PDA

Επιστροφή στο Forum : Body Build (Sports Nutrition)



sik
12-09-09, 19:47
Καλησπέρα σε ολόκληρο το forum ,

Είμαι φοιτητής στην Μεγάλη Βρετανία.Άρχισα το γυμναστηριο πριν ένα χρόνο περίπου και έχω δει αρκετές αλλαγές στο σώμα μου χωρίς την χρήση συμπληρωμάτων.Το πρόβλημα εδώ είναι κυρίως με την διατροφή και είπα να δοκιμάσω τη λύση συμπληρώματος σαν την πρωτεινη για ένα περίπου χρόνο.

Οι ερωτήσεις μου είναι :

1) Για αρχή , για πόσο καιρό θα ήταν καλό να παίρνω πρωτεινη ?( Παίρνοντας 4 μέρες τη βδομάδα μετά τα βάρη )

2) Έχωντας πλήρη άγνοια με συμπληρώματα πήγα και αγόρασα ένα που λέγεται Body Build High Protein Drink Mix

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=4888&stc=1&d=1252789487
και όσο αφορά τα Nutritional Information είναι :

(70g per serving+500ml water)
275 kcal
Protein : 30g
Carbohydrate : 30g
of which sugars :16g
Fat :3.9g
of which saturate :1.6g
Fibre :2.5g

Είναι καλό συμπλήρωμα για να αρχίσω?Η να πάω σε μία πιό καθαρή πρωτεινη χωρίς πολλα συστατικα?

***Δεν επιτρέπονται τα links από καταστηματα πλην των χορηγων.Μεταφερθηκε το τόπικ στην Αξιολόγηση Συμπληρωματων.Edit by Mods Team ***

ioannis1
12-09-09, 21:08
πολλοι υδατανθρακες ρε συ.παρε πιο καθαρη την αλλη φορα.τουλ 80%.

sik
12-09-09, 23:21
Γιαννη όταν λες 80% εννοεις το 80% του ποσοστου της πρωτεινης να ειναι υδατανθρακας ετσι?

Ευχαριστω

KATERINI 144
12-09-09, 23:36
οχι ,το 80% να ειναι πρωτεΐνη, και το 20% υδατανθρακας.

Littlejohn
13-09-09, 00:55
1)Πρωτείνη μπορείς να παίρνεις εφόρου, εφόσον την έχεις ανάγκη και την αντέχει και το πορτοφόλι σου...
Από εκεί και πέρα αν τις ανάγκες σου σε πρωτείνη τις βγάζεις από κανονικό φαί (κρέας, ψάρι, κοτόπουλο κτλ), δεν υπάρχει λόγος να την προσθέσεις στο μενού σου.

Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν πρωτείνη για ευκολία (ιδίως στο πρώτο γεύμα-πρωινό που είναι και το σημαντικότερο) και μεταπροπονητικά για γρήγορη απορόφηση ( βέβαια και κανονικό κότοπουλο ή κρέας να φας, καπάκι στην προπόνηση, πάλι θα έχεις καλή απορόφηση, μιας και ο οργανισμός εκείνη την στιγμή ``διψάει`` για πρωτείνη)...

2) Όπως σου είπαν και οι προλαλίσαντες, ψάξε να βρείς μία πιο καθαρή απ`αυτή που χρησιμοποιείς. Eίναι υψηλή και σε ζάχαρες...

Μια και βρίσκεσαι Αγγλία, μπορείς να βρείς πολύ καλές, καθαρές και προπάντων φτηνές bulk whey.


--------------------------------------------------------

Ένα άλλο πολύ καλό συμπλήρωμα που μπορείς να προσθέσεις στην διατροφή σου και να κλείσεις ``τρύπες`` είναι λιπαρά οξέα (omega 3, 6 και 9)...

sik
13-09-09, 03:29
ευχαριστώ για τις απαντήσεις , σήμερα που βγήκα βρήκα σε κάποιο άλλο μαγαζί καθαρή whey , θα δω πρώτα τα nutrition fact βασισμένος σε αυτά που μου είπατε και μολις τελειώσει αυτή που έχω θα αγοράσω καινούρια.

little επειδή δεν έχω τη δυνατότητα να τρωω κοτόπουλο ή ψάρι παρά μόνο δημητριακά μάλλον θα παίρνω μεταπροπονητικά τη πρωτεινη( ίσως καλύτερα με νερό ? ) και μετα απο μία ώρα τα δημητριακά με γάλα (συνήθως τρώω δημητριακά πρωι και απόγευμα μετά τη προπόνηση προσθέτωντας λίγο μέλι)