PDA

Επιστροφή στο Forum : Eξετασεις αιματος SOS



TEFAAtzis
26-09-09, 14:33
Αυτες ειναι οι εξετασεις αιματος μου
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ
ΣΑΚΧΑΡΟ = 86 70-115

ΟΥΡΙΑ = 49 10-50

ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ = 1,26 0,80-1,30

SGOT/AST = 12 10-37

SGPT/ALT = 32 10-37

G-GT= 20 10-49

ΑΛΚ.ΦΩΣΦΑΤ= 278 64-300

ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ= 140 125-220

ΟΥΡΙΚΟ ΟΞΥ= 5,2 2,5-7

ΣΙΔΗΡΟΣ= 60 45-160

Αυτο που με προβληματιζει ειναι το αποτελεσμα του αριθμου των αιμοπεταλιων τα οποια ειναι 165 και ο φυσιολογικος ορος ειναι 300-400.Μολις ακουσε μια διατροφολογος πρωην αθλητιατρος απο την μανα μου αυτες τις τιμες της ειπε πως κατι πηρα για αυξηση της μυικης μαζας,ενω εγω το μονο που εχω χρησημοποιησει ως τωρα ειναι μια φορα κρεατινη πριν κανα μηνα και παραπανω και πρωτεινη.Για πειτε ρε παιδια παιζει κανα ρολο η κρεατινη στα χαμηλα αιμοπεταλια?Τι γινεται?

thegravijia
26-09-09, 14:47
Αυτες ειναι οι εξετασεις αιματος μου
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ
ΣΑΚΧΑΡΟ = 86 70-115

ΟΥΡΙΑ = 49 10-50

ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ = 1,26 0,80-1,30

SGOT/AST = 12 10-37

SGPT/ALT = 32 10-37

G-GT= 20 10-49

ΑΛΚ.ΦΩΣΦΑΤ= 278 64-300

ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ= 140 125-220

ΟΥΡΙΚΟ ΟΞΥ= 5,2 2,5-7

ΣΙΔΗΡΟΣ= 60 45-160

Αυτο που με προβληματιζει ειναι το αποτελεσμα του αριθμου των αιμοπεταλιων τα οποια ειναι 165 και ο φυσιολογικος ορος ειναι 300-400.Μολις ακουσε μια διατροφολογος πρωην αθλητιατρος απο την μανα μου αυτες τις τιμες της ειπε πως κατι πηρα για αυξηση της μυικης μαζας,ενω εγω το μονο που εχω χρησημοποιησει ως τωρα ειναι μια φορα κρεατινη πριν κανα μηνα και παραπανω και πρωτεινη.Για πειτε ρε παιδια παιζει κανα ρολο η κρεατινη στα χαμηλα αιμοπεταλια?Τι γινεται?

ελα τωρα παραδεξου το οτι πηρες αναβολικα ...!!!!
αφου το καταλαβε και η γκουρου - σαινη - δεν ξερω που μου παν τα τεσσερα - για ολα φταινε τα συμληρωματα - κρεατινη = θανατος -γιατρος (λεμε τωρα)

να σε ρωτησω κατι μαν ..της ειπες εσυ ομως οτι γυμναζεσαι και οτι περνεις συμπληρωματα η το βρηκε μονη της τι φταει για τα αυξημενα αιμοπεταλια?????
εγω ειμαι σιγουρος οτι εσυ της ειπες

the_big_litho
26-09-09, 15:20
Για ακομη μια φορα κλασσικο παραδεριγμα ημιμαθη ανθρωπου με πτυχιο...

(off topic, γυμναζω ενα νεαρο μπασκετμπολιστα που εχει διαλεξει να εχει δικο του διατροφολογο, μεταξυ πολλων λαθων στη διατροφη, του εχει βαλει απογευματινο γευμα 2 σοκολατες(lacta) και 2 χυμους:shock::shock:)

anjelica
26-09-09, 15:46
Για ακομη μια φορα κλασσικο παραδεριγμα ημιμαθη ανθρωπου με πτυχιο...

(off topic, γυμναζω ενα νεαρο μπασκετμπολιστα που εχει διαλεξει να εχει δικο του διατροφολογο, μεταξυ πολλων λαθων στη διατροφη, του εχει βαλει απογευματινο γευμα 2 σοκολατες(lacta) και 2 χυμους:shock::shock:)

μαλον για να παρει ενεργεια:rolf:

oxide
26-09-09, 17:09
lacta ή κατι αλλο? παιζει μεγαλο ρολο:green:

thegravijia
26-09-09, 17:13
Για ακομη μια φορα κλασσικο παραδεριγμα ημιμαθη ανθρωπου με πτυχιο...

(off topic, γυμναζω ενα νεαρο μπασκετμπολιστα που εχει διαλεξει να εχει δικο του διατροφολογο, μεταξυ πολλων λαθων στη διατροφη, του εχει βαλει απογευματινο γευμα 2 σοκολατες(lacta) και 2 χυμους:shock::shock:)

η βλακεια ειναι οτι μολις ακουνε διατροφολογος τον εμπιστευοντε πιστα
**&^#$#$#$@#@ να τους πουνε να φανε θα τα φανε

sctp
26-09-09, 17:23
Και η κρεατινινη σου δεν ειναι τοσο καλη,φροντισε να πινεις αρκετο νερο και κοψε την κρεατινη(ελπιζω να μην κατεβαζεις πανω απο 5γρ. ημερισιως) ελλατωσε την πρωτεινη που καταναλωνεις.Τα αιμοπεταλια αν θυμαμαι καλα παιζουν απο 180-440~ ισως θελεις ξεκουραση κανα μηνα :P και επαναληψη εξετασεων και τρωγε σπανακι :P

TEFAAtzis
26-09-09, 19:03
κρεατινη για 3 βδομαδες ειχα παρει και επεινα εκεινο το διαστημα πολυ νερο.Τι να κανω για να αυξησω τα αιμοπεταλια?Απο τι λετε να ειναι χαμηλα απο την πρωτεινη και κρεατινη?

TEFAAtzis
26-09-09, 19:06
ελα τωρα παραδεξου το οτι πηρες αναβολικα ...!!!!
αφου το καταλαβε και η γκουρου - σαινη - δεν ξερω που μου παν τα τεσσερα - για ολα φταινε τα συμληρωματα - κρεατινη = θανατος -γιατρος (λεμε τωρα)

να σε ρωτησω κατι μαν ..της ειπες εσυ ομως οτι γυμναζεσαι και οτι περνεις συμπληρωματα η το βρηκε μονη της τι φταει για τα αυξημενα αιμοπεταλια?????
εγω ειμαι σιγουρος οτι εσυ της ειπες

εγω δεν μιλησα ακομα μαζι της Τεραβιγια και μονη της ειπε στην μανα μου οτι κατι πηρα χωρις να της πει και αυτη κατι και τα εχω παρει και με τους δικους μου γιατι νομιζουν οτι χαπακονομαι και δεν ξερω και γω τι να τους πω για να τους πεισω οτι η πρωτεινη και η κρεατινη που χρησημοποιησα ειναι ασφαλη συμπληρωματα :unsure:

thegravijia
26-09-09, 20:10
εγω δεν μιλησα ακομα μαζι της Τεραβιγια και μονη της ειπε στην μανα μου οτι κατι πηρα χωρις να της πει και αυτη κατι και τα εχω παρει και με τους δικους μου γιατι νομιζουν οτι χαπακονομαι και δεν ξερω και γω τι να τους πω για να τους πεισω οτι η πρωτεινη και η κρεατινη που χρησημοποιησα ειναι ασφαλη συμπληρωματα :unsure:
κρατα και μια πισινη


και τι θα παθεις αμα μεινουν τα αιμοπεταλια εκει που ειναι????
σου πε??

