PDA

Επιστροφή στο Forum : My log



Littlejohn
14-09-09, 02:07
Ζήλεψα και είπα να φτιάξω και εγώ ένα log...:green:

Λοιπόν η τωρινή μου κατάσταση έχει ως εξής:

Ύψος: 1,91
Βάρος: 118 κιλά
Λίπος: 19,5%
BMR : 2200cal
Θερ. συντηρήσεως : 3400cal

Ο πρώτος μου βασικός στόχος επιτεύγχθει. Έριξα το βάρος μου κατά 67 κιλά και το ποσοστό λίπούς σχεδόν -20%...

Ο δεύτερος μεγάλος στόχος είναι τα 95 κιλά με 12% λίπος, offseason. Όταν πιάσω και αυτόν τον στόχο, ο αμέσως επόμενος είναι περίοδος γράμμωσης με μονοψήφιο ποσοστό λίπους και όσο πιο χαμηλά μπορώ ( θα προσπαθήσω τουλάχιστον μια φορά, για 6%, έτσι για το γαμώτο)...

Από εκεί και πέρα το μεγάλο προσωπικό στοίχημα που βάζω από τώρα, είναι να κρατιέμαι σταθερός στο 10% - 12% λίπος, εφόρου ζωής...:weights:

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ας ξεκινήσω από την διατροφή μου... Αυτή την στιγμή, δουλεύω με 3:1 carb cycling. 3 ημέρες χαμηλές σε θερμίδες και υδατάνθρακες ( 30% υδατ. 45% πρω. 25% λίπη) και 1 ημέρα υψηλή ( 50% υδατ. 30% πρω. 20% λίπη)...

Τις ``χαμηλές`` ημέρες, λαμβάνω ημερησίως 2300 θερμίδες και τις ``υψηλές`` ημέρες λαμβάνω 2800 θερμίδες...

Οι θερμίδες μου είναι κλιμακώμενες μέσα στην ημέρα και σε γενικές γραμμές το πρώτο γεύμα είναι 100 θερμίδες υψηλότερο από τα υπόλοιπα και το τελευταίο 100 θερμίδες λιγότερες...

Τρώω αμυλώδεις υδατάνθρακες μέχρι και το 3 γεύμα και από εκεί και μετά τρώω μόνο ινώδεις...

Συνολικά τα καθαρά γεύματα μου είναι 6, αλλά υπολογίζω και άλλο ένα σαν μεταπροπονητικό, το οποίο είναι πρωτείνη (1 scoop - 24γρ.)...

Από συμπληρώματα, χρησιμοποιώ:

ON 100% Whey isolate, MDY omega 3-6-9, MDY multi max πολυβιταμίνη και αμινοξέα MDY BCAA 3000 MG...

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Στην διατροφή υπολογίζω και μετράω κυριολεκτικά τα πάντα με το σταγονόμετρο.
Βέβαια δε μου βγαίνουν πάντα ακριβώς τα γραμμάρια που θέλω (τρομερά δύσκολο να συνδιάσεις επακριβώς τροφές), αλλά και με πολύ κόπο ποτέ δεν ξεφεύγω +- 0,5% (σε γρ.)...

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Κάθε μέρα θα γράφω και τα εκάστοτε γεύματα μου και τα cheat (που έχω ελάχιστα)...

Για σήμερα το λοιπόν θα γράψω μόνο τα σημερινά γεύματα (Low day).

1) 7.00: κουάκερ 150γρ (βρασμένο) + 2 scoop ή 1 αυγό ολόκληρο + 4 ασπράδια.

2) 10.00: 180γρ τόνο + 112γρ πατάτα ψητή (για χαμηλό γλυκ. δείκτη) + 7γρ ελαιόλαδο.

3) 1.00: Το ίδιο με το γεύμα 2.

4) 4.00: 130γρ. κοτόπουλο στήθος (ψητό ή βραστό) + 112 γρ. καλαμπόκι σε νερό (χωρίς πρόσθετα γλυκαντικά) + 224γρ. αγγούρι + 4γρ. ελαιόλαδο.

5) 7.00: To ίδιο με το γεύμα 4, μόνο που αντί για ελαιόλαδο παίρνω συμπλήρωμα λιπαρών οξέων.

6) 9.15-9.30 (μεταπροπονητικό): 1 scoop πρωτείνη + 1 κ.γ μέλι.

7) 10.00: 96γρ. κοτόπουλο στήθος ψητό + 80γρ. καλαμπόκι + 450γρ. μαρούλι.


-------------------------------------------------------------------------------------------------

Μια πολύ περιληπτική παρουσίαση της προπόνησης μου είναι:

Ξεκινάω με 25 λεπτά ποδήλατο, προσέχοντας να κρατάω στους παλμούς στους 140-150 που είναι και η ζώνη μου μέγιστης αποδοτικότητας ( ναι το έχω μετρήσει και αυτό).
Συνεχίζω με 25 λεπτά διάδρομο, στέπ ή κωπηλατική, πάλι στους 140-150 παλμούς.

Κατόπιν μπαίνω στα βάρη. Γυμνάζω δύο μυικές ομάδες ανά ημέρα και προς το παρόν χρησιμοποιώ ένα πρόγραμμα πυραμίδα που εντόπισα μέσα στο forum (δεν θυμάμαι τώρα ποιός το είχε ποστάρει, αλλα θα το κοιτάξω και θα το γράψω).

Το πρόγραμμα είναι 4 ημερών, είναι απλό και προς στιγμήν με καλύπτει απόλυτα, γιατί δε με μπερδεύει με πολλές και περίεργες ασκήσεις...

Μετά τα βάρη, πέφτω ακόμα 15 λεπτά για αποθεραπεία στο ποδήλατο ή στον διάδρομο...

Πρέπει να προσθέσω ότι έχω ακόμα ένα μικρό πρόβλημα στην αύξηση κιλών στις ασκήσεις, αλλά πιστεύω ότι οφείλεται στην αεροβική που κάνω στην αρχή.
Σίγουρα δεν πηγαίνω καταβολικός στα βάρη, αλλά ίσως πηγαίνω κουρασμένος...

Γι`αυτό το λόγο, σκέφτομαι να αγοράσω ένα ποδήλατο και έναν διάδρομο για να μπορώ να κάνω την αεροβική μου στο σπίτι τις πρώτες πρωινές ώρες, για να έχω ξεχωριστό πρόγραμμα με βάρη στο γυμναστήριο (το βράδυ)...


---------------------------------------------------------------------------------------------

Αυτά προς το παρόν... Θα τα λέμε συχνά στο μέλλον από εδώ...
Είμαι ανοιχτός σε όλες τις προτάσεις, διορθώσεις κτλ...

:welcome::welcome:

thegravijia
14-09-09, 08:28
2 λαθη βλεπω εγω.τρως πολυ πρωτεινη ανα γευμα
και επισης γιατι κανεις πρωτα αεροβιο και μετα βαρη..
το αντιθετο πρεπει

υγ' το να κανεις το πρωι ειναι καλυτερο

Littlejohn
18-09-09, 23:20
Σήμερα πήγε χάλια η προπόνηση... :unsure:

Λόγω έκτακτης δουλειάς (που δεν υπολόγισα) έχασα δύο γεύματα (10.00 και 1.00) τα οποία, μαζί με το πρωινό είναι και τα σημαντικότερα μου σε υδατάνθρακες (άμυλα). Έφαγα κανονικά τα επόμενα δύο (4.00 και 7.00) τα οποία έχουν μόνο ινώδη υδατάνθρακα...
Στις 8.30 πήγα gym. Ξεκινάω με μισή ώρα διάδρομο και μπαίνω να κάνω στήθος-δικέφαλα, ενώ ήδη νιώθω κούραση. Στο στήθος, βγάζω πάγκο 2 σετ έτσι και έτσι και άλλα δύο εντελώς χάλια (ζήτημα αν έβγαλα 5 επαναλήψεις). Στον επικληνή καταφέρνω να βγάλω μόνο 2 σετ των 5 επαναλήψεων.
Αποφάσισα και έκατσα στο μηχάνημα για πιέσεις στήθους, για να αποφύγω κανένα ατύχημα στους πάγκους (ήμουν μόνος και φοβήθηκα μη μου φύγει καμιά μπάρα, σε failure rep).
Έβγαλα 1 σετ 8 επαναλήψεις με πολύ δυσκολία (έγινα κυριολεκτικά μώβ).

Στα χέρια ξεκινάω με κάμψεις αλτήρων όρθιος (drop set). Βγάζω 1 καλό σετ (με παραπάνω κιλά από την περασμένη φορά) Χ 12, 2 μέτρια (με βοήθεια από πλάτη) Χ 8, και 1 σετ χάλια Χ 5...
Συνεχίζω με στραβόμπαρα, κάμψεις, όρθιος. Το πρώτο σετ πήγε καλά (περισσότερο απ`όσο περίμενα) Χ 12, στο 2 σετ και χωρίς να βγάλω κιλά, έκανα 8 επαναλήψεις με πολύ ζόρισμα και στο 3 σετ (πάλι με τα ίδια κιλά) έβγαλα 4,5 επαναλήψεις. :green:
Κάθομαι σε πάγκο για αυτοσυγκέντρωση. Πήγα να ξεκινήσω λίγο περισσότερα κιλά απ` αυτά που βάζω, αλλά δεν τα πήγαινα ούτε για αστείο. Κατέβασα κιλά (περισσότερο και από τα κανονικά μου) και έβγαλα 2 σετάκια πάρα πολύ δύσκολα. Στις αρνητικές πήγα καλά, αλλά στις θετικές έβγαζα τα κιλά μόνο με βοήθεια από το άλλο χέρι...

``Αυτό που με προβληματίζει στα χέρια τώρα που ανεβάζω κιλά, είναι ότι το αριστερό χέρι είναι σημαντικά πιο αδύνατο από το δεξί... Διαφορά περίμενα (είμαι και δεξιόχειρας), αλλά δεν περίμενα τόσηηη διαφορά...``


Τέσπα. Στήθος δεν ένιωσα να δούλεψε, δεν νιώθω κάψιμο-τράβηγμα. Τα χέρια έβγαλαν καλό πρήξιμο, αλλά και εκεί δεν νιώθω πολύ κάψιμο...

Στο τέλος πήγα να κάνω το συνηθισμένο μου ποδήλατο, αλλά ήμουν τόσο εξαντλημένος που άλλαξα γνώμη και έφυγα...

Μια προπόνηση πήγε χαμένη, για δύο γεύματα...:shock: :(

Exci
18-09-09, 23:36
Ποσες επαναληψεις εχεις στο προγραμμα να βγαλεις και φαινονται λιγες οι 5? Bαλε και ολοκληρομενο το προγραμμα σου να φαινεται.

Επισης, για δικη σου διευκολυνση, νομιζω καλυτερα ειναι να γραφεις ξεχωριστα κιλα επι επαναληψεις, και απο κατω τα σχολια, για να μην δυσκολευεσαι να βρεις τις επιδοσεις αναμεσα στα ποστ. Καλη συνεχεια :welcome:

Littlejohn
18-09-09, 23:38
Η σημερινή διατροφή* είχε ως εξής:

7.00 : Quaker 56γρ. (άβραστο), βρασμένο σε νερό, με 2 scoop whey.

10.00 : Κοτόπουλο στήθος ψητό 112γρ. + ψητή πατάτα 140γρ + ελαιόλαδο 7γρ.

1.00 : Κοτόπουλο στήθος ψητό 112γρ. + ψητή πατάτα 140γρ. + 1 κούπα αγγούρι,
+ ελαιόλαδο 7γρ.

4.00 : Τόνο σε νερό 56γρ. + 2 καρότα μεσαίου μεγέθους + 2 κούπες αγγούρι
+ Μαρούλι 36γρ. + ελαιόλαδο 7γρ.

7.00: Κοτόπουλο στήθος ψητό 84γρ. + 2 καρότα μεσαίου μεγέθους + 2 κούπες
αγγούρι + μαρούλι 36γρ. + ελαιόλαδο 7γρ.

10.00: Κοτόπουλο στήθος ψητό 112γρ. + 1 κούπα αγγούρι + μαρούλι 72γρ.
+ γιαούρτι άπαχο 0% 113γρ.

Στις 1.00 και στις 7.00 πήρα συμπλήρωμα omega 3,6,9...
Προ-προπονητικά BCAA και μέταπρονητικά BCAA + 1 scoop whey (σε νερό)...



* Το ξέρω, η διατροφή μου έχει μεγάλη ποικιλία...:green::green:

thegravijia
18-09-09, 23:39
επρεπε να μην πας καν...
και εγω σημερα ειχα ποδια αλλα ημουν χαλια και εκανα μονο δικεφαλα..
προσεχε την υπερπροπονηση αν κανεις ετσι οπως σημερα...
και αν δεν μπορεις να φας παρε απεξω κατι α[πο το να χανεις γευματα...

τι ωρα κανεις προπονηση??

Exci
18-09-09, 23:39
Γιατι βραζεις το quaker?

Littlejohn
18-09-09, 23:42
Αυτό είναι το πρόγραμμα που ακολουθώ αυτή την στιγμή...Το βρήκα κάπου μέσα στο φόρουμ, αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι πού και ποιός το πόσταρε...ΑΣ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΙ...:confused::banghead:


---------------------------------------------------------------------------------------

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ 4 ΗΜΕΡΩΝ

1Η ΜΕΡΑ
ΠΛΑΤΗ – ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΗΣ – ΠΙΣΩ ΩΜΟΙ

1. ΕΜΠΡΟΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ ………………………………2 Χ 15 + 4Χ 10 –12
2. ΟΠΙΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ……………………………………..4 Χ 10 – 12
3. ΚΛΕΙΣΤΗ ΛΑΒΗ ……………………………………...3 Χ 10 – 12
4. ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ Η ΜΠΑΡΑ ……….4 Χ 10 – 12
5. ΡΑΧΙΑΙΟΙ………………………………………………..4 Χ 15 – 20

ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΗΣ

1. ΤΡΑΒΗΓΜΑΤΑ ΜΕ ΜΠΑΡΑ…………………………2 Χ 12 + 4 Χ 8 – 10

ΠΙΣΩ ΩΜΟΙ

1. ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΩΝ ΣΚΥΦΤΟΣ………………2 Χ 12 + 3 Χ 8 – 10

2Η ΜΕΡΑ
ΣΤΗΘΟΣ - ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ

1. ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΣ ΠΑΓΚΟΣ …………………………….2 Χ 15 + 4 Χ 8 – 12
2. ΕΠΙΚΛΗΝΗΣ ΠΑΓΚΟΣ………………………………4 Χ 8 – 12
3. ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΩΝ…………………………….4 Χ 8 – 12
4. ΒΥΘΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΙΖΥΓΟ η ΚΡΟΣ ΟΒΕΡ η ΠΕΚ ΝΤΕΚ………3 Χ 10 – 12

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ
1. ΚΑΜΨΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ…………………………………2 Χ 15 + 1 Χ 12 + 2 Χ 8 – 10
2. ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΠΑΡΑΣ ………………………………….3 Χ 8 – 10
3. ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ………………………………….3 + 3 Χ 8 – 10

3Η ΜΕΡΑ
ΩΜΟΙ – ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΣ
1. ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ……………………………………….2 Χ 15 +1 Χ 12 + 2 Χ 8 – 10
2. ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΩΝ ΠΛΑΓΙΑ…………………..4 Χ 10 – 12
3. ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΩΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΜΕΤΩΠΟ…..3 Χ 10 – 12

ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΣ
1. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ……………………….2 Χ 15 + 1 Χ 12 + 3 Χ 8 – 10
2. ΓΑΛΛΙΚΕΣ ΜΕ ΜΠΑΡΑ………………………………..3 Χ 8 – 12
3. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΑΛΤΗΡΑ Η ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ (τροχαλία)….3 Χ 8 - 12

4Η ΜΕΡΑ
ΠΟΔΙΑ - ΓΑΜΠΕΣ
1. ΛΕΓΚ ΓΚΕΡΛ (κάμψεις μηριαίων )………………………2 Χ 15 4 Χ 10 – 12
2. ΛΕΓΚ ΕΞΤΕΙΣΟΝ (κάμψεις τετρακεφάλων )……………2 χ 15 + 4 χ 10 – 12
3. ΣΚΟΥΩΤ Η ΧΑΚ ΣΚΟΥΩΤ ……………………………….2 Χ 12 + 3 Χ 8 – 10
4. ΛΕΓΚ ΠΡΕΣ ………………………………………………….4 Χ 10 – 12
5.ΠΡΟΣΑΓΩΓΟΙ.............................................4 Χ 10 - 12
\
ΓΑΜΠΕΣ
1. ΜΗΧΑΝΗ ΓΑΜΠΩΝ ΚΑΘΙΣΤΗ ………………………..4 Χ 12 – 15
2. ΜΗΧΑΝΗ ΓΑΜΠΩΝ ΟΡΘΙΑ……………………………4 Χ 12 – 15

Littlejohn
18-09-09, 23:45
Γιατι βραζεις το quaker?

