PDA

Επιστροφή στο Forum : Εσωτερικο-κατω στηθος



Chr1s
14-09-09, 00:49
Γεμισμα στηθους

.Το εσωτερικο του στηθους παιζει κυριο ρολο σε αυτο.
Ποιες ασκησεις εχετε υπ'οψιν??
Στη μπαρα παιζει ρολο η λαβη??Το πεκ-ντεκ κανει δουλεια??

Επισης κατω στηθος?
Βοηθα παρα πολυ στο σχηματισμο του στηθους.
Ποιες ασκησεις προτεινετε γι αυτη την περιοχη εκτος απο βυθισεις και πιεσεις σε κατακλινη??

billys15
14-09-09, 05:34
Ίσως σε βοηθήσουν τα cross-over και τα flyes,και στα δυο που ζητάς.Αλλα δώσε βάση στις πιέσεις πάγκου με μπάρα.Είσαι σε καλά κιλά σε αυτές?

Chr1s
14-09-09, 15:40
Κυριως τα ανοιγματα(flyes) αλλα και τα cross-over με πιανουν στο εξω στηθος.ξερεις κοντα στα χερια και βοηθουν πολυ στο σχηματισμο.

Τωρα μπαρα επειδη εκανα κυριως σετ απο 40-50 δεν εχω κατσει να κανω max παγκο αλλα πριν κανα διβδομαδο που εκανα εβγαλα 75 2 επαναληψεις ισα για να δω αν τα μπορω.

Υ.Γ.Αν σε βοηθαει ειμαι 18 χρονων και εντατικα κανω απ οταν τελειωσα πανελληνιες(3μηνες περιπου)

thegravijia
14-09-09, 15:42
Κυριως τα ανοιγματα(flyes) αλλα και τα cross-over με πιανουν στο εξω στηθος.ξερεις κοντα στα χερια και βοηθουν πολυ στο σχηματισμο.

Τωρα μπαρα επειδη εκανα κυριως σετ απο 40-50 δεν εχω κατσει να κανω max παγκο αλλα πριν κανα διβδομαδο που εκανα εβγαλα 75 2 επαναληψεις ισα για να δω αν τα μπορω.

Υ.Γ.Αν σε βοηθαει ειμαι 18 χρονων και εντατικα κανω απ οταν τελειωσα πανελληνιες(3μηνες περιπου)

Οταν φθασεις 120κιλα παγκο και ανεβεις 25κιλα το βαρος σου θα εχεις φτιαξει τεραστθιο στηθοςς.τα κος οβερ για μενα δεν προσφερουν τιπορες.. κανε παγκο και βυθισεις μονο.
και κανα πουλ οβερ αμα λαχει ναουμε

Chr1s
14-09-09, 18:50
Το θεμα ειναι πως θα φτασεις ως εκει:P

Δηλαδη εσυ στο προγραμμα σου εχεις μονο παγκο βυθισεις και πουλ οβερ???πρωτη φορα τ ακουω αυτο...:unsure:

thegravijia
14-09-09, 19:12
πρωτη φορα το ακους αυτο?
αμα διαβασζες το φορουμ θα δεις οτι ολοι αυτο προτεινουν...

εγω εχω πιεσεις με παγκο.πιεσεις με αλτηρες κ βυθισεις ...
τωρα καποιες φορες θα αρχισω με παγκο κι αλλες με αλτηρες πιεσεις απο διαφορετικες γωνιες συνεχεια

τα κρος οβερ ουτε οι mr.olympia δεν τα κανουν

thegravijia
14-09-09, 19:14
Το θεμα ειναι πως θα φτασεις ως εκει:P

Δηλαδη εσυ στο προγραμμα σου εχεις μονο παγκο βυθισεις και πουλ οβερ???πρωτη φορα τ ακουω αυτο...:unsure:
ΤΡΩΓΟΝΤΑς ΄.'\ - ΦΑΙ - ΠΡΟΠΟΝΑ ΚΑΙ ΥΠΝΟ α και υπομονη και διαβασμα

The Rock
02-10-09, 18:40
Κάνε ή Κροσόβερ χαμηλά ή σε κατακλινή πάγκο ανοίγματα με αλτήρες ή πιέσεις με μπάρα .