Levrone
26-09-09, 21:23
εγω δεν μιλησα ακομα μαζι της Τεραβιγια και μονη της ειπε στην μανα μου οτι κατι πηρα χωρις να της πει και αυτη κατι και τα εχω παρει και με τους δικους μου γιατι νομιζουν οτι χαπακονομαι και δεν ξερω και γω τι να τους πω για να τους πεισω οτι η πρωτεινη και η κρεατινη που χρησημοποιησα ειναι ασφαλη συμπληρωματα :unsure:

φιλε η μαμα ηρ8ε να σε ψαρεψει και σε εριξε στη φακα.. σε βλεπει να μεγαλωνεις και λεει "η γιατρος μου πε οτι πηρες ουσιες" και εσυ αν ειπες εκεινη τη στιγμη "ε μια κρεατινη μονο" απλα επεσες στη φακα..

απο και κλειεται να ειπε κατι τετοιο η γιατρος..και χαζη να ναι και οτι να ναι..εκτος και αν υπεθεσε οντως και ρωτησε πανω στον προβληματισμο της τη μανα σου σε στιλ "εεε τι μπορει να ναι? χμ , λετε να πηρε τιποτα ουσιες?"

να ειπε ξερα στη μανα σου οτι κατι πηρες δεν υπαρχει μια στο 1.000.000.000...

thegravijia
26-09-09, 21:27
^^ακριβως αυτο ενοουσα πιο πανω που σου εγραψα οτι εσεις τις το ειπατε οτι γυμναζεσαι...
ρε σε λεω τον dr.house απο το σταρ να πηγαινες δεν προκειται να καταλαβαινε απο αυξημενα αιμοπεταλια οτι γυμναζεσαι και περνεις ουσια..
η μαμα τα ξερασε ουλα στην γκουρου γιατρο...

Levrone
26-09-09, 21:33
η μαμα τα ξερασε ουλα στην γκουρου γιατρο...

ή αυτο ^^^^ ή η μαμα θελει να σε ψαρεψει οπως σου ειπα..

παιζει και το αλλο.....
"κυρια μου , δεν ξερω που μπορει να οφειλεται η χαμηλη τιμη"
-"εγω του λεω να μην πινει αυτες τις βρωμοουσιες , αυτα τα "αναβολικα" που πινει"
-"πινει τετοια???"
-"αμεεε, πως δεν πινει, πινει ολα αυτα που προκαλουν θανατο σε νεους"
-"χμ, μπορει και να φταινε αυτα"

ε και να ειπε η μανα σου "ΤΕΦΑΑΤΖΗ γιαβρι μου φταινε τα συμπληρωματα το ειπε η γιατρος"..

anjelica
26-09-09, 21:57
εγω παντως απο κρεατινη δεν εχω δει να εχω κατι με το αιμα μου,δεν ξερω εαν παιζει ρολο που ειμαι γυναικα(ξανθια και ομορφη:green:)

Levrone
26-09-09, 22:01
εγω παντως απο κρεατινη δεν εχω δει να εχω κατι με το αιμα μου,δεν ξερω εαν παιζει ρολο που ειμαι γυναικα(ξανθια και ομορφη:green:)

αυτο αυτο το τελευταιο παιζει το ρολο!!!!! :turtle::turtle::turtle:

No Cash
26-09-09, 23:35
Να γιατι δεν πρεπει να κανουμε εξετασεις.. γιατι ολο και κατι θα βρουμε και θα μας κοψουν τη φορα!!


ΠΟΤΕ ξανα γιατρο! :bbbiceps: :thumbup: :weights: :rolf:

Levrone
26-09-09, 23:37
ΠΟΤΕ ξανα γιατρο! :bbbiceps: :thumbup: :weights: :rolf:

και εγω μαζι σου!:rolf:

ralph
27-09-09, 01:27
Τελικα που οφειλεται η χαμηλη τιμη?

TEFAAtzis
27-09-09, 01:37
^^ακριβως αυτο ενοουσα πιο πανω που σου εγραψα οτι εσεις τις το ειπατε οτι γυμναζεσαι...
ρε σε λεω τον dr.house απο το σταρ να πηγαινες δεν προκειται να καταλαβαινε απο αυξημενα αιμοπεταλια οτι γυμναζεσαι και περνεις ουσια..
η μαμα τα ξερασε ουλα στην γκουρου γιατρο...

Το οτι γυμναζομαι το ξερει και το ηξερε γιατι αυτη μου ειχε πει και πριν μερικα χρονια που αρχησα να κανω εξετασεις τι εξετασεις να εκανα οπως και ξερει οτι πριν κανα χρονο αρχησα τα βαρη.Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω και που ανησυχησε την μανα μου ειναι αυτο που της ειπε κατευθειαν απο μονη της χωρις να την ψαρωσει οτι κατι πηρα για αυξηση μυικης μαζας.Βεβαια την συγκεκριμενη δεν την πολυεμπιστευομαι πλεον γιατι πριν εναν χρονο που ξεκινησα τα βαρη και της ειχα πει για συμπληρωματα αν θα μπορουσα να παρω κατι με ειχε τρομοκρατησει λεγοντας μου οτι ολα αυτα προκαλουν προβληματα του στυλ καρκινων μακροπροθεσμα μεχρι και για στηρωση στους ορχεις μου ειχε πει και ειχα τρομοκρατηθει

TEFAAtzis
27-09-09, 01:39
Τελικα που οφειλεται η χαμηλη τιμη?

Μακαρι να ξερα ρε Πανο,αυτο προσπαθω να μαθω.Δεν ξερω αν φταιει κατι στην διατροφη μου ή ισως και απο τα συμπληρωματα στην τελικη.Δεν ξερω τι να πιστεψω

TEFAAtzis
27-09-09, 01:42
φιλε η μαμα ηρ8ε να σε ψαρεψει και σε εριξε στη φακα.. σε βλεπει να μεγαλωνεις και λεει "η γιατρος μου πε οτι πηρες ουσιες" και εσυ αν ειπες εκεινη τη στιγμη "ε μια κρεατινη μονο" απλα επεσες στη φακα..

απο και κλειεται να ειπε κατι τετοιο η γιατρος..και χαζη να ναι και οτι να ναι..εκτος και αν υπεθεσε οντως και ρωτησε πανω στον προβληματισμο της τη μανα σου σε στιλ "εεε τι μπορει να ναι? χμ , λετε να πηρε τιποτα ουσιες?"

να ειπε ξερα στη μανα σου οτι κατι πηρες δεν υπαρχει μια στο 1.000.000.000...

η μανα μου ηξερε οτι ειχα παρει κρεατινη και οτι παιρνω πρωτεινη

ralph
27-09-09, 01:47
Κανενας απο τους γιατρους του forum ισως γνωριζει????

