PDA

Επιστροφή στο Forum : Glyco-Maize (ON)



bobparis
11-02-09, 18:08
καλησπέρα. αγόρασα σήμερα το glyco maize της ΟΝ που έχει μέσα waxy maizε starch. θυμήζει πολύ στην όψη το άμυλο αραβοσίτου και το αλευρι. είναι άγλυκο εντελώς. περίμενα να μοιάζει με δεξτρόζη. έχει δοκιμάσει κάποιος?

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=3776&stc=1&d=1248239540


Beyond the Basics: 35 grams of concentrated carbohydrates per scoop Packed with fast-acting, high-molecular weight Waxy Maize Starch and Trehalose for intermediate energy. Contains Carbogen digestive enzymes to enhance utilization. Unflavored versatility: supercharge your protein, weight-gainer, creatine, and amino acid drinks with GLYCOMAIZE.

Supplement Facts:

Serving Size: 1 Scoop (40g)
Servings Per Container: 50

Amount Per Serving:
Calories 140
Calories From Fat 0
Total Carbohydrate 35g
Dietary Fiber 0g
Sugars 3g


Other Ingredients:
Waxy Maize Starch, Trehalose

4.4lbs.

goutsos
11-02-09, 21:11
υδατανθρακας κανε ενα σερτς στο γοογλε θα σβγαλει οτι θες να μαθεις

Fotis_Patra
12-02-09, 07:00
Εχω δοκιμασει το Waxy maize της IDS. Καλαμποκι ειναι φιλε μου ειναι ενας υδατανθρακας 80 φορες γρηγοροτερος σε αφομοιοσει απο την δεξτροζη. Μην περιμενεις να δεις καποια διαφορα. δεξτροζη που ειναι και πιο οικονομικη με διαφορα

Georges
12-02-09, 13:10
Μια από τα ίδια. Εγώ έχω δοκιμάσει bulk σκόνη vs malto-dext και η μόνη διαφορά ήταν ότι βάζοντας στο μεταπροπονητικό shake protein + waxy maizε starch σ' έπιανε "λιγούρα" :lol: λίγο πιο γρήγορα

ralph
19-09-09, 12:05
Γεια σας,ειμαι καινουργιος εδω..καλες συζητησεις να εχουμε.:welcome:.
Λοιπον,στο ψητο τωρα...για μεταπροπνητικο υδατανθρακα χρησιμοποιω το εν'λογω συμπληρωμα.....απο πισω δεν αναφερει αν προκειται για δεξτροζη και μαλτοδεξτρινη......απλα λεει οτι περιεχει δυο ειδη υδατανθρακα.:unsure:.Γνωριζει κανεις?????

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=5022&stc=1&d=1253354650


http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=5023&stc=1&d=1253354650

ralph
19-09-09, 15:39
τελικα?:unsure:

Machiavelli
19-09-09, 16:05
Και γιατί δεν παίρνεις γλυκόζη και μαλτοδεξτρίνη; Το να γνωρίζει κάποιος το τι υδατάνθρακες περιέχει αυτό μου φαίνεται δύσκολο. Εξάλλου απ' ότι καταλαβαίνω το μόνο που κάνει είναι να δίνει φυσικά ενέργεια και να βοηθά στο να επανακτήσουν οι μυς γλυκογόνο. Πράγμα που κάνει πολύ καλά η γλυκόζη ή η μαλτοδεξτρινη, πιο σίγουρα και πιο οικονομικά. Ίσως να είναι καλύτερο όμως για χρήση σαν γεύμα μιας και τα άλλα λόγω υψηλού γλυκαιμικού δείκτη δεν προτείνονται (αν και αυτό δεν το καταλαβαίνω, αλλά για να το λένε έτσι θα είναι :P.
Καλώς ήρθες.

ralph
19-09-09, 16:15
Και γιατί δεν παίρνεις γλυκόζη και μαλτοδεξτρίνη; Το να γνωρίζει κάποιος το τι υδατάνθρακες περιέχει αυτό μου φαίνεται δύσκολο. Εξάλλου απ' ότι καταλαβαίνω το μόνο που κάνει είναι να δίνει φυσικά ενέργεια και να βοηθά στο να επανακτήσουν οι μυς γλυκογόνο. Πράγμα που κάνει πολύ καλά η γλυκόζη ή η μαλτοδεξτρινη, πιο σίγουρα και πιο οικονομικά. Ίσως να είναι καλύτερο όμως για χρήση σαν γεύμα μιας και τα άλλα λόγω υψηλού γλυκαιμικού δείκτη δεν προτείνονται (αν και αυτό δεν το καταλαβαίνω, αλλά για να το λένε έτσι θα είναι :P.
Καλώς ήρθες.