ΑΠλά μια λεπτομέρεια μην παίξεις πολλά κιλά , παίξε με την σωστή σύσπαση μυός .
Δλδ κάνε το σύστημα Rest-pause .
Δλδ θα ξεκινάς στα ανοίγματα ή στις πιέσεις από κάτω κανονικά και θα κρατάς το βάρος γαι 3-4 δευτερόλεπτα μέχρι εκεί που τεντώνει τέρμα το στήθος κα ιστο ανέβασμα θα πηγαίνεις αργά χωρίς εκρηκτικότητα,σπρώχνοντας με το στήθος και μόνο και κρατάς το βάρος άλλα 3-4 δευτερόλεπτα .
Να προσέχεις την μυική σύνδεση .. είναι σημαντικό να συνδέεσαι με το μυ,αλό σου στον μυ που εξασκείς ...

Αυτό θα σου προκαλεί ολοκληρωμένη σύσπαση

'Οπως λέει και ο "μέντορας" μου ,Milos Sarcev :Partial Movement = Partial Development --> Full Movement = Full Development ...

sTeLaKoS
02-10-09, 22:11
πρωτη φορα το ακους αυτο?
αμα διαβασζες το φορουμ θα δεις οτι ολοι αυτο προτεινουν...

εγω εχω πιεσεις με παγκο.πιεσεις με αλτηρες κ βυθισεις ...
τωρα καποιες φορες θα αρχισω με παγκο κι αλλες με αλτηρες πιεσεις απο διαφορετικες γωνιες συνεχεια

τα κρος οβερ ουτε οι mr.olympia δεν τα κανουν

Οι βυθίσεις δε πιάνουν πιο πολύ τους τρικεφάλους? Στην ίδια μέρα τα κάνω ούτως ή άλλως αλλά μέχρι τώρα πίστευα πως ομάδα βαρύτητας είναι οι τρικέφαλοι.
Βασικά, για να καταλάβω, μιλάμε για τις κλασικές βυθίσεις στο δίζυγο ή κάτι άλλο?

The Rock
02-10-09, 23:45
Οι βυθίσεις δε πιάνουν πιο πολύ τους τρικεφάλους? Στην ίδια μέρα τα κάνω ούτως ή άλλως αλλά μέχρι τώρα πίστευα πως ομάδα βαρύτητας είναι οι τρικέφαλοι.
Βασικά, για να καταλάβω, μιλάμε για τις κλασικές βυθίσεις στο δίζυγο ή κάτι άλλο?
Κοίτα οι βυθίσεις για τρικέφαλο γίνονται όπως άυτές που ξέρεις για το στήθος μόνο που πρέπει να τοπο8ετήσεις τα χέρια πιο πίσω από το σώμα από ότι στις κανονικές (Λίγο ...) και να έχεις συνεχώς ακίνητους τους αγκώνες όσο πιο κοντά στο σώμα σου γίνεται .. έτσι θα εστιάσεις στον τρικέφαλο(και τα 3 κεφάλια ..)

sTeLaKoS
02-10-09, 23:51
Οκ.. βασικά η απορία μου ήταν για τις βυθίσεις στήθους αλλά από τα λεγόμενά σου κατάλαβα αυτό που ήθελα!

Ευχαριστώ

The Rock
03-10-09, 00:54
Οκ.. βασικά η απορία μου ήταν για τις βυθίσεις στήθους αλλά από τα λεγόμενά σου κατάλαβα αυτό που ήθελα!

Ευχαριστώ
Χαίρομαι που βοήθησα !

kafros gate 7
03-10-09, 01:12
Κάνε ή Κροσόβερ χαμηλά

ταν λες χαμηλα μηπως υπαρχει κανενα βιντεο να δω ποσο χαμηλα εννοεις???

The Rock
03-10-09, 01:32
http://www.youtube.com/watch?v=iF9vYFZ97o8

Από την γωνία που το βλέπω είναι χαμηλό ...

Exci
03-10-09, 02:21
ταν λες χαμηλα μηπως υπαρχει κανενα βιντεο να δω ποσο χαμηλα εννοεις???
Σε στυλ most muscular ποζα.