TEFAAtzis
27-09-09, 01:51
πολυ θα ηθελα να δω και μια απαντηση απο αυτους.Εσυ Λεβρονι σαν μελλοντικος γιατρος τι λες?

isis
27-09-09, 17:25
Καταρχήν δώσε μας και τις υπόλοιπες , αιματοκρίτη (ht) , αιμοσφαιρίνη (hb) , ερυθρά αιμοσφαίρια και ερυθροκυτταρικούς δείκτες (rbc) , λευκά αιμοσφαίρια wbc) και λευκοκυτταρικούς τύπους , ταχύτητα καθίζησης ερυθρών (ΤΚΕ) , μέτρηση των δικτυοερυθροκυττάρων (ΔΕΚ) και ό,τι άλλο έχεις. Αυτό που πρόσεξα με μία ματιά είναι ότι δε πίνεις αρκετό νερό και δεύτερο , έχεις χαμηλό σίδηρο για άνθρωπο που γυμνάζεται. Περιμένεις να έχεις ανάπτυξη με τέτοιο σίδηρο? Προς το παρόν δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς , αλλά αν συνεχίσουν να πέφτουν τότε θα ανησυχήσεις.
Γενικά τα αιμοπετάλια , μειώνονται σε περιπτώσεις λευχαιμίας , αυτοάνοσων νοσημάτων , μυελοδυσπλαστικά σύνδρομα , τα οποία δεν ισχύουν σε εσένα , αλλά και σε περιπτώσεις ιογενών λοιμώξεων , από λήψη μερικών φαρμάκων ή αν το έτσουξες πολύ κάποιο βράδι και πήγες και έκανες εξετάσεις.

Exci
27-09-09, 18:50
Θυμαμαι και γω ειχα σχετικα χαμηλο σιδηρο, αλλα ανεβασμενη φεριτινη, και μου ειχαν πει οτι ειμαι οκ..Τωρα κατα ποσο ισχυει..

kyriakos23
27-09-09, 19:24
εχω πολλες αποριες για τον σιδηρο.
λοιπιον οταν εκανα εξετασεις μου βρηκε χαμηλο σιδερο αν κ ετρωγα φαγητα που εχουν μεσα.
η θεια μου ολη μερα τρωει φαγητα που εχουν σιδηρο,πινει και χαπια κ ειναι παλι χαμηλος.
τι κανουμε σε ετσι περιπτωση?

Bane
27-09-09, 19:44
Εγώ πάλι πάντα βγαίνω με scyrocket ερυθρά σίδηρο αιμοπετάλια και αιματοκρίτη.

Bane
27-09-09, 19:48
εχω πολλες αποριες για τον σιδηρο.
λοιπιον οταν εκανα εξετασεις μου βρηκε χαμηλο σιδερο αν κ ετρωγα φαγητα που εχουν μεσα.
η θεια μου ολη μερα τρωει φαγητα που εχουν σιδηρο,πινει και χαπια κ ειναι παλι χαμηλος.
τι κανουμε σε ετσι περιπτωση?

Τρώμε συκωτάκι, η πλέον αφομιώσιμη πηγή σιδήρου.
Άμα αποτύχει και αυτό δοκιμάζουμε εκδυστερόνη.

TEFAAtzis
27-09-09, 20:48
Καταρχήν δώσε μας και τις υπόλοιπες , αιματοκρίτη (ht) , αιμοσφαιρίνη (hb) , ερυθρά αιμοσφαίρια και ερυθροκυτταρικούς δείκτες (rbc) , λευκά αιμοσφαίρια wbc) και λευκοκυτταρικούς τύπους , ταχύτητα καθίζησης ερυθρών (ΤΚΕ) , μέτρηση των δικτυοερυθροκυττάρων (ΔΕΚ) και ό,τι άλλο έχεις. Αυτό που πρόσεξα με μία ματιά είναι ότι δε πίνεις αρκετό νερό και δεύτερο , έχεις χαμηλό σίδηρο για άνθρωπο που γυμνάζεται. Περιμένεις να έχεις ανάπτυξη με τέτοιο σίδηρο? Προς το παρόν δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς , αλλά αν συνεχίσουν να πέφτουν τότε θα ανησυχήσεις.
Γενικά τα αιμοπετάλια , μειώνονται σε περιπτώσεις λευχαιμίας , αυτοάνοσων νοσημάτων , μυελοδυσπλαστικά σύνδρομα , τα οποία δεν ισχύουν σε εσένα , αλλά και σε περιπτώσεις ιογενών λοιμώξεων , από λήψη μερικών φαρμάκων ή αν το έτσουξες πολύ κάποιο βράδι και πήγες και έκανες εξετάσεις.

ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ = 47.0
ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΝΗ= 15.9
ΕΡΥΘΡΑ ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΑ= 5.93
ΛΕΥΚΑ ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΑ= 6.93
a-Tg= 5,00
a-TPO=1,15
T3= 1,33
T4= 11,78
TSH= 3,25

Για τον σιδηρο τι να κανω?Και νερο οντως δεν πινω πολυ και πρεπει να πινω παραπανω

Levrone
27-09-09, 20:50
κοιταξε φιλε ΤΕFAATZI , μη με ρωτησεις αν η κρεατινη , η πρωτεινη ή οτιδηποτε μπορουν να σου προκαλεσουν μια τετοια τιμη. αυτο προφανως δεν το γνωριζω, και σχεδον δεν το νομιζω.

να σου αναλυσω ολα τα πιθανα που συνδεονται με πτωση αιμοπεταλιων δεν ειναι δυσκολο, αλλα 1) θα σε ανησυχησω ισως τσαμπα (φαντασου να σου "πεταξω" οτι εχεις το ταδε συνδρομο χωρις να ξερω τιποτα για σενα) και 2) και αν στα αναλυσω σε τι συμπερασμα θα καταληξεις? οτι ισως εχεις καποιο απ ολα?

θα σου πω μονο ενα πραγμα..μην το αφησεις. ψαξε το

θα μου πεις σε φωτησα, ε ναι αλλα και τι αλλο να σου πω? να σου πω εχεις το ταδε? ισως εχεις ενα απο αυτα? ε θα μαι γκιοζης μετα..

αν θες να στα αναλυσω οκ, να στα αναλυσω, αλλα νομιζω μονο κακο θα σου κανει.

TEFAAtzis
27-09-09, 20:56
Καταρχήν δώσε μας και τις υπόλοιπες , αιματοκρίτη (ht) , αιμοσφαιρίνη (hb) , ερυθρά αιμοσφαίρια και ερυθροκυτταρικούς δείκτες (rbc) , λευκά αιμοσφαίρια wbc) και λευκοκυτταρικούς τύπους , ταχύτητα καθίζησης ερυθρών (ΤΚΕ) , μέτρηση των δικτυοερυθροκυττάρων (ΔΕΚ) και ό,τι άλλο έχεις. Αυτό που πρόσεξα με μία ματιά είναι ότι δε πίνεις αρκετό νερό και δεύτερο , έχεις χαμηλό σίδηρο για άνθρωπο που γυμνάζεται. Περιμένεις να έχεις ανάπτυξη με τέτοιο σίδηρο? Προς το παρόν δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς , αλλά αν συνεχίσουν να πέφτουν τότε θα ανησυχήσεις.
Γενικά τα αιμοπετάλια , μειώνονται σε περιπτώσεις λευχαιμίας , αυτοάνοσων νοσημάτων , μυελοδυσπλαστικά σύνδρομα , τα οποία δεν ισχύουν σε εσένα , αλλά και σε περιπτώσεις ιογενών λοιμώξεων , από λήψη μερικών φαρμάκων ή αν το έτσουξες πολύ κάποιο βράδι και πήγες και έκανες εξετάσεις.