Πως αλλιώς να το φτιάξω? Νερόβραστο το κάνω και το ανακατευώ μετά με την whey και έχω έναν ωραίο χυλό...:toast:

Littlejohn
18-09-09, 23:48
επρεπε να μην πας καν...
και εγω σημερα ειχα ποδια αλλα ημουν χαλια και εκανα μονο δικεφαλα..
προσεχε την υπερπροπονηση αν κανεις ετσι οπως σημερα...
και αν δεν μπορεις να φας παρε απεξω κατι α[πο το να χανεις γευματα...

τι ωρα κανεις προπονηση??

Καταλαβαίνω τις λες. Αλλα της λογικής υπερίσχυσε η μανία μου να βγάλω την προπόνηση...
Και στην δουλειά που ήμουν δεν μπορούσα να βρώ κάτι να φάω.

Πρόπονηση κάνω μετά τις 8.00 το βράδυ...

Exci
18-09-09, 23:48
Πως αλλιώς να το φτιάξω? Νερόβραστο το κάνω και το ανακατευώ μετά με την whey και έχω έναν ωραίο χυλό...:toast:
Δηλαδη ουσιαστικα την τρως?
Eχμ, εγω απλα αλεθω τη βρωμη, τη ριχνω σε ενα shaker με τη whey, ριχνω γαλα (εσυ ριξε νερο αν θες..) και γκλουπ.

thegravijia
18-09-09, 23:55
Η σημερινή διατροφή* είχε ως εξής:

7.00 : Quaker 56γρ. (άβραστο), βρασμένο σε νερό, με 2 scoop whey.

10.00 : Κοτόπουλο στήθος ψητό 112γρ. + ψητή πατάτα 140γρ + ελαιόλαδο 7γρ.

1.00 : Κοτόπουλο στήθος ψητό 112γρ. + ψητή πατάτα 140γρ. + 1 κούπα αγγούρι,
+ ελαιόλαδο 7γρ.

4.00 : Τόνο σε νερό 56γρ. + 2 καρότα μεσαίου μεγέθους + 2 κούπες αγγούρι
+ Μαρούλι 36γρ. + ελαιόλαδο 7γρ.

7.00: Κοτόπουλο στήθος ψητό 84γρ. + 2 καρότα μεσαίου μεγέθους + 2 κούπες
αγγούρι + μαρούλι 36γρ. + ελαιόλαδο 7γρ.

10.00: Κοτόπουλο στήθος ψητό 112γρ. + 1 κούπα αγγούρι + μαρούλι 72γρ.
+ γιαούρτι άπαχο 0% 113γρ.

Στις 1.00 και στις 7.00 πήρα συμπλήρωμα omega 3,6,9...
Προ-προπονητικά BCAA και μέταπρονητικά BCAA + 1 scoop whey (σε νερό)...



* Το ξέρω, η διατροφή μου έχει μεγάλη ποικιλία...:green::green:


Καταλαβαίνω τις λες. Αλλα της λογικής υπερίσχυσε η μανία μου να βγάλω την προπόνηση...
Και στην δουλειά που ήμουν δεν μπορούσα να βρώ κάτι να φάω.

Πρόπονηση κάνω μετά τις 8.00 το βράδυ...

λεπον εγω στν θεση
στο κοκινο θα εβγαζα τελειως τον υδατανθρακα με την σκεψη οτι εχεις υδατανθρακα σε τρια γευματα μονο.
για μενα τσαμπα ενεργεια τοτε .
υδατανθρακα θα εβαζα στο πρωινο
στο γευμα πριν την προπονησησ και στο γευμα μετα την προπονηση

εσυ εχεις σε τρια συνεχομενα γευματα υδατανθρακα ../στα πρωτα /για μενα λαθος εφοσον η προπονα απεχει τοσο πολυ
γνωμη μου

και εχεις παρα πολυ ελαιολαδο .τι το θες ? τοσα αλλα καλα λιπαρα υπαρχουν...φαε ξηρους καρπους - ω3 - ταχινι

Littlejohn
19-09-09, 00:00
Δηλαδη ουσιαστικα την τρως?
Eχμ, εγω απλα αλεθω τη βρωμη, τη ριχνω σε ενα shaker με τη whey, ριχνω γαλα (εσυ ριξε νερο αν θες..) και γκλουπ.

Ναι την τρώω (μου αρέσει πολύ ο χυλός)...
Θα την δοκιμάσω όμως και με τον τρόπο που ανέφερες. Κακά τα ψέματα γλιτώνεις χρόνο μαγειρέματος το πρωί...:thumbup::thumbup:

Littlejohn
20-09-09, 18:27
Δηλαδη ουσιαστικα την τρως?
Eχμ, εγω απλα αλεθω τη βρωμη, τη ριχνω σε ενα shaker με τη whey, ριχνω γαλα (εσυ ριξε νερο αν θες..) και γκλουπ.

Το δοκίμασα και με whey, αλλά και με μια παραλλαγή. Άλεσα την βρώμη και την έβαλα στο μπλέντερ με μία μπανάνα και λίγο γιαούρτι 0%...
Το αποτέλεσμα υπέροχο. Η γεύση όλα τα λεφτά και για προ-προπονητικό γεύμα είναι σούπερ, μιας και βγαίνει τίγκα στον υδατάνθρακα και είναι και αργής απορόφησης για ενέργεια σε όλη την διάρκεια της προπόνησης...

:thumbup::thumbup:

Littlejohn
21-09-09, 00:02
Παραθέτω το αυριανό πλάνο διατροφής. Έκανα κάποιες μικροαλλαγές και όπως επισήμανε και ο thegravijia έβγαλα κάποια άμυλα που δεν στέκονταν καλά για μέρες προπόνησης (σε μέρες εκτός προπόνησης, θα βάζω κανονικά τα άμυλα στα πρώτα 3 γεύματα)...

Το λοιπόν έχουμε:

7.00 : 40γρ. Βρώμη + 2 scoop whey + ωμέγα 3,6,9

10.00 : 56 γρ. τόνο σε νερό. + 55γρ. Μαρούλι (iceberg) + 7γρ. ελαιόλαδο.

1.00 : 56γρ. τόνο σε νερό. + 72γρ. καρότο ωμό. + 55γρ. Μαρούλι (iceberg) + 14γρ. ελαιόλαδο.

4.00 : 112γρ. κοτόπουλο στήθος. + 110gr. Μαρούλι (iceberg) + 7γρ. ελαιόλαδο

7.00 (προ- προπονητικό) : 112γρ. μπανάνα + 40γρ. βρώμη + 113γρ. γιαούρτι 0%. + ωμέγα 3,6,9 + BCAA

10.00 (μετά-προπονητικό) : 90γρ. μπανάνα + 2 scoop whey. + BCAA

Πως σας φαίνεται? Το τελευταίο γεύμα με προβληματίζει λίγο γιατί τυχαίνει να είναι και μεταπροπονητικό αλλά και το τελευταίο της ημέρας. Και είναι γρήγορης απορρόφησης...
Σκέφτομαι να βγάλω το ένα scoop από το πρωινό και το γιαούρτι από το γεύμα των 7.00 και να τα βάλω μαζί, σαν έβδομο γεύμα στις 1.00 το βράδυ...
Αλλά με προβληματίζουν οι αυξημένες θερμίδες στο τέλος της ημέρας...

Littlejohn
22-09-09, 16:44
Ο πρώτος καλός ``τραυματισμός`` είναι γεγονός. Χτες βγάζαμε προπόνηση για ώμους και σε πιέσεις ώμων με αλτήρες (καθιστός), μετά από ένα αρκετά ζορισμένο σετάκι (με βοήθεια στις 3 τελευταίες επαναλήψεις), ένιωσα μια μικρή ενόχληση στον δεξί τραπέζιο. Δεν έδωσα σημασία στην αρχή μιας και ήταν απλά μια μικρή ενόχληση.

Όσο όμως περνούσε η ώρα η ενόχληση σιγά σιγά μετατράπηκε σε πόνο που μεγάλωνε. Μεχρί το βράδυ, σχεδόν όλο το δεξί μισό της πλάτης μου πιάστηκε με επίκεντρο τον τραπεζοειδή και ο πόνος απερίγραπτος.
Το βράδυ κοιμήθηκα ελάχιστα (παρόλο τα depon που έφαγα).
Σήμερα το πρωί σηκώθηκα από το κρεββάτι με βοήθεια (μόνος μου ήταν αδύνατο να τα καταφέρω).
Τώρα είμαι με αναγλητικά και μυοχαλαρωτικά. Ο πόνος έχει μαλακώσει λιγάκι, αλλά πηγαίνω μονοκόμματος και χωρίς να μπορώ να σκύψω ή να γυρίσω τον λαιμό μου...

Η χαζομάρα είναι ότι σήμερα και ίσως και αύριο χάνω προπονήσεις...:liftheavy:

Με τσι `γειές μας... :banghead:

iwvi7
23-09-09, 00:13
Ο πρώτος καλός ``τραυματισμός`` είναι γεγονός. Χτες βγάζαμε προπόνηση για ώμους και σε πιέσεις ώμων με αλτήρες (καθιστός), μετά από ένα αρκετά ζορισμένο σετάκι (με βοήθεια στις 3 τελευταίες επαναλήψεις), ένιωσα μια μικρή ενόχληση στον δεξί τραπέζιο. Δεν έδωσα σημασία στην αρχή μιας και ήταν απλά μια μικρή ενόχληση.

Όσο όμως περνούσε η ώρα η ενόχληση σιγά σιγά μετατράπηκε σε πόνο που μεγάλωνε. Μεχρί το βράδυ, σχεδόν όλο το δεξί μισό της πλάτης μου πιάστηκε με επίκεντρο τον τραπεζοειδή και ο πόνος απερίγραπτος.
Το βράδυ κοιμήθηκα ελάχιστα (παρόλο τα depon που έφαγα).
Σήμερα το πρωί σηκώθηκα από το κρεββάτι με βοήθεια (μόνος μου ήταν αδύνατο να τα καταφέρω).
Τώρα είμαι με αναγλητικά και μυοχαλαρωτικά. Ο πόνος έχει μαλακώσει λιγάκι, αλλά πηγαίνω μονοκόμματος και χωρίς να μπορώ να σκύψω ή να γυρίσω τον λαιμό μου...

Η χαζομάρα είναι ότι σήμερα και ίσως και αύριο χάνω προπονήσεις...:liftheavy:

Με τσι `γειές μας... :banghead:

περαστικά ο αθλητισμός τα έχει αυτά ...:)!! Ισως έκανες απότομα...

Littlejohn
23-09-09, 13:56
Ναι πρέπει να το παράκανα λίγο...Το ενθαρρυντικό είναι ότι η ανάρρωση ήταν ταχύτατη (αν πάθαινα κάτι παρόμοιο πέρυσι θα ήθελα μια εβδομάδα αναρρωτική)...Σήμερα είμαι μια χαρά...:green::green:

----------------------------------------------------------------------------------------------

Σήμερα έκανα και την καθιερωμένη εβδομαδιαία λιπομέτρηση και είχα και από εκεί ευχάριστα νέα... Η νέα προσέγγιση στη διατροφή αρχίζει και δουλεύει...
-0,5% λίπος, +1,900γρ. καθαρό μυικό ιστό (σε μια εβδομάδα)... :bbbiceps::turtle:

Littlejohn
02-10-09, 01:59
Σήμερα κάναμε άλλη μια λιπομέτρηση...

Τα αποτελέσματα : -1.500γραμ. καθαρό λίπος, + 200γραμ. μυικό ιστό...

Οι απότομες αυξήσεις στο μυικό ιστό, αρχίζουν και μειώνονται, αλλά είναι κάτι που το περίμενα, μιας και όλο το πρόγραμμα μου (διατροφή και προπόνηση) είναι στηριγμένο στην καύση λίπους και απλώς στο να μην χάνω μυικό ιστό...

Ωφείλω να πω ότι την τελευταία εβδομάδα έχω εισάγει στην διατροφή, πράσινο τσάι (1 λίτρο ημερησίως) και συμπλήρωμα L- καρνιτίνης (1,5γρ σε τρείς δόσεις)... Επίσης έχω αυξήσει λίγο την δόση σε BCAA σε 3γραμ (από 1,5γρ. την περασμένη εβδομάδα)...

Άλλαξα και την αερόβια. Τώρα κάνω 45 λεπτά HIIT αποκλειστικά στον διάδρομο , μετά πέφτω στα βάρη για 45 λεπτά με 1 ώρα και τελειώνω με 15 λεπτά ποδήλατο σε μεσαία ένταση...

Θα βγάλω και αυτή την εβδομάδα με το ίδιο πρόγραμμα και αν δω παρόμοιες απώλειες, θα αυξήσω λίγο θερμίδες και θα κόψω λίγο από τα συμπληρώματα, μιας και δεν θέλω να ξεπερνάω απώλεια 500γρ-750γρ λίπους εβδομαδιαίως...

Επίσης την επόμενη εβδομάδα, θα κάνω αλλαγές στην αερόβια μου. Θα την βάλω πρωί, 8.00 με 9.00, πρίν την δουλειά, 6 φορές την εβδομάδα.
Έτσι ώστε να μπορώ να κάνω μόνο βάρη το βραδάκι.

Littlejohn
02-10-09, 02:13
Η σημερινή προπόνηση θα έχει ως εξής:

ΠΟΔΙΑ

1. ΛΕΓΚ ΕΞΤΕΙΣΟΝ……1 χ 15 + 4 χ 12 (pyramid μέχρι 120 κιλά)
2. ΣΚΟΥΩΤ ………………………1 Χ 15 + 3 Χ 12 (drop set, από τα 60 κιλά)
3. ΠΡΟΣΑΓΩΓΟΙ.......................................1Χ 15 + 4 Χ 12 (pyramid μέχρι Χ? κιλά)
4. AΠΑΓΩΓΟΙ............................................1 Χ15 + 4 Χ 12 (pyramid μέχρι Χ? κιλά)


ΓΑΜΠΕΣ

1. ΜΗΧΑΝΗ ΓΑΜΠΩΝ ΟΡΘΙΑ…………………1 Χ 15 + 3 Χ 12 + 1 Χ όσες μπορώ να βγάλω. (drop set).

Στις γάμπες δε βάζω άλλη άσκηση, καθώς είναι από τα σημεία που παιρνω εύκολα και έχουν ήδη πάρει την ανιούσα ( σχεδόν 2,5 πόντους αύξηση στην περίμετρο από την περασμένη εβδομάδα).

Littlejohn
07-10-09, 14:04
Ημέρα λιπομέτρησης η σημερινή και μας ήρθε κεραμίδα...
Η πολύ έντονη ίωση που είχα την περασμένη εβδομάδα είχε αντίκτυπο...