Ελα μολις τους βρηκα...τον εναν τον λενε ''waxy maize''.....και το αλλο ειναι μοριο γλυκοζης..Λογικα θα προκειται για εναν υψηλου και εναν χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη..Τωρα τι ειδος ειναι το waxy maize....:unsure:

Machiavelli
19-09-09, 16:57
Μάλιστα, αραβόσιτος σε "κέρινη" μορφή( μετάφραση waxy maize). Δε ξέρω. Ας μιλήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα, αλλά καλαμπόκι για μεταπροπονητικό δεν έχω δει πουθενά:P.

ralph
19-09-09, 17:08
Μάλιστα, αραβόσιτος σε "κέρινη" μορφή( μετάφραση waxy maize). Δε ξέρω. Ας μιλήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα, αλλά καλαμπόκι για μεταπροπονητικό δεν έχω δει πουθενά:P.

Λοπον και εγω το εψαξα και απο το ειδα σε αλλα φορουμ αλλα και στο bodybuilding.com λενε οτι εκρινει την ινσουλινη και αναπληρωνει το γλυκογονο δυο φορες πιο γρηγορα απο τα αντιστοιχα(ματλτο,δεξτροζη).Θα δω πως θα λειτουργησει σε εμενα και θα σας πω
:)

Machiavelli
19-09-09, 17:29
Να μας πεις και κάποιος γνώστης να μας πει αν έχει νόημα η τόσο γρήγορη επανέκκριση ινσουλίνης και αναπλήρωση του γλυκογόνου.

Polyneikos
19-09-09, 17:44
Μετά από την προπόνηση με βάρη το σώμα βρίσκεται σε υπογλυκαιμική κατάσταση. Το ζάχαρο στο αίμα και τα επίπεδα της ινσουλίνης έχουν μειωθεί δραστικά. Αμέσως μετά από την άσκηση τα φυσικά επίπεδα αυξητικής ορμόνης αγωνίζονται να αυξηθούν όσο τα επίπεδα της ινσουλίνης προσπαθούν να επανακάμψουν από την υψηλά καταβολική κατάσταση.

Ένα συμπλήρωμα που να συνδυάζει υδατάνθρακες υψηλού γλυκαιμικού δείκτη αμέσως μετά την προπόνηση θα αυξήσει άμεσα τα επίπεδα γλυκόζης στο αίμα και θα προκαλέσει μια κατάσταση υπεργλυκαιμίας. Αυτό με τη σειρά του θα προκαλέσει αύξηση στην παραγωγή ινσουλίνης.
Η νέα ποσότητα ινσουλίνης στο αίμα θα οδηγήσει τα απαραίτητα γλυκόζη και αμινοξέα στους μυς με αυξημένη ταχύτητα.
Τα αυξημένα αυτά επίπεδα γλυκόζης θα αρχίσουν να προκαλούν νέα έκκριση αυξητικής ορμόνης στο αίμα, την ορμόνη κλειδί για την παραγωγή του αυξητικού παράγοντα ινσουλίνης (Insulin Growth Factor).

Γιατί υδατάνθρακες υψηλού γλυκαιμικού δείκτη; Γιατί προσφέρουν αυξημένους ρυθμούς απορρόφησης και απότομη έκκριση ινσουλίνης. Όσο το γρηγορότερο μεταφερθεί η γλυκόζη στο αίμα και στους μυς, τόσο λιγότερη πρωτείνη καταστρέφεται και τόσο περισσότερο γλυκογόνο αποθηκεύεται.