Για το τσουξιμο που λες το προηγουμενο βραδυ ειχα πιει δυο ποτηρακια κρασι γιατι ειμασταν σε γλεντι απο γαμο αλλα μεχρι τις εξετασεις περασαν 11 ωρες.Λες να παιζει ρολο?

Levrone
27-09-09, 21:13
Για το τσουξιμο που λες το προηγουμενο βραδυ ειχα πιει δυο ποτηρακια κρασι γιατι ειμασταν σε γλεντι απο γαμο αλλα μεχρι τις εξετασεις περασαν 11 ωρες.Λες να παιζει ρολο?

δε σου ριχνει το κρασι τα αιμοπεταλια. υπαρχουν συγκεκριμενα φαρμακα τα οποια προκαλουν καταστροφη των αιμοπεταλιων.

και ουτε και η κρεατινη προκαλει αυτη την πτωση, ουτε η πρωτεινη..γιατι αμα παει ετσι καθενας που παιρνει συμπληρωματα οποτε τραυματιζοταν δε θα σταματουσε να αιμορραγει..

ralph
27-09-09, 21:57
Μητσο εγω προτεινω(απο οτι συμπαιρανα απο τις γνωμες των παιδιων)....2 φορες την εβδομαδα μοσχαρισια συκωταρια,φακες και με καθε γευμα 1/2 λιτρο νερο.Δοκιμασε αυτο, ξανακανε εξετασεις και δες τι παιζει.Εκτος απο την διατροφολογο ...στο αιματολογικο δεν σου ειπαν κατι,δεν υποπτευτηκαν για συμπληρωματα...???

Πλακα πλακα να κανω και εγω καμια εξεταση..

TEFAAtzis
27-09-09, 22:18
Δεν εβγαλαν γνωματευση στο αιματολογικο.Μονο τα αποτελεσματα οπως μου τα δωσανε.Θα ξανακανω την επομενη βδομαδα εξετασεις και θα δω τι παιζει

ralph
27-09-09, 22:23
H μοσχαρισια παντως ειναι φοβερη.....ειμαι fan:turtle:

sctp
28-09-09, 12:02
ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ = 47.0
ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΝΗ= 15.9
ΕΡΥΘΡΑ ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΑ= 5.93
ΛΕΥΚΑ ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΑ= 6.93
a-Tg= 5,00
a-TPO=1,15
T3= 1,33
T4= 11,78
TSH= 3,25

Για τον σιδηρο τι να κανω?Και νερο οντως δεν πινω πολυ και πρεπει να πινω παραπανω

Αναιμικος παντως δεν εισαι με τπτ :P ,τα αιμοπεταλια γιατι ειναι χαμηλα δυσκολα να σου πει κανεις,εκτος αν ειχες καμια αιμοραγια προσφατα και μαλλον δεν ειναι και κατι παθολογικο(χωρις να εχω καποιες ιδιαιτερες γνωσεις θα σου προτεινα να ελαττωσεις τις ωμεγα3 καψουλες).Ο σιδηρος σου ειναι προς τα χαμηλα πρεπει να αρχισεις να τρως τροφες με περισσοτερο σιδηρο(η φεριτινη ισως ειναι πιο αντιπροσωπευτικη εξεταση) και να μαθεις να πινεις περισσοτερο νερο ΣΙΓΟΥΡΑ γιατι τα νεφρα σου δε βρισκονται στην καλυτερη κατασταση.:unsure:

Exci
28-09-09, 12:16
Θυμαμαι και γω ειχα σχετικα χαμηλο σιδηρο, αλλα ανεβασμενη φεριτινη, και μου ειχαν πει οτι ειμαι οκ..Τωρα κατα ποσο ισχυει..
Bump. Ισχυει? :P

isis
28-09-09, 13:22
Θυμαμαι και γω ειχα σχετικα χαμηλο σιδηρο, αλλα ανεβασμενη φεριτινη, και μου ειχαν πει οτι ειμαι οκ..Τωρα κατα ποσο ισχυει..


Τι σχέση εχει το ένα με το άλλο? Είναι δύο διαφορετικές πρωτεΐνες με διαφορετικό σκοπό και λειτουργία , η μία είναι η πρωτεΐνη μεταφοράς και η άλλη η πρωτεΐνη αποθήκευσης.



....χωρις να εχω καποιες ιδιαιτερες γνωσεις θα σου προτεινα να ελαττωσεις τις ωμεγα3 καψουλες.....

Δε λειτουργούν έτσι τα ω3 , δε μειώνουν τον αριθμό των αιμοπεταλίων. Μειώνουν τη συνάθροιση των αιμοπεταλίων σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Σε πειράματα που είχαν γίνει σε λαούς που η δίαιτά τους βασίζονταν σχεδόν εξ ολοκλήρου σε ψάρι και ιχθυέλαια , είχαν παρατηρήσει αύξηση της διάρκειας της αιμορραγίας , διότι το ιχθυέλαιο ανεστειλε τη συνάθροιση των αιμοπεταλίων που προκαλείται από το κολλαγόνο. Στις δικές μας περιπτώσεις , αντιθέτως η επάρκεια ω3 κάνει πιο εύκαμπτες τις μεμβράνες των κυττάρων , με αποτέλεσμα να γίνεται καλύτερα η κυκλοφορία στα τριχοειδή αγγεία και να οξυγονώνονται αποτελεσματικότερα οι ιστοί.


Μία αιτία για τη πτώση του αριθμού των αιμοπεταλιών είναι το νιτρικό οξείδιο και μερικά νιτρικά. Ας μας πει ο άνθρωπος αν κατανάλωνε νιτρικά που έχω την εντύπωση ότι κατανάλωνε.

Bane
28-09-09, 14:34
Μία αιτία για τη πτώση του αριθμού των αιμοπεταλιών είναι το νιτρικό οξείδιο και μερικά νιτρικά. Ας μας πει ο άνθρωπος αν κατανάλωνε νιτρικά που έχω την εντύπωση ότι κατανάλωνε.

Κατά πρώτον τα βασισμένα στην Αργινίνη υποτιθέμενα "νιτρικα" δεν ανεβάζουν το επίπεδο του ΝΟ. Κατα δεύτερον δεν έχω δει ποτέ στην να αναφέρεται η θρομβοκιτοπενία ως πιθανή παρενέργεια των νιτρικών

isis
28-09-09, 19:19
Κατά πρώτον τα βασισμένα στην Αργινίνη υποτιθέμενα "νιτρικα" δεν ανεβάζουν το επίπεδο του ΝΟ. Κατα δεύτερον δεν έχω δει ποτέ στην να αναφέρεται η θρομβοκιτοπενία ως πιθανή παρενέργεια των νιτρικών

Aς μας πει πρώτα αν κατανάλωνε κάτι από αυτά και επανερχόμαστε. Υπ' όψιν το νιτρικό οξείδιο και μερικά άλλα , ακόμα και το οξυγόνο δεσμεύουν. Είναι πολύ καλά βέβαια για λίπασμα για τα φύτα , οπότε όποιος έχει και θέλει να τα ξεφορτωθεί , ας τα χρησιμοποιήσει για λίπασμα.

thegravijia
28-09-09, 19:28
Aς μας πει πρώτα αν κατανάλωνε κάτι από αυτά και επανερχόμαστε. Υπ' όψιν το νιτρικό οξείδιο και μερικά άλλα , ακόμα και το οξυγόνο δεσμεύουν. Είναι πολύ καλά βέβαια για λίπασμα για τα φύτα , οπότε όποιος έχει και θέλει να τα ξεφορτωθεί , ας τα χρησιμοποιήσει για λίπασμα.

