PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγρα αμινοξεα, συμβουλες..



stevengr
19-12-06, 23:44
Επειδη δεν εχω παρει ποτε μου σκευασμα αμινοξεων πλην αυτων που δινει μεσα η ISO-100 πρωτεινη, θα ηθελα να μου πειτε εαν αξιζει να αγορασω ενα τετοιο σκευασμα (αποκλειω την λυση των χαπιων/ταμπλετας λογω δυσκολης καταποσης) για πριν την αεροβικη και μετα την προπονηση.

Εαν παρω υγρα αμινοξεα θα με βοηθησουν οσο οταν περνω ενα σκουπ πρωτεινη;

Π.χ Δευτερα, Τεταρτη, Παρασκευη εχω προπονηση και

Τριτη, Πεμπτη, Σαββατο πρωι αμεσως μετα το πρωινο ξυπνημα 20λεπτο ποδηλατο (αεροβικη).

Στις ημερες της προπονησης αμεσως μετα περνω μετα-προπ. διατροφη. Της ημερες της αεροβικης 20 λεπτα πριν 1 σκουπ πρωτεινη και αμεσως μετα παλι 1 σκουπ.

Τι οφελος / κερδος θα εχω με τα υγρα αμινοξεα εναντι της whey που περνω;

Ποτε ειναι καλο να καταναλωνω τα υγρα αμινοξεα;

Τις ημερες που δεν εχω προπονηση π.χ σαβ+κυρ θα πρεπει να καταναλωνω;

gpol
16-02-07, 01:44
Καποιο κερδος δεν ξερω αν θα εχεις, αν διατρεφεσαι σωστα. Τα αμινοξεα απλα απορροφιουνται πιο γρηγορα απο την whey. Αν ηταν φθηνα θεωρητικα ειναι προτιμότερα απο την whey, αλλα δυστηχως για να παρεις την ιδια ποσοτητα θα πρεπει καθε 15μερες να αγοραζεις καινουργια. Αν τα προτιμησεις η πιο καταλληλη στιγμη ειναι πριν, μετα και κατα την διαρκεια της προπονησης(οχι τις αλλες μερες για λογους οικονομικους). Προσθετοντας και λιγους υδατανθρακες (για την ωρα της προπονησης) νομιζω θα ειναι σουπερ

gpol
16-02-07, 02:30
κοιτα και εδω : http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=763, προς το τελος

ajax
16-02-07, 11:01
προσωπικα τα παιρνω τις μερες προπονησης πριν και μετα.ιδως μετα την προπονηση θα σε βοιθησουν στην αποτασταση

billys15
16-02-07, 15:18
Και κανα 20λεπτο πριν την αεροβικη σου για να προστατεψεις τον μυικο ιστο

sakisboy
17-02-07, 02:18
προσωπικα τα παιρνω τις μερες προπονησης πριν και μετα.ιδως μετα την προπονηση θα σε βοιθησουν στην αποτασταση

και εγω ετσι τα περνω :army2:

muaythaispirit
17-02-07, 02:33
Και κανα 20λεπτο πριν την αεροβικη σου για να προστατεψεις τον μυικο ιστο

τα bcca η τα υγρα αμινοξεα το κανουν καλυτερα αυτο????

gpol
17-02-07, 03:10
περισσοτερο τα bcaa

billys15
17-02-07, 15:07
Νομιζω τα bcaa ειναι καλυτερα να τα παιρνεις μονο πριν πας για βαρη,γιατι ειναι τα πρωτα που θυσιαζονται για ενεργεια,ενω για πριν την αεροβικη βολευεσαι και με τα απλα αμινοξεα