Απώλεια : 3.7 κιλά... Εκ των οποίων τα 250γρ. ΜΟΝΟ ήταν λίπος. :unsure:
όλα τα υπόλοιπα, ΝΕΡΑ και δυστυχώς τα περισσότερα ενδομυικά. Ούτε στέγνωμα για αγώνες να έκανα...
Ο βασικός μεταβολισμός, έφαγε σφαλιάρα (σχεδόν -300 θερμίδες), αλλά ο γιατρός μου, είπε ότι είναι πλασματική απώλεια και μάλιστα μου πρότεινε να αυξήσω λίγο θερμίδες για να μη μπλοκάρουμε (να τον πιστέψω?)...

Τώρα τι κάνω? Πως αντιμετωπίζεται μια μεγάλη απώλεια νερών?

thegravijia
07-10-09, 14:15
Ημέρα λιπομέτρησης η σημερινή και μας ήρθε κεραμίδα...
Η πολύ έντονη ίωση που είχα την περασμένη εβδομάδα είχε αντίκτυπο...

Απώλεια : 3.7 κιλά... Εκ των οποίων τα 250γρ. ΜΟΝΟ ήταν λίπος. :unsure:
όλα τα υπόλοιπα, ΝΕΡΑ και δυστυχώς τα περισσότερα ενδομυικά. Ούτε στέγνωμα για αγώνες να έκανα...
Ο βασικός μεταβολισμός, έφαγε σφαλιάρα (σχεδόν -300 θερμίδες), αλλά ο γιατρός μου, είπε ότι είναι πλασματική απώλεια και μάλιστα μου πρότεινε να αυξήσω λίγο θερμίδες για να μη μπλοκάρουμε (να τον πιστέψω?)...ΝΑΙ

Τώρα τι κάνω? Πως αντιμετωπίζεται μια μεγάλη απώλεια νερών?
,,

Exci
07-10-09, 14:55
Πως αντιμετωπίζεται μια μεγάλη απώλεια νερών?
Εσυ πως λες? :green:

Littlejohn
07-10-09, 15:40
Ναι, δε ρωτάω για την αναπλήρωση των υγρών (αν εννοείς αυτό)...

Μάλλον δεν το διατύπωσα και σωστά :eleph:. Ήθελα να πω, τι τακτική ακολουθούμε όταν έχει πέσει ο μεταβολισμός, λόγω απώλειας ενδομυικών υγρών. Συνεχίζουμε κανονικά το διατροφικό πλάνο με τις νυν θερμίδες (που βασίζονται σε υψηλότερο μεταβολικό ρυθμό) ή ρίχνουμε θερμίδες για να εξισορροπήσουμε, μεχρί να επέρθει επαναπλήρωση?


Τεραβίγια... Λιτός και απαίρητος ...:bowdown:

Stephany Thes
09-10-09, 11:18
o Ηλίας Τριανταφύλου

Littlejohn
14-10-09, 15:36
Ημέρα λιπομέτρησης και πάλι...

Ευτυχώς τα νερά που είχαν φύγει ενδομυικά την περασμένη εβδομάδα επέστρεψαν στην θέση τους, φέρνοντας και στα ίσια του τον μεταβολισμό. :green:
Η συνολική πρόοδος ήταν - 300γρ. λίπος + 200γρ. μυικό ιστό. Όχι τρομερά πράγματα, αλλά δεν παύει να είναι πρόοδος... ;)

Προπονητικά σε γενικές γραμμές, έχω εντοπίσει τα προβλήματα που έχω και γι`αυτό απ`αυτη την εβδομάδα θα κάνω κάποιες σημαντικές αλλαγές στο πρόγραμμα. (θα τις παραθέσω όταν θα το έχω έτοιμο)...

Για παράδειγμα, συνειδητοποίησα ότι πρέπει να εστιάσω αρκετά στα χέρια (ιδίως στα τρικέφαλα) με ασκήσεις για δύναμη, καθώς η σχετική αδυναμία τους μου χαλάει την προπόνηση στο στήθος. Ιδίως στον οριζόντιο πάγκο και ενώ έχω την απαιτούμενη δύναμη από το στήθος να βγάλω 80 κιλά, μετά την τέταρτη επανάληψη τα χέρια ``κλειδώνουν`` με φοβερό κάψιμο στα τρικέφαλα και δεν μπορώ να βγάλω άλλη επανάληψη, καθώς και στα επόμενα σετ, όσο και να πέσω σε κιλά...

Στο καινούργιο πρόγραμμα, θα βάλω και άρσεις θανάτου, μπας και ανεγκριστώ λιγάκι και αποκτήσω λίγο δύναμη παραπάνω...:rolf:

Επίσης πρέπει επιτέλους να μάθω να μην ξεχνάω τις αναπνοές μου...:rolf:

thegravijia
14-10-09, 16:17
Σήμερα κάναμε άλλη μια λιπομέτρηση...

Τα αποτελέσματα : -1.500γραμ. καθαρό λίπος, + 200γραμ. μυικό ιστό...

Οι απότομες αυξήσεις στο μυικό ιστό, αρχίζουν και μειώνονται, αλλά είναι κάτι που το περίμενα, μιας και όλο το πρόγραμμα μου (διατροφή και προπόνηση) είναι στηριγμένο στην καύση λίπους και απλώς στο να μην χάνω μυικό ιστό...

Ωφείλω να πω ότι την τελευταία εβδομάδα έχω εισάγει στην διατροφή, πράσινο τσάι (1 λίτρο ημερησίως) και συμπλήρωμα L- καρνιτίνης (1,5γρ σε τρείς δόσεις)... Επίσης έχω αυξήσει λίγο την δόση σε BCAA σε 3γραμ (από 1,5γρ. την περασμένη εβδομάδα)...

Άλλαξα και την αερόβια. Τώρα κάνω 45 λεπτά HIIT αποκλειστικά στον διάδρομο , μετά πέφτω στα βάρη για 45 λεπτά με 1 ώρα και τελειώνω με 15 λεπτά ποδήλατο σε μεσαία ένταση...

Θα βγάλω και αυτή την εβδομάδα με το ίδιο πρόγραμμα και αν δω παρόμοιες απώλειες, θα αυξήσω λίγο θερμίδες και θα κόψω λίγο από τα συμπληρώματα, μιας και δεν θέλω να ξεπερνάω απώλεια 500γρ-750γρ λίπους εβδομαδιαίως...

Επίσης την επόμενη εβδομάδα, θα κάνω αλλαγές στην αερόβια μου. Θα την βάλω πρωί, 8.00 με 9.00, πρίν την δουλειά, 6 φορές την εβδομάδα.
Έτσι ώστε να μπορώ να κάνω μόνο βάρη το βραδάκι.


Ημέρα λιπομέτρησης και πάλι...

Ευτυχώς τα νερά που είχαν φύγει ενδομυικά την περασμένη εβδομάδα επέστρεψαν στην θέση τους, φέρνοντας και στα ίσια του τον μεταβολισμό. :green:
Η συνολική πρόοδος ήταν - 300γρ. λίπος + 200γρ. μυικό ιστό. Όχι τρομερά πράγματα, αλλά δεν παύει να είναι πρόοδος... ;)

Προπονητικά σε γενικές γραμμές, έχω εντοπίσει τα προβλήματα που έχω και γι`αυτό απ`αυτη την εβδομάδα θα κάνω κάποιες σημαντικές αλλαγές στο πρόγραμμα. (θα τις παραθέσω όταν θα το έχω έτοιμο)...

Για παράδειγμα, συνειδητοποίησα ότι πρέπει να εστιάσω αρκετά στα χέρια (ιδίως στα τρικέφαλα) με ασκήσεις για δύναμη, καθώς η σχετική αδυναμία τους μου χαλάει την προπόνηση στο στήθος. Ιδίως στον οριζόντιο πάγκο και ενώ έχω την απαιτούμενη δύναμη από το στήθος να βγάλω 80 κιλά, μετά την τέταρτη επανάληψη τα χέρια ``κλειδώνουν`` με φοβερό κάψιμο στα τρικέφαλα και δεν μπορώ να βγάλω άλλη επανάληψη, καθώς και στα επόμενα σετ, όσο και να πέσω σε κιλά...

Στο καινούργιο πρόγραμμα, θα βάλω και άρσεις θανάτου, μπας και ανεγκριστώ λιγάκι και αποκτήσω λίγο δύναμη παραπάνω...:rolf:

Επίσης πρέπει επιτέλους να μάθω να μην ξεχνάω τις αναπνοές μου...:rolf:


θελω να μου απαντησεις στις παρακατω ερωτησειςς.
1ον σε ποσο καιρο εχεις βαλει αυτα τα συνολικα απο τις λιπομετρησεις 400γραμ.μυικου ιστου.?????

2ον τι αυξομειωσεις εχουν γινει στο βαρος σου απο την αρχη του λογκ ??

απαντα σε αυτα και μετα εχω και αλλα να σου πω..

Littlejohn
14-10-09, 19:37
1) Αυτά τα 400γρ. που ρωτάς είναι μέσα σε 3 εβδομάδες... Αλλά στην μεσαία εβδομάδα (την προηγούμενη δηλαδή) έπαθα την ίωση και έχασα πολλά υγρά και λίγο λίπος (250γρ.). Ο μυικός ιστός έμεινε στάσιμος...

2) Δεν είχα αυξομειώσεις στο βάρος μου. Μόνο μειώσεις...

thegravijia
14-10-09, 20:01
1) Αυτά τα 400γρ. που ρωτάς είναι μέσα σε 3 εβδομάδες... Αλλά στην μεσαία εβδομάδα (την προηγούμενη δηλαδή) έπαθα την ίωση και έχασα πολλά υγρά και λίγο λίπος (250γρ.). Ο μυικός ιστός έμεινε στάσιμος...

2) Δεν είχα αυξομειώσεις στο βάρος μου. Μόνο μειώσεις...

και ερχεται το μεγαλο ερωτημα τωρα που θα κλονισει τα θεωρηματα του bbing ..

εχω ακουσει απο πολλους που λενε οτι μεχρι 3 μυικα βαζουμε τον χρονο...!!
οκ? ναι

και εσυ εχεις βαλει 400γρ. μέσα σε 3 εβδομάδες... δηλ αν συνεχισεις ετσι μεσα σε κανα 2 μηνο φθανεις στα 1000γραμμαρια...=1 κιλο
και παραλληλα εχανες και λυπος...

αρα καταρηψαμε τον μυθο η οχι ????????????????
μπερδευτικα τωρα ....

ας βοηθησει καποιος εμπειρος....pleaseeee!!!!!!!!!!!

Littlejohn
14-10-09, 23:10
:P:P:turtle:

Ρε συ, αυτό συμβαίνει καμμιά φορά σε ορισμένες περιπτώσεις. Τέτοιες, είναι οι περιπτώσεις ατόμων που είχαν πολλά κιλά και μεγάλες απώλειες ή περιπτώσεις όπως οι πρώτοι μήνες σε διατροφές κύκλου υδατανθράκων (πχ. high low diets), πρώτοι μήνες σε γυμναστική με βάρη κτλ....
Το αναφέρει και σαν γεγονός ο Tom Venuto στο BFFM...

Βέβαια γνωρίζω εκ των προτέρων, ότι κάπου εδώ γύρω θα σταματήσει να συμβαίνει αυτό, μιας και πλησιάζω τα φυσιολογικά για το ύψος μου κιλά και ο οργανισμός μου αρχίζει και εξοικιώνετε με την προπόνηση και την διατροφή...

Επίσης να προσθέσω οτί τα 3 κιλά το χρόνο που λένε ορισμένοι, είναι ο μέσος όρος, που καλύπτει όλους τους σωματότυπους...δεν είναι το απόλυτο μάξιμουμ... Ο Άρνυ έλεγε ότι ένας γενετικά προικισμένος μπορεί να βάλει και 10 κιλά, με φυσικό τρόπο...

Θεωρώ ότι 4-5 κιλά το χρόνο για έναν ερασιτέχνη bbερ είναι απόλυτα εφφικτά...
Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος :unsure:...Θα σου πω στα σίγουρα από του χρόνου τον Σεπτέμβρη που θα μπώ σε περίοδο όγκου...:green:

pepeismenos karga
14-10-09, 23:43
δεν τον καταριψε απλα τον διελυσε...σκεψου ηταν αρρωστος και μια βδομαδα αρα θα εβαζε 600 γραμμαρια...εαν ηταν καλα....σουπερ....απο οσα εχω δει και εχω ψαξει τον μεγιστο που μπορει να βαλλει ενας φυσικος ειναι 500 γραμμαρια μυικο ιστο σε μια βδομαδα....αλλα αυτο για να γινει πρεπει να κανεις 50 προσευχες την ημερα...ειναι ή σχεδον αδυνατον ή 1 στο 10000000000...συνηθως βαζουμε 200-300 γραμμαρια...εαν βεβαια και η προπονηση και η διατροφη ειναι σωστη.....αρα θεωρω και εγω πως 4-5 μυικα κιλα μπορει να βαλλει ενας νατουραλ το χρονο...και ειναι πολυ καλη προοδο...σουπερ....

thegravijia
15-10-09, 00:45
δεν τον καταριψε απλα τον διελυσε...σκεψου ηταν αρρωστος και μια βδομαδα αρα θα εβαζε 600 γραμμαρια...εαν ηταν καλα....σουπερ....απο οσα εχω δει και εχω ψαξει τον μεγιστο που μπορει να βαλλει ενας φυσικος ειναι 500 γραμμαρια μυικο ιστο σε μια βδομαδα....αλλα αυτο για να γινει πρεπει να κανεις 50 προσευχες την ημερα...ειναι ή σχεδον αδυνατον ή 1 στο 10000000000...συνηθως βαζουμε 200-300 γραμμαρια...εαν βεβαια και η προπονηση και η διατροφη ειναι σωστη.....αρα θεωρω και εγω πως 4-5 μυικα κιλα μπορει να βαλλει ενας νατουραλ το χρονο...και ειναι πολυ καλη προοδο...σουπερ....

εγω θεωρω και παραπανω...
οποτε εφοσον το κατεριψε ο μικρος γιαννης (αν παντα οι μετρησεις ειναι σωστες) τοτε ΜΗΝ ξανακουσω μονο 3 μυικα βαζουμε το χρονο...

Ο ΓΙΑΝΝΗς ΜΕΣΑ ΣΕ 3 βδομαδες ΕΒΑΛΕ 400ΓΡΑΜ. ΜΥΙΚΟΥ ΙΣΤΟΥ..
ΟΠΟΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑ 3 ΚΙΛΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΙΕς...

οπως επισης βλακειες ειναι αυτα που λενε να μην βαζεις πολλα κιλα καθε χρονο για να μενεις καθαρος...
θες μαζα - βαλε κιλα

γιαννη συνεχισε ετσι :thumbup:

thegravijia
15-10-09, 00:48
Η σημερινή προπόνηση θα έχει ως εξής:

ΠΟΔΙΑ

1. ΛΕΓΚ ΕΞΤΕΙΣΟΝ……1 χ 15 + 4 χ 12 (pyramid μέχρι 120 κιλά)
2. ΣΚΟΥΩΤ ………………………1 Χ 15 + 3 Χ 12 (drop set, από τα 60 κιλά)
3. ΠΡΟΣΑΓΩΓΟΙ.......................................1Χ 15 + 4 Χ 12 (pyramid μέχρι Χ? κιλά)
4. AΠΑΓΩΓΟΙ............................................1 Χ15 + 4 Χ 12 (pyramid μέχρι Χ? κιλά)


ΓΑΜΠΕΣ

1. ΜΗΧΑΝΗ ΓΑΜΠΩΝ ΟΡΘΙΑ…………………1 Χ 15 + 3 Χ 12 + 1 Χ όσες μπορώ να βγάλω. (drop set).