και για κρεατινες ισχυει το ιδιο?
την κρεατινα της reflex την θεωρεις σωστη??
δεν λεω καλη ,,με πιανεις;)?

isis
28-09-09, 19:33
και για κρεατινες ισχυει το ιδιο?
την κρεατινα της reflex την θεωρεις σωστη??
δεν λεω καλη ,,με πιανεις;)?

Πάρε της thermolife που είναι μακράν καλύτερη , c-bol.

Levrone
28-09-09, 20:10
αυτα τα τοπικ δεν πρεπει να ανοιγονται.

Exci
28-09-09, 20:11
Να πω και γω τον πονο μου:

Χοληστερολη ολικη: 109 (130-200)
ΗDL: 38 (>40)
LDL: 55

Πως μεταφραζεται αυτο?

Levrone
28-09-09, 20:12
Να πω και γω τον πονο μου:

Χοληστερολη ολικη: 109 (130-200)
ΗDL: 38 (>40)
LDL: 55

Πως μεταφραζεται αυτο?

ολα καλα ολα ωραια..

δεν τρεχει τιποτα..

TEFAAtzis
28-09-09, 20:50
Aς μας πει πρώτα αν κατανάλωνε κάτι από αυτά και επανερχόμαστε. Υπ' όψιν το νιτρικό οξείδιο και μερικά άλλα , ακόμα και το οξυγόνο δεσμεύουν. Είναι πολύ καλά βέβαια για λίπασμα για τα φύτα , οπότε όποιος έχει και θέλει να τα ξεφορτωθεί , ας τα χρησιμοποιήσει για λίπασμα.

οχι δεν χρησημοποιησα καθολου νιτρικο οξυ.Ειχα σκοπο να αρχισω γ'αυτο και ειχα ανοιξει και προσφατα ενα τοπικ για κρεατινη και νιτρικο.Κατι αλλο που να παιζει?

sctp
28-09-09, 20:51
Να πω και γω τον πονο μου:

Χοληστερολη ολικη: 109 (130-200)
ΗDL: 38 (>40)
LDL: 55

Πως μεταφραζεται αυτο?

Ελαττωσε τα omega3 να ανεβει λιγο η χοληστερινη imo :P καλα ειναι να εισαι μεσα στα νορμαλ σε ολα και η χοληστερινη εχει τη λειτουργια της

Bane
28-09-09, 21:03
οχι δεν χρησημοποιησα καθολου νιτρικο οξυ.Ειχα σκοπο να αρχισω

ΜΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Exci
28-09-09, 21:04
Ελαττωσε τα omega3 να ανεβει λιγο η χοληστερινη imo :P
Λολ η λυση σε ολα ε? :green:
Anyway, δεν βλεπω να ειμαι στο φυσιολογικο, αλλα κατω απο αυτο. Οποτε ψαχνω καποιον τροπο να το ανεβασω. Τουλαχιστον μπορω να επιβεβαιωσω και εμπειρικα οτι οι κροκοι δεν την ανεβαζουν >.>

sctp
28-09-09, 21:08
Λολ η λυση σε ολα ε? :green:
Anyway, δεν βλεπω να ειμαι στο φυσιολογικο, αλλα κατω απο αυτο. Οποτε ψαχνω καποιον τροπο να το ανεβασω. Τουλαχιστον μπορω να επιβεβαιωσω και εμπειρικα οτι οι κροκοι δεν την ανεβαζουν >.>

Κοιτα οταν επαιρνα 2γρ ωμεγα3 ημερισιως τα τριγλυκεριδια+χοληστερινη ειχαν πεσει οριακα χαμηλα,τα ελαττωσα και καπως ανεβηκαν και ναι οι κροκοι τουλαχιστον σε μενα την ανεβασαν την χοληστερινη(σε βαθος χρονου 3-4κροκοι τη μερα)

Levrone
28-09-09, 21:09
Λολ η λυση σε ολα ε? :green:
Anyway, δεν βλεπω να ειμαι στο φυσιολογικο, αλλα κατω απο αυτο. Οποτε ψαχνω καποιον τροπο να το ανεβασω. Τουλαχιστον μπορω να επιβεβαιωσω και εμπειρικα οτι οι κροκοι δεν την ανεβαζουν >.>

εχεις HDL χαμηλη, αυτη δυσκολα ανεβαινει, αλλα εχεις και LDL χαμηλη , οποτε γι αυτο σου πα μη σε φοβιζει κατι.

Exci
28-09-09, 21:09
Κοιτα οταν επαιρνα 2γρ ωμεγα3 ημερισιως τα τριγλυκεριδια+χοληστερινη ειχαν πεσει οριακα χαμηλα,τα ελαττωσα και καπως ανεβηκαν και ναι οι κροκοι τουλαχιστον σε μενα την ανεβασαν την χοληστερινη(σε βαθος χρονου 3-4κροκοι τη μερα)
Ισως ενα overkill στους κροκους να ανεβαζει..
Ω3 δεν παιρνω ακομα, τωρα θα τα ξεκινησω.

ralph
28-09-09, 21:38
Εγω παιρνω ω3-ω6-ω9........λετε να ειναι και τα δικα μου πεσμενα.Και κατι ακομα παιδια...........Τα ω3 εχουν καμια σχεση με τον μεταβολισμο???γιατι απο τοτε που παιρνω εχω παρατηρησει διαφορα(3-2 φορες την ημερα:turtle:) και μειωση του λιπους...

isis
28-09-09, 21:45
Ισως ενα overkill στους κροκους να ανεβαζει..
Ω3 δεν παιρνω ακομα, τωρα θα τα ξεκινησω.

αν θέλεις να ανεβάσεις την hdl , λάδι , λάδι , λάδι , η ολική σου χοληστερόλη στο τέλος θα είναι πάνω από τα όρια , με τη διαφορά ότι η hdl θα είναι πιο πάνω από το φυσιολογικό και η ldl πεσμένη. To δοκίμασα στα ύψη η hdl.

Exci
28-09-09, 21:48
αν θέλεις να ανεβάσεις την hdl , λάδι , λάδι , λάδι , η ολική σου χοληστερόλη στο τέλος θα είναι πάνω από τα όρια , με τη διαφορά ότι η hdl θα είναι πιο πάνω από το φυσιολογικό και η ldl πεσμένη. To δοκίμασα στα ύψη η hdl.
Sweet, αλλα ποια λαδια να προτιμησω και σε τι ποσοτητες? Kυριως για τις ποσοτητες δε γνωριζω.

isis
28-09-09, 21:53
Sweet, αλλα ποια λαδια να προτιμησω και σε τι ποσοτητες? Kυριως για τις ποσοτητες δε γνωριζω.