Μεταπροπονητική Διατροφή (http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=68&Itemid=57)

panste
19-09-09, 19:45
Λοπον και εγω το εψαξα και απο το ειδα σε αλλα φορουμ αλλα και στο bodybuilding.com λενε οτι εκρινει την ινσουλινη και αναπληρωνει το γλυκογονο δυο φορες πιο γρηγορα απο τα αντιστοιχα(ματλτο,δεξτροζη).Θα δω πως θα λειτουργησει σε εμενα και θα σας πω
:)


http://www.bodybuilding.com/fun/waxy_maize_starch_myth.htm


Προσωπικά θα ακολουθούσα τα βαασικα και δοκιμασμένα (Δεξτρόζη - Μαλτοδεξτρίνη) όπως αναφέρει και το σχετικό άρθρο περι μεταπροπονητικής διατροφής

Machiavelli
19-09-09, 20:40
Μεταπροπονητική Διατροφή (http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=68&Itemid=57)

Και πόσες φορές δε το έχω διαβάσει αυτό... Διαβάζοντας λοιπόν και κάποια πράγματα από άλλα φόρουμ, αν το αντέχει η τσέπη σου παρ' το. Το παίρνεις μαζί με κάτι άλλο; Πες μας την άποψη σου για γεύση,διαλυτότητα.

ralph
19-09-09, 20:43
Και πόσες φορές δε το έχω διαβάσει αυτό... Διαβάζοντας λοιπόν και κάποια πράγματα από άλλα φόρουμ, αν το αντέχει η τσέπη σου παρ' το. Το παίρνεις μαζί με κάτι άλλο; Πες μας την άποψη σου για γεύση,διαλυτότητα.

Το περνω μαζι με τη whey της ον.Απο διαλυτοτητα πολυ καλα..:toast:

koumparos
31-10-09, 17:31
Γεια σας παιδια

Πηγα στα x-treme stores να παρω δεξτροζη και μου ειπαν γιατι να παρεις δεξτροζη αφου υπαρχει καλυτερο προιον το glycomaize της on.

Τι γνωμη εχετε? το εχει δοκιμασει κανενας να μας πει τη γνωμη του?

sTeLaKoS
31-10-09, 17:45
Πόσο έχει το κιλο?

Machiavelli
01-11-09, 11:13
13 ευρώ περίπου στην Ελλάδα το ένα κιλό. Ξέρει κανείς να μας πει πληροφορίες για τους υδατάνθρακες που περιέχει;

albertob30
08-11-09, 15:40
το glykomaise ειναι ο ταχυτερης αποροφησης υδαταν8ρακας..ειναι ο υδαταν8ρακας που εχει μεσα η ΓΛΥΚΟπατατα.. στην 8εση σου δεν 8α το αγοραζα το προιον απλα 8α ετρωγα μια ΓΛΥΚΟπατατα στο μεταπροπονητικο!

yanniscfu
28-03-10, 15:50
Πιο προϊόν μπορώ να καταναλώσω 30' πριν την προπόνηση, καθαρά και μόνο για ενέργεια, χωρίς να ανεβάσει την ινσουλίνη στα ύψη και τελικά με κουράσει αντί να με τονώσει; Θέλω κάτι σε ρόφημα, όχι μπανάνες, βρώμη κ.λ.π. Μου πρότειναν το παραπάνω (waxy maize) αλλά δεν μπορώ να το βρω.

gas
31-03-10, 18:23
παντος τι γλυκεμηκο δεικτη εχει? 50?:unsure::unsure::unsure::unsure::unsure:

exkaliber
12-11-10, 19:57
αυτο εδω πως σας φαινεται?????
για μεταπροπο ή και για δεκατιανο με την πρωτεινη καμια φορα:green:

Adinamos
12-11-10, 20:13
Για μεταπροπο τελειο. Για δεκατιανο με πρωτεινη βαλε βρωμη καλυτερα.

exkaliber
12-11-10, 20:16
βρωμη τρωω πιο πρωι:green::green::green::P

σαν προχειρο γευμα καμια φορα,πρωτεινη με αυτο σε 400μλ γαλα
και μια μπανανα:thumbup:

yanniscfu
13-11-10, 04:24
Το glycomaize είναι ότι καλύτερο. Ελαφρύ στο στομάχι, άγλυκο και δεν ανεβάζει την ινσουλίνη. Επειδή όμως δε χρησιμοποιώ συμπληρώματα διατροφής θα πρότεινα στη θέση το γνωστό corn-flour! Πολύ πλούσιο σε άμυλο και δεν είναι σαν το αλεύρι από σιτάρι στη γεύση. 1-2 scoop σε ένα ποτηρι νερό ή γάλα είναι άριστη πηγή υδατανθράκων βραδείας καύσης.

exkaliber
13-11-10, 12:37
το γνωστό corn-flour!