Στις γάμπες δε βάζω άλλη άσκηση, καθώς είναι από τα σημεία που παιρνω εύκολα και έχουν ήδη πάρει την ανιούσα ( σχεδόν 2,5 πόντους αύξηση στην περίμετρο από την περασμένη εβδομάδα).


δεν τον καταριψε απλα τον διελυσε...σκεψου ηταν αρρωστος και μια βδομαδα αρα θα εβαζε 600 γραμμαρια...εαν ηταν καλα....σουπερ....απο οσα εχω δει και εχω ψαξει τον μεγιστο που μπορει να βαλλει ενας φυσικος ειναι 500 γραμμαρια μυικο ιστο σε μια βδομαδα....αλλα αυτο για να γινει πρεπει να κανεις 50 προσευχες την ημερα...ειναι ή σχεδον αδυνατον ή 1 στο 10000000000...συνηθως βαζουμε 200-300 γραμμαρια...εαν βεβαια και η προπονηση και η διατροφη ειναι σωστη.....αρα θεωρω και εγω πως 4-5 μυικα κιλα μπορει να βαλλει ενας νατουραλ το χρονο...και ειναι πολυ καλη προοδο...σουπερ....
πολυ παραπανω πιστευω εγω.

αν συνεχισει με τετοιους ρυθμους ο γιαννης θα βαλει πολυ παραπανω...
και να σκεφτεις πεπεισμενε οτι η προπονηση του ακομα θελει δουλεια...
σκουοντ πχ 60κιλα...

Littlejohn
15-10-09, 01:49
Κοίταξε δεν είμαι σούπερμαν, ούτε κατά διάνοια και δεν αισθάνομαι κιόλας έτσι( το αντίθετο θα έλεγα)...Και είμαι πολύ πολύ μακριά ακόμα απ`εκεί που θέλω να φτάσω...

Απλώς τυγχαίνει αυτή την περίοδο και ενώ είμαι και σε υποθερμιδική διατροφή να βάζω και λίγο μυικό ιστό...Πραγματικά δεν ξέρω πως θα αντιδράσει ο οργανισμός μου όταν μπώ σε φάση όγκου. Ίσως αλλάξουν τα πράγματα και μπορεί να λιπώνω εύκολα, χωρίς να βάζω μυικό ιστό. Αυτό όμως θα το ξέρω όταν θα αρχίσω να το κάνω...

Όσο για την προπόνηση μου, θέλει ακόμη πάρααα πολύ δουλειά. Έχω προβληματάκια (σοβαρά θα έλεγα) που ανέφερα και σε προηγούμενο πόστ. Τα οποία όμως περιορίζονται στον κορμό μου.

Στα πόδια όμως δεν έχω πρόβλημα και μάλιστα είναι το πολύ καλό κομμάτι μου. Παίρνουν πάρα πολύ γρήγορα και ανεβαίνω σημαντικά σε κιλά κάθε εβδομάδα...
Μη κοιτάς τα 60 κιλά στο σκούοτ. Έχω πολύ παραπάνω κιλά. Απλώς φοβάμαι την μέση μου και δεν ανεβάζω...
Στα λεγκ εξτενσιον, σε τρείς εβδομάδες τερμάτισα το μηχάνημα (στα 120 κιλά) με τα δύο πόδια και τώρα κάνω ένα πόδι την φορά και είμαι ήδη στα 75 κιλά. Προφανώς αυτό το Σάββατο που έχω πάλι πόδια, θα το ανεβάσω στα 85...
Ακόμα δεν έχω βάλει λεγκ πρες...

Υπάρχει βέβαια και μια λογική εξήγηση σε αυτό, μιας και τα πόδια μου ήταν αναγκασμένα να κουβαλάνε πάνω από 180 κιλά σωματικού βάρους, αρκετά χρόνια. Συν ότι με το ψαροτούφεκο και την ελεύθερη κατάδυση, έκανα πολλάαα χιλιόμετρα με αντίσταση (λόγω σκληρών και μακριών πεδίλων) στη θάλασσα κάθε εβδομάδα.

Littlejohn
15-10-09, 02:28
Μιας και έχω ακόμα 15 λεπτάκια μεχρί να κοιμηθώ. Επισυνάπτω και το αυριανό διατροφικό πλάνο (ημέρα ξεκούρασης - low day θερμιδικά)...




7.00 : 1.5 scoop whey isolate + 90gr. μπανάνα + 40gr. quaker oats + πολυβιταμίνη

10.00: `` το ίδιο με των 7.00`` χωρίς πολυβιταμίνη.

13.00: 78gr. τόνο σε νερό + 80gr. γλυκοπατάτα + 200γρ. κολοκυθάκια στον ατμό
+ 1/2 κ.σ ελαιόλαδο. + Ωμέγα 3,6,9 (1,15γρ.)

15.00: 185γρ. Παλαμίδα ψητή + 200γρ. κολοκυθάκια στον ατμό + 224γρ. αγγούρι +
1/2 κ.σ ελαιόλαδο. + L - καρνιτίνη (0.5γρ.)

19.00: 92γρ. παλαμίδα ψητή + 224γρ. αγγούρι + 55γρ. μαρούλι iceberg + 1 κ.σ
ελαιόλαδο. + Ωμέγα 3,6,9 (1,15γρ.) + L - καρνιτίνη (0.5γρ.)

22.00: 92gr. παλαμίδα ψητή + 224γρ. αγγούρι + 100γρ. κολοκυθάκια στον ατμό.
+ 11γρ. ελαιόλαδο + Ωμέγα 3,6,9 (1,15γρ.) + L - καρνιτίνη (0.5γρ.)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Συνολικά : Θερμίδες ( 2100). Πρωτείνη ( 233γρ.) 45% - Υδατάνθρακες (153γρ.) 30% - Λίπη (57γρ.) 25%.

sctp
15-10-09, 15:23
Ωραιος john πας πολυ καλα,συνεχισε ετσι και αν τυχον κολλησεις σε απωλεια λιπους σε καποια φαση,ανεβασε τις θερμιδες σου για καμια εβδομαδα(αν και δυσκολα θα κολλησεις με το carb cycling).Τωρα οσο αναφορα τα μυικα κερδη,νομιζω πως ειναι φυσιολογικα εστω και σε υποθερμιδικη διατροφη γιατι δεν εχει ασχοληθει παλαιοτερα με βαρη η κατι παρομοιο να υποθεσω?:thumbup:

Littlejohn
15-10-09, 15:54
Σ`ευχαριστώ φίλε μου :toast:... Bodybuilding έκανα παλιά 16-17 χρονών, αλλά δεν υπήρχε διατροφή (μετά την προπόνηση πηγαίναμε σουβλατζίδικο :green:) και στο γυμναστήριο κάναμε ότι μας κατέβαινε χωρίς σωστό πλάνο...
Παρόλα αυτά, είχα φτάσει σε ένα καλούτσικο επίπεδο...

Βέβαια έχουν περάσει και 15 χρόνια από τότε...:shock:

Littlejohn
23-10-09, 13:54
Ξέχασα να αναφέρω την προχτεσινή λιπομέτρηση...

Τα αποτελέσματα : - 900gr λίπος, + (περίπου) 100γρ. μυικό ιστό... Υπήρξε και κάποια ανακατανομή υγρών πάλι (ενδομυικά με εξωμυικά) και κατακράτηση...
Αρχίζω και παρατηρώ ένα pattern εδώ στα νερά μου, που έχει κύκλο δύο εβδομάδων... Μένει μόνο να καταλάβω γιατί συμβαίνει...

Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα αυτή την εβδομάδα. Μετά από προπόνηση ποδιών (με extensions και squat) τις επόμενες δύο μέρες έχω αυξημένα νεύρα, κοιμάμαι σαν βράχος και το πρωί δυσκολεύομαι πάρα πολύ να σηκωθώ. Επίσης ανεβαίνει και η λίμπιντο πολύ...:turtle::green:
Προφανώς ανεβαίνει η τεστοστερόνη μου, αλλά που να το καταλογίσω? Στην προπόνηση ή στην εργένικη ζωή? :green:

thegravijia
23-10-09, 15:08
Ξέχασα να αναφέρω την προχτεσινή λιπομέτρηση...

Τα αποτελέσματα : - 900gr λίπος, + (περίπου) 100γρ. μυικό ιστό... Υπήρξε και κάποια ανακατανομή υγρών πάλι (ενδομυικά με εξωμυικά) και κατακράτηση...
Αρχίζω και παρατηρώ ένα pattern εδώ στα νερά μου, που έχει κύκλο δύο εβδομάδων... Μένει μόνο να καταλάβω γιατί συμβαίνει...

Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα αυτή την εβδομάδα. Μετά από προπόνηση ποδιών (με extensions και squat) τις επόμενες δύο μέρες έχω αυξημένα νεύρα, κοιμάμαι σαν βράχος και το πρωί δυσκολεύομαι πάρα πολύ να σηκωθώ. Επίσης ανεβαίνει και η λίμπιντο πολύ...:turtle::green:
Προφανώς ανεβαίνει η τεστοστερόνη μου, αλλά που να το καταλογίσω? Στην προπόνηση ή στην εργένικη ζωή? :green:
και στα δυο:green:

thegravijia
23-10-09, 15:14
προσωπικα πιστευω οτι δενπιεζεσαι πολυ στην προπονηση ..!αν πιεστεις πιο πολυ χανεις χανεις πιο πολυ λιπος και θα αυξανεις την μυικη σου μαζα πιο πολυ.
ερε και να καναμε μαζι προπονηση στα ποδια με το καροτσακι θα σε επερναν.
γνωμη μου τα εξτενσιον για μια προπονηση βγαλτα και κανε αυτο το προγραμμα.
χακ σκουοντ 4σετ
σκουοντ πισω 4 σετ
προβολες 2-3 σετ οσο παει / μην βαλεις βαρος εδω/

στο χακ και στο σκουοντ στο τελευταιο σετ να κανεις 2 ντροπ.
δοκιμασε το αν θες

Littlejohn
23-10-09, 15:37
προσωπικα πιστευω οτι δενπιεζεσαι πολυ στην προπονηση ..!αν πιεστεις πιο πολυ χανεις χανεις πιο πολυ λιπος και θα αυξανεις την μυικη σου μαζα πιο πολυ.
ερε και να καναμε μαζι προπονηση στα ποδια με το καροτσακι θα σε επερναν.




Σίγουρα το πιστέυω. Και όχι καροτσάκι, φορείο θα θέλω...:rolf::rolf::green:

Έχουμε να πάμε και στη δουλειά...

Ήδη, για 2 μέρες μετά την προπόνηση για πόδια, περπατάω σα κατουρημένος και κάθε σήκω κάτσε, συνοδεύεται από ένα αχχχ και ένα βαχχχ...

Το πρόγραμμα που προτείνεις θα το δοκιμάσω στην επόμενη προπόνηση (Δευτέρα)... Thanks! :welcome: Από κιλά τι βάζω? Τα κλασσικά? Όσα αντέχω?

thegravijia
23-10-09, 15:52
Σίγουρα το πιστέυω. Και όχι καροτσάκι, φορείο θα θέλω...:rolf::rolf::green:

Έχουμε να πάμε και στη δουλειά...

Ήδη, για 2 μέρες μετά την προπόνηση για πόδια, περπατάω σα κατουρημένος και κάθε σήκω κάτσε, συνοδεύεται από ένα αχχχ και ένα βαχχχ...

Το πρόγραμμα που προτείνεις θα το δοκιμάσω στην επόμενη προπόνηση (Δευτέρα)... Thanks! :welcome: Από κιλά τι βάζω? Τα κλασσικά? Όσα αντέχω?
ναι μεχρι 7 επαναληψεις ,εκτος που ντροπ που θα παιξεις στην αρχη μονο με 2 δηλ μαξ κιλα - προσεχε εδω - μην πεις οτι τραυματιστηκες εξαιτιας μου κ μετα θα κατεβασεεις για αλλες 5

pepeismenos karga
23-10-09, 21:49
προσωπικα πιστευω οτι δενπιεζεσαι πολυ στην προπονηση ..!αν πιεστεις πιο πολυ χανεις χανεις πιο πολυ λιπος και θα αυξανεις την μυικη σου μαζα πιο πολυ.
ερε και να καναμε μαζι προπονηση στα ποδια με το καροτσακι θα σε επερναν.....

σιγα ρε αμεσως το εφαγες το παιδι....εχασε 1 κιλο λιπους αυτην την εβδομαδα και εχασε και ενεργεια...σιγα σιγα...μια χαρα τα παει ο litlle john και τον βλεπω να γινεται big john...μην σου πω και big ben...αχχααχαχ....τεραβιγια ελα να κανεις μαζι μου μια προπονηση ποδιων.....και θα δεις......

thegravijia
23-10-09, 22:53
προσωπικα πιστευω οτι δενπιεζεσαι πολυ στην προπονηση ..!αν πιεστεις πιο πολυ χανεις χανεις πιο πολυ λιπος και θα αυξανεις την μυικη σου μαζα πιο πολυ.
ερε και να καναμε μαζι προπονηση στα ποδια με το καροτσακι θα σε επερναν.....

σιγα ρε αμεσως το εφαγες το παιδι....εχασε 1 κιλο λιπους αυτην την εβδομαδα και εχασε και ενεργεια...σιγα σιγα...μια χαρα τα παει ο litlle john και τον βλεπω να γινεται big john...μην σου πω και big ben...αχχααχαχ....τεραβιγια ελα να κανεις μαζι μου μια προπονηση ποδιων.....και θα δεις......

με προκαλεις...?!!
μακαρι να μουνα κατω να προπονουμασταν μαζι...:weights:

pepeismenos karga
23-10-09, 23:11
με προκαλεις...?!!
μακαρι να μουνα κατω να προπονουμασταν μαζι...

οποτε θες...θα με δεις...δεν περιγραφω αλλο.......αχαχχααχ

Littlejohn
06-11-09, 00:20
Ξέχασα να αναφέρω την χτεσινή λιπομέτρηση.
Λόγω 28ης Οκτώβρη δεν κάναμε μέτρηση την περασμένη εβδομάδα. Οπότε τα αποτελέσματα που θα γράψω, είναι αποτελέσματα 2 εβδομάδων...

Λίπος: -1.400gr...
Καθαρός μυικός ίστος : +1.100gr. Συνολικά σε καθαρές μυικές μάζες έπιασα τα 50κιλά. Η συνολική μου άλιπη μάζα είναι 93 κιλά ακριβώς...

Χτες έκανα και την πρώτη μου σαβούρα μετά από 1 χρόνο (σαν επιβράβευση). Έφαγα μια ολόκληρη πίτσα (σπέσιαλ, νορμάλ μέγεθος) και μισό εκμέκ... Περιτό να πω, πως μετά ένιωσα σα μ@λ@κ@ς και δεν έφτανε αυτό, μου έκατσαν και βαριά (πολύ βαριά) στο στομάχι :unsure:... No more σαβούρα για κανένα τρίμηνο το λοιπόν... :turtle:

Γυμναστηριακά, όλα πάνε καλά. Αρχίζω και συνηθίζω το πρόγραμμα γράμμωσης του Μπουρνάζου (αν και έχω κατεβάσει αρκετά τα κιλά --εκτός από χέρια, όπως γράφω παρακάτω-- για να βγάζω σωστά όλα τα σετ).
Τα χέρια μου αρχίζουν και δυναμώνουν αρκετά (πχ. κάμψεις δικεφάλων με μπάρα, βγάζω 5Χ10 σετ με 42 κιλά. Πριν κανένα μήνα ήταν ζήτημα να έβγαζα 3Χ10 με 15 κιλά)...
Αρχίζω και έχω καλά πρηξίματα (ιδίως χέρια, στήθος) και μετά την προπόνα, νιώθω παντού ``τσιμπήματα`` (περίεργο συναίσθημα, αλλά έχει πλάκα)...