Τα πολλά λάδια συνεπάγονται και θερμίδες πολλές , ειδικά σε αυτές τις δοσολογίες.

Exci
28-09-09, 21:59
Τα πολλά λάδια συνεπάγονται και θερμίδες πολλές , ειδικά σε αυτές τις δοσολογίες.
Αχεμ, ποιες δοσολογιες τελικα? ^^
Χωρο για θερμιδες εχω παντως, ειναι και ενας λογος που ηθελα να αυξησω τα λιπαρα μου.

isis
28-09-09, 22:05
Αχεμ, ποιες δοσολογιες τελικα? ^^
Χωρο για θερμιδες εχω παντως, ειναι και ενας λογος που ηθελα να αυξησω τα λιπαρα μου.

τώρα ξεκινά το στάδιο των pm!

narta
28-09-09, 22:17
τώρα ξεκινά το στάδιο των pm!

δεν το λες ανοιχτα μπας και μορφοθουμε και μεις οι αμορφωτοι;

isis
28-09-09, 22:31
δεν το λες ανοιχτα μπας και μορφοθουμε και μεις οι αμορφωτοι;


εσύ δεν είσαι αμόρφωτος! Ας κάνουμε το πείραμα με τον exci και αφού κάνει εξετάσεις , θα σας πει αυτός. :welcome:

Levrone
28-09-09, 22:37
εσύ δεν είσαι αμόρφωτος! Ας κάνουμε το πείραμα με τον exci και αφού κάνει εξετάσεις , θα σας πει αυτός. :welcome:

ε στειλε και σε εμενα ενα pm να κανω και εγω εξετασεις! χαχα! :turtle:

TEFAAtzis
29-09-09, 00:01
τιποτα για μενα δεν εχει?

Exci
29-09-09, 00:02
Ο ορισμος του "Προλαβα!" :green:
Προλαβα λοιπον τη θεση πειραματοζωου του ισις. Τα αυτογραφα μετα τις εξετασεις. :welcome:

Levrone
29-09-09, 00:08
Προλαβα λοιπον τη θεση πειραματοζωου του ισις. Τα αυτογραφα μετα τις εξετασεις. :welcome:

το πειραμα 8ελει πολλα πειραματοζωα! ;)

TEFAAtzis
29-09-09, 00:14
και γω μεσα ειμαι.Isis αν μπορεις να μου πεις κανα 2 πραγματακια που θα μπορουσα να κανω για να προκαλεσω τυχον αυξηση των αιμοπεταλιων θα σου ημουν ευγνωμον

Bane
29-09-09, 01:49
και γω μεσα ειμαι.Isis αν μπορεις να μου πεις κανα 2 πραγματακια που θα μπορουσα να κανω για να προκαλεσω τυχον αυξηση των αιμοπεταλιων θα σου ημουν ευγνωμον

Συκώτι(λόγω του αραχιδονικού),βιταμίνες Β και Κ, ecdy

sctp
29-09-09, 09:57
Συκώτι(λόγω του αραχιδονικού),βιταμίνες Β και Κ, ecdy

Κριμα που η γευση του ειναι απαισια!οσο για το aftertaste...ακομη χειροτερα!

isis
29-09-09, 10:01
και γω μεσα ειμαι.Isis αν μπορεις να μου πεις κανα 2 πραγματακια που θα μπορουσα να κανω για να προκαλεσω τυχον αυξηση των αιμοπεταλιων θα σου ημουν ευγνωμον


Συκώτι(λόγω του αραχιδονικού),βιταμίνες Β και Κ, ecdy

Συμπλήρωσε σε αυτά που σου είπε ο bane , με αραχιδέλαιο (θα το βρεις , αν ψάξεις στο google arachis oil , peanut oil , groundnut oil) και με σησαμέλαιο. To αραχιδέλαιο ουσιαστικά αποτελεί πρόδρομο των προσταγλαδινών που βοηθούν στην αύξηση των αιμοπεταλίων. Και το σησαμέλαιο και το αραχιδέλαιο είναι πλούσια σε ω6 λιπαρά και κυρίως το σησαμέλαιο , που βοηθούν στην αύξηση των προσταγλαδινών. Επίσης το τελευταίο έχει και κάποια ω3 και καλό θα ήταν να μη χρησιμοποιήσεις extra , διότι θα λειτουργήσει αντίθετα με τα παραπάνω. Τώρα τη βιταμίνη Κ θα τη πάρεις από τα λάδια. Και τα δύο τα λάδια , αλλά ειδικά το σησαμέλαιο έχει αρκετή βιταμίνη Κ. Απλώς φρόντισε να συμπληρώσεις το σύμπλεγμα Β όσο το δυνατό περισσότερο. Έχουν μέσα και χολίνη αυτά , αλλά χρειάζεται να συμπληρώσεις.
Υπ' όψιν , οι δοσολογίες των δύο λαδιών είναι μεγάλες και οι θερμίδες πάρα πολλές.

SOLID
29-09-09, 17:39
Α ρε Ισις δωσε τις πληροφοριες στο λαο :clap:
Θα κανω προς το τελος του χρονου και'γω εξετασεις και θα τις ποσταρω να κανουμε ενα ρεβιου να δουμε τι παιζει!!!!!

Exci
29-09-09, 18:09
Εγω παντως ειμαι ετοιμος ισις :P

Niiick
29-09-09, 18:52
ελα να βλεπω πειραματα!!!! με εμενα θα γινει το πειραμα με αναστολεα μυοστατινης θα μας βαλει σε κλουβι ο ισις και θα μας τεσταρει χαχαχα:green:

sctp
29-09-09, 19:55
ελα να βλεπω πειραματα!!!! με εμενα θα γινει το πειραμα με αναστολεα μυοστατινης θα μας βαλει σε κλουβι ο ισις και θα μας τεσταρει χαχαχα:green:

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

Levrone
02-10-09, 14:33
Αυτο που με προβληματιζει ειναι το αποτελεσμα του αριθμου των αιμοπεταλιων τα οποια ειναι 165 και ο φυσιολογικος ορος ειναι 300-400.Μολις ακουσε μια διατροφολογος πρωην αθλητιατρος απο την μανα μου αυτες τις τιμες της ειπε πως κατι πηρα για αυξηση της μυικης μαζας,ενω εγω το μονο που εχω χρησημοποιησει ως τωρα ειναι μια φορα κρεατινη πριν κανα μηνα και παραπανω και πρωτεινη.Για πειτε ρε παιδια παιζει κανα ρολο η κρεατινη στα χαμηλα αιμοπεταλια?Τι γινεται?

στις εξετασεις που εκανες εχεις 165.000 αιμοπεταλια?

καλα καταλαβα?

TEFAAtzis
02-10-09, 18:35
στις εξετασεις που εκανες εχεις 165.000 αιμοπεταλια?

καλα καταλαβα?

καλα καταλαβες Κωστα

Levrone
02-10-09, 20:38
ρε αντρα μου τα αιμοπεταλια κυμαινονται φυσιολογικα απο 150.000 ως 450.000..

εσυ εχεις 165.000...αρα γιατι συζηταμε ολα αυτα τοσες μερες?