ποιο γνωστο??:P:P:P:green:

κατσε να ρωτησω τον φιο μου τον google αν το ξερει

jimis7
12-10-11, 14:48
Θέλω να ρωτήσω τι είναι το συγκεκριμένο προιόν...Παρατήρησα ότι είναι υδατάνθρακας αλλά τι ακριβώς?Είναι γρήγορης απορόφησης?Κάνει για συνδυασμό με μονουδρική κρεατίνη?

beefmeup
12-10-11, 14:50
να την κανεις στο αναλογο θεμα την ερωτηση σου...

jimis7
12-10-11, 15:43
να την κανεις στο αναλογο θεμα την ερωτηση σου...

Σε ποιό ανάλογο θέμα...Υπάρχουν τόσα θέματα εδώ μέσα...Το θέμα μου είναι το εν λόγω προιόν ανεβάζει την ινσουλίνη?

tivadar
12-10-11, 15:46
Ναι την ανεβαζει.

beefmeup
12-10-11, 15:50
Σε ποιό ανάλογο θέμα...Υπάρχουν τόσα θέματα εδώ μέσα...

στο θεμα που συνχωνευσα την ερωτηση σου φιλε..δεν υπαρχει λογος να ανοιξεις νεο θεμα για το προιον κ να ρωτησεις κατι,εφ οσον υπαρχει ηδη στη αξιολογηση..
οποτε πας,το βρισκεις κ ρωτας εκει μεσα οτι θες.:turtle:

την ινουλινη δεν την ανεβαζει,οσο ενας οποιοσδηποτε αλλος υ/ας αλλα πολυ λιγοτερο.

deluxe
18-06-12, 01:01
Σκεφτομαι να το αγορασω. Ειναι αγευστο; Αναμιγνυεται καλα;

Bandit
13-09-12, 23:04
την ινουλινη δεν την ανεβαζει,οσο ενας οποιοσδηποτε αλλος υ/ας αλλα πολυ λιγοτερο.
Αυτό όμως δεν είναι κακό; Υποτίθεται ότι αμέσως μετά την προπόνηση θέλουμε κάτι που να ανεβάζει απότομα την ινσουλίνη. Έτσι δεν είναι;

beefmeup
14-09-12, 09:44
μπα,οχι κ τοσο..
κ η πρωτεινη θα το κανει αυτο ετσι κ αλλιως..
το εχουμε υπεραναλυσει αυτο το θεμα,στις ενοτητες με την μετπροπονιτικη διατροφη κλπ..αν θες ριξε μια ματια.

Bandit
15-09-12, 23:44
Οκ θα το ψάξω. Ευχαριστώ :)

sailim
31-01-14, 19:58
Θα μπορουσαμε να έχουμε το εν λόγο συμπλήρωμα ως ευκολη λύση υδατάνθρακα, σε περίπτωση που για λόγο χρόνου δε μπορέσαμε να κανουμε ρύζι, πατάτες, γλυκοπατάτες, βρωμή κλπ?

Bodybuilder 1997
22-02-14, 10:11
παιδια πριν λιγες μερες αγορασα αυτο το προιον! πολυ καλη διαλυτοτητα η μονη απορια που εχω ειναι γιατι προτινουν μονο ενα σκουπ μεταπροπονητικα? ενα σκουπ(των 40 γραμμαριων) εχει μεσα 35 γραμμαρια υδατανθρακα. ειμαι 1.84 και 82 κιλα πιστευετε πως θα ηταν καλο να παιρνω 2 σκουπ για μετα την προπονηση? Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν γινετε αυτο οτ προιον μπορει να χρησιμοποιηθει και ως προπρονητιικο?