Για να είμαι ειλικρινής, κλέβω λίγο στο πρόγραμμα μου αερόβιας (πχ. σήμερα δεν έκανα καθόλου). Αλλά το πρόγραμμα γράμμωσης είναι τόσο έντονο που το νιώθω και σαν αεροβική (μιλάμε για τρελό ιδρώτα και κόπωση)...:P

:welcome:

pepeismenos karga
06-11-09, 23:17
τσιμπησαμε αλλο 1 μυικο κιλακι ε??και χασαμε και εναμιση κιλο λιπος...συνεχιζεις ακαθεκτος...σε βλεπω να φτανεις την αλιπη 97-98 κιλα εαν πας ετσι μεχρι το ιουνιο...και το λιπος ελαχιστο αγορια...αχαχαχαχαχ

thegravijia
06-11-09, 23:31
τσιμπησαμε αλλο 1 μυικο κιλακι ε??και χασαμε και εναμιση κιλο λιπος...συνεχιζεις ακαθεκτος...σε βλεπω να φτανεις την αλιπη 97-98 κιλα εαν πας ετσι μεχρι το ιουνιο...και το λιπος ελαχιστο αγορια...αχαχαχαχαχ
οχι για να μην λενε μερικοι οτι μεχρι 3 μυικα βαζεις


Λίπος: -1.400gr...
Καθαρός μυικός ίστος : +1.100g

αυτο σε ποσο καιρο εγινε?
σε ποσο καιρο πηρες +1.100γ ????????????

Littlejohn
07-11-09, 04:46
αυτο σε ποσο καιρο εγινε?
σε ποσο καιρο πηρες +1.100γ ????????????

Δύο εβδομάδες...

Τώρα, αρχίζω και βλέπω αλλαγές πάνω μου. Αλλά με προβληματίζει ακόμα η κοιλιά, που δε λέει να πέσει (ίδιως αυτά τα πλαινά ψωμιά που σου χαλάνε το σχήμα). Υποθέτω ότι θα πέσει τελευταία, αλλά είναι μαμακία να βλέπεις να σχηματίζεις χέρια, ώμους, στήθος, πόδια και η κοιλούμπα να μένει ακάθεκτη (βέβαια η μεζούρα δείχνει συνέχεια μείωση, αλλά εγώ δεν το βλέπω στον καθρέφτη)...:shock:

Littlejohn
07-11-09, 04:55
..σε βλεπω να φτανεις την αλιπη 97-98 κιλα εαν πας ετσι μεχρι το ιουνιο...και το λιπος ελαχιστο αγορια...αχαχαχαχαχ

Μπα δε το βλέπω... Έχω ακόμα 15 λίτρα νερό, παραπανίσια που πρέπει να χάσω...Αυτά αν τα αφαιρέσεις θα πάω στα 78 κιλά άλιπη μάζα. Έ βάλε και άλλα +2-3 κιλά μυική μάζα (αν εξακολουθώ φυσικά να βάζω). Συνολικά θα πάω το πολύ 80-81 κιλά άλιπη μάζα στην καλύτερη...

pepeismenos karga
07-11-09, 16:18
α ειναι και το νερο σωστα...καλα εαν ριξεις κι αλλο το λιπος σου....θα αρχησει αν φευγει ακι το νερο σιγα σιγα σε βλεπω σε ενα τριμηνο να εισαι αλλος ανθρωπος πραγματικα...τωρα ποσο τις% λιπος εχεισ?και ποσα κιλα και υψος εχεις?παντως ενταξει μεχρι τα 82 κιλα μαζας φτανεις...το πας σουπερ.....θα δεις το ταμειο τελος

Littlejohn
07-11-09, 16:59
Αυτή τη στιγμή είμαι στο 18% λίπος (και κάτι ψιλά)...Ύψος 1,91. Βάρος 113 κιλά...

thegravijia
07-11-09, 18:54
[

Δύο εβδομάδες...

Τώρα, αρχίζω και βλέπω αλλαγές πάνω μου. Αλλά με προβληματίζει ακόμα η κοιλιά, που δε λέει να πέσει (ίδιως αυτά τα πλαινά ψωμιά που σου χαλάνε το σχήμα). Υποθέτω ότι θα πέσει τελευταία, αλλά είναι μαμακία να βλέπεις να σχηματίζεις χέρια, ώμους, στήθος, πόδια και η κοιλούμπα να μένει ακάθεκτη (βέβαια η μεζούρα δείχνει συνέχεια μείωση, αλλά εγώ δεν το βλέπω στον καθρέφτη)...:shock:
1 μυικο κιλο σε 2 βδομαδες ?????????

ΜΗΠΩς ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟς?????

NASSER Εξηγησε λιγο τι παιζει εδω γιατι ενα μυικο σε 2 βδομαδες απλα δεν υπαρχει ..καποιο λαθος γινεται...

NASSER
07-11-09, 20:07
2 μυικα κιλα μπορει να ειναι το κερδος ενός μεσου αθλουμενου στο γυμναστηριο το χρονο! Και αυτο στα πρωτα χρονια της ενασχολησης του!
Τα 1 μυικο σε 2 βδομαδες ειναι κατι αλλο. Κατακρατηση υγρων μπορω να το χαρακτηρισω ή αν ειναι να φαινεται καθαρο, τοτε εχει συμβαλει καποια φαρμακευτικη αγωγη... ισως και καποιο συμπληρωμα απο μονο του...
Το θεμα δεν ειναι τι βλεπουμε στη ζυγαρια αλλα τι βλεπουμε στο καθρεφτη! Και οταν το σωματικο λιπος ειναι πανω απο 12-13 % τοτε δεν μπορουμε να εουμε καθαρα συμπερασματα!

Τελος οι μετρησεις με παχομετρο και ζυγαριες γυμναστηριου δεν ειναι αξιοπιστη μεθοδος για συμπερασματα!

Littlejohn
07-11-09, 21:37
Εγώ, ότι βγάζει το μηχάνημα του γιατρού που πάω και μετριέμαι σας λέω.
Μου βάζει ηλεκτρόδια στα πόδια και στα χέρια, διοχετεύει ρεύμα και μετά διαβάζει μετρήσεις αγωγιμότητας...
Το συγκεκριμένο, υποτίθεται ότι δείχνει και ενδοκυτταρικά και εξωκυτταρικά νερά.

Βέβαια γνωρίζω ότι δε είναι και η ακριβέστερη μέθοδος μέτρησης. Και τα αποτελέσματα δεν τα παίρνουμε τις μετρητοίς. Για να περιορίσουμε όσο γίνεται το λάθος, προσπαθούμε πάντα να μετριέμαι, ίδια μέρα και ώρα, κάθε φορά.

Φάρμακα δεν παίρνω.Από συμπληρώματα παίρνω τα κλασσικά (πρωτείνη, αμινοξέα, ομέγα, test-boost). Η διατροφή μου εξακολουθεί να είναι υποθερμιδική για κάψιμο λίπους και η προπόνηση καθαρά για γράμμωση...

Αυτά... Την επόμενη εβδομάδα θα πάρω την μέτρηση σε ψηφιακή μορφή και θα την επισυνάψω εδώ, μαζί με μια παλιά μέτρηση, για του λόγου το αληθές...

:welcome:

thegravijia
07-11-09, 21:49
2 μυικα κιλα μπορει να ειναι το κερδος ενός μεσου αθλουμενου στο γυμναστηριο το χρονο! Και αυτο στα πρωτα χρονια της ενασχολησης του!
Τα 1 μυικο σε 2 βδομαδες ειναι κατι αλλο. Κατακρατηση υγρων μπορω να το χαρακτηρισω ή αν ειναι να φαινεται καθαρο, τοτε εχει συμβαλει καποια φαρμακευτικη αγωγη... ισως και καποιο συμπληρωμα απο μονο του...
Το θεμα δεν ειναι τι βλεπουμε στη ζυγαρια αλλα τι βλεπουμε στο καθρεφτη! Και οταν το σωματικο λιπος ειναι πανω απο 12-13 % τοτε δεν μπορουμε να εουμε καθαρα συμπερασματα!

Τελος οι μετρησεις με παχομετρο και ζυγαριες γυμναστηριου δεν ειναι αξιοπιστη μεθοδος για συμπερασματα!


Εγώ, ότι βγάζει το μηχάνημα του γιατρού που πάω και μετριέμαι σας λέω.
Μου βάζει ηλεκτρόδια στα πόδια και στα χέρια, διοχετεύει ρεύμα και μετά διαβάζει μετρήσεις αγωγιμότητας...
Το συγκεκριμένο, υποτίθεται ότι δείχνει και ενδοκυτταρικά και εξωκυτταρικά νερά.

Βέβαια γνωρίζω ότι δε είναι και η ακριβέστερη μέθοδος μέτρησης. Και τα αποτελέσματα δεν τα παίρνουμε τις μετρητοίς. Για να περιορίσουμε όσο γίνεται το λάθος, προσπαθούμε πάντα να μετριέμαι, ίδια μέρα και ώρα, κάθε φορά.

Φάρμακα δεν παίρνω.Από συμπληρώματα παίρνω τα κλασσικά (πρωτείνη, αμινοξέα, ομέγα, test-boost). Η διατροφή μου εξακολουθεί να είναι υποθερμιδική για κάψιμο λίπους και η προπόνηση καθαρά για γράμμωση...

Αυτά... Την επόμενη εβδομάδα θα πάρω την μέτρηση σε ψηφιακή μορφή και θα την επισυνάψω εδώ, μαζί με μια παλιά μέτρηση, για του λόγου το αληθές...

:welcome:

τωρα εδω nasser ..ρωταω γιατι εχω ακουσει πως αυτα τα οργανα ειναι σχετικα ακριβη στης μετρησεις τους..??
μηπως δεν ειναι 1.100γραμαρια και ειναι κατι αλλο?

Μαρία
07-11-09, 21:53
Εγώ, ότι βγάζει το μηχάνημα του γιατρού που πάω και μετριέμαι σας λέω.
Μου βάζει ηλεκτρόδια στα πόδια και στα χέρια, διοχετεύει ρεύμα και μετά διαβάζει μετρήσεις αγωγιμότητας...
Το συγκεκριμένο, υποτίθεται ότι δείχνει και ενδοκυτταρικά και εξωκυτταρικά νερά.

Βέβαια γνωρίζω ότι δε είναι και η ακριβέστερη μέθοδος μέτρησης. Και τα αποτελέσματα δεν τα παίρνουμε τις μετρητοίς. Για να περιορίσουμε όσο γίνεται το λάθος, προσπαθούμε πάντα να μετριέμαι, ίδια μέρα και ώρα, κάθε φορά.

Φάρμακα δεν παίρνω.Από συμπληρώματα παίρνω τα κλασσικά (πρωτείνη, αμινοξέα, ομέγα, test-boost). Η διατροφή μου εξακολουθεί να είναι υποθερμιδική για κάψιμο λίπους και η προπόνηση καθαρά για γράμμωση...

Αυτά... Την επόμενη εβδομάδα θα πάρω την μέτρηση σε ψηφιακή μορφή και θα την επισυνάψω εδώ, μαζί με μια παλιά μέτρηση, για του λόγου το αληθές...

:welcome:

Συγνώμη αλλα για την συγκεκριμένη μέθοδο που λες αφιέρωσε 2 διδακτικες ώρες ο καθηγητης μας στα ΤΕΦΑΑ στο αμφιθέατρο για να μας εξηγήσει πόσο αναξιόπιστη είναι αυτη κ.α που υπάρχουν με εξηγήσεις και παραδειγματα.Ο γιατρος που πας τι γιατρός είναι?Τουλάχιστον οταν πήγαινα σε διατροφολόγο οταν εκανα πρωταθλητισμό μου εκανε λιπομέτρηση με δερματοπτυχόμετρο(πιο αξιόπιστο εως και 85-90%επιτυχία) και μου εβγαζε διατροφη βλέποντας και εξέταση αιματος.Και όμως το δερματοπτυχόμετρο ειναι αξιόπιστη μεθοδος,τωρα οι ζυγαριές που σου δειχνουν λίπος,αυτη με τα ηλεκτρόδια ειναι ακρως αναξιόπιστες.:welcome:

thegravijia
07-11-09, 22:00
Συγνώμη αλλα για την συγκεκριμένη μέθοδο που λες αφιέρωσε 2 διδακτικες ώρες ο καθηγητης μας στα ΤΕΦΑΑ στο αμφιθέατρο για να μας εξηγήσει πόσο αναξιόπιστη είναι αυτη κ.α που υπάρχουν με εξηγήσεις και παραδειγματα.Ο γιατρος που πας τι γιατρός είναι?Τουλάχιστον οταν πήγαινα σε διατροφολόγο οταν εκανα πρωταθλητισμό μου εκανε λιπομέτρηση με δερματοπτυχόμετρο(πιο αξιόπιστο εως και 85-90%επιτυχία) και μου εβγαζε διατροφη βλέποντας και εξέταση αιματος.Και όμως το δερματοπτυχόμετρο ειναι αξιόπιστη μεθοδος,τωρα οι ζυγαριές που σου δειχνουν λίπος,αυτη με τα ηλεκτρόδια ειναι ακρως αναξιόπιστες.:welcome:

δηλαδη μαρια λες τοσο πολυ λαθος να δειχνουν?
γιατι 1 μυικο κιλο σε 2 βδομαδες καπως ακουγεται τρελο..
littlejohn σε ξςενερωσαμε ε αλλα καποια πραγματα πρεπει να τα διευκρινηζουμε..

Littlejohn
07-11-09, 22:06
Όχι βρε συ, δεν ξενέρωσα... ;)

Εμένα ο τελευταίος κριτης μου θα είναι ο καθρέφτης... Απλώς με τα νούμερα από τις μετρήσεις, έχω μια βάση για να μετράω την πρόοδο μου... :weights::turtle:

sctp
07-11-09, 22:43
Η ΒΙΑ μετρηση εχει αποκλιση +-2%(αυτη με τα ηλεκτροδια στους διατροφολους) εφ'οσον τα νερα που κουβαλας βρισκονται εντος των φυσιολογικων οριων,αρα ειναι σχετικα αξιοπιστη κατα τη γνωμη μου,τωρα οι μετρησεις που κανουν οι ζυγαριες ειναι τελειως off.Τουλαχιστον για τα κιλα λιπους που κουβαλαει καποιος η ΒΙΑ μετρηση πεφτει ΠΟΛΥ κοντα για τον απλο λογο οτι δεν αλλαζει ιδιαιτερα η και καθολου η ποσοτητα νερου που υπαρχει μεσα σ'αυτα.

NASSER
08-11-09, 01:10
Η ΒΙΑ μετρηση εχει αποκλιση +-2%(αυτη με τα ηλεκτροδια στους διατροφολους) εφ'οσον τα νερα που κουβαλας βρισκονται εντος των φυσιολογικων οριων,αρα ειναι σχετικα αξιοπιστη κατα τη γνωμη μου,τωρα οι μετρησεις που κανουν οι ζυγαριες ειναι τελειως off.Τουλαχιστον για τα κιλα λιπους που κουβαλαει καποιος η ΒΙΑ μετρηση πεφτει ΠΟΛΥ κοντα για τον απλο λογο οτι δεν αλλαζει ιδιαιτερα η και καθολου η ποσοτητα νερου που υπαρχει μεσα σ'αυτα.

Kαι με αυτο δικαιολογεις την μειωση λιπους και αυξηση μυικής μαζας σε 1 κιλο παραπανω σε 2 βδομαδες?

sctp
08-11-09, 09:30
Kαι με αυτο δικαιολογεις την μειωση λιπους και αυξηση μυικής μαζας σε 1 κιλο παραπανω σε 2 βδομαδες?