The Rock
03-10-09, 02:40
'Ωπα γτ αυτό που λές είναι διαφορετικό εντελώς .. γέρνοντας λίγο μπροστά και έχοντας τα χέρια σε αυτή την στάση, είναι για μεσαίο στήθος ...

kafros gate 7
03-10-09, 10:54
ok καταλαβα...δηλαδη δεν πρεπει να γερνεις καθολου μπροστα...

The Rock
03-10-09, 12:37
Μισό το παιδί στο βίντεο το κάνει για κάτω στήθος ...
αν γύρεις το σώμα σου χαμηλότερα με πάντα ίσια τον κορμό σου και τα χέρια σε στυλ most muscular "Χτυπάς" τις μεσαίες μυικές ίνες του στήθους και αν γύρεις λίγες μοίρες ακόμα κα ιτα χέρια όπως most muscular σχεδόν εξασκείς τις επάνω μυικές ίνες του στήθους ...

Exci
03-10-09, 15:35
Μισό το παιδί στο βίντεο το κάνει για κάτω στήθος ...
αν γύρεις το σώμα σου χαμηλότερα με πάντα ίσια τον κορμό σου και τα χέρια σε στυλ most muscular "Χτυπάς" τις μεσαίες μυικές ίνες του στήθους και αν γύρεις λίγες μοίρες ακόμα κα ιτα χέρια όπως most muscular σχεδόν εξασκείς τις επάνω μυικές ίνες του στήθους ...
Καλα εξαρταται και πως την εννοεις την most muscular..

The Rock
03-10-09, 16:02
Μιλάω για την πόζα που μιλάς και εσύ ... (δεν σε μαλώνω προς θεού ..)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d2/Dexter_Jackson_IFBB_2008_Australia_3.jpg

Exci
03-10-09, 16:07
οκ απλα εγω ειχα κατι τετοιο στο μυαλο μου
http://www.skiplacour.com/2003_TU/Most_Muscular_Comstock.gif

The Rock
03-10-09, 16:14
Σε αυτή την στάση είναι το σώμα για χαμηλές μυικές ίνες στήθους που πόσταρες έσύ ,ενώ για μεσαίες αυτή που πόσταρα εγώ ! (Ακόμη πιο χαμηλά το σώμα για υψηλές μυικές ίνες)

Exci
03-10-09, 16:16
Σε αυτή την στάση είναι το σώμα για χαμηλές μυικές ίνες στήθους που πόσταρες έσύ ,ενώ για μεσαίες αυτή που πόσταρα εγώ ! (Ακόμη πιο χαμηλά το σώμα για υψηλές μυικές ίνες)
I know, αυτο λεω, οτι ειχα στο μυαλο μου την παραπανω φωτογραφια, που στο crossover θα χτυπουσε χαμηλα. Τεσπα.

The Rock
03-10-09, 16:36
I know, αυτο λεω, οτι ειχα στο μυαλο μου την παραπανω φωτογραφια, που στο crossover θα χτυπουσε χαμηλα. Τεσπα.
Χαίρομαι που συννενοούμαστε !!!!!!!! :green: :green: :green: :green: :green:

thegravijia
03-10-09, 22:23
Οταν φθασεις 120κιλα παγκο και ανεβεις 25κιλα το βαρος σου θα εχεις φτιαξει τεραστθιο στηθοςς.τα κος οβερ για μενα δεν προσφερουν τιπορες.. κανε παγκο και βυθισεις μονο.
και κανα πουλ οβερ αμα λαχει ναουμε

επισης πιεσεις κατακλινη:bbbiceps:

thegravijia
03-10-09, 22:30
σας εφαγα...:green::welcome:

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=5375&stc=1&d=1254598214

The Rock
04-10-09, 14:59
Γεια σου ρε τεραβίγια !!! :green: :green: :green: :green: :green:

Ανέφερα παραπάνω τον κατακλινή πάγκο ! :green:

kwctac
10-09-10, 08:46
εγω παιδια που κανω στο σπιτι κανω μονο καμψεις κ βυθισεις!ποιο μερος του στηθους πιανουν?

Galletiosfp
17-11-10, 00:39
Παιδια για να ανεβω στις επαναληψεις στις βυθισεις υπαρχει καμια ασκηση με αλτηρες που θα με βοηθισει?