PDA

Επιστροφή στο Forum : Παθητική γυμναστική με ηλεκτρόδια...



Day_Walker
18-12-06, 21:54
ξέρει κανεις ρε παιδιά αν η γυμναστική με ηλεκτρόδια είναι καλή?αν κάποιος έχει κάνει παθητική γυμναστική τέτοιου είδους ας με βοηθήσει λέγοντας μου αν έχει αποτελέσματα.

ενδιαφέρομαι για ένα μηχάνημα αλλα δεν ξέρω αν κάνει δουλειά...
εδώ είναι ένα LINK με το μηχανηματάκι που θέλω να πάρω.

Link: http://www.cefar.se/products.asp?prodid=%7B3E426F2F%2D707C%2D4304%2D84E0%2DA9FFA5FAE1AF%7D&id=CEFAR+MYO+4&cat=default

δενμιλάω για αυτά που διαφημίζει η τηλεόραση.αυτά είναι για πέταμα.εγώ ασχολούμαι αρκετά χρονια με τη γυμναστική.απλά ήθελα να δω αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω για extra δουλειά με αυτό το μηχάνημα.

EvanGR
20-12-06, 11:22
Δεν είμαι ειδικός, ούτε έχω ειδικές γνώσεις.

Με απλή λογική όμως αντιλαμβάνομαι οτι τέτοιου είδους εξαρτήματα είναι (κατά πολύ) υποδεέστερα της πραγματικής άσκησης. Για πολλούς λόγους.

Στην άσκηση ανεβάζεις τους παλμούς της καρδιάς και εξασκείς ολόκληρο το καρδιαγγειακό σου σύστημα. Εξασκείς επίσης το νευρικό σου σύστημα. Ενεργοποιείς ολόκληρο το σώμα σου και το μεταβολισμό σου. Ακόμα και σε απομονωμένες μυικές ομάδες εάν το δείς, σκέψου πόση ενέργεια μπορούν να έχουν ένα σετ μπαταρίες (που δέχονται αυτές οι συσκευές) σε σχέση με το πόση ενέργεια θα χρησιμοποιήσεις εσύ για να δουλέψεις με πραγματικά βάρη ή μηχανήματα αντίστασης.

Ίσως οι συσκευές αυτές έχουν χρησιμότητα σε ειδικές περιπτώσεις που είναι δύσκολη ή αδύνατη η ενασχόληση με πραγματική άσκηση.

BRaWNy
21-12-06, 09:24
EvanGR, good points !!!

jiujitSu
21-12-06, 16:45
Στην άσκηση ανεβάζεις τους παλμούς της καρδιάς και εξασκείς ολόκληρο το καρδιαγγειακό σου σύστημα. Εξασκείς επίσης το νευρικό σου σύστημα. Ενεργοποιείς ολόκληρο το σώμα σου και το μεταβολισμό σου. Ακόμα και σε απομονωμένες μυικές ομάδες εάν το δείς, σκέψου πόση ενέργεια μπορούν να έχουν ένα σετ μπαταρίες (που δέχονται αυτές οι συσκευές) σε σχέση με το πόση ενέργεια θα χρησιμοποιήσεις εσύ για να δουλέψεις με πραγματικά βάρη ή μηχανήματα αντίστασης.

Ίσως οι συσκευές αυτές έχουν χρησιμότητα σε ειδικές περιπτώσεις που είναι δύσκολη ή αδύνατη η ενασχόληση με πραγματική άσκηση.

Για το καρδιαγγειακό σύστημα εχεις δίκιο.
Για τις μπαταρίες που λες, εγω να διευκρινίσω οτι η ενέργια της μπαταρίας χρησιμεύει μονο για να δώσει την εντολή στον μυ για σύσπαση(ελάχιστη ενταση ρεύματος δλδ). Η ενέργεια που απαιτήται γι'αυτη την σύσπαση προέρχεται παλι απο τα εσωτερικά ενεργειακά συστήματα του μυως και οχι απο την μπαταρία.
Για το αν κανει δουλειά η οχι εγω προτείνω να δοκιμάσεις ένα φουλ πρόγραμμα για ολο το σώμα σου κανενα 2ώρο και αμα μπορείς να κουνηθείς την άλλη μερα απο τα πιασίματα γραψε μου.
Προσωπικά εχω δει ατομα τα οποία λόγω μην σωστης οργανωσης της διαιτας τους να καταλληγουν πλαδαροί και με αρκετούς μυς χαμένους και με 2 μηνες τετοιο μηχανάκι να μαζεύουν και να σφίγγουν.

ajax
22-12-06, 11:37
Αυτο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι να κρατησετε αυτο το πραγμα μακρια απο την καρδια σας.....

EvanGR
22-12-06, 14:12
jiut,

Έχει λογική αυτό που λές για την ισχύ της μπαταρίας. Απλά χρειάζεται ελάχιστο ρεύμα για να ενεργοποιηθεί ο μύς. Και πάλι όμως, μου φαίνεται παράξενο να μπορέσει να παρέχει σταθερή πρόοδο και μυική εξέλιξη ένα τέτοιο μηχάνημα. Οι μύς προσαρμόζονται και χρειάζονται αυξανόμενη αντίσταση για συνεχή εξέλιξη.