που ειναι το προβλημα δηλαδη?

εμενα να πω την αληθεια δε μου κοψε, και τωρα το ξαναδιαβαζα και το ειδα.

sTeLaKoS
02-10-09, 21:56
Αυτες ειναι οι εξετασεις αιματος μου
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ
ΣΑΚΧΑΡΟ = 86 70-115

ΟΥΡΙΑ = 49 10-50

ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ = 1,26 0,80-1,30

SGOT/AST = 12 10-37

SGPT/ALT = 32 10-37

G-GT= 20 10-49

ΑΛΚ.ΦΩΣΦΑΤ= 278 64-300

ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ= 140 125-220

ΟΥΡΙΚΟ ΟΞΥ= 5,2 2,5-7

ΣΙΔΗΡΟΣ= 60 45-160

Αυτο που με προβληματιζει ειναι το αποτελεσμα του αριθμου των αιμοπεταλιων τα οποια ειναι 165 και ο φυσιολογικος ορος ειναι 300-400.Μολις ακουσε μια διατροφολογος πρωην αθλητιατρος απο την μανα μου αυτες τις τιμες της ειπε πως κατι πηρα για αυξηση της μυικης μαζας,ενω εγω το μονο που εχω χρησημοποιησει ως τωρα ειναι μια φορα κρεατινη πριν κανα μηνα και παραπανω και πρωτεινη.Για πειτε ρε παιδια παιζει κανα ρολο η κρεατινη στα χαμηλα αιμοπεταλια?Τι γινεται?


Απ' ό,τι φαίνεται οι απόψεις διίστανται πάνω στις φυσιολογικές τιμές:unsure:

Levrone
02-10-09, 22:27
Απ' ό,τι φαίνεται οι απόψεις διίστανται πάνω στις φυσιολογικές τιμές:unsure:

οχι Στελιο δεν καταλαβες, μια αποψη υπαρχει..150.000-450.000 ειναι..

απλα στραβωθηκα..το σκεφτομουν και σημερα μπηκα και το ειδα..

αν εχει 165.000 μαλλον αδικα συζηταμε, και ακομη πιο αδικα προβληματιζεται.

sTeLaKoS
02-10-09, 22:30
οχι Στελιο δεν καταλαβες, μια αποψη υπαρχει..150.000-450.000 ειναι..

απλα στραβωθηκα..το σκεφτομουν και σημερα μπηκα και το ειδα..

αν εχει 165.000 μαλλον αδικα συζηταμε, και ακομη πιο αδικα προβληματιζεται.

Όχι όχι.. το quote ¨ηταν πάνω στο ποστ του Τεφατζή. Εκείνος έγραψε πως τα φυσιολογικά επίπεδα είναι μεταξύ 300.000-400.000. (βλ. κόκκινα γράμματα)

Εκτός αν εγώ δεν είδα καλά :P

Levrone
02-10-09, 22:36
Όχι όχι.. το quote ¨ηταν πάνω στο ποστ του Τεφατζή. Εκείνος έγραψε πως τα φυσιολογικά επίπεδα είναι μεταξύ 300.000-400.000. (βλ. κόκκινα γράμματα)

Εκτός αν εγώ δεν είδα καλά :P

ναι ρε αλλα οταν γραφεις οι αποψεις διιστανται ειναι σα να λες οτι "αραγε ποιος εχει δικιο?"..εγω τουλαχιστον ετσι το ψιλο-καταλαβα!!!

και ΔΙΚΙΟ ΕΧΩ ΕΓΩ!!!!

χαχαχα!!! σα να λεμε Ο ΝΟΜΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ!!!!!χαχαχα!!!

sTeLaKoS
02-10-09, 22:40
Χα χα χα!!! Όλοι λοιπόν χαρούμενοι! :rolf:ΕΣΥ για έχεις ΔΙΚΙΟ, κι ο Τεφατζής γιατί δεν έχει πρόβλημα υγείας!

Μια χαρά λοιπόν!:clap:

Levrone
02-10-09, 22:41
Χα χα χα!!! Όλοι λοιπόν χαρούμενοι! :rolf:ΕΣΥ για έχεις ΔΙΚΙΟ, κι ο Τεφατζής γιατί δεν έχει πρόβλημα υγείας!

Μια χαρά λοιπόν!:clap:

ας ειχα αδικο, μου αρκει να μην εχει προβλημα υγειας ο Τεφατζης!

TEFAAtzis
03-10-09, 00:48
ρε αντρα μου τα αιμοπεταλια κυμαινονται φυσιολογικα απο 150.000 ως 450.000..

εσυ εχεις 165.000...αρα γιατι συζηταμε ολα αυτα τοσες μερες?

που ειναι το προβλημα δηλαδη?

εμενα να πω την αληθεια δε μου κοψε, και τωρα το ξαναδιαβαζα και το ειδα.

εμενα αυτην η διατροφολογος ειπε στην μανα μου οτι τα αιμοπεταλια ειναι απο 300 - 450 000 και γ'αυτο ανυσηχησε και αυτην και εγω μαζι.Ρε τι ισχυει τελικα?

TEFAAtzis
03-10-09, 00:55
Πωωω το εψαξα και ειχες δικιο τελικα.Απο 150.000-440.000.Θα το δειξω και στην μανα μου και σε αυτην την ........... την διατροφολογο.Οτι'ναι ρε.Τελικα η ημιμαθια ειναι χειροτερη απο την αμαθια.Σε ευχαριστω πολυ Κωστα.Ανακουφιστηκα και εγω

Levrone
03-10-09, 14:54
νομιζω την εβγαλα και φετος!:turtle:

αιμοπεταλια ελαφρως πεσμενα (θα επαναλαβω την αιματος) , αλλα δεν ανησυχω σταγονα..παλιοτερα ειχα 222.000 και αλλοτε 192.000... δεν τρεχει τιποτα για 4.000 μειον , θα ανησυχουσα αν εβλεπα ενα αρκετα μειωμενο νουμερο......(να προσθεσω οτι κανω διαιτα 2 εβδομαδες τωρα, και κανω ημερησιως 4 γευματα ψαρι, αμυγδαλα (αρα ω λιπαρα) σε πρωινο, μουρουνελαιο σε βραδινο, σησαμελαιο σε μεσημεριανο (ευχαριστω isis) και λιναροσπορο σε μπλεντερ απογευματινο..θελω να πω φουλ ωμεγα λιπαρα, το γραφω γιατι πιο πανω αναφερθηκε..)