Αν κουβαλας τα ιδια λιτρα νερου σε ΚΑΘΕ μετρηση τοτε το πιθανοτερο ειναι να λεει την αληθεια με ελαχιστες αποκλισεις,αν οχι τοτε κοιτας μονο τις αυξομειωσεις στα κιλα λιπους και τον καθρεφτη σου και εχεις την ησυχια σου.Τωρα για το αν δικαιολογουνται αυτες οι αυξησεις στη μυικη μαζα,εγω απλα πιστευω ειναι Muscle memory αφου ο john ειχε ασχοληθει πριν καμια 10αρια χρονια με βαρη κτλ. :green:

NASSER
08-11-09, 11:29
Σ`ευχαριστώ φίλε μου :toast:... Bodybuilding έκανα παλιά 16-17 χρονών, αλλά δεν υπήρχε διατροφή (μετά την προπόνηση πηγαίναμε σουβλατζίδικο :green:) και στο γυμναστήριο κάναμε ότι μας κατέβαινε χωρίς σωστό πλάνο...
Παρόλα αυτά, είχα φτάσει σε ένα καλούτσικο επίπεδο...

Βέβαια έχουν περάσει και 15 χρόνια από τότε...:shock:


Αν κουβαλας τα ιδια λιτρα νερου σε ΚΑΘΕ μετρηση τοτε το πιθανοτερο ειναι να λεει την αληθεια με ελαχιστες αποκλισεις,αν οχι τοτε κοιτας μονο τις αυξομειωσεις στα κιλα λιπους και τον καθρεφτη σου και εχεις την ησυχια σου.Τωρα για το αν δικαιολογουνται αυτες οι αυξησεις στη μυικη μαζα,εγω απλα πιστευω ειναι Muscle memory αφου ο john ειχε ασχοληθει πριν καμια 10αρια χρονια με βαρη κτλ. :green:

Ενασχοληση πριν 15 χρονια και χωρις διαρκεια...
Να κουβαλας τα ιδια λιτρα νερου με ισορροπημενη διατροφη δεν παιζει...
Η αποκλιση ενος κιλου στο συνολο των 115 κιλων που ειναι, το καταλαβαινω! Αλλα 1 κιλο σε μυικη μαζα ειναι αρκετο ποσοστο...
Εγω θα περιμενω την επομενη μετρηση για να δωσω επιπλεον επεξηγησεις. Να πω τωρα στον john να μας ποσταρει φωτο για να κρινουμε οπτικα δεν ειναι σωστο... :green:

Littlejohn
13-12-09, 18:16
Ένα μικρο update (μετά από καιρό)...

Γενικώς πάμε καλά, υπάρχει διαρκής πρόοδος. Βέβαια καμμιά φορά πέφτει το ηθικό μου, αλλά δεν τα βροντάω.

Σε θέματα βάρους, έχω πέσει στα 108 κιλά (με τα 5 κιλά που έχασα τον περασμένο μήνα, τα περισσότερα να είναι λίπος και τα υπόλοιπα νερά). Ο μυικός ιστός ανέβηκε λίγο τις πρώτες δύο εβδομάδες (περίπου 400γρ.), τις τελευταίες δύο εβδομάδες έχει μείνει σταθερός με ένα ανεβοκατέβασμα στα νερά περίπου στο λίτρο (ενδομυικά σε εξωκυτταρικά και τούμπαλιν).

Προπονητικά αρχίζω πλέον και αποδίδω καλά, τόσο μάλιστα που κατηγορήθηκα (εντός του γυμναστηρίου) ότι ``κάτι`` παίρνω...

Ενδεικτικά: Πιέσεις στήθους στον οριζόντιο βγάζω 110κιλά Χ 6 (από τα 35 που έβγαζα όταν ξεκίνησα.) για 2 σετ (μετά ρίχνω κιλά και παίζω πολλές επαναλήψεις).
Pullover ελεύθερα με αλτήρα 27κιλά Χ 15 για 3 σετ.
Κάμψεις δικεφάλων με μπάρα 47κιλά Χ 8 (2 σετ, μετά ρίχνω κιλά για πολλές επαναλήψεις).

Η πλάτη ανεβαίνει και αυτή καλά (πχ. εμπροσθολαίμιες έλξεις στα 90+ κιλά Χ 10).

Πόδια κάνω και εκεί πολλά κιλά, αλλά τον τελευταίο καιρό κάνω μόνο λίγα κιλά Χ πάρα πολλές επαναλήψεις (πχ. υπερεκτάσεις Χ 40-45 επαναλήψεις. Squat 50 κιλά Χ 25-30, κτλ).

Και στους ώμους (το αδύνατο μου σημείο) ανέβηκα, αλλά όχι τρελά πράγματα. Πιέσεις στην smith, μαξ. 70 κιλά Χ 6 επα. για 3 σετ.
Οι τραπεζοειδής μου πάντως είναι εξαιρετικά δυνατοί (για τον χρόνο που κάνω gym). Στην smith βγάζω 150 κιλά Χ 10 επαναλήψεις (χωρίς κλέψιμο) για 3 σετ (τα υπόλοιπα σετ είναι με πιο λίγα κιλά και πολλές επαναλήψεις και εδώ)....

Ο καθρέφτης, άρχισε επιτέλους και μου δείχνει κάποια σημάδια ότι κάτι γίνεται.
Ιδίως σε ώμους, χέρια, πλάτη, αρχίζω και δείχνω κάποια γράμμωση και το στήθος έχει χωρίσει εμφανέστατα πλέον.
Έχουμε ακόμα πάρα πολύ δουλειά όμως. Και ιδίως η κοιλιά θα με παιδέψει...

:welcome:

Littlejohn
13-12-09, 18:51
Να σημειώσω ότι είναι τεράστιο βήμα για μένα να δείχνω φώτο του πως είμαι (δεδομένου του ότι είμουν σχεδόν 190κιλά και ντρεπόμουν να ξεγδύνομαι στο ευρύ κοινό), αλλά τεσπά οι ντροπές είναι για να ξεπερνιούνται...

Σόρρυ για την θολούρα, αλλά δεν μπορούσα να βγάλω πιο καθαρή με τίποτα (με λίγη φαντασία καταλαβαίνετε πως είμαι :green::green:)...

:welcome:

Machiavelli
13-12-09, 22:41
Τρία πράγματα θέλω να πω
1)


Εμένα ο τελευταίος κριτης μου θα είναι ο καθρέφτης

2)
Πες μου ότι τα λουλούδια στο μπάνιο είναι δικά σου!!!

3) Πάλι το 1.

Littlejohn
13-12-09, 23:11
2)
Πες μου ότι τα λουλούδια στο μπάνιο είναι δικά σου!!!


Γυναίκες! Τι περιμένεις! :turtle:

albertob30
25-12-09, 13:33
πρωτα απο ολα μπραβο για την προοδο σου..φαινεσαι φουλ αποφασισμενος και παλι μπραβο!!

αν σε δυσκολευει η κοιλια που λες δοκιμασε αεροβιο το πρωι( καμια σχεση με το απογευμα..μεγαλη διαφορα) και μετα αεροβιο μετα την προπονα οχι πριν!! τσαμπα κουραζεσαι κατα την γνωμη μου

να σου πω οταν λες οτι αλεθεις το κουακερ πως σκατα το κανεις δλδ?

Littlejohn
25-12-09, 14:01
Σ`ευχαριστώ φίλε μου.

Αερόβιο κάνω σχεδόν κάθε μέρα το πρωί ,με μεσαία ένταση και 3 φορές την εβδομάδα το απόγευμα μετά τα βάρη κάνω HIIT...
Γνωρίζω φυσικά ότι η κοιλιά θα είναι το τελευταίο που θα φύγει, απλώς ο μισός μου κορμός και πάνω αρχίζει και γραμμώνει (χέρια, ώμοι, πλάτη) και το σχήμα μου το χαλάει η κοιλιά και είναι λίγο σπαστικό. Έχω όμως καντάρια υπομονή ακόμα.

Το quaker το αλέθω σε μιξεράκι, όπως είναι ωμό. Μετά βάζω και τα υπόλοιπα (φρούτο, γάλα ή νερό, πρωτείνη) και φτιάχνω τον πρωινό μου πολτό. :welcome:

Littlejohn
06-04-10, 00:50
Μετά από αρκετό καιρό και με το τέλος της κέτο, κάνω ένα update στο log μου...

Τα στατιστικά μου ώς έχουν αυτή την στιγμή: Ύψος 1,91. κιλά 95. 16% λίπος...

Από αύριο μπαίνω σε καινούργιο κύκλο με διατροφή Low carb - carb cycling και ο στόχος (που πλέον δεν μοιάζει τόσο μακρινός :turtle:) είναι τα 83-85 κιλά και 7% λίπος μέχρι τον Άυγουστο...

Η διατροφή μου ξεκινάει με τα διατροφικά ποσοστά να είναι 50% πρωτ. / 30% υδατ. / 20% λιπ. = 225γρ. πρωτ. / 135γρ. υδατ. / 40γρ. λιπ. = 1800 θερμίδες.

Θα δω πως θα μου πάει τις πρώτες δύο εβδομάδες και μετά αναλόγως θα επέμβω. Προς το παρόν θα κρατήσω ένα cheat meal την εβδομάδα και στον μήνα πάνω θα ξεκινήσω και το carb cycling...

Η αυριανή μου διατροφή θα είναι έτσι :

Γέυμα1 :
60γρ. Quaker -
38γρ. Phd pharma whey -
165gr. πράσινο μήλο.

Γέυμα2 :
78γρ. τόνο σε νερό -
70γρ. ψητή πατάτα -
8γρ. ελαιόλαδο -
224γρ. αγγούρι.

Γεύμα3 (προ-προπονητικό):
196γρ. κοτόπουλο στήθος ψητό -
70γρ. ψητή πατάτα -
1 φακελάκι animal omega.

Γέυμα4 (μετά-προπονητικό) :
38γρ. Phd pharma whey -
10γρ. L-γλουταμίνη -
1κ.σ μέλι.

Γεύμα5 :
224γρ. αγγούρι -
7 ασπράδια αυγού.

Γεύμα6 :
168γρ. στήθος κοτόπουλο ψητό -
Μαρουλοσαλάτα -
7γρ. ελαιόλαδο.


----------------------------------------------------------------------------------

Στο γυμναστήριο συνεχίζω με ένα πρόγραμμα 4 ημερών, ξεκινώντας Δευτέρα με πόδια - γάμπες. Θα το παραθέσω αυτούσιο τις επόμενες ημέρες...

Θα αλλάξω όμως το πρόγραμμα αεροβικής. Και πλέον ξαναμπαίνει HIIT για 40 λεπτά (τουλάχιστον) 5 φορές την εβδομάδα (τουλάχιστον) μετά τα βάρη, ή το πρωί (αν προλαβαίνω)...

--------------------------------------

Καλή μας συνέχεια... :turtle::turtle::turtle::turtle:

Haris Pilton
06-04-10, 00:57
[QUOTE=Littlejohn;157493]

Ύψος 1,91

Η διατροφή μου ξεκινάει με τα διατροφικά ποσοστά να είναι 50% πρωτ. / 30% υδατ. / 20% λιπ. = 225γρ. πρωτ. / 135γρ. υδατ. / 40γρ. λιπ. = 1800 θερμίδες.


http://myweb.thump.net/631920/ftk/wtf.gif

Nα υποθεσω,επηδη προερχεσαι απο κετο;
Θα αυξησεις με το παραπανω μετεπειτα,σωστα;



ΥΓ,ρε μλκ,την αλλη φορα στο FB με το που μου μηλισες Crash-αρε το PC. :rolf:

savage
06-04-10, 01:01
χαχαχαχα μαυρογατα ο littlejohn!!!!:green:

Γιαννη μια γνωμη επι της διατροφης θα παραθεσω,μιας και ο στοχος σου ειναι η καυση λιπους κατα κυριο λογο.
Εγω θα εβγαζα την πατατα απο το γευμα 3 και θα την εβαζα στο γευμα 5(μετα την προπονηση δηλαδη!:thumbup:

Littlejohn
06-04-10, 01:05
Το ποστ-κετο το διάλυσα με τα γλυκά που έφαγα μέσα στο Πάσχα. :rolf::rolf: Ευτυχώς χωρίς συνέπειες... :shock:

Θα αυξήσω σίγουρα, αλλά όχι πολύ παραπάνω. Άντε να πιάσω 1900 θερμίδες στις χαμηλές ημέρες και 2400 στις ψηλές...

----------------------------------

ΥΓ... Χαχαχα, θες να πεις ότι `μαι γκαντέμης ??? :P:P:P

Littlejohn
06-04-10, 01:07
Νίκο το σκέφτηκα αυτό που λες, αλλά το 5ο μου πάει αργά (9.30-10.00 το βράδυ) και δεν θέλω να τρώω μετά τις 6.00 αμυλώδη...

Haris Pilton
06-04-10, 01:10
Ρε τζονυ,μου φαινεσαι πολυ χαμηλα στις θερμιδες :unsure:

Να υποθεσω η διατροφη που εγραψες,δεν συμβαδιζει με τα μακρο/μικρο που παρεθεσες.
Γιατι τα 40γ λιπος,δεν υπαρχουν.

Εκτος εαν, το 1 φακελάκι animal omega ειναι 30γ λιπος.

savage
06-04-10, 01:15
Νίκο το σκέφτηκα αυτό που λες, αλλά το 5ο μου πάει αργά (9.30-10.00 το βράδυ) και δεν θέλω να τρώω μετά τις 6.00 αμυλώδη...

trust me,δε θα χασεις.το σωμα μετα την προπ θελει υδατανθρακα (αλλωστε μιλαμε για 16 γραμ κατ'ουσιαν).δεν ξερει τι ωρα ειναι.εκεινη την ωρα θελει αναπληρωση γλυκογονου.Ασε που πηγαινοντας προπονηση εχοντας 4-5 ωρες να φας υδατανθρακα θα εκμηδενισει τα οποια ανεβοκατεβασματα ινσουλινης την ωρα της προπονησης

Littlejohn
06-04-10, 01:17
Η διατροφή που έβαλα συμβαδίζει απόλυτα μακροσυστατικά... Απλώς στα λιπαρά υπολογίζω και τα λιπαρά που περιέχονται από τις τροφές και την whey...

1 φακελάκι animal περιέχει συνολικά 7γρ. λιπαρά...

Littlejohn
06-04-10, 01:21
trust me,δε θα χασεις.το σωμα μετα την προπ θελει υδατανθρακα (αλλωστε μιλαμε για 16 γραμ κατ'ουσιαν).δεν ξερει τι ωρα ειναι.εκεινη την ωρα θελει αναπληρωση γλυκογονου.Ασε που πηγαινοντας προπονηση εχοντας 4-5 ωρες να φας υδατανθρακα θα εκμηδενισει τα οπια ανεβοκατεβασματα ινσουλινης την ωρα της προπονησης

Εδώ δεν διαφωνώ και μ` αυτό το σκεπτικό βάζω και το μέλι ή την μπανάνα, μεταπροπονητικά...

savage
06-04-10, 01:23
καλη θα ηταν και λιγη πατατα παντως μετα (λεω εγω τωρα...:rolleyes: )

Rise above
07-04-10, 00:40
90 κιλά τόσες λίγες θερμίδες:shock:θα λιποθυμήσεις ,και το carb cycling στο μοτίβο του βρίσκω θερμίδες συντήρησης και πράττω ανάλογα δεν είναι ?:unsure:

Littlejohn
07-04-10, 02:13
Κανονικά, όπως τα λες είναι...

Απλώς εγώ εφαρμόζω ένα θερμιδικό πλάνο το οποίο έχω δει ότι δουλέυει απόλυτα πάνω μου στο carb cycling.
Σε γενικές γραμμές τις θερμίδες που κόβω τις υπολογίζω σε εβδομαδιαία βάση και όχι σε ημερησία. Χρησιμοποιώ τον εβδομαδιαίο υπολογισμό θερμίδων, για να μπορώ κάθε δεύτερη ημέρα carb up (έχω 2 carb up ημέρες την εβδομάδα) ακολοθούμενη από μια ημέρα με cheat meal, να ανεβάζω πολύ θερμίδες...