Το αν πιαστούν οι μύς μου με αυτό το μηχάνημα δεν είναι ασφαλής μέθοδος μέτρησης της αποτελεσματικότητας της "άσκησης". Αυτό ισχύει για οποιαδήποτε άσκηση. Το πιάσιμο δεν συνεπάγεται (ούτε και συμβαδίζει) με την σωστή άσκηση ή την πρόοδο σε μια άσκηση/μυική ομάδα.

Νομίζω οτι αν πάρεις εντελώς αγύμναστα και πλαδαρά άτομα και τους βάλεις σχεδόν σε οποιοδήποτε πρόγραμμα εκγύμνασης, θα παρατηρήσεις συνήθως εντυπωσιακά αποτελέσματα *στην αρχή*.

Για τί ακριβώς χρήση μιλάμε τώρα για τέτοιες συσκευές; Μιλάμε για άτομα που βαριούνται ή "δεν έχουν χρόνο" για να βάλουν την άσκηση στη ζωή τους και ψάχνουν την εύκολη λύση; Και θέλουν και βελτίωση της υγείας τους; Μου φαίνεται πολύ αστείο το να πιστεύει κάποιος οτι θα βρει τη λύση σε ένα τέτοιο μηχάνημα. Το να πιάσεις με το χέρι σου να σηκώσεις ένα βάρος (ή ένα οποιοδήποτε αντικείμενο) είναι αρκετά πιο περίπλοκη σωματική λειτουργία απο απλά να σταλεί ηλεκτρικό σήμα σε ένα μυ. Μιλάμε για διεργασίες συγχρονισμού/συντονισμού ενος περίπλοκου συστήματος, συμμετοχή του νευρικού συστήματος , συμμετοχή του σκελετού, συμμετοχή των κλειδώσεων κλπ.

Δεν είμαι ειδικός αλλά γιατί μου φαίνεται τόσο πασιφανές;

Απο την άλλη, για κάποιους ίσως δεν έχουν σημασία όλα αυτά. Ίσως άν ένα εύκολο σφίξιμο είναι αυτό που ζητάνε τότε ίσως βρουν τη λύση σε τέτοιες συσκευές.

BRaWNy
22-12-06, 14:46
ΕvanGR, good points again !

ikamak
22-12-06, 23:20
Evan, πολυ καλος :army2: :army2: :army2:

jiujitSu
23-12-06, 12:09
jiut,

Έχει λογική αυτό που λές για την ισχύ της μπαταρίας. Απλά χρειάζεται ελάχιστο ρεύμα για να ενεργοποιηθεί ο μύς. Και πάλι όμως, μου φαίνεται παράξενο να μπορέσει να παρέχει σταθερή πρόοδο και μυική εξέλιξη ένα τέτοιο μηχάνημα. Οι μύς προσαρμόζονται και χρειάζονται αυξανόμενη αντίσταση για συνεχή εξέλιξη.

Το αν πιαστούν οι μύς μου με αυτό το μηχάνημα δεν είναι ασφαλής μέθοδος μέτρησης της αποτελεσματικότητας της "άσκησης". Αυτό ισχύει για οποιαδήποτε άσκηση. Το πιάσιμο δεν συνεπάγεται (ούτε και συμβαδίζει) με την σωστή άσκηση ή την πρόοδο σε μια άσκηση/μυική ομάδα.

Νομίζω οτι αν πάρεις εντελώς αγύμναστα και πλαδαρά άτομα και τους βάλεις σχεδόν σε οποιοδήποτε πρόγραμμα εκγύμνασης, θα παρατηρήσεις συνήθως εντυπωσιακά αποτελέσματα *στην αρχή*.

Για τί ακριβώς χρήση μιλάμε τώρα για τέτοιες συσκευές; Μιλάμε για άτομα που βαριούνται ή "δεν έχουν χρόνο" για να βάλουν την άσκηση στη ζωή τους και ψάχνουν την εύκολη λύση; Και θέλουν και βελτίωση της υγείας τους; Μου φαίνεται πολύ αστείο το να πιστεύει κάποιος οτι θα βρει τη λύση σε ένα τέτοιο μηχάνημα. Το να πιάσεις με το χέρι σου να σηκώσεις ένα βάρος (ή ένα οποιοδήποτε αντικείμενο) είναι αρκετά πιο περίπλοκη σωματική λειτουργία απο απλά να σταλεί ηλεκτρικό σήμα σε ένα μυ. Μιλάμε για διεργασίες συγχρονισμού/συντονισμού ενος περίπλοκου συστήματος, συμμετοχή του νευρικού συστήματος , συμμετοχή του σκελετού, συμμετοχή των κλειδώσεων κλπ.

Δεν είμαι ειδικός αλλά γιατί μου φαίνεται τόσο πασιφανές;

Απο την άλλη, για κάποιους ίσως δεν έχουν σημασία όλα αυτά. Ίσως άν ένα εύκολο σφίξιμο είναι αυτό που ζητάνε τότε ίσως βρουν τη λύση σε τέτοιες συσκευές.

Exeis dikio gia to oti den mporei na prokalesei muikh anaptyksh, apla dinei mia tonosh...
H8ela na pw oti aftou tou eidous ta mhxanhmata exoun thn xrhsimothta tous.
Twra otan milame gia bodybuilding afto to mhxanhma den exei na dwsei tpt. H monh xrhsimothta tou 8a mporouse na einai se fash grammwshs kai pali to value for money den einai kalo.