Bodybuilder 1997
24-02-14, 15:22
κανεις???? ....

beefmeup
24-02-14, 16:02
μπορεις να το περνεις κ πριν.
ριξε κ μια ματια εδω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?7081-Waxymaize-ή-Vitargo-ή-Μαλτοδεξτρίνη-Δεξτρόζη)
τωρα για την ποσοτητα που αναφερεις,αναλογα τις αναγκες σου..εγω πανω απο ενα σκουπ δεν θα επερνα,εσυ μπορει να θες για διαφορους λογους..

Bodybuilder 1997
24-02-14, 16:15
πριν? λεγωντας? ποσην ωρα πριν την προπονηση περιπου? και επισης που και ποσο μπορει να βοηθησει το πριν

beefmeup
24-02-14, 22:04
καταλαβαινω οτι ειναι καμια φορα κουραστικο να διαβαζει καποιος μεγαλα θεματα,αλλα καλυτερα να διαβασεις αυτο που σου ποσταρα απο πανω που υπαρχουν πολλες αποψεις για να σε βοηθισει καλυτερα να βγαλεις συμπερασματα.
το να σου γραψω εγω "το ενα" η "το αλλο" δεν θα σε βοηθισει κ πολυ γιατι οπως εγραψα υπαρχουν πολλοι τροποι..βρες εσυ καλυτερα αυτον που σου ταιριαζει.

Bodybuilder 1997
24-02-14, 22:11
ενταξει!! καταλαβαινω τι λες.. ευχαριστω πολυ για ολα!!! :)

Γιώργης7
16-01-15, 22:03
Βέλτιστη παράδοση υδατανθράκων πριν, κατά τη διάρκεια και μετά την άσκηση.

Ενισχύστε την απόδοσή σας με 35,2 γραμμάρια υδατανθράκων διαφορετικού επιπέδου αποδέσμευσης.

Βοηθάει στον ανεφοδιασμό των μυών έτσι ώστε να είναι έτοιμοι για την επόμενη προπόνησή σας.

Το Glyco-maize μπορείτε να το απολαύσετε μόνο του ή σε συνδυασμό με το αγαπημένο σας ρόφημα πρωτεΐνης.

Ενώ οι πρωτεΐνες βοηθούν με την αποκατάσταση των μυών, οι υδατάνθρακες ανεφοδιάζουν και αναπληρώνουν. Από τους διάφορους διαθέσιμους τύπους, οι Waxy Maize Starch (κηρώδες άμυλο αραβοσίτου) και Trehalose (τρεχαλόζη) είναι δύο από τους καλύτερους. Οι Waxy maize starches (κηρώδες άμυλο αραβοσίτου) είναι μακράς αλυσίδας, υψηλά-διακλαδισμένοι, εξαιρετικά πυκνοί σύνθετοι υδατάνθρακες που απορροφούνται γρήγορα. Η Trehalose (τρεαλόζη) είναι μικρότεροι, πιο αργής πέψης που αποτελείται από δύο ασυνήθιστα συνδεδεμένα σάκχαρα γλυκόζης. Μαζί, αυτοί οι υδατάνθρακες παρέχουν άμεση και ενδιάμεση ενέργεια, συμπληρώνουν τα αποθέματα γλυκογόνου, και ενισχύουν την απορρόφηση των θρεπτικών συστατικών.

Γι' αυτό αποτελούν τα θεμέλια της φόρμουλας GLYCO-MAIZE. Σε αντίθεση με άλλους τύπους υψηλής περιεκτικότητας υδατάνθρακες που μπορεί να έχουν χρησιμοποιηθεί κατά το παρελθόν, το GLYCO-MAIZE έχει σχεδιαστεί για να χρησιμοποιείται συχνά και σε μεγαλύτερες ποσότητες.

Επιπρόσθετα Carbogen ένζυμα βοηθούν και εξασφαλίζουν γρήγορη και εύκολη πέψη χωρίς φουσκώματα ή κράμπες. Έτσι, όταν είστε έτοιμοι για να ενισχύσετε το προ-, κατά τη διάρκεια- & μετά-προπονητικό σας ποτό ή ρόφημα για να εκπληρώσετε την ένταση των αθλημάτων σας, είστε έτοιμοι για GLYCO-MAIZE.