Αν κάνω έναν απλό υπολογισμό υπολογίζοντας τις carb up ημέρες + το cheat meal, θα δείτε ότι μέσα στο επταήμερο, ανά ημέρα μου αντιστοιχούν 2300 θερμίδες και όχι 1800 όπως φαίνονται εξαρχής...
Και αργότερα θα ανεβάσω και άλλο θερμίδες...

Έχω ανακαλύψει ότι με αυτον τον τρόπο, δεν χάνω ποτέ ενέργεια, κρατάω σταθερό τον μεταβολισμό μου, δεν πεινάω, δεν χάνω μύες και το κυριότερο οι απώλειες λίπους είναι σταθερότατες. 1 κιλό/ εβδομάδα είναι φίξ τιμή...

Rise above
08-04-10, 22:30
άμα δουλεύει keep going:thumbup:

Littlejohn
15-04-10, 11:36
Κάνω σήμερα ένα μικρό update, για να αναφέρω κάτι περίεργο που έπαθα σήμερα..

Το λοιπόν τις τελευταίες μέρες και επειδή πλέον δεν έχω να ασχολούμαι με το γραφείο, σηκώνομαι πολύ νωρίς το πρωί (5.30) τρώω πρωινό και πηγαίνω στο ψάρεμα.
Σήμερα λοιπόν σηκώνομαι από το κρεββάτι και νιώθω μια ψιλοζάλη (όχι σπουδαία πράγματα όμως), πηγαίνοντας προς την κουζίνα χτυπάω το χέρι μου κατά λάθος στην πόρτα και ξεραίνομαι από τον πόνο, αμέσως με πιάνει δύσπνοια και η ζάλη γίνεται εντονότερη. Δε δίνω σημασία και πάω στην κουζίνα, ανάβω το φως, πάω στον νιπτήρα και εκείνη την ώρα νιώθω ``περίεργα``.

Το επόμενο που θυμάμαι είναι να βλέπω κάτι σαν όνειρο και να προσπαθώ με κόπο να ανοίξω τα μάτια. Όταν καταφέρνω να ανοίξω τα μάτια μου συνειδητοποιώ ότι βρίσκομαι φαρδύς πλατύς στο πάτωμα της κουζίνας με το κεφάλι να ακουμπάει τα ντουλάπια του πάγκου που είναι μπροστά από τον νιπτήρα.

Ανακάθησα στο πάτωμα, προσπαθώντας να καταλάβω τι έγινε. Μου πήρε 15 λεπτά να σηκωθώ, γιατί ένιωθα τρομερή αδυναμία, είχα τάση για έμετο και επίσης ο αυχένας μου πονούσε πολύ (ποιός ξέρει τι κουντουλιά έδωσα στον πάγκο πέφτωντας). Επίσης με έπιασε μια περίεργη και έντονη νύστα...

Μετά κόπον σηκώθηκα και πήγα στο κρεββάτι, όπου και ξεράθηκα σε κλάσματα δευτερολέπτου.

---------------------------------------

Αποφάσισα να σταματήσω το γυμναστήριο για καμμιά εβδομάδα και να ανεβάσω λίγο θερμίδες και υδατάνθρακα, γιατί μάλλον αρχίζω και αγγίζω την υπερκόπωση...

Rise above
15-04-10, 14:37
την υπερκόπωση δεν την άγγιξες απλά ,την καβάλησες και πήγατε βόλτα:P.

πάρε κάνα 10μέρο off τουλάχιστον από τα βάρη καλή ξεκούραση

-beba-
15-04-10, 14:40
Σίγουρα πρέπει να σταματήσεις litllejohn.
Πήγαινε σε κανα γιατρό και σίγουρα πρεπει να κάνεις εξετάσεις μήπως έχεις χαμηλή πίεση ή ζάχαρο..............................
Περαστικά σου.

Machiavelli
15-04-10, 14:55
ΥΓ,ρε μλκ,την αλλη φορα στο FB με το που μου μηλισες Crash-αρε το PC. :rolf:


90 κιλά τόσες λίγες θερμίδες:shock:θα λιποθυμήσεις



Σήμερα λοιπόν σηκώνομαι από το κρεββάτι και νιώθω μια ψιλοζάλη (όχι σπουδαία πράγματα όμως), πηγαίνοντας προς την κουζίνα χτυπάω το χέρι μου κατά λάθος στην πόρτα και ξεραίνομαι από τον πόνο, αμέσως με πιάνει δύσπνοια και η ζάλη γίνεται εντονότερη. Δε δίνω σημασία και πάω στην κουζίνα, ανάβω το φως, πάω στον νιπτήρα και εκείνη την ώρα νιώθω ``περίεργα``.

Το επόμενο που θυμάμαι είναι να βλέπω κάτι σαν όνειρο και να προσπαθώ με κόπο να ανοίξω τα μάτια. Όταν καταφέρνω να ανοίξω τα μάτια μου συνειδητοποιώ ότι βρίσκομαι φαρδύς πλατύς στο πάτωμα της κουζίνας με το κεφάλι να ακουμπάει τα ντουλάπια του πάγκου που είναι μπροστά από τον νιπτήρα.

X-files το log του Littlejohn, δε ξαναμπαίνω, κινδυνεύει η σωματική μου ακεραιότητα. Φαΐ Littlejohn...

Littlejohn
15-04-10, 15:20
:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

-------------------------------------------------------------------

Μετρήσαμε πριν λίγο την πίεση μου. 10 και 6 η χαμηλή... Είμαι λίγο υποτασικός.. :unsure:

Τώρα είμαι στο πατρικό μου, όπου και με ``αναγκάσανε`` να φάω μια τεράστια σπιτική μακαρονάδα με κιμά... Και αύριο θα να κάνω εξετάσεις αίματος, μήπως και έχω κάνει αναιμία...

savage
15-04-10, 15:26
Γιαννη μου περαστικα!!!!! Ευχομαι ο,τι καλυτερο!!!!:thumbup:
Σιδερενιος!!

Rise above
16-04-10, 02:14
90 κιλά τόσες λίγες θερμίδες:shock:θα λιποθυμήσεις


αν δε θέλεις να ξαναγράψω στο log σου θα το καταλάβω:rolf::rolf::rolf::rolf:

Littlejohn
16-04-10, 02:30
Χαχαχα, πραγματικά τώρα το συνειδητοποίησα τι είχες γράψει...:rolf::rolf::rolf::rolf:

Να γράφεις, αλλά να γράφεις θετικά πράγματα, ακόμα και αν σκέφτεσαι τα αντίθετα...:P:P:P:toast:

Rise above
16-04-10, 14:28
σε 2 μήνες από τώρα θα έχεις φλέβα στους κοιλιακούς:chinese:

Littlejohn
23-04-10, 12:22
Από σήμερα βρίσκομαι Αθήνα, για διακοπούλες... Προσωπική μικρή επιβράβευση στο εαυτό μου για την μεχρί τώρα πορεία μου... :green::green:

Μένω με τα ξαδέρφια μου και καθώς κοιτάζαμε παλιές φώτο, βρήκαμε μια φωτογραφία που αγνοούσα την ύπαρξη της και με συγκλόνισε πραγματικά...

Στην συγκεκριμένη φώτο, είναι Πάσχα του 2007` με την αδερφή μου (η οποία να σημειώσω ότι από τότε έχει χάσει 20-25 κιλά και είναι κούκλα τώρα) , με τα ξαδέρφια μου και με το λατρεμένο σκύλο μου...

Στην φώτο πρέπει να βρίσκομαι στην κατηγορία των 185 κιλών. Το τραγικό είναι ότι μέχρι τα μισά του 2008` είχα βάλει άλλα 10 κιλά...

`Αυγουστο του 2008` ξεκίνησε το ταξίδι της αλλαγής...

-----------------------------------------------------------------------------

Stats φωτογραφίας 2007` . 185 κιλά βάρος 40+% ποσοστό λίπους...

Για αντιπαράθεση βάζω και μια σημερινή φώτο με stats: 94` κιλά βάρος, 15,8% λίπος...

Π Ο Τ Ε Ξ Α Ν Α !!!!

savage
23-04-10, 12:34
:shock::shock::shock::shock::shock: οχι ρε φιλε!!!!!!!!!!!!! ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ,ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ.

Haris Pilton
23-04-10, 12:54
http://img96.imageshack.us/img96/4331/2s0jo89jpg.gif

-beba-
23-04-10, 13:01
Γιάννη είσαι Θεός.
Μπράβο σου για άλλη μια φορά.:clap::clap::clap::clap::clap:


Υ.Γ. Είστε και ομορφόσογο.......................

Littlejohn
23-04-10, 17:10
Δεν θα `λέγα ακριβώς ``ομορφόσογο`` :rolf::rolf: , αλλά να `σε καλά, μπέμπα... :toast::toast:

Rise above
23-04-10, 18:24
ΤΗ ΛΕΣ ΤΏΡΑ....:clap::clap::clap::clap:

sTeLaKoS
23-04-10, 22:47
Μπράβο τσάκαλε, μια χαρά τα κατάφερες. Άλλος άνθρωπος, δε θα σε αναγνώριζα.

Συνήλθες απ' την υπερκόπωση;

@Haris έχεις καταστραφεί με τα gifάκια!

Haris Pilton
24-04-10, 02:42
@Haris έχεις καταστραφεί με τα gifάκια!

http://img695.imageshack.us/img695/6780/2452.gif

Littlejohn
06-05-10, 14:13
Ένα μικρό update...

Οι τελευταίες 10 μέρες ήταν εξαιρετικές. Ανεβασμένη διάθεση στα βάρη, όρεξη για αερόβια και 100% αφοσίωση στην διατροφή. Για τα δικά μου τα δεδομένα τα αποτελέσματα για μόνο 10 μέρες είναι εντυπωσιακά.
Έχω να κάνω λιπομέτρηση καμμια 20αριά μέρες, αλλά συγκριτικά με την τελευταία φορά με βάση αυτά που βλέπω πάνω μου, πρέπει να έχω κατέβει κάτω από 14%...

Τα χέρια μου έχουν γεμίσει φλέβα, η οποία μάλιστα διατηρείται καθ`όλη την ημέρα. Φλέβα έχει εμφανιστεί ακόμα και πάνω στον τετρακέφαλο και στις γάμπες.
Ειλικρινά δεν μπορώ καν να φανταστώ τι φλεβικότητα θα έχω στα 7-8% λίπος.

Είναι γενετική αυτό? Καθώς βγάζω πολύ περισσότερη φλεβικότητα από κάποια άλλα παιδιά στο γυμναστήριο που είναι και πολύ πιο γυμνασμένα (και πιο κομμένα) απ`εμένα...

Επίσης στα πόδια έχω κάνει διαχωρισμό (σε κάποια σημεία ιδιαίτερα βαθύ) κάτι που το πρόσεξα χτές μόλις. Αμα δεν είχα και την $##%@#$ χαλάρωση, θα φαίνονταν πολύ καλύτερα...

Να σημειώσω ότι ακολουθώ πρόγραμμα 5 ημερών βάρη, 6 ημερών αερόβια. Στα βάρη κάνω low reps (μαξ 6) με πολλά κιλά. Αερόβια κάνω 45 λεπτά διάδρομο, σπασμένο σε 20 λεπτά έντονο περπάτημα και 20 λεπτά HIIT... Την Τετάρτη και την Κυριακή που είναι ημέρες οφ από τα βάρη, κάνω 1 ώρα αερόβια, αντιστοίχως μοιρασμένη σε ΗΙΤΤ και βάδην...

Στα βάρη, δεν ξέρω αλλά το πρόγραμμα λίγων επαναλήψεων που κάνω, φαίνεται ότι με πιάνει πολύ καλύτερα από προγράμματα κλασσικά για γράμμωση.

Littlejohn
06-05-10, 15:33
Την κέτο την έχω σταματήσει εδώ και κάμποσο καιρό. Τώρα κάνω 3:1 carb cycling.
Με περίπου 130γρ. υδατάνθρακα τις χαμηλές και 300γρ. τις υψηλές...

Rise above
08-05-10, 01:23
Τα χέρια μου έχουν γεμίσει φλέβα, η οποία μάλιστα διατηρείται καθ`όλη την ημέρα. Φλέβα έχει εμφανιστεί ακόμα και πάνω στον τετρακέφαλο και στις γάμπες.


φλεβικοτητα δικέφαλα/ωμους/πήχις ενώ πάνω στην προπόνηση ξεχειλίζει , στη διάρκεια τις ημέρας τίποτα :(... ούτε στο δικέφαλο:(

και βλέπω φίλο μου αγύμναστο με λίπος στο ίδιο επίπεδο με το δικό μου και είναι καλωδιωμένος κανονικά. :turtle:

μάλλον γενετική θα είναι η φλεβηκοτητα.

Littlejohn
08-05-10, 01:50
Μια σημερινή φώτο από τα πόδια, πριν πάω gym. Όταν τα πατάω καλά κάτω φαίνεται καλύτερος διαχωρισμός, αλλά ποζινγκ με το κινητό στο χέρι δεν...

Η φλέβα που φαίνεται στο χέρι μου είναι μόνιμα έτσι και σε φάση ρελάξ. Όταν πάω γυμναστήριο και αρχίζει το πρήξιμο, ανεβαίνει μέχρι τον ώμο και φτάνει μέχρι πάνω στο στήθος, επίσης γίνεται διπλάσια και διακλαδίζεται σε πολλές πολλές μικρότερες...
(Μη γελάτε με την περιγραφή, είναι κάτι πρωτόγνωρο για μένα και το γουστάρω πολύ. :green::green:)..

Στο άλλο χέρι τα πράγματα είναι ακόμα ``χειρότερα``... Με την κεντρική φλέβα να `χει διάμετρο 6χλ. (ναι την έχω μετρήσει...:rolf::rolf:)... Χαλάει την εικόνα της πάνω στον δικέφαλο, που μετατρέπεται στην διαδρομή Πήλιο-Βαρνάβα. :P:P

Rise above
08-05-10, 02:27
:thumbup::thumbup::thumbup:

-beba-
08-05-10, 11:47
Πολύ ωραία τα πόδια σου.:clap::clap::clap:
Βάλε κάποιον άλλο να σε φωτογραφήσει.

Littlejohn
23-05-10, 01:22
Ένα πολύ μικρό update...

Συνεχίζω να είμαι ``φτιαγμένος`` με το γυμναστήριο και την διατροφή και μάλιστα θα έλεγα ότι ακολουθώ το πρόγραμμα κατά γράμμα, χωρίς να ξεφεύγω πουθενά.

Στα βάρη έχω πλέον συνέχεια καλά πρηξίματα και κάθε μέρα που περνάει εντοπίζω και μια παραπάνω φλεβίτσα που αρχίζει να πετάει :P. Περιτό να πω, πως όταν πρήζομαι νιώθω σαν τον Γκοτζίλα μέσα στο γυμναστήριο και είναι τέτοια η ευχαρίστηση που μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο (κυριολεκτικά)...

Ανέβασα πολύ ένταση στην αερόβια και έχω παρατηρήσει ότι η αντοχή μου έχει ανέβει κατά πολύ. Στην αρχή που ανεβαίνω στον διάδρομο, συνήθως βαριέμαι και αισθάνομαι κούραση από τα βάρη. Πιέζω όμως τον εαυτό μου και πάνω στο 20λεπτο νιώθω ένα εξαιρετικό boost, μου περνάει η κούραση και συνεχίζω σε μεγαλύτερη ένταση για άλλα 25-30 λεπτά...

Σήμερα έκανα και λιπομέτρηση και τρίβαμε τα μάτια μας... 13,4% λίπος... Μπορεί σε κάποιους να ακούγεται νορμάλ, αλλά γι`μένα είναι εξαιρετικά κουφό και δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω... Αρχίζω και πιστεύω ότι αν κρατήσω αυτόν τον ρυθμό και δεν γίνει και καμμιά μαμακία, μέχρι Άυγουστο θα είμαι τουλάχιστον 8%...

