαι διπλασιος απο εσενα (απο οτι βλεπω στην φωτο τουλαχιστον) και ας μην εχω παρει ποτε συμπλήρωμα πρωτεϊνης ;)

flexakis
02-10-09, 17:37
Για συζητηση ειμαστε εδω,δεν θα ηταν χρησιμο να ειχαμε ολοι τις ιδιες αποψεις :thumbup:

Παντως σαν μεγεθος ειμαι διπλασιος απο εσενα (απο οτι βλεπω στην φωτο τουλαχιστον) και ας μην εχω παρει ποτε συμπλήρωμα πρωτεϊνης ;)
Θα μπορουσες να εισαι και τριπλασιος αν επερνες τουλαχιστον 2 με 3gr πρωτεινης για καθε κιλο σωματικου σου βαρους.
Αυτο που δεν καταλαβαινουν οι περισσοτεροι ειναι οτι και χωρις προτεινη φτιαχνεις σωμα, αλλα ο οργανισμος σου για να αποδωσει το maximum τις αναπτυξης σου χρειαζεται πολυ πρωτεινη!

sTeLaKoS
02-10-09, 22:27
Θα μπορουσες να εισαι και τριπλασιος αν επερνες τουλαχιστον 2 με 3gr πρωτεινης για καθε κιλο σωματικου σου βαρους.
Αυτο που δεν καταλαβαινουν οι περισσοτεροι ειναι οτι και χωρις προτεινη φτιαχνεις σωμα, αλλα ο οργανισμος σου για να αποδωσει το maximum τις αναπτυξης σου χρειαζεται πολυ πρωτεινη!

Αυτό είναι το ζουμί της υπόθεσης.
Όσο για το μέγεθος, πάει με τα χρόνια γυμναστικής, εσύ μπορεί να γυμνάζεσαι χρόνια, εγώ κάποιους μήνες. Άρα δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να κάνουμε τέτοιου είδους συγκρίσεις...
Σίγουρα πάντως θα ήσουν πιο "μεγάλος" αν έπαιρνες περισσότερη πρωτείνη, όχι απαραίτητα από συμπλήρωμα, ακόμη καλύτερα απ το φαγητό. Και είναι σίγουρο αυτό..


Για συζητηση ειμαστε εδω,δεν θα ηταν χρησιμο να ειχαμε ολοι τις ιδιες αποψεις

Εννοείται!:thumbup:

Stephany Thes
03-10-09, 12:04
για βραδινο ναι συμφωνω.Για μεταπροπονητικο ομως οχι.Υποθετω πως εννοεις βραδινο παντως.Και το γιαουρτι επισης 0 η 2% στραγγιστο ειναι καλη λυση για βραδυ.Εχει λιγους υδατανθρακες οπως κ το κοτατζ,αλλα λιγο λιγοτερη πρωτεινη βεβαια.Το προβλημα ειναι πως δυσκολα μπορω να φαω σκετο κοτατζ η γιαουρτι.Δεν κατεβαινει με τιποτα.Αν το φαω με δημητριακα αυξανεται επικινδυνα η ποσοτητα υδατανθρακων βραδιατικα,οποτε προτιμω 1 scoop καζεινη
τα αμύγδαλα-φυστίκια δε σου κάνουν??

Ballbreaker
03-10-09, 15:13
Θα μπορουσες να εισαι και τριπλασιος αν επερνες τουλαχιστον 2 με 3gr πρωτεινης για καθε κιλο σωματικου σου βαρους.
Αυτο που δεν καταλαβαινουν οι περισσοτεροι ειναι οτι και χωρις προτεινη φτιαχνεις σωμα, αλλα ο οργανισμος σου για να αποδωσει το maximum τις αναπτυξης σου χρειαζεται πολυ πρωτεινη!

Αν ημουνα τριπλασιος τοτε ο Kατλερ θα ηταν παγκοσμιως αγνωστος ενω εγω θα ημουνα ο Νο 1 χωρις στεροειδη,καθολου λογικο σεναριο.

"Τουλαχιστον 2-3 γρ/κιλό σωματικου βαρους" ειναι δοσεις που παραπέμπουν σε αρθρα φουσκωτων περιοδικων και οχι σε σοβαρες επιστημονικες ερευνες.

Λιγο παραπανω παρεθεσα ενα ενδιαφερον link,το εχω επιλεξει οχι μονο γιατι ειναι απο σοβαρη πηγη αλλα γιατι ειναι γραμμενο σε απλη και κατανοητη γλωσσα,αξιζει να το διαβασει κανεις ολο,παρόλλα αυτα να συνοψισω στο εξης:

Ναι ο αθλουμενος χρειαζεται περισσοτερη πρωτεινη (αυτο που λενε κατι υπεργηροι γιατροι οτι ο αθλουμενος δεν χρειαζεται παραπανω πρωτεινες απο αυτον που κανει καθιστικη ζωη αλλα απο την αλλη δεχονται οτι χρειαζεται παραπανω θερμιδες ειναι σχιζοφρενικο ),οχι ομως τοση οση φωναζουν τα διαφορα περιοδικα (που ανηκουν στους κατασκευαστες συμπληρωματων πρωτεϊνης),αυτα ειναι χασιμο χρηματων βασικα.

thegravijia
03-10-09, 15:17
Θα μπορουσες να εισαι και τριπλασιος αν επερνες τουλαχιστον 2 με 3gr πρωτεινης για καθε κιλο σωματικου σου βαρους.
Αυτο που δεν καταλαβαινουν οι περισσοτεροι ειναι οτι και χωρις προτεινη φτιαχνεις σωμα, αλλα ο οργανισμος σου για να αποδωσει το maximum τις αναπτυξης σου χρειαζεται πολυ πρωτεινη!

την αφομοιωνεις ομως την παραπανω πρωτεινη?
η καθεται στα νεφρα

savage
03-10-09, 15:46
τα αμύγδαλα-φυστίκια δε σου κάνουν??
Εννοεις για να αντικαταστησω τα δημητριακα,ωστε να συνοδευσω το γιαουρτι?Ετσι κ αλλιως προσθετω μαζι με τα δημητριακα κ καποιους ξηρους καρπους,αλλα αν το συνοδευσω με ΜΟΝΟ με ξηρους καρπους,τοτε θα πρεπει να χρησιμοποιησω αρκετη ποσοτητα.Σε αυτη την περιπτωση αυξανουν πολυ τα λιπαρα.Μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα...

ioannis1
03-10-09, 23:35
εγω παιρνω συμπληρωματα γιατι βαρεθηκα να μασαω.....

spirospros
21-10-09, 12:00
Θεωρώ το φαγητό πολύ λίγο για να είναι αρκετό κ ποιοτικό άρα καλό είναι κάποιο συμπλήρωμα για να συμπληρωνουμε ποιοτικές θερμίδες

Bulky
26-10-09, 10:03
Είναι μια ευκολη αντικατασταση των γευματων,ειδικα για μενα που δεν παω σερί στο σπίτι μετά από προπονηση,το κανω ενδιαμεσα της δουλειας μου.

Machiavelli
01-11-09, 19:35
Εγώ όταν τα σταματάω πάω για μπίρες. Οπότε διάλεξα το πρώτο (Μου δίνουν κίνητρο να σηκωθώ απο τον καναπέ). Κατά προσέγγιση.

manos_
02-11-09, 16:21
Γιατι μου αρεσει να πειραματιζομαι και να προχωραω με γοργους ρυθμους.Ειναι και ψυχολογικο support.