η χολερυθρινη ειναι γνωστη κατασταση, μικρος ειχα ικτερο κτλ κτλ, το χω ψαξει με υπερηχους τοτε και εξετασεις και δεν ειναι κατι ανησυχητικο για τη δικη μου περιπτωση..

sctp
03-10-09, 18:20
ΕΡΥΘΡΑ ΑΙΜ. 4.3 Φ.Τ 4.5-6.3
ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΝΗ 13.64 Φ.Τ 14-18
ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ 41 Φ.Τ 38-52
ΜΕΣΟΣ ΟΓΚΟΣ ΕΡΥΘΡΩΝ 94.42 Φ.Τ 80-100
ΜΕΣΗ ΠΕΡΙΕΚ. ΑΙΜΟΣΦΑΙΡ. 31.74 Φ.Τ 26-34
ΜΕΣΗ ΠΥΚΝ. ΑΙΜΟΣΦΑΙΡ. 33.61 Φ.Τ 31-35
ΕΥΡΟΣ ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ ΕΡΥΘ. 10.77 Φ.Τ 10-20

ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ 193 Φ.Τ 140-440
ΜΕΣΟΣ ΟΓΚΟΣ ΑΙΜΟΠΕΤ. 8.32 Φ.Τ 6-10
ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΟΚΡΙΤΗΣ 0.169 Φ.Τ 0.2-0.5

ΛΕΥΚΑ ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΑ 5.59 Φ.Τ 4-10.5
ΠΟΣΟΣΤΟ ΟΥΔΕΤ. 37.50% Φ.Τ 50-80 ΑΠΟΛΥΤ. ΑΡΙΘΜΟΣ 2.10
ΠΟΣΟΣΤΟ ΛΕΜΦΟ. 53.20% Φ.Τ 25-50 ΑΠΟΛΥΤ. ΑΡΙΘΜΟΣ 2.97
ΠΟΣΟΣΤΟ Μ.ΜΟΝΟΠΥΡ. 6.10% Φ.Τ 2-10 ΑΠΟΛΥΤ.ΑΡΙΘΜΟΣ 0.34
ΠΟΣΟΣΤΟ ΗΩΣΟΝΟΦ. 2.60% Φ.Τ 0-5 ΑΠΟΛΥΤ.ΑΡΙΘΜΟΣ 0.15
ΠΟΣΟΣΤΟ ΒΑΣΕΟΦ. 0.60% Φ.Τ 0-2 ΑΠΟΛΥΤ.ΑΡΙΘΜΟΣ 0.03

ΟΥΡΙΑ 42 Φ.Τ 10-50
ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ 1.03 Φ.Τ 0.5-1.4
ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ 153 Φ.Τ <220
ΗDL 55.03 Φ.Τ >35
LDL 89.97 Φ.Τ <130
ΤΡΙΓΛΥΚΕΡΙΔΙΑ 40 Φ.Τ 36-150
SGOT-AST 30 Φ.Τ <38
SGTP-ALT 38 Φ.Τ <41
ΓGT 11 Φ.Τ 7-49
ΣΙΔΗΡΟΣ 86 Φ.Τ 58-158
ΦΕΡΡΙΤΙΝΗ 135 Φ.Τ 70-435
ΦΥΛΛΙΚΟ ΟΞΥ 13 Φ.Τ 3.2-20
B12 1209 Φ.Τ 200-900
Την αναστροφη τυπου στη λευκη σειρα την ειχα παντα και λενε πως ειναι συνηθες φαινομενο στις μερες μας,αυτο που με προβληματιζει ειναι τα ερ.αιμοσφαιρια και η αιμοσφαιρινη και πως θα μπορουσα να το διορθωσω!οσο για τη β12 εχω ελαττωσει κατα πολυ την πολυβιταμινη!:thumbup:

ankh
04-10-09, 14:16
Φιλε μου και εγω εχω αυτην την ανασστροφη στα λευκα σχεδον απο παντα...δν ξερω ομως γιατι.

Bane
05-10-09, 00:11
Την αναστροφη τυπου στη λευκη σειρα την ειχα παντα και λενε πως ειναι συνηθες φαινομενο στις μερες μας,αυτο που με προβληματιζει ειναι τα ερ.αιμοσφαιρια και η αιμοσφαιρινη και πως θα μπορουσα να το διορθωσω!οσο για τη β12 εχω ελαττωσει κατα πολυ την πολυβιταμινη!:thumbup:
Κάνε μία και ορμόνες, ιδίος τεστ/DHT/οιστρογόνα. Για άνοδο ερυθρών, ecdy και συκώτι

sctp
05-10-09, 14:23
Κάνε μία και ορμόνες, ιδίος τεστ/DHT/οιστρογόνα. Για άνοδο ερυθρών, ecdy και συκώτι

Εχω κανει και τεστο ειμαι στα 852 με φυσιολογικες τιμες απο 200-1050~ (24 χρονων)
DHT και οιστρογονα δεν εχω κανει,μπορουν να προσδωσουν κατι αξιολογο?

Bane
05-10-09, 14:39
Εχω κανει και τεστο ειμαι στα 852 με φυσιολογικες τιμες απο 200-1050~ (24 χρονων)
DHT και οιστρογονα δεν εχω κανει,μπορουν να προσδωσουν κατι αξιολογο?

Yep

akantzos
30-06-13, 14:23
Τελικά φίλε τι έγινε με τα αιμοπετάλια σου;Βρήκες κάποια άκρη; Ρωτάω γιατί βρίσκομαι στην ίδια μοίρα με εσένα...τρέχω και δεν φτάνω με τους αιματολόγους... Τελευταία μέτρηση 95.000 με κατώτερο όριο τα 140000 και αναστροφή τύπου...υπάρχει κάποιος τρόπος να βοηθήσω στην παραγωγή τους;

sub
30-06-13, 20:32
Αυτο που με προβληματιζει ειναι το αποτελεσμα του αριθμου των αιμοπεταλιων τα οποια ειναι 165 και ο φυσιολογικος ορος ειναι 300-400.Μολις ακουσε μια διατροφολογος πρωην αθλητιατρος απο την μανα μου αυτες τις τιμες της ειπε πως κατι πηρα για αυξηση της μυικης μαζας,ενω εγω το μονο που εχω χρησημοποιησει ως τωρα ειναι μια φορα κρεατινη πριν κανα μηνα και παραπανω και πρωτεινη.Για πειτε ρε παιδια παιζει κανα ρολο η κρεατινη στα χαμηλα αιμοπεταλια?Τι γινεται?

Το μόνο περίεργο σε αυτό που γράφεις είναι το " μια διατροφολογος πρωην αθλητιατρος " . Αθλητίατρος=ειδικευμένος πτυχιούχος Ιατρικής
Δε βλέπω το λόγο να γίνει "πρωην", εκτός κι αν της αφαίρεσαν την άδεια...:green:

ΠανοςΒ
30-06-13, 21:03
Μαν, μετα απο τοσα χρονια που εγινε το ποστ, μπορει να εχει αλλαξει και αλλη ειδικοτητα...!

Mikekan
30-06-13, 22:13
:rolf:

akantzos
01-07-13, 00:16
Απλά ήθελα να δω μήπως βρήκε τι φταίει;εγώ ακόμα δεν βρήκα...

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
15-09-15, 15:46
Ο αριθμός των θρομβοκυττάρων-αιμοπεταλίων (PLT's) είναι στα κατώτερα φυσιολογικά επίπεδα (150-400 χιλ),συνεπώς δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.Όμως ενδέχεται να εμφανίζεις ευκολότερα μελανιές (πετέχιες) οι οποίες οφείλονται σε πλημμελή αιμοστατικό-θρομβοποιητικό μηχανισμό λόγω μικρότερου απόλυτου αριθμού αυτών.
Θα σου πρότεινα να μην κάνεις χρήση σαλικιλικού οξέως,ή ECA stack,ακόμη και σε φυτική μορφή συμπληρώματος με white willow bark.
Επίσης φαγητά πλούσια σε βιταμίνη Κ θα βοηθούσαν στην καλύτερη αιμοστατική λειτουργία και πηκτικότητα.