Βέβαια υπάρχει και ένα αρνητικό, μιας και συνειδητοποίησα ότι έχω κρατήσει πάρα πολλά νερά. Με έναν κατά προσέγγιση υπολογισμό, θα έλεγα 6-7 λίτρα, παραπάνω απ`όσα θα έπρεπε να έχω τώρα...

Πιστεύω ότι έχω τέτοια κατακράτηση, γιατί το αλάτι το χρησιμοποιώ κανονικά, συν λίγο παραπάνω και κυρίως έχω ξεπατωθεί στις κόλες διαίτης...

Ποια η γνώμη των εμπειρότερων στο ζήτημα? Να αρχίσω και στέγνωμα τώρα ή να περιμένω μέχρι να πιάσω το στόχο στο λίπος πρώτα?

-----------------------------------------

:toast::toast::toast:

Littlejohn
23-05-10, 01:30
Ξέχασα να γράψω, ότι σήμερα μετά την μέτρηση, επιβράβευσα τον εαυτό μου με ``φάε ότι θες`` ημέρα και όχι απλώς cheat meal...

Το λοιπόν έφαγα μεσημεριανό και απογευματινό, μακαρονάδες με κιμά (μεγάλο πιάτο). Τα μακαρόνια φυσικά ολικής και ο κιμάς από καθαρό κομμάτι μοσχάρι, αλάδοτος. Με τυρί μίλνερ.

2 σάντουιτς (μαύρο ψωμί) με ντομάτα και τυρί cottage...

3 μήλα πράσινα , 1 αχλάδα, 4 μίνι μπακλαβαδάκια , 1 μικρό κομμάτι κέηκ σοκολάτα...

-------------------------------------------

Τώρα νιώθω φουσκωμένος λίγο, αλλά νιώθω καλά και δεν αισθάνομαι τύψεις... :rolf::rolf:

Eddie
23-05-10, 01:33
Ένα πολύ μικρό update...

Συνεχίζω να είμαι ``φτιαγμένος`` με το γυμναστήριο και την διατροφή και μάλιστα θα έλεγα ότι ακολουθώ το πρόγραμμα κατά γράμμα, χωρίς να ξεφεύγω πουθενά.

Στα βάρη έχω πλέον συνέχεια καλά πρηξίματα και κάθε μέρα που περνάει εντοπίζω και μια παραπάνω φλεβίτσα που αρχίζει να πετάει :P. Περιτό να πω, πως όταν πρήζομαι νιώθω σαν τον Γκοτζίλα μέσα στο γυμναστήριο και είναι τέτοια η ευχαρίστηση που μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο (κυριολεκτικά)...

Ανέβασα πολύ ένταση στην αερόβια και έχω παρατηρήσει ότι η αντοχή μου έχει ανέβει κατά πολύ. Στην αρχή που ανεβαίνω στον διάδρομο, συνήθως βαριέμαι και αισθάνομαι κούραση από τα βάρη. Πιέζω όμως τον εαυτό μου και πάνω στο 20λεπτο νιώθω ένα εξαιρετικό boost, μου περνάει η κούραση και συνεχίζω σε μεγαλύτερη ένταση για άλλα 25-30 λεπτά...

Σήμερα έκανα και λιπομέτρηση και τρίβαμε τα μάτια μας... 13,4% λίπος... Μπορεί σε κάποιους να ακούγεται νορμάλ, αλλά γι`μένα είναι εξαιρετικά κουφό και δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω... Αρχίζω και πιστεύω ότι αν κρατήσω αυτόν τον ρυθμό και δεν γίνει και καμμιά μαμακία, μέχρι Άυγουστο θα είμαι τουλάχιστον 8%...


Μπραβο ρε συ!!Και μενα μου αρεσουν οι φλεβες αλλα με τοσο λιπος τις ψαχνει ακομα και η μικροβιολογος οταν μου παιρνει αιμα:(

Δεν υπαρχει καλυτερο απο το να κανεις προπονηση και να γουσταρεις!!Βλεπω μερικους στο γυμναστηριο με αρνητικη διαθεση και χαλιεμαι και γω.Βλεπεις τον εναν,χασμουριεται,ρωτας τον αλλον:Τι λεει?καλααααα μωρε,βαρεμαρα.Ε αι σιχτηρ πια!!

Με τι μηχανημα μετρησες το λιπος?

Μπραβο και παλι:green:

Littlejohn
26-05-10, 09:20
Καινούργια αλλαγή την τελευταία εβδομάδα στην διατροφή (τι έκπληξη εεε? :P) και στροφή από κύκλο υδατ. 3:1, σε κύκλο 3:3...

Πρέπει να πω ότι μέχρι στιγμής είναι η δυσκολότερη διατροφή απ`όσες έχω κάνει. Και απ`ότι φαίνεται θα είναι η τελευταία μέχρι να πιάσω τον στόχο (υπολογίζω περίπου 12-14 εβδομάδες)...

Οι πρώτες 3 ημέρες είναι οι δύσκολες (εξαιρετικά θα έλεγα), καθώς είναι low carb και ότι υδατ. φάω πρέπει να είναι ινώδης. Εκτός από το πρωινό που βάζω μια πολύ μικρή ποσότητα βρώμης.
Επίσης οι θερμίδες πέφτουν κατα πολύ, -50% από τις θερμίδες συντήρησης μου. Δλδ 1500 θερμίδες συνολικά την ημέρα.
Επίσης αναγκαστικά περιορίζεται και η πρόσληψη πρωτείνης και κατεβαίνω περίπου στα 150γρ./ημέρα...

Οι 3 ακολουθούμενες ημέρες είναι οι εύκολες (είναι ημέρες υδατανθράκωσης), με όλους τους υδατ. να είναι άμυλα και επίσης επιστρέφω στις θερμίδες συντήρησης (3000)...


------------------------------------------------------------------------------------------------------

Παραθέτω την σημερινή ημέρα (2η low carb) και την Παρασκευή θα βάλω και μία high ήμερα...

Πρωινό

4 ασπράδια
25γρ. βρώμη
25γρ. phd pharma whey
1 κ.σ flaxseed
+ βιταμίνη, + bcaa

Σνακ1

6 ασπράδια
224γρ. αγγούρι
1 κ.σ flaxseed
+ bcaa

Μεσημεριανό

94γρ. κοτόπουλο στήθος
112γρ. πράσινα φασολάκια στον ατμό.
1 κ.σ flaxseed
+ bcaa

Σνακ2

86γρ. κοτόπουλο στήθος
224γρ. αγγούρι
1/2 κ.σ flaxseed
+ bcaa

Βραδυνό (μεταπροπονητικό)

38γρ. phd pharma whey
1 κ.γ μέλι
+ bcaa, + γλουταμίνη, + HMB

Σνακ3

5 ασπράδια
112γρ. πράσινα φασολάκια στον ατμό
50γρ. βραστή πατάτα
1/2 κ.σ flaxseed
+ bcaa, + αργινίνη/ορνιθίνη, +γλουταμίνη.

-----------------------------------------------------------------------------------

Επίσης να σημειώσω ότι έκοψα όλο το αλάτι στις 3 πρώτες ημέρες. Και στις επόμενες χρησιμοποιώ ελάχιστη ποσότητα από αλάτι Light...
Συν ότι μείωσα τις coca cola light σε 1 κουτάκι την ημέρα. Από την άλλη εβδομάδα θα το αφαιρέσω εντελώς και θα πίνω μόνο όταν θα βγαίνω έξω για βόλτα το βράδυ...

Littlejohn
09-07-10, 23:37
Ερώτηση.

Πόσο % λίπος πιστεύετε ότι έχω στον πήχη? Το είχαμε θέμα για συζήτηση σήμερα στο γυμναστήριο, γιατί εμφανίζω πολύ φλέβα και κοψίματα και μερικοί απορούν. Οι απόψεις ήταν από 7% έως 12%... Εσείς τι λέτε? :green::green:

Σόρρυ για την ποιότητα της φώτο, αλλά δεν έβγαινε καλύτερη.

Eddie
09-07-10, 23:56
Ερώτηση.

Πόσο % λίπος πιστεύετε ότι έχω στον πήχη? Το είχαμε θέμα για συζήτηση σήμερα στο γυμναστήριο, γιατί εμφανίζω πολύ φλέβα και κοψίματα και μερικοί απορούν. Οι απόψεις ήταν από 7% έως 12%... Εσείς τι λέτε? :green::green:

Σόρρυ για την ποιότητα της φώτο, αλλά δεν έβγαινε καλύτερη.

Wtf bro!!!!!!!!!!:shock:

Κατι ειχα ψιλιαστει,λεω για να κανει τοσο καιρο να γραψει μαλλον κατι καλο ετοιμαζει!

Δε ξερω ποσο εχεις,αλλα τα σπαει!!

savage
10-07-10, 02:21
Τιποτα δεν εχεις littlejohn!!!Σε βλεπω να βγαινει σε τρομακτικη κατασταση,και σου αξιζουν 1000 μπραβο γι'αυτο,γιατι ξερω what hell you've been through!!Been there,done that bro!:thumbup:

Littlejohn
13-08-10, 23:17
Χαιρετώ τα πλήθη...:green::green:

Έχω κάμποσο καιρό να μπω και σας πεθύμησα...:welcome:



Να κάνω ένα μικρό update.

1) Μερικοί ίσως γνωρίζατε ότι είχα κανονίσει επέμβαση για να μαζέψω όλο αυτό το χάος που επικρατεί με το δέρμα μου. Τελικά ανεβλήθει (μάλλον το ανέβαλλα ο ίδιος, για προσωπικούς λόγους) και θα περιμένω μέχρι Ιανούαριο-Φεβρουάριο όπου και θα
κάνω την επέμβαση στην Αυστραλία.

2)Δεν έμπαινα στο φόρουμ καθώς δεν είχα ιντερνετ όλο αυτόν το καιρό, καθώς είμαι στα τελικά στάδια της μετακόμισης προς Αυστραλία. Έμεινε πλέον λιγότερο από μήνας για την αναχώρηση. :turtle::turtle::turtle:

3) Και αφού η επέμβαση δεν έγινε και συνειδητοποίησα ότι κοιλιακούς δεν θα δω φέτος, αποφάσισα να μπω φούλ στον όγκο... Χαχα ναι κυρίες και κύριοι, κάνω όγκο εδώ και ένα μήνα, μετά από σχεδόν 24 μήνες κόψιμο...
Αυτή την στιγμή πειραματίζομαι (κυρίως με την διατροφή) για να βρω τις ισορροπίες που θέλω και για να δω με τι ``δουλεύει`` καλύτερα το σώμα μου...
Μέσα σε αυτόν τον μήνα έχω ανέβει στα 98 κιλά και απ`ότι μου φαίνεται, έχω βάλει και καλή μάζα.
Θα ακολουθήσω την συμβουλή του Norton (σαν natural και εγώ) και θα κάνω μικρούς κύκλους όγκου που θα εναλάσσονται με κόψιμο.

4) Στο γυμναστήριο δεν έχω αλλάξει πολλά πράγματα. Μείωσα τον αριθμό των σετ ,τις επαναλήψεις και παίζω με αρκετά κιλά. Η δύναμη σιγά σιγά δείχνει να ξεκολλάει και να ανεβαίνει. Είδωμεν...

5) Πλέον έχω και personal trainer γένους θηλυκού (ζήλεψα τον savage :green:) και βάλαμε πολύ υψηλό στόχο που πρέπει να φτάσω σε 2 χρόνια από τώρα...
Βουνό μου φαίνεται (για να μην πω ακατόρθωτο), εκείνη επιμένει ότι μπορώ...
Θα προσπαθήσω για το καλύτερο και βλέπουμε... :unsure::unsure:

--------------------------------------------------------------------------------------------

Άντε και μια φωτογραφία, με την αγαπημένη μου πλέον πόζα. :green::green:


:welcome::welcome::welcome::welcome:

savage
14-08-10, 02:24
ωραιος αδερφακι μου!!!
ευχομαι να πανε ολα καλα με τη μετακομιση σου κτλ στην αυστραλια και να συνεχισεις να μας κανεις παρεα απο κει μεσω φορουμ.
τωρα οσον αφορα το στοχο σου που ειναι οι αγωνες,απ'οσο ξερω,γιατι οχι?γιατι να μην δοκιμασεις?για μενα αυτο που πετυχες(να χασεις δηλ 100 κιλα) ειναι απειρως πιο δυσκολο απο το να φτασεις απο την παρουσα κατασταση στην αγωνιστικη.
αντε να βρεθουμε μια μερα ολοι μαζι στην ιδια σκηνη.εγω εσυ κι ο layne norton.:turtle:

Littlejohn
15-08-10, 02:52
Να`σε καλά Νικόλα!

Όσο γι`αυτό που λες, εγώ αισθάνομαι ότι τώρα αρχίζουν τα πραγματικά δύσκολα. Τα 100 κιλά που έχασα, θεωρώ ότι ήταν εύκολο (τουλάχιστον έτσι το βλέπω τώρα)... :green:

Ο στόχος είναι οι αγώνες ναι, αλλά επειδή έχω ``θέματα`` , θα το δοκιμάσω μόνο όταν θα είμαι πολύ πολύ καλός (κατά τα δικά μου δεδομένα πάντα)... Μη γίνουμε και ρόμπα!!! :rolf::rolf::rolf:

----------------------------------------

Θα πάρω λίγο γεύση από αγώνες σε λίγο καιρό, εκ των έσω (θα βοηθάω στο backstage :green:), στο 2010 IFBB Victorian BodyBuilding Championship...

Guest posing... PHIL HEATH... :turtle::turtle::turtle:
:welcome::welcome:

sogoku
15-08-10, 03:51
Συγχαρητηρια και απο εμενα σε θαυμαζω.....

Littlejohn
14-09-10, 10:25
:green:Xairetw apo Australia pleon meria...:green::turtle::green::turtle::green:

Akoma epikratei enas psiloxamos mexri na taktopoihthw, alla ola mpainoun
siga siga se seira...

Shmera mporesa kai episkefthka kai ena gymnasthrio poy einai edw konta
sto spiti pou me filoxenoun proswrina kai ekana ena mikro session se stithos.
Meta apo sxedon 2 ebdomades apousias apo to gymnasthrio...

Oi egkatastaseis terasties kai to meros den to les akribws gymnasthrio opws exoume sinithisei sthn Ellada. Exei pisina (terastia) sxoleia me giogka, fitness, aerobics, oti mporeis na fantasteis kai exei kai xwro me mhxanhmata gia cardio kai barh...

Sta barh den einai full exoplismeno, alla oti mhxanhmata exei einai hammer.
Terastia entupwsh mou ekanan oi althres. :rolf:Oloi se Aristh katastash,
taktopoihmenoi se seira kata baros (mexri 60kila eixe) kai oloi tous epestrefan
sthn thesh tous otan teleiwnan...

Perito na pw oti o xwros thymizei (kai myrizei) perissotero xeirourgeio para
gymnasthrio...

Proswpiko sunexeia sto podi kai me to paramikro erxontai gia voitheia, gia sumboules ktl.

Apo swmata den eida kati idiaitero (isws eftaige kai h wra pou phga), egw na fantasteite eimoun apo tous polu kalous ekei mesa. Opote katalabainete gia ti epipedo milame...:green::green::green:

Alla eixe plaka giati eniwtha ``ksexwristos``...

Twra apo thn allh ebdomada pou tha arxisw na phgainw kanonika sto hardcore gymnasthrio tou doherty, tha eimai san thn myga mesa sto gala anamesa sta thiria...:rolf::rolf:

Cant wait.!!!

--------------------------------------------

Tha epanerthw kai me fwto apo to dohertys, gia na deite ti paei na pei sideradiko...;)


Xairetw...


PS... Sorry gia ta greeklish, alla to pc einai daneiko kai den exei ellhnika...