PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS προτεταμενος θωρακας!



van daam
25-09-09, 03:15
γεια σας!τι κανετε παιδες?
λοιπον γρηγορα στο θεμα...το οποιο ειναι pectus carinatum...αλλιως προτεταμενος θωρακας?
ειμαι 22 ετων και μπορω να πω οχι και τοσο φιλικος και περηφανος για το σωμα μου κι αυτο κυριως μετα τα 18 μου.εχω προτεταμενο θωρακα και ειδικα το καλοκαιρι φαινεται κυριως το προβλημα μου... τον χειμωνα πολυ δυσκολα θα μπορουσα να πω.
το θεμα ομως ειναι εμφανισιακο και κυριως ψυχολογικο.
υπαρχει κι αλλος ενας χρηστης που εχει το ιδιο προβλημα ο steve king style .
σας παρακαλω ξερει κανεις αν υπαρχει καποια λυση ωστε να εξαφανιστει η εστω να μειωθει?ευχαριστω πολυ!!!

NASSER
25-09-09, 08:38
Οτι εχει καποιο μελος με το ιδιο προβλημα ναι. Αλλα οχι αυτος που ανεφερες. Η λυση ηταν χειρουργικη επεμβαση και με τη βοηθεια της γυμναστικης με βαρυ, εγινε σχεδον ανυπαρτο το προβλημα.
ΘΑ προσπαθησω τοσο εγω οσο και τα μελη να βρουν το σχετικο τοπικ. Αν το εχεις βρει και εσυ δωσε εδω το λινκ.

Καλωσορισες στο φορουμ. Αν θες πες μας λιγα πραγματα για σενα :welcome:

KATERINI 144
25-09-09, 12:01
welcome,

παρομοιο θεμα ειναι αυτο Pectus Excavatum (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3475&highlight=%CE%B8%CF%89%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%82)

αυτο λες νασσερ?!

Exci
25-09-09, 13:15
Ειναι το αντιστροφο απο το δικο μου ^^
ο στιβ ειχε αναφερει κατι αντιστοιχο αλλα μαλλον δεν ηταν και τοσο σοβαρη η δικη του περιπτωση

van daam
26-09-09, 01:03
αυτο που εχω εγω ειναι που προεξεχει ο θωρακας το λεγομενο pectus carinatum.
ομως δεν ειναι τοσο σοβαρο αλλα ειναι εμφανες ειδικα τις εποχες που φοραω μπλουζακια και οχι αρκετα ρουχα απο πανω.
ειμαι 22 ετων και δουλευω σε καβε-μπαρ και ευτυχως δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα ομως....στα παιδικα μου χρονια περασα πολλα εξ αιτιας αυτου αν και δεν εδινα ποτε σημασια στα αισχρα σχολια των αλλων.τεσπα θα ηθελα να ξερω ποσο κοστιζει αυτη η εγχειρηση που εκανε το αλλο παιδι κι αν θα μπορουσα να βαλω και κατι ειδικα ορθοπεδικα.ευχαρτιστω και παλι...

The Rock
26-09-09, 03:57
Μήπως θα έπρεπε να απευθυνθείς σε γιατρό καλύτερα ?

Exci
26-09-09, 11:46
http://www.pectusinfo.com/board/forumdisplay.php?fid=6